Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29851) matyi012345


matyi012345
őstag

Sziasztok!

Későbbi lakásvásárlás (vidéki ház, ha számít) céljából párommal lekötünk havonta 100.000 FT-t. Mibe lenne érdemes fektetni? Jelenleg le van kötve egy számlán, de a kamata szinte nulla. Azért pár forintot jó lenne ha hozna. Kb 3-5 évig szeretnénk gyűjteni, és ha arra kerül a sor akkor hitellel és meglévő ingatlanfedezettel kiegészítve szeretnénk vásárolni. Mi lenne a legjobb? Biztonság és likviditás a legfontosabbak, a hozam kevésbé, de azért ne nulla legyen, mint most.

Köszönöm.

(#29852) dptrsk válasza matyi012345 (#29851) üzenetére


dptrsk
addikt

Ha még nincs 20.000*2 (vagy, ha van 3 megbízható közeli hozzátartozó akkor 5 db) 4 éves LTP?

(#29853) Stanlee válasza dptrsk (#29852) üzenetére


Stanlee
őstag

+1. Ha nem tudjatok pontosan, hogy mikor lesz a vetel, akkor en is az LTP-t javasolnam, elso korben magatoknak (az ugye 2 db) es mondjuk a szulok nevere tovabbi 2-3 db, ha jo a viszony. Ha nem, akkor legalabb magatoknak.

Ha tovabbi fix kamatozasu biztonsagos befektetes kell, akkor allampapir webkincstaron keresztul. Nem egy raketa, de jobb, mint a semmi :-)

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29854) Fandango


Fandango
veterán

EP adójóváírás összegét csak a befizetett összeg határozza meg (max 750k.)? Semmi más nincs rá befolyással, akkár negatív irányban?
Tehát rátolom az éves max. keretet, és simán költekezek belőle, ugyanúgy megkapom a 150k adójóváírást?

Illetve a lakáscélú jelzáloghitel törlesztés EP-ből jelenleg 20.700 forint maximum, ha ezt ráteszem az EP számlára, és igénylem a jelzáloghitel törlesztést, akkor az összeg egy az egyben átmegy a törlesztésbe?

[ Szerkesztve ]

(#29855) Sanyi.mTs válasza Fandango (#29854) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

"EP adójóváírás összegét csak a befizetett összeg határozza meg (max 750k.)? Semmi más nincs rá befolyással, akkár negatív irányban?
Tehát rátolom az éves max. keretet, és simán költekezek belőle, ugyanúgy megkapom a 150k adójóváírást?"

Két dologtól függ a jóváírás:
1. ahogy írtad, a befizetett összeg, évente max 750k (ha ÖNYP-be is fizetsz, akkor a kettőbe befizetett összegnek kell max 750K-nak lennie, az adójóváírást nem oszthatod ketté, azt csak az egyik számládra utaltathatod.)
2. legyen elég befizetett adód, amiből jóváírják, (pontosan nem tudom mennyi éves bruttó szükséges hozzá)

(#29856) axioma válasza Fandango (#29854) üzenetére


axioma
veterán

A lakashiteles csak a mar legalabb 6 honapja benne levo penzre muxik (nem ep hanem onkentesbe tartozo szolgaltatas).

(#29857) Fandango válasza axioma (#29856) üzenetére


Fandango
veterán

Még nincs lakáshitelem, szóval érdemes lenne akkor már most beletolni pénzt, hogy minél előbb ketyegjen a 6 hónap, mivel a közeljövőben esedékes a lakáshitel.
A zárójeles részhez, OTP EP-m van nem önkéntes, ott írja ezt.

(#29858) axioma válasza Fandango (#29857) üzenetére


axioma
veterán

Az otp ep felvette az onkentes szolgaltatasok arusitasanak a jogat is (ue. lett az mkb-nal ahol en vagyok).
A 6 honap alol van egy kivetel, ha kapsz vissza az adobol a tavalyi ev alapjan, az egybol felhasznalhato. Egyebkent igen, elore kell gondolkozni. Egy szerzodesrol(!) - nem jogosultankent - egyszer 20700, de ha van aki vissza tud igenyelni es lehetsz neki a szolgaltatasra jogosultja, akkor az ovebol is lehet 20700 (ha adostars is egyben, akkor me'g egyszerubb).

(#29859) Met


Met
nagyúr

Sziasztok!

Mibe tegyek 2-3M forintot 3 év futamidőre tőkegaranciával?
Fundamentát ajánlották de az 4 év és nem lakást vennék, max. felújítás lenne belőle.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#29860) vg válasza Met (#29859) üzenetére


vg
addikt

Ha lenne 20 éves magánnyugdíj pénztár tagságod, akkor ott pont jó helye lenne, ha ugye évente kb 800e pénzt betennél, mert évi 150e adókedvezményt kapnál utána és ugye pont három évente lehet hozzányúlni.

(#29861) stickermajom válasza Met (#29859) üzenetére


stickermajom
addikt

Tőkegaranciával marad az örök sláger PMÁP TBSZ-en szerintem.

(#29862) Fin10 válasza vg (#29860) üzenetére


Fin10
tag

Magánnyugdíjpénztárat ajánlani rövid távú befektetésre? Ebben mi a logika? Szerk: Ja látom, 20 év tagsággal, ha 20 éve fizetett be legalább 3 milliót... Azért ez elég ritka eset.
Tőkegaranciával 3 évre szerintem webkincstáron keresztül a prémium állampapír a legjobb jelenleg. (2021/K)

[ Szerkesztve ]

(#29863) zsoltee10 válasza Doze (#29850) üzenetére


zsoltee10
addikt

Tökéletesen igazad van, senki nem tudja, merre fog menni az ár, de a TA nagy segítség a valószínűségek (!) meghatározásában. Tehát, ha van egy alakzat, amit felismersz a charton, behúzol Fibo vonalakat, stb stb. és úgy érzed, hogy ennek passzolnia kell, akkor úgy teszel tétet, hogy nem csak a kaszinóban dobsz a gépbe érmét, hanem valószínű (!), hogy nyerni is fogsz.

Tudom ez nem szaktopic, de berakom példának az OTTone részvény chartját, amelyet ez alapján kereskedtem, amit ráfirkáltam, húzkodtam vonalakat, és mindegyik alakzat működött. :)

Ott1 chart

(#29864) Met válasza stickermajom (#29861) üzenetére


Met
nagyúr

Ilyen állampapírhoz hogy lehet hozzájutni? :B

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#29865) Doze válasza Met (#29864) üzenetére


Doze
aktív tag

Bemész a magyar államkincstárba, nyitsz egy ingyen számlát (teljesen ingyenes), majd vagy már odaviszed a pénzed, és megmondod vegyenek rá a megjelölt értékpapírból... vagy elegánsabban elutalod a kincstári számládra, és webkincstáron keresztül veszel.... A webkincstár kb mint a netbank...

Ezekben a kamatszegény időkben elég jó hogy semmilyen számlavezetési költség nincs....

(#29866) Fin10 válasza Doze (#29865) üzenetére


Fin10
tag

Ennél már csak az optimálisabb, ha nem elutalja, hanem kártyával fizet webkincstáron. (persze a kártyás vásárlási limitre ilyenkor figyelni kell)

[ Szerkesztve ]

(#29867) Doze válasza zsoltee10 (#29863) üzenetére


Doze
aktív tag

Az a baj hogy ez szubjektív megítélés, nem mondom azt hogy nem lehet összefüggést keresni a mozgásokban, mert van... De pl számomra nem áll elég biztos talpakon, főleg a daytrade tőkeáttétel. Az én kockázattűrő képességem max az ETF-et bírja, azt is többéves időtávban.

Mivel pl házat akarok venni, akkor LTP+kincstár, ha mondjuk belátható időn kívül nem kellene 5 milla azzal is 3 kincstár+2 etf lenne a max...

Az a baj pénzt fialtatni csak "úgy" szerintem nem lehet, persze a pókerban is van jó széria, elhiszed magadról mennyire pro vagy, utána meg bukta de akkora hogy az utóbbi 5 éve hozamát elveszted. Nekem ez a szubjektív véleményem.

Sokan beszélnek a kereskedés lélektanáról.... ha valami nincs megalapozva jól akkor számomra poker, a többi sallang meg a brókercégek kedvenc marketingje... kereskedj jöjjön a jutalék.

ui: nem beszélve arról hogy igazán pénzt keresni hozzáadott értékkel lehet, a leggazdagabb emberek a földön nem pókerből és megérzések miatt lettek gazdagok. Hanem üzletlánc/cégeik vannak..

Persze lehet túltolom a biciklit, de én csak biztosra tudok menni.... főleg ha logikus a biztonság. Pl ha lenne egy felfelé futó vállalkozásom, és beruházás kéne még a szomszéd házát is elzálogosítanám :C ,

[ Szerkesztve ]

(#29868) Doze válasza Fin10 (#29866) üzenetére


Doze
aktív tag

igaz, elfelejtettem.... mondjuk nekem erste kolléga extra van, ott még tr. jutalék sincs.... MÉG :(((

(#29869) Stanlee válasza Doze (#29867) üzenetére


Stanlee
őstag

Soros Gyuribá pénzügyi tranzakciókkal lett gazdag. Pár ország le ment neki kutyába, pedig nem is a leggazdagabb ember a Földön.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29870) Doze válasza Stanlee (#29869) üzenetére


Doze
aktív tag

Egy jó infóval bárki lefekszik, mert "csárt" elemzésből nem leszel cápa...

Egy jó vacsora a pénzügy-miniszterrel valami elit helyen... nah érted :DDD

(#29871) bernel válasza Stanlee (#29869) üzenetére


bernel
tag

Vannak olyan traderek, akik nyernek, Soros is ilyen volt, de az átlag tőzsdézők elsöprő többsége nem tudja megverni a piacot:

https://faculty.haas.berkeley.edu/odean/papers/Day%20Traders/Day%20Trading%20and%20Learning%20110217.pdf

[ Szerkesztve ]

(#29872) Stanlee


Stanlee
őstag

Az biztos, hogy Soros nem a 200 napos mozgoatlagos chart-on talalt egy jo beugrasi lehetoseget amikor a font-ot shortolta, vagy amikor az azsiai tersegben az aldasos tevekenysege miatt egy-ket fizetoeszkoz elveszitette az ertekenek a harmadat.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29873) Fandango válasza axioma (#29856) üzenetére


Fandango
veterán

Azt meg tudod mondani, hogy ezt a 6 hónapot hogy nézik?
Tegyük fel van 50k az EP számlán, ebből kifizetek 2 hónapot, de a második hónapban rakok az EP-re mondjuk 25k forintot, akkor a 3. hónapban, hogy tudja azt megállapítani, hogy a a bentlévő összeg egy része még nincs bent 6 hónapja? Nézik a befizetések dátumát, vagy hogy követik ezt le?

(#29874) dptrsk válasza Fandango (#29873) üzenetére


dptrsk
addikt

Pontosan, nyilván van tartva a 180 napnál régebbi egyenleg is.
Gyógyszertárban fizetéskor pl. nincs jelentőssége, hogy most 10 perce tetted rá vagy 10 hónapja, de ahol fontos, ott tudja a rendszer, hogy jogosult vagy-e az összegre.

(#29875) zsoltee10 válasza Doze (#29867) üzenetére


zsoltee10
addikt

Nem vagyunk egyformák. Én imádom ezt csinálni, baromi izgalmas. Egy idő után nem is az a lényeg, hogy mennyi pénzt tudok csinálni, hanem ha van egy jól kigondolt scenárió egy-egy papírban és a piac visszaigazolja. Tehát az érzés, hogy igazam volt, jól láttam. Tipikusan ilyen volt a MOL utóbbi hetekben látott kálváriája. Nem kerestem rajta vagyonokat, de igazam volt, hogy xarrá fogják verni, és amikor igazán durván beadták egy-egy napon azt megvettem, a felfelé korrekcióban meg adtam. Aztán újra és újra.

(#29876) Kobe


Kobe
veterán

Tudom, kicsit offtopik, de korabban mar beszeltem, beszelgettunk rola, szektoralis beremelkedes es ingatlanpiaci arszinvonal viszonya egymassal.

[link]

Most kijott egy egesz jo statisztika rola, latszik hogy a penzugy es IT konkretan sereghajto, 2016 ota alig 5-10% kozotti novekedessel (2-3 ev alatt, ez evente kb evi inflaval valo emeles, semmi tobb)

Ezert en szemely szerint kivancsian varom, ha marad ez a trend, meddig lehet eladni a szarnyalo bernovekedes dumaval az aremelest.
A gyakorlatban nem a lidl penztaros fog epitkezni, vagy 30M ert panelt venni 320 bruttobol, de mar nem is a penzugyes es ITs mert neki a realber novekedese nem volt annyi, hogy az infla 5-6*osat megfinanszirozza ha nagyobba aggloba valtana (2-3%fizuemelesbol nem fog tudni most joval magasabb alaparrol indulo es evente 10-12%al dragulo ingatlant megfinanszirozni)

[ Szerkesztve ]

(#29877) Oppenheimer válasza Kobe (#29876) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ez természetes folyamat. Szoftver iparban világpiacra termelsz, ezért itthon jelentősen jobban lehetett belőle élni mint az átlag. Ahogy javul az ország gazdasági helyzete, az főleg a többi iparágban fog béremelkedést okozni. Norvégiában az átlag IT-s fizetés megegyezik az országos átlaggal. ;)

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#29878) Stanlee válasza Kobe (#29876) üzenetére


Stanlee
őstag

Szerintem felesleges azon filozofalni, hogy melyik szektorban dolgozo egyedulallo vagy csalad/par kepes megfinanszirozni egy ingatlant. Addig, amig vannak olyanok, akik megfizetik a dragabb ingatlant, addig nem fognak esni az arak.

Nem szabad elfelejteni azokat sem, akik orokoltek mondjuk draga helyen ingatlant, amit eladnak es vesznek helyette mashol ugyanugy draga ingatlant egy hitellel megtolva.

Csak a pelda kedveert: egyik munkatarsam a nagyszuleitol orokolt egy lakast Munchenben. A csajszi nem keres atlagon felul, a ferje eddig nem dolgozott egy percet sem, es ha meg is lesz a bolcsesz phd-je, utana sem fog vele csucs fizetest kapni, megis egy nagyobb es dragabb lakast tudtak venni Munchenben, mint amit orokoltek. A havi beveteleik alapjan median alatt vannak, megis egy a muncheni viszonyokhoz kepest is draga lakast vettek hitelre.
Masik egy volt kollega, allami bertabla szerint reszmunkaidoben dolgozott, a felesege tizeneve nem dolgozott mar, mert mindig jottek a gyerekek. Amikor megkerdeztem, de most oszinten mibol tudjak fizetni Munchenben a hazat, amiben elnek, elmondta, hogy a szulei bazinagy hazanak a nagyobbik reszet megkaptak es nem kell berleti dijat fizetniuk. Nem sajnalom toluk, de a csalad havi bevetele kevesebb volt, mint amit baratnom egyedul keres, es nekunk 2 fizetesbol sem megy meg egy telek megvasarlasa sem, nemhogy meg epitsunk is ra, hitelbol.

Ugyanilyen peldakat Bp-en is tudok hozni az ismeretsegi koromben. Nem sajnalom toluk, hogy orokles reven jutottak ingatlanhoz, de ilyenbol egyre tobb lesz a jovoben, es aki nullarol indul, annak persze hogy nehezebb lesz sajatot finanszirozni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29879) Kobe válasza Oppenheimer (#29877) üzenetére


Kobe
veterán

Itt inkabb azon van reszemrol a hangsuly, hogy az ingatlan olyan leptekben dragul, hogy azt mar egy egeszeges bernovekedessel top-tier kereseti retegbe tartozo sem fogja tudni utolerni.

Egy brutto 8-900e fizunal (ami a magyar atlag 2.5*ese legalabb, es a top 10%ba tartozik) , egy 3%os emeles (ami ugye mar real mert hivatalos infla feletti) brutto 24-27e forint, netto 15-20 kozott marad havonta tobb a zsebben.... Ez kb egy kozepes kategoriaju etterem ara ket fore, igen mersekelt fogyasztassal (egy uccsi, esetleg egy egy pohar bor :) ) , semmi tobb

Namost lehet en gondolkozom maskepp de nem a havi +15K nettora epitve rohannek +8-10M hitelt felvenni.... Pedig a szitu ez, kivitelezoi oldalon illetve gazdasagpolitikai oldalon is.
Nem vittek 33ert, rakjuk fel 40ert. Nem megy onerobol a szeker, hogyan legyen novekedes? Hitelbol.... Hogy legyen tobb hitel? Hat toljuk fel az arakat hogy tobbet vegyen fel a polgi.... Veletlenul sem piaci versennyel, hatekonysagnovelessel, zold technologiaval, R&D vel, hanem egyszeruen arazzuk fel az egeszet a pi***ba, ugy kell azt :)

Ezt par del amerikai allam eljatszotta mar, lattuk mennyire mukodott

(kozben megy egy honap alatt majd 11%kal szabad be az epitoipar)

[ Szerkesztve ]

(#29880) #41635072 válasza Stanlee (#29878) üzenetére


#41635072
törölt tag

Ebben az a legszebb, hogy a piacra újonnan belépők kőkeményen lecsúsznak a társadalmi ranglétrán.
Most a legmenőbb IT / manager fizetésűek költöznek olyan külvárosi / vidéki panelba fiatalon kőkeményen eladósodva (nagyon magas törlesztővel), ahová korábban a legszegényebbek, minimálból élők éltek/élnek.
Egyébként ez nagyon látszódik. Újépítésű ingatlanokba gyakorlatilag csak a suttyó, cégtulajok gyermekei költöznek be ezrével (tessék megnézni a mélygarázsba gördülő felmatricázott autókat meg a névtáblákat). ezzel ellentétben ezeknél sokkal jobb lokációjú, budai hegyvidéki tájakon még mindig a 20 éves suzuki swift és társai nem ritka látványnak számítanak a gyönyörű lakások előtt.Aki szar helyre született annak sajnos most borul az élete és eddigi és jövőbeli megtakarítása.

(#29881) Oppenheimer válasza Kobe (#29879) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nagyon leegyszerűsítve látod a dolgokat.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#29882) Kobe válasza Oppenheimer (#29881) üzenetére


Kobe
veterán

Akkor mondjuk..... Bovitsd ki? :)

(#29883) Mercutio_ válasza #41635072 (#29880) üzenetére


Mercutio_
félisten

Most a legmenőbb IT / manager fizetésűek költöznek olyan külvárosi / vidéki panelba fiatalon kőkeményen eladósodva (nagyon magas törlesztővel), ahová korábban a legszegényebbek, minimálból élők éltek/élnek.

Ez is egy döntés, nyilván átgondolták, hogy mi van ha 3-5 évet albiban kivárnak, és akkor vesznek lakást... ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29884) kexksz


kexksz
addikt

Porog egy par lakaskasszam, de elorelathatolag amikor lejarnak (2-3 ev) akkor mar nem leszek az orszagban, egyebkent meg nem vennek lakast csak sajat hasznalatra, eredetileg is emiatt kezdtem el fizetni oket. Mi a legjobb dontes ezzel kapcsolatban szerintetek? Szakitsam meg meg most, hogy jobb NPV-vel kijojjek, vagy varjam vegig es probaljam meg rasozni valakire aki felujitani akar?

(#29885) Doze válasza #41635072 (#29880) üzenetére


Doze
aktív tag

A suttyó az az is marad, mondjuk nem akarok itt társadalmi lélektanba belemenni, vagy akár pénzügyi kultúrába... apuka meghal, a maradék pénzt felélik, aztán hitel.. 5 év alatt még panelre sem lesz pénze. Az élet visszacsatol, vagy így vagy úgy...

Lehet 400k-s órával, meg drága autóval villogni, de a hitelspirál elemészti őket. Úgy ahogyan a könnyen "gazdaggá" vált vállalkozókat is. 50-100-150 milla még most sem sok pénz, könnyű a pics@jára verni. Ez a fajta társadalmi réteg van/volt/lesz, mindig van aki levillog a az autópályán de csak kétezerér' tankol (egyszerű példa)

(#29886) Stanlee válasza Doze (#29885) üzenetére


Stanlee
őstag

Sok ceg eseteben ha a gyerek nem is veszi at annak vezeteset, ha jol felepitettek a strukturajat, az azt letrehozo ember nelkul is mukodokepes lesz - persze ez a legtobb cegre nem vonatkozik. A masik, hogy a gyerek atveszi az iranyitast, de nem biztos, hogy ugyanazokkal az adottsagokkal rendelkezik, mint a szulo, es a ceget hamar leivelo palyara juttatja. Van az, ahol az utod is jol viszi a ceget, ez a legritkabb, de ahol ez az eset all fent, ott amugy is fejlodni tudna a ceg es csak ertekesebb lesz idovel.

Vannak vagyonok, amiket nehezen lehet elherdalni, marmint el lehet, de nem egyszeru. Az altalad irt osszegek nem nagyok, azt eleg gyorsan le lehet amortizalni. Jo pelda a sportolok, akik amig aktivak, megy a szeker ezerrel, olyan keresetek, amikrol a tobbseg meg almodni sem mer, aztan a nagyobb reszuk par ev mulva szegeny lesz. Par hete volt egy sikeres focistarol egy riport az egyik nemet ujsagban, amiota nem profi focista, felelte a penzet, par eve buszsoforkent dolgozik. Eleg gaz, es o nem a legrosszabb pelda.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29887) axioma válasza kexksz (#29884) üzenetére


axioma
veterán

Milyened van, me'g 3%-os? Van-e, akinek kellene es kozeli hozzatartozo tud lenni (mindegyikhez valaki)?
Szerzodest lehet modositani ugy is, hogy a szerzodo valtozik (kozeli hozzatartozora), a kedvezmenyezett maradhat. Persze akkor a bent levo penz is az ove lesz, szoval csak ha el tudtok szamolni.

[ Szerkesztve ]

(#29888) adalbert1 válasza Stanlee (#29886) üzenetére


adalbert1
veterán

Igen, erre szerintem is jó példák pl. az NFL és NBA játékosok - nagy részüknek a karrierjük vége után egy vasa sincs, pedig igen jól kerestek (pl. Allen Iverson kb. 150-160 millió dollárt kosarazott össze, és mégis teljesen csődbe ment) - szerintem itt az okok abban keresendőek, hogy nagy részük nagyon mélyről jön, semmilyen pénzügyi kultúrát nem hoz magával otthonról, pénzügyi oktatást sem nagyon kap (ezt mondjuk furcsállom, mert akiket draftolnak, azok szinte mind egyetemi játékosok, gondolom pár közgáz órájuk csak volt) -utána ha már rájuk szakad a bank, akkor persze, hogy szeretnének jól élni (igaz, itt lépne be a pénzügyi oktatás a képbe, hogy mondjuk felesleges egy 20 szobás mansion-t megvenni, vagy 5-6 luxusautót tartani egyszerre, vagy az összes gyerekkori barátunkat eltartani, stb.).
Persze vannak, akik jól csinálják, pl. Jordan, vagy Lebron James, de a nagy többség nem az ő példájukat követi.
Mivel Magyarországon nem igazán volt több generációkon átívelő tőkefelhalmozás (illetve, ami volt, az mondjuk semmissé vált a 20. században a világháborúk és az államosítás miatt), így szerintem nagyjából most kezdenek középkorúak lenni a második generációs milliárdosok - kíváncsi vagyok, hogy hosszú távon pl. Csányi gyerekei mit fognak kihozni az apjuk vagyonából, ha ő már visszavonul, talán az egyik fia már most is menedzser a cégcsoporton belül, ha jól emlékszem egy interjúra, amit olvastam.
Mindenesetre a nagy többségnél könnyen meglehet, hogy egyáltalán nem érdekli a szülők üzlete, inkább csak élvezné a kényelmes életet - így azért szerintem 1-2 milliárdot mondjuk egy 10-20 év alatt simán le lehetne nullázni (főleg, ha nem csak két kézzel szórják a pénzt, hanem hoznak pár rossz üzleti döntést is), talán 2-3 számjegyű milliárdos vagyonok azok, amikből még juthat az unokának is.
Ez az ősök vagyonát elherdálni dolog amúgy megjelent már korábban is a magyar irodalomban is, érdemes elolvasni Mikszáthtól A Balóthy-domínium című novellát. :)
Én, ha első generációs magyar milliárdos lennék, szerintem csinálnék pár trust fund-ot a gyerekeknek és az unokáknak a vagyon egy részéből, így meg lenne oldva, hogy életük végéig legyen pénzük, de ne is dönthessenek be mindent pár rossz döntéssel.

(#29889) attiati válasza adalbert1 (#29888) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem ez pszichés hatás.

És ha valaki nem az eszével kereste a pénzt, hanem színész, sportoló, stb... és nem reál beállítottságú, akkor ez a hatás még erősebb. Van aki nyer egy halom pénzt, és másnaptól ugyanúgy a szakadt ruhában ül otthon.
Itthon is van egy csomó színész, aki csődbe ment. Nem tud és nem is akar spórolni, egyszerűen kienged az életben. De a bevételek meg nem jönnek örökké.
Pont azért nem jönnek a bevételek sem olyan sokáig és olyan összegben, mert vagy elmúlik a tehetségük, vagy nem fejlesztik magukat tudatosan és eszesebbek lesznek a versenytársaik.

Hány olyan órád volt középsuliban, fősulin, amit megtartottak heti 1-2szer, de egyszerűen nem fogékony rá az ember és nem is érdekli :) Pláne, ha Allen Iverson vagy és az egyetemi kosárlabdaedződ bemegy a közgáz tanárodhoz, hogy márpedig téged 5-össel küldenek tovább számonkérés nélkül :)

(#29890) cigam


cigam
félisten

Ha mondjuk veszek 100'000.-ért 1éves állampapírt(2% fix kamat, 15%kamatadó), akkor a lejáratkor 101'700.-at kapok vissza?
Van ennél jobb ajánlat?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29891) kovisoft válasza cigam (#29890) üzenetére


kovisoft
őstag

5 éves PMÁP 1 év után visszaváltva? Jelenleg infla+1.4%-ot ad, az első kamatperiódusra éves 3.8%-ot (ez szeptemberig tart, utána nem tudom, mennyi lesz, de gondolom nem fog csökkenni az infláció). Az idő előtti visszaváltás -1% (az Államkincstárnál), tehát ez így a jelenlegi inflációs szint mellett 1 évre 2.8% mínusz kamatadó.

(#29892) concret_hp válasza adalbert1 (#29888) üzenetére


concret_hp
addikt

szerintem itthon azért az 1-2 mrd-ot öröklők rétege az elég szűk :DDD

viszont ilyen pár tízmillás örökségek azért pont elég soknak tűnnek, de hülyegyerek életstílussal elég gyorsan a seggére lehet verni.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#29893) cigam válasza kovisoft (#29891) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Ez még abból a szempontból is jobb, ha még sincs rá szükség, megy tovább.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29894) kovisoft válasza cigam (#29893) üzenetére


kovisoft
őstag

Arra vigyázz, hogy egyes bankoknál 2% a lejárat előtti visszaváltás büntetése, ill. plusz számlavezetési díj is van, ezért az Államkincstárnál éri meg venni.

(#29895) BÁ Nutrition válasza adalbert1 (#29888) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

nagyon sok emberre igaz aki kis keresetu is, egyik osszesporolgat mondjuk egy lakasravalot a masik meg elherdal mindent, uszik a hitelekben es varja az allamtol h mentsek meg..

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29896) Hintalow válasza adalbert1 (#29888) üzenetére


Hintalow
senior tag

Témaba vágó munkakörben dolgozom (privátbank) itthon a gazdagok nagy része 1 generációs. Most várható az első generációváltás.
A trust fund jó ötlet, csak bizalmi vagyonkezelés itthon még nem nagyon van.

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#29897) Stanlee válasza adalbert1 (#29888) üzenetére


Stanlee
őstag

Na arra en is kivacsi vagyok, hogy az elsogeneracios milliardosok gyerekei hogyan fogjak megorizni a vagyont.

Negativ peldak a lottonyertesek meg, akik par ev alatt akar par szaz milliot is kepesek eltapsolni, es utana ott allnak ugyanugy szegenyen. A kerdes szamomra mindig az, hogy hogyan nem tudnak vigyazni a penzre?

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29898) Hintalow válasza Stanlee (#29897) üzenetére


Hintalow
senior tag

Ez azért csalóka tud lenni :)
Kezelünk nem egy lottónyertest is, akik simán jól elvannak a nem éppen kis értékű nyereményeikkel, és senki nem mondaná meg róluk, hogy milliárdokat nyertek.
Csak ebből nem lesz soha hír, mert nem is keresik a nyilvánosságot. :N
És az ilyen nyerteseknél sem az van, hogy látens pénzügyi tehetségek, csak 1.van önmérsékletük, és stabil értékrendjük 2. ebből kifolyólag azt is el tudják fogadni, hogy van olyan aki helyettük jobban tudja menedzselni a kívánt mennyiségű pénz a kívánt kockázat vállalásával.
Amúgy a nagyértékű nyereményeknél is azonnal kínálnak pénzügyi tanácsadást, privát bankok/vagyonkezelők elérhetőségeit (mi is kapcsolatban vagyunk a szerencsejáték zrt-vel) de sokan ezt elutasítják, "mer' ő jobban tudja mit kezdjen a pénzzel" az ilyenek sokkal nagyobb eséllyel lesznek az újságcikkeken, miután elszórták a pénzt.

[ Szerkesztve ]

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#29899) maajsz válasza Stanlee (#29897) üzenetére


maajsz
senior tag

Erre mondják a "könnyen jött könnyen megy" szólást, nem hiába a józan paraszti felfogás nagyon is helytálló mai napig és az is lesz. A pénznek egy ember számára pontosan annyi értéke van mint a mögé tett munka. Ha egy munkás folyamatosan 3 műszakba szív 200k nettóért akkor neki egy tengerparti nyaralás is über luxusnak számít és nem "herdálja rá", míg annak aki 3x ennyit keres annak egy jó kirándulás és totál megéri az egész.
Nem kell lottónyertesekig elmenni, egy jókor (akár jó tippre) felfuttatott bizniszből beömlő millióknak is oda tesznek pillanatok azok akik azt pl. épp a rendszerre támaszkodva kis segítséggel húzták fel, pedig az ember kívülről azt hinné, hogy azok mekkora zsenik. A minden hajnalba piacoló öregasszonyok számláján meg ott ülnek az elmúlt 40 év alatt összekapart 10 milliók, múltkor pont megkérdezte egy ilyen hogy adjon e a fiának 200 ezer ft-ot az új kocsijába vagy legyen e inkább 250 ezer... no ha meg meghal a fia meg jóllehet csatlakozik a fentebb említettekhez :))

(#29900) bernel válasza Hintalow (#29898) üzenetére


bernel
tag

Az elmúlt évtizedben az volt a jellemző, hogy a passzív befektetések átlagban jobban hoztak, mint a menedzselt pénzek, úgyhogy aki annyit tudott, hogy részvényindexeket vegyen meg kötvényeket, az lehet, hogy jobban járt, ha maga kezelte a pénzt.

Persze ez most lehet, hogy változik, ahogy felmerül, hogy a jövőben a passzív stratégia kevésbé lesz nyerő. (Pl. a Zsiday-féle jövőképben, aki egy évtizedig oldalazó piacot vár.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.