Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30601) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!

Véleményetek szerint mit érdemes most venni. PMÁP-t, vagy 2MÁP-t?

(#30602) BÁ Nutrition válasza Stanlee (#30600) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

hogy adózik az az amerikai etf amit Írországban bocsátanak ki? plüss Vanguard sp500? szerintem az ír szabályok szerint

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#30603) Stanlee válasza BÁ Nutrition (#30602) üzenetére


Stanlee
őstag

Akkor pontositom: nem tartanek az USA-ban kiadott ETF-et, hanem ugyanazt az indexet vagy mabrmi mast lekoveto, de EU-ban kibocsatott ETF-et vasarolnek, mert arra nem kell az USA-ban megfizetni a 30%-os adot, hanem a hazait kell megfizetni.

A forumtars azt irta, azert nem kell neki az USA etf-e miatt adot fizetnie, mert az USA-ban mar levontak tole az ottani adot, es a kettos adoztatats elkerulendo allamkozi szabalyozas miatt itthon mar nem kell fizetnie. Nekem ez azt jelenti, hogy USA-ban kibocsatott ETF-e van.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#30604) mgoogyi válasza apszi (#30601) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Milyen bünti mellett lehet kiszállni belőlük? névérték-1%?
Mert akkor PMÁP 3 éves biztosan jobb infl+1.1%-kal (3.5%), mint a 2MÁP fix 3%-kal.
Hacsak nem állapítják meg idénre úgy az inflációt, hogy a 3.5% 3% alá essen. De inkább több lesz az.

(#30605) Dare2Live válasza mgoogyi (#30604) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nagyon változó. ÁKKnál aszem névérték 1%a. Banknál meg kell nézni 0-2%okra emlékszem.

Éves infla én el nem tudom képzelni, hogy lehetne 3% alatt de hát ugye KSH szerint 2014, 2015, 2016ban 0%os volt az infla... :)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#30606) apszi válasza mgoogyi (#30604) üzenetére


apszi
őstag

Igen, - 1%. Nos, rendben köszönöm a válaszod. Remélem nem szivatnak meg az inflával :)
Dare2Live neked is köszi.

[ Szerkesztve ]

(#30607) peppe79 válasza bernel (#30598) üzenetére


peppe79
senior tag

Ennek a megválaszolásába a KBC biztosan nem fog belemerülni. Leírták, hogy részletesebb tájékoztatással nem tudnak szolgálni, ezért az ügyfelek további kérdés esetén forduljanak az adótanácsadóikhoz. Valószínűleg én így is tennék, ha komolyabb vagyonokat fektettem volna ETF-ek vásárlásába, de a nevetséges összegű (évi ~60-80 USD) osztalékom miatt biztosan nem fogok egy könyvelőt fogadni, főleg úgy, hogy az ebből származó itthoni adóterhem 0%.
Egyébként - lehet, hogy tévedek, de - mintha úgy rémlene, hogy az egészségpénztáraimhoz hasonlóan a KBC is átadta volna az éves mérleget az adóhatóságnak. Az adóbevallásomat pedig néhány éve már a NAV készíti el.

(#30608) peppe79 válasza Fandango (#30599) üzenetére


peppe79
senior tag

Feltételezem, hogy egy 5 éves TBSZ-ből indulnak ki, amely lejártakor nem keletkezik befizetendő adód.

(#30609) bernel válasza peppe79 (#30607) üzenetére


bernel
tag

A NAV által készített adóbevallásba a külföldi tőzsdei műveletek is beletartoznak?

(#30610) peppe79 válasza Stanlee (#30600) üzenetére


peppe79
senior tag

Nálam eddig mindegyik után 15%-ot vontak le.

(#30611) tlac válasza tlac (#30592) üzenetére


tlac
nagyúr

?

(#30612) dugynok


dugynok
senior tag

Köszönöm mindenkinek a vàlaszt :)
Nagyjàból képben voltam, csak a kbc oldalàn nem talàltam a bux-etf-re vonatkozó infót.
Ez, hogy működik, hogy nem fizet osztalékot, hanem visszaforgatja? A részvények osztalékfizetési időszakàba annyival nő az etf értéke?
Esetleg jobban jàrok, ha nem bux etf-et veszek, hanem a bux index első 5 cég részvényét veszem (ez több, mint 90%-ban lefedi az indexet), mert így nincs etf költségem?

[ Szerkesztve ]

(#30613) mgoogyi válasza dugynok (#30612) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Szia,

Még csak tanulom a témát, viszont amit tudok:

Az osztalékot újra magába fekteti az alap, azaz ahogy írtad, nő vele az értéke.
Az első 4 céggel asszem 93%-ban le tudod fedni a BUX index mozgását.
Hogy olyan arányban tartsd, ahogy kell, nem tudom, hogy mennyi tranzakcióval és mekkora minimum összeggel megvalósítható.

A BUX etf-nek akkor van szerintem értelme, ha hosszú időre megtartod.
Alacsonyak a folyó költségei (~0.6-0.7%), de magas a vételi és eladási jutaléka, 3-3%.
Az egyéb magyar részvényalapoknál 2%-os folyó költségre számíthatsz, és max 1.5% vételi jutalékra, de ez lehet akár 500-1000 Ft fix is.

Azt gondolom, hogy az alapkezelési költség miatt nyílik a két alap között az olló:

[ Szerkesztve ]

(#30614) dugynok válasza mgoogyi (#30613) üzenetére


dugynok
senior tag

Én is csak most tanulom, egyelőre csak elméleti szinten.
Kbc-nél 0,2-0,3% megbízàsonként + 0,01% havi díj + 0,5% éves bux etf alapkezelői díj,ha jól gondolom. De majd kijavítanak. Ha egyből a részvényeket veszem, nincs alapkezelői díj.

(#30615) mgoogyi válasza dugynok (#30614) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ha meg lehet úszni a 3%-os vételi/visszavásárlási jutalékot, az nagyon tuti lenne, de akkor ki venné az egyéb indexkövető alapokat?

Igen, ha veszed a részvényeket, csak azokat időnként hozzá kell igazítani az indexhez, ha követni akarod, ennek meg folyamatosan lesz tranzakciós költsége.
+ Neked az osztalékfizetés visszaforgatását is meg kell oldanod.

(#30616) dugynok válasza mgoogyi (#30615) üzenetére


dugynok
senior tag

Hol van 3% jutalék?
Az osztalékot akàr ki is vehetem kp-ba. Vagy diverzifikàlàs miatt màk-nàl àllampapír. Még 5letelek mit-hogy érdemes. 8-9 millàm van, de most nem szàllnék be részvénypiacra ennyivel, de a felével sem...

[ Szerkesztve ]

(#30617) mgoogyi válasza dugynok (#30616) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

(#30618) Stanlee válasza peppe79 (#30610) üzenetére


Stanlee
őstag

Ha a bef. szamlad kezelo penzintezet elintezte a szukseges papirmunkat es mint non-us-resident bejelentett, akkor a 30% helyett kamatokra 0%, osztalekra 15% es tokenyeresegre 0%-os adot vonnak le az USA-ban toled. Mindenesetre en meg mindig azt javaslom, hogy erdemes EU-ban kibocsatott ETF-et venni es TBSZ-re tenni, mint USA-ban kibocsatottat, mert arra mindig levonjak a 15%-ot. Ha 5 evnel hosszabb idore tartod akkor mondjuk csak az osztalekkifizetesek 15%-at veszted el, de bizonyos osszegnel mar az is meglatszodik.

Persze lehet, hogy valami amerikai indexet lekoveto EU-ban kibocsatott ETF-et vettel es egyszeruen a 15%-os SZJA-t vontak le toled :) Nem akarok talalgatni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#30619) bernel válasza Stanlee (#30618) üzenetére


bernel
tag

Ha a 15% osztalékadót meg lehet úszni, az tényleg nem haszontalan, és még az újrabefektetéssel sem kell foglalkozni, ami ráadásul kis összegnél nem is költséghatékony.

(#30620) Stanlee válasza bernel (#30619) üzenetére


Stanlee
őstag

Az amerikai adohivatal altal levont 15%-ot nem lehet meguszni sehogy sem. De ahhoz, hogy ne 30-at hanem 15-ot vonjanak le, szerintem az atlagpolgarnak tul sok papirmunkat kell elvegeznie - ha USA-ban kibocsatott ETF-rol van szo.

Nekem van olyan ir ETF-em, ami meg jo par evvel ezelott kert tolem valamelyik US hivatalnak egy igazolast, hogy hol elek, a kettos adoztatas elkerulese erdekeben. Legalabb egy oram elment azzal, hogy kitoltottem a ketoldalas papirt, mert bizonyos mezoknel ilyen-olyan US adoztatasi dolgokra hivatkoztak, amirol fogalmam sem volt, utana kellett nezni a neten, hogy a roviditesek mit jelentenek, a par euro miatt amit megtakaritottam meg kesz veszteseg volt. Szoval en nem tudom, hogy a KBC szerzodeskoteskor ilyesmit kitolt es alairat az emberrel vagy sem, de atlagjozsinak az ir ETF a legkenyelmesebb (es szigoruan visszaforgato).

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#30621) BÁ Nutrition válasza Stanlee (#30620) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Nagyobb portfolionalnem baj ha nem visszaforgato. Pl nekem van az isa (tbsz fele ukban) szamlam es a szamlavezetesi dijat le lehet vonni a vasarlasokbol. Pl veszek meg sp500at akkor nem vonnak le koltseget hanem leirjak az eves dijbol. Negyedevente 2x lehet igy ingyer venni. Etf-re nincs mas koltseg. Pl reszvenyre 0.5-1%

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#30622) peppe79 válasza Stanlee (#30620) üzenetére


peppe79
senior tag

Én még átlagnál is átlagosabb állampolgár vagyok. Sőt, inkább átlag alatti. :) A KBC-nél megkötött szerdőzésen felül nem volt semmilyen plusz papírmunkám.
Pill. TLT, VTI, VXUS, VWO, IEMG ETF-eim vannak, mindegyiknél 15% a levonás.

(#30623) Stanlee válasza peppe79 (#30622) üzenetére


Stanlee
őstag

Az atlagos gazdasagi ismeretekkel rendelkezo Atlag Jozsinak nagy valoszinuseggel nincs befektetesi szamlaja, sot, TBSZ-e sincs, vagy van, de nem tud rola, mert valamikor egy akcio kereteben a bankban ratukmaltak. Nemhogy iShares vagy Vanguard ETF-e lenne, de nagy valoszinuseggel meg azt sem tudja, hogy mi az ETF vagy emerging markets. Ha az atlagember rendelkezne akkora penzugyi tudassal, hogy tud az ETF-ek letezeserol, arrol, hogy Mo-n van legalabb 3 hely, ahol tud bef. szamlat nyitni es ETF-et vasarolni, akkor nem elnenek meg a UL-es ugynokok, nem lennenek Marcsikak.

Az atlag beteszi a penzet bankbetetbe, esetleg allamkincstarban vasarol valamit, van LTP-je, fizetgeti az UL-t, vagy valamelyik biztosito befektetesi alapjaba takarit meg, mert az ugynok javasolta neki. Ha valaki onszantabol es celtudatosan egy magyar bef. alapot vesz, az mar nekem atlagon feluli teljesitmeny a megtakaritasok teruleten. De mindenkinek mast jelent az atlag.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#30624) nyikszi


nyikszi
őstag

Sziasztok!
Első kérdésem: LTP-t a Gyerekem nevére is nyithatok? Van nekem és a Feleségemnek, de most felszabadul 60000 Ft. Ebből 20000-et tennénk még LTP-be, csak nem világos, hogy lehet-e részére, mivel 18 év alatti.
Másik kérdés: maradék 40000-et mibe érdemes befektetni? Kb. 4 évig biztos lesz ennyi pénz havonta.
Előre is kösz a válaszokat!

''Ha az agyunk olyan egyszerű lenne, hogy megérthetnénk, olyan egyszerűek lennénk, hogy nem értenénk.''

(#30625) kacsaesokos válasza nyikszi (#30624) üzenetére


kacsaesokos
tag

Lehet kedvezményezett 18 év alatti. Amennyiben lejáratkor nem lesz 18 éves, akkor is rendelkezhetsz az összegről, nem kell külön gyámhivatali engedély, de a lakástakarék kérheti a gyámhivatal véleményét.

A másik 40.000-re cetelem megtakarítási számla: 1,5% éves kamat, napi kamatozással, nincs számlavezetési díj. Az egyedüli költséged az oda utalás lesz (ha a számlacsomagodban ingyenes az utalás mint pl. cib online, akkor semmi)

Esetleg félévente - évente számlán összegyűjtött összeget állampapírba. (ott lesz kiutalási költség)

[ Szerkesztve ]

(#30626) bernel válasza peppe79 (#30622) üzenetére


bernel
tag

Jól tudom, hogy ezek már nem elérhetőek az új EU szabályok miatt? Vagyis ami van, azt megtarthatod, de újonnan már nem fektethetsz be ezekbe, így van?

(#30627) Dinter


Dinter
addikt

Sziasztok.

Egy újdonsült ismerős meghívott ma egy beszélgetésre a MetLife-hoz, nem tudtam mire számítsak. Végül kérdezgettek általánosan biztosításokról, megtakarításokról, stb. Gondolom arra megy ki, hogy kössek náluk valamit meg hozzak még ismerősöket. Kitöltöttünk egy kiadáselemzést, amiről jövőhétre kapok visszajelzést. Mivel még diák vagyok, így nincs rendszeres jövedelmem (a szüleimtől kapotton kívül, max az ösztöndíj), illetve a lakás- és életbiztosítást is a szülők intézik. Van így értelme ezzel foglalkozni? Jövőhétre behívtak, hogy kérdezzem meg milyen biztosítás van, gondolkozzak ismerősön stb. Nem igazán az én terepem. Saját célra lehet érdemes bármit is kötni velük?

(#30628) mephisto5 válasza Dinter (#30627) üzenetére


mephisto5
csendes tag

felejtős.

(#30629) zharkanyi válasza Dinter (#30627) üzenetére


zharkanyi
tag

Kizárt.

Nálam alap, hogy amit egy ügynök el akar adni neked az neki éri meg és nem neked.

(#30630) Dinter válasza zharkanyi (#30629) üzenetére


Dinter
addikt

Köszi a válaszokat.

Holnap szerintem felhívom és mondom neki, hogy ne húzzuk egymás idejét.

(#30631) peppe79 válasza bernel (#30626) üzenetére


peppe79
senior tag

Vásárolni valóban nem tudok már, legfeljebb eladhatom.

(#30632) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Kakaóról mi a véleményetek? Közelít az árfolyama a tavalyi éves minimumhoz.

(#30633) MaciG


MaciG
addikt

Ingatlan vásárlás utáni illetéket érdemes- e postán csekken befizetni hitelkártyával a visszatérítés miatt, vagy több a postai költség/adó mint az 1% visszatérítés?

BANZAII

(#30634) Stanlee válasza Dinter (#30627) üzenetére


Stanlee
őstag

Valoszinuleg egy UL (UnitLinked) megtakaritassal kombinalt "biztositast" szeretnenek majd radsozni. En nem mennek bele, mi megjartuk veluk.

De hogy a MetLife-rol jot is irjak: anyukam valamikor a 90-es evekben kotott naluk eletbiztositast, amit aztan szo nelkul kifizettek, amikor 20 ev utan esemeny nelkul vege lett a biztositasi idoszaknak. Akkoriban UL meg nem volt. Na de a kifizetes utan rabeszeltek minket egy UL-re, es a zseton odalett.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#30635) Dinter válasza Stanlee (#30634) üzenetére


Dinter
addikt

Inkább lemondtam, élőben nehezebb lett volna lerázni.

(#30636) peppe79 válasza Dinter (#30635) üzenetére


peppe79
senior tag

Diákként, állandó pénzkereset nélkül, netán saját lakás és család nélkül, egyáltalán milyen lehetőséget vehettél volna igénybe?

(#30637) Dinter válasza peppe79 (#30636) üzenetére


Dinter
addikt

Hát ezaz.. szerintem arra ment ki, hogy ismerősöket mondjak nekik, engem meg megtartanak egyetem végéig. Már múltkor is nagyon nyomták hogy mondjak embereket nekik, az is elég antipatikus voot.

Meg hogy kérdezzem meg milyen lakás meg életbiztosításunk van.. persze, majd átmegyünk hozzájuk..

[ Szerkesztve ]

(#30638) peppe79 válasza Dinter (#30637) üzenetére


peppe79
senior tag

Hülyeség az egész. Mondjuk, nekem a 4lifedirect a csúcs, a "lefizetett statiszta" Szilágyi Úrral, akit világ életemben ki nem állhattam. Nyomja a hülye sódert, hogy ők nem kérnek semmilyen orvosi igazolást...csak arra nem hívják fel a szerencsétlen nyugdíjasok figyelmét, hogy ez a szerdőzéskötésre vonatkozik, nem pedig a biztosított halálesetére. A nevetséges biztosítási összegükről meg már ne is beszéljünk, kész ráfizetés a buli...leszámítva az ügynököt.

(#30639) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

De jo ott nekik.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#30640) Met


Met
nagyúr

Két héten belül intézném a befektetést, PMÁP.
Bemegyek az államkincstárhoz a 1139 Budapest, Váci út 71.-be (ez van legközelebb), nyitok egy számlát (értékpapír nyilvántartási-számla), igényelek hozzá WebKincstár-t.
Utalok a webkincstáros számlámra pénzt (az államkincstárnak utalok, közleményben az első nyolc karakteren az érintett értékpapír vásárlójának értékpapír nyilvántartási-számla 8 jegyű száma).
Majd miután megjelent a számlámon vásárolok értékpapírból.
A kérdés hogy honnan tudom mikor fognak kibocsájtani papírokat?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#30641) peppe79 válasza Met (#30640) üzenetére


peppe79
senior tag

Miért lényeges, hogy a kibocsátás napjától vásárold meg? A webkincstár felületén megtalálod az összes pillanatnyilag elérhető állampapírt.

(#30642) Met válasza peppe79 (#30641) üzenetére


Met
nagyúr

Nem lényeges csak nem tudtam hogy működik:)

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#30643) Begbiebike válasza Met (#30640) üzenetére


Begbiebike
csendes tag

És a webkincstáron bankkártyával fizetve is tudsz venni állampapírt, az talán még olcsóbb mint utalni. ;)

(#30644) Handball94 válasza Begbiebike (#30643) üzenetére


Handball94
aktív tag

Kp-ban is lehet nyitáskor befizetni rá?

(#30645) Kobe válasza Handball94 (#30644) üzenetére


Kobe
veterán

Meg edenred kartyat is elfogadnak

Nemvicc :D

(#30646) Apika válasza Handball94 (#30644) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Igen, lehet!

(#30647) fcjuveka


fcjuveka
csendes tag

Sziasztok!

Valaki nem tudja, hogy államkincstárnál nem saját bankkártyával lehet állampapírt venni?

(#30648) dugynok


dugynok
senior tag

Üdv,

Ha az àllamkincstàros szàmlàmra utalódik pénz, azt webkincstàron làtom szabad pénzként vagy valami formàba, még értékpapír vàsàrlàsa elött?

(#30649) Apika válasza dugynok (#30648) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Az értékpapír nyilvántartási-számládon látod a "Pénz" felirat mögött...

(#30650) dugynok válasza Apika (#30649) üzenetére


dugynok
senior tag

Ahh, csak nem szúrta ki a szemem... :D Még vàrom az utalàst, eddig még nem hasznàltam.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.