Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117601) Dick333 válasza PredatorZoli (#117597) üzenetére


Dick333
csendes tag

Köszi, ez mondjuk jó hír, akkor nem kell agyalnom rajta. Csak azt furcsállottam hogy a szolgáltatótól kapott igazolásban teljesen 0ás volt a 172. sor és a SZJA-ban se volt semmi kitöltve ezzel kapcsolatban. De akkor valószínű azért amit az előbb írtam. :R

Amúgy PredatorZoli és kovaax örülök hogy pont ti válaszoltatok mert épp a ti beszélgetéseteket olvasom már néhány órája egy másik témában. Volt pozíció transzferem az IB-re és kaptam levelet a Cost basis hiányról. Itt egy idén lejárt TBSZ poziját transzferáltam, ilyenkor gondolom nem a vételár kell oda hanem a TBSZ lejáratakori ár ugye?

(#117602) travix


travix
aktív tag

Onnan tudod hogy jó döntés volt követni a fórumot, hogy a sima 2021-es sp600 etf-em pont ugyanannyit ér mint amikor vettem, viszont a 1,5 éve vásárolt small cap value 25% pluszban van :R

(#117603) kovaax válasza Dick333 (#117601) üzenetére


kovaax
őstag

Hú, nekem is volt lejárt TBSZ 2018-am a KBC->Random->Ersténél, és idén transzferáltam ezeket az eszközöket is az IB-hez, és ezen sokat leveleztem velük, és aztán rájöttem, hogy nem hajlandók állást foglalni ezzel kapcsolatban, úgyhogy felvittem cost basisnek a TBSZ zárásakori árakat (mivel mind több volt, mint amennyiért vettem), és csókolom.

-=- There's no place like /home -=-

(#117604) eladocuccaim


eladocuccaim
újonc

Szeretném új elemmel bővíteni a portfólióm.
IShares S&P 500 ETF-ét néztem ki, és látom, hogy ezt Erste Brokeren BÉT-en is meg lehet venni. Lesz bármi hátrányom ha itt veszem és nem XETRA-n? Vagy a likviditása ugyan olyan ebben az esetben is?

A másik kérdésem: az létezhet, hogy Erste Broker ugyan annyiért vált devizát, mint Revolut? Lekalkuláltam mindkettőn, és kb ugyan az az árfolyam jött ki, amin meglepődtem, mert a számlakonverziós árfolyamaik mindig magasabbak voltak (ha bankkártyával vásárolok).

Harmadik kérdés: ha XETRA-n veszek USD alapú ETF-et, akkor nekem EUR-ra vagy USD-re van szükségem a vételhez?

(#117605) Dick333 válasza kovaax (#117603) üzenetére


Dick333
csendes tag

És a total cost-ot 1 darabra számoltad vagy felszoroztad a mennyiséggel?

(#117606) kovaax válasza Dick333 (#117605) üzenetére


kovaax
őstag

A teljes pakk árát kell megadni az IB-nek, szóval felszoroztam a mennyiséggel. A figyelmeztető levélben, hogy nincs cost basis, van link, ahol egész jól le van írva, hogy mit akarnak.

Szerk.: Szerintem kéne már nyitni egy IB témát itt...

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#117607) Kasya


Kasya
nagyúr

Ne kovezzetek meg a kerdesert, de IBKR-en a HUF.EUR valtas dija fix?
Elozo honapban 719 ft volt a fee, most 728 osszegtol fuggetlenul.
Illetve nem ertem a "dragulast", mert most jobb arfolyamon valtottam.

(#117608) vnorbi válasza Dick333 (#117601) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Az a tény furcsa, hogy beírta a szolgáltató az igazolásba a 172. sort, mikor az az ETÜ-höz tartozik, és semmi köze a tartós befektetésből származó jövedelem és adója részhez (166. sor).

Jó igazolást nézel, nem kevered az ETÜ igazolással?

(#117609) PredatorZoli válasza Kasya (#117607) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

fix 2 dollár, az meg mikor mennyi forint...

(#117610) Dick333 válasza vnorbi (#117608) üzenetére


Dick333
csendes tag

@kovaax: köszi szépen!

@vnorbi: Adóigazolás néven jött. A szövege szerint tartalmaz mindent TBSZ/ETÜ/NYESZ stb. De azért köszi hogy szóltál csekkoltam a 166-ot is, és az is 0.

(#117611) Kasya válasza PredatorZoli (#117609) üzenetére


Kasya
nagyúr

Azt hittem euro, azért csodálkoztam :R.

(#117612) Kepe2020


Kepe2020
újonc

1. Én az S&P500 -t ( ISIN: IE00B5BMR087) a BÉTa -n vettem meg. Bár az otp aki az ár jegyző biztos számít fel költséget. Ennek nem néztem utána pontosan, mivel a NYESZ-R számlámra vettem és oda csak a magyar tőzsdéről lehet venni.

3. XETRA ez egy német tőzsde, ha ott akarsz vásárolni akkor euró kell.

(#117613) Csigusz23 válasza Kasya (#117611) üzenetére


Csigusz23
csendes újonc

Illetve 1 hete bevezetésre került az automata váltás, szóval nem kell előre devizát váltanod, ha nem szeretnél. Simán forintból veszel részvényt vagy amit szeretnél, az IB meg leváltja a szükséges deviza mennyiséget az akkori árfolyamon.

(#117614) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Van bármi értelme minden hónapban kis összegben PMÁP-ot venni ha fél év múlva kiakarom venni egy részét? Vagy erre a bankok saját virtuális számlája való?
Például gyűjtök valamire, tehát nem befektetésre használnám, de nem akarom, hogy a bankszámlámon összekeveredjen a napi vásárlásra szánt pénzzel.

(#117615) PredatorZoli válasza ReSeTer (#117614) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Erre a diszkont kincstárjegy való. Kiválasztod azt ami a céldátumod előtt jár le kicsitvel, és azt veszegeted folyamatosan minden hónapban.

(#117616) kozeposztaly


kozeposztaly
csendes tag

Bitcoin/Eth IBKRnél elérhető bármilyen formában?
ETF/ETP USA piacon elérhető, de számunkra Cocom listás, korlátozás alatti?

Van bármilyen mód IBKRnél (IBCE) coinok elérésére?

(portfolió 5-10%-ban gondolkodok kialakítani, #azÚjArany jeligével...)

Köszönet!

[ Szerkesztve ]

(#117617) Dan-szan


Dan-szan
senior tag

Webkincstárba nem tudok belépni, törölni lehet a jelszót de beírni nem :((( , mentett felhasználónevet sem írja végig :Y .Más is járt így? Sz.gépen próbáltam

Az igazság csak nézőpont kérdése ! ** Xiaomi Mi MIX 3 ** "Mert játszani jó!" #csakaHONDA

(#117618) nort_on válasza kozeposztaly (#117616) üzenetére


nort_on
senior tag

Millió féle van már évek óta, BTC, meg ETH is. JustETF-en keress rá, ezek európaiak, IBKR-en ISIN alapján meg tudod találni. Én a VBTC és VETH ETF-eket veszem TBSZ-re. Nagy forgalmút érdemes venni.

[ Szerkesztve ]

(#117619) kalapacsolok


kalapacsolok
senior tag

Sziasztok! Melyik most a legjobb egészségpénztár? Nekem fontos, hogy legyen csodakartya, ép kártyával lehessen fizetni, így ne kelljen utólag semmilyen számlát feltolteni. A prémiumnal vagyok jelenleg, de erős a gyanúm, hogy drága másokhoz képest, sok költséget levonnak.

(#117620) PredatorZoli válasza kalapacsolok (#117619) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ha nem vagy hajlandó lemondani a csodakártyáról akkor fizesd ki azt a díjat amit elkérnek.
Az új pillér fele költség, de csak sima kártya van hozzá, nem csoda.
Mindenkinek el kell dönteni hogy mi a fontos.

(#117621) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Mostanában lemaradtam a megtakarításokkal kapcsolatban.

Két személy összessen 2x 20 millió forintját kéne stabil befektetetésbe tegyük kb 1 éves futamidőre utánna a tőke lakás önerejeként szolgálna. Merre nézelődjek?

(#117622) D1Rect válasza joysefke (#117621) üzenetére


D1Rect
félisten

Ingatlan.com

Nem tudom, hogy hol nézitek, de most már nem az állóvíz jellemzi a nagyobb települések ingatlanpiacát.
Valószínűleg a hitel sem lesz jelentősen olcsóbb, most elsején a legolcsóbb unicredit emelt is 0.2-t.
Ráadásul jövő év elején lejárnak a jó pmáp-ok és egy része biztos, hogy az ingatlant fogja megcélozni.

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#117623) kalapacsolok válasza PredatorZoli (#117620) üzenetére


kalapacsolok
senior tag

Van olyan egészségpénztár, aminél lehet az EP kártyával magával fizetni, mint a prémiumos csodakártya?

(#117624) joysefke válasza D1Rect (#117622) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ráadásul jövő év elején lejárnak a jó pmáp-ok és egy része biztos, hogy az ingatlant fogja megcélozni.

PMAP-ok most nem jók?

(#117625) Llew válasza joysefke (#117624) üzenetére


Llew
senior tag

Úgy érti hogy most magas rajtuk a kamat, ami jövő év elejen kezd kifutni és mivel utana mar jóval alacsonyabb lesz, igy feltételehetően sokan visszaváltjak majd.

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#117626) D1Rect válasza joysefke (#117624) üzenetére


D1Rect
félisten

A tavalyi több mint 2x annyi kamatot fizet mint a mostani.
~19 vs. 7.9

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#117627) forguet


forguet
senior tag

Idén kezdtem egy befektetési lábat felépíteni ibkr tbsz-szel illetve magyar állampapírokkal.
Az eur bevételeimet tbsz-re, a ft megtakarításokat pedig állampapírba teszem jelenleg.
Idén úgy számolom ha ugyanezt a metódust követem, akkor kb 20m huf fog bemenni állampapírba, illetve 80k eur az ibkr-es tbsz-re.
Abban vagyok bizonytalan h nem túlzó-e arányaiban ennyi állampapír, mikor amúgy is elég nagy a HU kitettségem mert a fizetésem is abban jön és az ingatlanjaim is itt vannak.
Érdemes lehet egy maximumot meghúzni az állampapírnak valahol és onnantól inkább csak a tbsz-t hízlalni? (Nincs 5 éven belül tervezve nagyobb kiadás)

Mundo will go where he pleases! SZLÖRTY.

(#117628) nort_on válasza forguet (#117627) üzenetére


nort_on
senior tag

Kinek mi a jó arány, nálam pl nyugdíjra megy és 1% HUF (állampapír, vésztartalék) van, többi mind TBSZ.

[ Szerkesztve ]

(#117629) KMT válasza kalapacsolok (#117623) üzenetére


KMT
addikt

Felteszem, mindegyiknél, ahol van kártya. Itt az összehasonlító táblázat.
[link]

(#117630) aAron_ válasza forguet (#117627) üzenetére


aAron_
őstag

Inkább visszakérdezek. Minek 40% magyar állampapír értékpapírokon belül? Minek egyáltalán magyar állampapír hosszú távon? Némi hozamtöbblet még van lakossági állampapírokon, de nem sok.

Csinálj egy pie chartot befektetéseidről, és ha nem vagy vele komfortos, változtass. Kicsit home biast érzek, ami neked is feltűnt egyébként.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#117631) forguet válasza aAron_ (#117630) üzenetére


forguet
senior tag

@aAron_ , @nort_on, köszönöm a válaszokat és a megerősítést.
Ami eddig bement állampapírba, az lesz a vonal...többi megy TBSZ-re.

Mundo will go where he pleases! SZLÖRTY.

(#117632) kalapacsolok válasza KMT (#117629) üzenetére


kalapacsolok
senior tag

köszi szépen, ez nagyon profi!

(#117633) Wn2tl


Wn2tl
tag

Paypalról fizetett már be valaki IB-re? Működik, jó, nem jó?

(#117634) sutszi válasza KMT (#117629) üzenetére


sutszi
veterán

#EP #egészségpénztár #összehasonlító. :R

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#117635) torma99 válasza forguet (#117627) üzenetére


torma99
aktív tag

Ez tényleg nagyon egyéni. Nekem a határ 5% globál HUF kitettség. Miért? Mert az elit újra és újra játssza ugyanazokat a butaságokat, amihez a nép tapsikolva asszisztál. Ha és amennyiben az ember átélt 89-et, Bokros 1.0-át., 2008-2012-t, meg amit már gyakorlatilag 4 éve művelnek a nép legnagyobb egyetértése mellett, hajlamos konzervatívan gondolkodni ilyen feltörekvő piaci kitettségekkel kapcsolatban. Van, aki meg ha törik, ha szakad 100% HUF áp. jobbik esetben MÁK-ban.
Nincs erre jó válasz, illetve ha visszanézünk azért látható, hogy nem ez az első pofon, amibe belenéz Magyarország, mint amit most főznek, de nem is az utolsó. Ettől függetlenül, ha lehet, érdemes periodikusan spekulációs céllal learatni a plusszokat.

Ugyanakkor ezek az idei 7%-os állampapírocskák, a folyamatosan átírt költségvetések, meg háry jánoskodás mellett nemigen biztosítják azt a kockázati felárat, amiért korpásodna szerintem bárkinek is.

(#117636) hukhl


hukhl
csendes tag

Kezdő kérdés. Ne kövezzetek meg. :D IB-nél, ha adok limit megbízást vételre "TIME-IN-FORCE" - DAY vagy Good Till Cancel-re van állítva. Akkor elvileg a megadott limit ár vagy az alatt kellene teljesülnie a vételnek nem igaz?.(jelen esetben ez egy ETF, de szerintem mindegy is).
Többször vettem ugyanabból és az alábbi képen látható vételek történtek. T. Price, amit én adtam meg - C. price elvileg, amin teljesült a vétel. Ebben az esetben viszont többször előfordult, hogy kicsit felette vette meg mint, amit én megadtam árat. Ez mi miatt van? Vagy valahol le van írva, hogy a megadott vételi megbízás +- valamennyi százalékon fog teljesülni? Különösebben nem probléma ekkora eltérés, csak nem értem a pontos okát. :B

(#117637) PredatorZoli válasza hukhl (#117636) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A cost priceban benne van a költség is

(#117638) forguet válasza torma99 (#117635) üzenetére


forguet
senior tag

Igen, egyetértek, pont ezért álltam meg egy pillanatra helyzetértékelni. Fontos h legyen egy kis vésztartalék ami könnyen hozzáférhető de addig is valamit kamatozik, erre jó az állampapír, de elég kb 10-12m.
Többi megy tbsz-re.

Mundo will go where he pleases! SZLÖRTY.

(#117639) fecus


fecus
őstag

A múltkor meggyőztetek, hogy közeli nyugdíj ide vagy oda, a TBSZ minden esetben megfelelő választás. De mi az amit vennem kellene rá, ha nem biztos, hogy a TBSZ kitölti az 5 évet? ERSTE számlám van.
Részvény és részvény ETF kizárva. Legyen kötvény ETF, vagy tudok kötvényt is venni (én nem találtam)?
Ha IB-t nyitok azon biztosan több a lehetőség, de az évi 1-2000 € B&H nagyon sokba fog kerülni. Lehet el is viszi az állampapírhoz képesti előnyt.
Mi a nem befektetési ;) tanácsotok?

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#117640) torma99 válasza fecus (#117639) üzenetére


torma99
aktív tag

Azt vedd figyelembe, hogy a kötvény ETF valószínűleg az nem az, amire te gondolsz (talán a lakossági állampapírok járhatnak leginkább a fejedben a komment alapján, az igazi kötvények +kötvény etf-ek működése (árfolyammozgás-hozammozgás) minden, csak nem az).

Évi 1-2000 EUR-ral sajnos bármit is csinálhatsz, azt felesleges TBSZ-re tenni. Megduplázod, vagy megfelezed és semmi sem történik, az sajnos nagyon-nagyon kicsi összeg.

Ha fázol a HUF kitettségtől mégis csak sétálj be a MÁK-ba és akkor tedd EMÁP-ba, de megint az van, hogy az 4-800k HUF-nyi pénz sajnos nagyon kicsi mennyiség.

(#117641) eladocuccaim válasza torma99 (#117640) üzenetére


eladocuccaim
újonc

Azert szerintem 2000 EUR-t betenni, és 5 év múlva kivenni 3-4000-ret nem olyan rossz biznisz.
Én mindig párszáz kilót pakolgatok állampapírba, pedig ha kiszámolom nem sok pénzt fial. Csak hogy ezt csinálom évek óta, mostmár “sok” pénz van benne, és nem rossz érzés hogy állandóan jönnek a kamatocskák.

El kell valahol kezdeni, felesleges úgy csinálni, mintha csak annak érné meg forgatni a pénzét, akinek jól menő vállalkozása vagy nagy öröklései vannak…

(#117642) Dare2Live válasza eladocuccaim (#117641) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Évi 1-2000 € esetén én se látom értelmét IBnek, evvel időt elcseszni. Be lehet vágni PMAPba vagy ha 50+ nyesz... aztán annyi.

Persze ha érdekeli, hobbi, szórakozás az más.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#117643) PredatorZoli válasza eladocuccaim (#117641) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az a baj hogy ő most még az 5 évet se akarja kivárni. Annak nem látom értelmét hogy most lesz 3-4 TBSz-e amiken van párszázezer aztán lejárat előtt feltöri őket. Ha hozam alig lesz, a devizagyengülés miatt akkor is fog kelleni valószínűleg vastagon fizetni adót is (és ha IB-nél csinálja akkor még a bevallással is szüttyöghet). Nagy hűhó semmiért lenne.
Jobban jár ebben az esetben ha egyszerűen állampapírba teszi.

[ Szerkesztve ]

(#117644) eladocuccaim


eladocuccaim
újonc

Hmmm érdekesnek találom a véleményeket.
Azért kíváncsi lennék, hogy akik szerint értelmetlen, azoknak be van-e téve részvényekbe, ETF-be szignifikánsan nagyobb összeg, azaz tízmilliók. Mert ennyi erővel pár misinek sincs értelme. Illetve hogy olyan pénzük van-e benne, amiért megizzadtak, ergo ha évekig, egy évtizedik mondjuk -40%-ban lesznek, nem fog-e rohadtul fájni ekkora összegeknél… Persze tudom itt biztos mindenki 100 millákat forgat részvényekben, és nem is érdekli az árfolyam, mert 20 éves és majd csak 65 évesen kell neki ez a pénz. ;]

Basszus ha csinál 400-ból mondjuk 600-át, és akár TBSZ nélkül leadózza 30%-át, az sem rossz deal szerintem a semmiért. :U

[ Szerkesztve ]

(#117645) PredatorZoli válasza eladocuccaim (#117644) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szerintem nem érted. Ha pár éves a befektetési időhorizontja, akkor nem szabad olyan kockázatú eszközt vennie összegtől függetlenül (akár TBSZ-re, akár anélkül), ami pár év alatt hoz potenciálisan 50 meg 100%-ot (ez még a részvénypiacon sem triviális hozam pár év alatt).
Ilyen időtávon (pár év) alacsonyabb hozamú, kisebb volatilitású termék jöhet szóba, mint állampapír, vagy kötvény ETF. Részvény ETF semmiképp.
Nem tudom hogy miért kellett ebbe belekeverni hogy a véleményt formálóknak mennyi pénze van befektetve és milyen esetben hogy reagálnának, de amúgy igen, én pl huszonéves vagyok és 100 millió feletti összeg van befektetve a részvénypiacon (köszönöm nagyon jól alszok vele).

(#117646) D1Rect válasza eladocuccaim (#117641) üzenetére


D1Rect
félisten

Itt nem kifejezetten az összeg a probléma.
Hanem az összeg, az időtáv és a kockázatkerülés.

Én maximálisan támogatom, hogy valaki a 20-as évei elején akár csak havi 100€-t félretegyen TBSZ-re részvény ETF-be.

[ Szerkesztve ]

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#117647) nort_on válasza fecus (#117639) üzenetére


nort_on
senior tag

IB-re nagyobb pénzt érdemes tenni, de pl a LightYear jó megoldás lehet, ott is van TBSZ meg ETF-ek is. Van külön topikja.

(#117648) Dare2Live válasza eladocuccaim (#117644) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nekem a gond a cost/effort
Ugyanannyit kell vele foglalkozni ha évi 1.000-2.000eurt tud félrerakni mind ha évi 5-10.000-20.000eurt.

Aki évi 1.000-2.000eur tud félrerakni annál imo a legjobb befektetés ha magába fekteti. Képzi magát vagy/és ha ért vmihez megpróbál elindulni azon a területen.

"Basszus ha csinál 400-ból mondjuk 600-át, és akár TBSZ nélkül leadózza 30%-át, az sem rossz deal szerintem a semmiért."

Mennyi idő alatt? És az elmúlt 10év alapján értem amit mondasz de a tőzsdék nem csak felfele tudnak menni.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#117649) Mercutio_ válasza eladocuccaim (#117644) üzenetére


Mercutio_
félisten

"Illetve hogy olyan pénzük van-e benne, amiért megizzadtak, ergo ha évekig, egy évtizedik mondjuk -40%-ban lesznek, nem fog-e rohadtul fájni ekkora összegeknél"

Te magad írtad le az okot, miért nem javasolt a kérdezőnek az etf vétele, ha felmerül, hogy még az 5 évet se biztos, hogy kivárja, amíg kifut a tbsz...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#117650) fecus


fecus
őstag

Kösz mindenkinek. A családnak megvan az állampapír lába mindkettőnknek külön-külön. Szépen gyűlt, így most már 50-60%-a lehet a megtakarításnak. A létrejövő pénzfelesleget már akkor sem teszem részvénybe. Oda is csorgatok, de ugye annak nincs alsó korlátja.

#117640 torma99: Tisztában vagyok a kötvények működésével. Sőt, érzésre pont ezen a pár éven lehet tudnék is keresni a kötvény ETF-eken. Hátha ezen az időtávon sikerül megzabolázni az inflációt! De ugye ez is bizonytalan.

#117647 nort_on : Tényleg az még jó lehet, de a kérdés továbbra is az, hogy oda mit vegyek?

Ezek szerint nincs "kiváltója" a MÁK-os államkötvényeknek? Nincs más módja, hogy kötvény jellegű, de devizában megvehető konstrukciót vegyek, mint a MÁK EUR papír. Pedig a rövid kötvényeket el is tudnám vinni a végéig.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.