Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117751) ngaba válasza Paxker315 (#117749) üzenetére


ngaba
aktív tag

aujjobba-hoz hasonlóan nekem sem tetszik, kábé ugyanazért. És még a TER is magas.
Plusz én equal weight párti vagyok (kivéve nyilván a small cap ETF-eknél, ott mindegy), és ha azt látom, hogy a top10 holding súlya 25%, akkor inkább odébb állok, még akkor is, ha ez esetleg az irodalom szerint nem jó döntés. :)

Az ishares ex-china emerging ETF is azért felejtős nekem, mert 11% benne a (top1) TSMC súlya. Szvsz nonszensz, akkor inkább megveszem egyedi részvényben, ha annyira hiszek benne...

[ Szerkesztve ]

(#117752) Paxker315 válasza ngaba (#117751) üzenetére


Paxker315
addikt

Teljesen tiszta. Én azért sem látom saját részre értelmét, mert a Word value, small cap value, momentum és jpgl mellett felesleges, és egyébként is utóbbibol terveztem a nyári vásárlásokat :R

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117753) DarkByte válasza Enrico77 (#117704) üzenetére


DarkByte
addikt

Én MÁK-on keresztül viszem az IBKR-re. Minden hónapban van lejáró DKJ-m, annak egy részét kiutalom díjmentesen Wise-ra, a maradékot bankkártyás vásárlással kiegészítve beforgatom következő DKJ-be. (6 havi likvid tartalékomat fenntartandó) A Wise pedig direkt integrálódik az IBKR-el mint beutalási forrás.

(#117754) net91


net91
senior tag

Azoknál az alapoknál, ahol a Replication method „Unfunded swap” ajánlott még vagy kerülendő?
példa etf

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#117755) PredatorZoli válasza net91 (#117754) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Megvan a maga előnye és a hátránya. Se nem javallott, se nem kerülendő.

(#117756) bigbuda


bigbuda
aktív tag

Sziasztok,
Hamarosan tervezek nyitni egy idei TBSZ-t, és igazából egy hosszú távú, egyáltalán nem foglalkozos, de minél biztosabb hozamú ETF portfóliót szeretnék létrehozni, amiknél accumulated az osztalék. Azt tervezem hogy egy alkalommal fizetnék csak be (kb 10M) és vasarolnek, tehát nem havi szinten, aztán hagynám szépen 10-20 évig biztosan.

Tanacsotokat szeretném kérni egy ilyen ésszerű ETF portfólió összetételében százalékos arányban, illetve hogy az egyes ajánlott ETF-eknek mi a pontos azonosítója? Kinek mi a tuti ETF recept?

Erste brokernel már korábbról van TBSZ-em, így nem zárnám ki hogy ott nyissam az ideit is, de mit gondoltok ilyen feltételekkel szerintetek melyik bróker lehet a legolcsóbb és hasznalat szempontjából a legegyszerűbb, ahol minden ajánlott ETF elérhető?

Köszönöm :R

(#117757) torma99 válasza bigbuda (#117756) üzenetére


torma99
aktív tag

VWCE and chill. (Alternatíva IWDA/SPPW, ha nagy USA fan vagy SPYL/SXR8/VUAA). 1 darab ETF-nél, ami önmagában kellően diverzifikált nem kell több.

(#117758) PredatorZoli válasza bigbuda (#117756) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nagy kérdés mi az hogy "minél biztosabb hozam". Az milyen, minél magasabb hozam? Minél kisebb volatilitás? Minél kisebb max drawdown? A részvény ETF-eknek nincs biztos hozama, csak várható hozama van. A biztos hozam az a bankbetét meg az állampapír.

(#117759) bigbuda válasza PredatorZoli (#117758) üzenetére


bigbuda
aktív tag

Igazad van, felreertheto voltam. Természetesen tudom, hogy nincs biztos hozam, max csak várható. A célom az lenne, hogy a lehető legkisebb kockázattal hosszú távon be legyen fektetve jól diverzifikalt tőzsdei részvényekbe, aminek a várható hozama a legkedvezőbb a legminimalisabb kockázat mellett. Tudom bármi történhet, de tényleg hosszú tavban gondolkodok, így az időszakos kilengések nem annyira számítanak. És igazából tényleg lehet évente egyszer néznék rá az egyenlegre, ezért szeretnék "nemfoglalkozos" portfóliót.

Jelenleg túl nagy százalékban tartok állampapírt, ezt diverzifikalnam :R

(#117760) PredatorZoli válasza bigbuda (#117759) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Akkor én is egy vwce-t mondanék.

(#117761) HussarF


HussarF
addikt

Nekem most rágta a fülemet családtag (fiatal), hogy ő is tőzsdére akarja vinni a pénzét. Nyittattam vele IBKR számlát TBSZ2024-gyel és vetettem vele egy adag FWRA-t. Max. havi 100 ezret tud rászánni, ezért nem VWCE-be ugrasztottam bele, mert abból tudott volna venni 2db-t, ebből meg biztonságosan kijött 43 db.

Amit nem számoltam még végig, de talán más már igen, úgyhogy megkérdezem. Ha max havi 100k huf a ráfordítható, akkor érdemes havonta vásárolni vagy érdemesebb összevárni több hónapot és mondjuk 3-4 havonta (vagy ritkábban) venni? A kereskedési díjak többet tennének ki, mint amennyi a várható tőzsdei emelkedés? meg, ha jól tudom, akkor a TBSZ havidíja "lekereskedhető", ami a gyakoribb vásárlást támogatná.

(#117762) net91 válasza HussarF (#117761) üzenetére


net91
senior tag

A havi egy 100 ezer forintos vásárlást bőven fedezi a 2000 forintos felszámított díj.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#117763) TCr válasza HussarF (#117761) üzenetére


TCr
veterán

A vásárlás az 800-1200 Ft körül van, a TBSZ fixen 2.000, vagyis így is, úgy is ki kell fizetni azt az évi 24.000 Ft-ot.
Én nem várnám össze, vásárolnék havonta.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#117764) ngaba


ngaba
aktív tag

Azt tudja valaki, hogy társasházaknak is lehet-e MÁK számlára állampapírt venni, és hogy ennek milyen költségei vannak? (Voltam lakógyűlésen. Fundamenta...)

(#117765) HussarF válasza TCr (#117763) üzenetére


HussarF
addikt

& (#117762) net91
Köszi

(#117764) ngaba
Elvileg lehetne, én push-oltam is lakógyűlésen, de azt mondta a társasház kezelő megbízottja, hogy érdeklődtek már ebben az irányban, de nem nagyon tudtak még az üfsz.-en sem segíteni nekik, talán BP.-en tudtak volna számlát nyitni, stb. Talán, ha kicsit rátermedtebb a fazon, lehetett volna, de í]y az lett a vége, hogy túl sok vesződség, nem tudott nekik még a Kincstár sem segíteni, így felejtős a dolog.

(#117766) erdey_a válasza ngaba (#117764) üzenetére


erdey_a
őstag

nem mai cikk, de ettől még jó [link]
nyilván lakossági papírt nem vehetsz (DKJ-t igen)
a cikkben a linkek régiek, ezen az oldalon jobboldalt lefelé a 17-es pontban a 10. sz függelék kell neked

a hozam adóköteles (ha jól tudom) és a kiutalásnál megfizettetik a tranzakciós illetéket.

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#117767) ngaba válasza erdey_a (#117766) üzenetére


ngaba
aktív tag

Köszönöm, és HussarF-nek is. A számlavezetésnek/tranzakcióknak van díja, vagy ingyenes, mint a lakossági ügyfeleknek? Mert a közös képviselő azt mondta, hogy drága a számlavezetés (lehet, hogy ő bankban gondolkodott). De én sehol nem találom, hogy lenne díja. Bár ugye kérdés, hogy a társasházkezelő akar-e ezzel szórakozni, nekik egyszerűbb havi x összeget befizetni a fundamentába, gondolom.

(#117768) kovaax válasza ngaba (#117767) üzenetére


kovaax
őstag

Meg a fundamentától kap jattot, MÁK-tól nem.

-=- There's no place like /home -=-

(#117769) Fifi válasza ngaba (#117767) üzenetére


Fifi
őstag

A mi társasházunk 2022. február elején nyitott MÁK-nál értékpapírszámlát.
Előtte én is futottam itt egy kört (nem sok hozzászólásom van rákereshetsz :B ) és úgy számoltam, hogy SZJA-t is kell majd fizetni az elért nyereség után.

A közös képviselővel együtt beballagtunk a helyi MÁK kirendeltségre és 15 perc alatt megnyitottuk az értékpapírszámlát, ahol meghatalmazott lettem, így ugyanúgy kezelhetem, mint a saját számlám.

Számlavezetés pont annyiba kerül, mint magánszemélyeknek.

Csak 8 lakásos a társasház, így nálunk egyszerű a történet:
A társasház kezelő elutalja a megbeszélt összeget az ÉP számlára, én megveszem az kiválasztott papírt a saját mobilkincstáramban és kész.

Adózás: az általam talált alábbi két cikk alapján a közös képviselőnk nem készít SZJA bevallást.
https://elemzeskozpont.hu/allampapir-adozas-adobevallas-ezekre-figyelj
Adózóna: Kérdések és Válaszok képernyőmentés

Szerk:
1. Nálunk minden lakás tulajdonosa magánszemély
2. Évente 1 alkalommal történik csak az ÉP számlára utalás, így nincs sok tranzakció

[ Szerkesztve ]

(#117770) kuntics válasza HussarF (#117761) üzenetére


kuntics
aktív tag

Azt leirnád miért nem éri meg kis összegért vwce-t venni? Én se tudok lényegesen nagyobb összeget rászánni havonta (160k-t raktam rá tegnap) plusz évente 1-2 nagyobb beutalás van. A beutalt pénzből meg annyit veszek amennyi kijön (nem csak egészet) éppen market áron. Tbsz számlám van nekem is, lejárat után is visszaforgatnám, ha nem jön semmi komoly közbe.

(#117771) HussarF válasza kuntics (#117770) üzenetére


HussarF
addikt

Maradékos osztás miatt. Ha van mondjuk 350 eurod, akkor a mostani 118 eur-os VWCE árfolyamon tudsz venni 2 db-ot és parlagon marad 114 eur-od.
Ugyanez 5,81€-os FWRA-ból 60 db részvény lesz és 1,4 eur marad szabadon.

Előbbi esetben a pénzed 67,4%-át tudtad befektetni, az utóbbiban a 99,6%-át.

Ha most kezdeném, én sem VWCE-t vásárolnék, hanem FWRA-t.

(#117772) Llew válasza kuntics (#117770) üzenetére


Llew
senior tag

Írja, hogy mert annak magas a darabára. Gondolom, ha kis összeget tesz csak be akkor olcsóbb darabárúból könnyebb ugy vasarolni hogy kihasznalja az összeget, ne maradjon szabad pénz bent.

Szerk.: meg is előzött

[ Szerkesztve ]

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#117773) kuntics válasza HussarF (#117771) üzenetére


kuntics
aktív tag

Köszi

Akkor én vagy vmit szarul csináltam regisztrálásnál, vagy nem tudom, de én tudok venni nem egész egységet. Így meg nem is marad szabad összeg a tbsz számlámon. Ez problémás lehet késöbbiekben, vagy van valami indok amiért csak egész részvényeket vesztek?Idén kezdtem el ezzel foglalkozni, eddig ment minden állampapírba, szóval még kissé hiányos a tudás.
most ezt látom a vwce-t kiválasztva

(#117774) HussarF válasza kuntics (#117773) üzenetére


HussarF
addikt

Lehet venni törtrészvényt is, ha a bróker engedi, de az már egy trükkösebb dolog. Jó arra amúgy, hogy ne maradjon parlagon pénz, de tisztább, ha olcsóbb részvényből vannak egészek.
Töredékes részvény

(#117775) tomazin válasza HussarF (#117774) üzenetére


tomazin
veterán

ez alapjan a tortreszveny egyeduli hibaja, hogy nem tudsz vele szavazni. etf eseten amugy sem a tied a reszveny, hanem az etf kezeloje-e es o gyakorolja a szavazati jogot is.
egyedul azt latom kerdesesnek, hogy a tort etfekbol osszeallo egesz etf a tied lesz-e a tozsden (tehat veszel 2 alkalommal 1,5 vwce-t, akkor 2etf a te neved alatt kell,h szerepeljen, de a 2*0,5 nem vagyok benne biztos,h tied lesz, hiszem az a broker nevere kerult megvetelkor)

illetve meg van egy olyan emlekem, hogy tort etf vasarlasakor/eladasakor magasabb a fee

vagy el vagyok tevedve?

[ Szerkesztve ]

(#117776) kuntics válasza HussarF (#117774) üzenetére


kuntics
aktív tag

Akkor lehet köv hónapban megpróbálom felkerekíteni egészre és ezentúl hagyom ezeket a törtrészvényéket. A maradékból meg veszek ebből a fwra-ból. Ebből hármat dob az IB, euróval gondolom az olasz lesz a nyerő.

Ha jól értelmezem, akkor jelenleg van 19,7575 vwce-m. Ha ehheznveszek pl 1,2525-öt akkor egésznek fogja venni, vagy el kell adni a mostanit és úgy venni?

(#117777) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
Van nekem egy wise számlám és van rajta ~3000NZD amit szeretnék befektetni az idén nyitott IBIE tbsz számlámon. Hogyan tudnám ezt a legköltséghatékonyabban a tbsz számlára juttatni? Csak simán beutalom az NZD-t és majd amikor TBSZ-en elköltöm valami etf-re akkor az IBIE átváltja EUR-ra és kész?
Vagy mindenképpen HUF-ban lenne érdemes beutalni és akkor váltsam át a wise-on előre?
Van valakinek tapasztalata hasonlóval?
Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#117778) torma99 válasza kuntics (#117776) üzenetére


torma99
aktív tag

Nem kell eladni.
Korabbi kérdésedre, hogy miért egész vagy miért nem, ha majd az adott ETFhez mérce tekintélyes összeget tudsz befektetni, akkor felesleges lesz vesződni a sok tozedessel.
Pl. tegyük fel, hogy ma vett valaki 3739 EURból IWDA-t. Ebből kijött 41 darab és maradt ~neki 10 EUR parlagon, nem fog feszülni, hogy 41.11 legyen neki, mert rendszeresen hasonló nagyságrendben vásárol és van már a zsákban egy nagyobb pakk. Mennyi hozam lehetne azon hogy 1 hónapig 10 EUR is be van fektetve vs. matekozni, hogy, a következő hónapban kerekítse-e fel az ember, vagy se. Meg jobb egyben látni. Anno töltögettem fel cost basiseket ilyen törtekkel transzfer miatt, soha többet. Inkább bukik az ember 1-2-3 Eurt évente.

(#117779) Catman válasza kuntics (#117776) üzenetére


Catman
aktív tag

Viszont 19,7575 + 1,2525 = 21,01 :)

(#117780) SzGee válasza kuntics (#117776) üzenetére


SzGee
aktív tag

Egésznek veszi, nem kell eladni előtte a 0,75-öt
1,2425-öt kell hozzá venni, hogy egész legyen

If you leave me, can I come, too?

(#117781) aAron_ válasza tomazin (#117775) üzenetére


aAron_
őstag

A részvény a befektetési alapé, nem az alapkezelőjéé.

"Tőzsdén" nem lesz tiéd az ETF kerek szám esetén sem, mert értéktárban csak befektetési vállalkozás vezethet számlát. Ezen a számlán tartja a bróker a részvényeidet, amiket saját nyilvántartásában vezet, saját vagyonától elkülönítve.

Amit nem tudok, hogy tört részvény lehet-e a te tulajdonod, vagy csak egy követelés a bróker felé. Tehát egyáltalán értékpapír vagy értékpapír tulajdon rész?

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#117782) kuntics válasza Catman (#117779) üzenetére


kuntics
aktív tag

és SzGee

Jogos, az elméleti része érdekelt,hogy működik-e az egészre kerekítés. A matek része majd júniusban jön :)

(#117783) Paxker315 válasza kuntics (#117776) üzenetére


Paxker315
addikt

Ne tickerrel keresd, hanem ISIN-el IE000716YHJ7 mert több helyen elérhető.

#117771 HussarF
Szerintem egyre kevesebb ellenérv van az FWRA vonatkozásában. Még mindig nincs 1 éves sem az alap, de az állomány növekszik, és marginálisan, de kisebb költségű a VWCE-től.

Tényleg jobb "dca-zni" mint a VWCE. Illetve ott van az MSCI ACWI indexet követő iShares alap is, amit "méltatlan" elfelejtünk sokszor :D IE00B6R52259

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117784) bernel válasza PredatorZoli (#117645) üzenetére


bernel
tag

100 millió feletti összeg van befektetve a részvénypiacon (köszönöm nagyon jól alszok vele).

Ennyi pénzt hány bróker között osztasz szét, hogy nyugodtan aludj? Felteszem nem egynél van az egész, mert a befektetővédelem nem fedezi.

(#117785) SzGee válasza bernel (#117784) üzenetére


SzGee
aktív tag

A befektetővédelem számlapénzre van, nem ETF-re

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#117786) HussarF válasza SzGee (#117785) üzenetére


HussarF
addikt

Wut? Befektetővédelem (BEVA) értékpapírra is van.

(#117787) SzGee válasza HussarF (#117786) üzenetére


SzGee
aktív tag

De Zolinak olyan nincsen, ETF-re meg nem vonatkozik

If you leave me, can I come, too?

(#117788) HussarF válasza SzGee (#117787) üzenetére


HussarF
addikt

Erről tudsz valamit linkelni? Én nem tudom ezt kiolvasni sehonnan.

(#117789) bernel válasza HussarF (#117788) üzenetére


bernel
tag

Nem is tudhatod, mert ETF-re is vonatkozik nyilván. A BEVA akkor fizet, ha a szolgáltató ellopja az értékpapírjaidat, és az ETF is értékpapír, amit a szolgáltató tart nyilván neked..

(#117790) aujjobba válasza bernel (#117789) üzenetére


aujjobba
addikt

Valamifele ertektarban vannak nyilvantartva, nem a szolgaltato tartja nyilvan, mar amennyiben a szolgaltato alatt a brokert erted.

Mindazonaltal nekem sem fullosan tiszta ki kivel van a tortenetben, de elvileg a papirok ertektarban vannak elkulonitve a broker vagyonatol, es pl. csod eseten nem lehet a privat vagyonbol a hitelezoket kifizetni.
A pontos reszleteket/kockazatokat en is szeretnem jobban erteni.

(#117791) bernel válasza aujjobba (#117790) üzenetére


bernel
tag

A nyilvántartás úgy értendő, hogy neked a brókered azt mondja, hogy vettél X db Y ETF-et, és ott van a számládon. Ha a bróker nem veszi meg valójában az ETF-et, hanem másra költi a pénzedet, csak neked mutatja úgy, mintha ott lenne a számládon, akkor elsikkasztotta a pénzedet, és amkor ez kiderül, akkor fizet a BEVA.

(#117792) aujjobba válasza bernel (#117791) üzenetére


aujjobba
addikt

Igen ez megvan, ami nem tiszta az az ertektar kilete, kapcsolata a brokerrel, kapcsolodo kockazatok.
Kihez mesz a papirjaidert, ha a broker bedol, nem sikkaszt nem tortenik buncselekmeny, csak csodbe megy mondjuk.

(#117793) bernel válasza aujjobba (#117792) üzenetére


bernel
tag

Ha nincs csalás, és a nyilvántartás rendben megvan, hogy melyik papírt kinél tárolják, akkor gondolom jön a felszámoló, és lehetőséget ad az eddigi ügyfeleknek, hogy máshova transzferálják a papírjaikat.

(#117794) PredatorZoli válasza bernel (#117784) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Egy helyen van az egész, az IB-nél. A befektetővédelem egy alacsonyabb rangú szempont, az elsődleges inkább a bróker mérete, stabilitása, múltja, jellege, származási országa.
Ezen szempontok szerint az IB alkalmas arra, hogy ott legyen az egész, illetve ha egy részét magyar szolgáltatónál helyezném el, az nem gondolom hogy a biztonság szempontjából előrelépés lenne.

(#117795) dzsentri válasza Fifi (#117769) üzenetére


dzsentri
lelkes újonc

Tök jó, hogy el tudtad intézni, én három társasházban is próbálkozom átnyomni, de valami elképesztő tudatlanság van a közös képviselők részéről is, hogy a tulajdonosokról ne is beszéljünk... Viszont baromi rossz nézni, hogy tízmilliók pihennek a számlákon, és közben lelkesen emelgetik a közös költséget, hogy etessék az inflációt... Persze ezek nagyobb házak, 8 lakásosnál azért könnyebb lehet(ett) meggyőzni őket. Én úgy tudom, a MÁK számlanyitáshoz kell közgyűlési határozat is, esetleg a tieteket meg tudnád küldeni (persze adatok nélkül)? Milyen papírokat kértek ezen kívül a kincstárnál?

(#117796) bigbuda válasza PredatorZoli (#117760) üzenetére


bigbuda
aktív tag

Köszönöm szépen, mi az ISIN kódja amit Erste-nel is meg lehet venni? :R

(#117797) Addel


Addel
senior tag

Azt ugye tudjátok, hogy IBCE-n van BEVA, IBIE-n viszont már nincs.
Meg IBCE 100k € biztosított, IBIE csa 20k €.

[ Szerkesztve ]

(#117798) ngaba válasza dzsentri (#117795) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ja, én is elég reménytelennek látom (30 lakás esetén)... A társasházkezelő biztos nem fog ezzel vesződni, csak azért, hogy a társasháznak több pénze legyen, az meg, hogy egy random lakót meghatalmazzunk ezzel... Én lehet, hogy el sem vállalnám, engem ne szidjanak (és amúgy pénzügyi végzettségem sincs, azt bárki mondhatja, hogy ért hozzá), plusz amúgy is költöznék el akár holnap, ha lenne rá pénzem. :)

Úgy is vagyok vele, hogy még a fundamentás 3.9%-os EBKM is jobb, mint a 0%, ami most van. (Persze az EBKM-et nem tudta megmondani, de a neten keresgélve arról a verzióról beszélhetett.)

[ Szerkesztve ]

(#117799) PredatorZoli válasza Addel (#117797) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ha csak a két számot hasonlítjuk, az nem festi le a biztosítás valós értékét/biztonságát. Jól hangzik az a BEVA de egy nagy szereplő bedőlése esetén sokat nem érne például.

(#117800) nort_on válasza Addel (#117797) üzenetére


nort_on
senior tag

Tudod mit ér a BEVA? Ennyit... :U :DDD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.