Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117901) axioma válasza fecus (#117899) üzenetére


axioma
veterán

[disclaimer: nem vagyok szakember, csak azt tudom hogy en hogy ertelmezem, es mi alapjan csinaltam adobevallast]
Egyreszt, tobb "silabusz" taglalja, hogy tokepiaci jovedelem az eladaskori forint a megszerzeskori forinttal csokkentve. Masreszt az ide vonatkozo bekezdesben pont nincs a tokepiac felsorolva, csak a "hirtelen" keletkezo jovedelmek, ahol van megkapas napja.
"A magánszemély azonban választhatja, hogy a külföldi pénznemben megszerzett bevételének forintra átszámításához a bevétel megszerzésének napját megelőző hónap 15-én érvényes MNB árfolyamot alkalmazza. A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből, osztalékból az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és az MNB hivatalos, a megszerzés időpontjában érvényes devizaárfolyamán forintra átszámítva kell megfizetni."
Tehat az en olvasatomban ez nem dollarban jovedelem a kulonbozetre az eladas napjan, hanem adasvetel ket idopontban, kulon-kulon forintban elszamolva, es arra nincs kedvezmeny.
De termeszetesen konyvelot kerdezz!

[ Szerkesztve ]

(#117902) HussarF


HussarF
addikt

Gyors kérdés. Ha most IBIE-n nyitok TBSZ2024-et és arra FWRA-t veszek, az jár plusz költséggel, ahhoz képest, ha VWCE-t vennék? Előző TBSZ-ekre, ugye, azt vásárolgattam. Mármint, ha transzferálni akarnám, akkor nyilván, mivel +1 fajta papír, de tegyük fel, azt nem akarom. Jól sejtem, hogy a díjakat számlánként számítja fel, tehát, ha a VWCE-t akarnám eladni, akkor is többször kéne kifizetnem az eladási költséget? Így, ha a 2024-es TBSZ-en nincs egymás mellett VWCE és FWRA, akkor nem vagyok hátrányban, ha csak FWRA-t veszek. Jól gondolom, vagy kihagytm valamit a képletből?

(#117903) fecus válasza axioma (#117901) üzenetére


fecus
őstag

Köszi. Én kiszámoltam részletesen, ahogy írod, csak segíteni akartam a sok tételes kollégának. Hátha megoldás neki.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#117904) SzGee válasza HussarF (#117902) üzenetére


SzGee
aktív tag

Igen, számlánként külön kell megadni a megbízást, így hátránnyal nem jár, ha most másik tickert veszel.
Egyébként akár meg is oldhatnák, hogy egyszerre be lehessen adni több számlára a megbízást, ha már összesítve tudják mutatni a portfoliot.

If you leave me, can I come, too?

(#117905) HussarF válasza SzGee (#117904) üzenetére


HussarF
addikt

Szuper. És ha vegyesen van forint és EUR a számlán, amiből venném az EUR-os papírt, akkor simán csak átváltja a forintot is, amikor kifutott az EUR-ból ugye?

(#117906) SzGee válasza HussarF (#117905) üzenetére


SzGee
aktív tag

Igen, a maradékot átváltja

If you leave me, can I come, too?

(#117907) mokus1


mokus1
addikt

Újszülöttnek milyen megtakarítást érdemes kötni? Tehát kb 18-20 éves szinten szeretnénk megtakarítást kötni neki, az hogy az ő vagy a mi nevünkön van nem számít. Havonta fizetnénk be az összegeket.

(#117908) torma99 válasza mokus1 (#117907) üzenetére


torma99
aktív tag

Forint lábnak én start számlára pakoltam be az orvosi egyetem tandíjának megfelelő összeget. Ezt minden évben csak indexálni kell. Most picit nehezebb lesz az 1.2M korlát miatt, ha nagyot emelnek a tandíjon.
Amúgy másik láb dedikált ETF (1 kifejezetten neki gyűjtött broad indexes, amiből nem veszünk más céllal) TBSZ-en.

(#117909) TCr válasza mokus1 (#117907) üzenetére


TCr
veterán

MÁK-nál Babakötvény + valamelyik brókernél TBSZ-en VWCE ETF.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#117910) ngaba válasza mokus1 (#117907) üzenetére


ngaba
aktív tag

Kockázatkerülőknek babakötvény az Államkincstárnál (de ehhez nem lehet hozzáférni 18 éves koráig), kockázattűrőbbeknek valami world ETF-et veszegetni TBSZ számlára (ehhez bármikor hozzá lehet férni). Esetleg a kettőt keverve. A tankönyvek szerint valószínűleg az ETF-ből lesz több pénz 18 év múlva.

(#117911) torma99 válasza HussarF (#117902) üzenetére


torma99
aktív tag

Az FWRA spreadje nagyobb. Ennyiben lesz plusz költséged. VWCE-t meg nem adsz el, csak ha lejár a TBSZ, de remélhetőleg azt az 1-2-3-5 eurót amibe 1 helyett a 2 pozi(VWCE, FWRA) értékesítése jelent, behozza teljesítményben addig.

(#117912) PredatorZoli válasza mokus1 (#117907) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ilyen hosszú időtávon a legjobb, ha a saját neveden levő TBSz számlán veszegetsz ETF-eket 1-2-3 havonta. Ilyen hosszú távon szerintem nem érdemes másban gondolkodni mint részvények (ETF formájában).
Írják a többiek a baba kötvényt, de szerintem ilyen hosszú távon nem érdemes forintban kötvényt tartani.

(#117913) mokus1 válasza TCr (#117909) üzenetére


mokus1
addikt

Köszönöm mindenkinek.
Akkor lehet az a legjobb ha tényleg kettő van. Közben azt is olvastam, hogy a babakötvénybe 10e-ig érdemes fektetni. Így annak esetleg lehet értelme hogy ott fizetjük a 10-est amit ajánlottál meg még 15-20at?

Nincs olyan brókerünk akivel szívesen beszélünk, tudtok esetleg ajánlani?
Milyen hozamra lehet számítani ennél a befektetésnél?

(#117914) pictigjis válasza PredatorZoli (#117912) üzenetére


pictigjis
senior tag

tudjuk, hogy szerinted mindig, mindenre csak etf, nem kell mindig leirni. pedig teljesen jo az fele-fele aranyban

[ Szerkesztve ]

(#117915) avl válasza torma99 (#117911) üzenetére


avl
aktív tag

.

[ Szerkesztve ]

(#117916) HussarF válasza pictigjis (#117914) üzenetére


HussarF
addikt

Miért ne írná le, ha kérdezik? Aki most néz be először a topikba, annak valószínűleg fogalma sincs.

(#117917) nort_on válasza mokus1 (#117913) üzenetére


nort_on
senior tag

Ilyen kicsi havi összegnél a LightYear lehet opció, van külön topikja, ref kódok, minden. VWCE-t érdemes TBSZ-re venni. Itt nincs "bróker(Marcsi)", ezt magadnak kell intézni.

[ Szerkesztve ]

(#117918) Paxker315 válasza torma99 (#117908) üzenetére


Paxker315
addikt

? Állami oktatásban nem ingyenes a sztori? Nyilván a térítéses képzésnél évente kb 1.3M, de nem hiszem hogy arra szükség lenne. Vagy, nem MO-i egyetemről beszélünk?

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117919) mokus1 válasza Paxker315 (#117918) üzenetére


mokus1
addikt

Ha nem sikerül egy félév valamiért és halasztani kell pl orvosi képzésnél kiesel az államiból és az simán tud lenni ennyi.

(#117920) Paxker315 válasza mokus1 (#117919) üzenetére


Paxker315
addikt

wow. Ezt el is felejtettem.Vlszg azért, mert sosem éreztem szellemileg megterhelőnek az egyetemet, csak épp' teljesen irreleváns a későbbiekben. Ugyanis ami megvisel-kikészít, kimerít és nagyon nehéz: az a kötöttség-felelősség és szociális interakciók. :C

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117921) fuser123 válasza pictigjis (#117914) üzenetére


fuser123
csendes tag

Kérdeztek. Válaszolt: normálisan.

(#117922) CyberPunk666 válasza ngaba (#117910) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

Nem sok nagyobb kockázat van annál, hogy valakire 18 évesen rászakad 18 évnyi megtakarítás. Azon kívül rendkívül kötött befektetési forma.

(#117923) Menotti


Menotti
aktív tag

Sziasztok

Erstés 2021 TBsz számlámon van pár kallódó euróm és jóval kevesebb dollárom.
Venni akartam magyar részvényt de ha bepipálom a devizaváltást is csak a dollárt dobja fel...
Ötlete valakinek?

(#117924) ngaba válasza CyberPunk666 (#117922) üzenetére


ngaba
aktív tag

Odaírtam, majd a kérdező dönt. :)

(#117925) Paxker315 válasza fuser123 (#117921) üzenetére


Paxker315
addikt

Igen. És teljesen észszerű megközelítést tartalmazó üzenetben.

Pár hete nézegettem a számláim, és elég mélyen megérintett, hogy a befektetésből jövő haszon 90%-a az ETF-ekből származik. Egyszeruen a várható haszon lényegesen kedvezőbb, mint állampapírok esetén, s igazából utóbbi kockázatos is az alacsony hozamok miatt. Ráadásul nem 2-3 év időtávról beszélünk, hanem lényegesen hosszabbról, így lehet (kell) bevállalósabbnak lenni. :B

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117926) torma99 válasza Paxker315 (#117918) üzenetére


torma99
aktív tag

Nem lepődnék meg, ha az alapítványi egyetemek majd valami sápot beszednek, ezért a fizetős képzési díjával számolok, de az félévente 1.35M HUF. Ha bejut államira, sikerdíj. Ha Bécsbe menne, albitámogatás etc.

[ Szerkesztve ]

(#117927) aujjobba válasza Paxker315 (#117925) üzenetére


aujjobba
addikt

A babakotveny valasztasat en azert tartom logikusnak, mert az osszeg felhasznalasi ideje is elegge kotott, marmint ha fizetos egyetemre/barmire akar majd menni a csemete, akkor nem varhatok eveket, ha epp be van esve az ETF.
Akkor nyilvan sajat kotvenyekbol segitenem ki, de ha mar kotvenybol kell, akkor a baba volt megis a jobb valasztas.

Oke persze van kozben devizaarfolyam mozgas is (tobbnyire forint romlas ugye), az is lehet még egy esetleges tozsdekrach eseten is jobb lesz a hozam ETF-fel, mint kotvennyel.

Vegyen akkor esszeru osszegben BABA-t, plusz mellette futhat ETF is, nem kell kizarolagosan valasztani egyik vagy a masik kozott.

(#117928) CyberPunk666 válasza aujjobba (#117927) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

Mondjuk az elején etf-be rakod, és a végén a céldátumhoz közeledve (utolsó 10 évben) évente 10%-kal növelve egyre inkább babakötvényre váltasz, és akkor lesz hozam is, meg időzített pénzmag is.

Ráadásul valószínűleg azért 18 év megtakarításait, 18 évesen, nem egy összegben kell felhasználni sem. Ha már látszik, hogy mikor fog kelleni 5 éven belül, akkor el lehet kezdeni várni az ideális átvezetés időpontját.

(#117929) net91 válasza aujjobba (#117927) üzenetére


net91
senior tag

Jó vétel a BABA a napokban esett sokat: ;]

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#117930) IG55


IG55
senior tag

IBIE-n nem várható, hogy működni fog az MNB-s ESZLA lekérdezés?

(#117931) Paxker315 válasza torma99 (#117926) üzenetére


Paxker315
addikt

értem. Az albérlet itthon sem kis tétel :( Főleg nem egyetemi városokban frekventált helyen. :\

:)

#117927 aujjobba

Az észszerűt azóta használom ebben a formában, amióta legálisan megtehetem. Csak így tűnt világéletemben észszerűnek :W Előtte mindig "nemszívesen" írtam le a helyes alakot, kontraintuitivnek gondoltam . :B

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#117932) Blaymoira válasza IG55 (#117930) üzenetére


Blaymoira
csendes tag

Nem valószínű, IBIE nem magyar szabályozóknak jelent így kétlem, hogy bármi ilyesmit csinálnának csak úgy hobbiból.

(#117933) aujjobba válasza aujjobba (#117892) üzenetére


aujjobba
addikt

Rakerdeztem email-ben a KH-nal, hogy amiket talalok a keresoben nem-UCITS, KIID nelkuli ETF-eket kereskedhetoek vagy sem.

Megvásárolhatóak ezen alapok Fióktelepünknél, a megfelelési teszt kittölése alapján fog Önnek a rendszer tájékoztatást adni, hogy adott terméket megveheti vagy sem, vagy mire kell figyelnie.

(#117934) pictigjis válasza fuser123 (#117921) üzenetére


pictigjis
senior tag

nem tartom teljesen normalisnak, hogy akarki akarmit kerdez, zoli szerint mindenre csak az etf a megoldas, holott peldaul a babakotveny egy teljesen racionalis termek. engem zavar, hogy esetleg rossz iranyba visz el valakit az egysiku strategiajaval. ennyi a lenyeg

(#117935) PredatorZoli válasza pictigjis (#117934) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én azért nem tartom jó terméknek a babát, mert 18 évig nem tudna hozzáférni semmi szín alatt. Ez olyan hosszú időtáv, hogy nagyon sok dolog történhet ez alatt ami átírhat mindent. Szerintem nem fizet annyi felárat hogy ezt a kockázatot érdemes legyen vállalni. Ha valaki kötvényt akar tartani, akkor azt szerintem máshogy érdemes, de ez az én álláspontom, nem gond ha van ellenvélemény.

(#117936) ngaba válasza PredatorZoli (#117935) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én is azt gondolom egyébként, az általad írottakkal egyetértve, hogy a család összmegtakarításának kis részét okos dolog csak babakötvénybe tenni. (Nálunk ez konkrétan a havi 10e ft, ami manapság nem egy nagy összeg. Majd ahogy közeledik a felnőttkor, úgy majd növelek az arányon.)

(#117937) torma99 válasza PredatorZoli (#117935) üzenetére


torma99
aktív tag

Ugyanakkor, ha a születés után egy kisebb összeget beraksz a +3% miatt és akkor úgy 19 évre vetítve, nem nagy összeget kell betenni, hogy kiadjon egy tandíjnyit az én esetemben. Most nincs előttem az excel, de 7 millió valamennyivel kezdtük el és nem sokat kell így hozzárakni, hogy rendben legyen minden évben. Most ha még egy lakást is akarsz venni, ami most 80-90, de inkább 100 millió jó helyen, újszerűen, nem egy nagy összeg.
Kb. Ezzel a forintkitettségét le is tudja az ember.
En oont annak nem látom értelmét, ha folyamatosan kis összegeket teszel be és akkor lesz nominálisan pár millió, ami tényleg inkább játékpénz lehet a gyermeknek.

[ Szerkesztve ]

(#117938) Dick333


Dick333
csendes tag

Sziasztok,

Akinek van esetleg tapasztalata IB-ről való kiutalásról az tudna segíteni, hogy mi ennek a legköltséghatékonyabb és leggyorsabb módja? Wise-om sajnos nincs még így banki utalással próbálkoztam ezért átváltottam HUF-ra kiutalni kívánt összeget. Majd Bank Wire lehetőséget választottam de ott azt látom hogy Currency: EUR. Illetve valami Correspondent bankok közöl kellene választanom miután megadtam az Unicredites IBAN számomat. A listában van két német, egy olasz meg egy osztrák unicredit. :F

(#117939) Dick333 válasza Dick333 (#117938) üzenetére


Dick333
csendes tag

Oké, megoldódott csak béna voltam és nem vettem észre hogy van ott egy deviza választó lista is az utalás mód kiválasztása felett. :B

[ Szerkesztve ]

(#117940) kovaax válasza Dick333 (#117938) üzenetére


kovaax
őstag

Havi egyszer ingyen utalhatsz ki, ez nekem működött is. Konkrétan a CIB-hez utaltam forintot.

-=- There's no place like /home -=-

(#117941) Tesztelo.hu válasza buherton (#117898) üzenetére


Tesztelo.hu
senior tag

Miről? Hogy egy követett ember havi 1-et tradel vagy napi 10-et? Hogyan tehetne róla az, aki követi, magyarázd már el arról a magas lóról, légyszi.

(#117942) net91 válasza Tesztelo.hu (#117941) üzenetére


net91
senior tag

Nem kötelező követni tradelő idegen embereket. Senki nem tartotta a fejéhez a fegyvert, hogy kövesse.
Egy befektetésnél először tájékozodjon és utána cselekedjen és ne fordítva.
Nem felelős magatartás az, hogy egy héttel az adóbevállás leadásának határideje előtt kérdezősködik, hogy mit csináljon, hogyan készítse el a bevallást.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#117943) PredatorZoli válasza Tesztelo.hu (#117941) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ez nem arról szól hogy erről ki tehet és ki nem. Itthon azok a szabályok hogy tételesen kell az adózásnál számolni. Ha a sok trade azt eredményezi hogy nem lehet vele reálisan megfelelni a magyar adószabálynak (mert nem tudod kiszámolni) akkor nem kellett volna belekezdeni ezzel a módszerrel.
Egyébként szerintem annyira nem nagy tudomány ez etoróról letöltött statementből és egy mnb honlapról automatikusan árfolyamokat lehívó excelből összehozni sok tétel esetén sem.
Ha meg nem tudod kiszámolni pontosan akkor becsüld felül az elért nyereséget (amit valamilyen egyszerűsített számolással kiszámolsz) és valld be azt, vagy keress egy könyvelőt.

(#117944) CyberPunk666 válasza PredatorZoli (#117943) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

Ha a nav tudja mennyit kellett volna adóznom, mert ki tudja számolni, akkor miért nem mondja meg inkább Ő, hogy mennyit kell befizetni?

(#117945) travix válasza CyberPunk666 (#117944) üzenetére


travix
aktív tag

mert nem tudja, ha ellenőrzés van akkor fog fájni csak

(#117946) Fehérsólyom


Fehérsólyom
aktív tag

Segítséget szeretnék kérni, mert nem értem azt, ahogyan az Erste számol.
Hat alkalommal vásároltam Future-n keresztül a Megtakarítási Alapok Alapját, az alábbi időpontokban és értékekkel:
A soronként számolt nyereség / veszteség stimmel.
Az összeadott 1055,57 Ft is stimmel.
Mindezeket követően az összes eladása után levonásra került 312 Ft adó (tizedes jegy nélkül), mindenféle részletezést mellőzve.

Amennyiben 15%-os árfolyam nyereség adóval és 13%-os SZOCHO-val számolok, akkor
1056 * 0,28 = 295 Ft-ot kapok eredményül.

Nem az zavar, hogy pár forinttal több adót vontak le. Azt szeretném megérteni, hogy mi az oka az eltérésnek. (Az is lehet, hogy az Erste megint hibázott a kimutatásnál.) (Amúgy a Kiker.dátum nem stimmel, mert egy nappal korábban adtam el - az árfolyam viszont jól van feltüntetve.)

(#117947) vnorbi válasza Fehérsólyom (#117946) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A veszteséges pozícióval (-58,16 forint) nem csökkentették az adóalapot, hanem csak a nyereségesekre számolták ki (~1114 forintra).

Nem ismerem a pontos szabályozást, nem tudom, hogy helyes-e így számolniuk, ha egy tranzakcióban összevontan történt az eladás.

[ Szerkesztve ]

(#117948) aujjobba válasza Fehérsólyom (#117946) üzenetére


aujjobba
addikt

A tranzakcio ideje es a konkret elszamolas napja nem feltetlen egyezik meg, sot, altalaban nem egyezik.
Ha jol emlekszem pl. revolut-os kimutatasban volt is ra ket kulon oszlop, transaction date es settlement date.

[ Szerkesztve ]

(#117949) SzGee válasza Tesztelo.hu (#117941) üzenetére


SzGee
aktív tag

Nekem 2022-ben 1744 db tranzakcióm volt, mégis tudtam bevallást készíteni, sőt a NAV is leellenőrzött minden egyes tételt, mert ellenőrzésem is volt

Az, hogy neked nem megy, az egyéni szoc probléma

If you leave me, can I come, too?

(#117950) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Úgy tehet róla, hogy ő választotta azt a felületet/szolgáltatót, és befektetési metódust, és nyilván a hazai adószabályok ismeretében hozta meg ezt a döntést ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.