Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:20:33

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85151) Godimodi válasza dkess (#85150) üzenetére


Godimodi
tag

Köszi a választ!

A szürke téglalap pincelejáró. Bocsának, közben kiokosítottak, hogy az 1-es jelölésű épületben, az emeleten (A piros X-szel jelölt szobától balra, egy emelettel feljebbi szoba)is vannak wifi problémák, és nem a 2-es épület a prioritás, hanem hogy az 1-es lakásban legyen mindenhol wifi. Így milyen eszközt ajánlanátok? Tégla falak vannak, a födém nem tudom pontosan miből van sajnos. Felvinném az UTP-t de sajnos nem rajtam múlik. Valami jó ár érték arányú jelerősítőt keresnék.

############ KIÁRUSÍTÁS ############ BMW - MINI gyári, új alkatrészek kedvezménnyel: http://bit.ly/m/kekfeher ############

(#85152) narumon válasza Gubek-Einste (#85142) üzenetére


narumon
őstag

"Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?"

Társasház, a nappaliban van most is az eszköz, itt van a PC vezetékesen rá kötve, valamint a NAS szintén kábellel, itt van az egyik tévé wifin rákötve, valamint jó eséllyel 2 tablet, 4-5 telefon, 2 noti, de ezek nyilván vándorolnak pár falat, egy fallal arébb van egy másik TV wifin, 2 fallal arébb pedig egy harmadik TV wifin.
"Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?"

Digi 1000
"Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?"

Wifin is legyen minél nagyobb sebesség. Kb ennyi.

"Ajánlott eszközök 20k alatt Asus AC57U vagy TP-Link Archer C5v4 lenne, picit felette (22k) az Asus AC1200GU volna ami sokkal jobb válasz volna."

A C5v4 az jobb mint az A6 - Mimo?

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#85153) dkess válasza Godimodi (#85151) üzenetére


dkess
őstag

Szívesen.

Mint legolcsóbb alternatívát mondanám: TP-Link Archer C20 AC750 - 8K HUF.

Ez csak AC750 maximum és 100 Mbps -es LAN portjai vannak, de gyárilag támogatja a repeater (Range Extender) módot. A WiFI -jét aránylag dicsérik akik használják (általában router -ként használják). Ugye amit előző hsz -emben ajánlottam az AC1200 -as és gigabit -es WAN/LAN portjai vannak ...

Azért mondok routert, mert az extenderek ebben az ársávban szintén ilyen AC750 meg 100 Mbps -esek (pl. RE200 - ugye ráadásul csak egy LAN port), de azoknál sokkal jobb rádiós tulajdonsággal ...

Amennyiben maradunk ennél a repeater -es dolognál, akkor nagyon közel legyenek az eszközök a lépcsőfeljáróhoz. Még így sem garantált semmi. Azt a LAN kábelt erőltetni kéne és amennyiben belefér, akkor mehetne a C6 (ebben nincs repeater mód - csak AP mód) is ...

(#85154) Gubek-Einste válasza narumon (#85152) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Társasház, a nappaliban van most is az eszköz, itt van a PC vezetékesen rá kötve, valamint a NAS szintén kábellel, itt van az egyik tévé wifin rákötve, valamint jó eséllyel 2 tablet, 4-5 telefon, 2 noti, de ezek nyilván vándorolnak pár falat, egy fallal arébb van egy másik TV wifin, 2 fallal arébb pedig egy harmadik TV wifin.
Ide már egy fokkal erősebb eszköz lenne az ajánlott, Asus AC1200GU vagy AC65P.

A C5v4 az jobb mint az A6 - Mimo?
Ismert kipróbált eszköz, az A6-tal nincsen tapasztalat.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85155) Richvargas válasza dkess (#85145) üzenetére


Richvargas
tag

Igazad van, köszönöm szépen!
Jó volt a korábbi ajánlás a kevés infó ellenére, mert a kert/földszint részt, vagy az emeletet külön-külön jól megoldja, de egyben már nem. Utána olvastam a korábbi hozzászólásokban, így Asus lehetne jó, két eszközzel, ugye a Cat6 kábelek már megvannak, csak még azon gondolkodom, hogy AC66U, AC68U, vagy AX55. Mivel árban kb. ugyanott vannak, és a köztük lévő egy-két ezer különbség szerintem nem kéne, hogy számítson, ha valamelyik jobban megéri.

(#85156) Gubek-Einste válasza Richvargas (#85155) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ebből a háromból mindenképpen az AX55 érné meg.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85157) BoneDragon


BoneDragon
veterán

Udv!

Kineztem a tplink c6-t, de latom itt a c5v4-t ajanljatok. Miben jobb azon kivul, hogy custom firmwaret lehet ratenni? Nem szandekozok felrakni mast, nekem jo a gyari is. Igy is jobb valasztas lenne? Koszi.

(#85158) dkess válasza BoneDragon (#85157) üzenetére


dkess
őstag

Jó a meglátásod - a C5v4 tud CFW -t. Cserébe ugye a gyári firmware -el nem tud OneMesh -t, amit meg a C6 tud (illetve a C6 tudott egy olyat, hogy pár napja még bruttó 9K -ért akciós volt ...) ...

(#85159) magyarc


magyarc
tag

A TP-Link Archer AX73 eddig access point-ként működött. A Digi sebességtesztje rendere 900/300 le/feltöltési sebességet mért. Tegnap este át lett állítva a digis router bridge üzemmódba, így az AX73 access point helyett router üzemmódban van. A Digi sebességtesz 500/160-at mér ma reggel óta. Kicsit furcsállom, hogy egy papíron sokkal erősebb router gyengébb eredményeket ad. Lehet ez a router (esetleg konfigurációs) problémája?
A Digi pár napja időnként rendetlenkedik, de mtegnap mikor rendben volt, akkor hozta sokásos 900/300 sávszélességet. Kapcsoltassam vissza a digis eszközt router üzemmódba, ha pár nap múlva nem tér vissza a régi sávszélesség?

(#85160) dkess válasza magyarc (#85159) üzenetére


dkess
őstag

Én is belefutottam ebbe - 500/300 -ra visszaállt a net (szerk.: 500/300 FTTB --> 1000/300 FTTH -ra váltáskor a régi sebességgel folytatta). Igaz, nekem előtte is az volt csak 500/300 FTTB. Némi telefonálgatás és megoldotta.

Amit tegyél meg előtte, hogy PC/laptop -ra közvetlenül kötöd rá (hogy az intézze a PPPoE bejelentkezést) és mérj párat. Amennyiben így is 500/300, akkor mehet a telefon mindjárt ...

Szerk 2.: Persze megnézheted, hogy nem-e állítottál véletlenül speed limit -et a router -ben (az az AP módra nincs hatással).

[ Szerkesztve ]

(#85161) Alex91 válasza magyarc (#85159) üzenetére


Alex91
félisten

Mindenki panaszkodik diginel, hogy lefeleztek a sebesseget...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85162) woodworm válasza dkess (#85158) üzenetére


woodworm
veterán

Egy ideje a C6 is.

(#85163) blakey válasza magyarc (#85159) üzenetére


blakey
titán

A Diginél gondok vannak, most ne nagyon alapozz a mérésekre. Van, hogy a gigabites net csak "fél gőzzel" működik.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#85164) dkess válasza blakey (#85163) üzenetére


dkess
őstag

Szerintem viszont érdemes utánajárni. Mostani mérés - Digi ONT (Bridge módban) + 2 router (RT1900ac és AX50) után:

Azt a PC/laptop -os direkt mérést és a sebességhatár ellenőrzést a router -en mindenképp javasolnám.

Szerk.: Bár mondjuk az 500/160 amit magyarc írt gyanúsan a fele mind a le- mind a feltöltésnek ...

@woodworm,

Mármint a C6 is tudja a CFW -t?

[ Szerkesztve ]

(#85165) blakey válasza dkess (#85164) üzenetére


blakey
titán

[link]
Bármeddig utána lehet járni, de gondok vannak a Diginél.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#85166) Dragon3000 válasza dkess (#85164) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az ont volt újraindítva? Mert digi topikban volt aki írta, hogy ont újraindítás után lett a 930/330-ból 520/160, nálam is csak ezt az 500-520/160-at tudja most a net :D

[ Szerkesztve ]

(#85167) woodworm válasza dkess (#85164) üzenetére


woodworm
veterán

Igen, van rá stabil openwrt. A router egyébként ugyanarra az alapra épül, mint a 1043nd vagy a c7. Az előbbihez képest plusz az 5GHz-es rádió, az utóbbihoz képest pedig kisebb az 5GHz-es adatsebesség.

(#85168) the.odzsy


the.odzsy
aktív tag

Üdv!
[ezzel] valakinek van valami tapasztalata? Az egyik haver akar Digi FTTH-hoz vásárolni egyet, de én nem ismerem. :F

MAGYAR vagyok nem turista!!!

(#85169) MaCS_70 válasza the.odzsy (#85168) üzenetére


MaCS_70
félisten

Olcsósított TP-Link. Nem gagyi, de sok tapasztalat nincs vele.

Én inkább valami bevált, ajánlott típust választanék -- de csak miután tisztázott, hogy mire is van szükségem, milyen körülmények között.

Naponta többször elhangzik Gubek-Einste mantrája és annak számtalan változata: Falak száma, anyaga... stb., stb.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#85170) magyarc válasza dkess (#85160) üzenetére


magyarc
tag

Nálunk 1000/300 FTTH szolgáltatás van. Igen gyanús, hogy tényleg nagyjából a fele lett a sebesség. Holnap reggel megnézem, a közvetlen csatlakozást, addig talán magára talál a Digi.
A router webes kezelőfelületén "speed limit"-re keresve nincs találat. A "limit" szó is csak a Guest network és az USB beállításoknál szerepel. Hol kell ellenőrizni a "speed limit"-et?

(#85171) magyarc válasza Dragon3000 (#85166) üzenetére


magyarc
tag

Nálam újra lett indítva.

(#85172) the.odzsy válasza MaCS_70 (#85169) üzenetére


the.odzsy
aktív tag

Kösz! :R
Erre gondoltam én is. Csak nincs vele gyakorlati tapasztalatom. Amúgy meg csak új tégla építésű lakásban működne. Főleg wifi használattal, pár Lan csatlakozással. Szerintem neki ár-érték arányban megfelel, általános felhasználó.
A falak száma, meg anyaga meg az stb.-t azt hagyjuk. A tapasztalat a lényeg. Pl.: A Synology ac2600rt routerem wifijét már egy szekrény megfogja, csak az MR2200ac mesh routerrel tudok jó wlan lefedettséget produkálni (számomra amúgy ezek a routerek a nyerők). Az Asus RT-AC87U-m is csak HGG Fw-vel volt jól használható (az viszont elordított a másik utcáig is ;) ). Ezeknek viszont elég erős az áruk.
Csak ezért kérdeztem, hogy van-e gyakorlati tapasztalata vele itt valakinek, mert én is ez alapján nyilatkozom. :DD

MAGYAR vagyok nem turista!!!

(#85173) MaCS_70 válasza the.odzsy (#85172) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sajnos egyfajta információs buborékot fújunk itt magunk köré, mert értelemszerűen az ajánlott eszközökről lesz további visszajelzés.

A wifi meg egy különösen érzékeny téma, mivel messze nem olyan egyszerű, hogy vannak jó meg gyenge wifijű eszközök. Kizárólag az adott helyen történt használat lehet mérvadó, még a sima próba is kevés.

A Mercusys mindenesetre van annyira márkás, hogy elállási lehetőség mellett azért bele lehessen vágni.

MaCS

UI: Hja, AC87... A fél falut ki tudnám vele szolgálni. :) 3-400 méterről simán csetelek rajta...

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#85174) the.odzsy válasza MaCS_70 (#85173) üzenetére


the.odzsy
aktív tag

:C

[ Szerkesztve ]

MAGYAR vagyok nem turista!!!

(#85175) petyus_


petyus_
senior tag

Sziasztok!

Bocsi, ha rossz helyre írok, nem tudom hol kérdezhetnék erre.

Most vettem egy új routert Digi Gbites nethez. Amikor bekötötték a lakásba, akkor egy fali dobozba begyömöszölték a digis- routert, illetve az optikai átalakítót (nem tudom a pontos megnevezést :)). Az új routert már nem szeretném oda berakni, felraktam egy kis polcot a falra, szeretném oda kivezetni a kábeleket.

A problémám, hogy az UTP kábel ami az asztali géphez megy (jelenleg a digis routerből), nagyon rövid, mivel a digis router ott volt a dobozban, nem volt gond, de én ugye szeretném a polcra tenni ezeket.

Az lenne a kérdésem, hogy ez megoldható egy ilyennel? [link] Lenne hatása a sebességre?

Úgy nézne ki, hogy az optikai átalakító marad a falban (TV kábel is abból jön, az is elég rövid), a digis routert a polcra teszem, ez lesz összekötve az optikai átalakítóval, az új router is a polcra megy, összekötve a digis routerrel, és az új routerből jönne ki egy kábel, amit megtoldanék ezzel az eszközzel, hogy elérjen a falból kijövő UTP kábelig.

(#85176) Nashville


Nashville
tag

Előzmények: [link1], [link2]

Szóval akkor a sok olvasgatás után - hogy értsem, hogy miről beszéltek :) - felvázolnám a helyzetet. Nagyjából már összeállt a kép a segítségetekkel, amit nekem írtatok és abból is tanultam, amit másnak is ajánlottatok. Mindenki esetéből lehet tanulni valamit.
Dkess ez a rajzos segítség különösen tetszett amit csináltál jonnyka87- el. :C .
Az az igazság, hogy nagyon kevés fórumban tapasztalok ilyen részletekbe belemenő önzetlen segítséget, ráadásul humorosan szép magyar helyesírással.
Röviden: élmény volt olvasni, sok volt a Ctrl+c Ctrl+v az utóbbi napokban :D
Tehát akkor a helyzet a következő. Bocs, ha egy kicsit hosszú lesz csak szeretnék egyértelmű lenni.

A ház amiben lakunk egy téglából épült sorház. Miénk mind a 3 szint, de mi csak a középső szinten lakunk mely 60 nm és itt van a UPC Vodafone szolgáltatói Hitron fekete színű router elhelyezve. Az első emeletről szolgáltatjuk az Internetet, melyet használnak a földszinten, ami 35 nm, a tetőtéren, ami szintén 60 nm. Az Internet 500/22- es. Egy ideig minden szintet kiszolgált a szolgáltatói router az akkori fehér színű Connect box. A tetőtérben az egyik szobában már kevésnek bizonyult a jel, ezért a fenti szint is kapott egy D-Link routert (ez egy gagyi cucc régebbi technológia), ami csak minimális igényeket szolgált ki eddig, ezért azt is le szeretném cserélni a megnövekedett igények miatt.
Az ajánlásotok alapján az ASUS RT-AX58U AX3000 lenne a befutó, ami a bridge üzemmódba helyezendő Hitron modem után kerülne az 1. emeletre. A tetőtérben lenne egy már meglévő TP-Link WR1043ND - N450 ami eddig nem volt képben, dobozban pihent.
Ahogy korábban írtam sok kütyü lógna a wifin, mivel okosotthont is tervezek kiépíteni + NAS szerver is a későbbiekben, vannak már laptopok, tabletek, telefonok és TV- k is a neten. A tetőtérben is több eszköz lenne használva és az ott lakó panaszkodik a sávszélességre, persze a D-link biztos gyenge pont.
Ebből az 500- as netből kellene kigazdálkodni, hogy mindenkinek jusson elég sávszélesség. Gondoltam a portokon keresztüli korlátozást, hogy ne egy szint miatt szívjon a többi, szeretném, ha mindenki elégedett lenne, de ha korlátozok mondjuk max. 150-200 Mbit- et adnék majd a tetőtéri TP-Link-nek, akkor valószínűleg ha egy laptopon Youtube videót néznének akkor pl egy egy másik laptopon egy hálózatos játék már szakadozna. Ez mind csak feltételes mód, mert még nem tudom kipróbálni a hálózatos játékhoz sem értek, hogy mekkora sávszélesség igénye van. Sajnos a Hitront nem lehet ilyen módon konfigurálni.

Megoldás 1: Megveszem az AX58U- t az 1. emeletre és kipróbálom a tetőtéri 150-200 Mbit- es korlátozással, hogy a TP- Link hogyan muzsikálna. Ha nem megfelelő a korlátozással, akkor megadnám neki a teljes sávszélességet aztán meglátnánk mennyire vágja haza a rendszert idővel, főleg, ha még torrent is menne a hálózaton nálam is és nála is.

Megoldás 2: Ha a megoldás 1 nem jönne be, akkor a tetőtérbe is kellene egy AX58U ami Mesh hálózatban működne az 1. emeletivel. Az előbb felvázolt használattal nem kellene tartanom amiatt, hogy ez a sok felhasználási mód megakasztja a folyamatos Internet elérést mind a 3 szinten? Annyira jó ez a Mesh?

Ez a Mesh hálózat rendbe tenné a folyamatos stabil Internet elérést és ebből esetleg még a földszint is profitálna akár sávszélesség, akár jelerősség tekintetében? Oda nem tennék routert ha nem muszáj, ott csak böngészés és videónézés folyik egyelőre. Ott most ez a Hitron szolgáltat nem valami erős sávszéllel wifin, de működik. Ha beszerzem az AX58U- t akkor az adná a wifit oda is vagy ha gyenge lenne akkor oda elég lenne a D-Link a lakrész mérete miatt.
A Mesh- nek az a része még nem annyira világos, hogy 2 AX58U- val mit várhatok ezen a három szinten.

Szóval a kérdés, hogy mi várható az 1. és 2. megoldás esetében és hogy ti mit javasoltok hogyan lenne érdemes kiépíteni a rendszert milyen router megoldásokkal, portonkénti szabályozással vagy anélkül.
Köszönöm, ha idáig jutottál az olvasásban. :R
Előre is köszi a segítő válaszokat. Ma este szeretném megrendelni legalább az egyik AX58U- t, a tanácsoktól függően.

(#85177) Alex91 válasza Nashville (#85176) üzenetére


Alex91
félisten

A szintek kozott van kabeles kapcsolat?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85178) Nashville válasza Alex91 (#85177) üzenetére


Nashville
tag

Igen van, az 1. Emeletről mindkét irányba. A Tetőtér felé Cat6, a Földszint felé Cat5e.

(#85179) Alex91 válasza Nashville (#85178) üzenetére


Alex91
félisten

Nem tudom, jol erzem-e, de mintha a szintek elkulunelnek, tehat mindenkinek megvan, hogy melyik az ove? Vagy mindenki minden szintet hasznalja?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85180) Nashville válasza Alex91 (#85179) üzenetére


Nashville
tag

Igen jól érted, mindenki kizárólag a saját szintjét használja.

(#85181) Alex91 válasza Nashville (#85180) üzenetére


Alex91
félisten

A Mesh-nek egyik lenyege, hogy a kliens mindig a legjobb szolgaltatohoz kapcsolodik. De ahogy elnezem, itt inkabb szet kellene osztani a bejovo netet szintenkent. En minden szintre tennek egy AP-t, amelyek kulon ssid-n vannak, es mindenki csak a sajat AP-jet tudna hasznalni. Hogy savszel korlatot igy lehet-e, vagy hogyan allitani nem tudom.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85182) dkess válasza Nashville (#85176) üzenetére


dkess
őstag

Mindenekelőtt köszönöm az elismerő szavakat. Igen, én alapvetően mint feladatmegoldásra gondolok egy-egy felvetésre és nem "csak" vedd ezt meg azt jellegű dologra.

Akkor alapfelvetés: elsősorban a felső két szintre koncentrálunk. Az alsó szinten kb. jó ami van - ha jobb lesz, akkor "welcome" ... Te a középső szinten laksz - a felsőben meg albérlő, családtag, ilyesmi ...

Itt mindjárt fel is vetődik néhány kérdés. Ugye említetted, hogy szeretnél sávszéllimitet beállítani. Namost a kábeles rész egy dolog (majd beszélünk róla), de ezt hogy képzelted el mondjuk egy egy router -es felállásnál, ahol az az egy router osztja a két szintre a WiFi -t? Avagy két router -esnél Mesh -ben? Majd egyenként adminisztrálod a felső lakónál levő összes WiFi -s eszközt és egyenként állítasz rá speed limit -eket? Avagy, ha mobilt cserél/új WiFi -s eszköz lesz ott, akkor árgus szemekkel ellenőrzöd a router felületén, hogy rögtön állíthass rá valamit? Különösen, ha sok eszköz van/lesz ennek csak "sírás lesz a vége". Meg Te sem fogod akkora hévvel csinálni később.

Forgalomlimitet szeretnénk, akkor annak a lényege a teljes szeparáció és nem mellesleg az értelmezhető mennyiségű adminisztráció (azaz kb. egyszer beállítod és kész). Úgy egyébként a feltöltés az ami necces lesz inkább nem is a letöltés. Amennyiben ez a "nyúlfarknyi" feltöltés elfogy, akkor az is erőteljesen tudja rombolni a netezés (már a sima böngészését is) élményét. A feltöltésre lehet nem is állítanék limitet - a kliensek használjanak amennyit éppen csak tudnak - mindössze mondjuk a torrent -et tiltanám le a fentiektől (mondjuk akkor Neked sem illene sokat) ...

Visszatérve a szeparációra. Akkor a Mesh az ugorjon - OK? Avagy ez miért kéne - sok lenne a grasszálás a két szint között? Csak két router -es megoldás. A fenti router WAN csatijába megy a LAN kábel és jön a következő érdekes kérdés:

- szeretnéd-e, ha az Ő eszközei (kábelen vagy WiFi -s tök mindegy) külön alhálózaton legyen,
- avagy teljesen egy LAN -on szeretnétek lenni?

Előbbi esetben router mód (NAT bekapcsol) és saját DHCP szerver külön IP tartományba (subnet) oszt címeket. Persze, ha használna valamit amit zavarna a dupla NAT, akkor ez a megoldás ugrik. Egyébként ekkor is a WiFi -s eszközök vígan elérik az internet -et ...

Úgy egyébként a második esetben sima AP mód - nincs fent sem NAT sem DHCP szerver sem külön subnet ...

Akárhogy is lesz ebben az esetben egyetlen eszközre állítasz forgalmi limitet - az pedig a fenti router. Aztán, hogy Ő mennyi vezetékes klienset meg WiFi -set köt rá - az az Ő dolga, ezzel a kerettel gazdálkodhat. Amit érdemes megbeszélni vele:

- az Ő WiFi -je (is) legyen jelszavazva,
- ne dugdozza át a bejövő UTP -t a fenti router LAN portjába ...

Innentől kezdve milyen router lesz fent az idézőjelben mindegy (persze, ha az albérlői szerződésben nincs kikötve hogy pl. csak AX -es lehet). Beszélsz az illetővel, hogy Te egy kb. 10K -s AC1200 -as TP-Link -ben gondolkoztál a sávszél panaszait hallgatva. Nem elég? Semmi gond - akkor szálljon be a drágább router árának a felébe. Akkor mehet az AX58U felülre is (nem Mesh -ben) ...

Az eredeti kérdésedre - ugye nem tudjuk, hogy milyen az a D-Link router ami jelenleg fent van, de amennyiben az is legalább 2.4 GHz -en N -et tudó (de nem Dual-Band -es), mint a TP-Link WR1043ND lenne, akkor a cserével sokkal beljebb nem lennél értelemszerűen. Mondjuk egy csak 2.4 GHz -es N -es WiFi gyakorlatilag tud 60-80 Mbit/s -et. Ez azért módjával pár klienst ki tud szolgálni. Hamár szóba került YouTube ilyesmi, akkor viszonyításképpen pl. a Netflix maximumával is számolva benne maradunk a 20 Mbit/s -ben (egy stream). Ebben ugye 4K/HDR (max. 15,25 Mbit/s) és akár DD+ Atmos (max. 768 Kbit/s - AC3 5.1 esetén max. 640 Kbit/s) hang is benne van meg némi ráhagyás ... Innen a következő lépcső egy AC -s WiFI lehetne - de egy albérlőnek talán túlzásnak hathat egy dedikált AX58U (persze, ha beszáll) ...

[ Szerkesztve ]

(#85183) Nashville válasza Alex91 (#85181) üzenetére


Nashville
tag

Értem, azért is lenne a 2- es Megoldási lehetőség, ha a Mesh annyira jót tesz, hogy a felhasználói igényeket úgy ki tudná úgy szolgálni, hogy egy sávszél igényes hálózatos játék vagy torrentezés nem okozna olyan mértékű lassulást a rendszerben, ami élvezhetetlenné teszi a többiek Internetezését, pl videochat megszakadását, akkor lehetne ezen a Mesh hálózaton az összes szint. Ha a Mesh nem erre való (azért Mesh megértésének még csak a felszínét kapargatom) akkor maradna a szétosztás.
Az 1. Megoldás a szétosztás lenne korlátozással viszont ha a Mesh kiszolgálná az igényt, akkor feleslegessé tenné a korlátozást ami a tetőteret érintené.
Lehet kicsit bonyolult amit akarok. Érdekel a faék egyszerű biztos megoldás is, lehet túl sokat olvasgattam azért ez a bonyolítás. :DDD

Szerk: közben látom dkess is válaszolt.

[ Szerkesztve ]

(#85184) MaCS_70 válasza Alex91 (#85181) üzenetére


MaCS_70
félisten

Megkockáztatom, hogy ilyen feladatokhoz inkább egy jobban menedzselhető rendszer kéne, még csak nem is sokkal drágábban.

Miktotik, Ubiquiti... Ott aztán mindent be lehet paraméterezni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#85185) dkess válasza Nashville (#85183) üzenetére


dkess
őstag

Igen, a Mesh akkor lenne érdekes, ha az a kettő (vagy három) szint pl. egy háztartás lenne, családtagokkal ahol mindenki a mobileszközein egyetlen SSID -t állítana be és azzal az egész ingatlanban automatikusan és - lehetőleg átmenet nélkül - mindig a legkedvezőbb adottságú AP -n -hoz lenne csatlakozva. Azaz - pl. apu barkácsol a garázsban, a nappaliban anyu videót néz a gyerekek meg az emelet-földszint-garázs-kert között folyamatosan szaladgálva VoIP -oznának, videotelefonálnának, VoWiFi -znének ...

Itt meg gyakorlatilag az van, mint ha egy társasház lenne - idegen lakókkal. Miért akarnék én egy Mesh hálózaton lenni a szomszéddal? Annyit nem járkálunk azért egymáshoz ... Sőt olyannyira "idegenek" (azért nem "Alien típusúak" ... :) ), hogy még forgalomkorlátozást is akarunk rájuk ...

Non-plus ultra - ként akár külön internetet is köthetnének maguknak a fenti lakók. Kábel ugye megy fel - az ONT lehetne Nálad és akkor olyan routert vesznek maguknak amilyet akarnak. Mondjuk ez most is lehetne így ... Ebben az esetben akkor panaszkodjanak a szolgáltatónak - ne Neked ... :)

(#85186) Nashville válasza dkess (#85185) üzenetére


Nashville
tag

Nagyon szépen köszönöm az elmélkedést és a segítséget. Teljesen jól értelmezted a jogviszonyokat a házunkban. :)
A válaszod utolsó bekezdése a Non-plus ultra lesz valószínűleg a megoldás. Akkorát nevettem mikor olvastam, mert ez lett volna a 3. Megoldási lehetőség :K , csak először hallani szerettem volna a bonyolultabb megoldásokat.
Szóval megerősítettél ebben az irányban, de azért nagyon tanulságos volt a #85182 posztod is.
Rendelem is az Ipon- ból az AX58U- t, úgy látom ott a legkedvezőbb úgyis megyek BP- re hétfőn.

(#85187) dkess válasza Nashville (#85186) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen.

Mondjuk ránéztem a 500/22 -es neted árára ... Hát, nem kellett volna. Nekem ennyiből net (1000/300), TV, vezetékes telefon (nincs használva, de ha kivenném a szolgáltatásból, akkor drágább lenne a havidíj ...), mobiltelefon (egyik SIM a kettőből a telóban) van ...

Így egy picit már más - ugyanakkor tényleg akkor a "legtisztább", ha külön van a net. Nem tudom - a TV hogy van megoldva, de azon lehet közösködni akár továbbra is, ha nem volt probléma ebből.

Mondjuk eszembe jutott az "okosotthonkodás" amit említettél. A felmenő UTP megmarad, WiFi -d felszivárog - úgyhogy ez sem lehetne gond. Mondjuk nem tudom mit szeretnél "okosotthonkodni" fent, de akár a hálót is bekamerázhatnád, ha akarnád (jó azt azért nem) ... :)

(#85188) Nashville válasza dkess (#85187) üzenetére


Nashville
tag

Így van sajnos megvan kötve a kezem, mert más társaság nem szolgáltat az utcánkban csak a Telekom valami ósdi szóra sem érdemes netet. Van a Vodafone- nak is már ezres nete, de a szerelő azt mondta, hogy inkább hagyjuk ha békét akarunk. ;] Ezzel az 500- as nettel is sok a baj a covid óta, mindig elmegy valahogy a jelszint, egy jó párszor rendbe kellett már rakatni velük. Korábban is max. 384 volt (3 éve alkunk itt ez volt a plafon), ma viszont mértem 510- et is szóval valamit csináltak. Egy fiatal lelkes srác cserélt ki egy egységet az utcai hengeres dobozban, azt mondja olyan egység volt belerakva ami TV- hez való, nem Internethez. Atyaég!!! :Y Mióta megcsinálta a srác azóta szuperjól működik, csak maradjon is így.

Hehehe az okosotthon csak tisztességes dologra lenne használva. :)
Az egész ház fűtését szeretném racionalizálni a szobák hőmérsékletének és páratartalmának monitorozását oldanám meg, hogy hol szükséges beavatkozni, melyik helyre legcélszerűbb rakni a termosztátot, hogyan a leggazdaságosabb, hol van esetleg egy penészesedés veszély, amire a páratartalom utalna. Mivel a tetőtérben van a kazán azt is jó lenne "látni" valahogy. Aztán, ha valami miatt lekapcsol a kismegszakító akkor küldjön értesítést a telefonomra, hogy tudjak intézkedni a visszakapcsolás érdekében, hogy ne olvadjon le a hűtő ha senki sincs itthon, továbbá lenne vízkilépés érzékelő, melyre lehetne akciótervet kiépíteni, vagy értesítéssel vagy egy olyat is olvastam valahol korábban, hogy egy főcsap elzáró szerkezet elzárná a vizet a házban. A többi okosotthonos dolog már a mi szintünkön belül dolgozna egy kis Alexával megspékelve, világítás- , zenék vezérlése, klíma vezérlés és más egyéb ami még jön, ahogy elkezdem beleásni magam abba a témába is.

Ezek miatt kell a stabil, nem szakadozós Internet.

(#85189) dkess válasza magyarc (#85170) üzenetére


dkess
őstag

Most jutott eszembe, hogy erre nem válaszoltam. Két dolgot ellenőrizz (angol nyelvest írom, ha nem találnád meg pl. magyarul, akkor a beállítás erejéig állítsd angolra):

Network/Internet - a lapon: 'Advanced Settings'. Itt az 'MTU Size' legyen: 1500 (pl. ha ez 700-750 körül lenne az okozhatna ilyen feleződést).

Akkor a teljes sebesség limit (AP módban nem kerül alkalmazásra):

QOS/itt mindegy, hogy 'Application Priority' vagy 'Device Priority' lap --> legfelül: 'Total Bandwidth' mind a kettő értéke legyen 1000 Mbps (vagy üres)

(#85190) Essejó válasza Nashville (#85188) üzenetére


Essejó
veterán

A Vodának egyelőre nincs saját vezetéke, kivéve a megvett UPC-s területet, viszont szerződött a Telekommal, és annak a kábelén is szolgáltat ahol nincs kiépített hálózata. Szóval a T-s persze, hogy mondja, de attól még megnézhető. Mi több a Voda elég tőkeerős, hogy előbb utóbb saját hálózatot is gründoljon, és ne a T nek fizessen a hurok átengedésért.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85191) Dragon3000 válasza dkess (#85189) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nem beállítás gond lesz, ez a digi sara, mert tegnap óta országosan tapasztalják az emberek. Pl 100/100-as net is 50/50-nel megy csak.....

[ Szerkesztve ]

(#85192) Multibit válasza Dragon3000 (#85191) üzenetére


Multibit
veterán

Így van. De azt azért tegyük hozzá, hogy nem mindenkinél feleznek.

(#85193) Dragon3000 válasza Multibit (#85192) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nem is írtam, hogy mindenkinél, de egyre több az olyan eset ftth esetén, hogy ont újraindítás után már csak felével megy. Fttb esetén meg vannak olyanok, hogy net sincs.

[ Szerkesztve ]

(#85194) dkess válasza Dragon3000 (#85191) üzenetére


dkess
őstag

Világos, de ezt a két beállítást ellenőrizheti a biztonság kedvéért mielőtt rámér a közvetlen ONT -ra dugott PC/laptop -ra (így láthatja, hogy közvetlen PC/laptop -ra is ugyanez a sebesség).

(#85195) magyarc válasza dkess (#85189) üzenetére


magyarc
tag

Köszönöm! Az MTU 1480-ra van állítva. A Digi nem válaszolt, hogy milyen MTU-t állítsak be. Valahol pedig azt olvastam, hogy 1480-on stabilabb a kapcsolat, mint 1500-on. De kipróbálom az 1500-as is majd.
Viszont semmilyen "Priority" vagy "QOS"' beállítási lehetőséget nem találtam. A "QOS"-re keresve pedig ezt dobja ki:
Advanced > Network > Internet > Some features like Parental Controls, QoS, NAT Forwarding, and VPN Server will be unavailable if the internet connection type is set to DS-LITE.
Jól értem, hogy ezt a DS-Lite beállítást a Digi csinálja és nem én?

Az Internet/ Advanced Setting oldalon ezek vannak még:
Service Name: üres
Access Concentrator Name: üres
Detect Online Interval: 10sec
IP Address: Get dinamically from ISP
DNS Address: Get dinamically from ISP
Connection mode: Auto (On Demand, Tima based, Manual)

(#85196) Dragon3000 válasza dkess (#85194) üzenetére


Dragon3000
veterán

Valamit csináltak a diginél, mert ma egy újra csatlakozás után visszatért a névleges sebesség. Így először ezzel kellene próbálkoznia.

(#85197) dkess válasza magyarc (#85195) üzenetére


dkess
őstag

Az 1480 és 1500 már nem számít. Az én router -emben az alapértelmezés 1492 - mindegy kategória (ha megy :) ).

Egyébként a legfissebb firmware van fent?

A többi beállítás megfelelő lesz. Indítsd újra az ONT -ot (akár a routert is) - Dragon3000 írta, hogy lehet már megjavult. Én értelemszerűen nem indítottam/indítok újra ONT -ot - jobb a békesség ... :)

(#85198) Nashville válasza dkess (#85182) üzenetére


Nashville
tag

Végül sikerült megvásárolni az éjszaka az ASUS AX58U- t, nagyon bízom ebben a routerben. Mire megérkezik szeretnék előkészülni, hogy a beüzemelés már zökkenőmentes legyen. Csak két lépés választ el a kiépítésig, ha meglesz a router.
1. Lépés: ebben a Hitron routerben nem találom a bridge beállítási lehetőséget, a fehér színű Connect Box- ban ott volt a lehetőség, régebben át tudtam állítani mikor a TP-Link is üzemben volt pár éve. A szolgáltatótól kell ezt kérni vajon?
2. Lépés: Mielőtt még megszületik az igény a másik előfizetésre addig is a TP-Linket beállítanám annak megfelelően amit írtál Router módban. A feltöltést nem piszkálnám akkor és a letöltésnek akkor elég lenne 150-200, ha jól értelmeztem a példádat?

Amikor ezt írtad "Persze, ha használna valamit amit zavarna a dupla NAT" itt mire gondolsz? Milyen tevékenységet zavarna a dupla NAT?
Még egy utolsó kérdés, amikor azt írtad, hogy "ne dugdozza át a bejövő UTP -t a fenti router LAN portjába …" itt arra gondolsz, hogyha az 1- es csatiban csatlakozva adtam át, akkor ne dugja át a 2, 3, vagy 4- es csatiba?

(#85199) magyarc válasza dkess (#85197) üzenetére


magyarc
tag

A legfrissebb firmware van telepítve. ONT újraindítás után 800/300-as sebességet mértem. Ennek a DS-Lite dolognak azért még utánanézek.

(#85200) magyarc válasza Dragon3000 (#85196) üzenetére


magyarc
tag

Köszönöm!

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.