Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-28 06:29:07

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85751) Gubek-Einste válasza Bacusuz (#85750) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A 2/1-es nethez olyan ONT adnak amelyen van 2.5 Gbps-es port így Asus AX86U vagy AX89X megfelelő lenne.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85752) dkess válasza Essejó (#85740) üzenetére


dkess
őstag

Egyfelől olyan erőszakosan szoktam ajánlgatni, hogy nézzék meg külön-külön a AX92U árát a duo-pack -hoz viszonyítva, hogy erre a hsz -emet ( [link] ) követően rámszóltak, hogy nem mindenhol van már ez így: [link] . Azaz pl. ez külföldön nem feltétlenül van így ...

Ugyanakkor jelenleg Magyarországon is az van, hogy a duo-pack jóval olcsóbb, mint darabjával. Pont Szaszabond írta ( [link] ) utánad, hogy most bizony a duo-pack 150K HUF - míg a 2*1 db meg 170K HUF ...

Úgyhogy ez egy ilyen dinamikusan változó dolog. ..

@Szaszabond, @85742 [link]

Igen, amennyiben megy egy kábel a távoli switch felé és külön a node felé az számos előnnyel bír:

- akár két külön helyre is tehetjük a távoli switch -et és a távoli node -ot (mindegyiket oda, ahol ideális). Továbbá mind a kettő helyen dughatunk rá vezetékes klienseket, ha kellene (a node -ra tervezzük a kisebb vezetékes terhelést),
- a WiFi node és a távoli vezetékes kapcsolatok nem terhelik egymás linkjét. Ez amennyiben nagy LAN -on belüli forgalom lenne, akkor előnyös (pl. NAS is van a hálón),
- a másik előnye a jövőállóság. Pl. amennyiben gigabites netünk van és nincs NAS (azaz jellemzően minden forgalom az internet felé menne), akkor gyakorlatilag lehetne egy gigabit -es uplink is, hiszen ez nem korlátozna semmivel (ráadásul konkurál ugye a főrouter vezetékes és vezetékmentes klienseivel).

Azonban biztos, hogy soha nem lesz NAS -unk vagy gigabit feletti internetünk? Egyik se? Biztos? Ugye gigabit feletti NAS esetén mind a kettő mostani router átmenne node -ba (a főrouter tudná a multigigabit -et akkor) és a két switch -et (köztük a távolit is) cseréljük multigigabit -et tudó darabra ahogy tudjuk. Sőt már ez előtt, ha a LAN megkívánja (pl. NAS), akkor külön tudod fejleszteni a vezetékes LAN oldalt és külön a WiFi oldalt. Ami viszont így dedikált vezetékes backhaul -al nagyon sokáig elég lenne még a multigigabit -es internetek korában is majd ...

Miben más a Deco X60 -hoz viszonyítva a 2*AX92U? Pl. abban, hogy a Deco X60 -ból ezért az árért már hármas pakkot vehetünk ... Persze ugyanakkor másik ligában játszik - az AX3000 -es.

Amennyiben az olcsóbbságára gondolsz (azaz duo pack), akkor azt azért jegyezzük meg, hogy a Deco X60 -al Asus oldalon is a 2*AX58U játszik egy ligában (ugye ez is AX3000 -es) ... Ez viszont a 2*49K HUF -os árával még olcsóbb a Deco X60 Duo-Pack -nál ... És akkor már ajánlottabb is. Egyébként a javasolt felállás ugyanaz lenne - külön kábel a távoli kliensek switch -éhez és külön a távoli node -hoz ...

@Bacusuz,

Amennyiben egy db router elég lenne, akkor az alábbiak is "említést érdemelnek":

TP-Link Archer AX6000 (1 db 2.5 Gbps -es WAN/LAN port) - 102K HUF
TP-Link Archer AX11000 (1 db 2.5 Gbps -es WAN/LAN port) - 137K HUF

Mondjuk nagy ház és Mesh igénye esetén - javasolt: legyen kábeles backhaul (akkor a TP-Link -ek kiesnek, mert azok csak WiFi -n tudják kivéve a Deco szériát, mert az kábelen is). MAradnak az Asus -ok.

Első körben eggyel próbálkoznék Gubek-Einste által ajánlottak közül. Aztán mehet mellé egy AX58U AiMesh -be, ha nem lenne elég ...

[ Szerkesztve ]

(#85753) bigdady válasza dkess (#85752) üzenetére


bigdady
nagyúr

Itt 69.9e darabja: [link]

(#85754) dkess válasza bigdady (#85753) üzenetére


dkess
őstag

Igen, néztem. Ugyanakkor: az egy. És amennyiben nem onnan akarod?

(#85755) bigdady válasza dkess (#85754) üzenetére


bigdady
nagyúr

Akkor drágább :D

(#85756) Olyan válasza MaCS_70 (#85310) üzenetére


Olyan
csendes tag

Nalad lefed 3 szintet meg a kertet is egy ax92?
jol ertem?
mi volt elotte es az jogy muzsikalt?
csak jogy lassam mibol mi lett.
koszi

(#85757) Olyan


Olyan
csendes tag

Koszonom mindenkinek a felvilagositast meg a hasznos tanacsokat.
:R :R :R :R :R :R

(#85758) Essejó válasza Szaszabond (#85743) üzenetére


Essejó
veterán

Hmm 69K-ért is van darabja link

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85759) Essejó válasza dkess (#85752) üzenetére


Essejó
veterán

Pedig az árukereső szerint van 69-ért is/db link

Hogy ki hol veszi magánügy. Ha olcsón kell akkor utána kell menni. De nem beszólni a másiknak egy fals infóval.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85760) Vasy09 válasza bigdady (#85753) üzenetére


Vasy09
őstag

Innen rendeltem én is, viszont nekem azt írták, hogy január 10-én lesz megint raktáron! :K :U

Gamertag: Vasy09

(#85761) bpd


bpd
újonc

Sziasztok,

mesh-képes routerre lenne szükségem darabonként 50 ezres limittel.

Két házban lenne szükség netre, egymástól kb. 10-15 méterre vannak, egyik kb. 70 nm, másik két szinten kb. 40-40 nm. Régi parasztház, tehát szerintem sok vas nincs a falakban.
Egyik ház padlásán van a szolgáltató eszköze erre csatlakozna az egyik, másik házban lenne a másik.
Jó lenne ha mesh lenne a hálózat, vendéghálózat jó lenne és WI-Fi 6 nagyon jó lenne.

Köszönöm és mindenkinek kellemes ünnepeket.

(#85762) dkess válasza bpd (#85761) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Lehet, hogy "sok vas nincs a falakban", de adott esetben sok vályog például lehet mondjuk legalább félméter vastag falakkal? Jól tévedek?

WI-Fi 6 + Mesh + 50K HUF/db -os határ adná magát, hogy két darab AX58U. Ugyanakkor, ha ezt WiFi -s backhaul -al képzeled el 10-15 méter távolságra és még a padlásról szórják be azt a két házat nem biztos, hogy azt az eredményt kapod amit gondoltál ...

@Essejó, #85759

Te mit nézel? A cseh kettőt?

(#85763) Essejó válasza dkess (#85762) üzenetére


Essejó
veterán

Hö?
Ez Cseh lenne? Telefonon vagyok és nem látom. link

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85764) gahor72


gahor72
aktív tag

Érdekes olvasni, h blakey hogyan jutott el az ax92u megvásárlásától a jó ez a router csak kár, h nincs rá cfw-n át, a végül is dobozba került-ig. Mikor én megvettem, íziben eladtam az előzőt(ac88u), h ne is kelljen gondolkozni rajta,hasonlítgatni stb. Azon volt merlin, de sok pluszt nem adott hozzá. Nálam a 92u lefedi a lakást (ltp 70nm vasbeton), kivéve a legmesszebb lévő gyerekszobát, oda kellett egy lyra mini, mert dráma van ha akadozik a yt a kiskamaszomnak.
Azt nem értem, hogy sokszor ajánlásban megvesznek emberek aimesh nodnak drága routereket, h aztán a tudásukhoz képest lebutítva használják. :R

(#85765) blakey válasza gahor72 (#85764) üzenetére


blakey
titán

Az AX92U-t kiváncsiság miatt vettem és annak tudatában, hogy jelenleg nincs rá CFW. Nagyon jó router, tényleg lefed nagyjából 200m sugarú kört, simán jó, de a CFW tudása hiányzik, legalábbis számomra. Az AC57U tartalék router, egy N18U-t váltott, viszont itt több CFW is elérhető és pl. Padavannal ugyanazt a lefedettséget tudja, de van egy másik érdekesség, a CFW többrétűsége miatt az oldalak feloldása, a gépek kapcsolata a külvilággal sokkal gyorsabb. Gyári rendszeren nehézkes vagy épp korlátozott, hogy egyedi DNS-t használjunk, általában a routeren szoktam megadni, hogy mely az egyedi DNS-ek legyenek aktívak és az összes eszközre érvényes legyen, mindez közvetlenül az eszközökről és nem routeren keresztül, mert ez gyári rendszer esetében sem túl bonyolult viszont így lassabb a feloldás. Tehát csakis CFW vs. gyári rendszer viszonylatában az előbbi sokkal gördülékenyebben teljesít. Pontosan azok miatt írtam le a tapasztalatomat, hogy akik 1 routert terveznek és ún. jövőállóságra hivatkozva inkább AX-est vennének, hogy bizony nem biztos, hogy a jövőben a kliens oldalon is így fognak cselekedni. Idén szinte az összes eszközömet lecseréltem, újra vagy 1-2 évesre, nagyon sok pénz ment el a fejlesztésekre és érdekes módon egyik eszközömben sincs volt AX-es Wifi, igaz AC-ból meg nagyon jó van bennük, pedig egyik sem a gagyi kategória, leginkább közép-felső kategóriás cuccokról van szó.
70nm-re az AC65P sokkal jobb megoldás egy AX92U-nál, én 100nm-en használom az AX92U és/vagy az AC57U-t, tökéletesen megfelelnek, AX92U jelen pillanatban 40%-os kihasználtsággal saját, kb. 40db-os eszközparkom mellett.

[ Szerkesztve ]

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#85766) dkess válasza Essejó (#85763) üzenetére


dkess
őstag

Érted Te amit írok?

Még egyszer mi francot nézel ?? A cseh kettőt, ember?

(#85767) osonte válasza bigdady (#85748) üzenetére


osonte
senior tag

Szia!

Privátban megírtam, mert ide túl hosszú lenne.

(#85768) Essejó válasza dkess (#85766) üzenetére


Essejó
veterán

Nem értem!

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85769) Bacusuz válasza Gubek-Einste (#85751) üzenetére


Bacusuz
őstag

Köszi a válaszokat Gubek-Einste és dkess- nek is.
Én még leragadtam a gigabites csatlakozásoknál, ezek szerint van már ennél gyorsabb. :Y

Azt kérdezném még, hogy Asus mesh nodokat lehet valamilyen megoldással kábelen switchen keresztül összehozni? Mert nekem csak akkor fogadták el egymást, ha a fő mesh lan-jára volt kötve a node.

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#85770) Alex91 válasza Bacusuz (#85769) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , e szerint mennie kell...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85771) Veron


Veron
őstag

Megérkezett az Asus Zenwifi Mini (CD6) hármas kit.

Első látásra: kicsik és könnyűek, el is húzza az UTP és jól néznek ki - ugye ez is szempont volt. Az első konfig az Asus appal pofonegyszerű volt, bár elég sokáig gondolkodott mire felismerte a topológiát. Nagyjából össz. 10 perc volt.
A mesh kit routere a fő router nálam (AC65P helyett), a két node meg a nappaliban és az emeleten a közlekedőben foglal helyett. A backhaul lehet Ethernet is, ebben nem voltam biztos.

Méregettem kicsit Wifimannel, nagyjából az alternatív FW-es AC65P wifi képességeit hozza a rendszer (direkt rálátással 3 m-ről 450-500 mbps, egy válaszfallal odébb 210-230 mbps), nekem ez megfelelő, a régi Digi ONT által szórt 2,4 GHz-hez képest sokkal jobb.
Rádiós backhaullal is hasonló segességet hoz födémen keresztül, mint kábelessel. Ezt nem értem, de örülök neki.
Ami fura első próbára, hogy volt mikor a fenti értékek harmadát mértem, ennek az okát nem tudom. Digi, eszköz vagy mérési probléma lehet, de a gyenge eredmény után a megszokott értékek jönnek újra. Viszont torrentezés alatt 10-11 MB/s-mal tölt, aminél többre számítottam.

Amitől tartok, hogy alap router képességekben gyenge lesz egy RT sorozathoz képest. Néztem a CPU terhelést 3-4 torrent letöltése és 4-5 seedelése, plusz 4k YT video lejátszása alatt és a CPU átlagban 50% körül volt terhelve, kilengésekkel. Ha a NAS is a helyére kerül és két helyről streamelnek, lehet megdöccenti a rendszert. Plusz ha a Digi ONT-ot brigle módba kapcsolom, akkor még plusz feladatot is kap a router.
A felület 1 core-t jelez, de szerintem ebben 4 core-os van, mintha olvastam volna valahol, hogy az AC57U-val megegyező chip van benne (de ez nem 100%).

Összességében tetszik eddig (1 nap) tetszik és jól muzsikál, 1-2 kérdőjellel.
Lehet a legjobb megoldás az lett volna, ha az AC65P mellé veszek egy ilyen mesh rendszert? De ott az AiMesh vezérlésével adódhatnak problémák, legalábbis ettől tartottunk.

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#85772) wakond83


wakond83
csendes tag

Sziasztok!

DIGI stick net wifis megosztására keresnék routert.
Olyat amibe a sim kártyát csak be kell tenni.
A háztető cserepes lemez, tégla építés.
Egy laptopot és 2 mobilt kell kiszolgálni. Néha fut torrent.
Esetleg olyat amire lehet külső antennát csatlakoztatni.
Ár tekintetében a jó középkategória a megengedhető de nem baj ha olcsóbb.
A lényeg a jó vétel és továbbítás.

Köszi.
Balázs

(#85773) gahor72 válasza Veron (#85771) üzenetére


gahor72
aktív tag

Még mindig küzdesz a nassal?

(#85774) Alex91 válasza Veron (#85771) üzenetére


Alex91
félisten

Most neztem, cpu-rol az asus nem arul el semmit, de ha 1 core-t mutat, akkor az sajna annyi. A hasznalatija szerint 3 band, ezert lehet, hogy vezetek nelkul is jol nyomja. Az AC65P maradhatott volna kikapcsolt wifi-vel, es a ZenWifi meg adta volna a mesh-t. Vagy meg a mikrotiket is beteheted a rendszerbe, bar szerintem csak tulbonyolitja... Szerintem nem fontos bridge-be kapcsolni az ont-t.
Ha gyenge lenne a router, akkor meg mindig lehet vasarolni :DD .

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85775) Veron válasza Alex91 (#85774) üzenetére


Veron
őstag

QCN5502 az Asus szerint
csak kérdés hogyan viselkedett volna egy főrouterre kötve csillag topológiával az AiMesh.
a Mikrotik és az AC65P sincs már meg

@gahor72: igen, írtam a supportnak is. az Asusra kötve legalább a Qfinder megtalálja. viszont az én WD REDem (EFAX) nincs az ajánlott vinyók listáján.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#85776) Alex91 válasza Veron (#85775) üzenetére


Alex91
félisten

Jo bele a hdd, nem az a gond...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85777) Essejó válasza Veron (#85775) üzenetére


Essejó
veterán

Nem véletlenül...

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85778) the.odzsy válasza wakond83 (#85772) üzenetére


the.odzsy
aktív tag

Én Tp-Link MR6400 routert használok. Csak bele kell tenni a Digi SIM-et és már megy is. Nem tudom mekkora térerőd, de nekem egy alacsony térerejű helyen működik. De van még a Tp-Linknek más routerei MR200 Mr400..., de ezek drágábbak.

MAGYAR vagyok nem turista!!!

(#85779) 19Petya83


19Petya83
tag

Sziasztok!
Vettem egy Asus RT-AC57U V3 routert és úgy néz ki, hogy teszi a dolgát rendesen, de egy dolgot nem értek. A Hálózati térkép menüpontban azt írja, hogy 5 kliens csatlakozik. Ebből 3 rendben is van (2 teló és 1 TV), de az asztali géphez azt írja, hogy 2 kliens csatlakozik a routerhez erről az eszközről. Ez mit jelent?

(#85780) dkess válasza Essejó (#85768) üzenetére


dkess
őstag

Akkor lehet mégis kapiskálod a lényeget .. ;]

Pont ez a gond "nem érted" (ez még önmagában nem gond), nem olvasol vissza - az érintett esetben még azt sem amire válaszoltál (ez már egy fokkal jobban) inkább aztán nekiállsz trollkodni (ez már gond) ...

Aztán le volt írva szépen, hogy "hol nézed el a rajzot". Erre kapcsolsz egy "write only" módot újra és teljes mellszélességgel "vakon repülsz" ...

Na, most szólok, hogy velem kapcsolatban ezt a stílust hanyagold. Amennyiben úgy gondolod, hogy nem menne, akkor térjünk át a "B tervre": egyszerűen ignorálj. Ne olvasd a hozzászólásaimat, de legfőképpen ne reagálj ...

(#85781) dkess válasza Veron (#85771) üzenetére


dkess
őstag

Szerintem Nálad nem stimmel valami. Egyébként azt a torrent sebességet hol mérted - lenn a kisszobában vagy fenn az emeleten (vagy nappali)? Nekem ez a 10-11 MB/s sebesség is nagyon "gyanús" - egész véletlenül egy 100 Mbps -es UTP sebessége ez ...

Ehhez hozzávéve, hogy a két szint között ugyanolyan sebességet mérsz kábelen és WiFi -n ez az alábbi 2 dolog valamelyikére enged következtetni:

- a két szint között vagy Cat5 kábel van vagy újabb, de sérült. Azaz 100 Mbps -es módban csatlakozik egymáshoz a két router. Ezt akár minden eszközön ellenőrizni lehet. Pl. az 'AiMesh' menüben jobboldalt a 'Network' fülre kattintva kiírja pl., hogy 'Uplink type: Ethernet 1 Gbps'. Na ezt kéne látni mindenhol. Amennyiben valahol csak 100 Mbps van, akkor ott gyengébb lesz a sebesség,
- az emeleti és a lenti router között WiFi backhaul van mégis. Ez annyiban kapcsolódik az előző ponthoz, hogy ugyanott kell megnézni. Amennyiben a említett menüben jobb alul nem Ethernet van, akkor itt van a bajság oka. Ez akkor (ha a kábellel nincs gond) konfiguráció probléma lesz. Ezt a 'Management' fülön tudod orvosolni, hogy az 'Auto' -ról átteszed 'Ethernet first' -re. Amennyiben kábelen vagy, akkor az emeleten is meg kell lennie az 500 Mbps -nek (fal nélkül) ...

Egyébként az alternatívák között eredetileg ajánlva volt, hogy a hAP AC2 vagy AC65P maradhat kikapcsolt rádióval főrouternek és akkor az összes Zenwifi AP módban fut (amiből az egyik a AiMesh Router - a többi Node). Egyébként ebben a módban is minden eszköz lehet kábelen - az nem gond, hogy nem a főrouter a AiMesh Router is egyben ... Persze elméletileg így is jobban kéne futnia a rendszernek ...

Az az EFAX egyébként 6 TB vagy kisebb? Igen, a EFAX -oknál 8 TB és felette "kezdődik az élet" ... :)

@19Petya83,

Azt nem írja ki, hogy micsoda? Például egy hálózatra kiengedett nyomtató vagy egyéb szerver jellegű alkalmazás vagy egy eszköz mely a PC internetét használja?

[ Szerkesztve ]

(#85782) Gubek-Einste válasza wakond83 (#85772) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Sajnos a SIM kártyás eszközök elég drágák.

Ajánlható eszközök: TP-Link Archer MR200/MR400/MR600, D-Link DWR-953, Huawei B525/B535/E5180 (Cube)

Esetleg olyat amire lehet külső antennát csatlakoztatni.
A legtöbbnek vagy van külső antenna csatlakozója vagy cserélhető a rajta lévő.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85783) Essejó válasza dkess (#85780) üzenetére


Essejó
veterán

Na állj meg Vándor, nem én nézem a Cseh 2-t hanem te a Magyar Királyi 1-et. Másképp fogalmazva: Bedőltél pedig nem is kanyarodtunk. ;]
Oké, lehet félreérthetően fogalmaztam amikor a 85759-es hszed-re reagáltam, DE az ott általam kritizált fals infó nem neked vagy pontosabban nem Rólad szólt hanem Szaszabond 85743-as hozzászólására, ahol kerek perec leírta hogy az 1db-os AX92U 85K Ft, de nem tett mögé egy ÁK linket hogy tényleg annyi. Rákerestem és dobott egy boltot az ÁK ahol 69,9K Ft caca 70 ezer, tehát a kettő 140K, ami pont 10K-val olcsóbb a 150K-s duo packnál. Ha ennyiért városon belül megkapom akkor érte megyek, de ha 100 Km kéne autóznom érte akkor nem mennék érte én sem mert amit az áron nyerek azt bukom a benzin árán és az időn amit az utazással töltök.
A 85742-ben linkelt Svájci 5%-os áfa meg majd akkor érdekel ha én is Svájcban élek, addig felteszem, hogy aki itt érdeklődik, és javaslatot kér az itt él és nem külföldön.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85784) dkess válasza Essejó (#85783) üzenetére


dkess
őstag

Igen, én ilyen "bedőlős" csávó vagyok ... :) Persze ne feszegessük túl sokat ezeket a hasonlatokat - ugyanakkor az a "cseh kettős" utalásomnak sikerült telibe találni.

Ui. itt nem egyszerűen arról volt szó, hogy "félreérthetően fogalmaztál". Ugye a hsz -emben volt az ÁK -s link és éppen arról ment a eszmecsere, hogy melyik verzió hogy olcsóbb. Itt jöttél a semmiből Te erre válaszul nekem és sikerült dobnod ugyanazt az ÁK -s linket (minek?) és azt a szösszenetet utánacsapni ...

Aztán jöttél puffogni. Egy sima "elnézést" vagy "nem neked szólt" - akár a kettő együtt és lapozhattunk volna ... E helyett "kanyarokba dőlünk be" még most is ...

A "svájci ÁFA -s témakörhöz". A lőtéri kutyát nem érdekli mennyi ott az ÁFA. Feltételezve, hogy a sima verziónak és a duo-pack -nak ugyanaz az ÁFA kulcsa leginkább arra nincs befolyása, hogy melyik a drágább (ezt annak idején én sem értettem minek citálta ide a szerző).

Ugye ott akkor a kolléga említette, hogy Nála a svájci árak a relevánsak - én meg honnan tudtam volna előtte amikor az árakat linkeltem ... Ezt csak arra hoztam példának, hogy ez a 2 db AX92U vs AX92U Duo-Pack ár elemzésekor nem először és nem másodszor állnak belém hasonló f@sságokkal ...

(#85785) Veron válasza dkess (#85781) üzenetére


Veron
őstag

A node-ok gigabiten csatlakoznak, ez fix. De elenőriztem az AsusWRTben és valóban. Ugyanazt a sebességet mérem nagyjából lent es fent is, tehát ezzel nincs gond.
A torrent sebességet az emeleten néztem egy falnyira a fenti node-tól. Itt 230-280 mbps-ot mérek speedtesttel, de ennek ellenére a kalózöblös torrentek nem ezt mutatják utorrentben.
Én úgy értettem az útmutatóitokból, hogy törekedjek azonos SoCt használni a hálózatban, ezért nem az AC65P + 2es zenwifi szett lett a kiválasztott, hanem a 3as. Ugyanakkor lehet rosszul dekódoktam és maradhatott volna az AC65P is akár. Egyelőre nincs bizonyíték, hogy ez jobb kombináció lenne, csak feltételezés.

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#85786) Alex91 válasza Veron (#85785) üzenetére


Alex91
félisten

A felallas az lehetett volna, hogy az AC65P kikapcsolt wifiwel ment volna ont melle, es a 3 zenwifi ugyanugy kellett volna a meshez, mert az Ac65P ugye nem AiMesh kompatibilis...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85787) wakond83


wakond83
csendes tag

Köszönöm a segítséget :R

(#85788) bexinho23


bexinho23
őstag

Sziasztok!

Egy Asus RT-N56U routert szeretnek lecserelni, de a boseg zavaraban nem igazan tudom, hogy mi lenne a legmegfelelobb szamomra.

Amim van, ahogy hasznalom:
-1Gbit telekom internet
-NAS-rol streameles LAN kabellel
-2 smart tv+ 2 mediabox+PS5 LAN-on
-3 laptop es legalabb 4-6 telefon wifin
-1 jelerosito

Amennyit szanok ra: max 30-40 ezer Ft.

+1 kerdes: iphone kerult a csaladba, es meglepodve tapasztaltam, hogy az ios14 (iphone 11) gyenge biztonsagra hivatkozva nem fogadja az internetet WPA-Personal jelszo mellett. A router egy Dlink dir842 B1. Sajnos WPA2 nincs, se WPA aes+tkip.... itt csak az uj router segithet?

(#85789) dkess válasza Veron (#85785) üzenetére


dkess
őstag

Ugye az első hsz -edben ezeket írtad:

- 10-11 MB/s torrent sebesség kábelen (ami most megerősítést nyert, hogy a fenti router -re kötött PC -ből),
- "Rádiós backhaullal is hasonló segességet hoz födémen keresztül, mint kábelessel." - mivel értéket nem írtál ezt is ugyanerre a sebességre lőttem be, mert rádiós backhaul -al az lett volna a reális.

Namost e kettő miatt tippeltem be a 100 Mbps -es kábeles bottleneck -et valahol a "fenti környékre". Amennyiben a felmenő kábeles backhaul biztos gigabit -es (mondjuk ekkor biztosan nem kellett volna megegyeznie a kábeles és wifi -s backhaul mérésnek - továbbá a fenti WiFi sebességnek mondjuk 3 m -ről beton 500 Mbps -nek kellene lennie ...), akkor még a fenti node és a fenti torrentező PC közötti kábelt lenne érdemes megnézni. Akár a PC -n, hogy gigabit -es-e a kapcsolat?

Még egy kérdés. Most nézem ezt a mondatodat: "csak kérdés hogyan viselkedett volna egy főrouterre kötve csillag topológiával az AiMesh.". Most akkor nem csillag topológia van? Ez független dolog a hAP AC2 meg a AC65P -től. Ugye az volt írva, hogy van a ZenWiFi -s főrouter - és egy kábel megy a nappaliban innen és egy fentre. Avagy ez nem így van?

Egyébként volt ajánlva alternatívának többször is az, hogy a hAP AC2 vagya AC65P -t megtartod fő router -nek (pl. [link] vagy [link] ). Sőt még ekkor is két alforgatókönyv volt, hogy vagy kettes pakk (nappali/fent) vagy hármas pakk (nappali/fent/konyha).

Ugyanakkor nem akarok erre hivatkozni, mert azonosulni tudtam illetve tudok a döntéseddel. Szerintem ott a felső traktusban valami van a palacsintában. Egy kábelen lógó fenti PC -vel (plussz ugye kábeles összeköttetés a főrouter -ig) egész egyszerűen vagy 900 Mbps -eket (ugye a gigabit -es net -nek ezt tudnia kellene) kellene mérned speedtest -el (WiFI -n meg 500 Mbps -t fent). Minden ami ennél kevesebb az elfogadhatatlan.

Mondjuk a "kalózöbölben" nem igazán vagyok otthon. Ugyanakkor homályos nagyon régi emlékeim alapján van ott minden mint a jó búcsúban. Itt most értem ez alatt, hogy sok minden az aktuális "virágboltos(ok)" -tól függ leginkább és ilyenformán az ott mért sebességek kevésbé relevánsak ...

@bexinho23,

Azzal az Asus RT-N56U router -el egyébként elégedett lennél - csak mondjuk lassú a WiFi -je? Mondjuk padavan -al "AC -sre okosítva"? Avagy van valamilyen egyéb kívánság? Milyen környezetbe kerülne - 30 nm garzon vagy az 1200 nm -es hacienda -ra plussz 50 ha birtokot kellene lefedni full -os WiFi -vel? Falakkal és kábelezéssel mi újság? Melyik eszköz hol lenne jellemzően?

[ Szerkesztve ]

(#85790) dkess válasza Veron (#85785) üzenetére


dkess
őstag

Szerk.: Az AiMesh -ben (nem a teljes hálózatra) résztvevő eszközöknél előny az azonos SOC/típus ...

(#85791) Veron válasza dkess (#85789) üzenetére


Veron
őstag

Félreértesz.

Szóval most a topológia ilyen: zenwifi routere a "főrouter" ezen lógnak csillagban a node-ok gigabit backhaulon. Az emeleten és a földszinten is 450 mbps körül mérek 5 Ghz wifin közvetlen rálátással az eszközre. Ha fal van köztünk, akkor olyan 230-280 körül wifin, emeleten és földszinten is.
Ha a kábelen csatlakozom a node-okra akkor 820 körüli értéket látok, de közvetlen az ONTon is ennyit mérek, valószínűleg ennyit tud gyakorlatban a gigabites Digi.

A torrentet egy PC-n mértem az emeleten 5 GHz-en (AC) wifin egy fal távolságból. Elvileg itt ugye 230-280 mbps van speedtest szerint, de kalózos torrentekkel csak 10 MB/s körül. Ez a fura számomra.

Ami a csillag topológiás felvetést illeti, annak a lényege az, ha egy nem AiMesh képes eszköz a főrouter, akkor hogyan működne két AiMesh eszközzel (router és node) akár AP módban.
De tettem erre egy kísérletet, az ONTot hagytam főrouternek, az AiMesh routert és node-ot kábelen összekötöttem csillagban az ONTon keresztül. Viszont így nem Ethernet backhaul van a Zenwifik között, hanem 5 Ghz wifis. Magyarul nem AiMesh képes routeren keresztül egyelőre nem működik, vagy csak valami extra beállítás mellett, az Ethernet backhaul.

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#85792) Alex91 válasza Veron (#85791) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem ha ONT marad alap routernek (kikapcsolt wifi), akkor melle teszed a zenwifi routert AP mesh router modban. Es imho a ket nodot ehhez kotod hozza vezetekkel, es nem az ONT-hez. Mondjuk ha igy mukodne, akkor ez se lenne rossz megoldas.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85793) MaCS_70 válasza Olyan (#85756) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, téglaház, kb. 3×80 nm, és a 2,4 GHz a legtávolabbi sarkokba és majdnem körben a kert 20-40 méteres sávjába stabilan elér.

Az 5 GHz a ház két hátsó sarkában már nem kapcsolódásképes.

Előtte egy AC87-es volt, ami ilyen téren egy kicsivel jobban teljesített. Tulajdonképpen nem azt váltottam le, hanem azzal váltottam le egy másikat egy másik házban.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#85794) Essejó válasza dkess (#85784) üzenetére


Essejó
veterán

Biztos betalált, bár fogalmam sincs, hogy mit jelent.
Viszont Elnézésed kérem a félreérthető fogalmazásom miatt, tényleg nem neked volt az szánva!

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#85795) dkess válasza Veron (#85791) üzenetére


dkess
őstag

Két gyors kérdés:

- a konyhában milyen a WiFi? :)
- amikor mindhárom AiMesh eszközöd AP -ként üzemelt, akkor betartottad a szabályt, hogy: az ezek közül az AiMesh Router eszköznél (csak) a LAN csatlakozóba (azaz a WAN üresen marad) dugtál UTP -t - míg a két AiMesh Node -nál pedig a WAN csatlakozóba ment az UTP? Ui., ha ezt nem így tetted, akkor nincs kábeles backhaul (és ezért nincs). Az mindegy, hogy a T eszköze a csillag közepe vagy az AiMesh Router -ből ágazik szét a hálózat (ugyanakkor mindig a fő router -ből ágazzon bármi is legyen az).

Igazából a fentebbi szabályt úgy könnyű megjegyezni, hogy az AiMesh router akár főrouter (ekkor értelemszerű a dolog) - akár nem --> csak LAN csatlakozón keresztül lesz kábeles backhaul. Az apró "zavart" az okozhatja, hogy a csillagtopológia miatt (nincs közvetlenül node rádugva, de akár az is lehetne vegyesen) amelyik kábelen az AiMesh Router maga is kapja a netet, azon keresztül szabályozza a node -okat. WAN csatlakozón keresztül sohasem (!!).

Azaz AiMesh -nél:

- a Node csak WAN -on keresztül fogad kábeles backhaul -t és csak LAN -on keresztül adja tovább a daisy chain -ben felfűzött további node(ok) -nak (ez utóbbi nem érdekel most minket),
- az AiMesh Router (legyen az router módban vagy AP módban) csak LAN csatlakozón keresztül tart fent kábeles backhaul -t a Node -okkal (nem kell közvetlen kapcsolatnak lennie) ...

Most persze gondolhatod, hogy sok beszédnek sok az alja - legyen az egy kép többet mond ezer szónál. Pl. amennyiben mindkét eszközt a router módban futó T eszközre dugod, akkor azt az alábbi RJ45 -ön keresztül tedd a két eszköznél:

Illetve valóban ebben az esetben (ha jó portba vannak dugva a dolgok), mind a Ethernet backhaul -t - mind a node -oknál az 'Ethernet First' -öt szükséges lehet beállítani ...

Ugyanakkor én úgy érzem "megérkeztünk":

- mind a két szinten gigabit vezetékes LAN,
- lakás 3 pontján (2 földszint-1 emelet) egy-egy WiFi -n majd 500 Mbps -re képes AiMesh eszköz biztosítja a vezetékmentes sávszélességet (már ez önmagában meghaladja a gigabit -et),
- e mellett a legjobb lefedettséget érhettük el ekkora ráfordítással.

Ugye írtad, hogy egy node lefedettsége kb. a AC65P -é. Arra meg azt írtad jobb a hAP AC2 -nél ... Azt meg sose sajnáld, hogy a két emelet között nincs WiFi -s backhaul vagy éppen a "virágboltozó PC" nem közvetlenül lenti AP -re csatlakozik ui. ezen esetekben a földszinti WiFI -t "zabálnák fel" ...

És mindezt ötvenegynehányezer HUF -ból és még a dizájn oltárán is áldoztunk ...

Tulajdonképpen olyan finomhangolást javasolnék még a rendszerben, amit a kezdetektől emlegetek (amennyiben szükséges, akkor egy-egy gigabit switch -et odadobni):

- nappaliban a vezetékes eszközöket (pl. TV, AVR, médialejátszó) tegyük kábelvégre. Ezeknek nincsen semmilyen komolyan vehető sávszélességigényük, de ne lógjanak WiFI -n - annál több marad másnak ...
- emelet "virágboltozó" PC. Sejted már a mondandóm lényegét? :) Igen, találjunk módot, hogy ez is valahogy kábelvégre kerüljön. Akár úgy, hogy az emeleti node helyével játszunk. Akár központi szobába is mehet (az, hogy az emeleti fürdőben vagy mosdóban kicsit kevesebb lesz a sávszélesség még az sem lenne érdekes). Gondoljunk bele - PC gigabit -es vezetékes kapcsolatban. Még az is lehet a kalózok (az öbölben) is örömmel vennék ... ;)

(#85796) Gubek-Einste válasza bexinho23 (#85788) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?

Ajánlott eszközök: Asus AC1200GU/AC65P/AX55/AX56U, TP-Link Archer AX10/AX20/AX50/AX73

+1 kerdes: iphone kerult a csaladba, es meglepodve tapasztaltam, hogy az ios14 (iphone 11) gyenge biztonsagra hivatkozva nem fogadja az internetet WPA-Personal jelszo mellett. A router egy Dlink dir842 B1. Sajnos WPA2 nincs, se WPA aes+tkip.... itt csak az uj router segithet?
Igen de a jelenleginek is tudnia kellene ezt.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85797) bigdady válasza bexinho23 (#85788) üzenetére


bigdady
nagyúr

Nalam wpa2 AES van és iPhone ugyanúgy kiírja.
Asszem wpa3-nál nem írja csak vagy az kéne neki. Nem kell
vele foglalkozni feltéve ha van rajta net. De olyat nem is hallottam emiatt nem megy a net mert nem engedi hiszen open WiFi-t is enged...

[ Szerkesztve ]

(#85798) bexinho23 válasza bigdady (#85797) üzenetére


bexinho23
őstag

Nagyon meglepodtem, hogy nem osztja le a netet. Ilyenrol nem is hallottam. Aztan neten egy kattintasbol mar ra is talaltam a problemara, ahol megerositesre kerult, hogy valoban nem engedi. Legalabb WPA2-AES, vagy WPA2-AES-TKIP szukseges. Sosem szerettem az ios-t a kotottsegei miatt, de ezutan meg vegkepp nem zarta a szivembe magat.

Amugy az Asus routeren semmi gond nincs. Korabban nem is torodtem ezekkel a jelszo fajtakkal, csak szimplan beallittottam a legerosebb, vagy a mar korabban szamomra ismert WPA2-t. Asus eseteben amugy WPA2 mukodik, es az iphone11 elso beuzemelesekor minden rendben ment. Fel sem merultm Szovak az ottani jelszo szabvany eleg.
Ez a Dlink amugy a telekom altal kerult hozzank (1Gbitre vaktaskor adtak ingyen), amolyan tartalek volt. Most anyosnal lett volna beuzemelve, de igy...

Amugy termeszetesen van net a halozaton, most is arrol irok egy Xiami Mi 9T-vel gond nelkul. Sot, ezzel konfiguraltam a halozatot.
A problema csupan annyi, hogy az ios addig nem ad le netet, mig biztonsagosnak nem gondolja... de ez nonszensz.

[ Szerkesztve ]

(#85799) bexinho23 válasza Gubek-Einste (#85796) üzenetére


bexinho23
őstag

Nem, sajnos nem tudja. Ezen lepodtem meg, mert a "legfrisebb" fw van rajta, ami 2016.10. havi. Vagy jelszo kikapcsol (ertelemszeruen mukodik akkor a net), WEP, WPA-personal... mas nincs. Raadasul a router tipusa alapjan erre fozott rom sem keszult, csak a C verziokra. Legalabbis ejszaka gyors keres utan ezt szurtem le.

Amugy az uj routert egy családi hazba tennem 1 -2 evig, aztan teglalakasba koltoznenk. Jelenlegi parameterek:
-ytong, par cm vastagsag
-jelerosseg nem feltetlenul a legfontosabb, mert tobbsegeben kabellel szolgalna ki eszkozoket, amik pedig racsatlakoznanak, azok par m kozelsegben lennenek
-jelenlegi Asusra LAN kabellel van tovabbitva a net egy Telekomos modemrouterrol (ok adtak a Gbit net melle)

(#85800) adam3


adam3
aktív tag

Sziasztok!

Egy két szintes, 150nm-es családi ház lefedésére keresek megoldást. Minimum igény az AC wifi, gigabit Lan és a mesh. A garázsban fut össze minden kábel és ott is jön be majd a koax, emiatt ott lesz a szolgáltató eszköze és egy tervezett Tplink TL-SG1016D vagy TL-SG116 switch. Mivel a szolgáltató eszközén bridge mód iptv mellett elvileg nincs, így azon maradna a pppoe csatlakozás de DHCP nélkül, az első saját router mint DHCP szerver pedig ez után lenne kötve közvetlenül, majd a saját router menne egy kábellel a switchbe. A switchbe kötnék minden szobai Ethernet kiállást, illetve egy házi szervert (nas, plex, home assistant) is. Az alsó és felső szinten lenne ezen kívül még egy-egy mesh node kábeles backhaullal, minden helyen a node mellett lenne TV/vagy asztali gép is amit kábellel kötnék be az eszközbe.

A visszaolvasások alapján három darab AC57U v3-at vettem volna, de Telekom ED3-as területen vagyok ahol IPTV lesz, és elvileg ebben a megoldásban nincs IGMP snooping aminek a hiánya a jelenlegi lakásban már egyszer keresztbe tett, így semmiképp nem hagynám ki. A keret ~100ezer környékén van, ehhez kérném segítségeteket router és esetleg switch választásban, ha szerintetek a Tplink helyett lenne jobb is.

Köszönöm,
Ádám

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.