Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#98001) Alex91 válasza BalatonL (#98000) üzenetére


Alex91
félisten

Egy notit dugj mar ra kabelen, es merj egy net sebesseget…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98002) BalatonL válasza Alex91 (#97998) üzenetére


BalatonL
újonc

Igen, a NAS gigabites vezetékkel kapcsolódik a routerhez.

(#98003) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Az Archer AX50-nél van most olyan router ebben az ársávban, ami előrelépés lenne?

(#98004) Alex91 válasza BalatonL (#97997) üzenetére


Alex91
félisten

Egyebkent a wifi backhaul-os mesh foghatja a wifi-t. Szoval kabel vagy 3 savos eszkoz…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98005) BalatonL válasza Alex91 (#98001) üzenetére


BalatonL
újonc

Hm. Köszi a tippet. Tanulságos, ha az ember nem emlékekre épít, hanem elkezdi nézegetni a kábeleit. :) Szóval:
A NAS egy Cat 5e kábellel volt összekötve a routerrel. Cseréltem Cat 6-ra, és máris érezhetően gyorsabb a letöltés a NAS-ról (30%-kal, kimértem).
Bedugtam a laptopba is a Cat 6-os kábelt, de az a baj, hogy az egyetlen laptop itthon, amin még van LAN-port, az egy régi Lenovo, 100Mb-es Ethernet kártyával. Szóval szerintem így nem releváns sajnos a mérés. Be kell szereznem egy LAN2USB átalakítót, hogy ki tudjam mérni az egyik újabb laptopunkkal a valós netsebességet. Addig is itt az eredmény a régi géppel (100Mb-es Ethernet kártyával):
https://www.speedtest.net/result/14212300375

(#98006) Alex91 válasza BalatonL (#98005) üzenetére


Alex91
félisten

Ideiglenesen az asztalival nem lehet osszekotni? 100-as kartyaval semmi ertelme merni…

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98007) BalatonL válasza Alex91 (#98006) üzenetére


BalatonL
újonc

Sajnos nem.

[ Szerkesztve ]

(#98008) Casti98


Casti98
tag

Sziasztok!

Pár hete cseréltem routert a a Vodafone modem-router helyére, a modem bridge modba van, minden a legnagyobb rendben, kivéve hogy azóta a torrent letöltés teljesen belassult pár kiB/s sebességre. Erre tudnátok megoldást adni hogy mit érdemes állítani vagy átnézni a router beállításai közöttt? Router :ASUS RT-AX1800U
:R

"Je ne regrette rien..."

(#98009) Create.


Create.
addikt

Sziasztok!

Jelenleg ilyen routerem van: Asus rt-ac57u v2.
Hamarosan bekötésre kerül a digi ftth 1000 net és szeretném kihasználni a teljesítményét. A kérdésem az lenne, hogy indokolt lenne erősebb routert venni? Csak wifit tudok használni, hiába csak 2méter van a pc és a router között, mert olyan elrendezés van a helyiségben, hogy vagy taposó kábelcsatorna vagy sima fali kábelcsatorna lehetne kábelesen megoldás (a taposó elég drága, ami nem műanyag, a fali meg nem igazán lenne esztétikus, mivel egy ajtó méretű részt kellene felülről kikerülni). Az ont meg biztos ugyanott fog bejönni, mint a jelenlegi net is, mert társasházról van szó.

Szóval három opcióm van (szerintem):
1. Marad minden így, és 867Mbit/s lesz a max sebességem (már ha az nem csak névleges ráírás).
2. Veszek egy, az ajánló szerinti asus ax55 routert (kb max ennyit szánnék rá).
3. Még ha nem is esztétikus a nappaliban, akkor is valamilyen kábelcsatornás módszerrel kialakítom a kábeles kapcsolatot, a jelenlegi router marad.

Ti melyiket választanátok? Nagyon max keret 30eft.

Az alaplapom egy gigabyte z590 vision d, wifi 6 ax szabványra képes.

[ Szerkesztve ]

(#98010) Patice válasza BalatonL (#97997) üzenetére


Patice
nagyúr

Esetleg még azt megcsinálhatod, hogy ezeket a számokat beírod egy sematikus alaprajzra és lehet a router áthelyezésével is tudnál javítani a jelenlegi helyzeten.
RAW fotókat én nem hálózatról nyitnék meg, hanem az utómunka idejére letölteném PC-re, aztán a munka végeztével vissza.
A NAS ugye kábellel kapcsolódik a routerhez?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#98011) Alex91 válasza Create. (#98009) üzenetére


Alex91
félisten

Ha a pc tudja az ax-et, akkor csere egy ax-es routerre, de wifin nem lesz meg a gigabit igy se valoszinuleg…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98012) BalatonL válasza Patice (#98010) üzenetére


BalatonL
újonc

Köszi a tippet, kpityu2 is hasonlót írt feljebb, elgondolkodok rajta. A NAS természetesen kábellel kapcsolódik a routerhez, igen, egy Cat 6-tal (most már, miután rájöttem, hogy Cat 5e volt bedugva :))).
Én is arra jutottam, hogy még a mostani setupon is van mit optimalizálni, szóval egyelőre elhalasztottam a router vásárlást.

(#98013) Gubek-Einste válasza Brandynew (#98003) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen értelemben szeretnél előrelépni?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98014) Gubek-Einste válasza Casti98 (#98008) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ide való kérdés.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98015) Create. válasza Alex91 (#98011) üzenetére


Create.
addikt

Tudni, tudja az ax szabványt. Ha kábelcsatornázok, akkor viszont meglenne a jelenlegi routerrel a sebesség, tehát nem kellene cserélni vagy gyenge már ez a router lanon is hozzá?

(#98016) Multibit válasza BalatonL (#97997) üzenetére


Multibit
veterán

Ilyen hálózatba felesleges 2.5 Gbps NAS-t venned.

(#98017) Dr.NX válasza Create. (#98009) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

A 867 Mbps az elméleti maximum, nálam az ac-s routerrel 500-600 Mbps volt, ha jól emlékszem.
Most ax-es routerrel jobb napokon megvan a 900+ Mbps is.

Elfogadom a sütiket.

(#98018) Create. válasza Dr.NX (#98017) üzenetére


Create.
addikt

Hát akkor wifin a jelenlegi router az biztos nem megoldás. Lehet akkor csak csatornázok inkább, max lefestem falszínűre. A mostani routerem 10/100/1000 lanon, vagy az is csak elméleti sebesség lesz? Mert ha úgy jobban ki lehet használni a netet, akkor az lenne az ésszerűbb döntés, meg talán a legolcsóbb is.

(#98019) Gubek-Einste válasza Create. (#98018) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Kb 950 Mbps ami vezetéken össze tud jönni a szabványosság okán.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98020) Dragon3000 válasza BalatonL (#98012) üzenetére


Dragon3000
veterán

Biztos, hogy nem a kábel cat5e mivolta volt a gond. Nálam tavaly még gond nélkül ment ilyen kábellel a 2,5Gbps-es kapcsolat a nas és a gép közt.

(#98021) MaCS_70 válasza BalatonL (#98005) üzenetére


MaCS_70
félisten

"A NAS egy Cat 5e kábellel volt összekötve a routerrel. Cseréltem Cat 6-ra, és máris érezhetően gyorsabb a letöltés a NAS-ról (30%-kal, kimértem)."

Ezek pontosan milyen értékek? Csak mert (ahogy Dragon is írta) háztartási körülmények között a Cat5e kábelezésnek nem szabad szűk keresztmetszetnek lennie. Nem emlékszem fejből az adattáblára, de mintha lakáson belüli távokon a 10 Gbps-ot is tudnia kellene.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#98022) Patice válasza MaCS_70 (#98021) üzenetére


Patice
nagyúr

A szabvány és a valóság között nincs kapcsolat.
Simán lehet ilyen különbség.
Nekem is volt olyan CAT5e (gyári krimpelt) kábelem, ami 50-60 MB/s-et tudott csak átvinni.
Másikkal meg megvolt a 90-95.
És mind a kettőnél gigabites linket mutattak a gépek.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#98023) Dragon3000 válasza Patice (#98022) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nekem még gagyi toldó használatával is átment a ~100MB/s, miközben a kábel mellett ment egy 230V-os kábel is a kábelcsatornában. A kérdezőnél meg a gigabit töredékéről volt szó, amihez képest 30% javulást hozott a cat6, olyan rossz helyzettel még nem találkoztam, hogy cat5e-vel ~260Mbps volt a max és a cat5e mivolta lett volna a gond.

[ Szerkesztve ]

(#98024) Alex91 válasza Dragon3000 (#98023) üzenetére


Alex91
félisten

Csak a tortenetben van WiFi is...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98025) Patice válasza Dragon3000 (#98023) üzenetére


Patice
nagyúr

Nem csodálkozom már semmin.
Simán el tudom képzelni, hogy a router-NAS közötti kábelcsere hozott valamennyit a wifis adatelérésben.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#98026) Dragon3000 válasza Alex91 (#98024) üzenetére


Dragon3000
veterán

Igen van wifi, ami a szűk keresztmetszet és nem a cat5e, ott a kábel csere közben biztos történt valami más is, ami okozta a 30% javulást, elvégre a korábbi max 260Mbps sebességét biztos nem a cat5e mivolta fogta vissza.

(#98027) Brandynew válasza Gubek-Einste (#98013) üzenetére


Brandynew
őstag

Jobb átviteli sebességben a lakáson belül (plusz eszköz, pl. repeater nélkül).

(#98028) Maxell014


Maxell014
senior tag

Sziasztok!

Van most 2db Asus RT-AC57U V3 routerem, és tovább kellene bővíteni azaz kellene egy harmadik router is. Vezetékkel vannak össze kötve. mivel az RT-AC57U V3 már nem lehet kapni így mit ajánlanátok harmadiknak ? egy valamivel komolyabbat és az a lenne a fő router ?

(#98029) Dr.NX válasza Maxell014 (#98028) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

(#98030) Maxell014 válasza Dr.NX (#98029) üzenetére


Maxell014
senior tag

Köszönöm!

Esetleg ilyen 20-25ezres kategória max ? :U

(#98031) grabber


grabber
addikt

Sziasztok!

Mikrotik Hap ac2 router wifi-jét szeretném otthon lecserélni,mert a router a RACK szekrényben van és log alapján nem is acélos a térerő. Sebesség meg szintén gyenge,mert Mikrotik 80MHz és csak AC a wifije.
Egy falra szerelhető AP-t szeretnék csak,ami WIFI 6-os. 60nm-re kellene,szerintem egy AP elég lehet,mert a mostani még így is elég volt. Csak 1 darabbal tervezek. Ha kell controllert tudok futtatni NAS-on. Ha talán a jövőben fejlesztenék akkor MESH hálózat,kábelezni nem tudok. Egy modern pár évig kiszolgáló AP-t szeretnék csak ár értékben jó áron. EZ az elképzelésem.

Tömören:
Keret kb 50k.
1000/300 a net
60nm Kádár kocka Kb
Filmezés,netezés,munkára lenne
2 telefon,2 laptop,NAS,1 tv,kamerák ennyi a hálózat

Amiket néztem:
Mikrotik gyenge wifiben,főleg wifi6-ban.
UNIFI 6 PRO-t néztem ki,de bizonytalan vagyok benne SW mennyire jó. NANO HD AC wifi már régen gigabitet tudott. Szimpatikus volt az az eszköz.
ASUS router még ami lehet,de nekem az SW nagyon csicsás és nem tudom HW mennyire jó.
TP-link kínai semennyire nem szoktam ezzel a márkával találkozni

(#98032) Alex91 válasza grabber (#98031) üzenetére


Alex91
félisten

TP-link Omada esetleg, de ezt wifi mesh-be nem teszed…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#98033) Gubek-Einste válasza Maxell014 (#98030) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

AX1800U megfelelő lehet.
Az újnak kellene lennie az elsődleges eszköznek, a jelenlegi kettőnek pedig a másodlagosnak.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98034) Patice válasza grabber (#98031) üzenetére


Patice
nagyúr

TP-Link EAP610
Egyedül is elvan, nem muszáj hozzá kontroller, de azzal könnyebb a konfig.
Ez csak egy AP, kell hozzá router.
Wifis backhaul-t nem tud, csak vezetékest.
Viszont bővíthető tesókkap, kültérivel is.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#98035) MaCS_70 válasza Patice (#98022) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az én saját kis példám:

Sima Cat5, gagyi praktikeres minőség, 15 éven át lógva a tűző napon, kb. 70-80 méter, amiből kb. 40 méter egy 230-as hálózati kábelre csavarva: 800-900 Mbps.

Cat6 gyári patch kábel, közepesen márkás, 5 méter: 150 Mbps. (Tehát mindegyik ér forgalmaz.)

:F

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#98036) grabber válasza Patice (#98034) üzenetére


grabber
addikt

Köszi. Láttam teszteket 660 az nagyon jó lett de az drága. 610-el teszek egy próbát.

Alex91: Köszi.

(#98037) checkmafunky


checkmafunky
lelkes újonc

A napokban vásároltam egy TP-Link AX73 Wifi6 routert. Két szintes családi házban lakom, a router a garázsban, az iroda az emeleten van. Az emeleti irodában gyenge a Wifi jel, így a következő lehetőségekben gondolkozom:

- Venni egy TP-Link RE700X Extendert. Ezt tudnám AP módban használni kábellel VAGY pedig Wifin keresztül használnám, hogy működjön a OneMesh. Sajnos kábellel nem megy a OneMesh a TP-Link-nél. :(

- Másik lehetőség, hogy visszaküldöm a routert, és veszek egy Asus AiMesh routert, hogy kábellel is tudjak Mesh-t használni. Ebben az esetben milyen routert tudnátok ajánlani (kb. hasonló kategóriában mint a TP-Link AX73), illetve milyen eszközt javasolnátok még mellé, hogy az emeleten is stabil és gyors Wifi legyen?

(#98038) Dr.NX válasza checkmafunky (#98037) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Hát ha van lehetőség kábelen összekötni a fő routert és a másodikat, akkor egyértelműen ez.
Pénztárca függvényében:
Fő routernek: AX58U v2/TUF-AX3000 V2/AX86S/AX86U/TUF-AX5400
Második, olcsóbb AP-nak: AX1800U = AX53U

Elfogadom a sütiket.

(#98039) checkmafunky válasza Dr.NX (#98038) üzenetére


checkmafunky
lelkes újonc

Köszi! És ha jól értem, akkor ebben az esetben nem elég csak egy AP-t vennem, hanem vissza kell küldenem a TP-Link routert, hogy a mesh is működjön, így mindenből a legjobb lesz:
- fő router lefedi a földszintet
- AP router az emeletet
- AiMesh miatt észrevehetetlen a váltás a két router között, kábeles kapcsolat miatt pedig szupergyors wifi az emeleten is

[ Szerkesztve ]

(#98040) Dr.NX válasza checkmafunky (#98039) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Így-így.

Elfogadom a sütiket.

(#98041) checkmafunky válasza Dr.NX (#98040) üzenetére


checkmafunky
lelkes újonc

A másik esetben meg ha nem akarnám visszaküldeni a TP-Link routert, akkor vehetek egy olcsóbb AP-t, csak akkor nem lenne Mesh, tehát ha fenn vagyok épp, és kapcsolódok az AP-hez, majd lemegyek a földszintre, akkor nem kapcsolódik automatikusan át az erősebb jelű routerhez, csak akkor, ha a fentivel megszakad a kapcsolat, ha jól gondolom.
Sose küldtem még vissza terméket, de lehet ebben az esetben érdemesebb.

(#98042) TOZ válasza checkmafunky (#98041) üzenetére


TOZ
addikt

Érdemesebb igen. Az asus aimesh megoldasa SOHO ugyan, de arra tokeletes.

(#98043) SPeti1984


SPeti1984
senior tag

Sziasztok!

Az alábbi két router közül melyiket érdemesebb választani, ha egy árban vannak?

Asus RT-AX55
Asus RT-AX53U

(#98044) Soma01 válasza MaCS_70 (#97968) üzenetére


Soma01
veterán

Ezek mely típusok és honnan indulnak árban?

(#98045) checkmafunky


checkmafunky
lelkes újonc

Van még két kérdsem az előzőekkel kapcsolatban:

- Az Asus AiMesh megoldás helyett a TP-Link Deco megoldás kevésbé jó?
- Ha Digis gigabites netem van, akkor elvileg egy AX55 is ki tudja használni a maximumot Wifin (1201 megabit), vagy sebesség szempontjából érezhetően jobb lenne wifin pl. egy Asus RT-AX86S?

(#98046) MaCS_70 válasza Soma01 (#98044) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Az Asus Merlin FW-t fogadó routerei ilyenek, mivel a friss Merlinben benne van a Wireguard -- igaz, a HWNAT csak a a BCM490x SoC-vel szereltekben üzemel."

Nem tudom pontosan, mivel ez a számomra infarktusveszély nélkül már nem értelmezhető kategória. Szóval drágák.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#98047) atom18


atom18
aktív tag

Sziasztok!

Egy ASUS RT-AC65P AC1750 Router-t érdemes lecserélni az alábbiak közül valamelyikére (esetleg másra maximum 30.000ft-ig.):
ASUS RT-AX55 (90IG06C0-BO3100)
TP-Link Archer AX55 AX3000
Netem: Letöltési sebessége: 100 MBit/s Feltöltési sebessége: 10 MBit/s
Előre is köszönöm a válaszokat :R

(#98048) Gubek-Einste válasza checkmafunky (#98045) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

- Az Asus AiMesh megoldás helyett a TP-Link Deco megoldás kevésbé jó?
Nem olyan rugalmas mint az Asus AiMesh.
Csak belső antennás eszközök vannak a Deco termék vonalon.

- Ha Digis gigabites netem van, akkor elvileg egy AX55 is ki tudja használni a maximumot Wifin (1201 megabit), vagy sebesség szempontjából érezhetően jobb lenne wifin pl. egy Asus RT-AX86S?
Környezet és használt kliens eszközök függvénye is, hogy mekkora sebesség érhetsz el wifi-n.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98049) Gubek-Einste válasza atom18 (#98047) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha nincsen gond vagy igény amit nem tud a jelenlegi eszköz kielégíteni akkor nem szükséges a csere.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#98050) atom18 válasza Gubek-Einste (#98049) üzenetére


atom18
aktív tag

Nincs gond csak lehet lenne lehetőségem eladni de ezt csak akkor teszem meg ha megéri de úgy érzem megkaptam a választ így marad! :K

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.