Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85551) bigdady válasza szaboi6512 (#85550) üzenetére


bigdady
nagyúr

rebootot/resetet követően 1 max 2 nap után lelassult a net annyira (wifin és vezetéken is) hogy egy honlap 1 perc, speedtest bejön de mérni nem tud error-al leáll. Reset is volt, restoration tool is openwrt után, és openwrt-vel is ezt csinálta, ahogy a gyári fw-el is... .
Szolgálató modemet is cseréték (bridge) de semmit nem javult. Mióta szervizben van a szolgálatós hibátlan egy hónapja.

[ Szerkesztve ]

(#85552) Alex91 válasza szaboi6512 (#85550) üzenetére


Alex91
félisten

Biztos valamelyik CFW kinyirta... ;]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85553) dkess válasza Vasy09 (#85548) üzenetére


dkess
őstag

Két dolgot állíts. Egyébként lehet konkrétan csak egy eszközre a játék prioritását emelni (azaz aki nem az XBOX -on nem kap magasabb prioritást, hacsak nem állítasz neki is). Tehát adaptív felhasználó specifikus QOS lesz a barátunk - két lépésben állítandó:

Először a forrás IP/MAC (második oszlop - illetve majd az ez utániak) alapján kiválasztod az érintett klienst (egyébként csillagozással tartományt is ki lehet választani - de ezt hagyjuk nem kell nekünk). Most az a kérdés, hogy az XBOX -on csak a játékot akarjuk magas prioritással - avagy pl. a letöltést is - avagy például mindent (e legutóbbi esetben üresen hagyod - a többit választod akár úgy is, hogy több sorban viszed fel ugyanazt az eszközt. Max. 32 ilyen szabályt lehet állítani).

Aztán prioritás - ez legyen a legmagasabb. Csak az XBOX -ra legyen ez a prioritás - akkor hatásos igazán:

És most jön a varázslat. Külön a feltöltés és külön a letöltésre is lehet limiteket állítani. A maximum értelemszerűen legyen maximum a legmagasabbra (XBOX -unk ugye egyedül árválkodik ebben a kategóriában). A minimum foglalt lesz érdekes - az 5 prioritás összege értelemszerűen nem haladhatja meg a 100% -ot. Namost az van, amit itt lefoglalsz az XBOX -nak az semmilyen körülmény között nem lesz kiadva másnak - úgyhogy azért óvatosan. :) Itt lehet prüóbálkozni is, mert nem tudom hány meg milyen egyéb kliensek is vannak. Most csak "kapuszámot" mondok - 50%.

Ami fontos - fogod azokat a klienseket is rögzíted (Nekik is legyen DHCP foglalt IP -jük), akik esetleg nagyot szoktak harapni a net -be vagy éppen ugyanzon WiFi hálüzati eszközön szoktak lógni (pl. "virágboltozó" PC -k). Ők mondjuk a közepes (alapértelmezett) prioritásra legyenek állítva és nincs szolgáltatás választva (azaz mindenre érvényes lesz a beállítás). Na Nekik meg mehet alacsonyra a garantált (10% - úgysem érdekes). A maximumot viszont vegyük le mind a letöltés - mind a feltöltés tekintetében mondjuk 80% -ra. Azaz gigabit -es netnél a torrentezők soha nem fognak tudni 82 MB/s -nél gyorsabban letölteni (ez mondjuk 1 db "virágboltozó" PC -re elég, de ha több lenne, akkor lehet kisebb pl. 60-70%). Mentesz és élvezed a játékot.

Egyébként amennyiben az XBOX valahogy kábelvégre tudna vergődni az is dobna a játékélményen ... :)

@bigdady,

25K HUF -ért - mondjuk csere ugyanolyanra? :)

[ Szerkesztve ]

(#85554) bigdady válasza dkess (#85553) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ugyanilyentől elmét a kedvem :)

(#85555) bigdady


bigdady
nagyúr

Ez miféle? [link]
Vagy mi ajánlott? Ctwf nem érdekel gyarin használnám

Vagy ez? [link]

[ Szerkesztve ]

(#85556) Dragon3000 válasza bigdady (#85551) üzenetére


Dragon3000
veterán

Digis vagy? Hosszú ideje vagy csak mostanában volt gond? Azért kérdezem, mert sok gond volt mostanában a diginél és a legtöbb helyen már gond nélkül üzemel a szolgáltatás.

(#85557) Elk_hound válasza dkess (#85553) üzenetére


Elk_hound
tag

Van olyan CFW amitől tudná ezt az N56U? A sávszélesség korlátozás nem elég, az alsó sor lenne érdekes.

(#85558) bigdady válasza Dragon3000 (#85556) üzenetére


bigdady
nagyúr

Vodafone UPC. Nyár óta szar volt és mióta “szervizben” van tökéletesen megy a szolgáltatós connect box. Azért az idézőjel mert asusnak közvetlen szervize nincs és vihettem vissza boltba ahol eltelt másfél hónap... Asus nem kell több

[ Szerkesztve ]

(#85559) Dragon3000 válasza bigdady (#85558) üzenetére


Dragon3000
veterán

Mindenből ki lehet fogni hibás darabot, így elsőre dobni egy egész márkát hülyeség, mert egy idő után egy se fog maradni. De ez a Te döntésed.

(#85560) bigdady válasza Dragon3000 (#85559) üzenetére


bigdady
nagyúr

Tplinknek van közvetlen garancia leado helye vagy annak sincs?
Ajánlott a tplink ax10 vagy ax20? Bár még nincs ax eszközöm gondolom az is kell.

Egyébként Voda connect boxnak jobb az 5ghz lefdettsege itthon a házban mint Ac65p volt... Egy baja van hogy min 10 karakter a wifi jelszó szabály és a legkondim nem szereti csak a max 8-at..

[ Szerkesztve ]

(#85561) PATTA86 válasza dkess (#85489) üzenetére


PATTA86
csendes tag

Naa... köszi a linket, megnéztem. Most van időm olvasgattam/nézegettem itt a napokban a routereket, más márkákat is (TP-Link)
Ugye van az első felvetés amit Te ajánlottál a dupla routeres megoldás, a 2db ASUS RT-AC57U v3 Router - Közben itt egy kérdés felmerült bennem, egy hsz-odban (,, A WiFi -re nem egy router - hanem kettő router hardverére (beleértve a rádiós szekciót is!!) vállára nehezedik majd a kliensek terhelése. A kábeles összekötés miatt a kettő közötti kapcsolat egyáltalán nem terhel rá a WiFi -re.") most a 2 routert össze kell kötni kábellel??

Ahogy nézegettem itt a routereket van még kettő másik is ami hasonló az (1.)AC57U-hoz:
2. ASUS RT-AC58U V3 Router (20K)
3. ASUS RT-AC1300G Plus v3 Router (22K)
Nem tudom a 3 router közül melyik volna a legjobb választás?
Viszont, hogy bonyolítsam itt a dolgokat :D találtam még 2 Pack-os routert is:
4. ASUS RT-AC66U B1 (2-Pack) Router (45K)
5. ASUS RT-AC67U (2pack) Router (52K) ez 78K-ról van akciózvan, szóval esetleg még ezekből is szóba jöhet bármelyik, ha a felárat megéri az elsőhöz képest :)

Egy olyan kérdésem lenne még, hogy egy AC-s és egy AX-es routert nem lehet AiMesh-el összehozni ugye? Hogy a szobába lenne egy AC router a konyhában meg AX-es. Vagy az még hülyeség volna, ha a nappali ablakába(ahol 1db van a konyhához közel és onnan az udvarra is ki érne a műhelyig a wifi) be raknánk egy jobb AX3000 routert és a szobába maradna a szolgáltatói modem? Bocsi a sok hülye kérdés miatt, de nagyon nem ,,vágom" a témát :F :N Amúgy mellékelem az előző csodálatos "tervrajzomat", filccel berajzoltam a nappaliba és a konyhába, hogy hol vannak ablakok és ajtók, és pontokkal jelöltem, hogy hol jön le az iptv.

Ahogy olvasgatom itt a hsz-eket hárásóval hasonló ,,cipőben járunk"... viszont ez a bridge mód engem is érint akkor, mivel van 2 iptv optikával behúzva.
Köszi mindenkinek aki segít! ;)

[ Szerkesztve ]

(#85562) Gubek-Einste válasza bigdady (#85560) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Tehetsz egy próbát az AX20-szal.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85563) Alex91 válasza PATTA86 (#85561) üzenetére


Alex91
félisten

Ha iptv-s kabelre rakotsz valamit, akkor az kap netet?

AX-es es AC-s AiMesh router osszekotheto meshbe.

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85564) bigdady válasza Gubek-Einste (#85562) üzenetére


bigdady
nagyúr

Akkor ajánlott. Koszi :R

(#85565) bigdady válasza Gubek-Einste (#85562) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ax10 is ajánlott? Ha jól látom nem sok a különbség

(#85566) Olyan


Olyan
csendes tag

Sziasztok
mesh kepes routerk keresek 3 szintes haz plusz kertbe.
Jelenleg UPC 500 megabitem van de varhato az optikai halozat epitese. Nem mintha ez nem lenne eleg.

szerencses lenne egy usb is rajta.
mivel hosszu tavra vennem ezert elgondolkodtam a wifi6-on es usb3.0n is.
Ki mit javasolna? sokat nem szeretnek kolteni.
egy routerben gondolkodom es 1 vagy 2 mesh extenderben.
a tplink ax73 eleg jo aron van es vann k hozzam mesh extenderek is.
illetve az asus ax56 ami meg hasonlo aron lenne, bar ahhoz meg nem neztem extendert.
mar ez is felulrol veri a kerete amit raszannek.
a szep feher UPC connect box utan menne mert sajna coaxon jon a net a hazba.
mivel elegge láma vagyok a témában, barmit meghallgatok.
koszonom :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#85567) Alex91 válasza Olyan (#85566) üzenetére


Alex91
félisten

Hany nm? Kabelezes van?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85568) PATTA86 válasza Alex91 (#85563) üzenetére


PATTA86
csendes tag

Nem tudom, nem próbáltam még... végül is a modemből utp kábel megy a beltéri egységbe, gondolom akkor igen, lenne net...

(#85569) Alex91 válasza PATTA86 (#85568) üzenetére


Alex91
félisten

Gyanitom, hogy nem lenne, de rajottem, hogy lehet, hogy ugyis mindegy.
Ha megoldhato a vezetekeles, akkor egy erosebb routert meg lehetne probalni a nappaliban, de garantalni itt sem lehet semmit.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85570) PATTA86 válasza Alex91 (#85569) üzenetére


PATTA86
csendes tag

Mihez kell vezetékelés?

(#85571) Olyan válasza Alex91 (#85567) üzenetére


Olyan
csendes tag

Szia
nincs vezetekezes de bajosan megoldhato.
azert gondoltam extenderre ami. Van utp csati ha szukseg lenne valamire.
a haz 3x 100 nm
ahogy nezem kb 1 max 2 extenderrel megoldhato

(#85572) Alex91 válasza PATTA86 (#85570) üzenetére


Alex91
félisten

A szolgaltato eszkozebol a sajat routerhez...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85573) Vasy09 válasza dkess (#85553) üzenetére


Vasy09
őstag

Hu,, szuper, nagyon köszi! :R :R
Az lemaradt, hogy egyébként kábelen van a xbox és így csinálja! :U És az is lemaradt, hogy gyári firmware van a routeren! ;)

Gamertag: Vasy09

(#85574) Alex91 válasza Olyan (#85571) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem akkor dontsd el, hogy az olcso, jo es gyors kozul melyik kettot szeretned? :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85575) Olyan válasza Alex91 (#85574) üzenetére


Olyan
csendes tag

Szia
Azt ugye tudod hogy ezzel nem segitettel meg semmit.
tanacsot kertem hogy mi erdemes es megadtam mire gondolok.
ez melyikbe nem fer bele?
az olcsoba, a joba vagy a gyorsba?
a pc az a router mellett lesz es termeszetesen vezetekesen csatlakozna. Annal is inkabb mert szeretnem hattertarkent, NAS funkcioval is hasznalni.
barmilyen javaslatot tanacsot meghallgatok ami elorebb visz a gondolkodasban
koszonom

(#85576) Alex91 válasza Olyan (#85575) üzenetére


Alex91
félisten

Ugye lehet olcson jot, de akkor nem lesz gyors.
Lehet olcson gyorsat, de azzal lehet, hogy csak gond lesz.
Es lehet jot es gyorsat, csak az nem lesz olcso...

Ha az 1. lesz, akkor AX elfelejt, valami lassabb AC Mesh rendszer jon ki.
Ha a masodikat valasztod, akkor mondjuk pl. Xiaomi alapon probalkozol, de lehet, hogy tobb lesz a szivas vele.
A 3. esetben meg veszel valami brutal AX-es Mesh rendszert, de az meg nem lesz olcso...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85577) dav1dkaah


dav1dkaah
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy új WiFi routert venni mert a mostani behalni látszik.
50nm lakásba lenne 1PC, 1 laptop, 2 telefon, xbox one lenne róla használva ( később még smartTV is lesz rajta )
Diginet 100 van jelenleg de tervben van a Diginet 1000.
Online játékra is van használva.

A PC is WiFi-n csatlakozik későbbiekben talán kábel megoldható de jelenleg nem annyira.
Szóval az összes eszköz a WiFi-t fogja használni.

A keret mondjuk 20k-ig.

Köszönöm szépen! :R

(#85578) Olyan válasza Alex91 (#85576) üzenetére


Olyan
csendes tag

Szia
a kerdesben mar irtam hogy jo lenne usb is.
az asus ax56 es a tplink ax73 kozott vacilalok.
sajna ez alatt csak usb 2t lattam.
persze ha jobb javaslat lenne szivesen meghallgatom
ahogy nezem rendes gigabites mesh router nincs 25000 alatt.
de az usb2
lassan minden wifis lesz ezert is gondolkodom. Wifi6ban.
vagy felesleges?
de routert nem evente vesz az ember.
Az upc routere az keves, a nem mesh rendszertol meg minden bajom van hogy hol atvalt hol csak szaggat.

[ Szerkesztve ]

(#85579) Gubek-Einste válasza bigdady (#85565) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az is de szerintem mindkettő visszalépés lenne az Asus-hoz képest (AX-es wifi-t leszámítva).

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85580) Gubek-Einste válasza dav1dkaah (#85577) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ajánlott eszközök 20k alatt Asus AC57U vagy TP-Link Archer C5v4 lenne, picit felette (22k) az Asus AC1200GU volna ami sokkal jobb válasz volna.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85581) Gubek-Einste válasza Olyan (#85578) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

ezert is gondolkodom. Wifi6ban.
vagy felesleges?

Hosszútávra tervezésben mindenképpen AX-es a jó irány.

az asus ax56 es a tplink ax73 kozott vacilalok.
Az Asus megoldása jobb választás lenne.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85582) Alex91 válasza Olyan (#85578) üzenetére


Alex91
félisten

Most mit hasznalsz?
Azert tegyuk meg hozza, hogy az USB sebessege is eleg valtozo. Hiaba van benne usb 3.0, ha csak usb 2.0-as sebesseget produkal...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85583) Zebu


Zebu
addikt

Ejj srácok valami nem kerek ezzel az X86U-val. M 2x ledobálta a klienseket a wifiről és 2 random restart volt :( Gyári legújabb firmware :(

(#85584) Gubek-Einste válasza Zebu (#85583) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Minden eszköznél vannak hibás példányok.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85585) Daywalkerke válasza dkess (#85539) üzenetére


Daywalkerke
aktív tag

A két épület között semmilyen fal vagy egyéb dolog nincs csak levegő meg egy kb. 2 méter magas kerítés ami nem tégla vagy beton hanem sima drót kerítés, a két épület között a távolság kb. 10-20 méter között lehet és mindkét épületből teljes a rálátás a másikra, tehát nincs semmilyen zavaró jel (fal, magas növényzet, stb.) nincs.
Az internetet nem egy idegen embernek kell továbbítani (nem szomszédnak) hanem az ismerősöm rokonai laknak abban a szomszédos épületben ahol nincsen semmilyen vezetékes internet szolgáltatás.
Eddig, az elmúlt években a 2.4Ghz-es Mikrotik eszköz továbbította a jelet (most jelenleg is ezt használják), de mivel az elmúlt években rengeteg (és ezt szó szerint kell érteni, mert téli időszakban is 30-40db különböző 2.4Ghz-es jel van ezen épületek környékén, míg nyáron amikor is szinte az összes lakásban vannak ez sokszor a duplája, tehát 60-80db különböző 2.4Ghz-es jel), és emiatt már a Mikrotik által küldött 2.4Ghz-es jel is sokszor akadozik vagy el sem jut a szomszédos épületbe, viszont az 5Ghz-es jelekre rákeresve az egész környéken 1-3db közötti jel van csak, tehát szerintem (bár nem vagyok szakértő) ha az 5Ghz-es jelnek kisebb is a hatótávolsága talán még akkor is jobban és könnyebben lehetne a szomszédos épületben fogni mert nincs annyi egyéb jel ami zavarná mint a 2.4Ghz-es jelnél van, de ezt csak mint laikus gondolom.

(#85586) Gubek-Einste válasza Daywalkerke (#85585) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Két darab kültérre telepített MikroTik LHG 5 ac megfelelő lesz a célra.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85587) dkess válasza PATTA86 (#85561) üzenetére


dkess
őstag

Mindenekelőtt kezdem az IPTV -vel. Ettől nem kell megijedni. Lehet a szolgáltatói eszköz bridge módban és a router le tudja kezelni. Ezt be kell állítani router -en ( [link] ) - pl. beállítod, hogy 'LAN3 & LAN4' -en adja ki az IPTV -t és végeztünk. Ekkor a 'Szoba1' -es router portjai így fognak kinézni:

Ha a konyhában nincs TV:

- WAN: szolgáltatói eszköz,
- LAN1: 'Szoba1' -es PC vagy NAS vagy OLED TV (UTP - nem set-top box) ilyesmi. Akár switch -el osztva, ha kellene még
- LAN2: 'Konyha' (UTP - nem set-top box)
- LAN3: 'Szoba1' OLED TV (set-top box)
- LAN4: 'Szoba2' TV (set-top box)

Ha a konyhában van TV (kelleni fog egy switch, mert az Asus kettő UTP kimenetén támogat IPTV -t). A számozások az adott eszköz csatlakozójának száma:

- WAN: szolgáltatói eszköz,
- LAN1: 'Szoba1' -es PC vagy NAS vagy ilyesmi.
- LAN2: 'Szoba1' -es OLED TV (UTP - nem set-top box)
- LAN3: --> SWITCH
- LAN4: 'Konyha' TV (set-top box) - elmenő kábel

- SWITCH1: ROUTER1 LAN3 portjából érkező UTP (ld. fentebb)
- SWITCH2: 'Szoba1' -es OLED TV (set-top box)
- SWITCH3: 'Szoba2' -es TV (set-top box) - elmenő kábel
- SWITCH4 & SWITCH5: amit csak akarsz vagy üresen marad.

Amennyiben a 'Szoba2' -ben lenne több vezetékes eszköz is, akkor egy 6K HUF -os switch -el tovább lehet osztani. A konyhába nem kell - hiszen ott lesz a második router aminek LAN portjaira dughatóak set-top-box -on kívük egyéb eszközök is.

Namost kérdezheted, hogy a IPTV -seket miért raktam egy switch -re meg, hogy a konyha felé menő UTP -n nem fogja-e megenni a sávszélt az IPTV. A T -nél a legfullextrásabb FullHD TV adót figyelembevéve lesz max 2 Mbps igényed. Marad 998 Mbps (az 1000 -ből) ... A konyhai router --re is mehetnek egyéb vezetékes eszközök - nem bántják egymást az IPTV -vel ...

Az említett 4 routerről röviden: szerintem nem éri meg a Te esetedben. Az első kettő 2.4 GHz -en tud "hangyahajszálnyival" többet - a másik kettő meg 5 GHz -en (ezek 3x3 -asok a 2x2 helyett) ... Egyfelől a mobilokban legfeljebb 2x2 van és nagyon sok "kétpálcás" laptopban sincs több. Neked meg 2 db 2x2 (5 GHz -en) routered lesz - ez bőven elég Nálad.

Persze, ha valami illegál munkásszállót üzemeltetsz és minimum 35 embernek kellene biztosítani extra f@sza WiFi -t, akik mindegyike egyidőben fullba nyomja a kretént WiFi -t, akkor vedd meg valamelyik utolsó kettő kettes pack -ból valamelyiket ...

Egyébként ne feledd - valószínűleg terveznünk kell egy 6K HUF -os 5 portos gigabit -es switch -et is, ha nem lenne otthon elfekvőben egy ...

@Elk_hound,

Adott esetben beáldoznád az "AC hack" -edet is ? ... :)

A mostani CFW -dben biztos nincs 802.11 k/v/r állítási lehetőség?

@Olyan,

Azok a NAS funkciók micsodák? Pl. AX73 -ban csak SMB/FTP/SFTP csatlakozási lehetőség van háttértárként, van Médiaszerver (ennek működéséről írtam is korábban), Time Machine támogatás de pl. torrent nincs. Viszont cserében WiFi teljesítményben "kettéh@gyozza" a AX56U -t ...

Javaslom hallgass Alex91 -re - nagyon jókat ír és finoman próbálja adagolni a dolgokat, hogy hol hibázik az elképzelésed.

Én most egy fokkal direktebb leszek: 3*100 nm -re az egy router + 2 extendert (szintenként egy gondolom) nagyon gyorsan felejtsd el. Sehogy nem fog menni - nemhogy jól.

Namost AX -el kapcsolatban - ekkora alapterületen és 3 szinten (Mesh rendszer erőteljesen javallt) felelőségteljesen valahogy így nézne ki (valamelyik a 3 közül):

- 3*ASUS RT-AX58U AX3000 - 3*48K HUF = 144K HUF
- ASUS ZenWifi Mini Mesh AX1800 (XD4) 3-Pack Router - 130K HUF (csücskösen)
- ASUS ZenWiFi AX XT8 AX6600 (2-Pack + 1 db) - 290K HUF

Ezek közül az első a legjobb ár-érték arányban. Ami dob még rajta, hogy lesz szintenként jónéhány LAN portunk is amire vezetékes eszközöket lehet dugni. E mellett a AX58U USB másolás tekintetében olyan 50 MB/s körül tud (azaz nagyjából félig ki tudja használni a gigabit sebességét).

Ne felejtsem el a legfontosabbat - szigorúan kábelen mindhárom egység bármi is lesz az. A nélkül hajítófát se ér az egész brigád ...

Szerintem engedd meg, hogy AC alapokon ajánljunk Mesh alapú megoldást. Sokkal.sokkal olcsóbb tudna lenni ... Pedig odavagyok az AX -ért, de ...

(#85588) bigdady válasza Gubek-Einste (#85579) üzenetére


bigdady
nagyúr

Gondolod még a 65p-hez képest is gyengébb lenne az 5ghz? Mert Voda cbox jobb nála egyértelműen. Gyari fw kizárólag (nekem nem jöttek be a cfw-ek szinte minddel volt valami gondom)

[ Szerkesztve ]

(#85589) Gubek-Einste válasza bigdady (#85588) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Azt előre nem lehet megmondani, csak helyszíni teszt során fog kiderülni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85590) dkess válasza Daywalkerke (#85585) üzenetére


dkess
őstag

@Gubek-Einste,

Az sajnos nem lesz jó Neki. Az Ubiquiti -s alternatívájával együtt már a legelején el lett vetve, hogy az nem lesz jó ... :( (sajna) Mivel kültérre nem mehet semmi és ugye a jelenlegi egyik házon levő kültéri irányított antennás Mikrotik -et is szeretné tulajdonképpen leszerelni ...

@Daywalkerke,

Köszönöm - a kb. 10-20 méter hasznos info. Igen, korábban "ódákat zengtem", hogy mi hogy működik - igyekszem még inkább érthetően fogalmazni.

Az, hogy van az egyik oldalon már egy irányított antennás cuccunk az olyan előnnyel bír, amit nem kellene elvetni. Még akkor sem, ha csak a 2.4 GHz -et támogatja és ez a sáv Nálatok az utóbbi időben jobban zavarva lett (azért gondolom nem egy társasház szintű "terror" van).

Amennyiben mindkét oldalra egy ilyennel tudnánk menni - azaz irányított antennás cucc, ráadásul legalább az egyik oldalon konkrétan kültéren is van - azzal ki tudjuk küszöbölni a zavarást jelentős mértékben. Pont az irányítottságuk végett.

Ugye árban is jobban jönnénk ki, ha egy dolgot kell vennünk és nem kettőt. Ugye még a legelején említettem, hogy akár a másik oldalra beltérre téve (akár egy fűtéscsőre is fel lehet szorítani és a csuklós mechanika alapján tudunk is vele "célozni") is jobb lesz, mint az az alternatíva amit pedzegettél.

Az általad említett alternatíva ugye a mindkét oldalon beltéri körsugárzós sima AP egység lenne 5 GHz -en. Namost az 5GHz két házfalon (+ 20m külső + belső falak és/vagy távolságok) nem irányított antennákkal még annyira sem fog menni, mint a mostani felállás 2.4 GHz -en (ugye egyik oldal kültéri irányított most) a némi zavarás ellenére sem.

Most csak így röviden. Kérlek fontold meg.

Persze egyetértve Gubek-Einste -vel (meg az eredeti javaslatommal) két kültéri és kültérre szerelt egység lenne a tuti ...

(#85591) bivalyos


bivalyos
tag

Sziasztok, jelenleg egy archer C7 routert használok, tervezem a cseréjét egy gyorsabb eszközre, nézegettem a ax50-et, használ már valaki ilyet vélemény? Onemesht hálózatot tudja?(fontos a onemesht nekem) Digi 1000es nethez.

Üdvözlettel: bivaly

(#85592) Ryder1


Ryder1
senior tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, mert a mostani TP-Link TL-WR741ND megérett a cserére.
Néhány fontos infó:
- Jelenlegi net egy helyi szolgáltatótól van, 30/3 megás, de 1-2 hónapon belül váltunk UPC 500/22-esre.
- Nagy, két szintes családi ház, router az emelet közepén nagyjából. Ha a mostaninál egy kicsit nagyobb hatótávot tudna wifivel, az jó lenne.
- Kábellel lenne rajta egy számítógép, TV(4K Netflix, youtube, stb.), PS5. Wifivel pedig 2-3 mobil, egy laptop, egy TV és 1-2 okos eszköz a lakásban, pl klímák.
- Keret kb 15-20k, max pár ezressel több, ha tényleg van értelme.

Előre is köszönöm.

(#85593) dkess válasza bivalyos (#85591) üzenetére


dkess
őstag

Rövid kérdés - rövid válasz. Bitang jó. OneMesh -t (meg semmilyen Mesh -t) nem tud. Digi 1000 -es net mellett próbálva.

(rákeresel a hozzászólásaimra meg AX50 szóra kb. egy könyvnyi anyagot írtam róla - lehet ki is adom lassan :) )

(#85594) Olyan válasza dkess (#85587) üzenetére


Olyan
csendes tag

Szia
koszonom a valaszt
termeszetesen szivesen meghallgatnam a javaslatod AC fronton is.
a hazunk 10x10meteres 1 kis nyulvannyal.
most az UPC router nem kozepen van elhelyezve, meg persze nem is egy eromu a jelerosseget tekintve, viszont igy is 80%ban lefedi a hazat.
egert is gondolkodtam egy tobb antrnnas wifi6os routerben, mert gyanitom hogy erosebb a jele valamivel ha kicsit jobban helyezem el.
az extendert inkabb a konyhaba tervezem es esetleg azert hogy a teraszon is legyen rendes mesh wifi ha kellene.
multimedia kepessegek nem igazan kellenek, esetleg a hattertar nehany filmnek mesenek sorozatnak a csaladban hogy ne kelljen agyalni hogy melyik tevere masoljam a dolgaimat.
egyebkent van egy folyton uzemelo miniPC amit meg szeretnek osztani halozaton (esetleg lecserelem egy NUC-ra)
Kabelesen nem sok mindent kell ellatni inkabb sok kis egyskozzrl tervezek kozep-hosszu tavon. 3 teve, 4 telefon
laptopok, viztisztito tablet ilyesmik.
normal 4 fos haztartas.
de ha mar csinalom akkor nem szeretnek 3 ev mulva cserelni wifi 6ra.
nagyjabol ez lenne a sztorim amire keresek epp ezert is gondoltam egy ax73-ra hogy tobb szalon is tud filmet megosztani tolteni netezni parhuzamosan.
ha van javaslat a fentiek megoldasara azt koszonom
max 40-50.000 a plafon erre
koszi

[ Szerkesztve ]

(#85595) dkess válasza Olyan (#85594) üzenetére


dkess
őstag

Akkor összegezzük amit eddig tudunk. Alapigény: 3 szintes ház (3*100 nm) plusz kertbe (hány hektáros kert lenne?) kell Mesh WiFi. Kábelen nem nagyon lenne semmi - cserében temérdek WiFi -s eszköz. Egyébként mivel tervezel közép-hosszú távon - ezt a "egyskozzrl" -t nem tudtam dekódolni. Keret: a nagyon max 40-50.000 HUF ...

Namost ezt így egybeolvasva mit gondolsz - ez kijönne AX -el (mármint épkézláb módon)?

Lelövöm a poént - én AC vonalon mozognék tovább. AX vonalon sajna - a jelenlegi tudás alapján (ami lehet nem elég) - ennek inkább a kb. háromszorosa keret kellene ...

Ugye írod most koax -os net -ed van aztán jön optika. Ez hol jön be és mihez van közel ideértve a jelenlegi routert (szint és helyiség és annak szinten belüli elhelyezkedése)? Ugye mivel csere lesz ezért akár variálni is lehet - akár előkészülni valamilyen szinten. A "központ" javasolt módon a középső szint lenne - elhelyezkedését tekintve minél központibb helyen, de legalább ott ahol az emberek illetve eszközeik "feldúsulnak" (azaz nem a gardróbba/mosdóba/fürdőbe/garázsba kell a legerősebb net) illetve ahol a le- illetve felmenő UTP gerincünk látható távolságba kerül.

Apropó a 3 szint egyforma prioritású? Értem ez alatt, hogy pl. az alsó szint fele pl. nem garázs - a másik meg lomtár/műhely, a sarokban pedig a szomszéd kóbor macska szokta meghúzni magát a hideg téli estékre? Esetleg "a Béla minden páros évtizedben lemegy a műhelybe reszelni valamit aztán addig menjen valami YouTube ...". Van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem biztos, hogy a 4 fő életvitelszerűen mindenhol előfordul (persze lehet igen) ...

A kábelezésről csak nagyon röviden. A NAS a központi router -en legyen kábelen. Ez legyen alap. Aztán a fejemben valami olyan megoldás körvonalazódik, hogy az "érdekes szinteken" megjelenik egy-egy olyan eszköz melyeknek lenne szabad LAN portjai. Igen, amit lehet (legyen az PC mellett akár TV, médialejátszó, AVR, UTP -s lézernyomtató stb.) azt kapjunk kábelvégre. Annál jobb WiFi -nk lesz minél kevesebb dolog lóg rajta (marad majd épp így is elég).

Nekem nagyjából megvan a fejemben, hogy milyen eszközök lennének Neked jók. A keretbe beleférnének. Ugyanakkor térjünk vissza rá miután a fentebbi dolgokat tisztáztuk illetve maga az AC alapú megoldás megfelelő a számodra. Amennyiben olthatatlan vágyat éreznél arra, hogy az érdekesebb szinteket (és a kert elhelyezkedését) felskiccelnéd mondjuk Paint -ben, akkor nem én leszek az aki visszafog ... ;)

(#85596) osonte válasza bigdady (#85588) üzenetére


osonte
senior tag

Voda cbox-ot nem ismerem. Volt TP-Link AX10-em, amennyiben a kliens is tudja az a Wifi6-ot, akkor jobban teljesít, mint az az Asus RT-AC65P. Viszont ha csak Wifi5 kliensek vannak, akkor jobb az Asus, a másfél szobás panel minden eldugott sarkában szinte ugyanazt tudja és atomstabil, ezért is "léptem vissza" Wifi5-re. Amúgy a gyári Asus FW-ben is van lehetőség adóteljesítmény növelésére, gyárilag 200mWatt-ot tud 100-as csatornán, de könnyen lehet emelni 500mWatt-ra (1000mWatt a megengedett nálunk, tehát nem illegális).

Amit még észrevettem, hogy AX10-nél Wifi5 kliens esetében alacson volt a letöltési sebességem, viszont a feltöltés ment max körül (140-180 Mbps le / 280-300 Mbps fel). Az AC65P viszon ugyanolyan gyors le/feltöltésben Wifi5 klienssel (mindenhol 300-310 Mbps-t mérek le/fel, 433 Mbps linksebességgel).

Xiaomi 14 + Redmi Watch 4

(#85597) bigdady válasza osonte (#85596) üzenetére


bigdady
nagyúr

Akkor ax20-at nézek :R

(#85598) Daywalkerke válasza dkess (#85590) üzenetére


Daywalkerke
aktív tag

A Mikrotik eszközt nem csak azért szeretnénk hanyagolni mert 2.4Ghz-es, hanem azért is mert ezt ismerősömnek annak idején nem én hanem egy cég szerelte be és kötötte össze a Mikrotikkel, de sajnos az a cég azóta megszűnt, én pedig múlt héten bár be tudtam lépni a Mikrotik admin felületére, de olyan szinten bonyolultnak találtam, hogy emiatt és a 2.4Ghz miatt sem szeretnénk ezt tovább használni.
Kijelentésedre válaszolva (idézem: "azért gondolom nem egy társasház szintű "terror" van"), sajnos de pontosan ilyen rossz a helyzet vagy még ennél is rosszabb, 1-2 lakás kivételével az összes lakásban (és sajnos nem csak két társasház, hanem még 4-5 ilyen társasház van kb. 50 méteres közelben) van router és szinte kivétel nélkül mind 2.4Ghz, 5Ghz-ből pedig 50 méteres körzetben ahogy írtam van kb. 1-2db, tehát pont ezért mindenképp inkább az 5Ghz felé mozdulnánk el.
Beltéri 5Ghz-es erősítőkből egyébként milyen opciók vannak (ha vannak egyáltalán), mert ha nem muszáj akkor a kültéri erősítőket inkább nem erőltetnénk csak ha nagyon nincs más opció, illetve amit Gubek-Einste ajánlott az is Mikrotik termék, aminek gondolom hasonlóan bonyolult az admin felülete és beállításai mint a mostani 2.4Ghz-es Mikrotik erősítőnek.

(#85599) dkess válasza Daywalkerke (#85598) üzenetére


dkess
őstag

Amennyiben viszont tényleg egy társasház szintű "terror" van (többtucatnyi maximum térerős idegen WiFi - fullon forgalmazva) akkor mindkét helyen beltérről sima beltéri nem irányított eszközökkel 5 GHz -en pláne nem fogunk menni semmire.

Az a fajta "beltéri erősítő" amire gondolsz nem létezik. Illetve létezik, de azt "mikrohullámú sütőnek" hívják. Na ezt, ha irányítani tudjuk, akkor olyan 1000W -os irányított sugarat lőnénk át 2.4 GHz -en (igen - ez az a "mikrohullám"), hogy sült galambok hullanának a fáról ... :)

Namost egy fokkal komolyabbra fordítva. Igen, azért volt eredetileg Mikrotik (és esetlegesen Ubiquiti) ajánlva, mert azt feltételeztem a Mikrotik kültéri alapján, hogy nem lesz gond a felületével. Meg aztán megy - túl sokat nem kell nyaggatni se. Node - lapozzunk.

Elmehetünk a kommerszebb gyártók megoldásai felé is. Ugye eredetileg egy 35K HUF -os TP-Link sima beltérit néztél. Feltételezve, hogy ennek felületével barátibb viszonyt ápolsz - ezért ilyen eszközöket írok alább:

TP-Link CPE610 Router ( [link] ) - 18K HUF
TP-Link CPE510 Router ( [link] ) - 17-18K HUF

Namost egy ilyen és egy olyan kellene. Ezzel (is) benne lennénk az eredeti határodban. Mind a kettő 5 GHz és 300 Mbps (2x2 MIMO N -es) WiFi. Mind a kettő 100 Mbps -es vezetékes LAN csatlakozóval bírnak. Úgy egyébként kültéren 150 méteren közvetlen rálátással át is visznek 90-100 Mbps -t biztosan. Az egyiket rakjuk a Mikrotik helyére majd - legalább az legyen kint. A másik bent és majd meglátjuk - reméljük a legjobbakat. Ahogy írtam rögzíted valahova a beltéren levőt és célzol (a másik oldalon is értelemszerűen ugyanez).

(zárójelben: van 2x2 MIMO AC 867 Mbps -es verzió is gigabit -es LAN csatikkal ez a CPE710. Ez már 22K HUF/db, de nem valószínű, hogy érdemben hozzáadna a dolgokhoz).

Alább a két típus szimulátorja, ha szeretnél barátkozni a firmware -jével addig is:

- TP-Link CPE610 szimulátor: [link]
- TP-Link CPE510 szimulátor: [link]

Itt egy YouTube teszt is a CPE610 és CPE520 (utóbbit nem lehet már kapni - e helyett van a CPE510) tandem gyakorlati tesztjéről: [link] . Itt meg egy kicsomagolós és összeszerelős a CPE610 -ről: [link] . Biztos van még egy nagy rakással ...

(#85600) Intelligencs

Egy nagy házat kellene lefednem, plusz a kertet. Sajnos a szolgáltatói modem a ház első szobájába jön be, ott van a TV, erősítő, NAS, tehát a központi routert mindenképpen oda kell lerakni. Így sajnos egy routerrel nem lehet megoldani, mert egyébként egy darab AX92U-t tennék le. Viszont hátra tudok vezetni egy UTP-t (pontosabban a ház tulajdonosa), szóval két routerrel le lehetne fedni az egész házat, és a kertet is. A ház lakói 60 pluszosak, alapvetően 3-4 kliens csatlakozik csak. Akkor vannak csak többen, ha összejön a család. A net gigabites DIGI.

Mindenképpen Asus féle AiMesh-t szeretnék, azzal jó tapasztalataim vannak. Két darab AX92U minden szempontból overkill lenne, mind anyagilag, mind teljesítményre. (Ráadásul most nagyon elszállt az ára, én még 65-ért vettem egy darabot.) Amire gondoltam:

1. Két AC58U V3, ezt 50-ből kihoznám Rufusznál, vagy 40-ért eMAGnál.
2. AX58U + AC57U V3, ezt 68 ezerből kihoznám Rufusznál.
3. AX58U + AC58U V3, ezt 75 ezerből kihoznám Rufusznál.
4. Két AX58U, ez már 100 ezer lenne Rufusznál.
5. Két AC67U pack-ben, 53 Ft-ért (Mysoft).

A negyedik megoldás már megint kezd túl drága és overkill lenni. Kicsit pazarlásnak érzek egy ilyen erős eszközt node-nak használni. Az első megoldásnál meg talán kicsit gyenge lenne az AC58U fő routernek. A második és harmadik megoldás között vacillálok. Ugye jól sejtem, hogy node-nak elegek lehetnek ezek is? Van bármi érdemi különbség az AC57U V3 és AC58U V3 között, mert őszintén szólva az Asus weboldal compare funkciójában nem látok semmit. Illetve ha a fő router mondjuk tud AI Protection-t, de a node nem, attól még az AI protection funkció használható? Hiszen a node az tulajdonképpen csak egy Access Point, amit a fő router vezérel. Jól gondolom?

Illetve még beraktam egy ötödik lehetőséget, két AC67U-t egy pakkban, ami elég jó áron van, és ha jól tudom az valójában két AC66U B1. Azt meg ismerem, jó cucc, bár mára már kissé elavult lehet. Viszont nagyon kedvező ára van.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.