Hirdetés

2024. július 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-06-27 20:25:28

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90001) xact válasza dkess (#89996) üzenetére


xact
tag

Szia!
20K-s keret, USB és ha lehet akkor jó lenne mint a mostaninál a smartphone alkalmazás.
Üdv.

(#90002) Multibit válasza dkess (#90000) üzenetére


Multibit
veterán

Az iOS eszközről történő torrent kliens menedzselés érdekes lesz (nem lesz). Ezt el kell engedje a kolléga.

(#90003) dkess válasza xact (#90001) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Ennyi alapján legyen mondjuk: TP-Link AX20.

(#90004) xact válasza dkess (#90003) üzenetére


xact
tag

Szia!
Köszi, és esetleg használtan a AC57U v1 vagy a AC65P? :)
Csak ha spórolósabbra venném..

(#90005) Piazza


Piazza
tag

Sziasztok!

Manapsag menyire hasznalhato egy Asus RT-N18U router?
4eve lett vasarolva, most talan kibontasra kerul :D
Digi 1000es nethez kene tenni.

Erdemes?

(#90006) blakey válasza Piazza (#90005) üzenetére


blakey
titán

Vezetékes része oké, ha nem kell az 5GHz-es wifi akkor használható.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90007) TeeJay válasza xact (#90004) üzenetére


TeeJay
félisten

AC65P van vadiújban is jó áron, ha kifogsz olyan üzletet ahol 2-3év garit adnak rá megéri :R
pl compker 21,5k és 36hónap garancia :K

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#90008) xact válasza TeeJay (#90007) üzenetére


xact
tag

Szia!
Akkor ha jól értem a AC65P-vel jobban járnék ugye?
Bolti árhoz képest most majdnem a feléért van 57u.
Üdv.

(#90009) Piazza válasza blakey (#90006) üzenetére


Piazza
tag

Csak wifin csatlakozna hozza minden eszkoz. Egyenlore meg tan nem kene az 5Ghz.

Azt nem tudom, hogy ezzel a keszulekkel csak 2,4en mennyire lehet majd kihasznalni az 1000res netet.
Kepes lesz majd kiszolgalni egyszerre tobb eszkott is, vajon?

(#90010) blakey válasza Piazza (#90009) üzenetére


blakey
titán

Azt nem tudom, hogy ezzel a keszulekkel csak 2,4en mennyire lehet majd kihasznalni az 1000res netet. - semennyire, erős AC-s routerrel vagy (inkább) AX-es routerrel már igen.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90011) Piazza válasza blakey (#90010) üzenetére


Piazza
tag

Akkor jol ereztem. Erre jutottam en is a tajekozodasaimbol.
(Nem vagyok ITs szaki)

Viszont akkor kene Ax-es eszkoz is. Ami nincs. Ac-t tud minden.

[ Szerkesztve ]

(#90012) leroyclub válasza dkess (#90000) üzenetére


leroyclub
senior tag

Köszi! Igaziból nem kell hogy felülmúlja, elég ha legalább ezt tudja :D Synologyt nem szívesen cserélem le csak muszaj mert ugy néz ki hardveres hibája van...

(#90013) dkess válasza leroyclub (#90012) üzenetére


dkess
őstag

A hardveres hibára mire gondolsz? Csak nem a 2.4 GHz -es "nyűgre" (USB3 spread spectrum). Most halkan szólok, hogy +/- 1 kb. a világ összes routere "tudja" ezt. Ez kb. nem a bug, hanem feature státuszban van már általánosságban ...

Nem véletlenül próbálom meg kihúzni ilyen kínkeservesen a csere okát Nálad - ennek egyik oka történetesen az, hogy nem vagyok híve a felesleges "pénzégetésnek" ...

(#90014) wrongduke válasza Anonymus23 (#89991) üzenetére


wrongduke
aktív tag

Szia!

Ezt a "rábeszélt" dolgot értsd úgy, hogy ajánlott olyat is amit nem ismertem és kimerítette az erre szánt keretet. Miután "megköpködtem", elolvastam pár véleményt róla, megvitattam magamban újra a reális szükségletét az új eszköznek, döntöttem úgy, hogy legyen ez. A MESH dolog pedig nem fog játszani nálam, lévén még a WR1043ND jelét is fogom az utca szinten is. Új, friss hardverre van szükségem ami a megnövekedett igényeknek megfelel, valamint több is annál. Így valamelyeset "jövő álló" lesz. Nem centizem ki mint a jelenleginél.

"A tigris az mindig egy jellem, sőt, jellem és tigris az egy!" Discord: wrongduke#6214

(#90015) Anonymus23 válasza wrongduke (#90014) üzenetére


Anonymus23
veterán

OK, csak a hátulütőjét akartam a TP-Linknek jelezni.
Mondom nekem is ez van, eszemben sincs lecserélni, mert amúgy kiváló, de mivel nálam spec dolgok vannak, így kellett hozzá egy kis+, de mivel nálam nem játszanak a szomszédok (minden szomszédom nyugdíjas, egyiknek sincs még csak bekötve sem a net, nagyon széles az utca (kb 50-60m-re vannak a szembe szomszédok, összesen 1 wifi jelét fogom néha azt is csak nagyon gyengén.
Biztos vagyok benne, hogy megelégedéssel fogod használni.
Még egy megjegyezés azért, a fullos homecare szolgáltatások a TP-Linknél fizetősek, bár ezek nélkül lehet élni :)

;) - The Power of the Light Side

(#90016) Bubukain


Bubukain
senior tag

Sziasztok, napok óta router vásárláson agyalok. Fontos lenne a mesh rendszer kiépítése, de az Asus zenwifi eszközök szépek ugyan de baromi drágák, így elkezdtem nézegetni az aimesh routereket.
Adott két különálló lakrész, az egyik kb 120 nm míg a másik 70 nm körül van, a kettő egymástól kb 15-20 méterre van, föld alatt egy UTP kábellel összekötve. A fő router a nagy házban lenne, és az AX58U vagy AX82U között vacilálok, nem tudom hogy az 5Ghz 4x4 mennyivel nyújt többet.
Jelenleg 15 wifis kliens van amiből kb 6 eszköz tud AX-et is. Ezek mellett 6 vezetékes eszköz, mint PL NAS vagy asztali számítógép. Mivel a nagy házhoz tartozik egy 30 nm terasz is, ott is jó lenne a wifi ezért arra gondoltam hogy az 1db router kevés lenne, és a ház ablakába a terasz felé menne egy node pl AX55.

A kis ház egyszerűbb lenne, ott összesen 1 vezetékes eszköz van (PS4) és mellette 4-5 wifis eszköz. Ide gondoltam még egy node eszközt vezetékkel rákötve a fő router-re. 1db AX55 úgy gondolom elég lenne, USB-re pl egyáltalán nincs szükségem, viszont ez is sugározna a hátsó kertrészbe, nem tudom így elég lenne-e oda.
Bármilyen javaslatot szívesen veszek tőletek.
Köszönöm

(#90017) TeeJay válasza Bubukain (#90016) üzenetére


TeeJay
félisten

A 6 AX cuccod közül 99% maximum 2 streamet tud így bőven elég az AX58U is :D

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#90018) dkess válasza TeeJay (#90017) üzenetére


dkess
őstag

Viszont csak a nagy házban van 15 Wi-Fi kliens - azaz nemcsak 6 AX -es kliens van összesen. Ennyi Wi-Fi kliensre viszont már teljesen jó választás az AX82U. Tulajdonképpen már a "csak" 6 db AX -es kliensre is megfelelő lenne.

Amit nem írt, hogy a teraszos AX55 -el hogy tervezne. Természetesen érdemes lenne azt is ethernet backhaul -al az AiMesh rendszerre kötni ...

(#90019) Gubek-Einste válasza Bubukain (#90016) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Fontos lenne a mesh rendszer kiépítése, de az Asus zenwifi eszközök szépek ugyan de baromi drágák, így elkezdtem nézegetni az aimesh routereket.
Az Asus-nál csak AiMesh van, minden eszköz ami mesh, az AiMesh, pont emiatt a legrugalmasabb mesh megoldás mivel minden eszköz besorolható a hálózatba.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90020) Bubukain válasza TeeJay (#90017) üzenetére


Bubukain
senior tag

apple kliensek vannak, néztem én is hogy mindegyik 2 streamet tud

(#90021) Bubukain válasza dkess (#90018) üzenetére


Bubukain
senior tag

igen csak továbbra sem világos hogy minek kell a 4x4 ha a kliensek nem támogatják.
A terasz sajnos csak wifi backhaul -al tud menni, vezetékkel nem tudom megoldani, de mivel ott úgy is csak alkalmi internet használat lenne, azért gondoltam az AX55-re. Ott nem fontos a sebesség, inkább csak a stabil térerő, de AC-s cuccot nem raknék már oda sem.

(#90022) Bubukain válasza Gubek-Einste (#90019) üzenetére


Bubukain
senior tag

ez világos, lehet hogy rosszul fogalmaztam.
A lényeg hogy a zenwifi cuccok drágábbak, néztem a ZenWifi AX Mini - XD4-et amiből a 2db-os Pack 80e körül mozog, míg az ax55 ugyanazt tudja és a 2db 50e Ft
próbáltam már a Deco cuccokat de nem jött be, az Asus-t rugalmasabbnak látom.

(#90023) Piazza válasza blakey (#90006) üzenetére


Piazza
tag

Kozben nezegettem a mostani eszkozoket es kiderult, hogy szinte mind kepes 5Ghz-re is. Szoval lehetne dual az eszkoz.

Igy Asusbol mi lenne az ami tud mindent amit az N18, vagyis inkabb jobb tole?

(#90024) dkess válasza Bubukain (#90021) üzenetére


dkess
őstag

3 oka is van ...

1.

Ugye nem az a szituáció, hogy összesen 1 db WiFi kliensed van ...

Általánosságban igaz, hogy a WiFi hálózat aggregált sávszélessége elég rosszul skálázódik a csatlakozó kliensek számának függvényében (nagyon finoman fogalmazva). Többek között ezért van az, hogy a direkt nagy klienssűrűségű környezetre tervezett akár 2.4 és 5 GHz -en is 4x4 (vagy akár több) spatial stream -el és brutál SOC -al és sok RAM -al valamint direkt erre optimalizált fw -vel és szoftverrel (kontroller) rendelkező Pro-AP -ken sincs gigabit -nél gyorsabb RJ-45 csatlakozó ...

Csak a példa kedvéért alább kettő ilyen AP adatlapja - leginkább azért, mert vannak bennük "tök jó" diagramok. Alább ki is másoltam az egyiket és bár a 100 klienses részt jelöltem, de nézzük a középső 10 klienses ábrát. 10 kliens ugye elosztva 2.4 és 5 GHz között optimális módon.

Namost láthatjuk, hogy kb. az "élvonal" tud összesen 400 Mbps körül. Ráadásul ez half-duplex és nem full-duplex, mint a vezetékes kapcsolat (!!) ... 10 WiFi kliensnél ... Nálad mennyi is van csak a nagy házban? 16 db WiFi kliens? ...

- Unifi nanoHD: [link]
- UAP-AC-HD: [link]

2.

OFDMA. Ez az egyik nagy előnye a WiFi6 -nak. Ami véletlenül pont a több klienses környezetben tud jelentősen javítani a WiFi hatékonyságán. Ugyanakkor maga ez a funkció igazán sok (minél több) spatial stream esetén tud hatékonyan működni - különösen sok kliensnél ...

3.

Pont írod, hogy a teraszon levő Node -ot WiFi backhaul -al gondoltad. Ez konkrétan azt jelenti, hogy ez a Node szépen "felzabálja" a AiMesh Router WiFi -jét (meg persze a sajátját is). Agyő főrouter spatial stream -ek. Mind a főrouter - mind a AX55 a kliensek helyett az egymással történő WiFi kapcsolat fenntartására fogja belegyilkolni az összes erőforrását (beleértve a spatial stream -eket is !!). Egyfelől szerintem erőltesd azt a ethernet backhaul -t a teraszra is ...

Másfelől akkor írod, hogy ebben az esetben minek a főrouternek a 5 GHz -en a 4x4 ?? Azt hiszem "nincs több kérdésem" ... :)

(#90025) Bubukain válasza dkess (#90024) üzenetére


Bubukain
senior tag

köszönöm a kimerítő válaszodat
ezek szerint inkább javaslod a fő épületbe az AX82U-t mint az AX58U-t ha jól értem
A kis házra elég lehet az AX55 vagy inkább javaslod oda az AX58U-t?

(#90026) dkess válasza Bubukain (#90025) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen.

A kisházzal kapcsolatban "viszketett az ujjam", hogy AX56U -t írjak, de végül nem tettem (azért ne szálljunk el a költségekkel - bár nincs "horror" különbség árban). Egyfelől jobb a lefedettsége, erősebb hardver és van USB is (igaz ez nem érdekel, ahogy írtad) - másfelől AiMesh -ben nagyon dícsérni szokták általában. Most csak egy példa, de találsz még párat: #86923 . Az AX55 -t nem szokták ennyire magasztalni ... Azt mondanám legyen annak a függvénye, hogy a "kis házasok" (amennyiben külön brigád az) mennyivel szállnának be a projektbe illetve mennyire lenne "hardcore" a WiFi használat ott. Azt írtad, hogy ott külön 4-5 WiFi kliens lenne ...

Különösen, ha a teraszra WiFi backhaul lenne, akkor főrouternek az AX82U -t javasolnám. Esetleg AX92U -t - ugyanannyiba kerül viszont erősebb SOC és Tri-Band (ez utóbbi WiFi backhaul esetén jól jön - több marad a sok WiFi kliensre a házon belül).

Érdekes módon a teraszra elég lehet a AX55, ha jó helyet találsz neki. Itt ugye feltételezhetően napozás vagy grillparti közben csipogjon a XY közösségi háló meg az e-mail továbbá szóljon a YouTube/Spotify/NAS -ról a zene jellegű felhasználás lenne, ha jól gondolom. Arra bőven elég ez. A nagy házon belül viszont más a szituáció. Sok a WiFi kliens, meg a teraszon levő Node WiFi backhaul -ja valamint a felhasználás is lehet "combosabb" - így oda javaslom az 5 GHz -en 4x4 -et tudó megoldások közül a valamelyiket ...

Vegyük észre, hogy az AiMesh (legalábbis ethernet backhaul -al) a lefedettség növelése mellett pont arra is jó, hogy a WiFi kliensek terhelését több router WiFi -jére elossza. Ezáltal az egyes routerek hatékonyabban tudják kezelni a WiFi klienseket mivel fajlagosan kevesebb kliens terhel rájuk. Ezért is javaslom, hogy adj egy esélyt a teraszos ethernet backhaul -nak. Itt el lehet ereszteni a fantáziát is akár. Semmilyen kábel nem megy errefele? Koax sem?

(#90027) Bubukain válasza dkess (#90026) üzenetére


Bubukain
senior tag

A kisházzal kapcsolatban "viszketett az ujjam", hogy AX56U -t írjak, de végül nem tettem (azért ne szálljunk el a költségekkel - bár nincs "horror" különbség árban).

Saját project az egész, nem szállnak be az árba a "kis házasok", de pár 10e Ft-on nem múlik semmi. Az AX56U nál nem gond hogy csak 2 antennája van? Gondolom az AX58U oda már sok lenne és felesleges.

Amit írtál a teraszra az minden igaz a felhasználást illetően de ha javaslod akkor lehet hogy oda is veszek egy AX56U-t, mindenesetre megpróbálom megnézni, hogyan lehetne ott megoldani a kábelezést, bár mintha koax menne a TV-hez.

(#90028) dkess válasza Bubukain (#90027) üzenetére


dkess
őstag

Kezdeném a "koax" résszel. Egyfelől amennyiben menne oda pl. koax. akkor alapvetően többfajta úton is el lehet indulni. Az egyik, hogy megnézzük, hogy mellé nem tudnánk-e behúzni egy UTP -t ... :) Rutinosabb topiklakók már sejtik szerintem, hogy mi lenne a másik, de előre nem lőném le a poént - első körben nézzük meg az előbbi opció kivitelezésének lehetőségét.

Most megnéztem hogy milyen árban megy pontosan a AX55-AX56U-AX58U tandem. Hát az utóbbi kettő eléggé együtt van. Ilyenformán a AX56U elég "képlékennyé" vált. egyébként hasonló a szituáció (meg az ára is) a vele leginkább "rokon" Általad is írt XD4 -el kapcsolatban ... Egyébként jó, meg nincs vele baj, de lehet mondanék egy olyan érdekeset, hogy amennyiben lenne némi plussz forrás, akkor inkább legyen a kisház=AX58U és terasz=AX55 (a 2*AX56U helyett). Ennek történetesen az oka is (az árak mellett), hogy fontosabbnak érzem a terasznál az ethernet backhaul esetleges megoldását mint azt, hogy ott AX55 -nél drágább routert vegyünk oda. Természetesen amennyiben a pénz semmilyen formában nem akadály, akkor ... :)

(#90029) Bubukain válasza dkess (#90028) üzenetére


Bubukain
senior tag

Akkor ha jól értem, a javaslatod szerint legyen a nagy házban AX82U a kis házban AX58U és a teraszon oldjam meg a kábelezést és oda akkor elég egy AX55, vagy ha mégsem megy a kábelezés akkor menjen inkább az AX56U :)

Az egyik, hogy megnézzük, hogy mellé nem tudnánk-e behúzni egy UTP -t ... :) Rutinosabb topiklakók már sejtik szerintem, hogy mi lenne a másik, de előre nem lőném le a poént

mi a másik? fúrni nem lehet :D

[ Szerkesztve ]

(#90030) blakey válasza Bubukain (#90029) üzenetére


blakey
titán

AX82U=AX58U, lefedettség, SoC szempontjából.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90031) Bubukain válasza blakey (#90030) üzenetére


Bubukain
senior tag

igen azt olvastam már hogy te végigjártad ezt az utat
igazából próbaképpen már vettem egy AX58U routert, ez belül lefedi a nagy házat.
Csak először kicsit sokalltam hogy ezt tegyem át a kis házba, de az AX56U és AX58U között kb 5-6e Ft a difi, ezért gondolkoztam el rajta, vagy visszaküldöm 14 napon belül.

(#90032) blakey válasza Bubukain (#90031) üzenetére


blakey
titán

AX82U nem lesz több, jobb, kár visszaküldeni az AX58U-t, + 2 db AX56U és minden meg van oldva. Merlin FW-vel még jobb lesz az összhatás.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90033) Bubukain válasza blakey (#90032) üzenetére


Bubukain
senior tag

és az 5Ghz 2x2 vs 4x4 nem számít? Mert dkess ez miatt és a sok kliens miatt ajánlotta kimondottan az AX82U-t.

(#90034) blakey válasza Bubukain (#90033) üzenetére


blakey
titán

Semmit nem számít. Merlin FW-rel jobb az AX58U. 50 kliensem van, egyik sem panaszkodik.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90035) Bubukain válasza blakey (#90034) üzenetére


Bubukain
senior tag

Akartam kérdezni tőled hogy a merlin fw nyújt valami többet stabilitásban vagy sebességben, vagy csak az apró finomhangolások miatt célszerű feltenni?

(#90036) woodworm válasza blakey (#90034) üzenetére


woodworm
veterán

Tehát végeztél méréseket és sok kliens egyidejű használata mellet sincs előnye az ax82-esnek?

(#90037) leroyclub válasza dkess (#90013) üzenetére


leroyclub
senior tag

2,4 ghz-en csak akkor van internet ha a transmit power low-ra van állítva. Itt van róla egy thread( [reddit fórum] ) hogy ez egy típus hiba. Így tudtam megoldani hogy egyáltalán működjön. Ha nem kéne én sem vennék másikat.

(#90038) blakey válasza Bubukain (#90035) üzenetére


blakey
titán

Röviden, minden miatt érdemesebb használni, itt vannak az eltérések a gyárihoz képest.
Merlinnel AX58U esetében 5GHz-en megvan az 1733Mbps letöltési sebesség, feltöltésnél van 866Mbps.

Amit nem írtam és sehol sem találkoztam ezekkel az infókkal, AX82U esetében nem villognak a ledek hanem világítanak, tehát nincs működés visszajelzés, az elülső AURA led ugye meg úgy működik ahogy beállítjuk, hátrány AX82U esetében, hogy ha pl. nincs net akkor nincs ledes visszajelzés, hogy "hahó, elment a net",ugyanúgy világítanak mintha semmi sem történt volna, ez egy picit furcsa volt számomra, csakis UI-ból tudunk tájékozódni ha netán érdekelne, hogy mi a gond. AX58U-nál meg minden led a működésnek megfelelően villog vagy nem, ha nincs net akkor piros, stb.
Az AX82U antennái nagyon közel vannak az ethernet portokhoz, ha mindkét szélén van kábel akkor nincs forgatás, a hálózati csatlakozónál is nagyon szűk a hely. Maga a ház elég gagyin van megcsinálva (AX58U-é egy picit minőségibbnek hat, AX92U meg sokkal jobb), látszódnak a fröccsöntési nyomok, hibák, a két szélén lévő vékony láb nem 100%-os, némileg billeg illetve a gumitalpak nem sokat érnek, előző routereimhez képest nagyon könnyen elmozdul, csúszik. Szellőzése jó.

#90036 woodworm
"Koca" méréseket végeztem, tehát a meglévő eszközeimet bekapcsoltam, használtuk ahogy kell és ilyen helyzetekben mértem 1-1 készüléken a sebességet, sehol nem vettem észre, hogy hátránya lenne az AX58U-nak.
Amióta végre Merlint használok azóta semmilyen szinten nem kell figyelnem a routert, működik és kész, ez jó érzés. :)

[ Szerkesztve ]

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90039) Viktoár


Viktoár
addikt

Sziasztok

Adott egy invitel 30/6 -os internet+ iptv előfizetés. Ma jött egy tag a digitől hogy hogy átveszik az inviteles előfizetőket mert megszűnik az invitel, helyette Diginet 1000 + Digi tv lesz.

Jelenleg egy Tplink Archer C5 1200 ver 1.2 osztja a netet és szórja a wifit. Ezt cserélni kell miután bekötötték a digit?

Üdv:Viktor

(#90040) g_g_g


g_g_g
őstag

Sziasztok!

Le szeretném tölteni a TP-Link AX20 router magyar nyelvű használati utasítását, de sehol nem találom.
Esetleg valakinek lenne ötlete merre találnám meg?

Köszönöm.

(#90041) blakey válasza g_g_g (#90040) üzenetére


blakey
titán

[link]

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90042) g_g_g válasza blakey (#90041) üzenetére


g_g_g
őstag

Köszi a linket.
Ez is angol nyelvű (megtaláltam én is).
De ha nincs más, akkor majd ezt bogarászom, kicsit lassabban végzek majd, de megoldom :)

(#90043) blakey válasza g_g_g (#90042) üzenetére


blakey
titán

Ennyire futja a TP-Linknek :), ném néztem meg, csak reméltem, hogy magyar ha már az oldal magyar. :)

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90044) Gubek-Einste válasza Viktoár (#90039) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Jelenleg egy Tplink Archer C5 1200 ver 1.2 osztja a netet és szórja a wifit. Ezt cserélni kell miután bekötötték a digit?
Nem szükséges de a kora miatt nem árthat egy frissebb/AX-es eszköz beszerzése.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90045) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok.
Van egy használaton kívüli Asus RT-N66U routerem (jelenleg tomato fw-el, de gyárival használnám esetleg tovább, ha kell) amivel azt tervezem, hogy a telken csinálok internet elérést.
Digi mobilinternet előfizetést használnék hozzá, de a telefonon nézve elég gyenge a kültéri jel is, a telek bizonyos pontjain tudok csak netezni vele. Arra gondoltam, hogy valami USB stick-et használnék a mobilnet eléréshez külső antennával. A stick-et aztán a router USB portjában WAN-ként használnám.
Járható út volna ez? Alkalmas lenne ez a router Digi mobilnet vételre? Esetleg tudnátok ajánlani külső antennát fogadni képes stick-et?

(#90046) Viktoár válasza Gubek-Einste (#90044) üzenetére


Viktoár
addikt

Köszi a tanácsot, ez esetben megvárom hogy mit tapasztalok a bekötés után. Ha esedékessé válik akkor jöhet a csere. Egyelőre teljesen elégedett vagyok a routerrel, bár a 30/6-os net nem erőlteti meg.

Üdv:Viktor

(#90047) dkess válasza Bubukain (#90029) üzenetére


dkess
őstag

Pontosan, ezt javaslom.

(zárójelben a megfejtés: MoCA 2.5. EU/német webshop -ból - az "A" betűsből - is kapható. Rákeresel erre a szóra a hsz -eim közül, akkor írtam már róla. Ugyanakkor a részleteket a koax -al kapcsolatban majd egyeztetni kellene).

@blakey, #90030 és #90032 és #90034 és #90038

Ez most komoly, hogy a nagy házba a 15 WiFi kliens + tervezett WiFi backhaul a teraszon levő AiMesh Node -hoz (!!) az ajánlott AX82U vagy AX92U helyett beajánlottad az AX58U -t főrouternek amikor a kérdező is AX82U -ban gondolkozott?

Meg hogy ennyi kliens és WiFi backhaul esetén semmit nem számít 5 GHz -en a 4x4 -es felállás? A #90024 hsz -emből konkrétan mely részeket tartod egetrengető marhaságnak?

Minden tiszteletem a Tiéd (és ezt most nem ironikus hangnemben értem), de ez most komoly? Amit elfelejtettél kihangsúlyozni most, de korábban sokszor leírtad, hogy annak oka, hogy az AX82U -t "szőrében" AX58U -ra cserélted annak oka igazából a Merlin támogatás volt. Ehhez szerettél volna visszatérni és amennyi kliens van Nálad ez vállalható kompromisszumot jelentett számodra. Ugyanakkor egyfelől a kérdezőnél a Merlin igénye fel sem merült - másfelől tényleg nem írom le még egyszer mennyi kliens + WiFi backhaul lenne ...

Az én véleményem szerint tudod mi az ami pl. WiFi szempontból nem annyira számít(ana) ennyi kliens meg WiFi backhaul meg a teljes nagy házat alapul véve? Mondjuk a 160 MHz -es csatornaszélesség. Nálam történetesen 2.4 és 5 GHz -en is AX 4x4 router van - a HT160 -at meg ki is kapcsoltam a francba. 80 MHz csatornaszélesség mellett (5 GHz -en) is egy AX -es klienssel így is 900 Mbps felett teljesít, de sok kliensnél a spatial stream -ek száma az ami igazán számít szerintem ...

Az AX82U majd egy hónapig volt nálam kölcsönbe. Történetesen egy eldolgozási hibát nem találtam rajta. A felületének textúráját illetve matt -ságát alapul véve nekem kifejezetten igényesebbnek tűnt - különösen mondjuk más gyártó(k) fényes zongoralakk kivitelezéséhez képest. Sőt a fényképek alapján sugalmazottak ellenére a valóságban kifejezetten diszkrét jószág ... A LED -eket pedig akár külön a visszajelző LED -eket és külön a színes előlapit akár mobilapp -ból is ki lehet kapcsolni akár. Az AX82U gazdája történetesen nem nagy barátja a "gamer" kinézetnek meg LED -eknek és annak ellenére, hogy a nappali -ban van központi helyen esze ágában nem volt kikapcsolni pedig megmutattam Nekik ... :)

@Viktoár, #90046

Ebben az esetben javaslom ne cseréld le a jelenlegi routeredet - megfelelő lehet a számodra. Amennyiben egyéb igények is felmerülnének - pl. AX -es WiFi és/vagy mesh WiFi stb. - akkor ráérsz majd másikat nézni a mostani helyett ...

(#90048) blakey válasza dkess (#90047) üzenetére


blakey
titán

Olvasd el amit írtam, tartom az állításomat. AX82U-n nem visszajelző ledek vannak, sajnos, nem mutatják ha épp nincs pl. net. Nem írtam, hogy nem kapcsolható ki. Ha már ennyit írsz akkor olvass ugyanennyit. Inkább ajánlom az AX58U-t az AX82U ellenében. Nem írtam, hogy az AX82U rossz lenne, de már megvan az AX58U-ja, nem éri meg AX82U-ra cserélni csak azért mert…. AX92U, AX82U, AX58U volt a sorrend az elmúlt 1 évben, egyik sem rossz, de az utolsó volt a legjobb döntés, és igen, a Merlin miatt. Nem kell, hogy feltétel legyen másoknál a Merlin fw viszont elég nagy előnyt adhat ha felteszi és semmivel sem több, mint egy gyári fw frissítés, ráadásul ha nem akarja akkor nem fogja frissíteni magát önállóan.
Az, hogy neked mi az igényes és nekem mi az nem biztos, hogy ua. jelenti, szerintem az AX92U anyaghasználata sokkal igényesebb volt. Egyik routert sem kell bemutatnod.

[ Szerkesztve ]

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90049) blakey válasza blakey (#90048) üzenetére


blakey
titán

+ amit nem írtam, egyelőre az AX82U régió specifikus, kisebb figyelmet kap a gyártótól és a firmware támogatottsága is kisebb, később kap meg 1-1 fontosnak tűnő javítást, pl. a FragAttack javítást az AX58U már márciusban megkapta addig az AX82U csak májusban, ez 2 hónap eltérés, és egyelőre a legtöbb javítás késve érkezik. Nem tudom, hogy ez továbbra is így lesz, de akkor sem túl jó. Persze ha most valakinek routert venne és az AX58U vs. AX82U árai kb. egy szinten vannak és bőven elég a gyári firmware akkor jó döntés az AX82U, de összeségében sokkal racionálisabb választás az AX58U, és ezt nem én írom hanem hozzáértők különböző nemzetközi fórumokon. Sok olyan kérdéssel találkoztam ahol az AX82U iránt érdeklődtek és többnyire AX58U, AX68U-z hozták fel logikusabb választásnak.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90050) dkess válasza blakey (#90048) üzenetére


dkess
őstag

#90048 és #90049

Pedig reméltem, hogy lejön, hogy tisztában vagyok nemcsak a hivatkozott hozzászólásaiddal, de az összes e témában (AX82U vs. AX58U) releváns hozzászólásoddal ezen illetve az Asus routeres topikon belül.

Igen, a visszajelző LED általánosságban is neuralgikus pont az újabb SOHO routereken. Az, hogy a visszajelző LED -ekkel kapcsolatban immáron nincs visszajelzés a forgalmazással kapcsolatban és/vagy az ethernet csatlakozók nincsenek különvéve és/vagy a 2.4 és 5 GHz -es sávok nincsenek külön reprezentálva az sajnos általános jelenség.

A fragattacks -os fw frissítésnél valóban volt két hónap különbség. Ez tényleg érthetetlen volt miért - ugyanakkor kb. a minden más akár biztonsági javítást tartalmazó fw frissítés egy napon érkezett a két típusra. Szerintem ezzel együtt is jobban megéri a kérdezőnek az AX82U ...

Akkor összefoglalom a kérdező szempontjait:

- a nagy házban fő router: 15 WiFi kliens + tervezett WiFi backhaul a teraszon levő AiMesh Node -hoz,
- összesen 3 routerrel tervezett. Fő routernek eleve képbe került nála a AX82U ...
- a Merlin egyáltalán nem szempont. Olyannyira nem, hogy a általa tervezett 3 routerből egyik modell sem támogatott Merlin -t (ugye AX55 volt a másik típus),
- az AX58U később került képbe Nála - és a kis házba ethernet backhaul -on lógva AiMesh Node -ként ... Oda egyébként tökéletes választás lenne - ebbe a részébe nem is kötött bele senki.

Továbbá figyelembe véve a további hozzászólásaimat most ezen témában én tényleg nem értem az AX82U meg az 5 GHz -en a 4x4 "lehúzását" a kérdezőnél a főrouterrel kapcsolatban. Különösen a sok WiFi kliens és annak a fényében amit most is írtál: " bőven elég a gyári firmware akkor jó döntés az AX82U". A kérdező pont gyári szoftverrel akarja az összes routerét használni ...

Igen, én is olvastam önszorgalomból a releváns SNB, reddit egyéb fórumokat. Nekem kifejezetten furcsának tűnik a "hozzáértők különböző nemzetközi fórumokon" véleménye AX68U (Dual-Band AX 3x3, HT160 támogatás nélkül) kapcsolatban. Mármint az AX92U -val szemben:

- amiben ugyanaz a hardver van,
- szabad szemmel is látható módon olcsóbb az AX92U a AX68U -nál,
- az AX92U Tri-Band (igaz 2.4 GHz -en nem AX) és több spatial stream -el rendelkezik összességében is,
- az "AX92U anyaghasználata igényes" ahogy írod és amúgy mellékesen könnyedén falra is szerelhető, ha valakinél ez szempont lenne ...

Itt is elmondható, hogy kb. az egyetlen előnye az AX68U -nak az AX92U -val kapcsolatban az a: Merlin fw. És itt kb. kifújt ...

Félreértés ne essék - nem a Merlin -t akarom bagatelizálni illetve nem személyes támadásnak gondoltam amit leírtam az eddigiek folyamán. Egész egyszerűen és zanzásítva, ha a kérdezőnél sok WiFi kliens és pláne, ha WiFi backhaul is, továbbá Merlin biztosan nem lenne, akkor főrouternek semmilyen előnyét nem látom az AX58U -nak az AX82U -val vagy éppen az AX92U -val kapcsolatban. OK, olcsóbb valamivel meg a fragattack -os fw (kivételesen) hamarabb jött ki rá, de ilyen környezetbe a az én véleményem szerint a sok (több) spatial stream számít ...

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.