Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85601) dkess válasza Intelligencs (#85600) üzenetére


dkess
őstag

Azaz a fő routernél levő TV, erősítő, NAS -t mindjárt kábelvégre is lehet kapni ott az első szobában. Adott esetben a második router környékén levő dolgokat is, ha van ott valami. Akkor marad a 3-4 feltételezhetően mobilkliens. Továbbá, ha jön a vendégség, akkor Náluk is jellemzően mobileszközök kapcsolódnának WiFi -re.

Erre mondanék egy érdekeset: 2 db AX56U. A kettő együtt 75-76K HUF (pont a Rufusz -nál kicsit drágább, de több helyen olcsóbb).

Kettő db AX56U "elbánna" a mobileszközök által támasztott igényeknek a WiFi terén. Természetesen kábeles backhaul -al. Mertem ezt ajánlani, mert amennyire jól érzékelem Téged is "elkapott az AX szele" ... Meg persze a AX56U -ban is van AiProtection Pro - továbbá a két azonos SOC, sőt azonos típus (egyszerre frissülnek a fw -k is) kifejezetten előny Asus AiMesh -nél.

(#85602) woodworm válasza Intelligencs (#85600) üzenetére


woodworm
veterán

AC58U v3=AC57U v3=AC59U v2=AC1300+ v3

(#85603) Gubek-Einste válasza Ryder1 (#85592) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

20k környékén csak a TP-Link Archer AX10 van mint ajánlott AX-es eszköz.
Ajánlott eszközök 20k alatt Asus AC57U vagy TP-Link Archer C5v4 lenne, picit felette (22k) az Asus AC1200GU volna ami sokkal jobb válasz volna.

- Nagy, két szintes családi ház, router az emelet közepén nagyjából. Ha a mostaninál egy kicsit nagyobb hatótávot tudna wifivel, az jó lenne.
Elképzelhető, hogy egy eszköz nem lesz elég, kell egy másik a másik szintre (akár a jelenlegit is felhasználhatod másodlagosnak).

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85604) Gubek-Einste válasza Daywalkerke (#85598) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

amit Gubek-Einste ajánlott az is Mikrotik termék, aminek gondolom hasonlóan bonyolult az admin felülete és beállításai mint a mostani 2.4Ghz-es Mikrotik erősítőnek.
Azért írtam MikroTik eszközt mert most is az van így gondoltam, hogy akkor maradjunk márkánál de ha nincsen meg a megfelelő tudás hozzá akkor sajnos váltani kell más gyártóra.

ha nem muszáj akkor a kültéri erősítőket inkább nem erőltetnénk csak ha nagyon nincs más opció
Sajnos nincsen, ide mindenképpen kültéri irányított antennás eszközök kellenének.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85605) Vasy09 válasza dkess (#85533) üzenetére


Vasy09
őstag

Eldőlt, cserélni fogom az AC88U-t! A kérdés már csak az, h melyikre? Szerintetek/ed, ha nem olyan fontos a 8 LAN (van port elosztó), akkor melyiket lenne érdemes megvenni hosszú távra? AX86U, AX88U, AX92U sajnos a 89X nem játszik, mivel az már nagyon a kereten kívül van! :( :U

Meg láttam még valami AX82U-t is vagy mit? :U

Gamertag: Vasy09

(#85606) Zebu válasza woodworm (#85602) üzenetére


Zebu
addikt

érdekes. ezt miért csinálták? más gyártja nekik vajon? Egyébként mintha valahol még a web felületen is egyszer így hivták volna, máskor meg úgy.

[ Szerkesztve ]

(#85607) Gubek-Einste válasza Vasy09 (#85605) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az AX92U talán a legjobb választás, többeknek is bevált.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85608) Elk_hound válasza dkess (#85587) üzenetére


Elk_hound
tag

A padavan-nál rosszabb fw azért nem kéne, most éppen sportból 887 napos az uptime, valamint éppen hogy csak ET csillaghajóját nem tudja lekezelni... :)
De ilyen csomag-prioritást nem tud. Ha valamelyik gép konstans terheli a hálót (~tölt) az éppen játszós ping-je ingadozik, WOT pirosan pislog, akkor is ha a rendelkezésre álló sávszélesség messze nincs kihasználva, a router pedig bőven bírná a terhelést, csak pár %-on fut.

(#85609) Gubek-Einste válasza Zebu (#85606) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Több néven is kiadják ugyan azt az eszköz, pl AC57Uv1 = AC1200GU vagy AC65P = AC85P.

[ Szerkesztve ]

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85610) Vasy09 válasza Gubek-Einste (#85607) üzenetére


Vasy09
őstag

Köszönöm! Van esetleg bolt, ami ajánlott? Foramax nevezetűről van ingó esetleg? Itt 70ezer lenne, minden máshol 85ezer! :U

Gamertag: Vasy09

(#85611) Intelligencs válasza dkess (#85601) üzenetére

Köszönöm, az AX56U nekem is eszembe jutott. Viszont csak 10 ezer forinttal olcsóbb, mint az AX58U, ha több lenne a különbség, vonzóbb lenne. Most két AX56U vagy két AC58U között gondolkodok, mivel lehet, hogy igazad van, és jobb két teljesen egyforma eszközt venni. Esetleg még várok kicsit, hátha lemennek az árak. Nem tudom minek köszönhető ez a jelentős drágulás az utóbbi 2 hónapban, a forint árfolyamának vagy a karácsonynak, esetleg a kettőnek együtt.

@woodworm: Köszönöm az infót!

The Amiga, Born a Champion

(#85612) Vasy09 válasza Gubek-Einste (#85607) üzenetére


Vasy09
őstag

Még egy kérdés, az ax86u és 92u között mi az érdemi különbség? Árban kb egy! :U

Gamertag: Vasy09

(#85613) Intelligencs válasza Vasy09 (#85612) üzenetére

Az Asus topikban vannak problémák az AX86U-val. Lehet, hogy javítják, de benne van a pakliban, hogy rossz széria. Kevés vele a tapasztalat. Szerintem maradj az AX92U-nál, az itt már sokunknál bizonyított, stabil és jól megy. AX86U tud 2,5 gigás WAN-t, cserébe az AX92U-nak meg két 5GHz-es rádiója van.

The Amiga, Born a Champion

(#85614) Vasy09 válasza Intelligencs (#85613) üzenetére


Vasy09
őstag

Köszi! :R Csak azért gondoltam, mert annak ugye a van egy gyorsabb Lan pontja is, amibe bekötném a boxot! De ha azzal is vannak gondok, akkor nem lennék előrébb! :( :(
Amúgy a magyar Asus oldalon nem is látom az ax86u-t, a 92-t hozza újként! :)

Gamertag: Vasy09

(#85615) SZKEBE75


SZKEBE75
senior tag

Szevasztok,

Jelenleg egy TP link AC 750 van használatban.

Problémám,hogy amikor mindkét pc/multi/ megy lanról ez mellé még wifin 4k film érezhetően rosszabb a játék élmény.Pingem nem sokkal nagyobb,a 4K film is szépen megy,de valami nagyon nem kerek.

A router melletti szobában a tv már nem látja wifit.

500 / 300 Mbit/s Digi net van.

[ Szerkesztve ]

pc/N100DC-MZ/X-JCAT-MZ/X-Daphile--RME ADI 2 DAC fs-MZ/X---Focal Alpha 50 Evo---IE 900 -- viablue

(#85616) Olyan válasza dkess (#85595) üzenetére


Olyan
csendes tag

Szia
mellekelem az alaprajzot (probalom szerkeszteni de telefonon nem engedi)
nagyjabol ez van mind3 szinten.
a zold felho a mostani lefedettseget mutatja.
a szuteren szinten ettol kicsit gyengebb a lefedettseg foleg a nyulvany alatt.
a* a router mostani helyet mutatja a fo PCvel es tevevel a kozepso szinten
Ami javaslatot eddig kaptam az egy ax20 volt kiegeszitve 1-2 tplink re200 ac750-el. Ha meg bejon meg valami nagy felhasznalo akkor annak kabellel odaallni.
a fekete pottyok ennek megfeleloen mutatjak hogy mit hova tennek.
az egesz udvart nem terveznem lefedni csak a terasz reszt szeretnem megoldani.
nem vagyok ipari felhasznalo vagy brutál letolto.
a 2 gyerek meg miattam is ;) sok kis kutyu varhato amik nem eszik annyira a savszelesseget csak ott vannak egyre nagyobb darabszamban.

[ Szerkesztve ]

(#85617) bigdady válasza Gubek-Einste (#85589) üzenetére


bigdady
nagyúr

Végül ax50 mellett döntöttem 65p cseréjeként :R

(#85618) Olyan válasza Olyan (#85616) üzenetére


Olyan
csendes tag

[kép]
az udvar lefedettsege nem fontos, a terasz lenyeges

[ Szerkesztve ]

(#85619) dkess válasza Vasy09 (#85614) üzenetére


dkess
őstag

Igen, én is az AX86U -t követném nyomon, hogy mi újság vele. Amennyiben javulnak a dolgok, akkor én a felé mennék, de én elfogult vagyok a tekintetben, hogy a gigabit -es LAN mellett párhuzamosan 2.5 Gbps -es LAN -t is üzemeltetek itthon ... :) Továbbá már most is van Magyarországon is olyan 2/1 Gbps -es internet, ahol a 2 Gbps -t egy LAN csatin kapod (2.5 Gbps -es interface -en) ... Akár AP -nak tökéletes és mellette vezetékes klienseket is ki tud szolgálni akár. Ehhez a gigabit -es csatik némileg kevésnek tűnnek már ...

Az AX92U nagyon jó. A WIFi -s szekció egy picit nagyobb sávszélességű is a tri-band miatt, de csak gigabit -es csatlakozók. Kb. üvölt róla, hogy WiFi backhaul -os rendszernél tud nagyobban domborítani (a AX86U -nál meg általánosságban is), ahol a két hálózati egység közötti kommunikációra dedikált csatornája van és e mellett a klienseket is ki tudja szolgálni. Persze a WiFi backhaul nem ideális, de ha ... A AX86U "csak" simán nagyon durva WiFi -s szekcióval bír. 5 GHz -en a 4x4 MU-MIMO 160 MHz -el - nemhogy mindenre elég, hanem kb. mindenre bőven sok ... :)

@Elk_hound,

A padavan -ban Nálad biztos nincs 802.11 k/v/r állítási lehetőség?

(#85620) Elk_hound válasza dkess (#85619) üzenetére


Elk_hound
tag

A 3.4.3.9-099 verzió fut rajta és nincs. :N

(#85621) Alex91 válasza Olyan (#85618) üzenetére


Alex91
félisten

Szintenkent szamolj 50k-t, azt akkor jo lesz. Egyebkent meg majd vered bele a penzt, azt sose lesz jo...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85622) woodworm válasza dkess (#85619) üzenetére


woodworm
veterán

"A padavan -ban Nálad biztos nincs 802.11 k/v/r állítási lehetőség?"

Bár nem tőlem kérdezed, de ha a roaming miatt érdekel, akkor wds repeater módban működik a seamless roaming. Ugyan nincs dokumentálva, de működik az ethernet backhaul is. Mivel a padavan asus kódokra épül, a mediatek alapú asus routerekkel össze szokott jönni ugyanez a mutatvány (ac57uv1, ac65p, ac85p).

(#85623) Vasy09 válasza dkess (#85619) üzenetére


Vasy09
őstag

Ajaj! Nem könnyítetted meg a dolgom! :N :N
Nekem amúgy a fontosabb dolgok (Nas, Xbox, Kamera rendszer..) mind vezetékkel csatlakoznak a hálózatra! Van ugye a fő routerem (AC88U) és van aimeshben 3 AC68U. Ezek is vezetékkel vannak csatlakoztatva! Wifin nekünk csak a telók (3db), a laptopok (3db), iPad, nyomtató, 2db tv, meg egyéb apróság van! Az utódának ezt kéne röccenés mentesen kiszolgálnia, elbírnia! De ha az AX86U szintén ledobál, akkor nem lenne őszinte a mosolyom! :U

[ Szerkesztve ]

Gamertag: Vasy09

(#85625) Zebu válasza Intelligencs (#85613) üzenetére


Zebu
addikt

jah nekem volt bajom vele, ma vittem vissza. :(

(#85626) Starchm válasza woodworm (#85622) üzenetére


Starchm
őstag

Csak siman wds-be rakjuk a masodik padavanos routert aztan ethernettel osszekotjuk vagy kell meg valami?

(#85627) Gubek-Einste válasza SZKEBE75 (#85615) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85628) woodworm válasza Starchm (#85626) üzenetére


woodworm
veterán

Nincs semmi egyéb teendő.

(#85629) SZKEBE75 válasza Gubek-Einste (#85627) üzenetére


SZKEBE75
senior tag

Tégla lakás,65nm,szomszédok vannak.
két tvé,három telefon.
kb 30K
Wifi lefedettség,az egész lakásban.
Nem ártana v.mi gaming funkció sem.

[ Szerkesztve ]

pc/N100DC-MZ/X-JCAT-MZ/X-Daphile--RME ADI 2 DAC fs-MZ/X---Focal Alpha 50 Evo---IE 900 -- viablue

(#85630) SZKEBE75 válasza SZKEBE75 (#85629) üzenetére


SZKEBE75
senior tag

Lemaradt:2db pc lanon csatizva.mindkettőn multi lövölde.

pc/N100DC-MZ/X-JCAT-MZ/X-Daphile--RME ADI 2 DAC fs-MZ/X---Focal Alpha 50 Evo---IE 900 -- viablue

(#85631) Daywalkerke válasza dkess (#85599) üzenetére


Daywalkerke
aktív tag

Hatalmas köszönet a részletes segítségért.
Ezzel kapcsolatban lenne még olyan kérdésem, hogy ez az általad ajánlott TP-Link CPE610 és CPE510 mindegyik kültéri erősítő?
Mert jelenleg is csak ez az egy kültéri Mikrotik erősít van a külső falra felszerelve és az ezen Mikrotik erősítő által küldött 2.4Ghz-es wifi jeleket veszik közvetlenül a szomszédos épületben az eszközök (okostelefon, tablet, stb.), tehát lényegében a kérdésem arra irányul, hogy nem elég csak egy ilyen CPE610 vagy CPE510 külső erősítőt a mostani Mikrotik helyére feltenni, az ezen eszköz által kibocsátott 5Ghz-es jelet közvetlenül nem tudják az okoseszközök (mobil, tablet) fogni?
Mert az általad megadott eszközök emulátorát is megnéztem és mindegyiknél multi SSID-t is be lehet állítani, tehát akár több külön eszköznek is lehet saját SSID-je.
Ezen kívül még egy olyan kérdésem lenne, hogy ezek a CPE610 és CPE510 eszközök csak 5Ghz-es routerekkel kompatibilisek, 2.4Ghz-es jelből gondolom nem tudnak 5Ghz-es jelet létrehozni és ezt továbbítani?
Ezt azért kérdezem mert jelenleg ismerősömnek egy TP-Link TL-WR1043ND routere van (ennek a jelét erősíti fel a jelenleg a külső falon lévő Mikrotik erősítő) és ha ezen CPE610 vagy CPE510 át tudja alakítani a 2.4Ghz-es jelet 5Ghz-esé akkor igazából ezt a TP-Link TL-WR1043ND routert nem kellene lecserélni.

[ Szerkesztve ]

(#85632) Gubek-Einste válasza SZKEBE75 (#85629) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ajánlott eszközök:
20k alatt: Asus AC57U, TP-Link Archer C5v4
20-30k: Asus AC1200GU/AC65P, TP-Link Archer AX10/AX20

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85633) Alex91 válasza SZKEBE75 (#85629) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , ez papiron eleg jonak tunik, de meg nincs vele tapasztalat...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85634) Gubek-Einste válasza Daywalkerke (#85631) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ezzel kapcsolatban lenne még olyan kérdésem, hogy ez az általad ajánlott TP-Link CPE610 és CPE510 mindegyik kültéri erősítő?
Egyik eszköz sem "erősítő", hanem kültéri AP!

ényegében a kérdésem arra irányul, hogy nem elég csak egy ilyen CPE610 vagy CPE510 külső erősítőt a mostani Mikrotik helyére feltenni, az ezen eszköz által kibocsátott 5Ghz-es jelet közvetlenül nem tudják az okoseszközök (mobil, tablet) fogni?
Az 5 GHz-s jelek sokkal jobban érzékenyek a zavaró tényezőkre mint a 2.4 GHz-esek így egy házfal is olyan mértékű akadályt jelent amely miatt nem lesz megfelelően fogható jel beltéren.

Mert jelenleg is csak ez az egy kültéri Mikrotik erősít van a külső falra felszerelve és az ezen Mikrotik erősítő által küldött 2.4Ghz-es wifi jeleket veszik közvetlenül a szomszédos épületben az eszközök (okostelefon, tablet, stb.),
A fenti miatt szükség lesz még egy újabb eszközre ami a másodlagos helyszínen fogja biztosítani a helyi elérést, egy ilyen rendszert kell kialakítani ahol is az AP1 és AP2 lenne az ajánlott TP-Link-ek.

Ezen kívül még egy olyan kérdésem lenne, hogy ezek a CPE610 és CPE510 eszközök csak 5Ghz-es routerekkel kompatibilisek, 2.4Ghz-es jelből gondolom nem tudnak 5Ghz-es jelet létrehozni és ezt továbbítani?
Nem

egy TP-Link TL-WR1043ND routere van (ennek a jelét erősíti fel a jelenleg a külső falon lévő Mikrotik erősítő)
Nem erősít semmit sem a MikroTik, önálló eszköz amely UTP kábelen csatlakozik a TP-Link-re.

ha ezen CPE610 vagy CPE510 át tudja alakítani a 2.4Ghz-es jelet 5Ghz-esé akkor igazából ezt a TP-Link TL-WR1043ND routert nem kellene lecserélni.
Miért kellene?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85635) Zebu válasza Alex91 (#85633) üzenetére


Zebu
addikt

itt írnak róla: [link]

(#85636) Alex91 válasza Gubek-Einste (#85634) üzenetére


Alex91
félisten

Magyaran kell ket kulso AP, es egy belso AP/router a kliensek kiszolgalasara. Vagyis 3 eszkozre kell a zsozso... :D

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85637) Gubek-Einste válasza Alex91 (#85636) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Sajnos ez a helyzet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#85638) viktorhu válasza Elk_hound (#85608) üzenetére


viktorhu
veterán

Kb. minden router tud QoS-t, de annyira processzorigényes, hogy nem fogja tudni mellette a gigabitet.

(#85639) Zebu válasza viktorhu (#85638) üzenetére


Zebu
addikt

Én is azt vettem észre az én routeremen, ha QOS bekapcs akkor hirtelen a sebesség 100Mbitre leesik mindenhol.

[ Szerkesztve ]

(#85640) Elk_hound válasza viktorhu (#85638) üzenetére


Elk_hound
tag

Néhányban láttam portonként sávszélesség korlátot, de a fenti, csomag-tipus szerinti QoS nem általános. Ebben (padavan CFW) kerestem, nem találtam.

[ Szerkesztve ]

(#85641) Alex91 válasza Zebu (#85639) üzenetére


Alex91
félisten

Melyik routereden? :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85642) Giot


Giot
addikt

Sziasztok!
Szeretnék véleményt kérni. :)
Tegnap jött meg egy TPlink Archer AX20
5Ghz en álltalában 250mbps a max eddig 290mbps volt.
2.4Ghz en 50-55 körül teljesít.
Ez így rendben van? (a net 500megás "UPC" (Voda)
Az eszköz amivel teszteltem egy Note 8 pro, (802.11a/b/g/n/ac, dual band, )

[ Szerkesztve ]

(#85643) dkess válasza woodworm (#85622) üzenetére


dkess
őstag

Köszönöm szépen a válaszod.

Azonban most visszanéztem még egyszer az előzményeket, ahol eredetileg az egyik "kollégával" Mesh tárgyban értekeztünk. Aztán érintőlegesen szóba került a QOS is és Elk_hound harmadikként beszúrt egy ilyen kérdést a "semmiből":

"Van olyan CFW amitől tudná ezt az N56U?"

Namost arra emlékeztem régebbről, hogy padavan -t használ a router -én, de most elbizonytalanodtam, hogy most "Mesh-jellegű" funkcióra gondolhatott vagy QOS -re. Mindegy, majd pontosít, ha nem az előbbire gondolt ...

@Daywalkerke,

Igen, azt nem írtam, hogy melyiket hova raknám. A CPE610 mehet a Mikrotik helyére kültérre (pontosan célozzatok a másik oldalra). És most jön a varázslat: a CPE510 a másik oldalon beltérre.

Ugye sokat utaltam arra, hogy ennek is a kültéren lenne a helye, de már korábban is írtam, hogy amennyiben lehet, akkor egy jó irányba néző ablakba vagy akár akár cuppantsd rá egy fűtéscsőre (persze csak, ha lehetséges, de ne legyél életvitelszerűen a két eszköz között). Persze ezt is forgassátok nagyjából a másik irányába. Azaz igen - ezek kültériek, de ugye csak az egyiket akarod kültérre rakni.

A szerepeket rosszul értelmezed. A CPE610 nem a 1043ND 2.4 GHz -es WiFi -jét alakítja 5 GHz -é és azt veszik a másik oldalon. A mostani Mikrotik illetve a CPE610 a 1043ND LAN portján kapja a net -et és pont-pont összeköttetésben a másik oldallal átadja azt. Azaz:

- a 1043ND WiFi -je csak az ismerősödnél levő eszközöket szolgálja ki,
- a CPE610 (illetve a mostani Mikrotik) meg LAN kábelen kapott net -et "osztja" a másik felé,
- a másik oldalon levő CPE510 sem azért lesz ott, hogy Te majd arról nézed a YouTube -ot nézzél. Egyetlen célja a CPE610 -el a kapcsolat. Azaz ez a kettő eszköz tulajdonképpen egy baromi hosszú LAN kábelt (vagy még inkább optikát) vált ki. És pont. Semmi más dolga nincs. A CPE510 -es LAN portjáról leveszed a kapott neted és az, hogy mit csinálsz vele az a Te dolgod: pl. switch -el osztod vezetékes kliensek felé vagy egy router (AP mkódban)/AP -val WiFi -t csinálsz magadnak ...

Azaz multi SSID nem kell. Egy SSID bőven elég ... A szomszédnál marad minden a régiben - csak eszköz csere. A másik oldalon a saját eszközödet (nem a CPE510 -re gondolok, hanem a router ábárával alább jelzett eszközre) AP módba rakod.

A CPE610 és a CPE510 is AP (Access Point) -ként fog üzemelni és csak az egymás közötti kapcsolatával foglalkoznak. Belső eszközök WiFi -je az egyéb mostani eszközökre hárul továbbra is ...

Alább egy hevenyészett rajz (kattints rá - úgy jobban látszik):

(#85644) Alex91 válasza Giot (#85642) üzenetére


Alex91
félisten

Nincs, cserelj telefont! ;]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#85645) Giot válasza Alex91 (#85644) üzenetére


Giot
addikt

Akkor jó. Egyenlőre rendben van. :P

(#85646) bigdady válasza Gubek-Einste (#85632) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ax10 már a 20k kategória. (Edigital)
30k-ba meg már belefér az ax50 is (media markt)
Epp ma néztem

[ Szerkesztve ]

(#85647) woodworm válasza Elk_hound (#85640) üzenetére


woodworm
veterán

Van benne QoS, csak sajnos nincs hozzá webes felület. Mivel a qos és a hwnat nem működik együtt, ezért amit nyersz a szabályozással, elveszíted a gyorsítás hiánya miatt.

Beállítás és mintascript.

[ Szerkesztve ]

(#85648) Zebu válasza Alex91 (#85641) üzenetére


Zebu
addikt

😂😂😂 az ac1300g+ v3-nál.

(#85649) Daywalkerke válasza dkess (#85643) üzenetére


Daywalkerke
aktív tag

Tehát ezek szerint ha veszek egy ilyen általad ajánlott CPE610 vagy CPE510 eszközt és ezt oda teszem a külső falra ahol most a Mikrotik van, akkor nem szükséges új 5Ghz-es routert vennie ismerősömnek, mert a mostani csak 2.4Ghz-es TP-Link 1043ND routert ha LAN kábellel összekötöm ezen CPE610 vagy CPE510 eszközzel akkor annak ellenére, hogy a router csak 2.4Ghz-es jelet képes adni a CPE610 vagy CPE510 eszközöknek akkor ez teljesen mindegy mert mivel LAN kábelen kapják a routertől a jelet így az teljesen mindegy, hogy a router csak 2.4Ghz-es maguk a CPE610 vagy CPE510 eszközök már 5Ghz-es jelet fognak adni?
Mert ha ez így van akkor szerintem első körben elég ha egy ilyen eszközt vetetek az ismerősömmel (ha választani kell akkor a kisebb mérete miatt szerintem a CPE510-es eszköz lesz véve) és ezt a CPE510-es eszközt felszereljük a mostani Mikrotik helyére, majd ezután teszünk egy próbát, hogy az 5Ghz-es jelet a szomszédos épület lakásaiban lehet-e beltéren fogni mobillal vagy tablettel és ha igen és stabil a jel akkor elvileg második eszközre nem is lesz szükség ha jól értelmezem?

[ Szerkesztve ]

(#85650) dkess válasza Daywalkerke (#85649) üzenetére


dkess
őstag

Amennyiben figyelmesen elolvasod amit utoljára amit írtam - esetleg megnézed a képet mellé amit rajzoltam - akkor látod, hogy tételesen és konkrétan megválaszoltam azokat a kérdéseket, melyeket most írtál.

Konkrétan leírtam, hogy a 1043ND WiFi -jének ahhoz, hogy legyen Nálad net semmi köze. Odaát a 1043ND WiFi -jére csatlakoznak az eszközök. Közelíthetünk empirikus úton is - átmész a szomszédhoz és jöhet a következő képzelt párbeszéd:

"- Te figyu mán Béla. Ti a Mikrotik WiFi -jére csatlakoztok otthon?
- Dehogy Józsikám. Az egész család a 1043ND WiFi -jére csatlakozik a telefonjával és egyéb eszközeivel ..."

Sakk-matt. Bizony - a Mikrotik nem "erősít" semmit sem. Nem fogja be 1043ND WiFi -jét és erősíti és átdobja. Ilyen nincs ... Így olyan sem lesz, hogy a 1043ND 2.4 GHz -es WiFi -jét befogja majd addig "erősíti" amíg 5 GHz -es nem lesz belőle és jól átküldi hozzád ...

Sőt odamész hozzájuk és csináltok egy olyat, hogy a szomszéd a 1043ND -ből kijövő UTP kábel nyomán elkezd sétálni - Te pedig a Mikrotik -ből jövő UTP után mész. Találkozni fogtok ... Bizony a két eszköz egy kábellel össze van kötve ...

Miért nem elég, ha a Mikrotik -et egyszerűen kicseréljük valami másra - utána meg jól hátradőlünk. OK, ezt is leírtam az előző hozzászólásomban miért nem, de felejtsük el most a rajzzal együtt és vegyük elő a jó öreg paraszti józan eszet. Nem tudom hogy vagy vele, de én totál hülye vagyok a hálózatépítéshez. Semmi gond - majd közösen. OK - a Mikrotik -et kicseréljük egy másik "ugyanolyanra". Hát mi fog történni - hát persze hogy semmi. Ott fogunk állni megfürödve ...

OK, térjünk vissza erre a hozzászólásra - meg a rajzra ami benne van. Először is én soha nem említettem 'vagy' logikai relációt a CPE610 és a CPE510 között. Az egyetlen logikai reláció amit Tőlem olvashattál e kettő eszközzel kapcsolatban: az 'ÉS'. Azaz mindkettő kelleni fog. Ugye szintén írtam, hogy ezt úgy képzeld el, hogy a 1043ND és a Te eszközödet képzeletben egy jó hosszú UTP kábellel összekötjük (rajzon a kék színű UTP kábel csak a két eszköz nélkül és a kék nyíl helyén is kábel). Megvan? Azaz van egy működő hálózatunk ...

Akkor a kábelt két helyen vágjuk el:

- egyik, ahol a CPE610 van (most még a Mikrotik tanyázik itt),
- a másik pedig, ahol a CPE510 van Nálad.

Jó most tegyük be ezt a két eszközt és a kettő közötti nagy kék nyílon megy a vezetéknélküli kommunikáció. Azaz ez a két eszköz tulajdonképpen a kettő közötti kábelt helyettesíti. Semmi mást nem csinál - csak kábelpótkék. Ennek megfelelően is kell majd beállítani.

Azaz a válasz arra, hogy a szomszédnak kell-e cserélni a 1043ND -t: nem. Csak egy esetben: ha szeretne otthon gyorsabb WiFi -t. Ugyanakkor ez rád nem lesz kihatással egyáltalán.

Úgyhogy nincs első meg második kör. Vagy mind a kettőt megveszitek és telepítitek vagy ne csináljatok semmit. Ugye az "A tervet", hogy a Mikrotik -nek veszünk "játszópajtást" azt elvetettük, mert a mostani Mikrotik felületével sem birkóztok meg ...

Úgy egyébként egy kis olvasnivaló. Ő alapvetően ugyanazokról ír, mint én. A diszkós példája nem olyan jó, mint amit eredetileg írtam Neked, de azért nem rossz. Tanulságos. Ez történik most Nálad: [link] .

Talán segít levetkőzni ezt a "jelerősítő" dolgot, amit fogalmam sincs hogyan tud kialakulni emberekben ...

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.