Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#87001) Tonyk válasza Gubek-Einste (#86992) üzenetére


Tonyk
veterán

Iskolai környezet, mivel a wifi lényegtelen, így a falak száma, stb is irreleváns.
Változó számú kliens menne ki rajta, esetenként kb 250 is, de mind vezetéken.(backup vonal lesz)
Mivel iskola, és alapítványi pénz, így a lehető legkevesebb max 40e.
Állítható netmask. Miért? Mert nem elég a C osztályú címzés. Elővigyázatosságból, előre gondolkodván, jelenlegi hálózat (/22) alapján.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#87002) propanbutan válasza Gubek-Einste (#86968) üzenetére


propanbutan
csendes tag

Köszi! :R

(#87003) Soma01 válasza Tonyk (#86988) üzenetére


Soma01
veterán

Mikrotik routereket nézted már? WiFi egyáltalán nem kell, vagy csak mindegy, hogy milyen?

(#87004) Tonyk válasza Soma01 (#87003) üzenetére


Tonyk
veterán

Egyáltalán nem kell wifi.
Amit most néztem az a Ubiquiti UniFi USG Router, de ha van tapasztalat Mikrotikkel azt is szívesen fogadom.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#87005) Vastika válasza huan (#86993) üzenetére


Vastika
tag

Pár hete olvasom ezt a fórumot, és ami számomra meglepő módon kábelezési problémáknál mindig kimarad a lehetőségek - ajánlások közül, az a Powerline.

Nem drága (néha talán olcsóbb is, mint kábelezni ;-) , és szó szerint percek alatt telepíthető.

Pl. egy TL-PA4010P kit 15.000 forint körül megvehető, hát, én inkább ezt választanám a szintek közötti kábelhúzás helyett ;-)

Üdv: Vasti

[ Szerkesztve ]

(#87006) Gubek-Einste válasza Tonyk (#87004) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ide már nem otthoni eszközök valók, a 40k nagyon szűkös keret.
Ubiquiti EdgeRouter 4 alá nem mennék teljesítményben.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87007) Gubek-Einste válasza Vastika (#87005) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Nem véletlenül marad ki a Powerline, teljes egészében a kábelezés minőségétől és a használt fázisoktól függ, a működése sem teljesen biztos, sok a lehetséges hiba forrás, gyakorlati tapasztalatok alapján sem a legjobb alternatíva a normál kábelezésre. HomePlug AV2 alá nem szabad menni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87008) Intelligencs válasza Tonyk (#87001) üzenetére

Mikrotik vagy Ubiquiti biztos tudja a nagyobb maszkot. Viszont SOHO routernél már tapasztaltam olyat - már meg nem mondom melyiknél -, hogy a maszk állítható volt, de csak a /24-ig, magyarán csak az utolsó oktettet lehetett állítani. Tehát /23-at már nem tudtam beállítani, a 255.255.254.0 már nem ment.

Szóval az, hogy állítható a maszk, nem elégséges kitétel, mindenképpen ellenőrizd le, hogy akkor igényednek megfelelően /24-nél nagyobb maszk állítható.

The Amiga, Born a Champion

(#87009) Alex91 válasza Vastika (#87005) üzenetére


Alex91
félisten

Most olyanja van a ket szint kozott, nem valt be neki...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87010) Intelligencs válasza Alex91 (#87009) üzenetére

Egy másik ötlet a kábel nélküliségre, hogy a fenti router - wireless repeater módban - pontosan a lenti fölé kerüljön. Mivel az a tapasztalatom, hogy ezen SOHO routerek antennái jobbra-balra-előre-hátra jól szórnak, fel-le azonban nem., kivéve, ha majdnem pontosan egymás fölött-alatt vannak.

Egy ismerősömnél így sikerült két emeletnyi különbséget áthidalnom. A barátom nem akart saját netet, hanem a bátyjáét akarta használni, aki két emelettel alatta lakott. És ott így meg tudtam oldani, hogy a repeatert pontosan a bátyja routere fölé raktam, ami vette a jelet lentről, majd terítette a fenti lakásban. Így viszonylag egyenletesen jó sebességet tudott nyújtani (20-30 Mbps), ami sokkal jobb és főleg stabilabb volt, mint ha direktben próbált volna csatlakozni a bátyja routerére.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#87011) Vastika válasza Alex91 (#87009) üzenetére


Vastika
tag

Ja, ezt nem láttam a hozzászólásban ;-)

Persze, a kábelhúzás a legbiztosabb megoldás: de ha valamiért nem (egyszerűen) kivitelezhető, akkor egy próbát minimum megér a Powerline is. Sok ügyfélnél használtuk, nem emlékszem, hogy szívtunk volna vele - persze biztosan szerencsénk is volt ;-)

És persze: itt is van mindennél, meg még annál is jobb (és drágább, meg még drágább) megoldás, de nem kell mindig ágyúval lőni a verébre ;-)

Sokszor csak annyi a problémája a kérdezőnek, hogy a lakás túlsó sarkában nincs wifi. Vagy akár csak egy kábeles végpontra lenne szükség egy PC, tévé, akármi számára. Ilyenkor minimum 90%, hogy megoldja a dolgot egy ilyen kit (van wifi extender-es verzió is kapásból) , mindenféle varázslás nélkül... Nincs mindenkinek szüksége a lakásban 4 drága cuccból kiépített Mesh rendszerre, simán feldolgozza, hogy "két wifi" van otthon, aztán csatlakozik ahhoz, amelyikhez.

(#87012) huan válasza Vastika (#87005) üzenetére


huan
őstag

Van ilyenem kb.3 hónapja: TP-LINK Powerline AV1200 3x1000Mbps + Wireless Dual-Band AC1350, WPA8630P KIT
A hálózat vesztesége nem is annyira zavarna, de a wifi nagyon instabil rajta valamiért. Tök jó megoldás szerintem is, de valamiért nem az igazi. Köszi amúgy!

(#87013) kiss.beni93


kiss.beni93
tag

Sziasztok!

Az ASUS RT-AX55 megéri azt a pár ezer forint többletet a AC65P-hez képest?

(#87014) Alex91 válasza huan (#87012) üzenetére


Alex91
félisten

Most az a kerdes, hogy vezetekes LAN-on mennyire stabil es mennyit tud a powerline? Lehet, hogy csak a Wifi resze nem ok.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87015) Alex91 válasza Vastika (#87011) üzenetére


Alex91
félisten

És persze: itt is van mindennél, meg még annál is jobb (és drágább, meg még drágább) megoldás, de nem kell mindig ágyúval lőni a verébre ;-)

Persze, de az a gond, hogy nehez beloni azt az agyut! :) En azon az allasponton vagyok, hogy jol meg kell fogalmazni az embernek, hogy mik az igenyei, es jol utana jarva donteni. Barmit is veszek. Lehet valami olcso, ha nekem az nem fog megfelelni nem erdemes megvenni. Egy kis hasonlat, bar mindig santitanak, ugye, ha minden nap furok, akkor veszek egy jobb es dragabb furopgepet, ha evente csak par lyuk furasara kell, akkor valoszinuleg egy olcsobb is megteszi.
Vagy volt mar olcso telom is, azota csak dragat veszek :).

A router, meg a halozat mara mar eleg fontos lett, hasznaljuk minden nap. Persze, kulonbozoek az igenyek, de mondjuk 200 nm-t gigabites nettel, csillio wifieszkozzel talan megse 10k-s eszkozzel probaljunk lefedni...

Szerintem annal bosszantobb nincs, hogy megvesunk valamit, aztan kiderul, hogy nem eleg, aztan megint veszunk valamit, ami megint nem lesz jo. Es vegul kidobunk egy rakas penzt, es meg mindig nem ertuk el a celt, mig lehet, ha egybol a dragabbat vesszuk, akkor mar boldogan elnenk :).

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87016) dkess válasza Vastika (#87005) üzenetére


dkess
őstag

Ennek oka leginkább az, hogy nem kellett ... :) Azért volt itt bőszen ajánlgatva Powerline vagy éppen médiakonveterek (koax, de akár optikára is) is, ha nagyon nem volt más ...

Azon a TL-PA4010P -n eleve 10/100 Mbps LAN csatik vannak, Powerline interface is "csücskösen" tudja gyakorlati oldalról nézve ezt a tempót. Azaz pl. egy AiMesh rendszernél backhaul -ként használva egy ilyen linket és automatikusan hagyva a kapcsolati prioritást könnyen válthat WiFi -re az ezzel "szétcsapva" a WiFi -t mindkét oldalon ...

Éppen ezért AV1000 vagy AV1300 (és gigabit -es LAN csatik) alatt nemigazán szoktunk már pláne gigabit -es internetek mellé ajánlani Powerline -t. Ezzel a kategóriával azért be lehet célozni akár a 2-300 Mbps -es átvitelt is azért ... Persze ehhez kell az egy fázison levés illetve korrektül bekötött fázis-nulla-védőföld is ...

A "kábelezés költségénél" sokszor kifelejtik azt, hogy az kb. az örökkévalóságnak készül (egyszeri befektetés). Míg az ilyen eszközökkel való kísérletezgetés meg kb. a "végtelen ciklus" ... Arról nem is beszélve, hogy sem a kábelen - sem a WiFi azért nem lesz olyan minőségű, mint ha az alapokat egy Cat6 (avagy akár Cat5E avagy optika) biztosítja ...

A PC -men gigabit -es (gyakorlati sebesség: 110 MB/s) és 2.5 Gbps (gyakorlati sebesség: 280 MB/s) LAN -on is be van kötve. A zárójelben jelzett sebességeket akár egyidőben is tudja folyamatosan és minden időpontban és betonstabilan tartani mondjuk ugyanarra a NAS -ról (avagy internet stb.). E helyett milyen Powerline -t tudnánk használni pl.? :)

(#87017) huan válasza Alex91 (#87014) üzenetére


huan
őstag

Ennek szerintem a wifi-je nem valami jó.

(#87018) Alex91 válasza huan (#87017) üzenetére


Alex91
félisten

Pont ezert kellene radugni valamit vezeteken, hogy kideruljon, hogy ott mit tud... Mert, ha csak a WiFi gyenge, de vezeteken stabilan tart egy elfogadhato sebesseget, akkor ra lehet dugni fennt egy masik WiFi-t...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87019) Tonyk válasza Gubek-Einste (#87006) üzenetére


Tonyk
veterán

Köszi! Megpróbálom kikönyörögni.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#87020) DamianB válasza Gubek-Einste (#86989) üzenetére


DamianB
őstag

Társasház
Másfél szoba + erkély tégla válasz falak
Vodafone 1 Gigabit a cél
Egy szolid okos otthon rendszert építenék lámpák tv hűtő telefon laptop redőny amit lehet rá kötnek
40 K max
Wifi 6 és Asus vagy xiaomi amire gondoltam .

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#87021) Soma01 válasza Tonyk (#87019) üzenetére


Soma01
veterán

Szerintem kérj ajánlást, ennek a két márkának a saját témájában is.

(#87022) dkess válasza DamianB (#87020) üzenetére


dkess
őstag

Asus esetében a kívánalmaknak kb. az AX56U felel meg egyedül. Megfelelő is lehet.

(#87023) sgeza


sgeza
veterán

Szerintetek az Asus RT-AC87U-ra lehet valahogyan varázsolni mesh funkciót? Ez csak szoftveres dolog, vagy a hardvernek kell ezt tudnia?
Elképzelhető vajon olyan, hogy egy későbbi frissítésbe belekerül? Most Merlin van fent, de azt állítja kollégám (az ő routere), hogy nem találja benne az AiMesh-t. Pedig azért tette fel, mert mintha valahol azt írták volna, hogy a Merlinben ez benne van.

[ Szerkesztve ]

(#87024) Gubek-Einste válasza kiss.beni93 (#87013) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Csak bizonyos esetekben.

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87025) undercover


undercover
senior tag

Üdv!

Vásároltam egy TP-Link Archer AX50 AX3000-t. Beüzemeltem vezetékes módban jön a sebbeség amit vártam, (gigás t-home router), de wifi sebbesége szerintem nem elég gyors.
Érdemes valamit állítani, hogy gyorsabb legyen?
5ghz wifiről van szó, egy szobán belül, tehát nem a falokról vagy ilyesmiről van szó.

Tehát annyi, hogy egy t-home gigás routerhez kapcsolódik egy gigás utp kábelel ennyi.
De csak ilyen 300 körül mozog, pedig ennél a routernél 1 giga közelébe kéne, hogy legyen hmm.

[ Szerkesztve ]

LG OLED evo C3 // & // Playstation 5 // & // Galaxy S23//

(#87026) Gubek-Einste válasza sgeza (#87023) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Nem várható, hogy bekerül az AiMesh támogatás.
Az AiMesh szoftveres funkció, hardver igénye nincsen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87027) Gubek-Einste válasza undercover (#87025) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ide való kérdés.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87028) sgeza válasza Gubek-Einste (#87026) üzenetére


sgeza
veterán

Köszi!

(#87029) dkess válasza sgeza (#87023) üzenetére


dkess
őstag

Ezt lehet szerencsésebb lett volna itt: [link]

Gyárira szerintem biztos nem lesz AiMesh, amennyire jól tudom a típus is 2018 óta EOL ...

Merlin -el 384.xx -től esetleg. Melyik verzió van fenn Nála?

Asuswrt-Merlin 384/NG Changelog
===============================
384.13 (xx-xxx-xxxx)
- NEW: AiMesh Router and node support. Note that automatic live
update of Merlin-based nodes is not supported, you will have
to manually update any Merlin-based nodes when a new firmware
is available. Asus-based nodes (which is recommended) will be
able to make use of the automatic live update.
- NEW: ChaCha20-Poly1305 support in Strongswan (themiron)

@undercover, #87025

Mennyi az annyi? Mert pl. mobileszközzel 750 Mbps feletti WiFi sebesség (5 GHz -en) egy brutálisan erősen zavart környezetben azért már a "sok mustárral elmegy" kategória az AX50 -től ...

(#87030) kiss.beni93 válasza Gubek-Einste (#87024) üzenetére


kiss.beni93
tag

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
60nm lakás, tégla fal. Max távolság 15m két falon át. Zavaró wifi nincs, vagy nagyon gyenge minőségben.
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Digi1000
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
AC laptopok 2db, AC telók 3db, TV kábelen, Xbox One kábelen
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?
Amire használnánk. Folyamatos homeoffice. Napközben stream. Online játék. netflix stb.
És ha esténként minden megy egyszerre bírja, szó nélkül.

Köszönöm!

(#87031) undercover válasza dkess (#87029) üzenetére


undercover
senior tag

Nem annyira értek a WiFi-s dolgokhoz, szóval lehet valamit én nézek be. De mi számít brutálisan zavart környezetnek?

Kertes ház, van egy másik wifi kb 5 métere tőle egy másik szobában ami gyengébb mint ez, tehát nem hiszem, hogy zavarná. A szoba ahol van nincs másik wifi eszköz, csak a t-home router amit a szolgáltató adott. Ahogy mondtam egy szobáról van szó.

T-home router utp kábel(ami cat6) csatlakozik a Tp-linkhez, elvégeztem elvileg az alap beállításokat. És egy Xiaomi Mi9T telefonon 300-as net jön belőle, laptopon 350, de ott 433 az elméleti maximum, Next-Gen konzolon is ilyen 300, pedig szerintem abban gigás wifi kártya kell, hogy legyen.

Szóval a 300-at keveslem, 5ghz módban, vezetékesen jön a tplinkből az 1000-es net.

LG OLED evo C3 // & // Playstation 5 // & // Galaxy S23//

(#87032) Gubek-Einste válasza kiss.beni93 (#87030) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Inkább az AC65P legyen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87033) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok!

Mekkora a tapasztalat itt a fórumban az Ubiquiti termékekkel kapcsolatban?
Azon gondolkodom, hogy a fent említett gyártótól raknék össze egy rendszert.

Ajánlott kategória?

Köszönöm szépen

(#87034) sgeza válasza dkess (#87029) üzenetére


sgeza
veterán

Köszi! Valóban nagy hirtelen ide írtam a kérdést, pedig nem idevaló.

Ezt a changelogot olvastam egyébként én is, de szerintem ez általánosságban az egész Merlin projektre vonatkozhat, mert bármelyik firmare-t letöltve ugyanaz a changelog.txt van mellékelve a zipben.
Egyébként a legfrissebb kiadást tette fel: 384.13_10. Ránézek majd azért, de ő azt mondja, hogy nem talál benne mesh funkciót. Valószínűleg tényleg nem várható sajnos.

(#87035) Gubek-Einste válasza smallmer (#87033) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Van saját topikja is, oda nézzél be.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87036) dkess válasza undercover (#87031) üzenetére


dkess
őstag

Ez érdekes, mert amennyiben laptopon az elméleti max. 433 -ból kijön a 350, akkor a Xiaomi Mi9T -ből is ki kellene jönnie 550+ Mbps -nek is. A Xiaomi Mi9T 5 GHz -en AC 2x2 -t tud - elméleti max : 867 Mbps (duplája a laptopénak akkor).

Azt meg tudod nézni Android -ban, hogy milyen kapcsolódási sebességgel kapcsolódik a Xiaomi Mi9T az AX50 -hez?

Aztán ennek tükrében tudunk továbbhaladni - akár PM -ben, hogy másokat ne zavarjunk ...

[ Szerkesztve ]

(#87037) aaronlukacs


aaronlukacs
csendes tag

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Csatolok egy alaprajzot, amit már az elején elcsesztem a lépcsőház méretezésénél, ezért nem arányos, de az alapja a háznak kb 90 négyzetméter lehet és szinteltolásos (-1. szint, 0. szint, félemelet, 1. szint, 2. szint vagy lehet akkor ez 1,5. szint :D). Sajnos az anyagok típusát/vastagságát nem tudom megmondani. Kevés a szomszéd, nagyon minimális wifi hálózattal, szóval azt nem kell figyelembe venni.

Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Gigás Digi

Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Jelenleg 1 TV kábelen; 2 telefon, 2 laptop WiFi-n, de ez a későbbiekben bővül: +3-4 TV wifin, +1 telefon, +1 NAS kábelen; illetve alkalmanként, bővül 8-15 telóval wifi-n, de ez annyira nem érdekes.

Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben? AX, Mesh, ha van parental control az jó, de nem követelmény

Jelenleg egy Linksys E2500 van a fél emeleten rákötve a modemre (ZTE ZXA10 F625G) és egy TP-Link RE450 az étkezőben a 0. szinten. Ezzel a két eszközzel egész jól le van fedve a ház, viszont lassú a net – tudom, nem csoda – és agyamra megy, hogy nagyon lassan vagy egyáltalán nem akar váltani a hálózatok között a telefon wifi-je, illetve a feleségem iPhone 8 telefonja nagyon kaotikusan kapcsolódik a hálózathoz.

Ahogy olvastam a fórumot látom, hogy kábeles backhaul lenne a legjobb megoldás, de ezt nem tudom megoldani, akkor wireless backhaul-t kellene, de mindenképpen AX-es eszközt akarok, amiknél egy – vagyis legalább 2db – tri-band-es már túlmutat a keretemen.

Ezért az elképzelésem egy TP-Link AX73 és egy RE505X, ami képes lenne MESH hálózatra, de most nem kapható, illetve az ára is elszállt – mondjuk tudok várni, nem SOS – illetve látom, hogy nagyon ajánljátok az ASUS-okat is ezért kérdezlek Titeket, hogy hátha van jobb ötletek ASUS vonalon. Esetleg vegyek most egy AX82U-t és később mellérakjak 1-2db low budget - bár annyira nem low budget, mert úgy látom 30ezer a legolcsóbb AX-55 - asus ax-es routert aimesh-be vagy ezzel nem lennék előrébb, mint a TP-Link-es vonallal?

Előre is köszi, ha végigolvassátok a szenvedést és javaslatot tesztek! :)

(#87038) Kiskokó


Kiskokó
veterán

Helló

ASUS RT-N18U routerem van otthon, de a szülőknél valami baj van az ottanival ezért azt gondoltam elviszem nekik az enyém és én veszek egy újat magamnak.
Több kérdésem is lenne, kérném segítségetek mert Routerbe nem vagyok otthon :D

Szóval az első.
A meglévő Netgear-el az a baj, hogy hiába csatlakoznak fel rá wifin a telefonok, még sincs rajtuk net. Tehát a kapcsolat sikeres, csatlakozik wifin de nem jön rajta net. Laptopon nincs ilyen baj de ritkán azon is eldobja.
Jól gondolom, hogy ez router hiba ?

Következő kérdés. Magamnak otthonra kinéztem pár típust.
Igazság szerint nincsenek nagy igényeim a routerrel kapcsolatban ,de ha már veszek legyen jó, és ha későbbiekben lehet szükséges valami akkor ne kelljen cserélni.

1000-res Digi optikai netem van, a routeren 1-2 telefon, 2TV (amin amúgy sose használok netet) van Wifin, kábelesen pedig kamera, riasztó, PC van rákötve.

Ezek tudatában van e értelme mondjuk ennek ?
[link]
vagy bőven elegendő
ez [link]
Vagy akár még ez is [link]

Köszi
Üdv
Szabolcs

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#87039) dkess válasza aaronlukacs (#87037) üzenetére


dkess
őstag

Igen, a kábeles backhaul lenne a megoldás a problémádra amit keresel. Ezt egyébként érdemes is lenne betervezni a következő nagyobb házfelújításnál (Cat6 kábellel legalább) - hosszútávú megoldás lenne. Ráadásul középtávon vissza is hozná az árát. Arról nem is beszélve, hogy minőségben ég és föld lenne a kettő. Persze amennyiben vannak - akár jelenleg használaton kívüli - kábelcsatornáink vagy olyan ahol elférne egy UTP (pl. szobákba menő koax -ok mellett akár), akkor nem kell nagyfelújításig várni feltétlenül. Legalább az érintett célszobá(k)ig elrángatva egy UTP -t a felhasználói élményen drasztikusan javítani tudnánk - WiFi ügyben is.

Amennyiben hosszútávon maradnánk a jelenlegi felállásnál, akkor mondanék egy érdekes dolgot. Ne router+extender (ami akár lehet másik router) felállással kezdjünk első lépésben.

Írtad, hogy a kábelen levő TV -n (ami a nappaliban van, ha jól gondolom) kívül van még 3-4 TV ami terv szerint WiFi -n lógna. Feltételezem ide koax kábelek mennek a Digi ONT -tól. Most amennyiben az UTP behúzása mellé valamiért nem lenne opció, akkor tehetünk a koax kábel két végére pl. egy ilyet: [link] (bővebb lista itt, de a linksebességre figyelni kell: [link] ).

Amit észrevehetsz, hogy koax linksebesség 2.5 Gbps - a LAN csatlakozók pedig gigabit -esek. Ennek oka egyfelől, hogy itt is van elméleti-gyakorlati különbség illetve az, hogy nemcsak pont-pont kapcsolatot lehet létrehozni. Azaz pl. 3 eszköz használata esetén ez kettéoszlik (így is meglenne a gigabit minden relációban). Ugye ebben az esetben a Digi ONT -nál levő koax elosztó elé kötöd az egyiket és a végpont(ok)hoz a másikat. A TV -t nem zavarja - azzal párhuzamosan menne át. Amelyik hálóba telepítünk ilyet ott mondjuk lenne kábelvégen egy router aminek a LAN portjaiba lehet dugni TV -t, laptopot, bármit is akár ...

A nappaliba a AX82U nem rossz ötlet. Aztán az érintett egyéb hálókba meg mehet mondjuk AX56U. Így, kábeles backhaul -al nagyon durva WiFi -d lenne. Sajnos a WiFi backhaul rendesen felzabálja az összes router/extender WiFi -jét - többek között ezért sincs sebességed már most sem (no meg a dual-band N -es router sem egy mai gyerek már).

Egyébként az Asus AiMesh -t azért szeretjük, mert:

- támogat kábeles backhaul -t (pl. TP-Link -nél a OneMesh nem - csak a Deco Mesh, meg az Omada -k ...),
- amennyiben az összes Mesh eszköz AP módban fut, akkor is lehetséges. A TP-Link OneMesh -nél pl. a hálózati főrouter és az AiMesh Router szerepkörök nem tudnak szétválni (ugyanannak kell lennie),
- az utóbbi időben kijött fw frissítésekkel különösen, de egyébként is eléggé használható kis rendszer ez ...

Úgy egyébként már a jelenlegi eszközeiddel is sokat dobna egy fentebb pedzegetett kábeles backhaul - ugyanakkor nyilván AX -et egyik sem tud illetve a főroutered dual-band N -es WiFi -jétől sem szabad csodákat várni már.

Hogy tetszik az ötlet?

(#87040) Alex91 válasza aaronlukacs (#87037) üzenetére


Alex91
félisten

Asus RT-AX92U indulasnak, aztan azt lehet boviteni...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87041) huan válasza Alex91 (#87018) üzenetére


huan
őstag

Sziasztok,

Feltérképeztem WiFi Analyzerrel a lakásunk wifi-jeit, a 2,4 és 5GHz-eseket is. (a nappali van a földszinten, az értékek Mb/s-ban vannak. A piros értékek a gondok. A sárga elemek wifi-k)

- Ha lehet egy hálózatot használnék (egy SSID-t)
- A powerline 5GHz talán, de van pár 5GHz-el nem kompatibilis eszköz és az is elmarad a névleges sebességtől (ha stabil lenne és nem veszítene ennyit ez lenne a legjobb)
- A powerline 2,4 gyalázat. No komment.
- A powerline LAN gyalázat. No komment.
- Gondoltam arra, hogy a powerline lan után egy routert teszek, de nagy a veszteség a névlegestől.
- És bár a stabilitás fontosabb lenne, a telekom 5GHz-irányában gondolkodnék, ha az emeleten kiterjeszthetném (ekkor már lecserélném a nem kompatibilis eszközöket is)

Mindent megvizsgáltam, sajnos a kábelezés nem kivitelezhető. Marad a wifi.

Mivel tudnék egy hálózatot csinálni, ami magas jelerősségű mindenhol, 2,4 és 5GHz-es? Új router szóba jöhet.

TÉRKÉP

Köszönöm!

(#87042) Alex91 válasza huan (#87041) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , ez...

Mondjuk az a gyerekszoba elegge aggaszto...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87043) huan válasza Alex91 (#87042) üzenetére


huan
őstag

Az eszköznek nem muszály ott lennie, csak a jelnek. Ennek egyik darabja kliens? Ez is az?

(#87044) Alex91 válasza huan (#87043) üzenetére


Alex91
félisten

2 db kell, annak meg 100k az ara mashol is...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87045) huan válasza Alex91 (#87044) üzenetére


huan
őstag

Rendben. Az egyik gondolom lan-on csatlakozik. A másik?

(#87046) Alex91 válasza huan (#87045) üzenetére


Alex91
félisten

Ha ezt a megoldast valasztod, akkor kiiktatod a szolgaltato eszkozen a wifi-t, kabelen az egyikkel osszekotod, az lesz a fo router, vagy AP, amit szeretnel, aztan a masikat wifi-n csatlakoztatod az AiMesh halozathoz. A ket eszkozt lehetoleg egymas ala tedd a ket szinten!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87047) huan válasza Alex91 (#87046) üzenetére


huan
őstag

Rendben. Az egymás alattnak mi a lényege?

(#87048) Alex91 válasza huan (#87047) üzenetére


Alex91
félisten

Hogy a ket router olyan tavolsagban legyen egymastol, hogy meg jo legyen a sebesseg. De szerintem ezt jelezni is fogja a beallitasnal, hogy megfelelo-e.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87049) Kiskokó válasza Kiskokó (#87038) üzenetére


Kiskokó
veterán

Vagy Asustól van ajánlottabb márka? Régen Linksys-t szerettem de az már nincs is nem ?
TP-link-et viszont kifejezetten nem szeretem :D

[ Szerkesztve ]

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#87050) Gubek-Einste válasza Kiskokó (#87038) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mindenképpen megéri AX-s eszközben gondolkodni,
Az AC65P és AC85P ugyan az az eszköz így az olcsóbb AC65P is elég lesz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.