Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Oldman2


Oldman2
veterán

Köszi!
:R

(#2) Alex91


Alex91
félisten

Az IKEA kimaradt… :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#3) daninet válasza Alex91 (#2) üzenetére


daninet
veterán

A Dirigera hub az Matter-t használ, a korábbi okos hub pedig zigbee volt. Mindkettőről volt szó, sőt az eszköz ajánlóban 15 eszköz felett ezt ajánlottam. ;) Viszont ikeának is hiányos a felhozatala, pl csak dugaljas relé van, kapcsoló mögé építhető nincs.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4) ViZion


ViZion
félisten

Csak átfutottam, huhh... sok minden benne van. :K
Gratula a cikkhez, sokunkak hasznos lesz. :R
Mélyvíz is jöhetne, most adatbázissal (külső, nem a beépített influxdb) gyakorlok, egyelőre fogalmam sincs mi történik, próbálom áterőszakolni az adatokat :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#5) daninet válasza ViZion (#4) üzenetére


daninet
veterán

szeretnék egy mélyvíz cikket de az esphome-ról leginkább. HA-ról annyi minden van már mindenhol (bár nem összeszedve), hogy csak ismétlés lenne

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

első oldalt elolvasva egy kérdés: Zigbee (és Thread) frekvenciája nem zavarja az otthoni 2.4-es wifit, illetve a Z-wave frekije mobilokat?

(#7) ViZion válasza daninet (#5) üzenetére


ViZion
félisten

ESPHome nagyszerű, de eddig minden frissítésnél volt valami bánata és mintha hagyná sleep-be menni a cuccot, pedig nem kellene. Local Tuya is működik, de pátyolgatni kell néha (új local kódot kapnak resetnél az eszközök). Amivel gondtalanul lehet élni az a Shelly. Drágább, de már értem, h miért.

Ehh, találtam leírást, szerintem a port volt rossz. Este tesztelés... :B

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8) Ezekiell válasza Sanyi.mTs (#6) üzenetére


Ezekiell
veterán

Nem zavarja, pont ez a lényege.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#9) daninet válasza Sanyi.mTs (#6) üzenetére


daninet
veterán

teljesen átfednek a frekvenciák, de zigbee a wifihez hasonlóan rendelkezik 16 csatornával tud választani magának

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#10) DopeBob


DopeBob
addikt

Onnan ismerhető fel, hogy valakinek az otthonában Home Assistant fut, hogy csak erről tud beszélni

Juj, ez nagyon betalált :B

MZ/X

(#11) daninet válasza DopeBob (#10) üzenetére


daninet
veterán

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#12) DopeBob


DopeBob
addikt

-

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#13) HThomas


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Nagyon jó, alapos cikk!

"Mindenki hasonlóan kezdni, vesz pár kapcsolható kacatot, [...] és mindent máshol kapcsolsz."

Ismerős helyzet, ez van nálunk is... néha elgondolkodom, hogy jó lenne valami értelmes rendszer, de lusta vagyok hozzá :)

(#14) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Hát az egyik legjobb döntés volt mikor elkezdtem Home Assistantot használni

Igazából azt tudnám mondani, hogy tök felesleges az egész, és eközben mégis tök hasznos

Elmegyek munkába, megnyomok egy gombot, kikapcsol minden ami nem kell, hazaérkezéskor télen/nyáron pont kellemes időre érek haza
Mire hazaérek meg van locsolva, illetve reggel mikor már nem vagyok itthon szintén megy egy kört a locsolás
Ha égve hagyom a villanyt, lekapcsolódik
Ha lesz robotporszívóm végig takarít mikor nem vagyok itthon, így nem lesz lábalatt
A kamerák csak akkor vesznek felvételt ha nem vagyok itthon

stb...

Plusz egy nagyon jó kis elfoglaltság kilogikázni mindezt automatizmusba, és összerakni az egész rendszert, intergálni az új dolgokat

De ha azt nézem, 10-20 éve is tökéletesen megvoltam ezek nélkül és eléldegéltem valahogy :D

Én adom, míg mondjuk anyumék akik nagy kertészek, egy 15ezerftos locsoló rendszerre sem ruháznának be, mert felkelnek hajnalban és meglocsolnak manuálisan, és azt is tökre megértem

[ Szerkesztve ]

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#15) body007


body007
addikt

visszatalálós up :R

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#16) tDr1v3r


tDr1v3r
veterán

Jó kis cikk lett, hiánypótló, alaposan végigvitted. :)

Laikusként kérdezem (akinek kb annyi tapasztalata van hogy használt Homebridge-t egy ponton az életében), ha mondjuk Hassio-m fut és azon van pluginnal HomeKit és Google Home (vagy Alexa) integráció működhet az hogy én mondjuk a túlárazott iSzutykaimmal, barátnőm meg az androidos forrósodó hulladékával tudná vezérelni a lakást, egymás mellett? Sima kapcsolgatásokra (világítás, konnektorok, fűtés-hűtés, TV, kávéfőző bekapcsolás etc) gondolok, tehát hogy "kvázi gyári" felületeket használnánk mindketten ami bele van integrálva a rendszerbe és CC-ből vagy értesítési sávból tudjuk egyből nyomogatni, Siri/Assistant is hozzáfér, ilyenek. Automatizálást vszeg Hassio-ra (vagy Domoticz, ...) bíznánk, csak a manuális kapcsolgatás lenne a lényeg, meg hogy pl. értesítsen mindkét eszközön ha aktivál a vízjelző, ilyenek. De kamerakép is lehet akár.

[ Szerkesztve ]

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#17) ViZion válasza enginev3.0 (#14) üzenetére


ViZion
félisten

Jogos, kb. én is így látom, hogy kicsit időrablás, kicsit szórakozás, kicsit kényelem, kicsit spórolás. Azért jó érzés, h a saját bizbaCCom működik, vezérli a fűtés keringetést, nézi a hőfokokat, közben látom a nagyobb gépek fogyasztását, stb.

Jah, Spóroljunk, mindegy, h mibe kerül... :D gyerekszoba kapott 8k Ft-os okos villanykapcsolót, mert néha felkapcsolva maradt.
De nálam pl. a bejövő 3 fázis is elég szűk, így azt is kapcsolgatja (sütésnél a bojlerek, szárítógép kikapcsol, stb.)

tDr1v3r: ezt simán tudja, sőt. Nálam van, h nem a HA-t indítom telefonon, hanem a felhős appot (amolyan hibrid-összvér rendszerem van), ott kapcsolok vmit be, HA-ban megjelenik. Asszony a konyhában egy régi Android tableten kapcsolgat, gyerekek nem kapcsolgatják.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18) cinemazealot


cinemazealot
addikt

:R

#visszatalálóshsz

(#19) blueMerle


blueMerle
veterán

Lassan egy éve használok Alis Tuya eszközöket a lakásban és a hétvégi házban. Filléres bizgentyűk, hiba nélkül teszik a dolgukat: vízszivárgás-érzékelők, füstérzékelők, akksis-napelemes biztonsági kamerák (személy, mozgás észlelése), hőmérséklet-érzékelők, univerzális infra távirányítók, okos konnektorok, égők, led szalagok, videó-kaputelefon....

Kamerából van kettő, és a legtöbb szenzorból 2-3db, okos konnektorból pedig közel 10.
Az összes eszköz összesen nincs 300 euró, és egyikhez sem kell hub, gateway. Csak simán működnek megbízhatóan, cloud alapon, a routerhez wifin csatlakoztatva :)

Amit viszont erősen NEM AJÁNLOK, az a TP-Link Tapo rendszere.

(#20) Diabolis


Diabolis
tag

Nagyon jó, összeszedett, szépen tagolt írás, főleg nekem nagyon laikusnak, aki még csak gondolkodik az építésen.
Klíma nincs, de például a függönyös megoldás a videóban egész jó. Az ébresztőre bekapcsoló kávéfőző gondolatával pedig régen játszok :D

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#21) enginev3.0 válasza blueMerle (#19) üzenetére


enginev3.0
félisten

Mások meg pont a tapot ajánlják HA alá

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#22) dom1n0


dom1n0
aktív tag

Nekem is Home Assistat van, szerintem már 5+ éve, Philips Hue világítással, Sonoff R3 vezérli az elszívókat, zigbee, bt hőmérők vannak vegyesen, Shelly konnektorok, pár xiaomi ledcsík a konzhában, van egy okostükör a fürdőben, gázriasztó a kazánházban, meg még pár apróság, Google Nest, stb :).
A HA egy Gigabyte brixen fut, nagyon megbízhatóan.

(#23) daninet válasza blueMerle (#19) üzenetére


daninet
veterán

Tapo kamerák lokálban rtsp-vel nagyon jók. A cloudjuk szar. :DDD Nekem kettő is van, akkor vettem mikor megláttam, hogy a Brandonban 60k egy bébi kamera :D jó volt 8ezerért a Tapo C100. Tűzfalban letilt, home assistanthoz rtsp stream hozzáad, és kész is.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#24) btotyi


btotyi
tag

Egy apró hiba, nem demoticz hanem domoticz! [link]

(#25) faki_ válasza daninet (#23) üzenetére


faki_
senior tag

Ha valaki nem ismerné: ONVIF, Tapo: Cameras Control. Utóbbival a C200-akon megy sok minden, elméletileg a felhős tároláshoz is hozzáfér, de ezt nem próbáltam.

(#26) dom1n0 válasza faki_ (#25) üzenetére


dom1n0
aktív tag

köszi, kipróbáljuk :)

(#27) mepet


mepet
addikt

Mi az az (58)? :B

(#28) daninet válasza mepet (#27) üzenetére


daninet
veterán

pihent agyú hülye humor :DDD
[kép]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#29) NGA


NGA
addikt

Én azzal kezdtem, hogy vettem egy csomó Philips Hue égőt, kapcsolót fillérekért. Ezzel indult az egész, majd jött az Alexa, majd a jött hozzá a broadlink, meg pár kapcsolható konnektor, és most már egész jól elvagyunk. Általában a világítást hanggal kapcsoljuk, ha kijövök a konyhából, csak szólokalexának, hogy kapcsolja le a villanyt. A ventillátort, hifit (retro, nem távkapcsolós) is ez kapcsolja, a légkondi meg alapból tudja az alexát. Ez egy kis panellakás, ennyi elég is nekem.

(#30) blueMerle válasza daninet (#23) üzenetére


blueMerle
veterán

A kamerákkal nincs baj, nekem két akksis van. Ellenben a konnektorok, kapcsolók random offlineba kerülnek cloudban. Természetesen jól van beállítva minden. A Tuya ilyet soha nem csinál.

(#31) daninet válasza blueMerle (#30) üzenetére


daninet
veterán

valaki említette, hogy volt kínai Smart Life reléje amivel a garázskapuját nyitotta és nem egyszer arra ért haza, hogy nyitva a garázs, mert a cloudból valami triggerelte :)
Ezekkel vigyázni kell

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#32) mepet válasza daninet (#28) üzenetére


mepet
addikt

Juj! Koszi, sosem jottem volna ra. :))

(#34) blueMerle válasza #32839680 (#33) üzenetére


blueMerle
veterán

Miért?

(#35) Synthwave


Synthwave
HÁZIGAZDA

*okosotthon

Sorry, de annyiszor szerepelt, hogy nem bírtam ki.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#36) Gomez86


Gomez86
őstag

Nagyon tetszett köszi szépen. :R

Én is ott tartok mint szerintem sokan hogy van otthon 1-2 ez az, de jó lenne ezt kimaxolni és valahogy úgy megkérkezni mint nálad van az HUB.

Mindezt úgy hogy a feleségemet egyáltalán nem érdekli, csak működjön, a gyerkőc meg nem tud még angolul...

Lehet hogy idén még nem, de jövőre nekidurálom magam és lesz minden a garázsajtótól a kiskapuberregős számkódos beengedőtől a lámpák, klímák autómata kapcsolgatásán át egészen a víz előmelegítéséig a zuhanyhoz...

"A man is a success if he gets up in the morning and gets to bed at night, and in between he does what he wants to do." Bob Dylan

(#37) kpityu2


kpityu2
őstag

Nagyon jó kis cikk, kicsit rendet vágott a kialakuló katyvaszban.

Nem volt említve, de az okosotthon rendszerek egyik jó felhasználási módja a redőnyök, ventilátorok, klímák időjárástól, napállástól függő vezérlése. A Home Assistant alapkonfigurációban időjárásmodullal települ, amit szolgáltatja a beállított hely szerinti napállást is, aminek segítségével lehet vezérelni a redőnyöket. Sok áramot meg lehet vele takarítani. :D

A másik amit megemlítenék, hogy a ZeroTier mellett létezik a Tailscale nevű Wireguard alapú VPN szolgáltatás, ingyenes a legkisebb csomagja (és aki bennük se bízik, az saját szervert (Headscale) is csinálhat egy bérelt VPS-en) és a segítségével végpont-végpont titkosítással elérhető az otthoni hálózat szolgáltatói CGNAT-on keresztül is. Nekem jobban bevált mint a ZeroTier ami ráadásul zárt protokoll.

Illetve még annyi, hogy hardverként nekem leginkább az Asrock J-sorozatú passzív mini-ITX alaplapjai váltak be, 8G RAM, egy SSD, passzív táp és van egy néma, teljes értékű PC szervernek.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#38) ViZion válasza kpityu2 (#37) üzenetére


ViZion
félisten

Nálam is Tailscale üzemel, nem a HA-hoz, egy másik VM-et érek el vele.
Cloudflare tunnel és egyéb VPN megoldásokhoz képest sokkal egyszerűbb beüzemelni. Gyakorlatilag ez a Wireguard telepítés és konfigolás egy lépésben.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#39) kpityu2 válasza ViZion (#38) üzenetére


kpityu2
őstag

Igen, ügyes dolog. Nekem van egy Asrock mini-ITX linuxos passzív PC és azon dockerben mindenféle szerver amíg rájuk nem unok. HA, Nextcloud, stb. Simán elérem máshonnal, akár mobiltelefonról is és a route sokkal könnyebben beállítható volt mint a ZeroTiernél. A webes dashboard azonnal jelezte, hogy subnet van az adott eszközön, akarom-e aktiválni.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#40) sunavlys válasza blueMerle (#30) üzenetére


sunavlys
senior tag

nekem a tuya redőnykapcsolók mennek le folyton offline-ba

zigbee segítene ezen?

mondjuk 14 db-ról van szó, húzós összeg lenne a csere

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#41) ViZion válasza sunavlys (#40) üzenetére


ViZion
félisten

Nálam sok Tuya eszköz van, nem jellemző viselkedés... Wifisek? Routered bírja?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#42) bteebi


bteebi
veterán

Ejha, nekem (sajnos) kifejezetten hiánypótló írás. :C :R Hirtelen sok minden kitisztult (valamelyest) :DDD . Elsőre talán leginkább a Shelly vonalat lőném be magamnak, aztán majd meglátjuk. Mondjuk ez >1 hónap múlva kezdődő, és talán soha véget nem érő projekt lehet majd. :)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#43) sunavlys válasza ViZion (#41) üzenetére


sunavlys
senior tag

Persze, wifisek (nem zigbee-sek).

Van egy Tcom-os Huawei router az alsó szinten és egy Tplink 841-es AP a felsőn. 2x100 m2. Szerintem túl nagy a ház ezért gondolom, hogy talán zigbee jobb lenne. Da amikor kezdtem építeni (2020-ban) akkor még nem is hallottam zigbee-ről. Idegen volt nekem a dolog.

[ Szerkesztve ]

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#44) sunavlys válasza bteebi (#42) üzenetére


sunavlys
senior tag

Ja, és ha elcseszed kezdheted az egészet újra egy másik termékpalettával :DD

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#45) daninet válasza sunavlys (#44) üzenetére


daninet
veterán

shellyvel nem nagyon lehet mellélőni. Kínai cuccokkal fordulhat elő az, hogy nem tudod őket a borzalmas ökoszisztémájukból kimenteni. De még sonoff termékeket is újra lehet húzni tasmotával vagy esphome-al ha nem jön be az appjuk meg a cloud.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#46) bteebi válasza sunavlys (#44) üzenetére


bteebi
veterán

Elcseszni nem szeretném, bár mivel nem értek hozzá, ezért nyilván van némi veszély.

Ahogy beszéltem korábban a villanyszerelővel, ő magyarázott nekem valami központosított rendszerről (gondolom valami vezérlő hubos), bár azt mondta, hogy akkor minden kábelt duplán kellene húzni a villanyóráig (vagy a hubig is el kellene húzni mindent?), és hogy a központi egysége is baromi drága lenne. Nem tudom, hogy ennyiből érthető-e. :DDD

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#47) daninet válasza bteebi (#46) üzenetére


daninet
veterán

Igen vannak ilyenek. Aztán jön egy "szakember" aki 800+áfáért "programozza fel" (bármit is jelent ez) a 20 relédet meg a 2 termosztátodat.
Erről írtam a cikk első bekezdésében, hogy ezekről a rendszerekről nem lesz szó. Biztos tök jó, ha van pénzed, illetve bármi gondod van odajön valaki és megcsinálja.
Kapcsolatban vagyok egy villanyszerelővel aki jutalékot kap ha elad ilyen rendszereket és vannak ügyfelei néha akiknek mindegy a pénz. Amikor építkeznek megkérdezik tőlük legyen-e okos otthon, azt kérdezik mennyi lesz kb, válasz az, hogy max 5m forint. Rábólint, csináljátok.
Volt egy 1000m2 körüli háza nemrég ahol csak a beállításért 3m forintot számlázott ki az okosotthonos cég. A többlet kábelezést ami sok km volt már ne is említsük.
Ilyen árak vannak :)

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#48) kpityu2 válasza daninet (#47) üzenetére


kpityu2
őstag

Úgy látom az okosotthonos FB csoportban már meg is reklamálták, hogy a fizetős rendszerekkel mostohán bánsz a cikkben. :D Mondjuk nem értem, mert valakinek fussa, hogy kulcsrakészen vegyen egy ilyen rendszert, az nem Logout cikket fog olvasni.
Igazából én azt látom, hogy ez még nem kiforrott dolog. Vagy veszel egy fizetős rendszert és reménykedsz, hogy 5 év múlva nem tűnik el a cég és ott állsz egy senki által nem ismert valamivel, vagy nekiállsz magad barkácsolni.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#49) sunavlys válasza bteebi (#46) üzenetére


sunavlys
senior tag

elcseszeheted, ahogy én is, wifivel kezdtem, de ha most kezdenék zigbee-vel kezdenék

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#50) dom1n0 válasza sunavlys (#49) üzenetére


dom1n0
aktív tag

nekem vegyesen van zigbee wifi, de lekopogom semmi gond egyikkel sem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.