Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-31 21:29:46

LOGOUT.hu

Házimozi haladó szinten
Ebben a topikban alsó-középkategória feletti rendszerekkel foglalkozunk, de bármilyen házimozival kapcsolatos kérdésre (ha tudunk) szívesen válaszolunk.
Ha nem vagy járatos a témában és kezdő szett vásárlásában kérsz segítséget, kérlek kérdésedet itt: Házimozi belépő szinten tedd fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#163151) Tamoo válasza fehér_ember (#163147) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Hallottál pl. ilyen egyébként 500-600eFt / db árú KCS-t amiket használnak vagy esetleg diy HTM12-t? Netalántán BMS szubot ami az egyik legjobb szub hangszóróra épül?
Vagy csak az előítéletek beszélnek belőled? Ez nem a búcsús szint mégha néha hasonlóan is néz ki. :D

[ Szerkesztve ]

(#163152) ctrlaltdel13 válasza rudi77 (#163136) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Miért nem tetted ezidáig?
Vagdalkodsz itt minden fajta minősítéssel, ahelyett hogy a nick-név alatt levő, valós személlyel felvennéd a kontaktust.
Utána leszűrhetnéd a kozekvenciát.
Én ezt tettem, ajánlom neked is.

(#163153) Tamoo válasza ctrlaltdel13 (#163152) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Hangkártyával mi a helyzet, beüzemelted már?

(#163154) ctrlaltdel13 válasza Tamoo (#163153) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Nem volt időm.(peca)
Csütörtök estére tudok majd érdemit írni. Avr-hez viszonyítva.

(#163155) Rumcsaka


Rumcsaka
tag

Egy Yamaha DSP-AZ1 Dolby D./DTS 5.1/6.1/Stereo hangminőségét mostanság melyik kategóriába tartozó AVR tudja nyújtani?
(Még 2003-ban hallottam ezt a gépet egy kiállításon és olyan hangteret és olyan pontos oldalról érkező efekteket amit ez a gép nyújtott akkor azóta sem hallottam)
Ezt azért kérdezem mert mostanra olcsón tudnék venni ilyen gépet és csak azért jött a képbe mert mostanság is szinkronnal nézem a filmeket (ezért most kapok :) ) és ha csak eredeti HD hangsáv van a lemezen akkor persze felirattal nézem de akkor ebből is sima DD/DTS hangot nyomna ez a gép is...ez még nem tartalmazott HDMI be és kimenetet csak Koaxiális és Optikai digitális be és kimenetet meg persze RCA be és ki...

(#163156) BBéci válasza Rumcsaka (#163155) üzenetére


BBéci
titán

Ugyanabba a kategóriába tartozó erősítők, mint amibe a maga idejében az a Yamaha focizott, vagyis a legmagasabba. Arcam AVR850, Denon AVC-X8500H.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163157) Rumcsaka válasza BBéci (#163156) üzenetére


Rumcsaka
tag

Akkor egy jó darabig jó lesz nekem a Yamaha :)
Köszönöm szépen a segítséget! :R

(#163158) Quetz válasza rudi77 (#163139) üzenetére


Quetz
őstag

Ha tényleg érdekel a téma és utána olvasnál, akkor tudom ajánlani ezeket a könyveket:
- F. Alton Everest, Ken Pohlmann: Master Handbook of Acoustics, Sixth Edition
- Rod Gervais: Home Recording Studio: Build It Like the Pros
- Floyd E. Toole: Sound Reproduction: The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms (Audio Engineering Society Presents) 3rd Edition

Emellett érdemes belenézned a Home Theater Geek sorozatba, ahol Scott Wilkinson beszélget többek között olyan emberekkel, akik évtizedek óta építenek stúdiókat, moziszobákat, készítenek akusztikai terveket vagy mixelnek filmeket.

Én átrágtam magam az első két könyvön, megnéztem jó pár epizódot és rengeteg fórum bejegyzést, mielőtt belekezdtem a szobámba. Hogy hiperszuper lett-e? Abban biztos vagyok, hogy a következő jobban sikerülne :D

(#163133) junior19:
A projektor még nincs kalibrálva, mert a egyrészt szoba még nincs végleges formájában, másrészt közbeszólt a covid-19. De persze amint ezek a problémák elhárulnak, akkor hívok egy szakembert, hogy állítsa be.

(#163159) mpo válasza junior19 (#163133) üzenetére


mpo
veterán

Sokat segítettél abban, hogy a két tévén és a monitoron jobb lett a kép, köszönet érte.
Ezt is tőled kaptam:
[link]
Azt meg megbeszéltük, hogy miért nem szeretnék kalibráltatni.

Ha érted, akkor már elavult.

(#163160) rudi77 válasza Quetz (#163158) üzenetére


rudi77
tag

Érdekelni érdekel a téma mert hamarosan nálam is a szoba átrendezésre kerül. Igazából a valós tapasztalatokat hiányolok. Érdekelne hogy milyen volt.Átépítés közben mit, miért, hogyan,mivel oldottad meg a szobádat.Illetve milyen lett fényképekkel és méréssekkel igazolva.Gondolom rengeteg mérésre szükség volt.Illetve mi az amit másképpen csinálnál.
Mert ilyen formába senki nem ossza meg a fórumom.Pedig ebből lehetne tanulni másoknak. Mert sok itt a szakmai beírás tapasztalat nélkül.Illetve KP te is megoszthatnád a szobádat és kizárólagosan tapasztalat alapján.Mindjárt más szájízzel olvasná mindenki az írásaidat.
Ha mindenki tapasztalat alapján írogatna kevesebb lenne a félre értés és a vitatkozás.Sokszor figyelem hogy valaki karosszékből hátradőlve a számítógép mellől megmondja mi az ami jól szól és mi az ami nem.Holott nincs jelen, nem hallja azt amit a jelenlévő hal.Vagy egyáltalán nem is látta nem is ismeri azt a terméket amiről negatívan vagy pozitívan ír. Mert ugye netten ezt írták valahol.

(#163161) Tamoo válasza rudi77 (#163160) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Nem mozi, de akkor egy kis mérés:
2x3db 5cm-es Airrock XD oldalfali panel hatása az utózengési időre:
(a piros van nélküle)
Az is látszik, hogy kellene két basszuscsapda.

[ Szerkesztve ]

(#163162) mpo válasza Tamoo (#163161) üzenetére


mpo
veterán

Hova rejtetted a centert?
Azért érdekel, mert nálam alatta van.

Ha érted, akkor már elavult.

(#163163) Tamoo válasza mpo (#163162) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Sehová, ez nem a mozim. Csak a panelek hatása miatt raktam be.

(#163164) alphamooncam válasza rudi77 (#163160) üzenetére


alphamooncam
őstag

Még nem akartam publikálni, mert csak a "deszkamodell" van kész, meg fél órája ment tönkre a sarokcsiszolóm is. :(((

Előtte:

Utána

Előtte

Utána

Na mi ez? :) ;)

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163165) Tamoo válasza alphamooncam (#163164) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Helmholtz rezonátor / basszuscsapda?

Itt ott azért megnéztem volna más skálával.

Azt a 7s-et amúgy el sem tudom képzelni. :D Az nem mérési anomália? Még az 1s is nagyon sok.

[ Szerkesztve ]

(#163166) #98221312 válasza alphamooncam (#163164) üzenetére


#98221312
törölt tag

Wow! Gratula!
Ez egész meggyőző! :)

Basszuscsapda?

[ Szerkesztve ]

(#163167) alphamooncam válasza Tamoo (#163165) üzenetére


alphamooncam
őstag

Mire vagy kiváncsi?

Gipszkarton álmennyezet véhetően a 7 másodperces csoda okozója. Azt nem bántottam egyelőre, és igen Helmholz rezonátor...

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163168) rudi77 válasza alphamooncam (#163164) üzenetére


rudi77
tag

Szép eredmény.Kicsit bővebben kifejted majd remélem ha majd kész lesz.
Na látjátok erről beszélek.Ezekből lehet tanulni! Így lehet másoknak segíteni.

(#163169) Tamoo válasza alphamooncam (#163167) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

RT60 T20 T30 0-1s skálával,
SPL 50-100dB vagy ahogy értelmét látod. 1/12-es vagy 1/24-es simítással.

Gipszkarton álmennyezet nekem is van és még csak nem is duplán, csak szimplán, de ilyet nem csinál.

A rezonátorról írhatnál, hogy milyet készítettél. Én is nézegettem múlthéten.

[ Szerkesztve ]

(#163170) alphamooncam válasza rudi77 (#163168) üzenetére


alphamooncam
őstag

Őfelsége a Deszkamodell - itt még befejezetlenül.

Elnézést kérek a képek minőségéért... később lesznek jobb képek, és leírás is, csak győzzétek kivárni!

Jigsaw04 :R

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163171) Tamoo válasza alphamooncam (#163170) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

LINK Én ezt a kalkulátort nézegettem. Te mi alapján csináltad?

[ Szerkesztve ]

(#163172) fehér_ember válasza alphamooncam (#163170) üzenetére


fehér_ember
addikt

Azért arra is kíváncsi lettem volna ha csak úgy tekercsben lévő (gyári csomagolású) üveggyapotot bevágsz a sarokba (akár egymásra kettőt) vagy sarkokba, és úgy mérsz, akkor mi történik.
Kell-e egyártalán barkácsolni? Vagy csak elég a gyárit még pluszba benejlonzsákolni (a kiporzás ellen) és elég ráhúzni valami szövetet; és az is elég lenne-e a mélyanomáliák ellen?

[ Szerkesztve ]

(#163173) Tamoo válasza fehér_ember (#163172) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Akkor az történt volna hogy az amúgy is alacsony/megfelelő utózengési idejét a közép-magas tartományban totálisan bedöglesztette volna, lett volna egy bazi nagy szélessávú elnyelője. Kell rá egy perforált előlap+légrés és attól totálisan másképp viselkedik. Ott a kalkulátor amit linkeltem, lehet próbálgatni.
Bár ez amit Ő épített másabb koncepció.

[ Szerkesztve ]

(#163174) alphamooncam válasza Tamoo (#163169) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ez ugye SPL, hangnyomás, ami nem sokat mond a lecsengés időkről, meg az energiákról, ezért csak kérésre illesztettem ide. A hangszórók minősége, most itt ugye nem téma.

Előtte

Utána

Mivel nagyon szub területen vagyunk lehetnek anomáliák, értsd mérési tartományon kívül eshetnek értékek, amik nem tudom hogyan jelennek meg. UMIK1-em, és a REW ennyit tud.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163175) Tamoo válasza alphamooncam (#163174) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Hangszórók minősége nem téma, de az a bazi nagy beszakadás nem a hangszóró minősége miatt van. Ne érts félre, mindenkinél vannak kisebb nagyobb hibák, Te legalább próbálkozol.
Hangolod még a basszuscsapdát gondolom, nem elégszel meg ennyivel. :)
Közép-magas tartományban ritkán látni ilyen precízen beállított utózengést.

[ Szerkesztve ]

(#163176) alphamooncam válasza Tamoo (#163171) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ebből a Helmholz, lécrezonátortól indultam, csak a méretezés, meg az anyagválasztás más. Pl. nem 20 mm-es térközzel dolgoztam, hanem 2, és 1 mm-essel, de a többi méret is csak közelítő...

Számolni meg ezt használtam: [link]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163177) Tamoo válasza alphamooncam (#163176) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Engem az egyszerűbb érdekelne.
20cm gyapot 1-2cm légrés és perforált előlap. Lyukak átmérője és száma határozná meg a hangolást, cserélhető előlappal lehetne játszani, annak elég 3mm vastag HDF.

[ Szerkesztve ]

(#163178) xerobyte


xerobyte
aktív tag

Nagyon jók ezek a DIY cuccok, főleg ha a bolti árát is megnézzük...egyszer költözzek kertes házba :U

Most készülök rendelni egy ilyet: GIK Soffit Bass trap
Tudtok ajánlani itthonit, aki/ami tudja ugyanezt a hatást és teljesítményt hozni basszuscsapdák terén?

(#163179) Quetz válasza rudi77 (#163160) üzenetére


Quetz
őstag

Nézd meg kérlek az AVX-en, kiraktam mindent a moziszoba építés topikba. Ha kérdésed van, amire tudok válaszolok.

(#163180) Tamoo válasza Quetz (#163179) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Engem az érdekelne, mi az amit alapvetően máshogy csinálnál?

(#163181) alphamooncam válasza Quetz (#163179) üzenetére


alphamooncam
őstag

Látszik, hogy átgondolt. Grat.

Hátsó dobogóról mondhatnál pár szót, mert láttam, hogy vannak rajta szellőző nyílások, majd a következő képen ezek már le vannak takarva egy vastag padlószőnyeggel.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163182) alphamooncam válasza xerobyte (#163178) üzenetére


alphamooncam
őstag

Láttad a közzétett diagrammot?!

Csak azért, mert 80-100Hz fölött nem akkora probléma elnyeletni az energiákat. A probléma az alatt kezdődik, és jellemzően pont itt alakulnak ki a rezonanciák, a kioltások és kiemelések.

Aztán ott van a skála, ami ugye 2dB.-es lépésekben mutatja az abszorpciót.

A Helmolz rezonátor deszkamodellem 28-55Hz között 4-6dB-elt tud.

Amire Neked kéne, arra ezek a jellemzően szálas elnyelők ebben a frekitartományban max 2dB-t(? még ezt is kétlem), 40 Hz alatt semmit sem tudnak csillapítani, ergo pénzkidobás. (40Hz alatt is van élet...)

Ha olyat akarsz, ami működik is, azt méretezni kell. Vagy keresel szakembert, vagy nekiállsz magad.
Kereskedelembe ilyet nem kapni sajnos, annak ellenére, hogy biztos lenne rá kereslet.

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163183) alphamooncam válasza Tamoo (#163177) üzenetére


alphamooncam
őstag

Volt olyan is... [link]

Attól tartok a 3mm vastagság kevés lesz. [link]

Lécrezonátort azért választottam másodjára, mert a már kifúrt lyukat, lyukakat nehéz arrébb tenni, a "lécekkel" meg nincs ilyen gond, kihúzom a szöget és arrébb teszem, máris más lett a hangolás...

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163184) rudi77 válasza Quetz (#163179) üzenetére


rudi77
tag

Látom melóztál rendesen.Pluszba még a Diy hangsugárzókat is te készítetted. Mérés szerint milyen lett a végeredmény? Esetleg fel tudnád ide rakni.Az se számít ha nem lett tökéletes mert tökéletes szoba szerintem nem létezik.
Látom nem mentél el auro vagy atmos irányba.A dobogó miértjét még nem értem.De sejtem miért készült. Őszeségében gratula a munkádért.
Milyen elektronika a rendszered lelke?

[ Szerkesztve ]

(#163185) mettek válasza Quetz (#163179) üzenetére


mettek
addikt

Van benne meló. Grat. Sokan vágyunk ilyen moziszobára.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#163186) Tamoo válasza alphamooncam (#163183) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Én így nézem. [link]

Valami ehhez hasonló lenne csak lényegesen leegyszerűsítve. [link]

A "puff" volt a rezonátor? Ne vedd rossz néven, de nekem nem úgy néz ki mintha hatékonyan működött volna.

Nálam a mozinál így fest a dolog:
Lehetne javítani bőven, de szerencsére olyan borzasztó hosszú utózengések nincsenek.
Azt a ~120-400 közti szakaszt nem is lenne olyan nehéz kezelni, csak nem akarom a nappalit telepakolni.

A szub szakasz simítás nélkül:

EQ nélkül, simítás ugyanúgy nincs rajta:

[ Szerkesztve ]

(#163187) alphamooncam válasza Tamoo (#163186) üzenetére


alphamooncam
őstag

A Puff rezonátor, egy kifejezetten olcsó, gyorsan megvalósítható és könnyen integrálható kísérlet volt, hogy egyáltalán mérhető-e, bármilyen változás. Ekként is kezeltem,tervezéskor nem volt célom a hatékonyság, tekintettel a kis térfogatra, amit előre láttam, terveztem.

A szubod hangnyomásának válaszdiagramja figyelemre méltó !

Számításodhoz [link]

Úgy láttam olyan 50-55Hz környékét céloztad be.

Az egy dolog, hogy a 3 mm-es vastagság nem javasolt, mert nem lesz elég merev, de 500*1000mm-es ( fél négyzetméteres ) 220-as mélységű panelnál 8 db. 30mm-es lyuk már csak 1% perforáció, ami fogalmazzunk úgy hogy nem hatékony, és még csak 67,5 Hz-nél járunk, 12-17Hz feljebb a megcélzott értéknél.

A rezonátoromat 35Hz-re hangoltam.

Betontömbök között a "Lyukak" 70cm hosszú 0,18 cm széles és 20cm mély. Ebből 4db. van

Beton és fa merevítők között kb 67cm hosszú 0,1 cm széles és 7cm mély. Ebből 6.db. van

Beton és végzár között kb 67cm hosszú 0,1 cm széles és 20cm mély. Ebből 2.db. van.

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163188) Tamoo válasza alphamooncam (#163187) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Lehet, hogy igazad van, még utánajárok meg utánaszámolok én is jobban mert nem akarok fölöslegesen csinálni semmit. Egyelőre még csak ezt a kalkulátort nyomkodtam, hogy a különböző paraméterek függvényében hogy változik.

(#163189) alphamooncam válasza alphamooncam (#163187) üzenetére


alphamooncam
őstag

Javítok a beton elem szélessége a 20cm mélysége 10. Kezdek fáradni bocsi, de legalább már van szép új sarokcsiszolóm B&D, úgyhogy holnap folytatódik az építés.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163190) python1 válasza alphamooncam (#163189) üzenetére


python1
veterán

Gratulálok, ügyesen megoldottad!
Először telóról néztem a képeket, mert én is a nappalit alakítom át éppen, mennyezeten dolgozom ezerrel, lényeg, hogy betonnak néztem, de nem gondoltam, hogy tényleg az. Az lesz az eredeti helye, mert igen combos darabnak tűnik.

(#163191) Quetz válasza alphamooncam (#163181) üzenetére


Quetz
őstag

A dobogó Dennis Erskine terve alapján készült. Gyakorlatilag egy 360*90*35cm-es méretű basszuscsapda. Teljesen ki van töltve üveggyapottal, a keresztmerevítők pedig nem érnek le az aljára, így utat engednek a légrezgésnek. A széleken található rácsok arra szolgálnak, hogy ha valaki marha szerencsétlenül oda találna lépni, akkor ne törje ki a bokáját. Ha csak lyuk lenne ott, az elvileg jobb lenne, viszont sokkal veszélyesebb.

Az elméleti tökéletes megoldás az lett volna, ha perforált lemezt készítek a dobogó tetejére, viszont mivel hiányzik a szakmai tapasztalat, ezt jól csak folyamatos menet közbeni mérésekkel lehetett volna jól megcsinálni. Miközben minden más akusztikai elem a helyén van. A fórumon ezért is ajánlották, hogy ha nem tudod, mit csinálsz, akkor inkább maradj a linkelt megoldásnál.

Letakartam padlószőnyeggel, mert úgy gondoltam, hogy a mély frekvenciás hullámok simán átmennek ennél vastagabb anyagon is. Lehet, hogy hiba volt, lehet, hogy nem számít, mindenesetre dönteni kellett valahogy.

(#163192) Quetz válasza Tamoo (#163180) üzenetére


Quetz
őstag

Hát sajnos van pár dolog.
- Méretek. Ha tehetném, akkor mondjuk egy 7*5*3m körüli kiinduló méretből szeretnék gazdálkodni. Oda beférne az atmos, a mennyezeti diffúzorok, oldalsó oszlopok mögé tudnám rejteni a surroundokat.

- Elfelejtettem ellenőrizni, hogy milyen széles képet tudok megvetíteni adott távolságról. Csökkenteném a vászon méretét, vagy ha már ezzel a mérettel dolgozok, akkor igyekeznék úgy kialakítani az előtétfalat, hogy maszkolni tudjam a vásznat. Ezt most utólag kell valahogy megoldani.

- A vázszerkezet mindenhol PAE szalaggal van elcsatolva, viszont a függesztőknél ez kimaradt. Mikorra észrevettem, addigra a kivitelezők felfúrták az összeset a mennyezetre. sajnos nem sima plafonom van, hanem az előző szigetelést bontottuk le, és elég sok kráter maradt utána, az elcsatolás nem 100%-os valószínűleg.

- Kivitelezés sorrendje. Az ideális az lett volna, ha a gipszkartonozás után rögtön ott az ajtó, meg a kanapé és az akusztikai elemek. Ekkor tudtam volna hangolni a dobogót, majd végül jöhetett volna a padlószőnyeg.

Érdekes kísérlet lenne, ha dobogó helyett mondjuk hangolt rezonátorok kerültek volna telepítésre. Ez mondjuk leginkább a szoba kinézetét befolyásolná.

Úgy gondolom, ebből a helységből alapvetően kihoztuk amit lehetett, leginkább "apróságokon" lehetne javítani, amik az Xedik szoba elkészítése után már nem jelentenének problémát.

(#163193) Quetz válasza rudi77 (#163184) üzenetére


Quetz
őstag

A végső magasság 208cm, belehetett volna szuszakolni az atmost, de lemondtam róla. Inkább egy jó 7.1, mint egy középszerű atmos. Ezen felül több hasonló moziszobában demózhattam Atmost, de nekem nem jött át a hatás.

Így néz ki az eszköz lista:
- LCR: DIYSG HTM-12
- Surrounds: DIYSG Volt-10
- Subwoofers: DIY BMS 18n862 hangszórók 100l-es zárt dobozokban
- Kábelezés: Van Damme studio blue 4mm2 és 1.5nmm2. Utóbbi a hangfalak belső kábelezésére szolgált
- AVR: Denon x4300
- Subwoofer végfokok: Crown XLS1502 bridge módban
- Subwoofer DSP: Minidsp 2x4hd
- Lejátszó: Vero 4k+
- Világítás: Philips Hue smart led
- Szellőztetés: Vents KSB 100 EC hangszigetelt ventilátor.

A bakancslistán van még végfokolás, mert pár film úgy van keverve, hogy kevés nekik a Denon, a hangfalak magas érzékenysége ellenére, illetve vacillálok egy Okto Dac8 pro-n. Mivel nincs Atmos, megtehetem hogy a lejátszó dekódol PCM-be, és utána az a DAC nagyságrendekkel jobb hangot biztosítana, mint az AVR-ek. Ráadásul negyed annyiba kerül, mint egy processzor.

(#163194) alphamooncam válasza python1 (#163190) üzenetére


alphamooncam
őstag

Köszi ! Várom majd a képeket a nappalidról !

Betoncsapdát ( lehet ragadt rám Rólad vmi, ebben én is nagyban gondolkodom ) :Bnem szándékozom mozgatni, súlya sacc/kb 100kg, de inkább fölötte.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#163195) Khaosz55 válasza Quetz (#163193) üzenetére


Khaosz55
addikt

Had kérdezzem meg ez a Subwoofer nem inkább ilyen koncert vagy nagy hangosításra való?
95db érzékenység és az adatlap alapján 50Hz-től tol nagyot igaz 170 literes reflex dobozban mérve 32Hz-re hangolt csővel nem 100 literes zártban.

(#163196) Quetz válasza Khaosz55 (#163195) üzenetére


Quetz
őstag

A mért értékei jobbak 30Hz alatt, mint az SVS SB13 ultra, fej fej mellett halad a PB13 ultra-val és 50Hz-től pedig köröket ver rájuk. Ezek a számok a mezőn lettek mérve, kvázi visszaverődés mentes környezetben.
A mi kis szobáinkban jócskán van room-gain, ami megtolja a 30Hz alatti teljesítményt. Ezen felül mondhatni stackelve vannak, előtétfalba berakva, ami szintén ad 9-12dB pluszt a mély tartománynak. Csak azért nem ajánlott kategória, mert a data-bass amerikai és a szállítási költségek megdobják az árat.

Másik oldala a dolognak, hogy nekem a célom az volt, hogy mellbe vágjon a basszus, az pedig 50-60Hz környékén kezdődik, pont ott, ahol a BMS erős. Gyakorlatilag így is többen kérdezték már, hogy van bass-shaker beépítve a kanapé alá?

(#163197) Khaosz55 válasza Quetz (#163196) üzenetére


Khaosz55
addikt

Ha a kickbass kiemelés fontos akkor ok, mert ahogy nézem a 20hz és 50 hz között van 20 db különbség ami jelentős.

Korábban (20 éve) nem is volt hasonló hangszóróim. Igaz akkoriban nem ilyen terhelhetőségűek voltak. A vászon szél merevítés miatt nagyon kemények voltak a hangszóró felfüggesztései és ezért nagyon érzékenyek voltak, kis teljesítménnyel is brutális hangnyomást keltettek, viszont személy szerint azért váltam meg tőlük mert nyersnek érzetem a hangjukat, nem részletezőnek és az alsó tartományt nem volt lágy nagyrészt a 50Hz-es kikbass kiemelés miatt ami zavart. Viszont a 90 évek diszkó zenéi már pár száz watton is szétütött.

Bár mondom a DIY BMS 18n862 nem ismerem nem halottam soha.
A cikkben a Power (RMS)18000 W ez elírás ?

[ Szerkesztve ]

(#163198) Khaosz55 válasza Quetz (#163196) üzenetére


Khaosz55
addikt

Itt találtam mérést a SVS SB 13-ról a következő. [link] Itt 20 és 100hz között van 6Db. Ez azért elég lineárisnak tűnik.

(#163199) Quetz válasza Khaosz55 (#163197) üzenetére


Quetz
őstag

A 18000W a végfokra vonatkozik, bridge módban. Nyilvánvalóan overkill, de ezzel biztosította magát, hogy a végfok nem lesz szűk keresztmetszet.

Amit linkeltél cikk, az a PB13 ultra, nem az SB13. Szerintem hozza az elvárt teljesítményt, viszonylag sík grafikon a tuning frekvenciáig, ahol azután beszakad. Én hasonló képet látok a data-bass méréseken is.

A pro audio mélynyomók azért használhatóak, mert a szoba megtolja a mélyeket. Az ökölszabály, hogy a határfrekvencia alatt 12dB/oktáv kiemelése van a szobának.
A képlet: C/(2*L)
- C: hang sebesség
- L: a szoba leghoszabb oldala.

Nálam ez: 343/(2 * 4.9) = 35Hz.

Elvileg a zárt láda 12dB/oktáv eséssel rendelkezik, amit 35Hz-től 12dB/oktáv kiemeléssel kompenzál a szoba. Szüret :D

(#163200) alphamooncam válasza Quetz (#163199) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ok a 35Hz-es kiemelés, de ezzel együtt nemcsak a hangnyomás, hanem a zengés ideje is drasztikusan megnő, ami viszont ugye nemkívánatos.

Talán érdemes lenne 35Hz-re méretezett elnyelőt beszerezni, építeni, hogy ne nyomja el az időben később következő hozzá közeli hangokat.

Kérdés persze, hogy a hátsó dobogód hogyan teljesít. Nem akarok vészmadárkodni, de lehet a szellőzőrács nélkül jobban teljesít majd a dobogód, illetve elvileg van egy un. "ajakhatár" kompenzáció, ami a nyílás belépő élein kialakuló "örvénylést" hivatott kompenzálni. Ha ezt a részt lefeded, átalakítod elvileg elmegy a számolás.

Nem próbáltam csak olvastam, ne kérdezd hogy hol, már nem emlékszem.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.