Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-31 21:29:46

LOGOUT.hu

Házimozi haladó szinten
Ebben a topikban alsó-középkategória feletti rendszerekkel foglalkozunk, de bármilyen házimozival kapcsolatos kérdésre (ha tudunk) szívesen válaszolunk.
Ha nem vagy járatos a témában és kezdő szett vásárlásában kérsz segítséget, kérlek kérdésedet itt: Házimozi belépő szinten tedd fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#171001) SPEA válasza -KP- (#171000) üzenetére


SPEA
aktív tag

Vagy akár ezek link

(#171002) denesdr válasza -KP- (#171000) üzenetére


denesdr
addikt

Nekem ilyesmi ugrott be a deszkákról: [link]
Persze ezt egész pontosan kell méretezni, nem csak találomra.

(#171003) mettek válasza -KP- (#171000) üzenetére


mettek
addikt

Nem. Ilyenre gondoltam:
Kb 5cm távtartó kerül a plafonra lécekből, arra fekete szövet kifeszítve és arra 5cm elhagyásokkal rétegelt lemez deszkák.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171004) -KP- válasza denesdr (#171002) üzenetére


-KP-
addikt

Ez frankó, de majd leírja, hogy mire gondolt.

(#171005) Dorian válasza mettek (#171003) üzenetére


Dorian
félisten

Ez jól néz ki, csak semmi érdemi diffúz hatást nem ad.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#171006) ctrlaltdel13 válasza mettek (#171003) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Én a minél több mély megfogására törekednék csak.
A többit az Eq megoldja.

(#171007) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#171006) üzenetére


Dorian
félisten

Az utózengést, vagy kioltásokat pl. nem.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#171008) ctrlaltdel13 válasza Dorian (#171007) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

A kioltást elhelyezéssel kell kezelni.

(#171009) mettek válasza ctrlaltdel13 (#171006) üzenetére


mettek
addikt

Azt az előtétfalba és az álmennyezetbe épített kőzetgyapotra bízom. Ezért lesz perforált a borítás azon a részen.

Plusz a mennyezetre is teszek némi kőzetgyapotot de nem mindenhova.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171010) foltang válasza mettek (#171003) üzenetére


foltang
csendes tag

Ez így inkább egy Helmholtz rezonátor, amit az itt belinkelt kalkulátorokkal ki is tudsz számolni, hogy milyen hatást ér el.
Diffúz hatásra szerintem se számíts.
És még valami, saját tapasztalat:
A perforált gipszkarton (vagy más anyagból készült lyuggatott burkolatok) a helyiség utózengését remekül visszafogják, de! A visszaverődéseket nem csökkentik megfelelően, azt további akusztikai elemekkel kell tovább kezelni, mert a sík falfelületek 80%-a megmarad. Sőt, a jó sok ilyen perforált elem túl is csillapítja az utózengést.
Nálam a teljes plafon, illetve még egy fal fele van ilyennel borítva és az utózengést 0.1-0.2 másodperc közé vitte, ami zenehallgatási szempontból már egy picit túl van csillapítva, viszont a visszaverődésekből származó kioltásokat nem csökkentette érdemben, erre diffúzorok felszerelését tervezem.
Másik hatása a túlcsillapított helyiségnek az, hogy mivel nincs zengésből származó hangnyomás, tekerni kell a hangerőt felfelé...

(#171011) -KP- válasza mettek (#171009) üzenetére


-KP-
addikt

Először olvass el pár könyvet, illetve ott vannak az audioholics előadásai akusztikáról, Anthoni Grimani által. Dolgozott a THX(lucasarts)-nál Dolby-nál, nagy av konferenciákon szokott oktatásokat tartani az ipar szereplőinek kemény pénzekért.

https://www.youtube.com/watch?v=Eo5fDGGmAyw&list=PLvfTZmvZzNmD4WzBNKhNpBKtyJcxJ4Ajl&index=2&ab_channel=Audioholics

Sajna a sorrend a playlistben nem jó. A 2. az első, és az első videó a második időrendben. A többi ok.

(#171012) mettek válasza foltang (#171010) üzenetére


mettek
addikt

Köszönöm. Meglátjuk milyen lesz az eredmény, annál biztos jobb lesz mint ami most van. A perforált burkolatok csak elől kétoldalt lesznek ahol kőzetgyapottal töltöttem.
A diffúzorokkal az a baj hogy nagOn alacsony, 240vm a belmagasság így ha felteszem ezt a deszkás megoldást akkor ott a vége a lehetőségeknek. Oldalfalakon ajtó, másik oldalon meg teli ablak van. A foton is látszik. Mondjuk a vastag blackout bársony függöny talán segít valamelyest.
Ebben a szobában kb ennyi a lehetőség, jól elhelyezett diffúzorok nem férnek el.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171013) mettek válasza Dorian (#171005) üzenetére


mettek
addikt

Talán a csupasz plafonnál többet ér azért. Ahogy írták előttem, egyfajta helmhoz rezonátorként működhet. A hangok elpattognak a deszkák és a plafon között. Na meg nem kell sötétre festeni sem a plafont mert ez így ad egy olyan felületet amiről kevesebb fény verődik vissza.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171014) mettek válasza -KP- (#171011) üzenetére


mettek
addikt

Ez mind szép és jó ha dedikált moziszobát épít valaki. Tegye fel a kezét aki ilyet tud építeni! Nekem meg kell tartani a nappali jellegét is.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171015) -KP- válasza mettek (#171014) üzenetére


-KP-
addikt

Az akusztika nem ismeri azt a fogalmat, hogy dedikált szoba, vagy nappali jellegű.

(#171016) lemmy9 válasza mettek (#171014) üzenetére


lemmy9
őstag

Én azt "építettem". Nincs EQ, nincs akusztikai kezelés. Van függöny, van kanapé, van szőnyeg, van rágcsálnivaló, van vidámság mikor használjuk. :)

Szerintem!

(#171017) ctrlaltdel13


ctrlaltdel13
őstag

Csak egy gondolat!
Miért van az, hogy sokan nagyon tudják mit és hogyan kellene, különböző videókból stb, de egy ép kéz láb, kézzel fogható ötlet, egy sincs senkitől.
Soha.

(#171018) -KP- válasza ctrlaltdel13 (#171017) üzenetére


-KP-
addikt

Mire gondolsz konkrétan?

(#171019) ctrlaltdel13 válasza -KP- (#171018) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Most éppen Mettek-re.
Be rak egy képet, amin látszik mit és hogy csinál.
Erre mindenki csak azt reagálja hogy így vagy úgy nem jó.
Ezt a videót nézd, olvass utána stb.
Olyant nem olvastam hogy így csináld, így lesz jó.

A szerény paraszti eszemmel azt gondolnám, hogy a fórum arra is hivatott, hogy a nálam-unk sokkal okosabbak tényszerű segítséget nyújtsanak.
Ha már ők olvasták, nézték a videókat és vágják a pitét😉

(#171020) denesdr válasza ctrlaltdel13 (#171019) üzenetére


denesdr
addikt

Szerintem itt nem sokunk annyira akusztikai szakember, hogy pontosan tudja mit is kell csinálni, de az talán könnyen elsajátítható, hogy mit nem, vagy mi az aminek kb nem sok haszna lesz.
Csak nézz meg egy gikaucoustic-os diffúzort, nem véletlenül olyanok amilyenek, ezek precíz számítások alapján készülnek és nem úgy, hogy felteszünk pár lécet a plafonra.
Persze lehet saját kútfő után is menni, aztán vagy lesz belőle valami vagy nem. ;]

(#171021) mettek válasza ctrlaltdel13 (#171019) üzenetére


mettek
addikt

:R igen. Én is ezt a következtetést vontam le. Nem nagyon volt még olyan hogy ne lehurrogást kaptam volna pedig nem ma kezdtem ide járni. Ezért is tettem be a képeket hogy ha van egy jó ötlet akkor azt még tudom implementálni. De igy minden marad úgy ahogy kitaláltam.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171022) mettek válasza denesdr (#171020) üzenetére


mettek
addikt

Most komolyan...itt hányan hívtak ki szakembert méretni aztán hányan gyártattak dedikált rezonátort, diffúzort? Az is nagy szo ha valaki felrak egy két kőzetgyapot panelt.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171023) alphamooncam válasza mettek (#171022) üzenetére


alphamooncam
őstag

Pl. én, de nem gyártattam, hanem gyártottam.

[link] Akusztikai kalkulátorok, különböző esetekre.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#171024) Tamoo válasza ctrlaltdel13 (#171019) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Azt még szakember sem mondja meg kép alapján, hogy hogy lesz a jó. Ki vállalja érte a felelősséget, meg ki az a hülye aki egy fórumos beírás alapján meg is csinálja.
De ha én azt mondom, hogy rakok fel fűrészporos tapétát, mert az milyen jó diffúzor lesz, arra talán sokan rá merik mondani, hogy valószínűleg nincs igazam.
Sokan jönnek önigazolásért, utána meg megsértődnek ha nem azt kapják.

[ Szerkesztve ]

(#171025) -KP- válasza ctrlaltdel13 (#171019) üzenetére


-KP-
addikt

Jól van. Az a baj, hogy sokan úgy akarnak nekiállni mindennek, hogy az alapokkal sincsenek tisztában. Azt hiszik, attól ha valamin van egy centis hézag, akkor az már diffúzor. Vagy ha valahova rakok gyapotot akkor az egyből basszuscsapda. Minden egyből diffúzor, meg rezonátor, meg basszuscsapda meg mittudomén micsoda. Először építünk, utána gondolkodunk. Vagy utána sem. Ha pedig valaki felhívja valamire a figyelmet, hogy az esetleg nem biztos, hogy jó lesz úgy, akkor általában jön a felháborodás, meg a márpedig így lesz és kész típusú reakciók.

(#171026) Quetz válasza ctrlaltdel13 (#171017) üzenetére


Quetz
őstag

Arra gondolsz, hogy mindenki kiakadt, hogy tornáztatni kell a szürkeállományát pár sor angol szöveg miatt, sőt még le is fordítják így vagy úgy, de a magyar szöveget már semmi áron nem írnák be? :))

(#171027) ctrlaltdel13


ctrlaltdel13
őstag

Mindenkinek:

Ezek a válaszok ködösítések, a nesze semmi fogd meg jól.
Közelítsük meg más oldalról, miért jó az nekünk tudatlanoknak, hogy idegen nyelvű írásokat,videókat próbáljak megérteni, ha olyanok akik "anya" nyelvi szinten értik az ott leírtakat és mégse tudnak tanácsot adni?
És itt nem lustaság játszik közre.
A hibás fordítokat meg hagyjuk.

Az alapokkal nyilván tisztában vannak itt sokan.
Sokatokkal jóba vagyok itt, úgy hogy nem megsértődni🤟

(#171028) Quetz válasza mettek (#171022) üzenetére


Quetz
őstag

Én Két szakkönyvet olvastam el a témában, meg rengeteg fórum topikot, mielőtt beleugrottam diy-ba:
- Home Recording Studio: Build It Like the Pros: Gervais, Rod
- Master Handbook of Acoustics, Sixth Edition: Everest, F. Alton

AF-nek csomó blogbejegyzése meg elérhető design mintája van:
Soundproofing master thread | Page 68 | AVS Forum

ui: Remélem nem baj, hogy nem photoshoppoltam magyarra szöveget :DD

(#171029) Tamoo válasza alphamooncam (#171023) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Egy szűk tartományra rezonátort építeni óriási ötlet akkor amikor az embernek még halvány fogalma sincs, hogy hová kellene hangolni.

(#171030) foltang válasza mettek (#171021) üzenetére


foltang
csendes tag

Bocsi, ha az jött le, hogy kötözködök.
Egy kicsit alaposabban:
Ha így rakod a plafonra a léceket, akkor egy helmholtz rezonátort építesz. Ha van lehetőséged megválasztani a léc szélességét, és a rés méretét (miért ne lenne), akkor használd a belinkelt kalkulátort, és tudatosan méretezd a lécezést! :K (Ha esetleg van már mérési eredményed a szobáról, akkor tudod, hogy hol vannak a beszakadások, ahhoz tudod igazítani)
Esetleg tegyél még pluszban a sík felületek megtörésére plusz lécet.
Ha még tudod módosítani, akkor az előtétfal síkjait igazítsd úgy, hogy minél kevésbé legyen párhuzamos egyéb falfelületekkel. Szerintem még jól is néz ki, és az állóhullámok kialakulását is mérsékli!

(#171031) denesdr válasza mettek (#171022) üzenetére


denesdr
addikt

Én pl megkérdeztem egy szakembert mielőtt raktam a szobába akusztikai elemeket, aztán később kiegészítettem még plusz elnyelőkkel saját kísérletezés alapján. Szélessávú elnyelőt viszonylag könnyű gyártani otthon is, diffúzort már kicsit macerásabb, de ha tudod hogyan kell méretezni akkor azért az is kivitelezhető.
Meg aztán érdemes lenne mérni mielőtt beleugrasz a dologba, márcsak azért is, hogy tudd milyen volt és milyen lett, mi mit okoz a szobában stb.

(#171032) mettek válasza foltang (#171030) üzenetére


mettek
addikt

Köszönöm. Megfogadom

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171033) alphamooncam válasza Tamoo (#171029) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ha nem is méred meg mikrofonnal, akkor is jó támpont a párhuzamos falak távolsága, ami már egyszerűen mérhető.

Kalkulátor több is van rá, hogy ezek alapján méretezz.

Van módszer arra is, hogy közelítőleg mikrofon nélkül is megállapítsd, hogy kb. hány Hz-en vannak a módusaid.

Senkit sem biztatok olyanra, hogy mindenféle affintás, szerszám, lehetőség nélkül maga vágjon bele az elkészítésbe, de megmondhatja a szakembernek a méreteket.

Ez csak kifogás keresés, pont az amit fentebb szóvá tettek.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#171034) -KP- válasza foltang (#171030) üzenetére


-KP-
addikt

Mitől lesz HH rezonátor pár falra felpakolt léc?

(#171035) Tamoo válasza alphamooncam (#171033) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Van ahol egyszerűen lehet kalkulálni-szimulálni, van ahol nem. Nálam pl. nem. De ha lehetne sem vágtam volna bele magamtól a hangolásba. De aki hívott szakembert, annál sem láttam, hogy rezonátort kezdett volna hangolgatni. (Annyi energiát már nem tesznek bele, mert rizikósabb hogy pontosan fog működni. :D)

Más:
Én inkább arra biztatok mindenkit, hogy tanuljon-mérjen vagy ha ehhez nincs kedve, akkor hívjon szakembert. Lehet mondani, hogy más sem így csinálta, de attól függetlenül ez a jó tanács.

[ Szerkesztve ]

(#171036) foltang válasza -KP- (#171034) üzenetére


foltang
csendes tag

Mettek azt is írta, hogy a felette lévő légrést kőzetgyapottal tölti fel. Így szerintem már az lesz.
Az persze továbbra is erősen kérdéses, hogy sikerül-e pontosan behangolni, és hogy pont oda kéne-e hangolni. Meg hogy ilyen méretekkel milyen hangolás hozható létre.
A dolog onnan indult, hogy diffúzort vélelmezett az építésével, pedig szvsz inkább ez egy HH rezonátor.

[ Szerkesztve ]

(#171037) python1


python1
veterán

Én azt mondom, nagy fejest a mozi építésbe, azt lesz amilyen lesz, :DD ha mégsem lesz olyan amilyet szeretnénk, majd újraépítjük. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#171038) BBéci válasza python1 (#171037) üzenetére


BBéci
titán

Idő, pénz nem számít. ;]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#171039) Dorian


Dorian
félisten

Én csodálom elborzadva szemlélem a merészségét annak, aki a témában tök fogalmatlanul nekiáll a szoba akusztikai kiépítésének. Most tényleg azon a 20-25 ezren kell spórolni amennyiért egy szakember kijön, mér és elmondja, hogy mit, mennyit, hová, hogyan?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#171040) ctrlaltdel13 válasza Dorian (#171039) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Én meg a 27-ért kapott, mit,mennyit,hován borzadtam el.😊

[ Szerkesztve ]

(#171041) denesdr válasza python1 (#171037) üzenetére


denesdr
addikt

Ez majdnem olyan mint a "Vasárnap este buli lesz, ha eső nem lesz. Ha lesz, nem lesz." :DDD

(#171042) Quetz válasza Dorian (#171039) üzenetére


Quetz
őstag

Az a mérés 30k mert előtte/utána mérés, ráadásul 30k-ért nincs garancia az eredményre, csak ilyen generális rakd ide rakd oda véleményezést kapsz.

Ez lenne egy szakember munkája (az AF teljes dokumentációja 20-30 oldal szokott lenni, de érthetően nem nagyon találni ilyet a neten):
Home Theater Design for an Australian Enthusiast - Acoustic Frontiers

Home theater acoustic treatment layout

És ebből építette emberünk ezt a mozit:

[ Szerkesztve ]

(#171043) python1 válasza denesdr (#171041) üzenetére


python1
veterán

Eközben nálam. :DDD Újraterveztem na. :DDD

(#171044) Dorian válasza Quetz (#171042) üzenetére


Dorian
félisten

Nyilván, hogy egy helyiség teljes akusztikai tervezése sokkal drágább, de azt gondolom, hogy az említett minimális összegért kapott infókkal is nagyságrendekkel előrébb vagyunk (a nagy baromságokat kizárja, és nagyjából rendben lesz az egész), mint valamit csak úgy fogalmatlanul megépíteni lesz-ami -lesz alapon.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#171045) robi-k válasza python1 (#171043) üzenetére


robi-k
őstag

Hanyadszorra? ;]

(#171046) denesdr válasza python1 (#171043) üzenetére


denesdr
addikt

Build, hear, think, repeat. :DDD

Ja, bocs az angolért, magyarul bénán hangzik. ;]

[ Szerkesztve ]

(#171047) mettek válasza Dorian (#171044) üzenetére


mettek
addikt

Te így tettél? Mérettél és ennek megfelelően kezelted a szobát?

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171048) BBéci válasza mettek (#171047) üzenetére


BBéci
titán

Igen, sokszor leírta, elmesélte.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#171049) mettek válasza BBéci (#171048) üzenetére


mettek
addikt

Akkor grat.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#171050) Dorian válasza mettek (#171047) üzenetére


Dorian
félisten

Röviden igen.
Azt is hozzáteszem, hogy nem a tökéletes, hanem a megfelelő végeredmény volt a cél, ezért a nagyobb átalakítást vagy drága vagy kényelmetlen megoldásokat elvetettem, ill. van még pár dolog amit majd meglépek és javítani fog, de ráér.
(Sőt bevallom, két külön szakember is járt nálam, ugyanarra jutottak.)

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.