Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-31 21:29:46

LOGOUT.hu

Házimozi haladó szinten
Ebben a topikban alsó-középkategória feletti rendszerekkel foglalkozunk, de bármilyen házimozival kapcsolatos kérdésre (ha tudunk) szívesen válaszolunk.
Ha nem vagy járatos a témában és kezdő szett vásárlásában kérsz segítséget, kérlek kérdésedet itt: Házimozi belépő szinten tedd fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#163651) Khaosz55 válasza -KP- (#163649) üzenetére


Khaosz55
addikt

Mindegy én megvagyok vele elégedve, penge éles pontosság ide vagy oda. Nekem jobban tetszik mint az NSD. Nekem ennyi elég. Jobban zavar, hogy az NSD klippel, de elveszik mind a kettő hangja a térben.

Nem vagyok az a kifinomult hallású ami nem is zavar mert így erre nem költöm el a világ pénzét csak amennyit kigondolok.

(#163652) -KP- válasza BBéci (#163650) üzenetére


-KP-
addikt

Ezt most úgy mondod, mintha az SVS-nél a PB Ultrákat ne lehetne zárt módban használni.

[ Szerkesztve ]

(#163653) bajnokpityu válasza #03969024 (#163648) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Most tényleg, lehet, h ugyanazon hangszóróból készülő zárt kisebb, de azért általában a zárt ládák valahogy mégis kisebbek. Gondolom azért, mert azokat a hangszórókat eleve zárt üzemre tervezték, nem "mindenfélére".
Amire emlékszem, hogy amikor 247es elacom volt, hiába a számára túl nagy szoba, de nekem jobban tetszett bedugózva. Akkoris, ha a mély mennyisége "kevesebb" lett ettől.

és amikor ilyen hude meggyőző grafikonokat mutattok, a szerintem lényegről is jó volna esne pár szó: a zárt láda feszesebb, pontosabb az esetek 99%ában. És sokunknak ez annyira fontos, hogy inkább kisebb hangnyomással élünk, de inkább bevállaljuk a zárt rossz hatásfokát. nekem megmondom őszintén még a másfél millás JBL refis se kéne a jelenlegi zárt rythmik helyett. Értem én, hogy üvölteni jó, de a sub nem csak a durbbele hang miatt van, hanem akár a szobaakusztika szimulálásában is szerepe van a sub tartománynak, ahol a pontosság nagyon jól jön.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163654) BBéci válasza -KP- (#163652) üzenetére


BBéci
titán

Bármelyiket be lehet dugaszolni, de a hangjuk attól még fényévekre lesz a zártakétól. Természetesen negatív irányban.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163655) Quetz


Quetz
őstag

Egyszerű, letisztult szoba:

Három hangfal hiányzik, mert a szállító összetörte őket.

(#163656) tomyka74 válasza ctrlaltdel13 (#163639) üzenetére


tomyka74
senior tag

Pontosan így van!! Sok reflexes tulaj azt hiszi bedugózza a nyílást és már is kap egy zárt ládát, mekkora ökörség! Csak elcseszik a hangját.
A reflexes tulajoknak van még egy nagyon nagy fétisük (!!!) feltekerik a hangerőt és arra élveznek,hogy mennyire kimozog a membrán szinte versenyeznek vele,tele basszák a fészbúk csoportokat videókkal és örülnek, az sem számít nekik,hogy az egész csak egy nagy brummogás,buhogás,utó morgások elnyom mindent a dörömbölés, valahogy nagyon más fogalmuk van a subnak a házimozi rendszerben betöltött szerepéről! :W :Y

[ Szerkesztve ]

(#163657) tomyka74 válasza BBéci (#163654) üzenetére


tomyka74
senior tag

Stimm! :C :R

(#163658) mpo válasza tomyka74 (#163656) üzenetére


mpo
veterán

A reflexes tulajoknak van még egy nagyon nagy fétisük
A tulajok egy részének és nem mindnek. :)
A Klipsch R-120SW-nél látványos lenne, de én nem szedem le a rácsot, inkább a filmet nézem.

Ha érted, akkor már elavult.

(#163659) gab1ka


gab1ka
aktív tag

A fentiek alapján a zárt ládáknak kizárólag előnyük volna a reflexesekhez képest? Komolyan érdekelne, anno a kezdetek kezdetén épp azért döntöttem reflexes mellett mert valahogy mindenhol azt ajánlották házimozizáshoz.Jeleneg egy 16nm-es szobába nekem bődületesen sok a Klipsch R120SW, hangnyomásra semmi szükségem.Valóban ennyivel előnyösebb lehetne egy zárt láda?Nyom ennyit a latba ez a bizonyos feszesség/pontosság dolog? Lehet a jövőben meglépném a cserét, de elsősorban a 19-20hz-et kergetném ha már újfent költenék erre az elemre, nem tudom az se túl nagy butaság e.

(#163660) tomyka74 válasza mpo (#163658) üzenetére


tomyka74
senior tag

ez biztosan így is van! peace!

(#163661) ctrlaltdel13 válasza gab1ka (#163659) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Nem lesz olcsó mulatság, főleg gyáriba.
Mondjuk fogalmam sincs a helyiséged adottságairól, és arról mi az a hangnyomás amit igényelsz.

(#163662) Quetz válasza gab1ka (#163659) üzenetére


Quetz
őstag

Mindkét típusnak van előnye és hátránya, de ezen a fórumon a megmondó emberek egyoldalúan a zártak előnyeire és a reflexesek hátrányaira koncentrálnak.
A legfontosabb talán azt megjegyezni, hogy marhaság a gyors zárt és lassú reflexes. Helyesebb jól megtervezett/kivitelezett és hanyagul megtervezett/összerakott mélynyomókról beszélni. Tehát mindkét típus esetén vannak kiváló és pocsék modellek.

(#163663) tomyka74 válasza Quetz (#163662) üzenetére


tomyka74
senior tag

Nevezzük inkább tapasztaltabbaknak! (így helyes).

(#163664) Ear001 válasza gab1ka (#163659) üzenetére


Ear001
addikt

Nem, egy hátrányuk van. Ugyan akkora hangnyomáshoz nagyobb erősítőteljesítmény, és nagyobb mágnesű, jobban terhelhető drágább, tökösebb hangszóró kell.

Reflex ládában himihumi hangszórók is elvannak, zártban nem, vagy hát nagyon hamar kiderül, ha ilyennel próbálkoznak.

[ Szerkesztve ]

(#163665) gab1ka válasza ctrlaltdel13 (#163661) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Őszintén szólva én csak egy totál szimpla SVS SB1000-re gondoltam, de annyira még nem foglalkoztat a dolog hogy mégegyszer ennyit költsek arra amit nemrég majdnem azért adtam el mert egyszerűen zavar hogy 100e forinttért a 11-es állásból 1-esen van és "nincs kihasználva" hacsak nem jönnek haverok demozgatni.Nem ülök kiemelésben, rew-el szépen ellenőriztem, nagyon kellemesen szól, csak én meglehetősen halkan nézek filmeket és nem igénylem a 100+ decibelleket.Reménykedtem benne hogy van bevált jóval szerényebb teljesítményű kisebb helyigényű zárt, ami a fentiek szerint hangban is "jobb", de gondolom túl sokat akarok egyszerre :)

@Quetz:

Látod engem pont ez zavar meg hogy most itt végignyálazva egy ilyen eszmecserét hirtelen nem is értem hogy miért használ bárki reflexes ládát ha egyszer a másik konstrukció "mindenben jobb", persze annyit már én is értek hogy a vélemények közt érdemes szelektálni.Tudtommal neked is életképesebb dobozaid vannak..Szerinted a 30hz alá menés például egy értelmes kitűzött cél, vagy ez a számháború része másodlagos a dolognak? (Most eltekintve a zárt/reflex kérdéstől)

(#163666) ctrlaltdel13 válasza gab1ka (#163665) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Még mindig nem írtad mekkora helyiségbe lesz.
Jó ehelyezés látom megoldott.
Amid van nem ismerem így nem tudok viszonyítani.
Én azt ajánlom csapd a hónod alá a szubod és menny vele hallgatózni, hasonlítgatni.
Én ezt csinálom/tam.
Biztos van a környezezedbe fórumos aki beenged.😉

[ Szerkesztve ]

(#163667) Dorian válasza gab1ka (#163665) üzenetére


Dorian
félisten

30 Hz alá mindenkèppen èrtelmes cèl. 20 alá már nem igazán, de azért a kettő közt szakadèk van.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#163668) gab1ka válasza ctrlaltdel13 (#163666) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Írtam, 16nm.Amúgy így tervezem ahogy írtad :) csak nem én fogok menni, hanem kényszerűségből venni fogok valamit és amelyik jobban tetszik az marad, de egyelőre csak tapogatózom hogy mire számíthatok, elég megosztó ez a sub téma is ahogy látom..Meg talán szinte minden az audio világban.

(#163669) bajnokpityu válasza gab1ka (#163665) üzenetére


bajnokpityu
félisten

miért használnak refis ládát? pl mert óriási a szoba, és nem akar 3-4 db zártat.
ill. vannak olyan márkák, akik állítják, hogy nekik sikerült elkerülni a reflexes hangot. pl JBL.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163670) Quetz válasza gab1ka (#163665) üzenetére


Quetz
őstag

A zárt láda előnyei:
- Kis méret
- Egyszerűen tervezhető
- A tuning frekvencia alatt 12dB/oktáv a hangnyomás esése

A zárt láda hátrányai:
- A tuning frekvenciája magasabb, mint a reflexes ládáknak, magasabb frekvencián kezd esni a hangnyomás
- 2-4 mélynyomóra van szükség, hogy egy reflexes teljesítményét kiadják a tuning frekvencia környékén

Reflexes láda előnyei:
- A tuning frekvenciáig kvázi egyenletes a hangnyomás

Reflexes láda hátrányai:
- A mérete többszöröse a zártnak
- A tuning frekvencia alatt 24dB/oktáv esik a hangnyomás
- A tervezése a reflexnyilás és a méretkülönbség miatt sokkal bonyolultabb
- Az alul méretezett reflexnyílás hallható zajt produkál

Gyakorlati különbségek, azonos hangszórót feltételezve:
- A zárt/reflexes láda 50-60Hz-től azonos hangnyomást produkál.
- A tuning frekvencia környékén a reflexes láda előnye 10dB vagy több is lehet

És van még egy faktor, a szoba. Aminek méreteiből következik, hogy adott frekvencia alatt 12dB-vel növeli a mélynyomó hangnyomását. Ez kisebb szobák esetén akár 30Hz is lehet, nagyobb nappaliban viszont leesik 20Hz alá.
Ezért ajánlják a 15-20nm szobákba a zártakat, mert megtolja a teljesítményüket a "room gain", és ugyanezért kell reflexes a 40+nm-es nappalikba.

(#163671) Quetz válasza gab1ka (#163668) üzenetére


Quetz
őstag

És akkor amit én használok:
két 100l-es zárt láda, 18"-os BMS 18n862 hangszóróval, egyenként 1500W végfokkal. Mindezt egy 16nm-es szobában. A ládák előtétfalba vannak beépítve, ez még 6dB-vel növeli a eljesítményüket.

(#163672) gab1ka válasza Quetz (#163671) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Köszönöm szépen a kimerítő választ, illetve a többieknek is!

Szerintem ha eljön az ideje akkor tenni fogok egy próbát a másik oldallal is, de ez esetemben megáll valami használt svs sb12nsd-nél 150 körül, ennél jobban aztán tényleg nem érdekel a téma, hacsak nem tényleg szembeötlő az a bizonyos különbség ahogy egyesek körbeírják.

(#163673) bajnokpityu válasza Quetz (#163670) üzenetére


bajnokpityu
félisten

a legnagyobb difi azért mégiscsak az, hogy tisztább, torzitásmentesebb, gyorsabb, pontosabb a zárt. ezért tud annyira reális lenni a neszeknél is...

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163674) mettek válasza bajnokpityu (#163673) üzenetére


mettek
addikt

Na meg nem ül rá úgy a hangra mint a refis. Legalábbis nálam egyfajta tisztulás volt tapasztalható amikor váltottam.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#163675) bajnokpityu válasza mettek (#163674) üzenetére


bajnokpityu
félisten

meg még egy dolog, amit útáltam a refisben, hogy nem tudodd finoman, halkan szólni. olyan digitális volt, hogy vagy nagyon szól, vagy semmi. nonstop hangerőt állítottam.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163676) Ear001 válasza Quetz (#163670) üzenetére


Ear001
addikt

Tuning frekvencia?! :O :N :DD

(#163677) mpo válasza gab1ka (#163665) üzenetére


mpo
veterán

Nekem is az a Klipsch van, de 3-as állásban.
Bekapcsol-e egyáltalán 1-es állásban?

Ha érted, akkor már elavult.

(#163678) bajnokpityu válasza Ear001 (#163676) üzenetére


bajnokpityu
félisten

[link]

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163679) Tamoo válasza bajnokpityu (#163675) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Még anno a kis szobában így voltam a refis Klipsch-el. Vagy nagyot szólt (nem ütött csak búgott tőle minden) vagy semmit. Ott nagyon nem volt jó, bármennyire is be akartam beszélni magamnak. :D

(#163680) BBéci válasza gab1ka (#163672) üzenetére


BBéci
titán

Amiket leírtál, azok alapján számodra éppen megfelelő lenne a szóban forgó NSD.
Azt ugye vetted, hogy Quetz is zártakat hallgat?

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163681) Khaosz55 válasza Quetz (#163671) üzenetére


Khaosz55
addikt

Akkor gondolhatod 2db svs sb12nsd mennyire kevés a közel 70mˇ2-re. Kilehelik a lelküket akkor sincs meg a mozis élményfaktor, ezért lett most ez a reflex dugózható XTZ. SB-4000 700K valahogy most éppen nem jutott eszembe venni egyet, mert szerintem egy SB-3000 (500ezer) is kevés lenne.

[ Szerkesztve ]

(#163682) Tamoo válasza Khaosz55 (#163681) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

2db Marty kellene neked 18-as Ultimax hangszóróval. :D

[ Szerkesztve ]

(#163683) BBéci válasza Khaosz55 (#163681) üzenetére


BBéci
titán

Oda 2-3 db SB-4000 kellene, ha már SVS.
De sokkal inkább két ilyen. :K

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163684) gab1ka válasza mpo (#163677) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Már hogy ne kapcsolna be, azért azt nehéz nem észrevenni :)

@BBéci:

Igen látom hogy ő is zártakat használ, bár a korábban tőle látott képek alapján jóval nagyobb helyiségre emlékeztem valamiért és azt is hittem hogy ez magával vonzza a reflex szükségességét.Most kicsit fel is bátorodtam hogy a kisebb szobában "nem fogok lemaradni semmiről", azaz mellbe vághat ezek szerint egy zárt láda is, megspékelve további előnyökkel.Egész kíváncsi lettem, az nsd-t csak példaként írtam, valamiért amolyan aranyközépútnak gondolom ár/értékben mások véleményei alapján, de ha eljön az ideje akkor igyekszem majd jobban körbejárni az ajánlatokat.

(#163685) BBéci válasza gab1ka (#163684) üzenetére


BBéci
titán

Volt nálam NSD, tetszett, az árát nagyon megérte, de nem ugrik kategóriát. Szerintem jól járnál vele.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163686) Quetz válasza gab1ka (#163684) üzenetére


Quetz
őstag

A SVS-ről pont van mért adat a data-bass websiteon. Mellé beraktam a BMS-t is.

Ez egyébként válasz arra is, hogy miért zárt ládát használok. Nem a mögé képzelt hangminőség miatt, hanem az én helyzetemben, az én preferenciáim mellett nekem a zárt volt megfelelő.

(#163687) Quetz válasza Khaosz55 (#163681) üzenetére


Quetz
őstag

Akkora térben tényleg nincs keresnivalója picike zárt ládáknak. Oda ez kellene:
Official JTR Speakers Subwoofer Thread - Page 318 - AVS Forum ...

Vagy házi készítésben egy ilyen:
Mini Marty: Dayton Audio UM18-22 18" Ultimax (Build Thread) | AVForums

Ha lett volna helyem egy 25-30nm-es szobára, nálam se két zárt láda szólna.

(#163688) -KP- válasza mettek (#163674) üzenetére


-KP-
addikt

egyszer azért próbálj ki egy jó reflexest is, ne csak SVS-t, vagy Klipsch-t. ;] Ami még szomorúbb, hogy eleve nem jó minőségű szubokról beszélünk, és ezek alapján jelentitek ki, hogy minden reflexes szar. Tiszta röhej. Ezeknek az alsóbb kategóriás szuboknak egy célja van. Vedd meg, használdd, de legyen ott a bogár a füled mögött és legyen meg a vágyódás a sokkal drágább modellek felé. A gyártók ezt nagyon értik.

[ Szerkesztve ]

(#163689) #03969024 válasza bajnokpityu (#163653) üzenetére


#03969024
törölt tag

Egyről beszélünk, bár nem nagyon tudok róla, hogy drivereket kifejezetten zárt, vagy nyitott dobozhoz gyártanának. Azt nem tudom, hogy bizonyos esetekben miért kisebb a zárt... Az is érdekes, hogy alig gyártanak már zárt dobozt, még a diyerek is inkább lyukat vájnak... Sőt, a Grande Utopia 40 centis mélye is kapott egy szellőzőt...
A szimulációnál látszik: 40 literes zárt F3 50 Hz, reflexben 30 Hz. Az, hogy milyen az utóbbi minősége, azt eldöntheti mindenki a maga preferenciái alapján...

(#163690) BBéci válasza -KP- (#163688) üzenetére


BBéci
titán

Találkoztam olyan reflexessel, aminek tetszett a hangja, például a DALI SUB K-14 F, de nagyjából ugyanannyi pénzért kapni zártat, ami még jobban szól. Legalábbis szerintem.

(#163689) lancerboy
Ne a Grande Utopiát hozd példának, mert szubládákról van szó!

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163691) Quetz válasza BBéci (#163690) üzenetére


Quetz
őstag

Az ISE kiállítás moziszobái sosem nyerték el a tetszésedet?

(#163692) #09634560 válasza #03969024 (#163689) üzenetére


#09634560
törölt tag

Nem is annyira a lyuk a lényeg hanem a benne levő cső mérete és formája.

(#163693) bajnokpityu válasza #03969024 (#163689) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Igen, ezen sokat gondolkodtam, miért refis a legtöbb szelessavu hangfal. Mert hallani meg a granden is, hogy nyitott. De annyira jó amúgy, hogy ez a hátrány baromira nem tűnik szembe. Nomeg valszeg az EM mely is gyorsit a dolgokon.
Avalont hallottam zárt dobozt, de olyan rossz volt az install, hogy nem tudtam értékelni.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163694) robi-k válasza bajnokpityu (#163693) üzenetére


robi-k
őstag

A szélessávú hangfalak megfelelően méretezett rezonancia kamra nélkül nem adnának elegendő hangnyomású alacsony frekvenciás tartományt. Bár megjegyzem, hogy az esetek többségében nem klasszikus reflex dobozokról beszélünk a szélessávúak esetében, hanem tölcsér vagy labirintus kialakítással rendelkező akusztikáról, ami azért egy kicsit másképp működik a klasszikus reflex-hez képest :)

(#163695) bajnokpityu válasza robi-k (#163694) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Igen, korán volt, több utas hifi hangfalat akartam írni.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#163696) BBéci válasza Quetz (#163691) üzenetére


BBéci
titán

Nem.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#163697) Ear001 válasza bajnokpityu (#163678) üzenetére


Ear001
addikt

:R

(#163698) Ear001 válasza #03969024 (#163689) üzenetére


Ear001
addikt

A paraméterek, meg a konstrukció alapján azért látható, melyik hangszóró milyen dobozban jó, szóval de, direkt gyártanak zárt és reflex dobozhoz is hangszórót.

(#163699) Khaosz55 válasza Quetz (#163687) üzenetére


Khaosz55
addikt

Én is ezt gondolom. Elhiszem, hogy jobb meg pontosabb a zárt na de az elég rossz ha azt érzed a film alatt, hogy eszméletlen kevés. Itt egy régi még kézzel rajzolt tervrajzrészlet a házamról, a szobákat meg felesleges méreteket paintbe lesatíroztam és jelöltem a 2 SVS és XTZ-t illeteve a kanapé és a vászon elhelyezését. A nappali rész kb 40 cm-rel süllyesztve van a többi részhez képest. KB 3,6m belmagasság és egyben 60mˇ2, kb 190-200 lég m^3. Egy átlag szoba légköbméterben kb 1/4 ekkora. Helyeztem már mindenhova mindenhogyan variálva a subokat jelenleg ez a legjobb felállás, nsd elöl xtz a kanapé mögött. Pont nem érdekel a zárt pontossága ha kb egy jó filmjelenetnél nemhogy a pontosságot de subbot is alig hallom. XTZ hozta amit akartam, lényegesen jobb élmény így a mozi.
Én azt is elhiszem, hogy zárt subbal meg lehet oldani, csak akkor lehet kéne vennem millió feletti szub-ot vagy subokat.
Meg már szentségtörés lassan, ha valakinek reflex sub-ja van, fölég ha tetszik is neki.
Lehet nekem mutatni 200-ért olyan zárt subbot ami ekkora térben megadja a megfelelő élmény mozizásra. Mer én most ennyit szántam rá majd lehet a jövőben többet fogok.

(#163700) BBéci válasza Khaosz55 (#163699) üzenetére


BBéci
titán

Amikor azt a medencét építtetted, fel sem merült szempontként az akusztika?

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.