Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:20:33

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90451) Imi1981 válasza dkess (#90449) üzenetére


Imi1981
veterán

dkess és woodworm
Itt tényleg lehet! Én a DHCP szerver résznél próbáltam mikor mac cím alapján állítottam fix IP címet és ott nem tudtam. Azt most belegondolva az alkalmazásban is a kliensek fülön neveztem át tehát ugyan ott ahol webes felületen lehet.

A tp-link saját ddns szolgáltatása megbízható? Noip ha nem is sűrűn de volt már rá példa, hogy nem működött.

[ Szerkesztve ]

(#90452) Rhino666 válasza dkess (#90449) üzenetére


Rhino666
őstag

Inkább fizettem volna valamivel többet, mint hogy ne kapjam meg azokat a funkciókat, amikért egyszer már pénzt adtam, ennyi. A gyártónak a lokális DDOS védelmem nem többletköltség, csak puszta bosszantásból herélték ki az eszközömet, hogy túszul ejtsenek vele egy viszonylag alapvető funkciót és pénzt zsaroljanak ki belőlem, amíg használni szeretném az eszközt az adott funkcióval. Ez egyáltalán nem etikus és már csak elvi kérdésből sem fizeket kétszer semmiért.

Nem az internet megszakadásáról van szó (lokálban játszottunk), hanem a kapcsolat a gép és a SteamLink között esik ki fél másodpercekre időnként. Lehet az oka egy Thunderbolt kábel, egy eGPU dokkoló, egy UTP kábel, egy switch, egy másik UTP kábel, egy másik switch, egy harmadik UTP kábel, maga az AX73 vagy a SteamLink eszköz. Mivel korábban nem volt ilyen probléma, az AX73 az első számú gyanúsított. Beállítom rajta a QoS-t, kipróbálom megint a game streamelést aztán hátha jobb lesz.

Az ONT bridge módban van, Telekomos gigabit, Sagemcom F@st 5655v2 AC, kézmeleg. De mint írtam, nem gondolnám hogy köze van a problémához, mert a lokális streamelés akad időnként (a hálózati játékot még nem próbáltam).

Átnevezni/megjegyzést írni a fix IP-s felületen nem lehet, nem pedig a kliensek oldalon. Pedig jó lett volna tudni, hogy a 10+ fix IP közül melyik micsoda, mert a vakon konfigurálásnál a végére már teljesen belezavarodtam, hogy mit vettem fel a listára és mit nem.

[ Szerkesztve ]

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#90453) dkess válasza Imi1981 (#90451) üzenetére


dkess
őstag

Igen, a DHCP résznél (ahol pl. DHCP -n tudsz címet is rögzíteni) ott logikus módon csak a DHCP kliensek jelennek meg - azaz a statikus IP -sek nem. A LAN klienseknél viszont minden megjelenik.

Csak kipróbálás szintjén foglalkoztam a TP-Link DDNS -ével - addig nem volt gond vele. Más se panaszkodott rá ...

@Rhino666, #90452

Igen, sajnos ezzel olcsóbb az AX73 pl. AX82U -nál. A fejlett parental control funkciók (azért az alap is használható - csak pl. az automatikus kategória szerinti weblap szúrés meg ilyesmi hiányzik) illetve DDOS (ami bosszantó, de ez van) illetve mondjuk a WiFi mesh (ethernet backhaul esetén) igénye esetén sajnos goto AX82U. Sajnos ilyenekről igény oldalon nem volt szó korábban. Persze amennyiben 14 napon belül vagy, akkor ahogy írtam is az egyik helyen akciós éppen az AX82U ...

A SteamLink és a gép(ek) között WiFI kapcsolat van? Amennyiben igen, akkor próbálj meg adott esetben egy fix csatornát, akár rögzített csatornaszélességgel (5 GHz -en pl. 80 MHz), hátha valamelyik kliens nem szereti valamelyiket amit a router használna automatikusan ... A kábel "malőr" azért adná/adta magát, mert pont ilyen hibajelenséget produkál ...

Amennyiben megvan még a régi router akkor lehet olyannal próbálkozni esetleg, hogy bedugod azt - aztán vissza. Aztán nézni mikor jelentkezik a hiba és mikor nem.

(#90454) Essejó válasza Imi1981 (#90451) üzenetére


Essejó
veterán

Nekem is Noip volt, aztán tavaly tavasszal meguntam a hülyeségeit, és átálltam Duckdns-re. Nason állítottam be, de utólag vettem észre, hogy a 3890v3 HGW is tudta volna, de úgy is csak a nast akarom kintről elérni. Azóta megy a ddns gond és probléma nélkül.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#90455) dudika10 válasza Rhino666 (#90452) üzenetére


dudika10
veterán

Bizonyara sose hallottal olyanrol, hogy valamit megkapsz akar a bekerulesi erteke alatt azert, mert a hozza tartozo szolgaltatasoktol varja a kereskedo a bevetelt. :U

Az ikea sem azert adja 150 forintert a hot dogot, mert az az evszazad biznisze. Hanem azert, hogy ne legyel ehes vasarlas kozben es meg tobbet kolts.
Az autodban ott van a tempomat funkcio, es megis elkernek erte 50 000 forintot, ha hasznalni akarod. Es meg sorolhatnam...

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#90456) Imi1981 válasza Essejó (#90454) üzenetére


Imi1981
veterán

Azt routerben nem tudom beállítani sajnos. Szerintem kipróbálom majd a tplink ddns - t. Gondolom ennél nem kell havonta updatelni mint noip-nél.

(#90457) woodworm válasza dudika10 (#90455) üzenetére


woodworm
veterán

A szülői felügyeletet még megérteném, de cilinderzárnál is érdekes lenne a havidíjas fúrás elleni védelem.

(#90458) devil-k válasza dudika10 (#90455) üzenetére


devil-k
nagyúr

Ezzel a gondolatmenettel csak az a prücök, hogy nem extra featurekről van szó, hanem alap dolgokról…

- mozi bolondéria -

(#90459) r4z


r4z
nagyúr

Sziasztok!

866Mbites AC access pointot + switchet keresek legalabb 2 extra gigabit ethernet porttal. Router is jo, csak legyen AP modja. 25k-ert mar van airCube AC, ami nekem bevalt, olcsobban ki lehet hozni ezt a feature setet? PoE elony, de nem feltetel. Asus RT-AC57Uv3 erre jo lenne?

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#90460) Gubek-Einste válasza r4z (#90459) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus RT-AC57Uv3 erre jo lenne?
Igen

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90461) Anonymus23


Anonymus23
veterán

eMAGON holnap 17990 lesz a TP-Link AX20-as (07.19)
Ettől olcsóbb nem igen volt még.
Akinek van, ebből még lejöhet a 3000 Ft "engedmény", amit az eMAGnak kellett adnia a korábbi vásárlóknak versenyfelügyeleti döntés miatt.

[ Szerkesztve ]

;) - The Power of the Light Side

(#90462) dkess válasza devil-k (#90458) üzenetére


dkess
őstag

Az a gond viszont, hogy sem a TP-Link (amiben nincs benne), sem az Asus (amiben benne van) nem úgy gondolja, hogy alapfunkció lenne. Az most nézőpont kérdése, hogy a TP-Link azért olcsó vagy az Asus azért drágább (itt meg az "olyasmiért fizetek amit nem is használok" érv jöhet elő) ...

Ugye az alapszituáció az, hogy a Trend Micro™ (aminek a cuccát mind a ketten használnák) az egyiknek sem dolgozik ingyen. Innentől kezdve a két gyártónak kétféle stratégiája van - kétfajta üzleti modellel ...

(#90463) neo-geo


neo-geo
aktív tag

Sziasztok. Ezekben a AC-és routerekben ami kétsávos, lehet mondjuk csak a 2.4-es sávot használni?

PSN-ID:Putyesz-HUN

(#90464) Sanyi.mTs válasza neo-geo (#90463) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Asus-ba (ac65p) lehet, de szerintem a többibe is megoldható.

(#90465) neo-geo válasza Sanyi.mTs (#90464) üzenetére


neo-geo
aktív tag

TP-Link Archer C5 AC1200 Ez lenne konkrétan.
És egy ilyet váltana le TP-Link WR940N-est váltana le.
Ez mekkora előrelépés lenne?

[ Szerkesztve ]

PSN-ID:Putyesz-HUN

(#90466) Gubek-Einste válasza neo-geo (#90465) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gigabites portok 100-as helyett a fő különbség, illetve 5 GHz-es wifi jól jöhet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90467) dkess válasza Gubek-Einste (#90466) üzenetére


dkess
őstag

Főleg, ha az a 5 GHz-es wifi már AC -s is ...

(#90468) skippper


skippper
senior tag

Sziasztok! Erre valaki esetleg tudja a választ?

(#90469) Multibit válasza skippper (#90468) üzenetére


Multibit
veterán

Hidd el, nem azért nem kaptál választ, mert a fórumtagok ki akarnak b...ni veled ;]
Jó eséllyel alig van itt olyan, aki D-Link AP-t és Nuclias Connectet használ.
Szóval, hiába írsz ide (is), ahol ez off topic.
Amúgy, arra tippelek, hogy a Nuclias Connect beállításhoz, hálózat menedzseléshez kell, a mindennapi működéshez nem. A legtöbb kontrolleres AP így működik (az én Unifi AP-m biztosan).

[ Szerkesztve ]

(#90470) skippper válasza Multibit (#90469) üzenetére


skippper
senior tag

Én kérek elnézést, hogy egy erősen kapcsolódó témában (router-AP), aminek nincs saját topikja (legalábbis nem találtam se D-Linket, se AP-t), mertem kérdezni, hátha van itt olyan, aki a másik topikot nem követi, de tud nekem segíteni. Legutóbb nagyon segítőkészek voltak itt velem, de legközelebb figyelek majd rá, hogy ne szennyezzem még 47 karakterrel sem a topik életét.

(#90471) Anonymus23 válasza skippper (#90470) üzenetére


Anonymus23
veterán

Van téma, ahol ez biztosan nem offtopik... :U

;) - The Power of the Light Side

(#90472) Multibit válasza Anonymus23 (#90471) üzenetére


Multibit
veterán

Van. Korábban meg is írta az egyik ilyenbe a problémáját.

[ Szerkesztve ]

(#90473) Cyphon


Cyphon
csendes tag

Sziasztok!

Leendő Digi 1 gigás netre való bővítés miatt keresek új routert 60 nm-es lakásba. Eddig TP-link 1043ND v1 tette stabilan a dolgát, de már nem bírná. Szerencserére jó sokat visszaolvastam a topikot, így megmentettetek egy TP-link A9 vásárlásától.

A szempontjaim:
1 Gbps WAN/LAN
legfontosabb a stabilitás
biztosan működő hardveres NAT
egyedüli kiszolgáló lesz
jelenleg kábel: 1 PC; wi-fi: 2 laptop, 4-5 egyéb kliens
ASUS, TP-link szimpi
50k+ már túlzásnak tűnik, 20-40k tűrhető

Jó ha tudja, de nem muszáj:
USB, ha van akkor már min 3.0, akaszthatnék rá merevlemezt
dongle támogatás
OpenVPN szerver
esetleg később képes legyen master lenni mesh-hez

802.11ax nem tudom eldönteni fontos e, bár az OFDMA, MU-MIMO baromi előremutató, egyszer hasznosak lesznek.

Amikkel szemezek az eddigi javaslatok alapján:
ASUS RT-AC65P AC1750, ha meg tudtok győzni elég az ac. :))
ASUS RT-AX56U AX1800, kicsit aggaszt hogy tudja hozni a speckót 2 antennával
ASUS RT-AC57U, ha jól látom már v3 van a boltokban, már stabil és tudja a HWNAT-ot a v1-hez képest?
ASUS RT-AX58U AX3000, ki lenne használva?
TP-Link Archer AX20, nekem sötét ló, mint a többi új ax-es TP-link.

Köszi előre is. :K

(#90474) dkess válasza Cyphon (#90473) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

A leírtak alapján AX58U (45K HUF most) lenne az ideális számodra. Akár Merlin -t telepítve rá, ha nem ódzkodsz tőle ...

(#90475) Northlorien


Northlorien
tag

Sziasztok!

A napokban meghalt az Asus rt-AC68U routerem, ezért most újra vásárlás előtt állok. Elég sokat gondolokodtam, hogy érdemes lenne-e 10gigabittes hálózatot kiépíteni, vagy sem, de végül arra jutottam, hogy valószínúleg nem, és teljesen jó lesz nekem még egy ideig a Gigabittes. Szolgáltató a Digi és gigabittes a net.

A jelenlegi konfigurációban a routerre egy Synology NAS, illetve egy 8 portos Tp-Link switch csatlakozott, a switchre pedig, konzol, tv, erősítő, hálózati lejátszó, illetve egy PC. Wifin keresztül 2 telefon illetve egy laptop. A 10gb-ben csak amiatt gondolkodtam, mert elég nagy fileokat mozgatok, és jobb lett volna egy gyorsabb NAS is, de igazából jelenleg túl drága lenne - csak megemlítem, hogy egyáltalán miért vetődött fel a dolog.

Három routert nézegetek jelenleg egy Asus AC86U-t, ASUS RT-AX58U-t illetve egy Synology RT2600AC-t. A jelenlegi Asusommal nem voltak tulságosan jó vagy kellemes tapasztalataim, a belassulástól egészen a "ha kikapcsolom a tv-t, nem megy a net", képtelen beállítani a pontos időt - ez mint kiderült ismert szoftveres bug - kaliberű problémákig. Merlin FW is volt rajta, de nem segített túl sokat, bár sokkal jobb volt és stabilabb mint a stock. A vásárlói értékelésekből azt szűrtem le, hogy mások is hasonló gondokkal küzdöttek az Asus routerükkel mint én. A fentiek miatt gőzőm nincs, hogy merjek-e újra Asust venni, tudásban biztonság szempontjából a Synology volt az ami közel állt hozzá, illetve az is pozitívumnak számítana, hogyha nem kellene profi linux felhasználónak lennem, ahhoz hogy kezelni tudjam a hülyeségeit a doboznak. A synology ha jól emlékszem közel 30 ezerrel drágább, nincs tapasztalatom vele, ezért érdeklődnék, hogy hátha tudnátok ebben segíteni. Gyors, biztonságos hálózatot szeretnék, a fentebb írt mennyiségű eszközhöz, legmagasabb 85 ezres plafonnal. Mivel kevés eszközt használok wifin és azt sem kimondottan extra célokra az AC sebesség szerintem elegendő számomra, de meggyőzhető vagyok akár az ellenkezőjéről.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is.

[ Szerkesztve ]

(#90476) cigam válasza Anonymus23 (#90461) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippet, berendeltem, így szállítással is 16k alatt volt az ára. Remélem beválik!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#90477) dkess válasza Northlorien (#90475) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

A 10 Gbe vonal helyi hálózaton a NAS -nak/PC -nek stb. az inkább majd egy switch projekt lesz ...

Ekkora keretből AC -s eszközben gondolkodni már nem érdemes SOHO vonalon. A Synology nem rossz, de nem mai gyerek már ...

Nagyjából azt mondanám, hogy:

- amennyiben a Merlin fontos, akkor AX58U - 45K HUF,
- amennyiben a Merlin nem lenne szempont, akkor AX82U - most az egyik boltban 53K HUF akciósan (egyébként 57K HUF). 5 GHz -en több spatial stream ...

(#90478) Ducky92


Ducky92
tag

Szia dkess!

Köszi a múltkori cpe-216 -os ajánlást. Van mindenhol net, kisház-nagyház, teszi a dolgát problémamentesen! :)

Még egyszer szeretném a segítségedet kérni.

Lett új internet nálunk mégpedig ez:
Gigaerős Net 2000/1000 díjcsomag *
Rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség: 1100/550 Mbit/s *
Minimális le/feltöltési sebesség: 300/50 Mbit/s
Maximális le/feltöltési sebesség: 2000/1000 Mbit/s

400m2 családi 3 szintes ház, most is 2 routeres megoldás van, mind2 router 10 éves, és ezek is teszik a dolgukat, csak nem használja ki a csomag adta lehetőségeket.

Elég lenne az internet a középső/felső szintre ugyanúgy( ez a 2 szint kb 200m2). Ki is van alakítva a hely a 2 routernek.

Látom az AX-82U most akciós 52.000 Ft-ért, abból 2 db 104.000 FT-ért? Egy a középső, egy pedig a felső szintre? Múltkor azt hiszem ezt ajánlottad valakinek hasonló kaliberhez + XT8 közeli szinten van. Meg elvileg a legkorszerűbb megoldás a wifi 6 + asus mesh.

A keret az 120.000 Ft. Hosszútávra szeretném. A legerősebb csomagban vagyunk és szerintem ez majd lesz még több is idővel. Az AX-82u jó választás lehet, vagy tudsz jobbat?

Kábelesen, wifin is egyaránt használjuk az internetet. 2-3 laptop, 3-4 tv, ps5, 4-5 telefon stb.

Válaszodat előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#90479) dkess válasza Ducky92 (#90478) üzenetére


dkess
őstag

Szia Ducky92,

Örülök, hogy a CPE-210 bevált a másik dupla-ház -as ingatlannál.

Mindenekelőtt - most írod, hogy 400m2 családi 3 szintes ház. Májusban még 450m2 családi 3 szintes ház volt. Remélem nem történt semmi komoly ... :)

Másodsorban most ezen klienseket írod: 2-3 laptop, 3-4 tv, ps5, 4-5 telefon. Májusban még ezek voltak: 4 okos tv oled/4k, 2-3 db apple watch, 5-6 db iphone, ps5, 5-6 db laptop, 4-5 db tablet-ipad. Volt nagy "szanálás" - vagy páran elköltöztek? Tényleg csak a kliensek számossága illetve milyensége miatt érdekelne ...

Amire korábban is utaltam, hogy 2/1 -es internetnél több olyan kérdés is hangsúlyosabban szerepet kap, mely mondjuk gigabit -es internetnél még nem lenne annyira markáns esetleg. Pláne mivel korábban írtad, hogy amint elérhetővé válna 2/1 -nél nagyobb net azonnal váltanál felfelé ... Ilyenek például:

1. Router szerepkör

1/a opció - a T ONT -ot szeretnéd router szerepkörben és pl. a 2 db AX82U AP módú AiMesh ethernet backhaul -al a WiFi klienseknek illetve a LAN portjaikra vezetékes klienseket is tudnál kötni.

Persze az ONT WiFi -jét ki lehetne kapcsolni - főleg amennyiben az egyik AX82U mellette lenne a középső szinten. Amennyiben mondjuk a legalsó szinten lenne az ONT (és a kettő AX82U a középső illetve felső szinten) akkor maradhat külön SSID -vel ...

Az AX82U -n csak gigabit -es WAN illetve LAN portok vannak ilyenformán router szerepkörben gigabit -es internetig bezárólag tudna tevékenykedni. Ezért lenne a fentebbi ajánlás. Ekkor a T ONT -odon ugye van: 1 db 2.5 Gbe és 4 db gigabit -es LAN port. A 2 db AX82U mehet egy-egy gigabit -es portra. A harmadik gigabit -es portra veszel egy 5 portos IGMP képes olcsó (6K HUF) gigabit -es switch -et - erre kötöd a maximum 4 db STB -t. Ezek eloszlását az emeletek között illetve kábelezését nem tudjuk. Érdemes külön kábelt vinni hozzájuk ahová csak lehet és a végpontnál is lehet olcsó switch -el továbbosztani akár vezetékes klienseknek is. A maradék egy gigabit -es csatlakozóra pedig mehet bármi.

Ugye maradt 1 db 2.5 Gbe LAN portunk. Ez teszi lehetővé, hogy akár egy klienssel kihasználjuk a 2/1 -es sávszélességet. Itt is többféleképpen eljárhatunk:

- pl. egy kábelt elviszünk oda, ahol mondjuk egy 2.5 Gbe porttal rendelkező laptop -hoz (pl. adapterrel) és élvezzük a többiekénél nagyobb sebességet akár.
- veszünk mondjuk egy TP-Link TL-SG105-M2 -t (5 db 2.5 Gbe porttal, most eléggé megdrágult - 43K HUF), ha megoldható lenne több 2.5 Gbe porttal rendelkező klienst is rádugni valahol ...

Ami a lényeg, hogy mind a vezetékes kliensekkel illetve WiFi -vel minél inkább szaturálni a 2/1 Gbps internetsebességet.

1/b opció - Saját routert szeretnénk router szerepkörben, de LAN oldalon gigabit -nél nagyobb vezetékes kapcsolatunk nem lenne. Ilyenformán legalább a főegységnek legalább egy multigigabit -es portjának lennie kell. Ilyenre írtam példának Neked a múltban Asus vonalon az XT8 illetve AX86U -t ... Utóbbi azon kívül, hogy jóval erősebb (SOC) még azt emelném ki, hogy több gigabit LAN portja maradna ekkor. Az STB -kből minél többet érdemes lenne az ONT -ra kötni - legalábbis azokat, amelyeket nem szeretnél pl. parental control funkció segítségével szabályozni ... A saját router mögé pedig mehet(nek) a node (-ok) ... Meg persze akár switch illetve minden LAN port legyen foglalt (az internet sebesség szaturáció miatt).

Hátrány: Pl. az emlegetett eszközök nem olcsók és e mellett 2.5 Gbe legfeljebb. Azaz nagyobb internet csomagra váltás esetén maximum az 1/a opció során fejtegetett szerepkörben tudnának tündökölni (persze a 2.5 Gbe port, mint "uplink" azért hasznos lenne ebben az esetben is).

Ezzel már kilógnánk a keretedből.

1/c opció - Saját routert szeretnénk router szerepkörben, de LAN oldalra is szeretnénk multigigabit/10 Gbe sebességet. Ilyen opció lehetne Asus vonalon pl. AX89X. Kellene ehhez egy 10 Gbe SFP+ uplinkekkel rendelkező switch is amiből van még további 2.5 Gbe RJ45 portokkal rendelkező variánsok is. Namost ezeket nem részletezem több okból is:

- kilógnánk már a keretből jócskán,
- nemigen vannak olyan vezetékes klienseid melyek alapból támogatnak multigigabit -et vagy 10 Gbe -t (pl. NAS, háziszerver, PC -k stb.),
- így is hosszú lett a hsz ...

A fentebbi okok miatt hagyom a 2 -es meg egyéb opciók fejtegetését is ...

(#90480) Rhino666 válasza dudika10 (#90455) üzenetére


Rhino666
őstag

Az én autóm tempomat funkciójáért nem kell fizetni havi rendszerességgel egy fillért sem.

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#90481) cigam válasza Rhino666 (#90480) üzenetére


cigam
félisten

még ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#90482) dudika10 válasza Rhino666 (#90480) üzenetére


dudika10
veterán

[link]
Rengeteg kulonbozo uzleti model van, az, hogy adott piacon mi a "normalis" nincs kobevesve.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#90483) Mr Dini válasza Mr Dini (#89553) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Bár senki nem kérdezte, leírom a tapasztalataimat, hátha valakinek hasznos lehet.

Eredetileg olyan routert kerestem, ami open source, lehet rá custom fw-t rakni és ki tudja tolni a gigabitet rendesen. Illetve az 5 GHz wifi volt még szempont.

Elegem volt abból, hogy kb az összes consumer grade router, ami kapható csupán "hardveres NAT"-tal tudja a gigabitet, Asusnál ez például annyit jelent, hogy egy zárt forráskódú, dokumentáció nélküli kernelmodul gyakorlatilag switchet csinál a routerből, hogy tudjon mit kezdeni a tucatnyi csomaggal. Így alap funkciók, mint pl a QoS veszti értelmét. Meg ezeket általában kiadják valami ősrégi kernellel és ez van, soha nem kap updatet. Illetve a tapasztalatom az, hogy a bcm chipek egy-két év után feladják a harcot.

Nem akartam elhinni, hogy tényleg nincsen normálisabb alternatíva a piacon. Itt talán vargalex ajánlotta a Linksys modelleket, amikre lehet openwrt-t rakni, és simán megoldják a gigabitet, mert a proci erős eléggé hozzá, de ezek a routerek is 40k körül kezdődtek és első ránézésre viszonylag nagy méretű készülékek, amit sajnos nehezen tudok elhelyezni helyhiány miatt. De jó eszközöknek tűntek.

Már vettem volna a Linksys-t, amikor egy barát mesélt a mikrotik routeréről. Nem is tudtam, hogy vannak consumer grade routereik, amik tudnak például wifit is, de úgy döntöttem máshonnan közelítem meg a problémám, lemondok a linuxról (mert a routeros is bőven jónak tűnik) és veszek egy hAP AC2-t. Ha nem jön be, legfeljebb visszaküldöm, vagy marad játszós eszköznek.

Mikor megjött, nem akartam hinni a szememnek, olyan kicsi volt az eszköz mérete. Kicsit féltem is, hogy hogy fog teljesíteni. Hát nagyon durván pozitívan csalódtam. Quick setuppal tényleg pár perc egy működő hálózatot létrehozni, de úgy döntöttem, mindent a nulláról konfigolok inkább fel. Beletelt egy pár órámba kiismerni a rendszert egy picit, de hatalmas potenciált látok a rendszerben. Nagyon komplex dolgokat is meg lehet vele oldani, amiről nem is álmodtam.

Az ár/érték arány pedig egyszerűen hihetetlen. Nem akartam elhinni, hogy 20k-ért egy ilyen erős procijú (négy magos armv7), teljesítményű, 2.4 és 5 GHz-et egyszerre támogató eszközt kapok egy ilyen komoly rendszerrel.

Röhögve elviszi a gigabitet és a wifijével is nagyon meg vagyok elégedve. Meg úgy mindennel. Tényleg el nem tudom képzelni hogy éri meg ez nekik. De az tény, hogy ha ez lehetséges ennyiért, az asusok meg stb eléggé túl vannak árazva.

Mondjuk egy hálózatos kezdőnek nem feltétlen ajánlanám, de még quick setuppal sem annyira vészes, amit tud ajánlani... :B

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#90484) blakey válasza Mr Dini (#90483) üzenetére


blakey
titán

hAP AC3-at nem nézted?

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#90485) Mr Dini válasza blakey (#90484) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

De, néztem. Gondolkodtam rajta, mivel a mikrotik egy új wifi modulon dolgozik, ami elméletileg jóval gyorsabb lesz majd, amit csak az ac3 fog tudni. Illetve ugye a 256 MB RAM és a külső antenna volt meggyőző. Cserébe az eszköz is sokkal nagyobb. Viszont gyorsan kellett a router és ez volt csak raktáron a közelben.

A külső antenna annyira nem volt szempont, mivel így is simán lefedi wifivel az eszköz az egész lakást, de az alaplapról elvileg simán ki lehet vezetni a jelet külső antennára is, csak szét kell szedni. RAM-ból meg egyelőre van 78 MB szabad, nem hiszem, hogy kellene nagyobb. A korábbi Asus is ennyit tudott.

Fw frissítéseket meg ez is még kap, úgyhogy egyelőre nem bántam meg az ac2-t.

[ Szerkesztve ]

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#90486) malagutif122


malagutif122
tag

Sziasztok!

Wifi Router-t újban 20ezerig milyet tudnátok ajánlani ami megbizható?
Tp-link TL Wr741Nd Wifi routerem van most de sokszor nem csatlakozik a telefon nem látja, asztali pc-n wifi stick van másik szobába az se látja gyenge a hatótáv.

(#90487) Dr.NX


Dr.NX
Topikgazda

OFF, de fontos/érdekes:
2021. július 1:
Az Európai Bizottság jóváhagyta a 6 GHz csatorna használatát az EU-ban.
"A tagállamok 2021. december 1-jéig kijelölik és nem kizárólagos, káros zavarástól mentes és nem védett jelleggel hozzáférhetővé teszik az
5 945–6 425 MHz frekvenciasávot a WAS/RLAN-oknak a mellékletben meghatározott műszaki feltételekkel összhangban történő megvalósítása céljából."
tl;dr
Jön a Wifi 6E (6 GHz-es sáv) Magyarországra (is).
Gondolom lassan jöhetnek a Wifi 6E routerek kereskedelmi forgalomba (az a kevés, ami van eddig).

Elfogadom a sütiket.

(#90488) dkess válasza Dr.NX (#90487) üzenetére


dkess
őstag

Hurrá, megkapjuk 6 GHz -es sávból a 7 db 160 MHz széles blokkból az alsó hármat Európában (mondjuk régóta ez volt a terv) ...

Mondjuk a semminél több ... A "lassan jöhetnek a Wifi 6E routerek kereskedelmi forgalomba" mondatból - a gyártók részéről is - a "lassan" -on van nagyon erős hangsúly ... Egyébként várjuk szeretettel ...

(#90489) Gubek-Einste válasza malagutif122 (#90486) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Ajánlott eszközök: Asus AC57Uv3, TP-Link Archer C5v4/C6

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90490) kromatika


kromatika
veterán

Sziasztok. tp-link archer ax20 V 1 routerem van. A jelenlegi firmwarev1.0.9 Build 20200708 rel.55037(4555). Látom hogy a gyári honlapon már két frissítés is szerepel az enyémhez képest. [link] Letöltöttem a legfrissebbet / V1_210524. Kiadás dátuma: 2021-07-02/ kicsomagoltam, majd a router webes felületen, elindítottam a firm ware frissítés opciót. Kis is írja hogy nem a legfrisseb a firm ware,majd kéri az uj fájl helyét. Be is illesztem a kicsomagolt fájlt, el is indul a frissítés, de ki írja hogy nem sikerült frissíteni? Mit csinálok rosszul? :R

(#90491) Dr.NX válasza kromatika (#90490) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

(#90492) osonte válasza kromatika (#90490) üzenetére


osonte
senior tag

Én nem tölteném le manuálisan, hanem a router menüjében: Advanced -> System -> Firmware Update -> Online Update -> CHECK FOR UPDATES.
Lehet több lépcsőben kell frissíteni és nem azonnal a legújabbat rátenni...

Itt is tudsz kérdezni: TP-LINK routerek

Xiaomi 14

(#90493) malagutif122 válasza Gubek-Einste (#90489) üzenetére


malagutif122
tag

Kertes ház 1fal van szilikát az anyaga, 6méter a távolság.
Net sebessége: 75 / 15 Mbit/s
1db Asztali pc wifi stickel, 1db telefon, 1db asztali gép de nem egyszerre szoktam mindet használni.
A modem tipusa: ARRIS cm820
Legyen megbizható, ne dobálja le a wifiről az eszközöket, annyi igényem lenne.

(#90494) kromatika


kromatika
veterán

Köszönöm. :R

(#90495) Gubek-Einste válasza malagutif122 (#90493) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az ajánlott eszközök megfelelőek lesznek.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90496) chungee


chungee
addikt

Napot!

Ezt a csodát szeretném lecserélni. A jelöltek közül melyiket ajánlanátok :F

TP-Link Archer C6 AC1200
TP-Link Archer-c20i

(#90497) Alex91 válasza chungee (#90496) üzenetére


Alex91
félisten

Inkabb melle tenni, nem…?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#90498) chungee válasza Alex91 (#90497) üzenetére


chungee
addikt

Lehetséges hogy a csodát modemként tudom üzemelni :F Ha igen akkor természetesen mellé :R :C

[ Szerkesztve ]

(#90499) woodworm válasza chungee (#90496) üzenetére


woodworm
veterán

A c20i 100-as portokkal rendelkezik, biztos elég lesz?

(#90500) Alex91 válasza chungee (#90498) üzenetére


Alex91
félisten

Az a baj, hogy a boltban vett routert nem tudod modemkent uzemelni, ugye…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.