Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90251) dav615


dav615
csendes tag

Sziasztok!
A testvéremnek szeretnék ajándékba egy routert vásárolni. Jelenleg 300 megabites korábban UPC-s már Vodafone-os internet szolgáltatóval rendelkeznek. Egy kb 90 négyzetméteres, háromszintes (emelet, földszint, pince) téglából épült kertes házban laknak. (A nyári melegtől menekülve jelenleg a pincében tudnak csak dolgozni és aludni. :D ) Egy olyan routert szeretnék venni nekik, ami a szolgáltató által biztosítottnál gyorsabb és nagyobb lefedettséget biztosít. (Optimális esetben a kerti wifis kamerát is sikerülne végre beüzemelni és a wifis termosztát is üzemben maradna.)
Az összefoglaló alapján számomra nem derült ki melyik lenne az alkalmas erre a célra.
A rászánt keret széles skálán mozog az lenne az elvárás, hogy a meglévő eszközeik stabilan tudjanak működni bárhonnan. (2 laptop, 2 okostelefon, wifi-s kamera és wifis termosztát)
Ár: 5 000 - 30 000
Előre is köszönöm szépen a választ! (más megoldást is szívesen meghallgatok) :R :R
Üdv:
Dávid

(#90252) Alex91 válasza leroyclub (#90249) üzenetére


Alex91
félisten

Asus RT-AX92U, ha wifi-s backhaul kell esetleg.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#90253) Gubek-Einste válasza SafE84 (#90248) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Megfelelő lesz a két kinézett eszköz.

"csatolja" wifin a routerhez (most nem jut eszembe ennek az üzemmódnak a neve...).
AP módban hívják.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90254) Gubek-Einste válasza leroyclub (#90249) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az elvárás hogy egy nappaliban is normálisan mutasson és lehetőleg erős legyen
Sajnos a kettő majdnem kizárja egymást, egy eszköz vagy erős vagy szép, a design érdekében sokszor fel kell áldozni a funkcionalitást.

ha jól gondolom akkor Mesh esetén fontos lenne a backhaul is?!
Igen, a legoptimálisabb ha vezetékkel vannak összekötve az egységek.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90255) Gubek-Einste válasza Danken88 (#90250) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ajánlott eszközök:
20k alatt: Asus AC57Uv3, TP-Link Archer C5v4/C6
20-30k: Asus AC65P, TP-Link Archer AX10/AX20

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90256) Gubek-Einste válasza dav615 (#90251) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ajánlott eszközök:
20k alatt: Asus AC57Uv3, TP-Link Archer C5v4/C6
20-30k: Asus AC65P, TP-Link Archer AX10/AX20

Három szint esetén egyetlen eszköz valószínűleg nem lesz elég így inkább kettőben lenne érdemes gondolkodni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90257) leroyclub válasza Alex91 (#90252) üzenetére


leroyclub
senior tag

Köszi! Megrendeltem végül. Remélem bevalik

(#90258) Danken88 válasza Gubek-Einste (#90255) üzenetére


Danken88
csendes tag

Szia,

Köszi!
Ha elsősorban a wifi erő, másodsorban a jövőállóság számít, akkor AX20?
Ha kicsit feljebb megyünk mi még ami ajánlott kategória? Vagy az ekkora lakás/felhasználásra overkill lenne?

Köszi,
Dani

(#90259) dkess válasza Imi1981 (#90220) üzenetére


dkess
őstag

Én most már teljesen elbizonytalanodtam, hogy csak nézegetni szeretnéd a routereket vagy előbb-utóbb venni is egyet? :)

Szerintem jó lesz az az AX20 Neked ...

@SafE84, #90227 (meg kicsit a többi hsz -eidre is)

70 nm -re egy routeres felállásig a megadott feltételek mellett a AX73 tökéletes választás lehetne. Ugyanakkor írtad, hogy van jelenleg egy másik router is a dolgozóban (ez micsoda? kábelvégen AP módban?) illetve egy extender is.

Lehet érdemes lenne átgondolni és mondjuk egy két (a három lehet már túlzás lenne) eszközös mesh WiFi ethernet backhaul felálláson gondolkodni. Azaz a jelenlegi routert és extendert is érintheti a dolog? Esetleg valami ilyesmi irányban elmehetünk?

@gahor72, #90230

:)

@sz.sz., #90232

Keret mennyi lenne rá? Egyébként az ajánlott AC57U v3 is teljesen jó választás lehet - csak annyit tennék hozzá, hogy az ethernet backhaul -t érdemes lenne azért megoldani. Sokat dobna a WiFi élményen mindkét szinten.

@leroyclub, #90257

Igen, jó választás az AX92U akár WiFI - akár ethernet backhaul esetén. Értelemszerűen az utóbbit erőltessük azért ezzel a routerrel is. Egyébként ami nem tiszta, hogy fontos a mesh, de most csak egy egységet veszel - jól értem?

Egyébként az AX92U némileg erősebb az AX82U -nál is USB3 illetve torrent tekintetében (ezt korábban írtad fontos szempontnak) ...

@Danken88, #90258

Amennyiben a "jövőállóság" szempont lenne, akkor a jelenlegi 15+ WiFi kliens mellé a minél több spatial stream -el rendelkező megoldások között nézelődnék. Tudom pl. egy AX73 a kereted felett van - esetleg vess egy pillantást rá.

(#90260) SafE84 válasza dkess (#90259) üzenetére


SafE84
tag

Már megrendeltem egy Asus RT-AX58U-t. Ez is már túl van a párom lélektani határán anyagilag... :)
A dolgozóban lévő router (ezen alapesetben egy notebook és időnként egy raspberry média lejátszó van lan-on) wifi-n csatlakozik az ONT-hez, pusztán kényelmi okokból (gyorsabban másolok így az ONT-hez közvetlenül csatlakozó raspberry-ről a notebook-ra). Az extender azért kellett, mert a budin és a távolabbi szobában már nem volt stabil a wifi, mellyel együtt lehetett élni, de a digitális oktatás végett kellett a szobában a stabil wifi. Ez utóbbi kettő "bővítés" szerintem az ONT gyenge teljesítménye miatt volt szükséges, reményeim szerint ezekre nem lesz szükség a későbbiekben. Az új router elvileg fényévekkel jobb lesz.
Ha megérkezett és beüzemeltem, akkor mindenképpen visszajelzek, hogy beváltotta-e a reményeimet az új router.
Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#90261) SafE84 válasza Gubek-Einste (#90253) üzenetére


SafE84
tag

Köszönöm a segítséget neked is! Mint írtam feljebb, meg is rendeltem az Asus-t.

(#90262) Imi1981 válasza dkess (#90259) üzenetére


Imi1981
veterán

Hát jól körülnézek mielőtt vásárolok 😄 . Kb 2 órája rendeltem meg emagról az ax20 - at. Ebben az árban az tűnik a legjobbnak. Elvileg pénteken már hozza a posta vagy futár.

[ Szerkesztve ]

(#90263) sz.zs. válasza dkess (#90259) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Anyósom lakik azon a szinten , így minél kevesebbet költenék rá :DDD nagyon max. 20e Ft . :)

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#90264) Essejó válasza sz.zs. (#90263) üzenetére


Essejó
veterán

Ha gyenge lesz a wifi, vagy ne adj isten nem tudja nézni a Szulejmánt a gyenge router miatt, akkor sokat lesz nálatok.;]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#90265) dkess válasza sz.zs. (#90263) üzenetére


dkess
őstag

Akkor egy virgácsot ... akarom mondani AC57U v3 -at vegyél Neki és lógass le Neki valahogy egy kábelt azért ...

(#90266) sz.zs. válasza dkess (#90265) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Köszönöm a tanácsot :R A kábel sajnos nem megoldható , át kellene fúrnom a födémet, ami kizárt.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#90267) Alex91 válasza sz.zs. (#90266) üzenetére


Alex91
félisten

Meg egyszer megkerdezem: nem eleg a terero a lenti szinten? Mert szerintem ha beteszel igy meg egyet a rendszerbe, akkor nagy esellyel rontasz az egeszen…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#90268) sz.zs. válasza Alex91 (#90267) üzenetére


sz.zs.
senior tag

A lenti szinten még csak-csak, de ez látná el a pici kertet is, ott viszont már kevés kicsit.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#90269) Alex91 válasza sz.zs. (#90268) üzenetére


Alex91
félisten

Emeletre a 3. routert is a kerthez kozel? Es kabellel AX58U-t oda is... Mert a mesh miatt szopni fogsz, ha gyengebbet veszel.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#90270) dkess válasza Alex91 (#90269) üzenetére


dkess
őstag

Igen, én tegnap nem is mertem leírni, hogy én úgy gondolkodnék, hogy saját részre AX82U/AX92U oda ahol a legtöbb WiFi kliens/ember lenne (WiFi backhaul esetén oda ahol "közel" lenne a az "anyós router") és az egyik AX58U -t tenném egy szinttel lejjebb.

Ennek oka (is) volt, hogy az ethernet backhaul megoldása lenne a legnagyobb prioritás (ez még az AC57U v3 vs. AX58U kérdésnél is fontosabb). Gyakorlatilag ez a legnagyobb jelentőségű dolog. Amennyiben ez kicsit később megoldható akkor akkor, ha födémet kell fúrni akkor azt ...

(#90271) sz.zs. válasza dkess (#90270) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Hűha, hát most kicsit elbizonytalanodtam… Tanulnom kell még nekem ezeket a dolgokat (is). :) tudom hogy ez a kérdés már nem ide tartozik, de pontosan miért jó ez a backhaul? A 2 db ax58u között sem kapcsoltam még be a vezetékes backhault És számomra eddig így is tökéletesnek tűnő a működés. Miben lesz más ha bekapcsolom? Illetve wi-fi backhaul lehetőséget eddig még nem is találtam a beállításokban.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#90272) dkess válasza sz.zs. (#90271) üzenetére


dkess
őstag

Ebben a témában már "regényeket" írtam ebben a topikban (is). Most csak nagyon kivonatosan és egyszerűen: a routerek WiFi backhaul esetén a kliensek helyett minden erőforrásukat (WiFi -vel kapcsolatosak közül néhányat kiemelve: spatial stream -ek, adásidő stb. stb.) az egymással történő kapcsolattartásra fecsérlik.

Ahogy dugod a kábelt és beállítottad az ethernet backhaul -t - kb. mintha fellélegeznének. Hirtelen olybá fog tűnni, mintha háromszor annyiba kerülő routereid lennének (a logika visszafelé is működik). Főleg amennyiben egy szinttel lentebb levő routerhez WiFI backhaul lenne akár átmenetileg (lehetőleg oldjuk meg azt a kábelt), akkor szinten belül legalább ne legyen az. Meg persze egyébként se - dugjuk be azt a kábelt a két jelenlegi router között ...

(#90273) sz.zs. válasza dkess (#90272) üzenetére


sz.zs.
senior tag

:R
Kábel az van persze, csak a backhault nem kapcsoltam még be.
Megvettem most ezt [link] eljátszadozok vele. Lehet a későbbiekben majd valahogy megoldom hozzá a vezetéket, de egyelőre anélkül lesz. Köszönöm még egyszer a hozzám való türelmet.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#90274) maross


maross
veterán

20 ezer alatt keres egy ismerosom egy erosebb wifi jelu routert, hogy a kertes hazbol legalabb a terasz kornyekere kimasszon a jel. Semmi egyeb extra igeny. Van ennyiert vagy feljebb kellene menni arban? Koszi.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#90275) Gubek-Einste válasza maross (#90274) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90276) Essejó válasza maross (#90274) üzenetére


Essejó
veterán

Picit többért és még a kertbe is. link

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#90277) maross válasza Gubek-Einste (#90275) üzenetére


maross
veterán

Gigabites net van, de amit wifin kiszor, szinte mindeg,y csak lehessen a teraszon is netezni, mobillal, neadjisten egy laptoppal. 3 fal. Mint mondtam, nincsenek extra igenyek, erosebb kellene a gyari telekomos routernel. Es egyaltalan nem problema, ha csak a net toredeke er ki, hivjuk 5-10 mbitnek.

Essejo: Outdoor tplink ha jol sejtem a hazbol nem fogja kiszorni, csak ha eleve kintre telepited, ugy nem megoldas, ha az lenne, egy joval olcsobb eszkoz is eleg lenne. Teraszra nem megy ki a net, nincs mit erositeni. Utp osszekottetes nagyon maceras lenne a terasszal. B tervek vannak, de a zero effort megoldas egy erosebb alap router lenne, ezt keresnénk.

[ Szerkesztve ]

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#90278) dkess válasza maross (#90277) üzenetére


dkess
őstag

Tényleg jó lenne, ha legalább némi részletet írnál, mert így totál vakon maximum olyasmit lehetne ajánlani, hogy "csukott szemmel rábökünk valamire" ...

A már említett kérdések mellé - milyen internet és milyen T -s router? A T -s routertől megy UTP kábel egy olyan helyiség felé, melynek van ablaka az érintett terasz felé? Csak azért, mert amennyiben van, akkor kb. az ablakba tegyen egy bármilyen 20K HUF alatti routert AP módban és jó lesz. Amennyiben meg nem megy UTP errefelé meg sehova máshova sem mondjuk, akkor meg kb. tök mindegy mit csinál - érdemben nem lesz jobb semmi ...

(#90279) MNBT


MNBT
tag

Sziasztok,

DIGI-től tegnap behúzták az optikai kábelt a lakásba, és 100 megabites csomagból felraktak 1000 megabitesre.
A problémám a következő: jelenleg ilyen routerem van [link] aminek a LAN és WAN portja csak 10/100 Mbps-ot tud.
Ha jól sejtem ez 100 megabitesnél nagyobb netet nem fog soha átvinni wifin keresztül se.
Kérdésem az lenne, hogy érdemes erre a routerre [link] váltani? A leírás szerint gigabites a lan és wan portja, viszont kérdéses számomra, hogy az ethernet kábel nem akadály? Az át tudja a modemből vinni a gigabites sebességet a routerbe?
Előre is köszi a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

(#90280) dkess válasza MNBT (#90279) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Cat5e vagy jobb kábel esetén nem lesz gond a gigabit sebességgel.

Igen, a C6 jó választás lehet akkor is, ha router módban (és Digi ONT bridge módban) vagy AP módban (és Digi ONT router módban) tervezed. Egyfelől 5 GHz -en a C20 -hoz viszonyítva dupla spatial stream (2x2 az 1x1 helyett) illetve sebesség - valamint a gigabit -es LAN portjait egy switch -hez hasonlóan fel tudod használni a vezetékes kliensek csatlakozására.

Érdemes is minél több mindent kábelvégre kapni, mert egyfelől az adott kliensen jobb lesz a felhasználói élmény - másfelől a WiFi -nk is sokkal jobb lesz, ha kevesebb WiFi kliens terhel rá ...

(#90281) MNBT válasza dkess (#90280) üzenetére


MNBT
tag

Köszönöm szépen!
A DIGI ONT bridge módban működik jelenleg, de akkor ezekszerint jó az a router a gigabites nethez, max kábelfüggő ami az ONT-ból megy a routerbe majd.

(#90282) dkess válasza MNBT (#90281) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen.

Javarészt kábelfüggő a dolog. Azaz mi lehet még a gond? Ugye 100 Mbps Digi FTTB volt eleddig. Ugye korábban egy UTP és egy koax kábel jött be a lakásba. Ekkor, ha volt vezetékes telefon, akkor azt úgy oldották meg, hogy az UTP kábelt osztották - 2 érpár ment tovább RJ45 -n (maximum 100 Mbps) és 1 érpáron RJ11 pedig a telefonkészülékbe.

Amire figyelj, hogy amennyiben volt ilyen osztó a képben, akkor azt vedd ki. A Digi ONT és a C6 -ot közvetlenül egy db legalább Cat5e kábellel kösd össze (gigabit -hez kell mind a 4 érpár). A telefonkészüléket pedig magára a Digi ONT -ra tudod majd rákötni ezután ...

(#90283) wombat87


wombat87
csendes tag

Sziasztok!
Telekomtól készülök SIM-kártyás routert venni, 2 kiszemelt van:
Huawei B535-232
Alcatel Linkhub HH71VH
Melyiket válasszam szerintetek? A B535-ről egész sok infót találtam itt a fórumon is, az Alcatel-ről viszont alig valamit. Ez ~7000 Ft-tal drágább, mint a Huawei. Jobb annyival, vagy csak a légfrissitő design emeli az árat?
Előre is köszi! :)

(#90284) godjopet


godjopet
csendes tag

Segítséget kérek szépen. Elolvastam a kérdésemhez kapcsolódó részeket az Összefoglalóból, de még mindig túl sok a lehetőség és amúgy is biztosra szeretnék menni.

Olcsó, megbízható routert szeretnék, elsősorban médiatartalom streamelésére, rácsatlakoztatott külső HDD-ről. Ez lenne a fő feladata, de ez is teljesen hétköznapi kereteken belül. Mellékesen jó lenne, ha - akár kis sebességgel is , de - tudna torrentklienst futtatni. Más elvárásom nincs is a stabil kapcsolaton kívül.

Részletek: kisebb 60 m2 lakás központi helyén lenne elhelyezve, így a wifi hatótávban egyáltalán nincsenek extra igények. Legfeljebb FHD felbontású filmeket szeretnék streamelni wifi kapcsolaton keresztül, elsősorban tévére. Több tévé csatlakozna a routerhez, de egyidőben legfeljebb egy streamelésre van szükség. Fájlátvitelhez (fotók/videók másolása a HDD-re) megelégszem a ~20 MB/sec, torrent/letöltéshez a <10 MB/sec sebességgel is.
Játék futtatása nem opció, így a ping sem.
Legfeljebb két mobiltelefon és egy laptop kapcsolódna egyidőben a hálózatra, az alkalmi streamelésen és nyomtatáson kívül.
A meglévő internetkapcsolat 300 megabites, de 1 Gigabitesnél gyorsabb egyáltalán nincs is tervben.
Kihagytam valamit?

Előre köszönöm a javaslatokat.

[ Szerkesztve ]

(#90285) dkess válasza godjopet (#90284) üzenetére


dkess
őstag

Anyagi keretet nem írtál.

Amiket leírtál arra pl. egy Synology router (1900AC vagy a 2600AC) használtan ideális lehetne. AX igényének esetén mondjuk AX56U vagy AX58U - amelyik még beleférne. Ezek USB3 illetve SOC teljesítménye is nagyobb ...

A TV -ket - de legalább amennyit csak tudsz kapjál vezetékvégre. A max. FullHD -re bőven elég lesz ... Annál jobb WiFi -d lesz ...

(#90286) godjopet válasza dkess (#90285) üzenetére


godjopet
csendes tag

Köszi a tippeket.
Valóban nem írtam árat, gondoltam az olcsóból egyértelmű, hogy bármennyit rászánok amennyit szükséges, de annál többet viszont nem szeretnék :)
Úgy tűnik, hogy amiket ajánlottál, azokból a legolcsóbb is 45k HUF, a drágábbak meg közel 100k. Én valahogy nem ebben a kategóriában gondolkodtam, sokkal inkább 10-20k között, max 20-30. Nagyon el vagyok tévedve?
Igazából a TP-Link AX20-at nézegettem, úgy tűnt az több mint elég lenne számomra. Ezek szerint mégsem? Pedig én abban bíztam, hogy van esetleg ennél olcsóbban is elfogadható...

"AX igényének esetén"
Nem tudom, mi az az AX :)

"Annál jobb WiFi -d lesz ..."
Nem kell jobb wifi. Főleg nem streamelés alatt.

Hogy érthetőbb legyek, 65 éves édesanyámhoz szerelném be a cuccot. Én távoli kapcsolaton (Teamviewer) keresztül letöltöm neki a gépére a filmet vagy sorozatot amit szeretne, ő meg a lakásban el tudja indítani bármelyik tévéről. Ez lenne a cél.
Okostelefonja van, de korából kifolyólag nincs kihajtva a cucc. Ugyanezen okból kifolyólag a döccenő wifi se probléma.

[ Szerkesztve ]

(#90287) Gubek-Einste válasza wombat87 (#90283) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Én inkább a Huawei szavazok, ismert/kipróbáld eszköz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#90288) dkess válasza godjopet (#90286) üzenetére


dkess
őstag

1.

"Nem tudom, mi az az AX :)"

AX=WiFi 6=a legkomolyabb generációs ugrás a WiFi történetében. Magyar nyelvű gyártói leírások - pl.:

- TP-Link: [link] ,
- Asus: [link] ,
- Cisco: [link] .

2.

"Nem kell jobb wifi. Főleg nem streamelés alatt." és "Több tévé csatlakozna a routerhez ..." stb. stb.

Namost nem tudjuk mekkora távolság meg hány falak meg mennyi TV, de az egyéb WiFi klienseket is alapul véve nem baj, ha egy "kicsit jobb WiFi -nk" van - akár csak azáltal, hogy a routerrel egy helyiségben levő TV -t kábelvégre kapjuk. OK, nem akarunk jobb WiFi -t, de szaggatást sem akarunk - nem?

3.

"Úgy tűnik, hogy amiket ajánlottál, azokból a legolcsóbb is 45k HUF, a drágábbak meg közel 100k."

A két legdrágább opció amit ajánlottam - vadonatújan, magyar kisker boltból:

- AX56U - 33K HUF ( [link] )
- AX58U - 40K HUF ( [link] )

...

4.

"Igazából a TP-Link AX20-at nézegettem, úgy tűnt az több mint elég lenne számomra. " ...

Az újabb TP-Link -ek nem tudnak torrentezni - így az AX20 sem ...

5.

"... sokkal inkább 10-20k között ..."

THEN GOTO (használt) Synology RT1900AC (amit elsőnek ajánlottam - alapul véve a másolási és torrent sebesség igényeket is)

6.

"Én távoli kapcsolaton (Teamviewer) keresztül letöltöm neki a gépére a filmet vagy sorozatot amit szeretne, ő meg a lakásban el tudja indítani bármelyik tévéről. Ez lenne a cél."

Namost akkor lenne egy gép Teamviewer -el? Ez a gép egy PC/laptop? Miért nem ebbe/ehhez rakjuk azt a HDD -t - aztán mehet a virágboltozás 1000 -el ... Ezt a gépet akár távolról tudod is indítani WOL -al (avagy kérésre indítja az illető) illetve természetesen stream -elni a videókat a TV -kre ...

(#90289) godjopet válasza dkess (#90288) üzenetére


godjopet
csendes tag

1. Köszi, majd elolvasgatom. A lényeget felfogtam, nem hosszú távban gondolkodom, egyelőre nincs szükség a legmodernebb wifi technológiára.

2. A legnagyobb távolság 6-7 méter, legfeljebb 1 db gipszkarton válaszfal elválasztással, ezért is nem akartam erre kitérni, ezzel nem lehet gond.
A két tévé közül egyik sincs egy helyiségben a routerrel, kerülném a kábelezést. Szükség esetén megoldható, de jó lenne wifivel megoldani. 65 éves egyedülélő asszony, nem használ párhuzamosan több wifi kapcsolatot egyszerre, ezért nincs szükség erős wifire (ha a torrentkliens feltöltésben van, azt le tudom szabályozni). Általában 720p filmeket streamelünk, de ha a FHD is elmegy döccenésmentesen, akkor nem lesz gond mással sem (UHD tartalom nem lesz mostanában az hótziher).

3. OK. Köszi.

4. Aha, értem. Legrosszabb esetben az is egy opció, hogy laptopon fut a torrent és hálózaton átmásoljuk a routerre csatlakoztatott HDD-re a letöltött tartalmat, ahonnan meg akkor csak streamelés történik.
De ha minimális árkülönbségért tudná a router kezelni a torrenteket, az lenne az ideális. Olvastam itt a Padawan fw-ről, esetleg ha nagyon muszáj, azzal is megpróbálkoznék (már amennyiben a választott routerre telepíthető), de legjobb lenne a Download Master.

5. Ez a 10-20k úgy tűnik csak egy hiú ábránd volt, vagy tényleg lemondok a torrentről. A lényeg a médiastreamelés HDD-ről, ebből nem engedhetek.
Használt Synology jó lenne, de nem alapozhatok arra hogy majdcsak valaki árul egyet a kedvemért (jófogáson éppen van egy, de 40 pénz..).
Sebesség-igények alatt nem tudom mire gondolsz, éppen azt próbáltam meg körülírni hogy nincsenek igényeim, nem akarok 10+ megás letöltést vagy 30+ megás fájlmásolást...

6. A virágboltozás gondolom valami szleng vagy poén, sajnos nem jött át. Egy korszerűtlen laptop a kiszolgáló (HP 4530s), de ez nem releváns. Jelenleg is így működik ahogy írtad, pont ezt kellene kiváltani, ezért az egész router-vásárlási szándék!

Kiegészítés: 65 éves egyedül élő asszony, nem fog nekiállni torrentezni, vagy bármit hekkelni a laptoppal. Lefekvés előtt (legkésőbb) laptop kikapcs, nincs ilyen hogy időzített kikapcsolás meg alvó mód stb, ill. ha délután leül sorozatot nézni, akkor sem fogja hozzá bekapcsolni a gépet. Gondolom, nem kell bemutatnom a sztorit :) Örülök, hogy azt meg tudtam tanítani neki, hogy a tévével hogyan kapcsolódjon a DLNA-ra. Teamviewer is csak azért van, mert 200 km-re lakunk egymástól, ha gond van a laptoppal egyszerűbb ha magam csinálom meg, mint a telefonon magyarázás (abba már beleőszültem). Eddig egy okos tévé volt a lakásban, most már kettő van, jó lenne ha bármelyikről el tudná indítani a kiszemelt médiatartalmat.
A torrentezést úgy kell elképzelni, hogy legfeljebb hetente 1-2 torrent futtatásáról beszélek. Letöltök egy évadnyi sorozatot, vagy 1-2 filmet és azzal elvan 1-2 hétig. Szóval ez is bőven átlagfelhasználói szint alatt van, ezért nem tértem ki erre sem részletesebben. Ha ezt nem bírja a cucc, akkor kb. semmit.

Végszó: visszakanyarodva az eredeti kérdésemhez - ha van még benned ennyi kitartás - ajánlj kérlek egy olcsó routert, amivel stabilan lehet streamelni, illetve egy másik olcsó verziót, amin akár torrentet is tudok futtani a streamelés mellett. Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#90290) dkess válasza godjopet (#90289) üzenetére


dkess
őstag

Virágbolt=torrent. Ez annyira azért nem "titkos-szleng" - használja boldog-boldogtalan. Már én is - pedig nem vagyok egy "torrent-huszár" (routeren, NAS -on nem is ment torrent soha).

Az a Synology új korában volt 40 pénz vagy 5 éve. Tudom, én is akkor vettem újan ... Használtan 20K fölött nem nagyon szoktam már látni ...

Stream -elésre érdekes módon a TP-Link -el pozitívabb tapasztalataim vannak (igaz AX50 -el: [link] ) . Volt nálam huzamosabb ideig egy Asus AX82U - azon csak próbaként próbáltam torrent -et meg médiaszervert beállítani, de mindkettő fail volt. Igazából, ha belemerültem volna, akkor lett volna megoldás, de akkor (sem) egyik sem érdekelt annyira.

Érdekes módon a mobil app -ot még "informatikai analfabéták" - tágabb családi körömben idős szülők (ugyanaz a korosztály, mint Nálad) vagy éppen húgomék - proaktív módon nyomogatták meg állítgatták, hogy az állam kb. a földön koppant. Azaz baromi intuitív. Az Asus-é meg "csili-vili", de azt annyira nem erőltették ... Érdekes kísérlet volt. Valamint a TP-Link -nél akár több router egyidejű (egy TP-Link ID alatt) kezelése gyors, könnyű. A Deco app is kb. ugyanez a kategória. Azaz távoli menedzseléshez is a TP-Link a jobb - Asus igazából csak, ha egy LAN -on vagy a routerrel ...

AX20 -nál az USB2 miatt "fázom" csak kicsit. Nem is a sebessége miatt - az annyi amennyi - hanem hogy jóval kevesebb áramot tud adni a rákötött HDD -nek. Mondjuk amennyiben egy 2,5" -os sima HDD vagy külső tápos megoldás lenne, akkor valószínűleg nem lenne gond.

Azaz pláne figyelembe véve a pénzügyi keretet inkább arrafelé mennék, hogy router csak SMB megosztás és médiaszerver legyen. Torrent meg akkor laptop - gondolom seed arány nem számít (azaz letöltés és routerre felmásolást követően ki lehet kapcsolni). Akkor az AX20 jó lehet ... Amennyiben meg torrent is kellene, akkor sajnos Asus alapon jobban bele kell nyúlni a zsebbe ...

(#90291) godjopet válasza dkess (#90290) üzenetére


godjopet
csendes tag

Köszi a kimerítő válaszokat.

(#90292) Imi1981


Imi1981
veterán

Megjött a tp-link ax20 router és be is üzemeltem. Egyelőre beraktam az ac 65p helyére fő routernek azt majd meglátom milyen. Az biztos, hogy nagyobb a hatótávja mint a Asus ac 65p-nek de nem brutál a különbség. Wifi sebesség telefonja válogatja az enyémen lassabb mint a 65p feleségemén gyorsabb. Vezetéken is gyorsabb pár megabittel mint a 65p de ez minimális. Stabilitás meg majd kiderül idővel.
Köszönöm az ajanlást!
Van esetleg amit érdemes beállítani?

(#90293) Imi1981 válasza Imi1981 (#90292) üzenetére


Imi1981
veterán

Ha távolról el akarom érni a routert de nem az theater alkalmazással hanem böngészőben az lehetséges valahogy? Asus-on ez ment de ott le is volt írva milyen porton de itt van nem találok ilyet.

(#90294) dkess válasza Imi1981 (#90293) üzenetére


dkess
őstag

Nem teather app lesz az, hanem tether. Mást jelent a kettő szó ... :)

Be lehet állítani. Itt egy link (persze rengeteg van net -en), hogy hogyan tudod aktiválni illetve beállítani ezt a funkciót: [link] . Téged a jobboldali második megoldás érdekel (a bal oldali első az a tehter app -os elérés) ...

(#90295) Imi1981 válasza dkess (#90294) üzenetére


Imi1981
veterán

Köszi megnézem. Amúgy szerintem a shiftkey billentyűzet írta át 😄 .
Még egy kérdés. Gyárilag a wifinél nincs biztonság beállítva ezt mire állítsam? És a wifi csatornát és hz-et érdemes állítani vagy jó automatán? Nincs más wifi hálózat ami zavarna (falun családi ház és messze vannak szomszédok).

[ Szerkesztve ]

(#90296) dkess válasza Imi1981 (#90295) üzenetére


dkess
őstag

Én AX -es TP-Link -en a csatornaszélességet beállítottam fix 80 MHz -re (igaz - az támogatott volna 160 MHz -et is és ennek tiltása vezérelt).

"falun családi ház és messze vannak szomszédok" esetére:

- amennyiben nincs radar, akkor maradhat automatán a csatorna - vagy akár a magasabb DFS sáv, ha minden WiFi kliens támogatja (ekkor nagyobb a sugárzási energia valamennyivel - radarral viszont sokkal kisebb lenne),
- amennyiben van radar, akkor érdemes rögzíteni a 36 -al kezdődő csatornára ...

(#90297) Imi1981 válasza dkess (#90296) üzenetére


Imi1981
veterán

Nincs itt semmi radar viszont van optikás 1000/1000 megabites netem. Kis falukban ez nem jellemző. Kösz mindent! Sajnos most melózok úgyhogy majd szünetben meg otthon tudom állítgatni. Kösz :R

(#90298) Imi1981 válasza dkess (#90296) üzenetére


Imi1981
veterán

Beállítottam a 2.4 GHz wifit 40 MHz - re a 5 GHz wifit 80 MHz - re. A sugárzást magasra mindkettőnél. Wifi hatótávolsága amúgy nagyon jó! Olyan vagy még kicsit jobb mint a tenda AC9 routeremé volt. Igazából az egész házat lefedi! Az utolsó szobába már csak úgy beraktam AP módba az Asus ac 65p - t. 65p-t mindenképpen megtartom mert nagyon jó router.
Ezek közül érdemes bekapcsolni valamelyiket kép ?

[ Szerkesztve ]

(#90299) MaCS_70 válasza godjopet (#90289) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az én javaslatom a következő, bár kétségtelenül a (nem túl reális) keret fölött van:

Asus AX56u router.
Ehhez csatlakoztatsz egy külső HDD-t, amelyről nézhetőek a filmek.
A filmek pedig akár úgy is odakerülhetnek, hogy magán a routeren futó DownloadMaster tölti le őket.

Ezt pedig a szintén a routeren futó OpenVPN szervert elérve vezérelheted, de ezen keresztül akár másolhatsz is ide, és nem mellesleg távolból felügyelheted édesanyád rendszerét.

A TeamViewert pedig el lehet felejteni erre a célra -- nagyon nem erre való.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#90300) SafE84 válasza dkess (#90288) üzenetére


SafE84
tag

"- AX58U - 40K HUF ( [link] )"

Ezzel most fogtál nekem 5000,-Ft-ot! Köszönöm!
Mikor megrendeltem, akkor még nem volt akcióban. Azt visszamondtam és megvettem az Euronicsban.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.