Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94301) Bazsee71


Bazsee71
őstag

Érdekelne valakit Scott Rao új könyve? Coffee Roasting: Best Practices
Szállítással 55$ (ha legalább kettőt rendelünk).

Szerk.: +vám, szóval még nyomozok egy kicsit, van-e EU-ban.

[ Szerkesztve ]

(#94302) bbuffy


bbuffy
senior tag

Itt van egy egész pofás db Pepi.
[link]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94303) Parci válasza bbuffy (#94302) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

már watch listen van :DDD, de köszi

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94304) sz.zs. válasza bbuffy (#94302) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Úgy néz ki, mint egy retro asztali lámpa :DDD

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#94305) kzoltann válasza Bazsee71 (#94301) üzenetére


kzoltann
aktív tag

150euroig vámmentes csak importáfa (+ vámkezelési dij, ami postánál 3k, DHL-nél rablás), könyveknek elvileg csak 5%-os az áfája, szoval annyira nem horror.
Szóval 3 darabig oké elvileg. Én szivesen beszállok.

(#94306) weinmaker válasza Parci (#94296) üzenetére


weinmaker
őstag

Pavoni sokkal szebb, és a videón elég stabilan is működött a srácnak pid-el. Ez la peppina tényleg állólámpa dizájn, de attól még lehet jó ez is.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#94307) bbuffy válasza weinmaker (#94306) üzenetére


bbuffy
senior tag

Sztem botrány ahogy kinéz, de ettől még lehet jó. Csak passz mennyire stabil ettől az oldalsó karos megoldástól.

vki próbálta már amugy?

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94308) tottijani válasza tottijani (#94267) üzenetére


tottijani
csendes tag

Elkelt. Köszönöm a sok érdeklődést.

(#94309) Parci válasza weinmaker (#94306) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a pavonit jól ismerem, túlmelegszik a fej, ha pid-es, ha nem. és írja is, hogy ez a helyzet.

hogy mi sokkal szebb, az meg szerintem magánügy, egyéni preferencia. nekem tetszik. a nyitott bojlerrel pedig tutira nem tud versenyezni a zárt bojler, ha nem akarsz gőzölni, és hát egy ilyen géppel miért akarnék?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94310) bacskait


bacskait
tag

Sziasztok!
Milyen kézi örlőt ajánlanátok 20e-ig Ft-ig? Érdekelne ugyanerre a kérdésre a válasz, ha a keret 30-40e Ft lenne.
Főleg Brikkához, nagyon ritkán V60-hoz és frenchpresshez használnám.
Használtan is érdekelne.

(#94311) bbuffy válasza Parci (#94309) üzenetére


bbuffy
senior tag

Ez a forditott karos téma miben másabb?
Mondjuk itt brutal presszot tol vele emberünk, egészen elcsábul az ember fia😂 [link]

[ Szerkesztve ]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94312) bbuffy


bbuffy
senior tag

De ha már “ronda” olasz gépek. Nekem ez gyön be nagyon :)
nem néznének már igy is ferdén rám, tuti behuznám.
[link]

[ Szerkesztve ]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94313) Parci válasza bbuffy (#94311) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

van sima karos, mint a pavoni meg a caravel, ott te emeled a kart, te nyomod le bicepszből és az adja a nyomást. a la peppina viszont rugós karos, te lenyomod a kart, ezzel megfeszíted a rugót, aztán elengeded, és ahogy a rugó szép lassan kienged, úgy jön le a kofi.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94314) RetepNyaraB válasza bacskait (#94310) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Van egy Hario Skerton Pro-m tizes+posta (vagy Pesten kézbe) Az a Te darálód :DDD

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#94315) uffneked válasza bacskait (#94310) üzenetére


uffneked
aktív tag

45ért volt/van(?) egy bemutató darab 1ZPresso JX (a nem PRO változat) 45e-ért. Ha nem presszózol, az rendben van. Alatta nagyjából mindegy, hogy valamelyik Hario, vagy más.

(#94316) verti1 válasza Parci (#94313) üzenetére


verti1
tag

Milyen max nyomást tud előállítani?

(#94317) Parci válasza verti1 (#94316) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

tökéletes kérdés, este óta ezt kajtatom én is ;)
6 bart találtam, meg ha rányomsz, akkor 8-9 akár, de csak kutyafuttában olvastam még.

közben kitúrtam, ez elég részletes. sajnos amit az anyagminőségről ír, az a kora miatt komoly gond. :( amúgy tetszik, nagyon:

I had several machines, single boilers, double boilers, hx e61, Pavoni's, some modified, with needle valve, restricted flow or hardware / software that were operated with ITO module. I did a lot of coffee sessions with friends who have different espresso machines (DC mina, LM GS3, KVDW speedster and some levers). I have also tested many mills. I had to do that to see what was suitable for me and my needs.

And here I am now and I have the cheapest and one of the oldest and, in some eyes, the ugliest and not harmless espresso machine out there: La Peppina by Fe-ar.

What makes this machine so good for me (subjective!):
- low space requirement - can be moved easily - I often change countries -
- fast heating-up time similar to a pavoni- 10 minutes
- - easy to clean - pull out the rear plug and insert it in the sink, it takes 1 Minute to take it apart and then you can brush all parts with detergent and brush / sink
- no steam and no pressure in the kettle, it works at a lower temperature because the kettle is open - that means you have fewer problems with it Limescale deposits and with the fact that you do not reheat the boiler up to 100 C + many circles
- I use the water in the boiler for a maximum of 3 days or 3 espresso- then I either pour the water into the sink and take the machine at the base or rinse to the group head to clean it and fill it with fresh water
- - I can do any Prepare any water recipe and pour it into the kettle - I have full access to the kettle to look inside and see if there is any dirt
- Baskets / groups with a smaller diameter prevent channeling because the puck is thicker. This means that I can draw more easily with roasted filter coffee than with a 58 mm group with a thinner puck height.
- The maximum pressure in this machine is exactly 6.2 bar - and the shot is drawn between 6.2 bar and 4.5 bar minimum -
- The lever is easy to use, gives you good feedback when the brewing chamber is under pressure and gives you a good feeling about what to do.
- You have full control over the flow during pre-infusion and you can control how much flow / pressure and time you deliver. You can intervene during the shot by adding more pressure or removing some pressure.
- The brewing temperature or the water that hits the coffee mug is 1-1.5 degrees C less than the water temperature in the boiler.
- By adding some modifications and improvement parts, this machine can become so good (PID to keep the temperature in the boiler constant, brewing pressure gauge that fits directly into the group head - the group has a front M6 screw and can be a standard brewing manometer E61 or hold a thermometer Eric- if you want)
- the machine does not overheat, there is no problem with too high or too low temperature, you can pull at any desired temperature from 50 to 100 C.

The bad things:
- the machine is old, the mines are from 1958 and 1974. The parts are rare, so if you need some parts, in the end buy another broken device to repair yours.
- The materials used at that time are cheap and not suitable for drinking water (the main part with the group and the piston and the lower part of the boiler is made of zamak (an aluminum alloy), which is chrome-plated but the chrome fades, and then you have the water in direct Contact with the metal
- you can re-chrome this part or find another solution - the seals and the way they are installed is a critical part in this unit There are two main disc seals that work like a one way valve. One seal is located between the boiler and the piston chamber, the other directly above the group head / group shower.
When you pull the lever down, compress the spring and pull the piston down. This will slightly bend the gasket on the washer because you create a vacuum with the piston and water from the boiler gets into the piston. After you start decompressing the plunger, push against the washer / seal and the water can no longer flow back into the boiler. If you screw too much to heal, it won't work properly, or if you have a bad seal, not a good material, or too thin / too thick.

There is another smaller washer seal in the head of the group, above the shower wall. This seal prevents air from entering the piston chamber when you draw water out of the boiler. If this seal is not flat, it sucks air into the flask, or worse, you pull brown water coffee into the flask and it can get into the kettle.

The two washer seals play a crucial role in the good functioning of this machine.

Since the housing is made of zamak, the shower screen screw (3) can get stuck and oxidize in the alloy, and you can no longer open it. Most old Peppina s that are not used end up because someone has screwed a screw into the group head.

There is a learning curve for this machine. You have to feel the lever and you have to be focused to understand the extraction. It's a completely different experience than pressing a button or shooting a shot at a La Pavoni. The spring force means that you are connected to the machine from the moment you put your hand on the lever. There are no parts for the aftermarket (no bare portafilter, no baskets - there are some machines like Ponte Vecchio lusso 45mm that are compatible; you can only find a set of seals at Francesco in Italy, not in an online shop)

with this device once you have set it up and understand how it works you can achieve the following:
- dose of 7-15 g-
- Pull 10-50g of coffee into the cup with just one lever
- the average extraction is always higher than almost anything else on the market (6 bar peak pressure and baskets with a diameter of 45 mm). I compared the puck heights, and the 45mm diameter, 14g dose basket corresponds to a 58mm diameter triple basket, 22-23g dose. The 28.5 mm high triple basket ims competition has the same height as the 45 mm double basket from the Peppina / Ponte Vechio Lusso.
- You can pull a 10 second shot up to 2 minute shots. The advantage over other small levers that have no heating elements is that his machine has heated everything. After 15 minutes, the floor is even heated.

The machine has different years of construction and some parts are different. But in general it has a 0.8 liter kettle, 700 to 1100 W power and weighs only 4.5 kg. So you get a power of 700W to heat a maximum of 0.6 liters of water in an open boiler.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94318) verti1 válasza Parci (#94317) üzenetére


verti1
tag

Én is ilyen 6 bar körüli értéket találtam. Kézzel rá lehet segíteni, de ahhoz le kell fogni másik kézzel. Vagy esetleg lehet bele gyártatni erősebb rugót. Nekem egyébként a Kim Express nagyon szimpatikus rugós/karosba.

(#94319) Parci válasza verti1 (#94318) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

zárt bojleres, jól látom elsőre? az tuti, hogy én nyitott bojleresben gondolkodom csak, zártnak ott a pavoni.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94320) bacskait válasza Parci (#94313) üzenetére


bacskait
tag

Nekem egy ilyen van még itthon.
Próbálgatnom kellene, mert megjöttek már (igen régen) a tömítések hozzá. Össze is raktam, de csakegy iható sikerült produkálnom, aztán félretettem (hely- és időhiány miatt):
[link]

(#94321) verti1 válasza Parci (#94319) üzenetére


verti1
tag

A Kim zárt. Mi lett a Robot vonallal?

(#94322) SteelCowboy válasza verti1 (#94321) üzenetére


SteelCowboy
csendes tag

Nem jó a színe.
(Bocs, Parci!) :DDD

We buy things we don't want with money we don't have to impress people we don't like.

(#94323) Parci válasza verti1 (#94321) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem ugrottam még rá. megmondom őszintén, ha van pöpecül használható rugós karos, ami fűt is, és tényleg jó a végeredmény, akkor azt favorizálom az all-manual helyett.

meg ezek a retro cuccok olyan jó játék. aztán lehet, hogy cserébe a robot meg jól használható, ezekkel ellentétben.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94324) CB válasza CB (#94074) üzenetére


CB
senior tag

Graef702 örlőm Niche-sítése 2.

Elkészült a modell......

Lesz még egy-két apró módosítás rajta, de nagyjából végleges.
Lassan meglesz a méretezett gyártási rajz is, és indulhat a prototípus gyártás. ;)

40 éves DIMPLE whisky eladó! Érdeklődni privátban.

(#94325) Bazsee71 válasza Parci (#94323) üzenetére


Bazsee71
őstag

Hétvégén megálmodtam, hogy a Flairhez ha lenne egy indukciós elven működő fűtőrúd, akkor már hipersebességgel készülhetne a presszó. Van itt valaki, aki megcsinálja? Átengedem a szabadalmi jogokat. :DDD

(#94326) koxx válasza CB (#94324) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Ez mit takar pontosan, az adagoló részt alakítod át?

(#94327) vicces1 válasza CB (#94324) üzenetére


vicces1
aktív tag

Ez annyit tesz hozzá, hogy ne legyen annyi pangó, vagy más haszna is lehet?
De az is előrelépés, hogy ha nem kell agyonverni mindig.

Xiaomi Mi2s, Mi4c, Mi5s plus

(#94328) norby_42 válasza bacskait (#94320) üzenetére


norby_42
aktív tag

Jaj, be szép... (A csepptálca a kedvencem)

Eat pasta, run fasta

(#94329) mgy válasza bacskait (#94320) üzenetére


mgy
senior tag

Volt ilyenem, nekem a rugóssága miatt nem jött be. Dísznek okés, használni nem tom.
Van helyette az elődje, ami ugye rugómentes, illetve itt figyel még nálam egy Brunella (nem az enyém), ami rugós ugyan, de a fűtés okosabban van megoldva, mint a ZW-okban.

Parci,
nem értem, mi szól a rugós mellett! Nekem egyértelmű NoGo, teljesen kiszolgáltatott vagy a rugóerőnek, nem tudsz beavatkozni, finoman módosítani a nyomáson csapolás közben.

[ Szerkesztve ]

(#94330) CB válasza vicces1 (#94327) üzenetére


CB
senior tag

Ez az alkatrész, pontosabban a 94074 hozzászólásban, a felső ábrán mutatott alkatrész szolgál jelenleg az őrlemény kidobására. Egy korábbi Niche Zero videon ellestem az abban kialakított alkatrész formáját (ami egyébként nagyon hasonlít a lapátok formáját kivéve), és az helyett lenne ez a forma.
Kérdésedre válaszolva: Igen, talán kevesebb lesz a pangó, mert a régi (mostani) alkatrész összes szegletében beletapadt a kávé.
Egyrészt az új alkatrész nem műanyag lesz, hanem fém, másrészt polírozott.

Ha a Niche-ben bevált, talán a Graef702 is szeretni fogja. :K

[ Szerkesztve ]

40 éves DIMPLE whisky eladó! Érdeklődni privátban.

(#94331) SteelCowboy válasza mgy (#94329) üzenetére


SteelCowboy
csendes tag

Bár én laikus vagyok a témában, nem volt rugós karosom, de szerintem nem teljesen igaz, hogy nem tudsz beavatkozni. Ebben a párszor már linkelt videóban az ipse is rásegít a karra. Picit húzza felfelé, hogy növelje a dugattyú nyomását, így gyorsabban folyjon a kávé. Gondolom, ugyanez működik fordítva is, ha túl gyorsan jön, ellenkező irányban kis nyomást kifejtve kíséred kézzel a kart. Nyilván ilyenkor nem a max. nyomáson jön a kávé, 6 helyett mondjuk csak 4 barral, hiszen fogod vissza a rugót, de a beavatkozás lehetséges.
Más kérdés, hogy nem annyira direkt módon, mint egy "rugótlan" kiskarosnál. :)

We buy things we don't want with money we don't have to impress people we don't like.

(#94332) Parci válasza mgy (#94329) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

teljesen igazad van, a sima karos adja a maximális kontrollt. ezzel együtt nekem az a tapasztalatom, hogy az ember az elején kísérletezik, aztán beáll egy "profilra".

a rugós eleve be van állítva erre a profilra :DDD, picit azért tudsz beleszólni, ha muszáj, de nekem megfelel, hogy nem muszáj.

egyébként végül leütöttem a bbuffy-féle aplimontot (mini gaggia névre keresztelt retro űrhajót). ütősebb formaterv, 58-as szűrők, sokkal jobb anyaghasználat, az egész "főzőegység" egy nagy fémtömb, illetve a képek alapján újszerű.

meglátjuk, hogy beválik-e, vagy felkerül a polc tetejére a "karos-temetőbe", mint nálad az összes :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94333) mgy válasza Parci (#94332) üzenetére


mgy
senior tag

Haha, nem temető az, múzeum. :)
Steelcowboynak is megy a válasz, neked is. Nem emlékszem pontosan melyik gép volt, csak rémlik, hogy a ZW, s nem a Brunella, de nem lehetett beavatkozni a: egyik irányban sem; b: csak gyorsítani v lassítani lehetett miközben a rugó nyomta lefelé a dugattyút.
Persze lehet az is, rosszul emlékszem.

(#94334) Dozbik


Dozbik
tag

Sziasztok! Épp most cseréltem kartömítést a Gaggia classic 2015-ös kávégépemben. Miután bepattintottam az új kartömítést, bekapcsoltam a gépet és elég sok gőz jött ki belőle az elején, azt gondoltam, ez normális, de kb. 15 perc bekapcsolva hagyás után kicsit égő gumiszagot éreztem és vmi kis füstfelhőszerű dolog jön ki belőle... Ti tapasztaltatok ilyet vagy hallottatok már erről, hogy ezt mi okozhatja és mi a teendő ilyenkor? :F

(#94335) bacskait válasza norby_42 (#94328) üzenetére


bacskait
tag

Pont az nem volt meg hozzá. :((
Kinyomtattam egyet.

(#94336) bacskait válasza Parci (#94332) üzenetére


bacskait
tag

Szerintem Francesco-nál van ehhez is tömítés, ha kellene.

(#94337) handrash válasza Dozbik (#94334) üzenetére


handrash
őstag

"Jött ki belőle" ne haragudj de ez így nem elég szemléletes.
Hol jött a gőz és hol a füstszerűség. Milyen helyzetben volt a gép szerelés alatt?

Biztonságot? ---> http://www.athsecurity.hu/

(#94338) bbuffy


bbuffy
senior tag

Natessék: :DDD [link]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94339) Parci válasza bbuffy (#94338) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

hirtelen tömeges :DDD felbukkanás. viszont azért ez jóval lepúzottabb az előzőnél. remélem, hogy sérülés nélkül jön majd meg...

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94340) uffneked


uffneked
aktív tag

Urak!
QM 0650-hez mekkora tampert válasszak? Van van akkora készlet mondjuk az expolygonban, hogy besétálok a szűrőmmel, és belepróbálható?

(#94341) Kávé Kálmán válasza Parci (#94339) üzenetére


Kávé Kálmán
tag

Na tessék! Erről lekéstem... A La Peppina a létező legegyszerűbben nyomásmérőzhető kiskaros. A szervízfuratra kell átalakítani a nyomásmérő menetét és go. 5-5,5 bar között volt a csúcs. SEP-pel is játszottunk vele, azzal nagyon ütősen nézett ki :-).

(#94342) zolnagy válasza uffneked (#94340) üzenetére


zolnagy
őstag

Nekem 58,3 mm fragola féle tamperem van hozzá. Az 58,6 mm Palm tamp már szorul benne (pár tizeddel kisebb a QM kosár belseje)

[ Szerkesztve ]

(#94343) Parci válasza Kávé Kálmán (#94341) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

szép példány.

az 5,5 bar mondjuk nem sok. a mini gaggiánál azt csinálják a nagy haxxorok, hogy egy "pótrugót" betesznek a gyári mellé és úgy már akár 9 bár.

egyébként akárki akármit mond, nekem tetszik a peppina dizájn.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94344) Kávé Kálmán válasza Parci (#94343) üzenetére


Kávé Kálmán
tag

Hibátalan. Bosszantsalak? Asszem, itt linkelte valaki a hirdetését még 2-3 éve, h ezmiez. Átgurultam Dunakeszire az eladóhoz, és miután nem tudtam lebeszélni a csókát, h eladja a nagymamája 1970-ben vásárolt makulátlan La Peppinaját, kénytelen voltam elhozni 60e forintert.

[ Szerkesztve ]

(#94345) Parci válasza Kávé Kálmán (#94344) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

Vannak ilyenek 🙃

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94346) Cyrin


Cyrin
addikt

Én körbejártam az üzleteket, Vera víz után Szegeden, sehol sincs, voltam Auchan, metro, Spar, Interspar, még kecskeméti Auchan is, ahol legalább szokott lenni (kint van az ár cetli), de azt mondták, hogy nagyon régen nem volt már.
Marad a csapvíz, amíg nem megyek Pestre.

(#94347) sz.zs. válasza Cyrin (#94346) üzenetére


sz.zs.
senior tag

DM, patika csak van?! Miért nem keversz magadnak vizet?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#94348) Cyrin válasza sz.zs. (#94347) üzenetére


Cyrin
addikt

Utána olvasva nem igazodtam ki ezen a keverésen. Párom nem alkalmas rá hogy ezzel foglalkozzon. Neki lesz, én nem kávézok.

(#94349) kurtuzov válasza sz.zs. (#94347) üzenetére


kurtuzov
senior tag

Jelzem, a héten a DM-ben már 5l desztvíz sem volt. Remélem csak készlet feltöltés, meg üzlet átrakodás miatt...

(#94350) koxx


koxx
MODERÁTOR

:(
Tisztelt Uram,

Köszönjük, hogy levelével felkereste Ügyfélszolgálatunkat.
Szeretnénk tájékoztatni, hogy egyenlőre bizonytalan ideig sajnos nem lesz Norda víz, beszállító partner jelenleg nem tud szállítani.
További szép napot kívánunk.


Üdvözlettel,
Csepely Éva

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.