Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#121001) Cathfaern válasza Bazsee71 (#121000) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ezt olvastam, de ez szerintem csak megerősíti, hogy az alacsony hőmérsékletes bloom működhet. Bloomnak részben az a lényege, hogy csökkentse a csatornásodást. Ha alacsonyabb hőmérsékleten bloomolunk, akkor ahogy a cikk is írja, kisebb az esélye, hogy kellemetlen dolgok kioldódjanak az akkor még erősen csatornásodó kávéágyból. Utána a bloom jótékony hatására viszont már mehet nyugodtan a forróbb víz, mert kevesebb lesz a csatornásodás, és jobb lesz a kávéágy szűrőképessége és a kellemetlen részeket kiszűri.
De nyilván ez csak okoskodás :) Illetve nyilván ez nem magyarázza meg az utólagos lehűtés (whiskey stone) működését.

(#121002) Bazsee71 válasza Cathfaern (#121001) üzenetére


Bazsee71
őstag

De azt is írja, hogy az asztringenciát okozó anyagokat a legnehezebb kioldani, és hogy az alacsony hőmérsékletű bloom-mal pont elvesznek azok az aromák, amik életet visznek a kávéba (tehát nála ez nem egy pozitív effekt).
A hosszú bloom azért működik, mert mehetsz durvább őrleménnyel, kevesebb a fine. A durvább őrleménynek sokkal több idő kell, amíg teljesen "átázik", szóval az idővel kompenzálja.
Pöti kávés Bálinttal egyszer rászántunk erre egy napot, kb 40 liter filter kávét készítettünk, és sikerült igen jó recepteket belőni 5 perces előáztatással. Végül ezzel mentünk WoC-ra is. (Aztán ott Gagné előadásán kiégett az agyunk... :U )

(#121003) Cathfaern válasza Bazsee71 (#121002) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

De ő nem csak hidegen bloomingolt, nála az egész főzet 70 fokon ment.

"Pöti kávés Bálinttal egyszer rászántunk erre egy napot, kb 40 liter filter kávét készítettünk, és sikerült igen jó recepteket belőni 5 perces előáztatással."
Gyakorlat mindig veri az elméleteket :) Mindenképp elkísérletezek majd ezzel a hosszabb előáztatással.

"A hosszú bloom azért működik, mert mehetsz durvább őrleménnyel, kevesebb a fine."
Mehetsz vagy kell menni? Csak azért kérdezem, mert ma reggel tettem egy kísérletet a 100 fokos 2 perces bloom + szokásos receptem kombóval, és a tegnapi hideg bloomos jobban ízlett. Viszont gyanús, hogy ez túlkivonatolt lett, szóval lehet csak utána kéne mennem az őrleménnyel.

(#121004) Bazsee71 válasza Cathfaern (#121003) üzenetére


Bazsee71
őstag

Érdekes tapasztalás volt, mert ha túl finom őrleménnyel mentünk, akkor bezuhant a TDS, vagyis a kávéágy közepét már nem tudta átnedvesíteni. Ha ebből a tartományból kiléptünk, akkor már valós összefüggés volt a szemcseméret és a TDS között, itt pedig 1,57% felett már kezdett kellemetlen lenni (SSP HU 98-as késsel). És innentől már kb. vakon be tudtuk lőni TDS mérővel is a többi kávét ezzel a recepttel, max. 1,53% volt ameddig lementünk, de azért ez már egy elég szűk tartomány.

(#121005) Serpenthelm válasza Bazsee71 (#121004) üzenetére


Serpenthelm
csendes tag

Hú, ez nagyon jól hangzik, mármint, ez az egész beszélgetésfonat, bár azt hiszem, így olvasva kevesebb jön át, mintha ezt kávé mellett beszélnénk meg (úgy nem lehetne, eseeetleg? :U :D )
Ahogyan mondtam is, nálam az alap recept nem 2X felöntés, hanem 5X, de itt most előjött egy fura kérdés részemről: Az első felöntés (ami tkp. a bloom adagja) ugyanúgy benne hagyjátok a végső italban, igaz? Mert mintha egyszer valahol, valamilyen videóban (talán) lett volna olyanról szó, hogy ezt az első részt "kukázzák".

Szóval egyébként az alap receptem:
15->5*50g víz, 95 °C, 30 másodperc időközönként, az 50 g vizet kb. 10 másodperc alatt felöntve. Ebből nagyjából 3.00-3.30 a lefolyás.
Amit kipróbáltam módosításként, az egyszer az volt, hogy az első 50 g víz után 2 percet vártam a 30 másodperc helyett, illetve egy másik módosításként azt is, hogy az első 50 g víz 70 °C-os volt, és a 2 perc várakozás alatt melegítettem fel a maradék vizet 95 °C-ra.

(#121006) gboszi


gboszi
senior tag

Mivel a legtöbben erre tippeltünk, így igazából olyan kicsi a nyeremény, hogy nem is érné meg kivenni 😂😂

"If you're good at something, never do it for free!"

(#121007) hyperspace válasza gboszi (#121006) üzenetére


hyperspace
őstag

Az merült fel bennem, hogy nem akkor lenne a legjobb a teszt, vagy akkor lehetne tesztnek hívni, ha minden kosár magához képest a legjobban teljesít? Arra gondolok, hogy minden kosárral 100ft-os teszt megtörténne, meglenne minden kosár kávéigénye, és úgy belőni a lefolyást.
Nekem ez így olyan teszt lett, hogy x gramm kávéból melyik kosár csinálja a legjobb kávét. De ennyi erővel lehetett volna ott egy Flair meg Robot is.

ha azt mondom neked van igazad, nekem van igazam... :)

(#121008) konzumpro válasza gboszi (#121006) üzenetére


konzumpro
senior tag

Több őrlemény = updosing?

(#121009) gboszi válasza hyperspace (#121007) üzenetére


gboszi
senior tag

Nekem az sem ok, hogy papiron akarunk tökéletes kávét készíteni. Ezzel lehet megbántom az itteni kollégákat is, de mi értelme az anonim forumozásnak ha nem írom le a véleményem. Lehet hogy nekem az izlik ha 50mp alatt folyik le a csapviz :)

Ott nem ez a gond, hanem kamu teszt = reklám. Meg persze sok minden más is.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#121010) pető bá' válasza hyperspace (#121007) üzenetére


pető bá'
őstag

Minden kosár más, és azonos őrlésfinomsággal és mennyiséggel másképp teljesít. Mivel minden kosár valamennyiben más (kialakítás, forma, lyukak mérete, stb). Ezért fontos feltenni a kérdést, hogy egy teszt során mégis mit mérünk? :)

Én nem várnám el azt, hogy egy VST-re vagy IMS-re belőtt őrlőállás a legoptimálisabb legyen egy Reneka vagy AVX vagy bármilyen kosárhoz. Ez a teszt pedig ennyit tudott mérni: mi lenne, ha fix őrleménnyel készítenénk kávét? Kit érdekel?
Aminek talán van egy információtartalma => mennyi a kosár hozzáadott "ellenállása" a pogácsához. De ez alapvetően miért is fontos?
Annyit szeretnénk, hogy egy-egy kosárnak a lehető legegységesebb legyen az ellenállása a teljes felületen. Az, hogy egy adott kosár teljes ellenállása kisebb vagy nagyobb az önmagában jelent bármit? Igen, azt hogy általánosságban finomabb vagy durvább őrleményt kell használni hozzá. De ha ezen nem módosíthatunk, akkor mégis mire számítunk? :D

"... and I hope you have a great day!"

(#121011) RetepNyaraB válasza pető bá' (#121010) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Én még nem vagyok kitiltva Bélaisztánból. Fizettek, megyek trollkodni :DDD

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#121012) rastacsz válasza Serpenthelm (#121005) üzenetére


rastacsz
tag

Ugye azt a kukázást nem úgy gondoltad, hogy lefolyó? Mert eléggé nem rossz dolgok vannak abban az első adagban.

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#121013) koxx


koxx
MODERÁTOR

Kirakom ide is a HT-t [link] Akit érdekel írjon.

(#121014) Serpenthelm válasza rastacsz (#121012) üzenetére


Serpenthelm
csendes tag

De, pontosan erről volt szó az adott helyen, hogy az első adag víz, ami a bloom vize, "elönti", és nem kerül bele a végső italba.
Sosem csináltam így, és a mostani infó-eszmecserén is látszik, hogy nem is kell, de van ilyen "információforrás" a neten is. És emlékeim szerint nem is "noname" helyről, de direkt nem mondok semmi ilyet. :)

(#121015) icm válasza gboszi (#121009) üzenetére


icm
tag

Na de rakott szűrőpapírt vagy sem? Nem látom tehát KAMU... :D

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#121016) Illesvik


Illesvik
csendes tag

Még elérhető:
IMS 58 mm B86 2T H24.5 GA kosár és Fragola féle szűrőmagasító. 5000 egyben.

Érdeklődni es képek PM. Átvétel hétkötben napközben BP. 5. kerületben.

Üdv V.

(#121017) rastacsz válasza Serpenthelm (#121014) üzenetére


rastacsz
tag

Az betyáros. :U

@icm
Ú, az a beszólás: -Megnéztem a filmet. Semmi sem látszik az előkészületekből. Rakott szűrőpapírt, vagy sem. Jó nagy kamuvideó. :DDD
Amúgy ne csesztessétek már, még valami baj lesz és nem küldi a reklámért a pénzt.

Vagy B, ezt nem kellett volna elmondani? :B

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#121018) titusz248


titusz248
csendes tag

Ha mar filter a tema, ma talaltam: [link]

[ Szerkesztve ]

(#121019) Serpenthelm válasza rastacsz (#121017) üzenetére


Serpenthelm
csendes tag

El is felejtettem ezt a részét a főzési recepteknek. :)

Kipróbáltam egy olyat, hogy az első 50g vizet 95 °C-on, öntöttem fel, 4 percig. Látszik is, a lefolyás tényleg sokkal lassabb lett (pedig már megpróbáltam előre kompenzálva fentebb menni az őrlővel), ezen az irányon jobban kellene növelni a szemcseméretet, mert én így másnak érzem a kávét, mint amit "keresnék". Na, jó játék ez. :)

(#121020) vendingo


vendingo
veterán

Üdv
Kérdés: van egy brikkám, a héten lett indukciós főzőlapunk, azóta kemping gázon készítem a kávét.
Mivel járnék jobban? Indukciós alátét, vagy acél bojler? Árban hasonlóak.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#121021) mekker


mekker
őstag

Szerintem nincs külön topik, így itt kérdeztem, hátha:
Barátnőm vett egy Brita Marella vízszűrős kancsót, mert az albérletében ezt szokta meg. Én nagyon ellene vagyok, de emiatt felesleges lenne a feszültségkeltés.
Mit lehet ezekről tudni? Mit csinál a filter? Ha már kávés topik, lágyítja a vizet, ha kávéhoz szeretném használni? Azt tudom, hogy a NÉBIH időnként kivonat a forgalomból vízszűrőket, légtisztítókat, mert rengeteg a bóvli.

Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

(#121022) Andraskiss6


Andraskiss6
kezdő

Duál bojleresből ajánljatok valamit.
Ami nem horror áron van.
Silvia prot néztem, de sokallom.
Vagy marad a Gaggia és kap a csajom egy automata tejadagolos cuccot.

(#121023) koxx válasza Andraskiss6 (#121022) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Sage Bes 920. Ez kerek 400, ez alatt max használt lehet. Lelit Eliza, de nem nagyon látni eladót.

(#121024) Andraskiss6 válasza koxx (#121023) üzenetére


Andraskiss6
kezdő

Sage biztos nem kell, volt már , elektronikai hibákkal össze fosta magát.

(#121025) konzumpro válasza Andraskiss6 (#121022) üzenetére


konzumpro
senior tag

French press? Nanofoamer? Valami automata egyszerű gőzcsővel (Xsmall, Minuto)?
Milyen automata tejadagolós cuccra gondoltál?

(#121027) konzumpro válasza Andraskiss6 (#121026) üzenetére


konzumpro
senior tag

Nem rossz. A gőzcsöves profi gőzölőket nézegettem régebben, de sokkal drágábbak.

(#121028) stereofan válasza vendingo (#121020) üzenetére


stereofan
tag

mintha korábban valaki írta volna, hogy az üveglapon csúnya nyomokat hagy az alátét, akkor inkább jobb az acél alsó rész.

pici rezsó?

minőségi kavéscsészék: https://bit.ly/2zlhnDo

(#121029) qvik27 válasza stereofan (#121028) üzenetére


qvik27
tag

Hatásfok szempontjából jobb az acél alsó rész, és elegánsabb megoldás is.
Azt persze érdemes figyelembe venni, hogy az indukciós főzőlapok a pl. az acélokban örvényáramokat keltenek, és ezek melegítikaz anyagot magát. Az nem garantált, hogy az edény talpát szép egyenletesen fogja melegíteni, sőt, tipikusan egyenetlenül. Szerencsétlenebb esetekben előfordulhat, hogy ennek van jelentősége.
Azt, hogy adott esetben milyen nem kívánt hatások léphetnek fel, befolyásolják a főzőlap jellemzői, a ráhelyezett edény jellemzői és az elhelyezkedés.
Nekem az egyik kedvenc rozsdamentes acélbögrémnek a füle melegedett legjobban, amikor csak úgy spontán rátettem az egyik lapra, "ahogy kézre állt".
Szóval előfordulhat, hogy be kell játszanod majd, ha ezt választod.
Jobb fajta főzőlapnál és kifejezetten indukcióshoz is tervezett edénynél az ilyen kevésbé jellemző.

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#121030) Zen42


Zen42
tag

A CM tesztpöri, (szept 22-es) Genji Challa egy főnyeremény. Nem tudom miért adták el tesztpörkölésként. Már elsőre, érzésre is eszméletlen jót húztam belőle, másodikra pedig tökéleteset. Amennyire szívtam a múltkori etióppal, ez annyira hyper. :K
Kár, hogy mire először felnyitja és megkóstolja az ember ezeket a tesztpöriket és kiderül, hogy milyen addigra már nem lehetséges belőle rendelni ha ízlik. Mondjuk ebből legalább van teljes áron most még.

(#121031) vendingo válasza stereofan (#121028) üzenetére


vendingo
veterán

Gondolom alátétek között is van különbség. Én bialetti alátétet néztem. A nem gyári dolgoktól többnyire idegenkedek, ezért tartok kicsit a saválló bojlertől.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#121032) #98690560 válasza Zen42 (#121030) üzenetére


#98690560
törölt tag

Milyen recept vált be hozzá?

(#121033) konzumpro válasza vendingo (#121031) üzenetére


konzumpro
senior tag

Acél tartály van gyári, Moka Induction-hoz.

(#121034) vendingo válasza konzumpro (#121033) üzenetére


vendingo
veterán

Az rámegy a brikkára? Van Román és Olasz brikkám is.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#121035) zolnagy válasza vendingo (#121034) üzenetére


zolnagy
őstag

Szerintem az olaszhoz nem lesz jó.

(#121036) konzumpro válasza vendingo (#121034) üzenetére


konzumpro
senior tag

Akkor valamelyikre rámegy. A mordori tartály nem olyan szép.
Marcutti bácsi itt épp összekombinál egy Moka Inductiont egy Brikkával.

(#121037) rastacsz válasza konzumpro (#121036) üzenetére


rastacsz
tag

:Y az az őrlő eléggé...

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#121038) zolnagy válasza konzumpro (#121036) üzenetére


zolnagy
őstag

Ez egy román brikka. Te jó ég, mennyi vizet tett abba a brikkába, és meddig forralja lefőzés után :Y
Ez jó példa az így ne csináldra.
Azt viszont kétségtelenül megmutatja, hogy használható a rozsdamentes alj a ver2 brikkával.

(#121039) Csápájev válasza konzumpro (#121036) üzenetére


Csápájev
őstag

:)) az az őrlő nagyon menő !

(#121040) Andraskiss6 válasza konzumpro (#121036) üzenetére


Andraskiss6
kezdő

Pfff, hát ez a kávé meg lett főzve, nem le. :N

(#121041) Andraskiss6 válasza konzumpro (#121027) üzenetére


Andraskiss6
kezdő

Igen, azok jóval drágábbak.
Viszont azt nem tudom ez milyen minőségű habot adhat.
Gondolom latte art az felejtős vele.

(#121042) sutszi válasza vendingo (#121031) üzenetére


sutszi
veterán

Nekünk ilyen van... úgy 2 éve talán... Egy IKEA-s indukciós lappal használjuk. Már az elejétől kezdve elkezdett deformálódni. Közel sem a max fokozaton, de szép lassan elhajlott... Használható de a nem egyenletes érintkezés miatt romlott a hatékonysága. Ha ilyet vennék újra akkor valami masszívabbat keresnék.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#121043) sz.zs. válasza Zen42 (#121030) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Nah ez jó hír, nekem is van 1 kg belőle :)

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#121044) vendingo válasza sutszi (#121042) üzenetére


vendingo
veterán

Köszi. Akkor maradok a saválló bojlernél.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#121045) konzumpro


konzumpro
senior tag

Ha már betette a lábát a profi topikba a kotyogós, nem emlékszik valaki arra, hogy a kotyogós podcastban melyik fajta kotyogóssal kísérleteztek, aminek üveg a felső része és ki lehet szedni a kifolyó csövet, hogy lehessen látni mikor éri el a felsőszűrőt a forró víz, stb.?

(#121046) stereofan válasza vendingo (#121044) üzenetére


stereofan
tag

majd írd meg melyikre passzolt, mit tapasztalsz

minőségi kavéscsészék: https://bit.ly/2zlhnDo

(#121047) sz.zs. válasza konzumpro (#121045) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Épp van itthon belőle egy, viszont a nevére nem emlékszem, csak azt, hogy Bazseetól vettem ( a Roastopus forgalmazta anno ).
Viszont úgy tudom kiesztergáltatni kell a felsőrész közepét , nem lehet csak úgy kiszedni a csövet.

szerk.: közben a levelezésünkben megtaláltam a típusát :
Top Moka Murhano [link]

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#121048) konzumpro válasza sz.zs. (#121047) üzenetére


konzumpro
senior tag

Köszi!!! :R

(#121049) vendingo válasza stereofan (#121046) üzenetére


vendingo
veterán

Az olasz a nyaralóba van jelenleg, de ha lesz tapasztalatom jelentkezek.

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.