Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117001) Krajcsi válasza sz.zs. (#116997) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

K30 kés íz dá beszt ;]

(#117002) Krajcsi válasza waxos (#117000) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

+1 a gyári mellett. Viszont érdemes lehet fordítatgatni rajta nagyon apránként. Kilazítod a csavart, apró ford, vissza csavar, csekkol lefolyás.
Vannak fenn videók itt a fórumban, de YouTubeon is, hogy mi a jó és mi nem. Ha mindenhol egyenletesen pöttyözve jön, akkor az a fasza.
Annó fél órát elbasztam azzal, hogy csekkolgattam a gyárit és az iparit. Nálam a gyári nyert, de emlékeim szerint a többiek is ezt írták annómikor visszakerestem itt a témában.

(#117003) Mano66 válasza waxos (#117000) üzenetére


Mano66
senior tag

Szerintem meg inkább az ipari felsőszűrő a jobb. Úgy emlékszem ezt [Réz Felsőszűrő tartó] -t vettem a fiaméba. Nem küzd a csatornásódással. Az AP papír használata nálam alap.

Rancilio Silvia, Mazzer Major (151C kés),Xiaomi Mi 10T 5G 6/128 , Synology DS218+,.

(#117004) sz.zs. válasza waxos (#117000) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Igen, nekem is az a hosszútávú tapasztalatom, hogy jobb a gyári felsőszűrő. A Danettis 6 lyukúról volt szó, de a gyári felsőszűrővel szerintem az sem működik rosszul.

Krajcsi: úgy tudom SJ esetében igen kicsi vele a mozgástér (eszpresszó tartomány). A Heycaféban viszont tényleg jól működik az a kés.

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117005) Krajcsi válasza sz.zs. (#117004) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

Nem tudom, hogy más késeknél mennyi, nekem 7-8 ricni (joker +/- 3,5-4).
Viszont az is igaz, hogy flairrel tolom, ott meg vastagabb a pogi.

(#117006) hogyaza válasza Krajcsi (#117005) üzenetére


hogyaza
csendes tag

Ez az ipari felsőszűrő jobb mint a gyári,csak figyelni kell hogy a vízterítő lyuk alá ne lyuk,hanem az x-szel jelölt tömör rész essen.
Szerintem.

(#117007) lszlfrng válasza Parci (#116939) üzenetére


lszlfrng
csendes tag

Még nem szedtem szét a gene-t, de hallom, hogy a relék ki be kapcsolnak. A pid amikor kikapcsolja a fűtést akkor drasztikusan esik a kilépő hőmérséklet (van, hogy -15°C is). Szerintem szerencsésebb lenne egy fokozatmentes fűtés - ventilátor állítgatás. De tévedhetek is.

Valahol olvastam, hogy a pörkölés megkezdése és a vége között nem eshet a bab hőmérséklete. Amit írtál az így valós probléma, mert a beállított és gene által kijelzett hőmérséklet tartományhoz képes -5°C is képes alulteljesíteni. A babszonda hiányában eléggé szubjektív a pörkölés menete.

Valahogy mégis kellene mérni a bab hőjét. Például így.

(#117008) Parci válasza lszlfrng (#117007) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

oké, de erre mondom, hogy ha már nekiáll az ember hakkolni, akkor szerintem a behmor jobb alapkialakítás

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#117009) zolnagy válasza hogyaza (#117006) üzenetére


zolnagy
őstag

+1, így kell sztem is.

(#117010) Krajcsi válasza hogyaza (#117006) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

Jó ezt tudni, erről lemaradtam amikor még aktuális lett volna. :R

(#117011) RetepNyaraB válasza hogyaza (#117006) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Yep. Persze elég szívás beállítani félig vakon kotorászva :))

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#117012) qvik27 válasza Melorin (#116996) üzenetére


qvik27
tag

Én tenék a tetejére szűrőpapírt vagy screent, és ha úgy nem lesz ennyire csatornás, akkor a vízterítéssel lehet gond, ha akkor is csatornásodik, akkor a pogácsa homogenitásával, azaz előkészítési hiba.

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#117013) fragola.6035 válasza Melorin (#116996) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Ha pontos, akkor a késcsere megoldja a problémát. Ha minde oké a Mazzerrel, akkor a presszó 12-16 ricnire van a nullától.

[ Szerkesztve ]

https://caffe35.webnode.hu/

(#117014) mabandi1 válasza waxos (#117000) üzenetére


mabandi1
tag

Én sem akartam cserélni a gyárit, csak mindig ugyan ott csatornásodott a pogácsa bármit csináltam neki, az ipari, szemre meg sem közelíti a gyárit, de nálam valahogy az ipari jobban működik. Nem értem én ezt. :F Réz vízterítőből a 4 lyukas a jó, a 6 lyukas nem jó.

(#117015) HSM válasza sz.zs. (#116997) üzenetére


HSM
félisten

Érdekes, nálam az F64 Evo késekkel nagyságrendekkel közelebb van a presszó tartomány a SJ-n. Az éppencsak köszörülni kezdő késektől mindössze kb. 2 ricnivel arrébb szoktam 12g-os duplát, és kb. 5 ricnire 16-17g körüli presszót főzni.
Ma reggel pl. az első csepptől számítva kb. 20 másodperc alatt folyt le 20g így 12.5g őrleményből, príma ízekkel, gyönyörű lefolyással a 12g-os IMS Nanotech kosarammal.

(#117016) fragola.6035 válasza HSM (#117015) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

EVO kés 2 ricninél elég púdert őröl. De dupla kosárban 12g-nál épp elképzelhető, hogy oda kell állítani.

[ Szerkesztve ]

https://caffe35.webnode.hu/

(#117017) roBEEsz


roBEEsz
csendes tag

Haliho!

Ti világosabb pöriből szoktatok 20g-ot rakni IMS 12/18g kosárba?

Ahogy korábban említettem, sajnos a Specialitam nem bírja olyan finomra őrölni a kávét, mint azt kéne neki..

Jelenleg Warda Columbia van a terítéken, már annyira van csavarva az őrlő, hogyha tovább húzom, akkor érintkeznek a kések.. viszont ez sem elég neki sajna.. 19,5g - 45g ki, de mindez 23-24 mp volt..(vége már kicsit spriccelt is) Ennek ellenére is azt tudom mondani, hogy amúgy rohadt jó kávé.. Csupán pár másodperccel rövidebb lefolyás kéne.. mondjuk 27-28..

Szerintetek ér az valamit, ha felmegyek 20g-ra, vagy alapvetően az őrlőt kéne megfelelően beállítani? (gondolok itt a kések pozijára..)

Az érdekesség, hogy amúgy ez a jelenség eddig a Warda összes kávéjánál előjött, semmi másnál.. (bár azt is hozzá kell tenni, hogy nem is szoktam ennyire világos pörit inni..)

Győr / környékén valaki foglalkozik őrlővel?

(#117018) HSM válasza fragola.6035 (#117016) üzenetére


HSM
félisten

Igen, elég finomra kell menni, mivel nagyon vékony lesz a pogácsa 12g őrlemény mellett a teljes szélességű 58mm-es kosárban, egyébként nem lenne kellő nyomás, csak átrobogna rajta a víz. :K Ezért is szoktam a klasszikus presszó arány (1:2) alatt maradni ezzel a kosárral, különben könnyen túlkivonatolt lehet az eredmény.

De akkor megnyugodtam hogy ez így normális. :R

[ Szerkesztve ]

(#117019) roBEEsz válasza Melorin (#116996) üzenetére


roBEEsz
csendes tag

Lehet, hogy nem oszt nem szoroz.. de egyébként WDT-t szereztél be?

Nekem elég sokat tudott segíteni a csatornás sztorival..

Szerintem ha gondolod, akkor írd le az egész folyamatot, vagy esetleg videózd le .. kiváncsi vagyok, hogy hogy néz ki nálad a procedúra..

Az a helyzet, h pl. sztem már az elviheti az egészet, ha a portafiltert "rosszul" ütögeted le a pultra.. ez is simán okozhat csatornásodást.. (ezer más dolog mellett)

(#117020) qvik27 válasza roBEEsz (#117017) üzenetére


qvik27
tag

Szerintem nyugodtan próbáld ki!
Én a Bagira egyik-másikából tettem anno következetesen 19,5g-ot - magasságra is úgy jött ki jól. Ellenberger a Palyotz java mixből asszem kb. 17g ment ugyanebbe a szűrőbe.

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#117021) zolnagy válasza roBEEsz (#117017) üzenetére


zolnagy
őstag

Errefelé nem tudok senkit, aki őrlővel foglalkozna. Milyen őrlő, mit kell rajta csinálni?

(#117022) roBEEsz válasza zolnagy (#117021) üzenetére


roBEEsz
csendes tag

Találtam egy ilyet, de így hogy nem ismerem őket.. nem szívesen .. : [link]

Egyébként Eureka Mignon Specialitam van és nekem az a véleményem, hogy nem biztos, hogy a felső kés 100% vízszintes.. Nem akarom elhinni, hogy ez az őrlő ne tudna befullasztani akármilyen kávét.. Láttam videókat, hogy sokkal-sokkal finomabbra őrölnek vele..

(#117023) sz.zs. válasza roBEEsz (#117017) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Volt már olyan kávé - igaz ritkán - amiből 21 g is belement a dupla IMS-be.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117024) zolnagy válasza roBEEsz (#117022) üzenetére


zolnagy
őstag

Nem valószínű, hogy foglalkoznának vele.
De sztem nem nagy dolog szétszedni és kitakarítani, meg akkor megnézni, hogy nem látsz-e vmi anomáliát a késeknél. Esetleg fellazítani a késeket, kitisztítani és meghúzni újra.
Találtam egy elég részletes videot hozzá: [link]

[ Szerkesztve ]

(#117025) roBEEsz


roBEEsz
csendes tag

Tisztításon igazándiból már túl vagyok.. volt benne kosz azért..

Lehet, hogy kicsit még feljebb megyek a grammal, viszont sokszor fennakad a felső szűrőn a pogi, amiből gondolom h sok neki a dose.. Meg mikor elkezdődik a lefolyás, először 3 sugárban folyik, majd összeáll egybe.

(#117026) lszlfrng


lszlfrng
csendes tag

Szeretnék váltani kónuszos késre, de sem kézi sem NZ nem jön számításba.
Csak presszót iszom és most egy régi, alapkéses, mazzer mini e-t használok.

Szerintetek melyik az a kávéőrlő aminek kellően széles a presszó tartománya, nem batár nagy, hozza a mini szinte 0 pangóját anélkül, hogy fel kellene pofozni?

Az ajánlásokat előre is köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

(#117027) MPowerPH


MPowerPH
félisten

Bianca on-off karocskaja kicsit nehezen mozog, amiota valtoztattam a bekevert viz osszetetelen. Most 0,35g es 0,9g megy bele.
Mi lehet a baja? Valamelyik osszetevo sok vagy az aranyok nem jok?

Don't Tread On Me

(#117028) koxx válasza MPowerPH (#117027) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Szedd szét és zsírozd meg. Néha sajnos kell. Oldószeres vakszűrőzés milyen gyakran történik?

(#117029) sz.zs. válasza lszlfrng (#117026) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Én nem tudok ilyet, de ez nem jelenti azt, hogy nincs. Ha kivesszük a sokismeretlenes egyenletből a "nem batár nagy" tényezőt, akkor Kony :D

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117030) MPowerPH válasza koxx (#117028) üzenetére


MPowerPH
félisten

2 hetente. Szetszedesrol van tutorial? Van itthon olyan zsirom(bar nem az a neve), ami hasznalhato kavegepekben, mert elelmiszer barat vagy mi, gondolom az jo ide?!

Don't Tread On Me

(#117031) koxx válasza MPowerPH (#117030) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Akkor az nem a víztől mozog nehezen. Sztem túl gyakori 2 hetente csinálni, kivéve ha napi 10 kv-t készítesz.
Ezen a videón elég részletesen bemutatja, igaz ez Mara, de felépítésileg sztem full uaez a Bia is. [link]
Zsírból ez ajánlott [link]

(#117032) MPowerPH válasza koxx (#117031) üzenetére


MPowerPH
félisten

Napi 3-4 fozes van max. hetvegen kicsit tobb. Akkor azt kitolom egy kicsit jobban.

Egyebkent inkabb 2-3 hetente. Attol fuggoen, mikor jut eszembe a vizet kionteni belole, es a gepet elpucolni. Szoval full random.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#117033) koxx válasza MPowerPH (#117032) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Ha 2-3 naponta csinálsz sima visszaöblítést vegyszer nélkül már az is jó, aztán 2 havonta rátolsz egy vegyszereset. AP papírt használsz vagy csupaszon megy fel a portafilter?

(#117034) MPowerPH válasza koxx (#117033) üzenetére


MPowerPH
félisten

Ah, akkor durvan gyakran csinalom... Most vagyok 2.5 hetnel, de akkor meg nem nyulok hozza. Csupaszon megy fel.

Szetkapom, ha lesz idom.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#117035) ribarszki válasza MPowerPH (#117034) üzenetére


ribarszki
őstag

Ahogy Koxx ft. írja. Nap végén mehet vakszűrős fejöblítés, 2havonta vegyszeres fejtisztítás, de utána zsírozd a kalapácsot.

(#117036) Krajcsi válasza lszlfrng (#117026) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

Baratza Sette 270?
Parci esküszik rá, igaz ő a drágább, mérleges verzióra. Elvileg nincs köztük különbség a mérleg részt leszámítva. KB. 130.000 illetve 200.000 pénz

[ Szerkesztve ]

(#117037) Parci válasza Krajcsi (#117036) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

szerintem a settében más kés van
(én nem az espresso kerámia kést használnom, hanem az acél ditting brew kést)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#117038) Krajcsi válasza Parci (#117037) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

Azt hittem mindben 40 mm-es Etzinger kés van :F

(#117039) WarLock07222 válasza lszlfrng (#117026) üzenetére


WarLock07222
tag

Miért nem jön szóba se a kézi, se a NZ? Illetve miért szeretnél kúpos kést?

(#117040) sz.zs. válasza Krajcsi (#117036) üzenetére


sz.zs.
senior tag

A Sette kúpos, a Forté ( ami Parcinak van ) 54 mm síktárcsás.

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117041) MPowerPH válasza ribarszki (#117035) üzenetére


MPowerPH
félisten

Koszi Neked is. :R

Don't Tread On Me

(#117042) Krajcsi válasza sz.zs. (#117040) üzenetére


Krajcsi
csendes tag

Jaaa, hogy Parcinak Fortéja van, ezt rosszul raktároztam el az agyamban. Akkor mea culpa, nem érvényes az ajánlat a Settére :(

(#117043) sz.zs. válasza Krajcsi (#117042) üzenetére


sz.zs.
senior tag

A Sette jó is lehetne, mert kúpos. De hogy én egy Mazzert nem cserélnék le rá az tuti :N

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117044) qvik27 válasza sz.zs. (#117043) üzenetére


qvik27
tag

A Sette emlékeim szerint összehasonlításokon elég jól szokott szerepelni - persze gyakran azonos árkategóriák szerinti az összehasonlítás.

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#117045) sz.zs. válasza qvik27 (#117044) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Gondolom a belső rész hasonló anyaghasználattal bír, mint Parcié, amelyik már többször “ledobta az ékszíjat” . De ha nem akkor pirospont :)

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#117046) lszlfrng válasza WarLock07222 (#117039) üzenetére


lszlfrng
csendes tag

A kézit próbáltam, de valamiért nem jött be a tekerés. A 1zpresso könyvében írják, hogy lehet akkus csavarbehajtóval is használni, de az már milyen?

NZ dupla áfával nem olyan kedvező (ha az angol áfa leesne az árból nem gondolkodnék rajta).

fragola írta, hogy hány ricnire van a presszó tartomány, hát az nekem 8-ra van és mostanában már nehéz eltalálni azt is (ötféle kávéból főzök azokhoz kell állandóan állítgatni). Vagyis megoldás késcsere és felszabályozás. Ha hozzá kell nyúlni akkor akár lehetne egy újat venni.

A mazzer mininek nehezen forgatható a gyűrűje (tudom, szilikonozni kell), az eureka csavarja szimpatikusabb, de úgy hallottam, hogy ott az atomtól felfelé van az ami jó, de a pangó nagyobb mint a mininél. Az eureka oro is jó lehet (mintha az XL-t váltotta volna), de azt se tudom mennyire pontos és ha kés+szabályozás kell hozzá, akkor megint ott vagyok.

Apropó pangó: az útmutatások alapján, a kivágott ablakrács, spriccelés és kicsi kapirgálás után a mini-e 0 pangót produkál, anélkül, hogy pofozgatni vagy pumpálni kellene. :R

Mostanra már nehezen bízom meg a gyártókban és állításaikban. Itt a fórumon meg olyan késekkel dobálóznak, hogy néha fogalmam sincs mit olvasok (ez már az én hiányosságom).

A fentiek írása közben jöttem rá, hogy k@rvára nem értek hozzá, de kell egy f@sza presszóra őrlő, aminek szélesebb a tartománya, amiben 100% meg tudok bízni. Szerintem csak a bizalom veszett el :-)

Ezért gondoltam, hogy a a kónuszos késekkel dolgozó őrlők, presszóra engedékenyebbek.

(#117047) qvik27 válasza sz.zs. (#117045) üzenetére


qvik27
tag

Azt nem tudom. (Én is MK Vario-t használtam évekig, nálam nem volt gond a bordás szíjjal.)

Na, kipróbálom a Red Baggies Arichát a Renekával is (83 fokon).

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#117048) Parci válasza sz.zs. (#117045) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

asszem egyébként ez a szíjalás a korai forték sajátja, később valamit tekertek a rögzítő mechanizmuson. ami attól még így is egy ritka idióta "megoldás".

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#117049) lszlfrng válasza sz.zs. (#117029) üzenetére


lszlfrng
csendes tag

Csorog a nyálam utána, de batár nagy a GC mellett.

(#117050) kfjoco


kfjoco
csendes tag


Üdv.Ilyen szivattyút hol tudnék beszerezni?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.