Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94151) jana86 válasza Bazsee71 (#94149) üzenetére


jana86
csendes tag

Ez hasonló, mint a DE "blooming espresso" profilja. Ott is egy kezdeti PI fázis után leáll a pumpa (advanced módban a második lépés átfolyás 0 ml/s). Nálam van most egy DE, és próbáltam ezt - elég jól működik az ilyen világos pörikkel. A lényeg szerintem, hogy sokáig ázik a pogácsa kis nyomáson, ettől jól felpuhul és hosszan tud oldódni. A puhulás miatt finomabbra is kell őrölni, így nagyobb lesz a kivonatolási arány, ami nyilván más ízprofilt eredményez, mint a rövidebb csapolással.
Mondjuk nekem hasonlóan bejön a karos-rugós profilhoz hasonló, de nagyon lassan felfuttatott előáztatással. Először, amíg fel nem megy kb. 1,5 Barig a nyomás, 2,4 ml/s-mal megy az előáztatás. Aztán innen leviszem 0,6 ml/s-ra, így hosszab idő alatt megy fel 3,5 Barig. Majd innen szintén lassan, fokozatosan engedem fel 8-8,5 Barra (ez lehet kevesebb is), majd ahogy elérte, néhány másodperc után mer elkezdem ejteni, a csapolás végére akár 3 Barra is lemegyek vele. Ez a DE-n ugye programozva megy pontos értékekkel, a tűszelepes E61-gyen meg kézzel próbálom mímelni - ott nyilván fogalmam nincs a pontos ml/s értékekről, csak "érzésre".

(#94152) sz.zs. válasza Bazsee71 (#94149) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Sic.Transit ajánlotta egyszer ezt egy kávéhoz és azóta kipróbálom szinte mindnél. A legtöbbnél be is válik ( pl. az összes Starfish-nél és úgy általában az etiópoknál. ) Amelyik kávénál nem így csinálom annál pedig úgy, hogy csak simán elengedem a nyomást a rendszerből (pumpa szabályzó leteker 0-ra, pumpa bekapcsol, megvárom míg teljesen elmegy a nyomás a rendszerből, pumpa kikapcsol). A dimmert vissza tekerem olyan állásba, hogy kb. 7 barig menjen majd fel a nyomás. És akkor így 0-ról szépen, lassan épül fel a nyomás, kb. 15 mp-nél jelennek meg az első cseppek és az egész csapolás ~ 40-45 mp.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#94153) Bazsee71 válasza jana86 (#94151) üzenetére


Bazsee71
őstag

Tavaly WoC-n kóstoltam a blooming espressot, Scott Rao és Decent John nyomták a műsort. Ott mondjuk borzalmas kávékat húztak. :DDD

A pumpa leállásával a nyomás hogy változik? Nem tudom, van-e a gépben tágulási, de azzal még csökkennie sem kellene a nyomásnak.

(#94154) waxos válasza vicces1 (#94146) üzenetére


waxos
csendes tag

Szerintem az őrlőre értette.

(#94155) jana86 válasza Bazsee71 (#94153) üzenetére


jana86
csendes tag

Esik a nyomás, mondjuk 3 Barról 1 Bar alá is lemegy. Ami érthető, mert a pogácsa közben fokozatosan veszi fel a vizet. Ebéd után ezzel készítem majd a kávét és teszek fel képet a görbéről.

Nem minden kávéhoz jó, és elég macerás belőni hozzá az őrleményt is. Ez valószínűleg a kiállítás forgatagában nem sikerült tökételesen. Ami viszont azért gáz, mert így a reklám visszafelé sül el.

(#94156) jana86 válasza jana86 (#94155) üzenetére


jana86
csendes tag

Találtam egy hasonlót, a SEY coffee El Placer-nek nevezett profilja. Kafatek fórumról loptam a képet. Ez a csapolás diagrammja - mondjuk ez már több, mint eszpresszó, a maga 61,4 g-jával. :)

(#94157) jana86 válasza jana86 (#94156) üzenetére


jana86
csendes tag

A lépések, az érdekesség kedvéért - már aki érdekel :):






(#94158) Dozbik válasza JózsefK (#94128) üzenetére


Dozbik
tag

Koszi az infot! Azt megkerdezhetem, hogy te kb. milyen rendszeresseggel cserelted a kartomitest? En elegge elhanyagoltam ezt, remelem, kicsit jobban fog tole lefoni a kave, igy mar elegge szivargott a viz belole.

(#94159) koxx válasza jana86 (#94157) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Az a baj, hogy ennyire részletesen nem tudom konfigurálni az ascasot. Előáztatás is talán max 5sec lehet. De eddig mindig 1-en volt. Majd próbálgatom, hogy változik.

(#94160) Parci válasza Bazsee71 (#94136) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

hosszúra csapolok már mindent egy jóideje, 17 gramm kávéból lesz 50-55 grammnyi ital (full tele csésze)

megpróbálom akkor ultrafinomra őrölni, de már így is visítás határán vannak a kések. lehet, hogy megprószálom a kinuval akkor.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94161) bbuffy


bbuffy
senior tag

Húztam egy rommáfolytott meztelent a tökmagszagúból.
14 g, jó lett. De még mindig lehetne huzni a darálón, és piszkosul kell neki a hő. Fűtésciklus végén toltam. Bár lehet friss, egy hete pörköltem.
vagy ennyit tud a kv.

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94162) koxx válasza koxx (#94145) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Status update

Megcsinálták a gépet, a gőzkivezetésnél totál vízköves volt a gép. Na, de ez wtf :F Eleinte Nestlé Verával ment a gép utána álltam át Nordára, csapvizet sose látott. Mindezt <6 hónap alatt (az első 1,5 hónapban a szar fúvóka miatt kb nem is használtam) produkálta, eleinte csak napi 1, aztán most a karantén alatt inkább 2-3 gőzöléssel/nap. Azé ne bassza már meg, hogy egy ilyen kategóriájú gép ennyit tud. Megint csak a kis catler gépemet tudom felhozni példaként, annak az égvilágon soha semmi baja nem volt. Elmegyek b+ a nespresso boltba azt veszek egy gépet... :(((

(#94163) jana86 válasza jana86 (#94155) üzenetére


jana86
csendes tag

Itt a saját húzás diagrammja (mezei megoldással befotózva :)):

Módosítottam az eredeti profil beállításain (magyar gyerek nehogy már ne tudja jobban, mint Szkottraó meg Díszent Dzson! :D :D) . Az 1. lépésben a hőfokot levettem 95C-ra, és a végére beraktam egy csökkenő nyomású lépést (3 Bar-ra 42s alatt) - az eredeti profil tartja az elért nyomást végig. Kézzel állítottam le a csapolást, 20,5-ből 43,4g készült. CM Iyula presszó pörkölésű babból készült (ezért is vettem lejjebb az első lépésben a hőfokot). Nekem kimondottan ízlik. Bár most korlátozott a szaglásom enyhe nátha miatt - majd újra jelentek, ha visszaállt. :)

(#94164) RetepNyaraB válasza koxx (#94162) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

A Vera nem egy jó víz kv-ra, hiába népszerű. Mármint vízkő szempontból nem jó. A rendszeres gőzölés meg halmozottan nyomja a kövesedést és a szűk kivezetésnél simán bebaszhat. Ezek szerint kénytelen vagy havonta valami lájtos vízkőmentesítést tartani.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#94165) koxx válasza RetepNyaraB (#94164) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

A vera nem, de a nordában még sokkal kevesebb van, cca harmada. De lehet, hogy akkor jön a havonta citromsavas vízzel való takarítás. Ettől még szégyen, hogy ilyen rövid idő alatt kinyírta.

(#94166) kurtuzov válasza Parci (#94160) üzenetére


kurtuzov
senior tag

Nemrégiben még írtad, hogy nagyon magasra ugrik fel a nyomás a GC-n. Az ~ 1:3 arányt milyen nyomással éred el?

(#94167) Parci válasza kurtuzov (#94166) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem hiszem, hogy ilyet írtam, azt sem értem, hogy mit értesz alatta :B

esetleg azt írtam, hogy - gyanítva, hogy köhög már az ulka - nem igazán tudom az opv által lehatárolt 10 bar és az előáztatós 2-3 bar közötti értékeken használni a gépet, mert nem tartja a nyomást, hanem leállítja a pumpát és leesik a nyomás. de ugyanezt csinálta anno a dalla corte is, pumpacsere után jó lett.

a fentiekből következik, hogy a legtöbb kávét most is úgy tudom csinálni, hogy előáztatok valameddig, aztán nyomom 10 (9) baron. viszont az el meson finomra őrölve is túl hamar jön át, szóval ott 6 bar környékén főzöm.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94168) Bazsee71 válasza Parci (#94160) üzenetére


Bazsee71
őstag

És mennyi idő alatt jön le? Ezzel az aránnyal megpróbálnék egy 35-40s körülit. Kinu nem hiszem, hogy javítani tudna a helyzeten.

(#94169) Parci válasza Bazsee71 (#94168) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

túl gyorsan, muszáj még púderebbre őrölnöm. a kinu csak ebben javíthat, talán, de akkor nem kímélem a fortét és megénekeltetem a késeket (anno is ez volt az egyik fő bajom a síktárcsás vasakkal, valahogy ultrafinomra nehezen őröltek, igaz, ilyen böszme nagyok abból nem jártak nálam).

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94170) norkov84


norkov84
tag

Gyakorlok, most itt tartok:


Alakul, az irány jó, de még messze a vége.
De legalább kicsi sikerélmény :DD

(#94171) koxx válasza norkov84 (#94170) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Nem eleg konturosak a vonalak, sztem tul sok a levego, csinald kevesbe 'paplanosra'. De alakul, jo lesz ez :)

(#94172) konzumpro válasza koxx (#94162) üzenetére


konzumpro
senior tag

Valamennyire kapcsolódik de azért kicsit off: Aki magnéziumos (BWT) vizet használ, mivel vízkőtelenít? Mi oldja a magnéziumos lerakódást? Csak mert szimpatikus maga a magnéziumos víz, csak nem szeretném ha eltömné a cuccot.

(#94173) norkov84 válasza koxx (#94171) üzenetére


norkov84
tag

Igen, köszi.
Ezzel küzdök, hogy eltaláljam a megfelelő levegő-beviteli mennyiséget, illetve az öntés kézmozdulatait.
Sok videót néztem már, hogyan kéne, de sokat kell még gyakoroljak.

(#94174) norkov84 válasza konzumpro (#94172) üzenetére


norkov84
tag

Majd’ 2 évet ment a Silvia BWT kancsóval, de nagyrészt Oscar párnával. Fél évente citromsav, nem volt vízkő problémám (bojlert nem szedtem szét), igaz azzal nem nagyon gőzöltem, arra csak a DB-vel kaptam rá :D

(#94175) kurtuzov válasza Parci (#94167) üzenetére


kurtuzov
senior tag

Valahol ennek a környékén, amikor írtad, csak min vagy max potméter állás mellett ment az ulka.
Nekem is hasonló volt, ott mondta fragola, hogy nem árt légteleníteni a tágulásit.
Amúgy én is ezt a 16-17g 1:3 arányt lőttem be és a mostani inkább olaszos pörkölés már szinte a legfinomabb álláson megy a Fiorenzatoban, kb a nyomással tudok játszani érdemben. Ha maxon hagyom akkor simán 15 baron tolja.

(#94176) Parci válasza kurtuzov (#94175) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

15 bar? nincs opv-d?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94177) konzumpro válasza norkov84 (#94174) üzenetére


konzumpro
senior tag

Köszi! Nálam termoblokk van, acélcső, kíváncsi leszek meddig bírja.

(#94178) bbuffy


bbuffy
senior tag

Csináltam a tökmagos Rio bol egy filtert. Szürt víz, 20 g, 300 ml. Végig atom illat, bomba szin. de megszivatott a kv, mert a filterállástól jóval messzebb kellett volna tenni sajnos. 25 perc helyett 4 perc alatt folyt le. Izre nem rossz, de nagy vihar nem volt. Dekantálás alatt talán meggy, de simán lehet hogy csak beálltam. :DDD

[ Szerkesztve ]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94179) Csabszin


Csabszin
csendes újonc

hú, 25 perc, ez most komoly? amikor a Jollyval filter darálok, és ezután használom a presszó fokozatot alapos porszívózásra van szükség, mert nagyon nehezen forog a tárcsa, nyilván a lerakódás miatt.
norkov84; konzumpro a bwt kancsós vízzel óvatosan általánosítsunk, mert nálunk Tökölön a vízkeménység 20-24 és kancsóval sem nagyon megy 18 alá. Emiatt ioncserélt vízzel kombinálok, így kapo kb 8-11 es vizet(titrálással mérve)

[ Szerkesztve ]

Mazzer SJ, GC2018+PID, kézi pörkölő "szita" házi fedővel, gázláng-elosztó

(#94180) bbuffy válasza Csabszin (#94179) üzenetére


bbuffy
senior tag

Nyilvan kimaradt egy vessző :D
Használnom kéne a szemüvegemet.

[ Szerkesztve ]

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94181) Dolphin


Dolphin
tag

Sziasztok! Tudnaltok ajanlani egy megbizhato szervizest Bp-en GC-hez? Atnezetnem tetotol talpig, es nincs idom sajat kezuleg szetszedni :R

(#94182) kurtuzov válasza Parci (#94176) üzenetére


kurtuzov
senior tag

Dehogynem. Fragola Full. Ahogy steelcowboy szépen leírta: Az OPV visszatérője bekötve a pumpa szívóágára, nem dob el előmelegített vizet.

Eleinte dimmer maximummal 9bart csinált, de mostanában maxon 15-re ugrik fel és onnan ugyan le-ledobja magát, de mindig visszatér 15-re.

[ Szerkesztve ]

(#94183) koxx


koxx
MODERÁTOR

Regrinding Coffee - újabb érdekesség Hoffmanntól

(#94184) Parci válasza kurtuzov (#94182) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

akkor ott valami nem kerek. nálam nem lehet 10 bar fölé vinni (helyesen).

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94185) maross válasza koxx (#94183) üzenetére


maross
veterán

kétszer megőrölni, aztán jól megsózni a mikróban melegített fagyasztott kávét :DDD

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#94186) phranxinatra válasza kurtuzov (#94182) üzenetére


phranxinatra
aktív tag

Próbáld meg, hogy kicseréled az OPV-ben azt a kis gumitömítést.

[ Szerkesztve ]

(#94187) koxx válasza maross (#94185) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Majd egy vudutancot jarni az orlo es a gep korul amig megy az eloaztatas :DDD

(#94188) bbuffy válasza koxx (#94183) üzenetére


bbuffy
senior tag

Na sztem ez már “a seggébe egy Nordost Odint” kategória. :DDD

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#94189) Parci válasza koxx (#94183) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

próbálok nem is mondani semmit :U

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94190) gyuri860213


gyuri860213
tag

Sziasztok.
Felújítás előtt áll a GC-m. Az évjáratát nem tudom, Valami Gold verzió, spéci "arany" krómozással és arany tálcával stb. (nem én választottam szándékosan, 10k-ért vettem vaterán 10 éve, repedt kazánnal) Még a gyári ulka pumpa van benne, mire érdemes cserélni? Régen amikor gépeket cserélgettem a Fluid-o-tech pumpára mondták hogy jobb mint az Ulka. Ez változott? Tudnátok konkrét típust javasolni?

(#94191) maross


maross
veterán

Kiprobaltam ma a sos kavet, meglepo modon egyaltalan nem tolakodo az ize, megis sokat valtoztat a keseruseg-erzeten. Egynek/valtozatossagnak jo volt, lehet neha repetazom belole :).

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#94192) Parci válasza Bazsee71 (#94168) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

na, kipróbáltam a legagresszívebb beállítással a fortén. így is gyorsan jön le, de már vállalható tartományban. hosszan előáztattam, már abból elkezd csöpögni, aztán 6 bar körül csapoltam, mert kicsi az ellenállás és amennyire lehet, nyújtani akartam.

így már iható lett, gyümölcsös, fanyar, de tolerálható. jól esett szerencsére.

viszont azt már megfigyeltem, hogy amelyik casmo kávénál fel van sorolva a lime ízjegy, az nem lesz a kedvencem. :DDD és most nem a pörkölés világosságára gondolok, mert a többi is világos, meg a sajátjaim is világosak (a topikban közepes pörkölésnek hívott kb. nálam az, amit még megiszok, annál sötétebb már "szén").

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94193) konzumpro válasza maross (#94191) üzenetére


konzumpro
senior tag

A youtube url-je pedig véletlenül: 9PUWQQ-joKE

(#94194) JózsefK válasza konzumpro (#94172) üzenetére


JózsefK
csendes tag

A BWT magnéziumos víz nem szerencsés meg Oscar parnaval sem, mármint ha a kancsós verzióról beszélünk
Saját tapasztalat, a GC trutyis lett tőle nagyon hamar, és Fragola is mondta, h az alu kazánt hajlamos tönkretenni
Remelem nem értettem félre a kérdést ☺️

[ Szerkesztve ]

(#94195) kzoltann válasza JózsefK (#94194) üzenetére


kzoltann
aktív tag

Azt hiszem ez a hozzaszolas volt a legextrémebb példa mit tud tenni. https://prohardver.hu/tema/kave_topic/hsz_89922-89922.html

(#94196) nyisziati válasza maross (#94191) üzenetére


nyisziati
veterán

Jobbfajta robusztákon sokat segít egy kis só, de az arabika ízét elrontja szerintem. (szerk.: és ez nem JOke)

[ Szerkesztve ]

(#94197) 72lakiluk válasza phranxinatra (#94186) üzenetére


72lakiluk
tag

Csak azt lehet kapni külön ? Az enyémben az új OPV csapolás közben úgy fütyült, nyüszített, hogy rossz volt hallgatni. Tanácsra finoman megkentem élelmiszeripari szilikonzsírral. 1-2 hétig baba volt, de most ismét meg-megnyikkan, közvetlenül mielőtt megindul a kávé. Így azért vállalható, de ha egy gumicsere ( lehet puhább - keményebb ) segítene, kicserélném.

(#94198) JózsefK válasza kzoltann (#94195) üzenetére


JózsefK
csendes tag

Az enyém csak trutyis lett nem marta szét a kazánt, de a vége az lehetett volna.
Egyébként a citromsavas “vízkőtelenítés” sem segít rajta.

(#94199) Parci válasza JózsefK (#94198) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

miért rakod idézőjelbe? mi vízkőtlenít, ha a citromsav nem?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#94200) printer71


printer71
csendes tag

Sziasztok !

Ilyet szabad venni kezdőszettnek ? ( a Saeco Giro-mat már hetente kell szétszedni ) Szemre jól néz ki , csak azért kérdezem , hogy nincs-e benne valamilyen időzített bomba ?


Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.