Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#110551) Joe123 válasza pictigjis (#110547) üzenetére


Joe123
aktív tag

Kétségtelenül van olyan amikor nem nagyon van miből engedni, de amikor a kiszámolós Miklós meséli, hogy emberek 7 számjegyű nettó fizetéssel pingvineznek nála hogy hát el nem tudják képzelni hogy lehetne havonta félretenni pár százezret, azért az is a vicc kategória.

(#110552) Csabroncka válasza Emod (#110550) üzenetére


Csabroncka
addikt

A 30% csak a nyugdíj! Egyébként felesleges címkézni, max rövid vagy hosszútáv. Az ingatlanba, ingatlan fejlesztésbe, önképzésbe, gyerekeid képzésébe... stb ölt pénz is egyfajta megtakarítás. Nekem a napi kávé megvonás már sok volt, inkább eleget keresek ...

"in medias res"

(#110553) r6man123


r6man123
senior tag

Köszi mindenkinek!
Abban segítsetek még, hogy mi az az "éves díjemelés" például egy Signál nyugdíjtervnél?

(#110554) JoinR válasza robag93 (#110548) üzenetére


JoinR
senior tag

Az vagyok, de az Erstés e-mailben azt küldték, dec 31-ig kell indítani. Vagy megint meghosszabbították? :F

"Indíts 2023. december 31-ig új Erste Future megtakarítást és 2 évig elengedjük az értékpapírszámládhoz tartozó fix-és állományi díjat azokra a hónapokra, mikor legalább 20.000 Ft értékű (TBSZ számla esetén 25.000 Ft) rendszeres Erste Future átvezetés érkezik számládra."

[ Szerkesztve ]

(#110555) PredatorZoli válasza r6man123 (#110553) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ezek úgynevezett unit linked biztosítások amik úgy lettek gondosan kialakítva, hogy ellopják vele a pénzedet. Minden évben egyre nagyobb befizetést kérnek hogy többet tudjanak belőle elvenni. Ilyet soha de soha nem szabad kötni.

(#110556) Peetey91 válasza PredatorZoli (#110546) üzenetére


Peetey91
senior tag

Rendben köszi! Akkor nem várom a TBSZ nyitásról az igazolásos dokumentumot.

(#110557) robag93 válasza JoinR (#110554) üzenetére


robag93
aktív tag

Legutolsó információim szerint ez március 31-ig lett meghosszabbítva, de javítsatok ki. Tehát ráérsz januárban küldeni.

(#110558) D1Rect válasza pictigjis (#110547) üzenetére


D1Rect
félisten

Hagyjuk már ezt a picsogást, mindenki a saját életéért felelős.

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#110559) donat_sz válasza Czimby (#110522) üzenetére


donat_sz
senior tag

A vwce és a jpgl elég nagy átfedés szerintem, biztos hogy ilyen nagy arányban kell ez a kettő? De a nagy kérdés hogy tisztában vagy e 2 további elem okozta kockázatokkal?!
Én két irányt látok. Vagy maradsz csak vwce vonalon vagy ha nyitsz egy összetettebb portfólió felé akkor nyiss tényleg.

Dobd a vwce-t kerüljön be a jpgl mellé pl az flxe, hogy legyen/maradjon benne fejlődő világ (10-15%). Így a jpgl + zprv + flxe elég sok mindent lefed, de látni kell hogy még így is marad rengeteg kockázat azaz rés ezen a pajzson.

Hiányzik az eu small cap value (leginkább ezt tenném mellé 4-nek) a jobb regionális lefedettséghez, a momentum és a world value nagy kapitalizációs cégekkel. Ami meg már szinte a Zoli féle portfólió :DDD

(#110560) Ixion77 válasza pictigjis (#110547) üzenetére


Ixion77
őstag

Sokféle ember van.

Volt egy sorozat a TV-ben valamikor amelyikben gazdasági tanácsokat adtak US átlagembereknek, akik nem jöttek ki a fizetésükből. Mindig meg voltam döbbenve hogy hogy nem tudnak kijönni a netto 5000+ dollárból havonta. Aztán kiderült, hogy úgy élnek mint #110518 Segal kollegái. A lakás teli cuccal, totál kupleráj, csakúgy mint a fejük, a kapcsolataik, és az életük minden része.

Van olyan ismerősöm, vidéki tanár házaspár két gyerekkel, tisztességesek, értelemesek, nagyon tudatosan (nem) költenek, mégsem tudnak egy fillért sem félretenni. Magántanítással össze tudnak hozni annyit, hogy legalább egy autót fenn tudjanak tartani és azzal néha kirándulni. De amúgy boldogok.

Aztán van (rég) volt barátnőjelöltem, akinek az, ha nincs meg az évi két-háromszor két hét egzotikus nyaralás, rendszeres bulizás, taxizás, drága rendezvények minden héten, akkor az nem élet. Diplomás, banki vezetői pozícióban. Beházasodott egy nemzetközi cég jól menő magyar leányának vezetőjéhez, és még mindig úgy érzi kevés a bevételük, "alig tudnak kijönni".

Szerintem nem kell egyik fölött sem ítélkezni. Különböző lehetőségek, különböző életfelfogások. Ha az elvárások és a lehetőségek szinkronban vannak, akkor menni fognak a dolgok. Ha nincsenek, akkor valamelyiket módosítani kell, különben idővel túlhevül a helyzet a súrlódástól.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#110561) pictigjis válasza D1Rect (#110558) üzenetére


pictigjis
senior tag

a bullshitgenerátort azért lécci kapcsold ki

(#110562) Czimby


Czimby
addikt

Nézte már valaki, hogy érdemese átváltani a HUF-ot IB TBSZ-en és úgy vásárolni vagy vásárláskor is ugyanugy váltja mintha előre váltok?

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#110563) nort_on válasza Czimby (#110562) üzenetére


nort_on
senior tag

IBIE számlád van, mindenképpen le kell váltanod a vásárolandó devizára, nálad HUF > EUR. Tudsz piaci (market) konvertálni, vagy limitesen EUR.HUF ticker alatt, a díja mindkettőnek kb 2 euró körül van.

(#110564) Czimby válasza nort_on (#110563) üzenetére


Czimby
addikt

Köszönöm! :R

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#110565) KIA Ceed válasza kepe1977 (#110510) üzenetére


KIA Ceed
csendes tag

Mennyit mondasz éves költségre Allianznál? Nálam a Pannónia 4%-ot von le a befizetésből, bár pont a 750-es határig megyek el, onnan csökkenne...

(#110566) Dan-szan


Dan-szan
senior tag

Üdv,

Amennyiben a megtakarítási cél lakásvásárlás úgy mennyire javasolt a jelenlegi LTP-ben való takarékoskodás?
Vagy esetleg nemrég olvastam itt az Erste Future csomagokról, arról a fentiek tekintetében mi a vélemény - javaslat?
Köszönöm.

Az igazság csak nézőpont kérdése ! ** Xiaomi Mi MIX 3 ** "Mert játszani jó!" #csakaHONDA

(#110567) pictigjis válasza vnorbi (#110499) üzenetére


pictigjis
senior tag

amióta ráncfelvarrták ezt a fos kincstárat, azóta rendszeresen szar. per pillanat se a mobilkincstárból, se a webkincstárból nem tudok fizetni, megint nem töltődik be a fizetési felület

(#110568) Czimby válasza donat_sz (#110559) üzenetére


Czimby
addikt

Öszintén szólva, nagyon nem vagyok még tisztában a dolgokkal.

De most itt ez a pénz amit szeretnék befektetni, a ~17% -os PMAP-ról lecsúsztam egy nappal...

Most kapkodva megcsináltam az IBKR regisztrációt a pénz is rajta van már EUR-ban, már csak az ETF-ek vásárlása van hátra. Amit gyorsan le kell zongoráznom, hogy még a 2023-as TBSZ évben legyen, így nem bukok egy évet.

Szóval bármiféle tanácsot megfogadok a portfólió tekintetében.
Mint már írtam, minden eddigi pénzem PMAP és DKJ, így most teljesen kedző vagyok, és kb lövésem sincs semmiről.
Egyáltalán nem értek a pénzhez, meg tudom keresni, rengeteget melóval ennyi.

Erre a Zoli féle portfólióra gondolsz?
20% ZPRV
5% ZPRX
15% XDEV
15% IS3R
15% VWCE
10% IS3N
20% JPGL
(1-2%-ot módosítottam, hogy egyszerűbb legyen, számomra)

[ Szerkesztve ]

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#110569) Szuri90 válasza nort_on (#109591) üzenetére


Szuri90
csendes tag

Hello,

A 2. pont a Transfer & Pay > Transfer positions menüben volt?
Itt kellett a pozícióid egyesével való kiválasztásával egy dokumentumot generálni? (Add Asset)

Your Account Number at the Financial Institution
Ez a KELER szám?

Egyelőre nem találtam TBSZ specifikus transfer menüt, hiába lehet gyorsan korábbi évre vonatkozó alszámlákat létrehozni.

(#110570) avl válasza donat_sz (#110559) üzenetére


avl
aktív tag

“vwce és a jpgl elég nagy átfedés”
erről érdekelne több
…kicsit magam is így gondolom, de kevés tutti alapján (egyik sem market cap, de gondolom Style-ban [value vs. growth] mások, persze allokacioikat meg tudom nézni stb.)

(#110571) SzGee válasza Czimby (#110568) üzenetére


SzGee
aktív tag

Szerintem (!) ezekkel a feltételekkel a VWCE & chill bőven elég, azért a faktor ETF nem a teljesen kezdő szint

If you leave me, can I come, too?

(#110572) Llew válasza axioma (#110515) üzenetére


Llew
senior tag

Miért ne lenne? Jan 24-es siman vehető pl.

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#110573) SzGee


SzGee
aktív tag

Ha-ha, betettem az összes szabad pénzemet VWCE-be, azonnal zuhanni kezdett minden :D

If you leave me, can I come, too?

(#110574) avl válasza nort_on (#110563) üzenetére


avl
aktív tag

a váltásnak van külön díja ? azt hittem az árfolyamba van beépítve
És akkor ez a díj ugyanúgy beszamitodik a 2000 Ft/ho TBSZ díjba ?

(#110575) Ixion77 válasza SzGee (#110573) üzenetére


Ixion77
őstag

Ezek szerint nem láttál te még zuhanást :) Spórolj a bánattal. Majd amikor ilyen napi 6-8 százalék eséseket látsz, akkor sírdogálj. :K

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#110576) Ixion77 válasza avl (#110574) üzenetére


Ixion77
őstag

Van díja, de piszlicsáré. (Főleg a magyar intézetek díjaihoz képest). A havi 2K-ba nem számítódik bele.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#110577) kovaax válasza SzGee (#110573) üzenetére


kovaax
őstag

Szóval te voltál az??? :C

Csill, ne nézegesd. ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#110578) kovaax válasza Ixion77 (#110575) üzenetére


kovaax
őstag

Én olyankor bosszankodni szoktam, ha éppen nincs befektetni való pénzem...

-=- There's no place like /home -=-

(#110579) 66zio válasza Llew (#110572) üzenetére


66zio
aktív tag

Van belőle, de én is azt hittem, hogy ez az új módi, hogy nem kiírják, hogy elfogyott, hanem nem dob tovább a Simple-re. Minden órában megpróbáltam alkalmazásból és webes felületen is, de csak homokórázott, majd Simple hibaüzenettel error. Most viszont hosszú homokórázás után engedte. Szóval sajnos próbálgatni kell.

(#110580) PredatorZoli válasza avl (#110574) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ez attól függ, hogy IBCE vagy IBIE. Előbbinél az árfolyamba van építve vagy szinte nincs is díj de csak automatikusan lehet váltani vásárláskor, a másodiknál pedig fix 2 dollár a díja és kötelező váltani kézzel, tetszőleges időpontban.

(#110581) vnorbi válasza pictigjis (#110567) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Bő egy óra ráment, de sikerült. Közben lett vagy 10 várakozó befoglalásom, és ezalatt azt tapasztaltam, amit írsz. Vagy nincs elegendő névérték, vagy van, de akkor nem megy át a WebKincstár a Simple-re, csak bezárolja a venni kívánt mennyiséget, és örökké vár. Így amiatt nem tudok a következő próbánál venni, mert ami volt éppen elegendő névérték, az nekem van félretéve (amit nem nekem fog odaadni, mert amikor sztornózás lesz, akkor biztos nem leszek ott).

(#110582) SzGee válasza SzGee (#110573) üzenetére


SzGee
aktív tag

Most nézem, hogy csak a dollár gyengélkedik megint... Nem is volt zuhé, azt hittem megint én vagyok a kontraindikátor :D

If you leave me, can I come, too?

(#110583) Gézengúz válasza pictigjis (#110567) üzenetére


Gézengúz
addikt

Már írtam múltkor valakinek, telón oszd meg a kijelzőt a kincstár és a banki alkalmazás közt.
Fele ez, fele az. Egyből menni fog.

(#110584) Llew válasza 66zio (#110579) üzenetére


Llew
senior tag

Akkor a Simpleblel van a gond (mégcmindig) mert nekem benti szamlapénzből siman megvettem.

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#110585) Emod válasza Czimby (#110568) üzenetére


Emod
kezdő

Ha a tbsz-en ott a pénz az már rendben van. Utána lehet később is vásárolni vagy akár eladni is.
Egyébként meg szerintem is elég a vwce.

[ Szerkesztve ]

(#110586) SzGee válasza Llew (#110584) üzenetére


SzGee
aktív tag

Mostanában én is inkább beutalom a pénzt a kincstárba, és számlapénzből vásárolok, nem kártyával, így tuti nem jön közbe semmi

Ma például nem utalta ki a lejáró DKJ-t a kicstár, pedig az volt beállítva, nekem kellett manuálisan megtenni, utána meg utaltam vissza és vettem a márciusiból

If you leave me, can I come, too?

(#110587) dzsentri válasza Fifi (#110481) üzenetére


dzsentri
lelkes újonc

Én pedig nagyon köszönöm, hogy felvetetted a témát, én is megtettem nemrég, ugyanez a helyzet pepitában, csak céges számla, de a kutya nem válaszolt rá... Igaz, téged is inkább lebeszéltek az államkötvényről, de te legalább utánajártál. Februárban ha lejár a DKJ-m én tuti váltok 2026/H-ra! :R

(#110588) donat_sz válasza Czimby (#110568) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ahogy Szgee is írta ezekkel a feltételekkel maradj csak a vwce-nel! Nem ismert kockázat vállalása lenne más portfólió.

(#110589) axioma válasza Llew (#110572) üzenetére


axioma
veterán

kosz, amikor neztem egyikbol se volt - legalabbis ez volt a hibauzenet feb28-ig mindre -, ranezek most, hatha
szerk. jan24 nem nyert de 31 most epp van - lehet h csak rossz hibauzenet volt, hulye simple...

[ Szerkesztve ]

(#110590) kuntics


kuntics
aktív tag

Sziasztok!

Jövő évtől változtatnék a megtakarítási szokásaimon,tervek vannak, de nem ártana pár hozzáértőbb véleménye is. Amíg magas volt a kamat addig dkj ment, meg még ősszel vettem 2033/l pmápból. Ez van eddig.

Évente 2x kapok plusz pénzt fizetésen kívül (május, december), azokat fektetném be kicsit kipótolva. Ahogy én terveztem:

Rövid távon:
Vésztartalékos pénz (1-1,5m) szerintem maradna DKJ-ben, vagy valami éves papírban, hogy a likviditás biztosan maradjon. Ez az összeg elvileg már most is megvan folyószámlán, csak még év elején lesz pár nagyobb kiadás, addig marad is ott. Jövő decemberig biztosan összeáll ez az összeg.

Középtávon:
Van lakáshitel, 2036-ban jár le, de csak 2031-ig fix. A cél, hogy ha nagyon megemelnék a törlesztőt, akkor legyen miből elő- vagy végtörleszteni. Olyan 7m környéke lesz akkor a hitel maradéka. Erre a célra van a 2033/l pmáp, meg minden májusban vennék az elérhető állampapírokból 2030-31 környékén lejárót 500k/év. Ez kb kamatok nélkül is közel elég lenne a végtörlesztésre. (2021ben vettem fel a hitelt, ezért elég alacsony a thm, nem hinném, hogy megérné évente előtörleszteni)

Hosszabb távon:
Decemberi 13. havi fizu kiegészítve (remélhetőleg) 1m-ra ami menne TBSZ-re, ott meg valami ajánlott etf lenne belőle. A tbsz-szel kapcsolatban viszont 2 dolog nem egészen világos. Pontosan mikor válik elérhetővé a rajta lévő pénz? Ha pl. 2024 dec 15.-én nyitok egy számlát, akkor 2024 a gyűjtőév,2025-2029 amikor nem lehet befizetni és elvileg 2030-ban válik elérhetővé. De már jan 1-én, vagy csak a számla nyitásának napján, vagyis dec 15.-én? Meg ugye van lehetőség folytatni is, ilyenkor nincs is rá mód, hogy meglévőre fizessek be?

(Lusta portfólió bekészítve, csak még másik könyvből van vissza egy kevés)

(#110591) peetie1 válasza avl (#110574) üzenetére


peetie1
aktív tag

2$ a konverzió díja IBIEn. Januárban megmondom h beleszamolta e a tbsz dijba :)
A limit áras eur huf váltást még nem próbáltam, a previewnel kéne írnia h mennyi a díj.

(#110592) donat_sz válasza avl (#110570) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ha mélyen a részletekbe megyünk akkor nagyon nem, ha nagyon távolról nézzük akkor meg szerintem tekinthető így is, azt remélem ennyi egyszerűsítés a kolléga kérdésénél talán belefért.

Nyilván darabra sokkal kevesebb cég van a jpgl-ben és sokkal részletesebb szűrőn át vannak vizsgálva de nagyon hasonló piacokat fed le a kettő, sok esetben hasonló arányokkal is, mégis az egyik market cap, a másik meg azonos súlyok de ha meg megnézzük a cég méret eloszlast az indexen belül akkor mindkettő megint csak hasonló területeket fed le...
Többek közt ezek alapján bennem az a konklúzió alakult ki, hogy a kettő egy portfólióba talán jobb ha nem kerül.

(#110593) SzGee


SzGee
aktív tag

Egyébként mit gondoltok, az indexekben szereplő orosz cégekkel mi lesz a jövőben? Úgy látom, hogy készleten vannak tartva 0 értékkel, de nyilván ezek a követelések megvannak
VWCE-ben 37 féle orosz részvény van 0-ra írva, vajon ezekből később lesz valami pénz még? Vagy ez elégett a gyehennán? De miért égett volna el? A cégek nyilván megvannak még, bár gondolom az ADR verzió lenullázódott? Vagy ezeket nem lehet visszaperelni az anyacégtől később, ha vége lesz ennek az őrületnek?

If you leave me, can I come, too?

(#110594) [CS]Blade2 válasza pictigjis (#110567) üzenetére


[CS]Blade2
addikt

Nekem sem jött be a simple, utána néztem fel ide. Most viszont újra próbáltam, és tudtam venni:
<noreply@simplepay.hu> 17:41 (0 perccel ezelőtt)

(#110595) pyxis


pyxis
csendes tag

Csináltam egy topikot a PP-nek, akinek kérdése van oda írhatja, így hátha könnyebb lesz megtalálni az infókat.

https://prohardver.hu/tema/portfolio_performance_befektetesek_nyomonkovetese/hsz_1-25.html

[ Szerkesztve ]

(#110596) Paxker315 válasza donat_sz (#110592) üzenetére


Paxker315
addikt

aztán ott az XDEV (MSCI World Value factor), ott is lesz átfedés. Ez "elkerülhetetlen" gyakorlatilag. Eleinte én is úgy voltam vele, VWCE&chill, de pár hónap után - olvasgatva, fórumozva, podcastozva - arra jutottam, hogy érdemes annak arányát majd folyamatosan csökkentenem faktor-irányú reallokációval. Nem tudom, a curvo backtest mennyire "releváns", de ott is megerősítést kaptam, hogy jobb, ha nem kizárólag az FTSE-All World indexre "gyúrok", igaz, én 20-25 éves távlatban gondolkodtam - örökös már megvan, ha történne bármi :D Eredetileg amúgy tényleg csak FTSE All World-ben gondolkodtam, de olvasgatva szép lassan "meggyőzött" a faktor-irányú nyitás.

Ritkán úgy érzem, teljesen idióta vagyok emiatt, mert konkrétan van pajti, aki megmondta, hogy ő kizárólag stock-pickinggel operál, milyen meglepő módon a NASDAQ 100 legnagyobb szeleteibe vásárol bele, és eddig "bejön". Eddig. :) Én hiszek a diverzifikáltabb és nem "mindent egy lapra" feltevő stratégiá(m)ban évtizedes távlatokra. :B

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#110597) avl válasza peetie1 (#110591) üzenetére


avl
aktív tag

Köszi. a többieknek is
dec.15-en nyitottam, ezért azt gondolom IBIE
erdekes, hogy ez is IBIE ill. IBCE függő
a 2$ fix nyilván arrafelé terel, hogy ha váltás, akkor sokat/többért egyszerre
jo lenne, ha TBSZ díjba beszámítana

(#110598) PredatorZoli válasza avl (#110597) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A különbség a magyar törvények miatt van

(#110599) Joe123


Joe123
aktív tag

Nem tudom mennyi ennek a realitása, de ha meglépnék, annak lenne huzatja. Az eredeti doksi nem említ konkrét bankokat.

[link]

[link]

(#110600) r6man123


r6man123
senior tag

Bocsánat, hogy ezzel offolok, de egyre inkább meh... OVB nyugdíj. Jól sejtem, hogy a TKM éves szinten a teljes bentlévő összeget veszi alapul, a hangoztatott "az X% bónusz a befizetések után" pedig a havi utalásokra vonatkozik? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.