Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#96451) stingy2


stingy2
senior tag

Meg is van

INTJ

(#96452) attiati válasza stingy2 (#96451) üzenetére


attiati
veterán

Eddig szó sem volt konkrét időtartam megnevezésről.
Majd egyszer... volt a válasz eddig.

(#96453) PredatorZoli válasza stingy2 (#96451) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Azért a mostani ettől azért több, mert mostmár konkrétan azt mondják, hogy 3-4 hónap. 1 éve meg még azt mondták, hogy megbecsülni sem merik (vagyis akkor tudták, hogy messze van).

(#96454) stingy2


stingy2
senior tag

ok, ez igaz :R valszeg az Interactive Bankot sem véletlenül jegyezték be. A végén még talán vmi ügyfélbarát szolgáltatás is kijöhet belőle.

INTJ

(#96455) Vesa válasza PredatorZoli (#96453) üzenetére


Vesa
veterán

Érdemes már most IB számlát nyitni, vagy inkább érdemes megvárni amíg bevezetik a TBSZ-t?

A tudomány a valóság költészete!

(#96456) Oppenheimer válasza Vesa (#96455) üzenetére


Oppenheimer
veterán

En megvarom mig bevezetik. Nem hiszem hogy a tolongas miatt elfogynanak a szamlak. :DDD

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#96457) Vesa válasza Oppenheimer (#96456) üzenetére


Vesa
veterán

Nem ezért kérdeztem, nyilván nem fogynak el, de az várható, hogy nagyobb lesz az érdeklődés és ez általában szokott csúszásokat okozni az ügymenetben. Persze lehet, hogy nem a magyar IT rendszerekből kéne kiindulnom. :D

A tudomány a valóság költészete!

(#96458) Tapsi válasza Vesa (#96457) üzenetére


Tapsi
addikt

Dolgoztam az Erste bef. zrt-nél. Hát, azóta kiürítettem a számlámat, és nem is teszek majd oda egy fityinget sem. :D Uhh, azok az IT rendszerek...nagyon kemény.

[ Szerkesztve ]

(#96459) Mizsala válasza Tapsi (#96458) üzenetére


Mizsala
csendes tag

Gondolod, hogy máshol nem ugyanolyan IT rendszerek vannak?
Tuti, hogy full legacy mind, főleg a bankok háza táján.

(#96460) PredatorZoli válasza Vesa (#96457) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az IB rendszere szerintem sokkal automatikusabb mint a magyar rendszerek, pilanatok alatt megnyílik az, így én nem tervezek előre dolgozni. Előbb látni akarom hogy hogyan oldották meg a részleteket és annak függvényében alakítom majd ki a stratégiámat. Összejött pár jó ötlet amit ki tervezek használni ha működőképes lesz a tbsz-el is.
Ezek aránylag számomra nagy impactú dolgok lesznek de erről majd annak idején, ha működik ;)

(#96461) Tapsi válasza Mizsala (#96459) üzenetére


Tapsi
addikt

Tudom, hogy máshol is 1000 éves rendszerek vannak, naponta dolgozom velük. De ez azért parádé volt, tényleg.

(#96462) sss válasza PredatorZoli (#96443) üzenetére


sss
senior tag

Ránézek, köszönöm.

(#96463) Vesa válasza PredatorZoli (#96460) üzenetére


Vesa
veterán

Ha odajutunk, mindenképpen érdekelni fog a véleményed! Már ha páblik lesz. :D

Tapsi
Belülről látva gondolom rémes lehet. Ez olyan, mint egy élelmiszergyárban dolgozónál aki látja, mi kerül bele a termékbe. :D Nem mintha a kis manufaktúra feltétlen lobb lenne, saját szememmel láttam olyan, őstermelői piacra dolgozó sajtkészítőt, amitől kis híján elhánytam magam, utána évekig nem engedtem meg a felelségemnek, hogy a piacról sajtot vegyen.

De az AbevJava nevezetű rettenet, és a Covid idején a Mancika által kézzel Excelben szerkesztgetett adatok után, én már semmin nem lepődöm meg. Persze az ember abban bízna, hogy a versenypiacon azért jobb a helyzet, főleg olyan helyeken, ahol milliárdos összegeket kezelnek.

A tudomány a valóság költészete!

(#96464) net91 válasza PredatorZoli (#96460) üzenetére


net91
senior tag

"Az IB rendszere szerintem sokkal automatikusabb mint a magyar rendszerek, pilanatok alatt megnyílik..."

Így van. Nekem egy évvel ezelőtt egy nap alatt kész volt a számlanyitás, annak ellenére is, hogy nagyon kezdő és tapasztalatlan voltam. (és január 1-jén vagy 2-án nyitottam a számlát)

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#96465) Mercutio_ válasza üzenabakusz (#96265) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ahogy már írták előttem: Mivel napi kamatozású így a következő évtől (2023 márciusi fordulónaptól) elérhető (gyűjti) a kamat(ot) az előző (2022) évi infla alapján.
Az, hogy mikor van az 1 éves kifizetési nap, amikor a felhalmozott kamatot automatikusan kiutalja a számlára ettől független dolog.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#96466) aujjobba válasza Tapsi (#96461) üzenetére


aujjobba
addikt

BAPI! :)

(#96467) fecus


fecus
őstag

Tanácsot kérek adó ügyében. Nézem a söralátét bevallásom. Minden stimmel a volt RC-s és az ERSTE-s igazolással, csak sehol sem látom levonva a költségeket. Az igazolásban vannak járulékos költségek (ERSTE), meg ügyleti ráfordítások (RC), de ezek nincsenek kivonva az eredményből.
Amúgy a vétel esetén (évében) már számoljuk a költséget vagy csak ha eladtuk és van eredmény?
Sajnos többe kerülne a könyvelő mint az összeg amiről beszélek.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#96468) Czimby válasza stingy2 (#96410) üzenetére


Czimby
addikt

Telefonon a hölgy elmondta, hogy ha simán a tranzakciók menüben, veszek fel egy új partnert(A saját számlám ezesetben) és befektetési típust választok ki, akkor már meg fog jelenni a befektetések menüben találhat utalási lehetőségek közt.(Három vonalas mező)

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#96469) les_polish


les_polish
csendes tag

Sziasztok,
megnéztem ezt az új Fintech megoldást, a Lightyeart.

Eddigi vélemények:
- gyors regisztráció, kb 1 nap az autentikáció (selfie, személyiről fotó)
- az első 500 EUR ingyenes feltöltés bankkártyáról, utána bank transfert javasolnak, a fogadás, továbbutalás náluk ingyenes
- intuitiv app (csomó keresési lehetőség industryk, top movers, vagy pl. female lead companies :U )
- 20k EUR betétbiztosítás
- látra szóló kamat (EUR 2.25%,HUF 12.25%, GBP 3.5%, USD 4%), havi kamatjóváírás napi balance-ok után
- HUF\EUR váltás revolut businesshez képest 374.87/375.48 (0.1% a difi a Revo javára)

Parkoltatott EUR-ra 20k-ig jó lesz...

(#96470) tomazin válasza Mizsala (#96459) üzenetére


tomazin
veterán

Ebben azert az is benne van, h az uj csilivili rendszerek retekdragan nem tudnak feleannyit sem.
Multinal volt vagy 3kor, h akkor vezessuk ki ezt a regi vackot. Aztan elofordult,h tobb ugyfel kerult be a regi rendszerbe, mint amennyut sikerult az ujba atmigralni...

(#96471) stingy2 válasza Czimby (#96468) üzenetére


stingy2
senior tag

Akkor így is lehet. Én azt írtam le, ahogy nekem beállították. A lényeg, hogy megoldódott :)

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#96472) vnorbi válasza vnorbi (#95268) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Az OTP az általános díjemelés mellé ad egy kis kedvezményt is. Már az év elején levitték 2%-ról 1%-ra a PMÁP-ok visszaváltási büntetését, most meg azt találták ki, hogy a 2027/K és 2030/J sorozatok tartására nem számítanak állománydíjat egy évig (de az ilyen akciókat jellemzően meghosszabbítják újra és újra éveken keresztül).

Már-már versenyképes lesz a Kincstárral a díjak tekintetében (csak új PMÁP tartásával kihozható díjmentesre a számlavezetés, a visszaváltás meg ugyanannyi, mint a Kincstárban).

(#96473) ngaba válasza vnorbi (#96472) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nem tartom kizártnak, hogy a Kincstár rendszerének kezd sok lenni az ügyfél, és szóltak fentről, hogy segítsetek be plz.

(#96474) Gabonetta válasza les_polish (#96469) üzenetére


Gabonetta
aktív tag

Köszi a beszámolót, nekem hasznos volt!

(#96475) KMT válasza les_polish (#96469) üzenetére


KMT
addikt

Ez tényleg jónak tűnik arra, hogy a befektetésre váró deviza annyira ne inflálódjon.

Lehet, hogy emiatt igyekszik az IB a TBSZ-szel? Ha a lightyear-nél is lenne TBSZ, akkor ez lenne a legolcsóbb lehetőség ETF-re is.

Van ref linked? Azzal te is jól jársz? Már találtam, de inkább segítenék csoporton belül, ha lehet.

(#96476) Vesa válasza les_polish (#96469) üzenetére


Vesa
veterán

- Nincs desktop app, csak mobil
- a 20k EUR betétbiztosítás Észtországi. Kérdés, hogy vész esetén mennyire érne itt bármit is.
- fiatal cég, kis cég, nincs sok tapasztalat velük, főleg a stabilitást illetően.

A másik topikban most tárgyaltuk ki. Kolléga véleménye a kérdésről.

Én is gondolkodtam rajta a dollár miatt, de így nem mernék betenni nagyobb összeget, és a mobilt is utálom pénzügyekhez használni, ezért nálam felejtősek.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#96477) ngaba


ngaba
aktív tag

Ha bezárnak egy ETF-et, akkor mi lesz? Gondolom megkapjuk az aktuális árfolyamon a portfóliónk értékét, nem?

(#96478) Resike válasza vnorbi (#96472) üzenetére


Resike
tag

Shhh a bankok meg a privát bankos státusz mind az ördög találmánya.

(#96479) dj79


dj79
senior tag

Sziasztok!

PMÁP vásárlásán gondolkozom, a sztori a következő: van némi tőke és egy X értékű saját ingatlanunk, amit eredeti terveink alapján eladtunk volna, hogy 0,5X hitellel belevágjunk egy másikba. Ezen a projekten behúztam a féket.
Mennyire lenne elborult ötlet, hogy eladjuk az X értékű ingatlant és a befolyt vételárat pár évre PMÁP-ba toljuk? A matek alapján 8% hozamszint mellett is megtermelne bőven annyit éves szinten, hogy kibéreljünk egy eredetileg megvásárolni szánt színvonalú ingatlant. Azt még hozzátenném, hogy a bérleti díjat a havi bevételből is simán ki tudjuk fizetni, tehát nem feltétlenül akarnánk felvenni.

Kérhetek esetleg érveket, ellenérveket, hogy mennyire tűnik ez így jó ötletnek? :R

(#96480) les_polish válasza KMT (#96475) üzenetére


les_polish
csendes tag

Köszi, ez korrekt, de azt írja, hogy csak család és közeli barátokkal lehet referral linket megosztani.

(#96481) KMT válasza dj79 (#96479) üzenetére


KMT
addikt

Szerintem az egész attól függ, hogy hol lesz a piac 2-3 év múlva, ugyanis addig fizet ilyen jól a pmáp. Gondolom, akkor vennétek lakást mindenképpen. Lehet, hogy akkor már új csúcson lesznek a lakásárak. De lehet hogy olcsóbbak mint most...
Ja, meg Murphy, szóval amikor kivennéd, biztos nagyobb lesz a pmáp visszaváltási büntetőjutaléka...
Amúgy az ötlet jó.

Les_polish: interneten találtam. De ahogy érzed.

[ Szerkesztve ]

(#96482) PredatorZoli válasza KMT (#96481) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Annyi embertől hallottam már ezt a masterplant, hogy most 2 évig tolja az állampapírt minden pénzéből, aztán bezsebeli ezzel a jókis kamatokat, majd 2 év múlva jól bevásárol a haszonból ingatlanokat meg részvényeket. Én borzasztóan meg lennék lepődve, hogy ez a marinénik által is kiötlött stratégia működne. Valszeg ráfizetéses lesz, mert mindenki így gondolkodik.

(#96483) ngaba válasza PredatorZoli (#96482) üzenetére


ngaba
aktív tag

Pontosan így gondolom én is... (De még a nagy PMÁP-mánia is gyanús kicsit önmagában.)

(#96484) Ra3 válasza ngaba (#96483) üzenetére


Ra3
őstag

Kicsit buborékban vagyunk szerintem mikor azt gondoljuk hogy mindenki pmápban tartja a pénzét, aki ebbe a topicba írogat az már a lakosság 99%-ánál valószínűleg tudatosabb pénzügyileg.
Elég sok emberrel beszélek ilyesmi témákról, eszméletlen hogy mennyien folyószámlán vagy otthon tartják a pénzüket mert azt nem tudja ellopni a zórbán.
A statisztikák is elég jó képet adnak arról hogy mennyire siralmas a lakossági megtakarítások mértéke, és hogy mennyi pénz áll kamat nélkül amit szabadon rágcsál az infla.

Ettől függetlenül valószínüleg igazatok van, senki nem a pmáp hozamából fog nulla kockázat mellett kacsalábon forgó házat venni, de arra azért jó hogy kevésbé veszítse az értékét a megtakarításod, ezért kapták fel annyira ahol felfogják egyeltalán hogy mi történik hirtelen akár egy élet megtakarításával.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#96485) Tapsi válasza Ra3 (#96484) üzenetére


Tapsi
addikt

A hétfői IT meetingen szóba került, hogy bejött egy új ajánlat, és nem tudja lekezelni a rendszerünk. A fickó évente 100 milliót akar betolni UL-be (rendszeres díjas szerződés), és nincs elég karakter ennek kezelésére. :)

(#96486) ngaba válasza Ra3 (#96484) üzenetére


ngaba
aktív tag

"De a Mari néni is így akar meggazdagodni" szófordulat általában a pénzügyileg tudatos Mari nénire vonatkozik. Most nem az OTP-részvény, nem az EUR vétel, nem a befektetési célú ingatlan, hanem a PMÁP a sláger. Erre írtam, hogy kicsit gyanús, mert soha nem az történik, amire a laikus befektetők tömege (engem is beleértve) számít. (Azzal ritkán lehet nagyot nyerni, amit mindenki csinál. Ilyen a piac.) Ha még az állam is nyomja, akkor különösen gyanús. :)

Szerk.: Egyébként ha én arra számítanék, hogy minden rendben lesz Magyaroszágon (megkapjuk az EU pénzeket, jön újra a gazdasági száguldás belátható időn belül stb.), akkor inkább OTP részvényt vennék. A PMÁP az olyan arany középútnak tűnik most. (Bár az elemzőkkel ellentétben úgy gondolom, hogy a forint el lesz engedve, csak idő kérdése.)

[ Szerkesztve ]

(#96487) dj79 válasza KMT (#96481) üzenetére


dj79
senior tag

Nem feltétlen vennénk lakást mindenképpen. Az a biztos, hogy a jelenlegi kamatszintek mellett
Mint írtam, akár 8% hozam mellett is hozná bőven a bérlendő ingatlan bérleti díját a befektetett összeg (meg még maradna évente némi extra). Btw a bérleti díj alacsonyabb, mint hiteltörlesztő lenne 10 évre.

PredatorZoli: ez is benne van, igen. Viszont most nem vagyunk hajlandóak jelzáloghitelt felvenni. Én inkább úgy tekintenék rá, mint egy megtakarításra, ahol nem a megtakarítási számlára teszem havonta a pénzt, hanem kifizetem bérleti díjban, miközben a tőke gyarapodik kicsit.

(#96488) Gabonetta válasza dj79 (#96487) üzenetére


Gabonetta
aktív tag

Ebben és is gondolkoztam, nálam az alkalmas bérelhető lakások száma jelentette a szűk keresztmetszet. Nappali + három hálószoba lenne az igény, de ilyen a városban ritkán van, és maximum egy-két darab. Szóval marad a saját lakás. Az ötlet egyébként nem hülyeség, de a kockázatot a fentebb írt PMÁP visszaváltás jutalék mellett az ingatlanárak változása is jelenti.
#96480les_polish: De Te itt közeli barát vagy. ;]

(#96489) Gigicuci válasza PredatorZoli (#96482) üzenetére


Gigicuci
senior tag

Nem hinném, hogy a Mo.-i megtakarítóknak eleve kis százalékának (akinek van most PMAP ÉS majd részvényt venne helyette 2 év múlva) a terve bármilyen módon befolyásolná a piacokat azért mert mindenki így gondolkodik. Miért ne jöhetne be az elképzelés?

(#96490) Tapsi válasza ngaba (#96486) üzenetére


Tapsi
addikt

A PMÁP az olyan arany középútnak tűnik most.

De kérlek, ez az államkötvény definíciója. Kockázatmentes hozam, még a tankönyvekben is így szerepel. Nyilván nem ez lesz hosszú távon a legjobb a piacon, de természetesen a legrosszabb sem. Hiszen kockázatmentes. :)

(#96491) fokukac válasza dj79 (#96479) üzenetére


fokukac
nagyúr

én tavaly nyáron akartam ezt, csak hát sajnos nem tudtam eladni, (pedig két vevőm is volt, és licitáltak, csak aztán ők sem tudták eladni)

@PredatorZoli: szerintem a társadalom igen kis hányada jut el ide, a többségnek fogalma sincs ezekről a dolgokról...

Mindegy, tankönyv szerint most egy olyan szituban vagyunk, hogy nem kéne emelkednie, sőt, csökkennie kéne az áraknak. Aztán majd ha a hitelkamat megint 5-6% alá megy, akkor lehet, indul egy új ciklis.
Ritkán van ilyen együttállás, hogy az államkötvény hozam háromszorosa (vagy 3,5-szerese) a lakáspiaci hozamnak.

@aujjobba #96492: az ingatlan nem fog addig szárnyalni, míg nem lesz alacsony a (hitel)kamat / míg nem lesz hirtelen megint sok pénzük az embereknek / míg nem tol bele az állam megint pár ezer milliárdot a szektorba...

A részvény más tészta, az már a jobb idők gondolatától / reményétől is szárnyalhat. De én a családi vagyont / lakás árát / nem tenném részvénybe.

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#96492) aujjobba válasza Gigicuci (#96489) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem piacbefolyasolasrol van szo.
Hanem arrol, hogy a PMAP-on szerzett haszonnal nem fog tudni atulni egy relativ olcso ingatlan/reszveny piacra, amikor elmulik a magas kamatok kora.
Mert mire a kozkazatmentes kamatok lecsokkennek es Marineni kiveszi a penzet, az ingatlan/reszveny mar reg szarnyal.

Nem lenne jobb most venni a reszvenyt, amikor legalabb kicsit alacsonyabb az arazasuk?

(#96493) Tapsi válasza aujjobba (#96492) üzenetére


Tapsi
addikt

Na végre! Ezt a kommentet így, ebben a formában kéne kiemelni, kezded kapisgálni! :)

(#96494) aAron_ válasza ngaba (#96486) üzenetére


aAron_
őstag

"mert soha nem az történik, amire a laikus befektetők tömege (engem is beleértve) számít"

Van erre egyébként bármilyen empirikus bizonyíték, vagy csak szeretnénk ezt hinni?

Miért nem 50%-ban van igaza egy laikus befektetőnek (feltételezve, hogy 2 lehetséges kimenet van; jelen esetben PMÁP jó, ingatlan rossz)? Ha teljesen véletlenszerű döntéseket hoz, sokkal logikusabb ez.

#96492aujjobba: "amikor elmulik a magas kamatok kora"

Itthon ilyen egyébként nem várható ilyen még jó darabig (persze megtörténhet). 20 éves hozam ~8%.

Szerintem ezt az ingatlan piacon még sokan nem érzékelték még mindig, a piac tehetetlensége miatt van még ott ahol van. DCF modell alapján elég nagy esésnek be kellett volna már következnie még úgy is, hogy az ingatlan inkább valami tőkét sosem törlesztő, változó kamatozású kötvényhez áll a legközelebb. A probléma ezzel csak az, hogy a lakásbérleti árak nem tudnak akármeddig emelkedni. Személy szerint tuti PMÁP-ot választanám ingatlannal szemben. Aztán majd kiderül mi lesz. :)

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#96495) Gigicuci válasza aujjobba (#96492) üzenetére


Gigicuci
senior tag

így már értem.

Viszont amit írsz az egy feltételezés (ezzel együtt egyetértek vele, hogy teljesen reális forgatókönyv), hogy szárnyalni fog. A "PMAP stratégiának" legalább az első fele kézzelfogható, a megkapott magasabb kamat formájában, a második felét majd meglátjuk.

Engem inkább az aggaszt, hogy ha elkezdi a jegybank lecsökkenteni az egynapos betéti eszközökre adott 18%-os kamatot, arra hogyan fog reagálni a forint. Mindig olyan érzésem van, hogy ez a 375 körüli szint egy idilli állapot és érdemes kihasználni a váltásra amígy van 18%.

[ Szerkesztve ]

(#96496) werszomjas válasza aAron_ (#96494) üzenetére


werszomjas
őstag

Szerintem azért nem csökkennek az ingatlan árak és nem is fognak jelentősen csökkenni, mert az emberek nem adják el, mindenki kivár, mindenki arra számít, hogy ha 1-2-3 év múlva egyenesbe jön minden és emelkednek az árak, visszatérnek az 5% vagy az alatti hitelek.
Százalékban meg nagyon kevés az, akinek mindenáron el kell adnia a lakását/házát.
Így én stagnálást várok, majd tovább emelkedést.

Nálunk is opció volt az elmúlt hónapokban, hogy kisméretű lakás elad, DKJ-be pénz betesz, haszonból pedig nagyobbat bérlünk, így kvázi egy kisebb lakás "kitermeli" egy nagyobb lakás bérleti díjat. De szerintem hosszú távon ez minuszos lenne, mivel a bérleti díj elviszi a hasznot, az ablakon kidobott pénz, a tőke így nem nő, ugyanúgy eszi az infla.

Szóval akinek laknia is kell valahol, annak szerintem nem éri meg ez a vonal.
Más kérdés, ha van hol lakni és van feleslegben több 10M, ott szerintem most nem kérdés, hogy 1-2 évig PMAP a jó választás.

A legjobban az tud dönteni, akinek van varázsgömb és látja, hogy alakulnak az ingatlan árak.

[ Szerkesztve ]

üdv

(#96497) Mercutio_ válasza Gigicuci (#96495) üzenetére


Mercutio_
félisten

A Silicon Valley Bank esete megmutatta mennyire "stabil" a forint.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#96498) ngaba válasza aAron_ (#96494) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nem tudományos igényű kijelentésnek szántam. :) Arra utaltam, hogy ha mindenki ingatlanba rakja a pénzét, akkor felmegy az ingatlan ára (EUR-ral, részvénnyel ugyanez), és akkor már nem is lesz akkora buli. Persze lehet azt is mondani, hogy "átlagosan" jó buli, mert aki gyors volt, az elején csinálta, az nagyon jól járt, minél később szállt fel valaki a hype-vonatra, annál rosszabbul. Azt már csak empirikusan gondolom, hogy jó eséllyel a vonatra Warren Buffet előbb szállt fel (egy fél megyényi utassal), mint Mari néni.
A PMÁP-ra ez persze nem egészen jó analógia, de valahogy itt sem gondolom, hogy tömegek fognak jól járni. Az valahogy nekem (empirikusan) életszerűtlen. :)

[ Szerkesztve ]

(#96499) aAron_ válasza werszomjas (#96496) üzenetére


aAron_
őstag

Nominális stagnálásra számítok én is, pont ezen pszichés okokból, de ez ugyan úgy komoly benchmark (állampapír hozam + kockázati felár) alulteljesítést jelent. Ez szerintem előny azoknak, akik ATH-hoz képest alacsonyabb áron is hajlandóak eladni.

Egyébként ha saját lakásban laksz is bérelsz/kiadsz, csak éppen saját magadtól/magadnak. Különbség, hogy counter party risk mentes.

#96498ngaba: Azt én sem hiszem, hogy tömegek jól tudnának járni, rövid távon ez eleve zero sum közeli. Mindig kell, hogy legyen egy vevő is.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#96500) avl válasza aujjobba (#96492) üzenetére


avl
aktív tag

"Mert mire a kozkazatmentes kamatok lecsokkennek es Marineni kiveszi a penzet, az ingatlan/reszveny mar reg szarnyal."

de azert ez nem 100% szerintem; jelentös eselyü, de nem tutti

"Nem lenne jobb most venni a reszvenyt, amikor legalabb kicsit alacsonyabb az arazasuk"
evvel egyetértek - már ha az illetö(k)nek generalisan "való" a reszveny (idötav, kockazattüres, cel,...)

(nekem 3.3% van PMAP-ban, iden is többször vettem mar ZPRV-t, JPGL-t, meg mas ETF-ekböl is, szoval en is erre megyek, de vettem PMAP-ot is, de nagysagrendileg kevesebbert, mint ETF-et,)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.