Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#96201) HussarF válasza Stanlee (#96199) üzenetére


HussarF
addikt

Miért ütköztél meg ezen? Az nem volt egy drága autó, nem is nagy fenntartási költségű, kényelmesen belefér a 3 gyerek. Szerintem teljesen racionális, 3 gyerek mellett azért nem árt, ha rendelkezésre áll egy autó. Nem látom ebben a "mégis hogy gondolta" faktort.

(#96202) Mercutio_ válasza Resike (#96196) üzenetére


Mercutio_
félisten

Duster az 3* és részben azért annyi, mert a vezetés biztonsági cuccok (sávtartó, tábla felismerés, stb.) túl vannak súlyozva ncap-nál.

Az a "Duster" ami 1*-ot kapott az indiai változat, nem sok köze van az EU-ban gyártott és forgalmazotthoz.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#96203) travix válasza Shade45 (#96178) üzenetére


travix
aktív tag

Egyébként ki lehet venni bár nekem nincs benne annyim, hogy ne menne el játékokra az évek alatt. Vannak rá third party siteok ahol adnak-vesznek az emberek, ilyenkor még több pénzt is kapsz kicsivel mintha steamen adnád el, mert nagyobb a valve sarc az eladásoknál minthogy csak átküldöd másnak eladáskor és a third party sarcol kisebbet.

(#96204) Stanlee válasza HussarF (#96201) üzenetére


Stanlee
őstag

Mert elotte nem volt autoja, munkanelkuli volt, az ex-ferjetol se kapott semmi penzt es panaszkodott, hogy kajara sincs penzuk, a nagyszulok segitik ki es adtak neki kolcsont az autora.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#96205) challo válasza favagoJoska (#96176) üzenetére


challo
csendes tag

Illetve egy Picknek is jobban megéri, ha nulla haszonnal tolják az Aldis szalámit, mintha állna a gyártósor.

[ Szerkesztve ]

(#96206) Begi


Begi
senior tag

H&M-ben 1EUR=396Ft 😮

[ Szerkesztve ]

(#96207) pictigjis


pictigjis
senior tag

nekem lesz egy eladó octavia 3 kombim 1.2 tsi-vel, 115e km-rel (2015/07). ha már ennyi volt az autó, gondoltam, szólok

(#96208) KMT válasza Begi (#96206) üzenetére


KMT
addikt

Akkor megéri euróban fizetni. :D

#96207 pictigjis:
És 2,5M-ért vagy 5M-ért adod? ;]

(#96209) Resike válasza PredatorZoli (#96197) üzenetére


Resike
tag

Én végig a felső 10%-ról beszéltem, te hoztad a harmadot fel. Én a nyugaton lévő középosztályról beszéltem hogy az egyenlő az itthoni felső tízzel. De legyen akinek 60 milliós háza és 5 milliós gépjárművei vannak az is bekerülhet a felső 10%-ba, ha további 110 milliót tart a bankban.

Mercutio_
Hogy egy ilyen kocsi nem nulla csillagot kap az inkább vérlázító megtévesztés:

[ Szerkesztve ]

(#96210) robag93 válasza Resike (#96209) üzenetére


robag93
aktív tag

Nem vagyok nagy szakértő, de érzése oldalról a 40 milliós Audi is hasonló lehet :D

(#96211) Rolly válasza Resike (#96209) üzenetére


Rolly
veterán

Magyarországon honnan lehet tudni, hogy adott jövedelemmel vagy vagyonnal a lakosság hány százalékában tartozunk?

(#96212) Ringman válasza Rolly (#96211) üzenetére


Ringman
nagyúr

1 főre jutó jövedelmet ksh nézi, a vagyont meg:
Az EU-ban háromévente elvégzik a háztartási vagyonfelmérést (Household Finance and Consumption Survey, HFCS), eddig négy hullámban zajlott le adatgyűjtés (2010, 2014, 2017, 2020).
lásd portfolio cikk: [link]

itthon továbbra is az ingatlanvagyon a domináns:

(#96213) -Skylake- válasza Stanlee (#96204) üzenetére


-Skylake-
addikt

en egy gyereket sem vagyok hajlando vallalni auto nelkul. nost sincs autonk (BP, home office) , de ha parom pisil egy pozitivat aznap veszek egy kocsit. 1,5M pedig kb az alja ahol most olyan kocsit kapsz, amibe nem ugy ulsz be hogy talan ki se szallsz, de ezt sokkkkkkal szivesen tennem inkabb a 3-3,5M forintra egyebkent...

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#96214) Vesa válasza Ringman (#96212) üzenetére


Vesa
veterán

A hitel az miért vagyoneszköz?? Amíg nincs kifizetve, addig tartozás nem?

A tudomány a valóság költészete!

(#96215) Ringman válasza Vesa (#96214) üzenetére


Ringman
nagyúr

negatív vagyon :)

(#96216) julius666 válasza Vesa (#96214) üzenetére


julius666
addikt

Itt unortodoxiában, ahol az elérhető biztos hozam (államkötvény) magasabb, mint a hitelkamatok, a hitel egy pénztermelő vagyoneszköz. :DDD

(#96217) Vesa válasza julius666 (#96216) üzenetére


Vesa
veterán

Bele kéne venni az utcai lámpát is, elvégre a befizetett adóból van, tehát a vagyon része, csak az utcán találom meg. :)

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#96218) attiati válasza Ringman (#96212) üzenetére


attiati
veterán

jó lenne egy olyan kimutatást is látni, hogy legfelső decilis, excluded top 1-2%

(#96219) Attis7 válasza julius666 (#96216) üzenetére


Attis7
tag

Nincs egy éve hogy vitattam hogy a diákhitel mekkora üzlet, erre ha lenne egyetemista (korú) gyerekem már fél éve felvetettem volna vele a maxot annyit változott a kamatkörnyezet.

(#96220) PredatorZoli válasza Attis7 (#96219) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Egyik pillanatról a másikra nem lehet sokat felvenni, mert félévenként maximalizálva van (750k). Úgy a jó ha már az elejétől kezdve minden félévben felveszi az ember a maxot. A diákhitel minden kamatkörnyezetben megéri, mert mindig piaci szint alatti a kamata, és van belőle puskapor...

[ Szerkesztve ]

(#96221) Brandynew válasza Vesa (#96214) üzenetére


Brandynew
őstag

Ha többet termel a nem elköltött befektetésed, mint amennyi a hitel kamata, akkor végül is vagyon... :)

(#96222) Attis7 válasza PredatorZoli (#96220) üzenetére


Attis7
tag

Azért írtam a maxot, mert konstrukciótól függően plafonja van. Egyébként 1 éve nem éreztem akkora üzletnek, most meg simán felvenném az egyetemisták helyében, épp még az is előfordulhat, hogy mire törleszteniük kell megint visszamegy a kamata 5%-ról vhova 2% környékére.

(#96223) Ringman válasza attiati (#96218) üzenetére


Ringman
nagyúr

a legfelső 1-2% felső részének hogy mutatod ki az eltitkolt (pl. offshore v. magánalapítványi) vagyonát?

de van adat a privátbanki ügyfelekről is, vsz. valamit ki lehetne számolni, ha kedvet érez valaki hozzá: [link]
A privátbanki szolgáltató előrejelzése szerint az idei év végére a magyarországi privátbanki kezelt vagyon a piacok stabilizálódásával újabb ezer milliárd forinttal bővülhet.
A magyarországi privátbanki piacon kezelt vagyon 7397 milliárd forintra nőtt tavaly az egy évvel korábbi 7009 milliárdról – tájékoztatta a Blochamps Capital Kft. hétfőn az MTI-t sajtóközleményben.
A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy Magyarországon 400 ezer háztartás birtokolja a teljes vagyon 48,5 százalékát.
Az 50 millió dollár feletti vagyonnal rendelkezők száma a nemzetközi piacon 12 év alatt megduplázódott, 2022-re 218 ezer főre nőtt; ugyanebben az időszakban vagyonuk is megkétszereződött – mutattak rá.

persze ez a vagyonelemeknek csak egy része, viszont ebből is látszik, hogy eléggé torzít a felső 1-2% - főleg hogy a portfoliós adat az a háztartásra vonatkozik, ez meg főre (persze itt is lehetnek közös számlák, vehetjük úgy, hogy 1 ügyfél egy háztartás)

ez amúgy már a testvértopik témája inkább.

(#96224) Resike válasza robag93 (#96210) üzenetére


Resike
tag

Én tényleg nem akarom tovább offolni a topikot, de ez egy 5 csillagos Golf pl:

[ Szerkesztve ]

(#96225) Resike válasza Rolly (#96211) üzenetére


Resike
tag

A KSH-nak van erre egy táblázata de nem túl sokatmondó:
https://www.ksh.hu/stadat_files/jov/hu/jov0003.html

Itt van egy 5 éves HVG cikk ami a felső 10%-ot bontja tovább, de kérdéses hogy milyen adatok alapján dolgozik, vagy hogy idén hogyan is néznének ki a számok:
https://hvg.hu/gazdasag/20190104_Evi_35_millio_forint_a_belepo_a_felso_tizezerbe

(#96226) attiati válasza Resike (#96225) üzenetére


attiati
veterán

A HVG cikk ebből dolgozik
(Bezáródás és fluiditás a magyar társadalom szerkezetében. Adatolt esszé a felső középosztály bezáródásáról - Tóth István György–Szelényi Iván)

Amúgy vannak adatok és lehet agyalgatni.
KSH nyilvántartja, hogy melyik decilisbe hány háztartás tartozik. pl 2018-ban (amikor az esszé készült): 525,000

Napi-ról cikk. 2017-ben:
Felső 1% rendelkezett a vagyon 25,2%-ával.
Felső 10%: vagyon 56,4%-ával.
[kép]
Így a felső 10%, exc. felső 1% = vagyon 31,2%-a
felső 10%-ban a háztartások száma: 540 ezer, vagyona 61258 mrd ft.
felső 1%-ban a háztartások száma: 40e (napi cikk szerint), vagyona 27421 mrd ft.

Így felső 10%, exc felső 1% = 500e háztartás, 33837 mrd ft vagyon -> 67 misi / háztartás vagyonnal lehetett bekerülni.
Persze erősen becsült, mert a felső 1% és a szupergazdagok nem teszik ki az ablakba.

még elemzések:
[Vagyoneloszlás Magyarországon: Kolosi Tamás – Fábián Zoltán (2016)]

[ Szerkesztve ]

(#96227) attiati


attiati
veterán

(#96228) student válasza Ringman (#96212) üzenetére


student
őstag

úgy látszik a magyar szegények/gazdagok szerint is a részvények a sátán műve :))

(#96229) Stanlee válasza student (#96228) üzenetére


Stanlee
őstag

Az mindenhol a "satan muve" :D

Baratnomet alig birtam ravenni, hogy legalabb ETF-be tegye a penzet, mert a tozsde a spekulansok jatektere es a penzed elveszik toled.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#96230) Hi!King válasza Stanlee (#96229) üzenetére


Hi!King
őstag

Azért ez változó, itthon sokáig az ingatlanon kívül csak a bankbetét játszott a lakosság nagy részénél, egy ideje pedig helyette a lakossági állampapír, részvényt nagyon kevesen vesznek. USA-ban azért alapkezelőkön és nyugdíjpénztárakon keresztül arányaiban is jóval többen, igaz ott olcsóbbak az alapkezelők, de egyébként bátyám mutatta nekem német bank milyen vegyes, de részvény túlsúlyos befalapokat ajánlottak neki, azért azoknak is lényegesen alacsonyabb a költsége, mint az itthoniaknak, még ha az ETF-eknél drágábbak is.

Itthon az UL és hasonló szemeteknek bedőlés is sokszor végig elveszi a kedvét sokaknak az olcsóbb részvény alapú megtakarításoktól is mint az ETF. Önyupnál meg elgtöbbek betették valami kiegyensúlyozott portfolióba, ami 80-20 államkötvény-részvény és jó időben alulteljesítette a pmápot, majd a kamatkörnyezet emelkedésekor durván beestek, egy rakás helyen lehetett olvasni, hogy hogy tudják kivenni onnan a pénzüket, ők ETF-et sem fognak soha venni.

(#96231) stingy2 válasza student (#96228) üzenetére


stingy2
senior tag

Nem is értem, mit szórakoznak ilyen Ellenőrzött Tőkepiaci Ügylettel, kb. a kutya nem vesz tőzsdén semmit, ennyi erővel simán adómentessé tehetnék magánszemélyeknek. Adó kb. ugyanannyi (semmi) folyna be belőle. Tudom, bilibe lóg a kezem -bár a 90-es években volt ilyen- mert a "hatóság" alapvető működési elve nálunk a "szívassuk meg, mert csak" hozzáállás.

INTJ

(#96232) PredatorZoli válasza Hi!King (#96230) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A statisztikában azért olyan alacsony a részvények súlya, mert csak a legfelső szintet vizsgálják, és nem a tényleges mögöttes terméket.
Ha valaki vesz pl befektetési jegyet ami részvényekbe fektet, akkor a statisztika szerint az illetőnek befektetési jegyei vannak és nem részvényei. Ugyanez a biztosításoknál, nyugdíjpénztáraknál meg mindennél.
Mivel itthon még azok körében is a befalapok meg a biztosítások az elterjedtek, akiknek van pénzük (ezt nyomják a privátbankárok ugye), ezért egyáltalán nem meglepő, hogy a tőzsdén közvetlenül vásárolható dolgok (részvény és ETF-ek) súlya (amit a stat a részvényekbe sorol) a statisztikában alacsony.
Ha a mögöttes terméket vizsgálnánk, akkor a vagyonosabb körben 30-40% fölött lenne a részvény ami már nem számít nagyon alacsonynak.

[ Szerkesztve ]

(#96233) Ringman válasza PredatorZoli (#96232) üzenetére


Ringman
nagyúr

jut eszembe dkj mellett nekem takarékban céges szla-nál a Budapest Bonitas Alapot és a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap A sorozatot javasolták (tavaly cégként dkj-t vettem, etf nem került szóba, nem tudom náluk van-e egyébként)

(#96234) DJMDJM válasza forceberg (#95666) üzenetére


DJMDJM
tag

Amikor nekem nem ment revora feltöltés, az otp volt a ludas és én is tudtam fizetni, utalni, csak revora feltölteni nem.Mikor felhívtam őket és kértem, hogy csináljunk most egyet, nézzük a logokat közben, akkor sikerült. Utána újra nem. Nem akartam idegesíteni magam rajta, ezért ráhagytam, mert a tavalyi választásokig akartam átváltani, gondoltam van időm, de közben kitört a háború és az egész tervem dugába dőlt, de ez már történelem.😁

(#96235) julius666 válasza PredatorZoli (#96232) üzenetére


julius666
addikt

Mondjuk az elmúlt évek teljesítménye alapján teljesen legit, hogy a befalapokon meg a többi magyar szutykon keresztül tartott részvényhányadot nem mint részvény tartjuk számon, hanem mint befalap/biztosítás/stb. Persze elvileg hosszútávon az eszközosztály és a költségek számítanak, de megette a fene a részvények hozamát ha mellé kombózik neked az alapkezelő olyat, amit akkor se vennél meg magadnak, ha bottal ütnének (pl. 0 kamatok korában magyar intézményi államkötvények). A magyar aktív alapkezelők parádés hozzáadott értékéről nem is beszélve.

(#96236) Hi!King válasza PredatorZoli (#96232) üzenetére


Hi!King
őstag

Itt egy ábra arról, hogy a lakosság milyen értékpapírokba fektet (forrás: Portfolio):

Szóval kevesebb mint feleannyi befalapja van a lakosságnak, mint közvetlenül állampapírja.

Befalapon elül pedig ez a helyzet:

Szóval a részvény alap elég kevés, a származtatottak mögött is lehet az alaptermék részvény, de az se sok, a vegyesben ha tegyük fel fele részvény van benne, még akkor is max. azt mondhatjuk, hogy a befalapokba fektetett pénzek talán negyede megy részvénybe. Ami elenyésző a lakossági közvetett és közvetlen állampapír állománynak.

És persze van még az UL, önyup, nyugdíjbiztosítás, most nem néztem utána, de kérdéses, hogy ezekben mennyi a részvény arány, tekintve hogy önyupnál eleve kevés a részvény tulsúlyos portfolió, a legtöbb szolgáltatónál ilyen nincs is, és hogy akkor ténylegesen mennyien választják, az kérdéses, az UL meg a nyugdíjbiztosítás esetében meg a teljes állomány nem lehet sok, de majd utánanézek annak is.

Szerk.:
És megjegyzem még, hogy az ETF is befalap és biztos vagyok benne, hogy ebbe a kategóriába sorolják, mert pl. a KBC-nél is így jelenik meg az összesítésben, de amúgy is miért sorolnák az iShare MSCI World ETF-et részvénynek, miközben a szintén tőzsdén kereskedett tőkevédett zárt lejáratú alapok nyilván befalapként vannak számon tartva.

[ Szerkesztve ]

(#96237) Tapsi válasza PredatorZoli (#96232) üzenetére


Tapsi
addikt

Off, de milyen érdekes, ahogy a bankár kifejezés lesüllyedt szépen a béka segge alá. Régen a bankárok a bankvezérek voltak, ma már egy utolsó fundamentás üzletkötő is személyi bankár. :U Uhh, őket mennyire utálom!

(#96238) Attis7 válasza Tapsi (#96237) üzenetére


Attis7
tag

Nálam a cig pannóniás ügynökök viszik a prímet.

(#96239) Mercutio_ válasza Resike (#96224) üzenetére


Mercutio_
félisten

Egy alap Golf ára is 1,5-szerese a Dusternek, ráadásul egész más karosszériaforma. Tény, hogy nem túl szép a látvány, de ez egy 2004-es Renault-Nissan platformra épült autó...

A 2017-es Duster kapott egy faceliftet, gyanítom a fő problémákat orvosolták, ahogy volt ez a gen1 és annak faceliftje esetében is.
Ez itt a kistesó Sandero Stepway 2021-es szintén faceliftes verziója, alatta a jóval drágább Audi Q2, de tényleg zárjuk le ezt a thread-et:R

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#96240) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

van arra lehetőség, hogy megnézzem, melyik számláról érkezett utalás a MÁK számlámra?
"Tranzakció részletes adatai" alatt az "Utalást indító pénzforgalmi számla száma" az a saját MÁK (gyűjtő)számla száma.

(#96241) vnorbi válasza Sanyi.mTs (#96240) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Ha letöltöd a Bizonylatot (pdf), azon helyesen van kitöltve a "Utalást indító pénzforgalmi számla". Igaz, IBAN formában van, de azt vissza lehet alakítani GIRO formára, ha úgy kell.

(#96242) keselyumadar


keselyumadar
csendes újonc

Hali

Webkincstárban hogy lehet vmennyi pmáp-ot átrakni családon belül, anélkül, hogy meg kéne bontani? DKJ-t is lehet vajon így?
Lenin halott Marx halott és én sem vagyok túl jól, így biztosra mennék :DDD :R

(#96243) vnorbi válasza keselyumadar (#96242) üzenetére


vnorbi
aktív tag

WebKincstár kézikönyv

9.5 Értékpapír átvezetés

(#96244) keselyumadar válasza vnorbi (#96243) üzenetére


keselyumadar
csendes újonc

Köszönöm.
Jól értem hogy DKJ-t is tudok így felezni ugyanúgy mint pl PMÁP-ot? :R

(#96245) HussarF


HussarF
addikt

Úgy tűnik nem magyar sajátosság, hogy a bankok nem adják tovább a betétesek felé a jegybanki alapkamatot

(#96246) Flatron710 válasza Mercutio_ (#96239) üzenetére


Flatron710
tag

Vonóhorgot keresek Felicia-ra…
Vagy ez nem egy befektetésekkel kapcsolatos topik? Mert nem annak tűnik ezekkel a téma elcsúszásokkal…

Minden popzene a szexről szól. A rock arról, hogy akarod, a jazz arról, hogy csinálod, és a country vagy a western pedig arról, hogy bűnösnek érzed magad utána. -Robert Waldo Brunelle Jr. --- WoT/WoWs/War Thunder acc : Zolika_tm

(#96247) swoody


swoody
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy megtakarítással, de nem is azzal kapcsolatos kérdés.

Volt régebben az úgynevezett 50 30 20%-os szabály, fix kiadás, szórakozás, megtakarítás.

Ezt mennyire aktuális mai szinten? Alkalmazzátok ezt vagy valami más felosztást használtok, variáltatok a %-okon?

Eddig nem használtam a fenti felosztást, de felmerült bennem, hogy mi az az összeg, amit magamra költhetek, és a felosztást alkalmazva nem azon tünődök majd, hogy nem baj-e, hogy az a pénz nem megtakarításba megy, hanem tökmindegy mire, elb@szom amire akarom, akár havi szinten is. Mennyire lehetek hedonista röviden. 😃

Köszike.

(#96248) aujjobba válasza swoody (#96247) üzenetére


aujjobba
addikt

Szerintem erosen bevetelfuggo a dolog.
Keves penzbol szazalekosan is kevesebbet tudsz megtakaritani, mert a fix kiadasaidra elkoltod a penzed legnagyobb reszet.
Nagyon magas jovedelembol meg sokkal tobbet tudsz felretenni, mint 20%.
Egyebkent meg egyentol fugg, igenyektol, stb.
Nalunk 50% megtakaritasba megy, de masok ugyanennyi penzbol sokkal tobbet elvernek.

(#96249) Mercutio_ válasza Flatron710 (#96246) üzenetére


Mercutio_
félisten

Utolsó mondatot olvastad-e?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#96250) vnorbi válasza keselyumadar (#96244) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Elvileg mindenféle állampapírra működnie kell az átvezetésnek (talán a Babakötvény kivétel, azt nem szabadna kijátszani a gyerek számlájáról).

Szerk: Ja, látom, írják is, hogy Start-számláról nem lehet átvezetést indítani.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.