Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90251) Kobe válasza Ra3 (#90248) üzenetére


Kobe
veterán

kaphatsz idegrángást, csak félreértelmezed az ár/bér spirál jelentőségét a reálbér alakulásában. Az ár-bér spirál az, amikor a bértárgyalásokban és bérfejlesztésekben az infláció, mint tényező megjelenik.
De ettől még a bérfejlesztés eredménye lehet reálbér csökkenés, és lehet ár-bér spirál is egyidejűleg.

Példa: ha egy munkáltató, aki mondjuk 5%-ot szokott emelni, de msot az infláció miatt 20%ot emel, vagy ad miatta rendkívüli év közbeni juttatást, az már ár bér spirál.....ettől még neked reálbércsökkenésed van

(#90252) julius666 válasza stingy2 (#90239) üzenetére


julius666
addikt

Ha most 24,5%-et fizetne és 24 januárban 8%-ot (a példáddal élve +bónusz), szerintem az sokkal normálisabb lenne. Nyilván az igazi az lenne, amit PredatorZoli is írt, a havi kamatozás (mivel nem kamatos kamatról van szó így többet nem fizetne az államkincstár), de a "tervezhető" kamatkiadásokért cserébe az éves kamatfordulót még el tudnám fogadni, mint kompromisszum.

Értem, hogy visszakapod a pénzed a jelenlegi "csúsztatott" infláció számoló rendszerben is, de biztos, hogy jól jársz így mint befektető? A pénzedhez később jutsz, azaz addig nem dolgozik (kamatos kamat alternatíva költség!), illetve emelkedő kamatkörnyezetben simán "kitolódhatsz" a kötvényedből, lejár és amit utána venni tudsz helyette lehet, hogy rosszabb konstrukciójú már.

Azt persze értem, hogy az államnak ez nagyon jó üzlet, a tavalyi inflációra fizetendő kamatok egy részét a jövő évi, várhatóan jóval magasabb adóbevételekből kell állnia... Nyilván erről szól a buli elsősorban, nem arról, amivel ti érveltek. :)

(#90253) Ixion77 válasza Hi!King (#90249) üzenetére


Ixion77
őstag

A PMÁP vásárlása esetén egy mesterségesen létrehozott, valójában értelmetlen számítás alapján kiszámított kamat elfogadására szerződsz. (Mert nincs más lehetőséged)
Senki, semmilyen gazdasági számítást nem végez "éves átlagos infláció" alapján, mert ez közgazdaságilag értelmetlen.
Ez csupán azért lett kitalálva, hogy a túlnyomó többség, aki nem gondol bele azt gondolja hogy a PMAP-ba rakva a pénze hosszú távon nem veszít az értékéből. Csakhogy ez nem igaz.
Kifejezetten veszít, különösen a 2022-eshez hasonló meglóduló inflációs években.

A pénzéből 2022 elején több árút tudott volna venni, mint 2024 elején fog tudni ha közben az PMAP-ban volt.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#90254) Ixion77 válasza julius666 (#90252) üzenetére


Ixion77
őstag

az államnak ez nagyon jó üzlet, a tavalyi inflációra fizetendő kamatok egy részét a jövő évi, várhatóan jóval magasabb adóbevételekből kell állnia"
Pontosan így van, kiváló megfogalmazás. Ha pedig az állam jól jár, akkor nyilván valakinek rosszul kell járnia. Igen, a befektetőknek.

A PMÁP természetesen így is nagyszerű hogy létezik, még mindig jobb mint kp.-ben veszteni még többet. De senki se gondolja azt, hogy jól jár amikor PMÁP-ot vesz. Csupán a veszteségeit csökkenti. Még akkor is, ha később visszaesik az infláció.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#90256) PredatorZoli válasza vnorbi (#90255) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Akit nem zavar, hogy ez már 7 éves, annak nem is rossz, egyből megadja a 16%-ot.

(#90257) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Ép most fejtette ki a portfolio, hogy miért/hogyan okozott a gáz inflációcsükkenést a várthoz képest. Ez alapján januárban már szerintem csökken, mert továbbra is kevesebb lesz a fogyasztás gázban a spótoláűs és az enyhébb tél miatt.

[ Szerkesztve ]

(#90258) axioma


axioma
veterán

Annyi a kulonbseg a ketfele erveles kozott, hogy a havi inflak atlaga az az elozo ev _azonos_ honapjara alapul, ami meg mar eleve tobb [ertsd: magasabb arszinvonal], mint az ev eleji. Igen, az ev elejen kialkudott ber az (jo esellyel) az ev kozben egyre kevesebbet er, majd kovetkezo ev elejen visszarantjak valahova ugyanoda, ahol volt (joszag-egyenertekben nezve, jelentsen ez barmit pontosan).
Az evenkenti ber- (es nyugdij-)emeleshez ezert az emeleskori havi inflat lenne korrekt adni, akkor lenne ugyanaz az ev elejen kialkudott ber joszagerteke, ez teny; es igen, ha csokken az infla akkor az atlagolos ad tobbet. Nyilvan kamatos kamat hatas miatt tudjuk, hogy az atlagbol a valos emeles hosszutavon se fog kijonni (plane mivel a cel a lapositassal az, hogy kevesebb legyen az ossz kiadas jelenerteke [hutes]), de most nincs idom szamolgatva bizonyitani. Bar nyilvan teny, hogy a lefele oldalon _valamennyi_ visszajon ezzel a metodikaval.

[ Szerkesztve ]

(#90259) Hi!King válasza Ixion77 (#90253) üzenetére


Hi!King
őstag

Eleve az inflációhoz kötés egy mesterséges dolog. Alapból nincs más, csak piaci állampapír, befektetőként nem azért veszel PMÁP-ot, mert mit ígér az inflációhoz képest, hanem mert többet fizet, mint a piaci állampapírok, vagy mert kiegyensúlyozottabb azoknál.

(#90260) julius666 válasza PredatorZoli (#90256) üzenetére


julius666
addikt

A jelenleg elérhető 2029/J március 21.-ig még 11,75%-ot fizet, az új papír meg már 16%-ot. Nem számoltam ki, de erős a gyanúm, érdemes már megvárni az új papírt.

(Hogy 2029 vagy 2030 az már nem nagy különbség szvsz. Ha beleragadsz/változtatják a visszaváltás költségét, mindkettő nagyon szar)

(#90261) Ra3 válasza Kobe (#90251) üzenetére


Ra3
őstag

Az oké hogy az infla miatt nagyobb béremelést kér mindenki, de az spirál attól lesz ha emiatt mégjobban emelkedik az infla, a munkaadók erre reagálva pedig még jobban emelik a bért ami jobban gerjeszti az inflát és így tovább.
A hazai fizuemelések talán a hivatalos inflát elérik, de legtöbb esetben csak messziről követik a valóst. Ennek az infla gerjesztő hatása minimális, azért nincs értelme egy létező ár-bér spirálról beszélni szerintem.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#90262) Pfiucska válasza Ra3 (#90221) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Nem ittam még meg a reggeli kávém :W

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#90263) ngaba válasza julius666 (#90260) üzenetére


ngaba
aktív tag

Az is lehet, hogy csak az új papírnál változtatják a visszaváltási költséget (volt ilyen is). De nem tartom valószínűnek. A nagy PMÁP reformból egyelőre visszakoztak, úgy tűnik. Most azt akarják, hogy a Kincstárban mindenki lássa a 15.25 és 16%-okat.

(#90264) julius666 válasza Hi!King (#90259) üzenetére


julius666
addikt

Ez jól hangzik, de a gyakorlatban azért erősen torzul. Nagyon nem mindegy, hogy milyen állampapírokhoz férsz hozzá kisbüfiként (szívesen vennék én pl. a nemrég kibocsájtott USD államkötvényből, de nem tudok :) ), illetve hogy milyen konstrukcióval (lásd 51/G spreadek).

Az államkincstári ötletelések az elmúlt fél évben pl. nem nagyon tetszettek, erősen az az irány, hogy beszorítani a kisbüfiket minél hosszabb lejáratú lakossági papírokba. Ezt lehet úgy is, hogy jobb kamatokat adunk nekik, mint a piaci, meg lehet úgy is, hogy szétcsesszük a mozgásterüket spreadekkel (lakossági papíroknál is van spread, a visszaváltási bünti).

Tudom, hogy errefelé ez a kockázat le szokott lenni fitymálva, de egyrészt az intézményi papíroknál látjuk, hogy bátran hozzányúlnak a spreadekhez ha kell, másrészt én abban se vagyok biztos, hogy olyan nagyon eltántorítaná a lakosságot a vásárlástól egy 2-3%-os PMÁP visszaváltási bünti. Egyszerűen annyira nincs más opció...

(#90265) tototos válasza julius666 (#90260) üzenetére


tototos
őstag

SZámomra az a kérdés, hogy érdemes-e átugrani a 2029/J-ből az újba? Mondjuk a legnagyobb összegem 2029/I-ben van ami feb 21-el fordul.

(#90266) julius666 válasza Ra3 (#90261) üzenetére


julius666
addikt

Ok, akkor te hogyan neveznéd azt, hogy a tartósan magas inflációs várakozások miatt az "önjáróvá" válik? Nem feltétlenül kell növekvő infláció, az is elég romboló, ha a bér+árnövekedés egy stabil, de magas (mondjuk 8-10%) inflációhoz vezet.

Értem, hogy ez nem betűre pontosan az ár-bér spirál definíciója, de kb. ugyanarról beszélünk és azt a kifejezést mindenki érti.

(#90267) nort_on


nort_on
senior tag

Hátha tényleg lesz valami. :U

A 2021-ben megvásárolt, majd tavaly október elsejével az Erste Befektetési Zrt.-vel egyesülő Random Capital Zrt.-től érkező kollégákra támaszkodva új, minden eddiginél jobb online értékpapírkereskedő-rendszert fejlesztünk” – mondta el Cselovszki Róbert.

(#90268) Pfiucska válasza vnorbi (#90255) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

2027/J es 2027/K kozott van valami erdemi kulonbseg?

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#90269) ngaba válasza tototos (#90265) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nem.

(#90270) PredatorZoli válasza julius666 (#90266) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

ha ez mindenképpen így kellene hogy történjen, akkor definíció szerűen sose történt volna meg a történelemben hogy a magasabb infla környezetből megtörtént volna a kilábalás.

(#90271) Ra3 válasza julius666 (#90266) üzenetére


Ra3
őstag

Hát spirálnak vagy öngerjesztő folyamatnak semmiképp nem nevezném hogy megpróbálják érvényesíteni a munkavállalók az inflát a béremelésnél, a hazai érdekérvényesítő képességeket ismerve nem túl sok sikerrel (egykét kivételtől eltekintve).
Egy csomó dolog hajtja a magyar inflát, a béremelés mértéke kábé az utolsó utáni a sorban.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#90272) ngaba válasza Pfiucska (#90268) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nincs. A 2027/J-nél egy hónappal korábban kapod a kamatot (ami szerintem jó), cserébe a 2027/K 1 hónappal tovább kamatozik 15.25%-on (ami szerintem szintén jó, csökkenő inflációs pályát feltételezve).

[ Szerkesztve ]

(#90273) julius666 válasza PredatorZoli (#90270) üzenetére


julius666
addikt

Kivéve hogy pont ennek a megállítása a jegybankok elsődleges feladata. Amit te is tudsz, csak úgy teszel, mintha nem tudnád.

Hogy nálunk ezt mennyire aktívan és milyen hatékonysággal csinálja a jegybank, az egy más kérdés. Nekem erősen úgy tűnik, eddig leginkább a masszív forint árfolyameséseknél avatkoztak be tényleg komolyan, amúgy leginkább fingreszelés ment. Nem lepne meg, hogy ha megindulna komolyabban lefelé az infláció, akkor elindulna a kamatcsökkentés is, az említett 8-10%-nál meg már elő lenne adva, hogy itt bizony történelmi vereséget szenvedett az infláció, ilyen gyorsan és ekkora mértékben még egy jegybank/kormány se törte le azt. ;)

[ Szerkesztve ]

(#90274) Ringman válasza julius666 (#90273) üzenetére


Ringman
nagyúr

Nem lepne meg, hogy ha megindulna komolyabban lefelé az infláció, akkor elindulna a kamatcsökkentés is, az említett 8-10%-nál meg már elő lenne adva, hogy itt bizony történelmi vereséget szenvedett az infláció, ilyen gyorsan és ekkora mértékben még egy jegybank/kormány se törte le azt.

esetleg mondjuk nem kellett volna mindenkit rommá adóztatni az utóbbi 1 évben meg rajtahagyni a 27%-os áfát az energiahordozókon.

(#90275) Yellow73_a


Yellow73_a
tag

A pillanatnyi vs. éves infláció vitához.
Tételezzük fel, hogy az év végén 25% az infláció, előtte és UTÁNA is 0.
Az tiszta sor, hogy 2022 év végére így 25%-kal nőttek az árak. De ha utána nincs infláció, az árak nem fognak tovább nőni, megállnak egy szinten. Vagyis egész 2023-ban állandó lesz az ár. Ezért ha tudjuk, hogy nem fognak tovább nőni az árak, akkor miért is várnánk el egész 2023-ra kimagaslóan magas kamatot?
Ebben a példában az egyszeri inflációt/áremelkedést nem kamatokkal kell kompenzálni, hanem béremelésekkel.
Ha az, aki azt mondja, hogy minden hónapban az előző havi infláció szerinti kamatot kapja meg, az egy ilyen konstrukciós PMÁP esetén egyetlen egy hónapra kapna 25% + 1,5% prémium = 26,5% kamatot, (2023 januárjában) az összes további hónapban pedig csak a prémiumot, vagyis 1,5%-ot kapná, hiszen a további infláció 0%. Tehát a PMÁP egy jó konstrukció, mert abban az esetben is magas kamatot ad egy éven keresztül, amikor megállna az infláció. Ha meg folytatódik, ne adj isten tovább nő a magas infláció, akkor egy év késéssel kapod meg a növekedett kamatot. De amikor elindul lefele az infláció, te egy évig még továbbra is a magas kamatot kapod.
Persze akkor lenne igazán jó konstrukció, ha nem a "hazudott" inflációt, hanem a tényleges inflációt követné.

(#90276) szkorhetz


szkorhetz
őstag

Eddig is volt maximálisan értékesítő mennyiség?

(#90277) Csabroncka válasza Ra3 (#90261) üzenetére


Csabroncka
addikt

Megnyugodhatsz a többség masszív reálbércsökkenést könyvelhet el! Jó ha az tálag 10%-ot fog kapni, magasabb béreknél én nem látom hogy 10-15% fölött nyomatnák. A nagyobb szeletet kihasító kaja/szolgáltatások/utazás ami a fizu javát elviszi, bőven az hazudott fölött van. Ebből emiatt tisztán elkönyvelhető, hogy ezeken a területeken nagy visszaesés lesz/van. Máris adott minden az infla letöréséhez.

"in medias res"

(#90278) ngaba válasza Ringman (#90274) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nekem továbbra sem áll össze, hogy növekvő kamatterhek mellett, csökkenő inflációval és stagnáló/erősödő forint mellett hogy lenne tartható a 2023-as költségvetés, ami fogyasztási típusú adókra épül. Gyanítom, hogy a három közül valamelyik nem fog megvalósulni. És az nem a növekvő kamatteher lesz...

(#90279) -Mike- válasza szkorhetz (#90276) üzenetére


-Mike-
addikt

Jan 1-től van 250M / sorozat

(#90280) Ringman válasza ngaba (#90278) üzenetére


Ringman
nagyúr

én még ott tartok, hogy indén is 15+ % lesz a hivatalos infláció, mintha az mnb-ből a kormányba ejtőernyőző zseni is azt mondta volna.

szerk: [link]
Az egy évvel korábbinál 139 milliárd forinttal többet, összesen csaknem 687 milliárd forintot hagytak az emberek az élelmiszerboltok kasszáiban tavaly novemberben. Az üzletek értékesítési volumene – magyarán az eladott árucikkek mennyisége - mégis 6,7 százalékkal csökkent

[ Szerkesztve ]

(#90281) Sisco2 válasza nort_on (#90267) üzenetére


Sisco2
tag

Ha csinálnánk helyettük egy gyors Survey-t, hátha majd olvasssák Erstétől a forumot és figyelembe veszik a UI fejlesztéskor az ide irogató userek igényeit kinek melyik online kereskedési felület tetszik nemzetközi kitekintésben? :)

Mik lennének a szempontjaitok, pl. átláthatóság, helpdesk, daytrade kereskedéshez szükséges vizuális eszközök, mennyire legyenek vizuálisan konfigurálhatóak a panelek az egyszerre látható adatok tekintetében vagyis saját elmenthető workspace, beépített portolio analyzer, stb.
Az elérhető termékek skálája, kereskedési költségek, realtime adatok szolgáltatásának árazása stb értelemszerüen nem kapcsolodik a kereskedési platform fejlesztésének kérdésköréhez szorosan.

(#90282) pictigjis válasza tototos (#90265) üzenetére


pictigjis
senior tag

én is számolgatok majd, hátha megint össze kell omlasztani a kincstárt a sok átpakolással :)

(#90283) SzGee válasza pictigjis (#90282) üzenetére


SzGee
aktív tag

2029/J két hónapi kamata (01.20-03.20): 11,75/12*2=1,96%
2030/I két hónapi kamata: 16/12*2=2,67%
bünti a visszavátásnál: 1%
március 21-től már ugyanazt kamatozzák
ezek alapján nem éri meg átváltani, de melóban vagyok, ezért lehet hogy nem stimmel a matek :)

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#90284) PredatorZoli válasza SzGee (#90283) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

így van, átváltani nem éri meg, de új pénzzel már megéri megvárni

(#90285) axioma válasza Yellow73_a (#90275) üzenetére


axioma
veterán

(dec-ben 25% elotte-utana 0%): Ez azt jelentene', hogy decemberre felmentek az arak es utana visszaestek... a januart az elozo januarhoz ami alacsony volt ahhoz viszonyitjak, tehat NEM egyenlo az arak tovabb nem nonek szcenarioval.
Ha egesz evben nulla, dec. +25%, es utana az arak kovetkezo decemberig nem valtoznak, akkor dec->nov folyamatosan 25% inflat me'rsz! Hiszen az elozo evi 0%-bol lett 25% plusz. A kov. evre igy ki is jon, hogy a user a 25% emelessel pont ott van (lenne...) a javakhoz hozzajutasi kepessegben, ahol 1 eve volt.

(#90286) axioma válasza PredatorZoli (#90284) üzenetére


axioma
veterán

Jol gondolom akkor, hogy ha nincs konkret rovidtavu cel vele, a 23/C-t [jelenlegi eladaskor kiirt hozam 12.64%] erdemes lesz jovo csutortok este atforgatni. [Nem az enyem es vasarlaskor me'g nem volt vilagos hogy kelleni fog-e, de azota eldolt hogy nem, csak eddig nem volt erdemi kulonbseg amiert hozzanyultam volna.]

[ Szerkesztve ]

(#90287) Con Troll


Con Troll
senior tag

Sziasztok,

elnézést, ha ostobaságot kérdezek, de hiába kerestem vissza a topikban/olvastam utána, nem találtam magyarázatot.
Az elmúlt hónapokban vásárolgattam a hó végén megmaradt pénzből PMÁP 2029-et és pár napja átvezettem a saját MÁK számlámról egy másik MÁK számlára a papírokat.
Az érdekesség az, hogy átvezetés előtt a küldő fiókban többet mutatott piaci értéknél, mint átvezetés után a fogadó fiókban.
Ennek mi lehet az oka? A névérték stimmel, csak a piaci érték lett jó pár ezer forinttal kevesebb.

(#90288) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Úgy látom kijött az első gyorsjelentés amerikában, egy bank (Bank of England, JP morgan). A sokak által jövendőlt gigászi eps csökkenések helyett a vártnál jobb eredmények.
Ahogy sejtettem, semmi látnivaló nem lesz itt már.

[ Szerkesztve ]

(#90289) üzenabakusz


üzenabakusz
tag

Eléggé lelombozó, de az Aegonnál valamit még a többiekhez képest is elszúrtak az össze portfóliónál? Sajnos náluk vagyok:
https://profitline.hu/nyugdijpenztari-hozamok-2022-otp-allianz-aegon-aranykor-mkb-onkentes-penztarak-2022-es-hozamai-444246

2022-es eredményem: - 455 165 Ft
A tagsági jogviszony kezdetétől (2003!) felhalmozott hozam (a már kifizetett összeggel csökkentve): 64 533 Ft

[ Szerkesztve ]

(#90290) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Akartam volna frissíteni a topikösszefoglalón, de azt írja ki, hogy:

A régi szerkesztővel nem lehetséges a téma-összefoglaló módosítása. Válts át az új szerkesztőre!

Sejti valaki hogy mi ez?

(#90291) PredatorZoli válasza üzenabakusz (#90289) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Valószínűleg az aegonos portfolioban tartott kötvények átlagos lejárati ideje jóval hosszabb volt mint amit átlagosan a többi pénztár tartott, ezért a hozamamelkedésben lényegesen többet esett az árfolyamuk. Más magyarázat nem igazán lehet.
Ez persze azt is jelenti, hogy felfele is ez fog a legtöbbet menni ha csökkennek a kamatok, így kájne pánik.

(#90292) #57378048


#57378048
törölt tag

Fiúk/lányok !

Bocsánat a naiv kérdésért: az államkincstárban van KP-s kifizetés is? HUF ÉS EUR is érdekel.

(#90293) julius666 válasza Yellow73_a (#90275) üzenetére


julius666
addikt

Az tiszta sor, hogy 2022 év végére így 25%-kal nőttek az árak. De ha utána nincs infláció, az árak nem fognak tovább nőni, megállnak egy szinten. Vagyis egész 2023-ban állandó lesz az ár. Ezért ha tudjuk, hogy nem fognak tovább nőni az árak, akkor miért is várnánk el egész 2023-ra kimagaslóan magas kamatot?

Tegyük fel azt az alapesetet, hogy te benne ülsz infláció követő papírban 2022 során. Ez esetben a lekötött pénzed 25%-al értéktelenedett az utolsó hónapban. Hiába 0% utána az infla, az csak azt jelenti, hogy nem nőnek már tovább az árak, de te a tőkéd 25%-ának értékét bizony elbuktad. Az inflációkövető papír lényege az lenne (befektetői szemmel), hogy ez ellen védjen, magyarán hogy valamilyen időtávon belül ezt visszaadja neked kamatként. Hogy 1 hónap, vagy 1 év alatt, az már konstrukció kérdése. Neked büfiként nyilván az 1 hónap jobb, az államnak az 1 év (részben a költségvetés tervezhetősége okán, részben mert akkor van 1 éve összeszedni a pénzt már a magasabb adóbevételekből).

Tehát a PMÁP egy jó konstrukció, mert abban az esetben is magas kamatot ad egy éven keresztül, amikor megállna az infláció. Ha meg folytatódik, ne adj isten tovább nő a magas infláció, akkor egy év késéssel kapod meg a növekedett kamatot. De amikor elindul lefele az infláció, te egy évig még továbbra is a magas kamatot kapod.

Ez nem teljesen igaz. Jelenlegi PMÁP-al 2 évvel később kapod vissza növekvő inflációs környezetben egy év teljes infláját a mozgóátlagos számítás miatt. Az infláció után kapott kamat egy része még egy évnyi inflációval értéktelenedik ennek következtében. Addig nem te keresel rajta, hanem az állam gyakorlatilag.

Csökkenő inflációs környezetben megfordul az egyenlet, bár szerintem annyival nem jobb, mint amennyivel rosszabb a növekvőben (akkor is ülnek a pénzeden, az infláció után kapott kamat akkor is tovább inflálódik!). Az egyedüli környezet, ahol a jelenlegi PMÁP konstrukció tényleg bomba, az ha negatív tartományba megy az infláció. Ugyanis 0 alá nem megy a kamatbázis, te megkapod a bónuszt (ami jó eséllyel sokkal jobb, mint az elérhető egyéb kamatok), illetve közben egyre értékesebb a lekötött tőkéd. Ilyenre rövid ideig volt példa az elmúlt 10 év során, bár aki akkor részvényt vett inkább, erősen jobban járt. :DDD

(#90294) #31733248


#31733248
törölt tag

Ezért(!!!) kaptam egy hét kitiltást, úgyhogy ha van valami, amire reagálnom kellene, jelezzétek.

Rengeteg szó esik itt az állampapírokról, de miért csak ebben gondolkodtok? Nem csak az amerikai tőzsde létezik a világon. A jövő nagy cégei jelentős részben Kínából, Indiából fognak kinőni, ezek iránt miért nem érdeklődtök? Mert csúnyagonosz diktatúrák, amikben nem lehet megbízni, vagy van valami egyéb okból?

Az általam előnyben részesített ingatlanok sem képesek felkelteni bennetek az érdeklődést?

(#90295) RangerFox válasza PredatorZoli (#90290) üzenetére


RangerFox
veterán

Régi pl. logoutos felülettel nem engedi, Mobilarena/Prohardver alatt szerintem mennie kellene, de a TG topikban kisegítenek.

(#90296) JoinR válasza PredatorZoli (#90290) üzenetére


JoinR
senior tag

(#90297) Sisco2 válasza PredatorZoli (#90291) üzenetére


Sisco2
tag

Nem tudom melyik portfolioban van a kollega de ha megnézed mnb tkm keresőben az Aegon portfoliokat akkor az 5 porfolio átlagát nézve 1.59% a költségük 20 évre nézve. Az Allianz átlag 1.02 %képest, ez ~60%-al drágább már ezt nézve semmiképp nem jó jel.
Teljesítményüket is érdemes összehasonlítani, ill. megnézni az adott önyp porfolio hova van sulyozva. Esetleg elgondolkodni a váltáson, mert a jövőben sem remélhetünk sokkal jobb teljesítményt tőle ha már eddig sem teljesített jól akár ebben a költség összehasonlításban.

[ Szerkesztve ]

(#90298) emvy válasza PredatorZoli (#90288) üzenetére


emvy
nagyúr

Termeszetesen a tozsdek esnek a hir hallatan :C

while (!sleep) sheep++;

(#90299) julius666 válasza #31733248 (#90294) üzenetére


julius666
addikt

Rengeteg szó esik itt az állampapírokról, de miért csak ebben gondolkodtok?

He?

A jövő nagy cégei jelentős részben Kínából, Indiából fognak kinőni, ezek iránt miért nem érdeklődtök?

Mert ezt csak te veszed ilyen biztosra, a feltörekvő tőzsdék meg mocskosul kockázatosak. Indiait nem vágom, kínai tőzsdén viszont amit megveszel papír arra semmi garancia nincs, hogy valódi részesedést kapsz vele. Egyrészt az állampárt az úr, másrészt nagyon gyakoriak az átbaszások. Talán pont az alibabáról láttam nemrég egy videót, hogy amit kapsz részvény címén annak valójából mennyi köze van a tényleges céghez (nem sok).

Az általam előnyben részesített ingatlanok sem képesek felkelteni bennetek az érdeklődést?

Meg szabad kérdezni kb. milyen nagyságrendű tőkével ingatlanozol? Teljesen más az ingatlanba fektetés kockázati faktora akkor, ha több száz milla felett rendelkezel és a tőkéd egy részéből tudsz több ingatlant is venni (porlasztva a kockázatot), vagy ha csak 50 millád van és egy db szaros panel elviszi a tőkéd felét. Belenyúlsz egy rossz pecóba/albérlőbe és könnyen tud bukós lenni az egész.

Arról nem is beszélve, hogy ez mennyire nevezhető passzív befektetésnek. Átlag kisbüfi szerintem passzív befektetéssel és mellé a szakmájában pénzkereséssel sokkal jobban jár, mintha ingatlanmágnást akarna játszani.

[ Szerkesztve ]

(#90300) peetie1 válasza emvy (#90298) üzenetére


peetie1
aktív tag

Én csak a bulvárt olvasom, ott az mutatkozik, hogy mindegy mit jelentesz a tőzsde esik tőle :D

Nem örül a piac a JP Morgan vártnál jobb gyorsjelentésének
Gyenge lett a Wells Fargo gyorsjelentése, esik az árfolyam

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.