Hirdetés

2024. július 1., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53678) discrate


discrate
aktív tag

Két dologgal kapcsolatban kérnék segítséget:

1) PMÁP-pal, mert sem a kincstár, sem az allapapir.hu-n nem találtam info-t erről.

Tételezzük fel, hogy vásárlok 1 mhuf-ért 3 éves PMÁP 2023L-t, akkor a Kincstár app-on keresztül beállíthatom, hogy a következő esedékesség fizetésekor mi történjen. Amennyiben szeretném újrabefektetni a kamatot, akkor arról rendelkezhetem előre.
Kérdés:
egy éven belül az adott sorozatba (2023L) kerül visszaforgatásra a kamat, de mi történik a követlező évben? A második évre járó kamatot már nem lehet 2023L-be forgatni, akkor az majd megy automatikusan 2024L-be (egyszerűség kedvéért legyen 4%, azaz 40 eFT)? És a harmadik évben annak az 1040 eFt-nak a kamata megy 2025L-be ráadásul már megváltozott inflációs prémiummal?
Szóval nem tiszta, hogy miként van nyilvántartva, ill. be lehet-e állítani, hogy mindig forgassa vissza az aktuális PMÁP-ba.

MÁP+ esetében egyszerű a helyzet, mert ott nincs is lehetőség a kamatról dönteni, automatikusan visszaforgatódik, gondozásmentes :)

2) ETF-et tervezem vásárolni RC-n keresztül portfólió diverzifikáció érdekében (usa részvény és állampapír mellé), ezeket néztem ki:

iShr Core S&P500 (IE00B5BMR087) - 0,07%
iShr Core MSCI World (IE00B4L5Y983) - 0,2%
Vanguard FTSE AllW-A (IE00BK5BQT80) - 0,22%
Lyxor Corse MSCI World UCITS ETF (LU1781541179) - 0,12%
Az SP500-zal igazából az alacsony kezelési ktg-e miatt szemeztem (0,07%), inkább a 3 world közül választanék. JustETF-en úgy láttam, hogy minimális a költség köztük, az iShr alapja sokkal nagyobb mint a Vanguard-é, nem tudom, számít-e egyáltalán megbízhatóság szempontjából (persze az sem kicsi a 2.1 mrd€-jával).
Olvastam korábban, hogy többen is a Vanguard-ot válaszották, de nem igazán látom előnyét a számok alapján (még hozamban is elmarad minimálisan).
És akkor még ott a Lyxor, ami a legkisebb, de kedvező ktg-gel.

Hogyan történik a kezelési díj számítása? Évente vonják le egy adott pillanatban levő kezelt állományra vetítve (pl. vásárláskor, aztán egy év múlva újra)?

Melyiket ajánlanátok első körben?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.