Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#86901) huan


huan
őstag

Sziasztok,

Egy kétszintes társas ház wifi hálózatát szeretném átépíteni.
Jelenleg egy powerline eszközt használok erre, de nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert lassan csatlakozik wifihez, lan-on rengeteget lassít és sűrűn ledobál wifi-ről szinte minden eszközt. (TP-LINK Powerline AV1200 3x1000Mbps + Wireless Dual-Band AC1350, WPA8630P KIT)

Olvastam a mesh-hálózatokról. A telekom-os modem után, 1000mb/s-os nethez, 100négyzetméter(2 szinten) milyen minőségi mesh-hálózat alakítható ki? Milyen márkák a leg megbízhatóbbak e-téren?

Köszönöm!

(#86902) Jakesz


Jakesz
őstag

Sziasztok!
Mi a különbség a Xiaomi Mi 4a és a Xiaomi Mi 4a Gigabit routerek között. Ahogy elnézem a specifikációjukat, ugyanazt a maximális sebességet tudják.

(#86903) Intruder2k5 válasza Jakesz (#86902) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Üdv!

WiFi oldalon lehet, de ha az ethernet portjai csak 100Mbps-t tudnak, akkor a maximális internet sebesség ~94Mbps, amit továbbítani tud. Én már nem vennék 100Mbps portokkal szerelt routert.

(#86904) Jakesz válasza Intruder2k5 (#86903) üzenetére


Jakesz
őstag

Sajnos 80 Mbites internettel kell beérnem, úgyhogy ez a 94 Mbit elég is lenne. Csak a jelenlegi 8 éves TP-LINK routerem már elkezdte párnaponta ledobálni a netet, meg ebből a 80 mbitből mindig csak 30-40 mbitet érzekelt, úgyhogy most lecserélem. Ilyen netsebesség mellett érdemesebb lehet a kicsit drágább gigabiteset megvennem a jobb és stabilabb netkapcsolathoz?

(#86905) Eclips21


Eclips21
őstag

Sziasztok!

Panelbe 1000 router mellé mit ajánlanátok mert a Digis Huawei router 2 méterrel 1 pappír falat se visz át(ekkora lenne a zaj?).

Opticai 1000-es digi net van de nem prio hogy wifi-n mennyit tud átnyomni inkább a jel legyen stabil és elbírjon kb 9 -10 eszközt (nyilván nem egyszerre mennek) csak ne feküdjön meg. Huawei routerbe lenne bedugva mert opticai modemel van egyben.

Az se baj ha mókolni kell vele. Mint minden ez is legyen nagyon jó és olcsó :DDD (20k-ra gondoltam de több opció is érdekelne dragabb olcsobb)

Torrentezni a routeren nem akarok szóval nem kell rá még USB-se a LAN portok száma se számít.

[ Szerkesztve ]

(#86906) Intruder2k5 válasza Jakesz (#86904) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ahogy gondolod, de egyrészt mi van ha később megemelik a sebességet, vagy jön egy új szolgáltató? Illetve ez a korlát fennáll majd LAN-on is, tehát ha pl. egy NAS-t kötsz az egyik LAN portra, akkor azt is csak 94Mbps-el fogod elérni legfeljebb.

Nyilván a 30-40, vagy 80Mbps sebességű net nem lesz gyorsabb a Gbit-es routeren se.

[ Szerkesztve ]

(#86907) Soma01


Soma01
veterán

Az AC57U v3 router, gigabites Digis nethez megfelelő választás?

(#86908) undercover válasza undercover (#86895) üzenetére


undercover
senior tag

Akkor a feltételeim alapján a legjobb Wifi 6-os Router a TP-Link Archer AX50?

LG OLED evo C3 // & // Playstation 5 // & // Galaxy S23//

(#86909) Gubek-Einste válasza Lacpac (#86900) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Erre még jó lesz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86910) Gubek-Einste válasza huan (#86901) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?
Milyen típusú a jelenlegi router?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86911) Gubek-Einste válasza Eclips21 (#86905) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

20k környékén csak a TP-Link Archer AX10 van mint ajánlott AX-es eszköz.
Ajánlott eszközök 20k alatt Asus AC57U vagy TP-Link Archer C5v4 lenne, picit felette (22k) az Asus AC1200GU volna ami sokkal jobb válasz volna.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86912) Gubek-Einste válasza Soma01 (#86907) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen de jobb volna ha inkább egy erősebb eszközt választanál.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86913) Gubek-Einste válasza undercover (#86908) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

40k alatt sajnos nincsen jobb választás.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86914) Alex91 válasza undercover (#86908) üzenetére


Alex91
félisten

Xiaomi, Huawei, Honor van meg, ami wifin hasonlo sebesseget tud hasonlo aron...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#86915) Soma01 válasza Gubek-Einste (#86912) üzenetére


Soma01
veterán

Mi lenne a következő lépcső felfelé, ami (Asus) Mesh-be is köthető és jól bírja (ajánlottabb) a Digis nethez?

(#86916) dkess válasza Soma01 (#86915) üzenetére


dkess
őstag

Mi lenne a keret illetve lennének egyéb igények is esetleg? Az se baj, ha egy kicsit bővebben kifejted - annál inkább Neked passzoló ajánlást fogsz kapni.

@huan, #86901

Az a "kétszintes társas ház" az hogy néz ki? Ez több különálló lakás külön háztartásokkal? Amennyiben igen, akkor hány lakás, mekkorák és egymáshoz képest hogy helyezkednek el?

Ilyen környezetbe nem feltétlenül jó választás a közös Mesh kiépítése - pláne, ha szeretnél valamilyen szinten forgalmat is szabályozni.

(#86917) Soma01 válasza dkess (#86916) üzenetére


Soma01
veterán

Nem kell semmi különös tulajdonság. Nem lesz rajta vinyó és nyomtató sem. (vpn se) Stabil router legyen, ami bírja a gigabites netet. Ennyi. Esetleg az kellene, hogy sok eszköz csatlakozása esetén is stabil maradjon és tudjon az aiMesh hálózat része (egy eleme) lenni. Esetleg vendég hálózat és annak sebesség korlátozása kellene.
Kellene majd egy olyan router, ami a fő router és kell egy ami ehhez vezetéken kapcsolódik és Mesh rendszert alkot a fő routerrel. Ha az AC57U mindkét helyen megfelel akkor ok, ebből kell kettő. Ha csak AP-nek jó, akkor kell még egy fő router, ami tökéletesen és gyorsan intézi a NAT-ot.
Pénz? Nem kell feleslegesen költeni olyasmikre (funkciók) ami nem kell. De a pénz nem lesz akadály. WiFi 6 nem kell. Még az 5 GHz se fontos. De az úgyis alap már.
Kertes házban lesz, minden AP egység be lesz kábelezve és annyi dara lesz betéve, amennyire szükség van. Szerintem 2db kell majd. 1 fő, ami router módú és 1 AP módú.

[ Szerkesztve ]

(#86918) dkess válasza Soma01 (#86917) üzenetére


dkess
őstag

Egy kicsit értsd, hogy miért is vagyok bajban a Hozzád hasonló "De a pénz nem lesz akadály" jellegű igényekkel.

Ugye nem is rég volt ilyen "pénz nem akadály" jellegű igény egy darab router -re. Aztán egy gigabit -es AC1200 -as router bruttó 9K HUF -ért ajánláson hetekig (!!) lamentáltunk PM -ben, hogy "hú, de drága" meg "találjunk már valami olcsóbb megoldást". A gigabit meg az AC1200 azért legalább meg volt fogalmazva igényként ... Megvallom töredelmesen itt egy idő után kezdtem eltanácstalanodni én is, hogy 9K HUF -nál sokkal olcsóbb megoldásként mit tudnék ajánlani, ami megfelelhet a megfogalmazott igényeknek ...

Aztán a másik oldal, amikor komoly sértődésekig fajul a dolog, ha többszázezer HUF alatt ajánlok Mesh rendszert. Meg persze a "közte minden" ....

Mondanék egy érdekes dolgot. Írtad, hogy valószínűleg 2 db Node kellene (meg plussz a fő router). Kezdjünk akkor 2 db AC57U v3 -al (1 AiMesh Router + 1 AiMesh Node) és nézd meg mennyire lesz elég meg hogy tetszik. Még az is lehet, hogy a gyakorlati tapasztalataid alapján itt megállunk és azt mondod - "megérkeztünk". Amennyiben meg mégis kellene a 2 db Node, akkor nézünk ezek mellé egy főroutert, ami persze elképzelhető, hogy az is lehet AC57U v3 ...

(#86919) Soma01 válasza dkess (#86918) üzenetére


Soma01
veterán

Köszönöm!

Értem. Én is sokat olvasgattam és segítettem itt régebben és tudom, hogy sokan meglepőnek, hogy milyen árak vannak. Ők nem erre gondoltak...
Ár az AC57U ára plusz 2 felfelé. Ez az ésszerű maximum szerintem.
Az én esetemben azért merült fel egy AC57U-tól jobb router, mert fentebb ezt kaptam a kérdésemre: "Igen de jobb volna ha inkább egy erősebb eszközt választanál." Ok, nem gond az sem. De mi lenne az? Innen indultunk.
Az AC57U-val mi a "baj"? Honnan/miből tudatjuk előre, hogy jobb lenne nekem egy "erősebb"? Fentebb leírtam, mire kell. Amúgy csak netezés lesz telefonon, tableten... A YouTube lesz a legdurvább terhelés. A nehézség csak a nagy számú okos eszköz miatt lehet, amik nagy mennyiségű adatot nem forgalmaznak ugye. És persze a miatt is lehet gond, hogy alkalom adtán a 4 fős család kibővül vendégekkel olyan 25 főre. Aztán "ezek a mai fiatalok" alapon szinte mind netezni akar majd az ittlétük alatt is...

1db fő router kell és egy AP (módú router). A Mesh szerintem aiMesh-el az egyik legolcsobb. (jó router, ap, mesh egyben) Az Asus routerek meg elég jók, ezért nézegettem ezeket.

[ Szerkesztve ]

(#86920) Maxxy10


Maxxy10
addikt

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Adott egy ilyen szolgáltatói hub: [link]
Elég szar.. szóval a kérdésem az lenne, hogyan tudnám megoldani, hogy ha vennék egy rendes routert akkor arról menjen a WiFi?
Néztem a beállításokat láttam olyat, hogy modem mód, esetleg ha arra váltok akkor csak kábellel összekötom az új routerrel?
Ha igen routert tudnátok ajánlani? :R

(#86921) dkess válasza Soma01 (#86919) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen.

Alapvetően két oldalról lehet megközelíteni ezt az "erősebb eszköz" kérdéskört:

1. A SOC ereje és ehhez kapcsolódó dolgok

Namost a gigabit NAT -olásához HWNAT miatt is nem probléma. Kérdés lehet hálózati oldalról pl. a "virágbolt egymillió szállal" meg hasonló történetek. Meg pl. szeretnél-e VPN szervert/multimédia szervert ilyesmit üzemeltetni. A megfogalmazott felhasználási módok alapján ilyesmi talán nem lesz ...

Aztán vannak akiknél számít a USB3 átvitel sebessége - avagy hovatovább magán a routeren szeretnének torrent klienst futtatni. Ez sem szempont amennyire jól értem.

2. LAN oldal - különösen a WiFi

Gigabit -es portok, pipa. WiFi -nél a lefedettség és sávsélesség jöhet leginkább szóba. AiMesh -nél pedig, hogy hány tagú lesz a "brigád".

2 egységes AiMesh -nél nem lesz gond (3 -nál sem pl.). A sávszélességgel kapcsolatban: ez egy 5 GHz -en 2x2 AC -t (867 Mbps) tudó eszköz. Namost azt mondod csak teló meg tablet. Ezek mindegyike (legyen az AC vagy AX -es) max. 2x2 -t tudnak HT160 nélkül. Így alapvetően nem gond. Továbbá, ha kevés eszköz mellett azt sem érdemes elfelejteni, hogy AiMesh esetén a WiFi terhelés is több eszköz között oszlik meg. Valamnint fontos: kábeles backhaul a két egység között. Akkor elegendő lesz a WiFi.

A lefedettség kérdéskörét meg pont a AiMesh -el tervezzük orvosolni - pipa ...

Valamint kiamelnék még egy szempontot. Sajnos Asus -nál ahogy elkezdünk a legalább az 5 GHz -en AC 3x3 -at tudó AiMesh képes routerek felé nézelődni, akkor szépen ugranak az árak is. Legalábbis egy olyan árszínvonal közelébe, ahol már AX -el kapcsolatban is "gondolkodóba lehet esni" ...

Úgyhogy amennyiben pl. ilyen 30K körüli összegre gondoltál két egységmél, akkor megérkeztünk. Nincsen jobb alternatíva pl. 35K HUF -ért ...

@Maxxy, #86920

Mekkora lenne a netsebesség? Ez a 362Mbits/sec ez releváns? Jól értem, hogy igazából AP módban használva kellene egy router? Avagy bridge módba is lehet kérni ezt a csodát?

Milyen keretösszegben gondolkodsz? Esetleg némi speciális igények stb.?

(#86922) Maxxy10 válasza dkess (#86921) üzenetére


Maxxy10
addikt

Hűha :B
Ne haragudj, de nem tudom mi az AP mód ès a bridge mód. A sebesség pontosan az amit írtál és nem is lesz nagyobb ennél. A lényeg az lenne, hogy legyen egy rendes wifi hálózat és ne arról a készülékről menjen amit a szolgáltató adott. Keret összeg kb 100£/ ~40e Ft. Speciális igény nagyon nincs csak, hogy stabil legyen esetleg az, hogy én a pcmről szoktam streamelni filmet és sorozatot az iPad-re, ha ez számít valamit.

(#86923) Intelligencs

Akit érdekel a téma, az ebben a hozzászólásomban kifejtett problémát végül dkess ötlete alapján két darab AX56U-val oldottam meg. Ahogy korábban más hozzászólásomban leírtam, AX58-at főleg azért nem akartam, mert ebben a tesztben határozott inkompatibilitást mutatott az AC88-as wifi adapterrel, és mit ad isten, itt pont ilyen van a fő asztali gépben, ahol is a legfontosabb a jó wifi.

A két AX56U-t a következőkképpen telepítettem: egyet a ház utca felőli részére, a legelső helyiségbe, ahol a tévé, erősítő és a NAS is van, mert itt jön be a net (gigabites DIGI, PPOE). A második routert a ház hátsó részébe, ahol a hálószobák vannak, és a ház mögött pedig a kert. A két router között gigabites ethernet összeköttetés van, a második router mesh node-ként lett telepítve.

Kettő darab telefonnal teszteltem, az elsővel folyamatosan pingettem a GW-t, a másikon pedig az asus-os szoftverrel figyeltem, hogy a pingető telefon épp melyik eszközhöz csatlakozik. Legalább fél órán keresztül járkáltam, minden helyiségbe bementem, körbejártam a házat, hátramentem a kert leghátsó részére is. Mindenhol nyomtam speedtestet is, a ház belsejében 300-350 Mbps volt mindenhol, a kert háztól legtávolabb eső részében is megvolt a 40-50 Mbps. Smart connectre állítottam, így a rendszer nem csak a node-ok között váltott korrekt módon, hanem az 5GHz-ről is szépen leváltott 2,4-re, amikor már több 10m-re eltávolodtam a háztól. Soha nem állt meg a pingetés, nem veszett el csomag.

Az AC88-cal felszerelt asztali gépen mértem fájlátviteli sebességet, valós használatot igyekeztem emulálni, mert gyakran előfordul, hogy a NAS-ról filmeket mentenek le az asztali gépre rádugott külső USB3-as merevlemezre, egyszerre több száz gigabyte-ot is akár.

Egy 14,2 Gbyte nagyságú fájlt 201 másodperc alatt másolt át a NAS-ról (DS116) a PC-ben lévő SSD-re wifin, ami 578 Mbps-os sebességet jelent. Kíváncsiágból lemértem itthon ugyanezt, ahol is szintén a NAS-omról (DS220+) a PC-mben lévő SSD-re ugyanezt a fájlt 191 másodperc alatt tudtam átmásolni gigabites etherneten, ami 609 Mbps-nek felel meg. A másoláshoz mindkét esetben total commandert használtam, lehet, hogy annak a másolási stratégiája miatt nem kaptam jobb eredményt itthon, nem tudom. Mindenesetre durva, hogy csak ilyen kevéssel lett jobb az eredmény vezetéken valós használat során.

Úgy érzem jó lóra tettem az AX56U-val, mert amíg ott tartózkodtam kifogástalanul működött a teljes rendszer, hihetetlenül egyenletesen lefedetté vált a ház és a kert is. A másolási sebességgel is teljesen elégedett vagyok, wifin ez már szerintem nagyon jó. Nyilván két AX92U-val jobb eredményt lehetne elérni, de akkor valószínűleg már az AC88 helyett is kellene venni valami AX-es wifi adaptert, és azért nagyon nem mindegy, hogy 80 ezerből áll meg a kaland, vagy 140 + új adapterből. Annyit nem ér meg, ha mondjuk 578 helyett 700 lenne a sebesség. (Ráadásul ahogy a saját példám mutatja, ott már bejöhetne egyéb korlátozó tényező is, pl. NAS vagy total commander lassúsága, és esetleg nem is lenne sokkal gyorsabb, ha egyáltalán.)

A négymagos processzor végig néhány százalékon járt, semmiféle torrentezéssel, semmivel sem tudtam igazán megizzasztani. Lehet, hogy ebben nincs külön dedikált chip az 5GHz-es rádiónak, mint az AX58U-ban, de ahogy néztem nem is igazán van rá szükség.

Félreértés ne essék, az AX58U valószínűleg jobb router, de a fentebb linkelt cikkben szereplő inkompatibilitás miatt - amit reméljük mára már javítottak -, én nem mertem azt venni. Meg igazság szerint a kedvenc boltomban az AX58U nem is volt elérhető a vásárlás pillanatában.

Külön köszönöm dkess-nek, hogy felhívta a figyelmemet az AX56U-ra, tiszteletadásom jeléül írtam én is "Háború és béke" hosszúságú hozzászólást. ;]

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#86924) NiaHuaTah válasza Gubek-Einste (#86892) üzenetére


NiaHuaTah
újonc

Szia! Ezek közül valamelyik esetleg valyogházban is megbírkòzna 50cm fallal?

(#86925) inf3rno


inf3rno
nagyúr

A Grandstream-et próbáltátok már valamelyiket? Külföldiek azt mondják a GWN7630 van olyan, mint egy Unifi access point. Nálunk egyelőre csak alzában van, és nem annyira olcsó, ahogy nézem. [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#86926) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Nekem már ez is egész meggyőző: [link] Nagyobb a hatótáv és biztonság terén is jobb, mint az Unifi hasonló áron. A tartósságnak, stabilitásnak majd utánanézek, de lehet ez lesz. A GWN7600 csak valami nevetséges boltnál van a GWN7605 az alzától 30-ért elmegy, drágábbat most nem akarok, ha van ennyiért is jó. Nem tudom, hogy ezekhez van e rendes adapter, vagy kénytelen leszek venni PoE injektort, ami plusz egy tizes gondolom.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#86927) Gubek-Einste válasza NiaHuaTah (#86924) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A vályog a wifi nagy ellensége, semmilyen garancia sincsen, hogy melyik lesz a jobb.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#86928) Soma01 válasza dkess (#86921) üzenetére


Soma01
veterán

Köszi!

Ahogy néztem a következő szóba jöhető eszköz az aiMesh miatt az a AC66U B1. Jól látom? Az jobb választás lenne? Vagy a felsorolt szempontok alapján nincs lényegeskülönbség?
Az AC66U megérné a 3x3 Mimo miatt?
Az AC57U v3 az csak 2x2. Ha sok eszköz csatlakozik akkor ez számít? Mert itt az lesz a legnagyobb terhelés, hogy sok eszköz lehet rajta egyszerre.

(#86929) Zolaash


Zolaash
aktív tag

Sziasztok!

Digi 500/300, később gigabites nethez szeretnék gigabites routert.
A TP-Link Archer A80 jó lenne ehhez nekem, ugye?

Amúgy miben tér el az A és a C sorozat alapvetően?

Rip and tear

(#86930) dkess válasza Soma01 (#86928) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen.

Alapjáraton az AC66U B1 helyett "szó nélkül" ajánlanám az AC65P -t (26K HUF) ebben a kategórában. Azonban a AC65P nem tud AiMesh -t (ami Neked kell) - cserében mehet rá CFW (akinek ez számít) ...

Namost az eggyel feljebbi kategóriában (AiMesh -tudó 5GHz -en 3x3 -as rádióval rendelkező) a AC66U B1 mellett ott van pl. az AC67U is. Azonban hogy is néznek ki az árak?

- AC66U B1: [link] - 2*33K HUF
- AC66U B1 (2 Pack): [link] - 70K HUF
- AC67U (2 Pack): [link] - 70K HUF felett

Hogy fájdítsam a szívedet még decemberben a AC66U B1 (2 Pack) 45K HUF volt, a AC67U (2 Pack) pedig 52K HUF ... Még ezen decemberi árak is azt jelentik, hogy a 2*AC57U v3 -hoz viszonyítva több, mint másfélszeres szorzónál járunk (!!) ... A mostani árakkal számolva viszont megvan a kétszeres szorzó is ...

A korábbi írásod alapján mihez is kellene? Néhány mobileszközhöz (amik mindegyike legfeljebb 5 GHz -en 2x2 -esek HT160 nélkül) ... Simán nem éri meg a kétszeres szorzót a Te esetedben az AiMesh képes routerek között az 5 GHz -en 3x3 felára.

Ugye azon hsz -emben, melyre válaszoltál írtam, hogy ezen alternatívák árait tekintve már egy olyan ártartományba merészkedünk, ahol esetleg már az AX -es alternatívák is "látótávolságba" kerülnek. Ilyen lehet például pár ezressel drágábban a 2*AX56U, mely újabb modell, AX -es és erősebb SOC stb ... Ezekről olvasd el esetleg Intelligencs véleményét, melyet pont előtted írt (#86923) ...

A sok eszköz meg a legalább az 5 GHz -en 3x3 -as WiFi -vel bíró laptopok tömkelege az más tészta lenne. Ugyanakkor erről továbbra sincs szó, ha jól értem ...

@Maxxy, #86922

Ezzel a kérdéssel arra próbáltam utalni, hogy mik a távlati terveid? A szolgáltatói router lássa el továbbra is a router feladatokat is és csak a WiFi -t szeretnénk javítani és némi plussz LAN portokhoz jutni - avagy szeretnéd (illetve van-e lehetőség), hogy a router feladatokat is saját eszköz vegye át?

@Intelligencs, #86923

Nagyon szívesen. Örülök, hogy bevált a hálózatod fejlesztésére vonatkozó elképzeléseid.

(#86931) Buldozer99


Buldozer99
senior tag

Sziasztok!

Milyen router tudnátok ajánlani? A net a Vidanet szolgáltatótól lesz mert más nincs ahová költözni fogunk.
Letöltési sebesség: 200 Mbit/s
Feltöltési sebesség: 15 Mbit/s

A netet két telefonra és 1 laptopra szeretném szétosztani

Válaszotokat előre is nagyon szépen köszönöm.

Mellnagyobbítás kézrátétellel! Sikertelenség esetén azonnali pénzvisszafizetés!:)

(#86932) MaCS_70 válasza Buldozer99 (#86931) üzenetére


MaCS_70
félisten

Keress rá Gubek-Einste "falak száma, anyaga" kezdetű mantrájára, és oszd meg velünk a válaszokat! Ezek ismeretében tudunk érdemi ajánlást tenni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#86933) dkess válasza Buldozer99 (#86931) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Ilyen sok rengeteg info alapján egy legalább gigabit -et és AC -t tudó routert ajánlanék Neked a céljaid elérése érdekében.

(#86934) Soma01 válasza dkess (#86930) üzenetére


Soma01
veterán

Úgy látom, marad az AC57U v3. Nem éri meg nagyobbat venni jelen esetben.
Köszönöm a segítségedet! :R

(#86935) undercover válasza Gubek-Einste (#86913) üzenetére


undercover
senior tag

Konkrétan akkor az érdekelne, hogy ASUS RT-AC65P vagy a TP-Link Archer AX50 jobb választás?
Tehát itt tapasztalatok alapján. Pl. az Asus hiába Wifi 5, de stabilabb meg jobb teljesítményre képes mint a Tp-Link vagy kb ugyanaz a kettő ilyen véleményre vagyok kíváncsi. Ebben kérnék segítséget :)

LG OLED evo C3 // & // Playstation 5 // & // Galaxy S23//

(#86936) hedgehog válasza sgeza (#86817) üzenetére


hedgehog
senior tag

Sejtettem hogy ebben az irányban kell nézelődnöm, de semmi tapasztalatom nincs Mikrotik téren.
Mondjuk az a más hozzászólásban is említett MikroTik hAP ac2 jó választás lenne?

-- aka p3d3str1an

(#86937) dkess válasza undercover (#86935) üzenetére


dkess
őstag

Az AX50 oldaláról alább megosztok néhány hsz -t, mely saját tapasztalaton alapul:

[link] , [link] , [link] , [link] , [link] , [link]

Találhatsz többet is, meg bővebben kifejtetteket is. Egy 100 nm -es (egyszintes) családi házat és 840 nm -es telket csak 5 GHz -en beterít. Igaz, van zavaró radar - így csak a 36 -os csatornára fixálva (egyébként nem). Társasházi környezetben gyakorlatilag szinte tökmindegy milyen sávon van (maradhat az Auto beállítás). Akár az igen zavart WiFi környezetben is lubickol - főleg AX -es kliensekkel ... Az AX50 funkcionalitására nézz rá azért - elég "fapados" cucc. Amennyiben csak egy routeres felállás elég illetve "semmi extra" nem kell, akkor OK lehet ...

Az AC65P pedig tud pl. OpenWrt -t és valamivel olcsóbb is. Lefedettségben is ezzel domborít igazán. Úgy egyébként így is egy picit gyengébb az AX50 -nél még AC -s mobileszközzel is.

@Soma01, #86934

Nagyon szívesen.

[ Szerkesztve ]

(#86938) sgeza válasza hedgehog (#86936) üzenetére


sgeza
veterán

Nem ismerem igazán a Mikrotik routereket. Csak úgy nagyvonalakban látom azt, hogy ezekkel jobban lehet bütykölni profibb összeállítást, és sokan dicsérik, akik szakmailag jobban értenek ehhez a területhez.

(#86939) sgeza


sgeza
veterán

Kollégám megbízásából írok, neki nincs regisztrációja ide, egyszerűbbnek láttuk, ha megírom én, bár semmi jelentősége.

Kétszinten lakásban szeretne kialakítani mesh rendszert, mert a jelenlegi Asus RT-AC87U már elég gyenge az emeletre. Ugyanakkor ez elvileg nem tud mesh-t, így az is cserére vagy kiegészítésre szorul. (Vagy esetleg van valamilyen szoftveres mókolási lehetőség, hogy tudjon mesh-t?)

Alapvetően az ASUS Lyra AC2200 Tri-Band 2-pack (MAP-AC2200-2PK) Router csomagot nézte ki magának.

Van értelme ilyet venni? Vagy jobban járna két "hagyományos kinézetű" router mesh-be kötésével?

Viszonylag sok eszköze van Ethernetre kötve (kb. 30), és mondjuk 10 eszköz szokott WiFin lenni. De nem feltétlenül kritikus a sebesség, nem játszik rajtuk. Csak a darabszám sok. Persze azért menjen rendesen a net!

A jelenlegi router a képességeit tekintve megfelelő neki, de nem tudja a mesh-t, ami viszont az emeleti gyengébb jel miatt kellene neki.

Szóval szerintetek milyen irányba lenne jobb gondolkodnia?
1. A jelenlegi routerben wifi ki, Ethernetre továbbra is azt használni, és a Lyrák nyomnák a mesh wifit (kb. 50e)
2. Cserélje le (adja el) a jelenlegit, és csak a Lyrákat használja, mert ezek is elegendő képességekkel rendelkeznek mindenre, az aktuális igények szerint?
3. Cserélje le (adja el) a jelenlegit, és tegyen be két normális routert?
4. Cserélje le (adja el) a jelenlegit, és tegyen be egy normális routert, meg az emeletre egy ilyen Lyra jellegű cuccot?

Köszi!

U.i.: van még előtte egy telekomos router, ami nincs bridge módba téve, mert azt mondják, hogy akkor nem fog menni az IP tévéje. Igaz ez? Maga a tévé egyébként az Asus után van kötve jelenleg, és működik.

[ Szerkesztve ]

(#86940) dkess válasza sgeza (#86939) üzenetére


dkess
őstag

Az a "Telekom router" az valójában micsoda? Egy HGW vagy egy ONT? ONT esetében egy IGMP Snooping -ot tudó router -el lehet még okoskodni, de az is számít, hogy hány IPTV kiállás kellene. HGW -ket meg nem is nagyon szoktak átrakni bridge -be - illetve csak akkor, ha nincs IPTV mellette ...

Egy személyes vélemény és csak röviden (mivel az illető sem részletezte agyon): 4 -es opció és 2*AX82U (avagy 2*AX58U). Szerintem már ne öljön bele a mostani router -e mellé még 50K HUF -ot egy AC -s WiFi -s rendszerbe ...

(#86941) Magnat válasza hedgehog (#86936) üzenetére


Magnat
veterán

Azért ha Mikrotiket vennél és nem ismered, javaslom átolvasni ezt: [link]
Ugyanis ezek közel sem azok az eszközök, amit 3 kattintással bekonfigol a közönséges földi halandó egy alap felhasználásra :)

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#86942) sgeza válasza dkess (#86940) üzenetére


sgeza
veterán

Nem tudom pontosan milyen eszköze van (ebben a pillanatban ő sem), mi van neki, de nem optika jön be. 1 db Koaxon kap mindent. Tehát gondolom az egy kábelmodem és egy router egyben. Nem ismerem igazán az IPTV-t, így végülis a kérdés az, hogy vajon maga a router funkciója átrakható-e bridge-be, hogy az égvilágon semmit ne csináljon? Mondjuk nem ez a sarkalatos kérdés, csak kíváncsi lennék, mert azért csak jobb lenne úgy.

Az Asus Lyra eszköznek mennyire van létjogosultsága egyébként? Szerintem 100.000 Ft körüli összeget nem annyira akarna rákölteni. Igazából ha a ráfordítandó összeget nézzük, ebben az árfekvésben (nem feltétlenül Fillérre pontosan) van-e értelme a Lyrának, vagy az teljesen hülyeség?

[ Szerkesztve ]

(#86943) nyimsolt


nyimsolt
tag

Sziasztok,
Asus RT-N18U routerem van, amit remekül teszi a dolgát. Azon morfondírozom, hogy megéri-e cserélni AC65P-re? Miben tud az AC65P többet (az 5 GHz-en kívül)?
Köszönöm!

Asus RT-AX58U, RT-AX55 & RT-AC57U V3

(#86944) MaCS_70 válasza nyimsolt (#86943) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sokkal erősebb hardver, gyorsabb, korszerűbb wifi.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#86945) hedgehog válasza Magnat (#86941) üzenetére


hedgehog
senior tag

Jaja, azt hallottam már, hogy kb. pilótavizsgások, de nem baj, megküzdök vele... amúgy sem árt tanulni valami újat :)
Már csak az a kérdés, hogy vajon ebben az árkategóriában (20-40K között) ez a hAP ac2 a legjobb választás-e, vagy van valami más, ami jobb lenne

[ Szerkesztve ]

-- aka p3d3str1an

(#86946) Maxxy10 válasza dkess (#86930) üzenetére


Maxxy10
addikt

Csak a WiFi hálózatot szeretném javítani a lehető legegyszerűbb módon.

(#86947) Soma01 válasza Maxxy10 (#86946) üzenetére


Soma01
veterán

A vezetékes hálózat része megfelelő a te számodra azon az eszközön?

(#86948) gahor72 válasza sgeza (#86942) üzenetére


gahor72
aktív tag

lyrákkal kevés lesz a port a "lanon" lógó cuccoknak, elkélhet switch is...

(#86949) dkess válasza sgeza (#86942) üzenetére


dkess
őstag

Miből indultam ki az ajánlásom folyamán?

Először is jelenleg van egy ASUS RT-AC87U routere. Persze nem tudom pontosan mikor vette, de van egy olyan gyanúm, hogy annak idején legalább 60K HUF -ot költött rá. Ez 5 GHz -en 4x4 -et tud. Persze azt sem tudjuk, hogy az a 10 db WiFi -s eszköz micsoda, de ezért ez is már egy szabad szemmel látható mennyiség és pláne, ha lenne pl. 5 GHz -en legalább 3x3 kiosztással rendelkező laptop(ok) is, akkor ez alá nem feltétlenül mennék.

Aztán erre most tervezünk plusszban rákölteni még több, mint 50K HUF -ot ... És akkor lesz egy AC -s WiFi -nk Lyra -kkal ...

Akkor az a T -s eszköz HGW lesz. Az AC87U -t kb. nincs értelme megtartani, ha pont a WiFi -s részét nem használnánk. Bármilyen két egység is lesz, azokat AP módba rakjuk majd és AiMesh -t konfigurálunk rajtuk.

Akkor két opcióra szűkíteném a dolgot:

1. az "olcsó"

AC87U -t eladja és akkor jöhet a ASUS Lyra AC2200 Tri-Band 2-pack (MAP-AC2200-2PK) bő 50K HUF -ért.

(amennyiben a LAN portjai hiányoznának a AC87U -nak, akkor azt switch -el lehet pótolni - bár 30 vezetékes eszköz esetén gondolom van már)

2. A "AC87U szellemiségében haladunk tovább" és egy kompromisszummentes modern hosszútávú megoldás

AC87U -t eladja és az alábbi opciók közül az egyik:

- 2*AX82U - kb. 120K HUF
- AX82U + AX58U - kb. 110K HUF (amennyiben pl. az emeleten kevesebb eszköz lenne avagy leginkább csak maximum mobilok),
- 2*AX58U - kb. 100K HUF (amennyiben még egy kicsit szeretnénk spórolni, de azért az AX -es vonalon szeretnénk maradni).

Persze az emeletibe pl. behelyettesíthető akár egy AX56U (40K HUF/db) további spórolást elérve. Azt írtam Neked korábban, hogy a AX82U és az AX58U HW -e gyakorlatilag tökugyanaz, ami jelenthet némi addicionális előnyt (pl. FW -ek kb. egyszerre jönnek majd rá stb. stb.) ...

@Maxxy, #86946

Elsőkörben nézd meg akkor kérlek, hogy:

- egy AX73 vagy AX56U -nak milyen ára van Nálatok?
- AX58U vagy éppen egy AX82U mennyire fér esetleg bele (Magyarországi árak alapján már nem) illetve mennyire lóg ki?

Amennyiben nagyon az olcsó irányba mennénk el és elég az AC is egy router használata esetén, akkor: AC65P ...

@gahor72, #86948

Írta, hogy jelenleg 30 db vezetékes eszköze van. Feltételezem eddigiek folyamán sem az egy db AC87U -val oldotta meg ... ;)

[ Szerkesztve ]

(#86950) gahor72 válasza dkess (#86949) üzenetére


gahor72
aktív tag

Feltételezzük....Kevés az info... Mondjuk hamár lyra és triband, akkor a fő router is lehetne triband a sok wifis cucc miatt.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.