Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76051) Lex Icon válasza vnorbi (#76047) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Web/app-ban még OK, de pdf-ben nincs értelme egy percről-percre változó állapotot kiírni. Lehet, ennek más az oka.
De az is lehet, hogy tesztelik a web/app-ban és mivel ott nem elérhető, ezért a pdf-be se rak árfolyamot. Holott az kellene, mert készlettől függetlenül érfolyama kell legyen.

[ Szerkesztve ]

(#76052) vnorbi válasza Lex Icon (#76051) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Igen, ez olyan workaround jellegű. Eszükbe jutott, hogy amikor nincs árfolyamjegyzés egy papíron, akkor el szokott tűnni a vásárolható papírok listájából, és ha az az igény, hogy valami eltűnjön a listából (például mert nincs készlet belőle), akkor a legegyszerűbb, ha nem lesz rá árfolyamjegyzés.

Meglátjuk, mit hoznak ki belőle. Mert most úgy néz ki, hogy hiába keletkezik készlet napon belül a visszaváltások miatt, azt majd csak másnap lehet megvenni, ha bekapcsolják rá az árfolyamjegyzést. Vagy a nyilvános pdf nem a valóságot mutatja majd, mert azt nem frissítik, és a valóban megvehető papírok listája dinamikusan frissül majd nap közben.

(#76053) Lex Icon válasza vnorbi (#76052) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A végén még ajánlati könyvet is bevezetnek, mint a tőzsdei tranzakcióknál. :D
A pdf-ben szerepelnie kell minden papírnál árfolyamnak. Real time úgy is lehetne, hogy látszik minden papír, de piros/zöld színnel jelölnék, hogy van-e épp belőle. Na, de hiába írunk itt SW-t virtuálisan, sok hatása nem lesz. :)

(#76054) vnorbi válasza Lex Icon (#76053) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nekem is sántít ez a megoldás amúgy. Azzal kezdtem, hogy az üzletszabályzatban módosítottak-e ezzel kapcsolatban valamit. De nem, ott továbbra is csak az szerepel, hogy a lejáratot megelőző 14 napban nincs eladási árfolyamjegyzés, nem egészítették ki más esettel, amikor szintén felfüggesztenék ezt (jó, az most is ott van, ami minden papírra igaz, hogy bármikor felfüggeszthetik előzetes bejelentés nélkül, de olyat kerestem, ami specifikusan ide vonatkozna).

Aztán az is lehet, hogy hiába találgatunk, mert véletlen emberi hiba okozta ezt, és hétfőn visszaáll minden a szokásosra.

[ Szerkesztve ]

(#76055) Hi!King válasza Yellow73_a (#76040) üzenetére


Hi!King
őstag

Apám valamikor 2018-19 körül felvette a reálhozamot, és még nyugdíj előtt (2021) kilépett belőle, és így egészen jól járt, mert a kilépésekor sokkal nagyobb reálhozamot kapott, mint ha az államosítás idején lép ki.

(#76059) stingy2 válasza geleati (#76056) üzenetére


stingy2
senior tag

Jó, hogy levetted. Azért belenéztem ennek a debilnek a honlapjába, és ennyi elég is volt: "MIT CSINÁL BUFFETT, HOGY A MAI NAPIG ÁTLAGBAN ÉVES 21%-OS HOZAMOT ÉR EL? HOGYAN MÁSOLHATOD EZT LE?" (bocs a nagybetűért). A válasz röviden: nem csinál éves 21% hozamot a mai napig. Sehogy sem másolhatod le, mert nem vagy azon infók birtokában, mint W.B.
Egyébként '86-tól a Berkshire éves 15%-ot csinált (ami nem 21), de pl 2009-től a mai napig "csak" éves 12%-ot, amivel 2%-kal alulteljesítette a SPY-t. SPY, BRK.A adataim 1994-től vannak, ha innen nézem, akkor a BRK nyer 2,4%-kal.(12,3% vs. 9,9%)
Tömören: ez (is) egy kókler, időt sem szabad pazarolni rá. Szerintem.
(mondjuk az meg már jogi kategória, hogy egyáltalán van-e bármilyen engedélyük W.B.-től, vagy jogi képviselőjétől arra, hogy a pl. a nevét, fényképét stb. felhasználhatják? Lehet megérne egy rövid emailt Omahába ;))

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#76060) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Tényleg nagyon kemény ez az elmúlt 2 havi tőzsdei emelkedés.
06.17-e körül volt az én portfoliom a mélypontján. Azóta emelkedett több, mint 16 ezer eurot :Y
Év végére egy jó kis tudömún ATH? ;]

[ Szerkesztve ]

(#76061) aAron_ válasza PredatorZoli (#76060) üzenetére


aAron_
őstag

Enyém kb. ott van, mint ahol májusban, minimálisan felette (ez már ATH). Aztán megnéztem EUR-ban is, ott már látom mit írsz. :DDD Forint csapkodás megbolondítja kicsit a dolgokat.

What is your ikigai?

(#76062) Bugarov válasza PredatorZoli (#75954) üzenetére


Bugarov
aktív tag

"nem
számítanak
DIVATNAK"
:))
a valsag kiment a divatbol
:))
A divatnál tōbb koze van a penzpumpahoz amit 2008ban beröffentettek es azota ugy járatják mintha nem lenne holnap

(#76063) Bugarov válasza bandus (#75952) üzenetére


Bugarov
aktív tag

szerintem még nincs vége
michael burryvel ertek egyet logikusan az "earning compression" nek kell kovetkeznie

(#76064) PredatorZoli válasza Bugarov (#76063) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

elméletileg ennek kellett volna, de elmaradt, helyette maradt a jó vagy akár még növekvő earnings sok esetben. Meglátjuk mit mutat a kövi negyedév, de egyelőre tényleg úgy tűnik, hogy nem igazán marad látnivaló...
Annyira sokan várták ezt a nagy összeomlást, hogy egyáltalán nem meglepetés, hogy végül nagyrészt elmaradt, és csak egy közepes 20%-os esés lett belőle az s&p tekintetében. Nem vagyok meggyőződve, hogy lesz ez most több...

(#76065) Lex Icon válasza PredatorZoli (#76064) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mindenki megnyugszik, emelkednek a tőzsdék, telnek a hónapok, aztán hirtelen realizálódnak azok a félelmek, amiket most a szőnyeg alá söpörtek. :K
Tudod: mindig akkor jön a baj, amikor (már) senki se számít rá, avagy a piac arra megy, amerre jobban fáj a többségnek.
Ahogy stingy2 által linkelt cikkben is van.

[ Szerkesztve ]

(#76066) Bugarov válasza PredatorZoli (#76064) üzenetére


Bugarov
aktív tag

meglatjuk mi lesz
most tok mindegy milyen hir jon minden megy fel teljesen indokolatlanul
sorolhatnam de minek szerintem ti is figyelitek a gyorsjelenteseket
a piac hinni akarja h vege, megusztuk
a forint is emiatt a kinti hangulat miatt erősödott egy 10 est nem vikiek zsenialitása miatt

(#76067) Lex Icon válasza Lex Icon (#76065) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az még a sztori része, hogy jelentősen megnőtt a tőzsdére lépők és kereskedők száma és drasztikusan lecsökkent a tőzsdei tranzakciók átfutási ideje és ára. Emiatt a piaci változások sokkal nagyobb amplitúdóval (volatilitás) és sokkal gyorsabban zajlanak le (lásd mémrészvények és Covid válság).

(#76068) Lex Icon válasza Bugarov (#76066) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A Ft erősödésbe akár ez is bejátszhatott. Megerősítette a befektetői bizalmat.

(#76069) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#76060) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nekem ugyan ez :D -5k-ról feljött +11k-ra.
Bár neked jóval nagyobb a portfóliód, vállalsz elég kockázatot?

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#76070) PredatorZoli válasza Oppenheimer (#76069) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szerintem ja.
Az én portfoliom az átlagnál jóval kevesebbet esett az év első felébent, mert ezek a multifaktoros, values meg small cap value cuccok amik ugye nekem vannak (hisz én ebben hiszek) nagyon jól tartották magukat végig (vagy alig estek vagy még emelkedtek is év elejéhez képest), így természetes hogy a mostani bounce up-ból is valamivel kisebb százalékkal érintettek, de így összességében ha pl azt nézem hogy január 1-hez képest most hol állok, szerintem nem rossz.

Itt is megmutatkozik, hogy a faktor stratégia viharos időkben IS aranyat ér.

Idén a value prémium nagyon jelentős.

[ Szerkesztve ]

(#76071) bandus válasza Oppenheimer (#76069) üzenetére


bandus
veterán

En nem dobalozok ilyen szamokkal, mondjuk az otode jott most vissza. Maradt 10k eurom amit a koltozesre szanok, ezt azert sajnalom, hogy nem toltam be eth-ba ;] lehet meg nem keso most sem? ;]

szerk: btw van meg jelenleg 500-500 dollart ero xpengem (-23%) es nclh-m (-47%) revoluton. ezeket kiuljem, vagy alar erdemes realizalni a veszteseget es attolni speki alapon erh-ba szerintetek?

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#76072) Bugarov válasza Lex Icon (#76068) üzenetére


Bugarov
aktív tag

ez a hir mai ugyhogy nem esélyes mert mar vagy ket hete 400 alatt van az eur

[ Szerkesztve ]

(#76073) vans?


vans?
őstag

Hogy mukodik a TBSZ lejarata? Mi tortenik a rajta levo papirral? Van ott meg maradek MAP+ kb. 2M, szemelyesen viszont a lejaratkor nem fogok tudni megjelenni semmikepp a Kincstarnal, masfel honappal kesobb leszek csak Magyarorszagon, ez mennyire problema szerintetek?

hábm bábm

(#76074) szabi__memo válasza Lex Icon (#76068) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Csak én nem látom, hogy mennyibe fog kerülni ez nekünk?:F

(#76075) bandus válasza vans? (#76073) üzenetére


bandus
veterán

miért kéne személyesen megjelenned? :F rendelkezhetsz, hogy az államkincstári pénzszámládra vagy a bankszámládra utalják ki a pénzt.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#76076) Lex Icon válasza Bugarov (#76072) üzenetére


Lex Icon
senior tag

De a mai 5 Ft-os erősödést igazolhatja. ;)

(#76077) vans? válasza bandus (#76075) üzenetére


vans?
őstag

Nemtom, nyitashoz is be kellett menni :F Koszi a valaszt, a Webkincstaron tudok akkor eszerint rendelkezni.

hábm bábm

(#76078) Bugarov válasza szabi__memo (#76074) üzenetére


Bugarov
aktív tag

jo kis gyar lesz ez a mongol meg sri. lankai munkasoknak, de honnan a manobol lesz erre viz meg energia?
nagyon nem ezt a vonalat kéne nyomatni de hat a tudasalapu modell meg veszelyes mert gondolkodo emberek kellenek hozzá

(#76079) szabi__memo válasza Bugarov (#76078) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Reméljük azért 30-50 millió/alkalmazottnál nem kerül többe nekünk adófizetőknek. És akkor még az se biztos, hogy nem rekord lesz.

(#76080) Bugarov válasza Lex Icon (#76076) üzenetére


Bugarov
aktív tag

akár
barmit IS igazolhat barmi
csak azt nem értem a nagy befektetoi optimizmus közepette akkor a bux es konkretan az otp miert esett ma :F
minnel többet tudok annal kevésbé ertem az egészet

[ Szerkesztve ]

(#76081) Lex Icon válasza Bugarov (#76080) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mert tegnap túl sokat emelkedett. Korrekció.
Ezenkívül ha erősödik egy deviza, akkor az abban mért rv-ek ára esik.

(#76082) aAron_ válasza PredatorZoli (#76070) üzenetére


aAron_
őstag

Faktorok Rartional Reminder podcast-ben pont téma volt most. Érdemes meghallgatni. Magamat még mindig győzködöm erről, jobban meg kéne még érteni.

What is your ikigai?

(#76083) PredatorZoli válasza aAron_ (#76082) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én mindenképp javaslom. Követem őket.

(#76084) Bugarov válasza Lex Icon (#76081) üzenetére


Bugarov
aktív tag

ehe
akar lehet ez is... meg ezeregy mas dolog is

(#76085) Ixion77 válasza Lex Icon (#76065) üzenetére


Ixion77
őstag

Pontosan így gondolom én is. Írtam ezt már elsején is, továbbra is tartom magam hozzá. Minél nagyobb a FOMO és a short squeeze, annál érettebb a piac a fordulásra. Már nagyon közel vagyunk a cél árfolyamhoz, talán hétfőn egy ugrással el is érjük. Szerintem rengeteg shortra játszó alapkezelő már nagyon izzad. Én ma csináltam pár kisebb eladást, mert az emelkedés ilyen dinamikája szerintem fenntarthatatlan. Főleg, hogy ok se nagyon van rá.

Mindazonáltal most már úgy gondolom, hogy a mélypontot már láttuk. Tippelek egy jelentős visszahúzást 3900-ig. Talán akár 3730-ig is. Addigra megerősödik az "ugye megmondtuk hogy ez csak a bear rally volt, most meglátjátok mekkora kolosszális esés lesz" kórus, és túladott is lesz a piac. Ott fordulhatunk ismét és jöhet egy tartósabb emelkedés.

Persze a lényeg mindig az ami látszik a grafikonokon. Ha nem az történik amire számítunk akkor el kell dobni a jóslatot és alkalmazkodni.

HKD/AMTD shortom igen szépen működött volna ahogy látom. Érdekes, hogy a mém-mánia most ilyen hamar véget ért.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#76086) Ixion77 válasza PredatorZoli (#76064) üzenetére


Ixion77
őstag

"elméletileg ennek kellett volna, de elmaradt, helyette maradt a jó vagy akár még növekvő earnings sok esetben"

Azért ez így ebben a formában nem igaz. Eleve alacsonyak voltak a várakozások, és többnyire még azt is sikerült alulmúlni. A szokásos 70%+ felülteljesítés helyett most valami 60% körüli lett az eredmény.
Volt 1-2 kirobbanó eredmény (pl. AAPL), de többnyire nem az volt a jellemző.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#76087) vnorbi válasza vans? (#76077) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nem, nem tudsz erről rendelkezni a WebKincstáron. Személyes megjelenés szükséges december 1 és 31 közt, ha meg szeretnéd hosszabbítani a lejáró TBSZ-t teljes vagy töredék állománnyal. Ha nem jelensz meg ilyen igénnyel, akkor automatikusan kivezetik a megszűnő TBSZ teljes értékpapír és pénz állományát a normál értékpapír-nyilvántartási számládra.

[ Szerkesztve ]

(#76088) Dorien


Dorien
veterán

Itt az első kellemetlen lépés: negatívra rontotta Magyarország kilátását az S&P

"Wherever you go - go with all your heart." --- Eladó iBasso SR3 high-end nyitott fejhallgató 189.900Ft --- https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/dorien/index.html

(#76089) dani0113


dani0113
senior tag

Kivettem most minden márciusban berakott pénzt a bankos egyedi részvényekből végre így hogy közel 0án voltak és átpakoltam mindent euroba, hogy most már ne bohóckodjak ilyenekkel hanem csak nyugiban a VWCE vagy MSCI World ketyegjen. Kérdés... vajon most szerintetek érdemes még kivárni kicsit a vásárlással vagy pl a 100+ felett járó VWCE-t is érdemes venni? Azért a jelenlegi 5-8%os havi mozgás nem mindegy 1000+ euronál , bár nyilván senki se látja előre milyen lesz ősszel a hangulat. Ahogy Zoli írta, a nagy fos eddig elmaradt. :F

iPhone 13 Pro 128GB

(#76090) szabi__memo válasza Dorien (#76088) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Biztos ettől erősödött a forint :U

(#76091) Ixion77 válasza dani0113 (#76089) üzenetére


Ixion77
őstag

Azon túl hogy sosem lehet tudni, szerintem érdemes egy kicsit várni. Csak ne vidd túlzásba.

SPX RSI 74-nél van, ha megnézed a chartot láthatod, hogy ilyen szint után 2 hónapon belül szinte mindig volt alacsonyabb árfolyam.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#76092) avl válasza Ixion77 (#76091) üzenetére


avl
aktív tag

< 10k € -t én is kp.-ben tartok, ETF (JPGL es/vagy ZPRV) vétel lesz

(#76093) bandus válasza bandus (#76071) üzenetére


bandus
veterán

ees ismet 2k felett az eth, nice :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#76094) csabi94


csabi94
őstag

Sziasztok,

Abszolút kezdőként egy babavárónyi összeget szeretnék TBSZ számlán ETF-be fektetni, terv szerint 5 évre (amiből majd meglátjuk, 3 v. 5 lesz-e).

Ezeket néztem ki:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) -> 50%
iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (Acc) -> 30%
iShares MSCI Europe Energy Sector UCITS ETF EUR (Acc) -> 20%

Szerintetek kezdő lépésnek ez így jó lehet? Az energia szektorra kíváncsi vagyok.

Érdemes lehet egyszeri vásárlással beugrani, vagy érdemesebb lenne átlagolni, és heti v. havi rendszerességgel venni?

Köszönöm a segítségeteket előre is! :R

(#76095) PredatorZoli válasza csabi94 (#76094) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szerintem nem.
Én egy kezdőnek egyáltalán nem javaslom, hogy milliókkal sector beteket hajtson végre (ráadásul hitelből...).
Szektorsemleges globál etf-ekkel kevesebb felesleges kockázatot vállalsz.
Azt meg hogy 3 v 5 év jó lenne nem utólag meglátni hanem most. 3 év marha rövid táv etf-eknek, még az 5 is nagyon az alsó küszöbérték (és ilyen távon a siker messze nem garantált).

[ Szerkesztve ]

(#76096) ViceRoy válasza csabi94 (#76094) üzenetére


ViceRoy
kezdő

Ilyen időtávra, főleg volatilis szektorokba fektetni rizikós. Még allword is necces. Persze lényeges, hogy mennyire jók az idegeid :)

(#76097) csabi94 válasza PredatorZoli (#76095) üzenetére


csabi94
őstag

+ViceRoy

Köszönöm a visszajelzéseiteket! Az idegeim jók, és olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy adott esetben ki tudunk várni (ház vásárlás lesz majd a cél, de a lakhatás most is megoldott).

Tavaly október óta MÁP-ban van ez az összeg, és elkeserítő, hogy kb. semmi sem történt vele. Most kezdtem el foglalkozni a témával, és jöttem rá arra, hogy sokkal jobb lehetőségeink is vannak.

Azt néztem, hogy 5 év alatt azért rosszul nem járhat az ember vele.

Az egészség és az energia szektor meg kb. mindig menni fog, gondoltam én.

Mit ajánlanátok ezek helyett?

Köszi!

(#76098) PredatorZoli válasza csabi94 (#76097) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Azt néztem, hogy 5 év alatt azért rosszul nem járhat az ember vele.

Tévedés. Előfordulnak olyan 5 éves periódusok, amikor a piac csak oldalra vagy összességében lefelé megy!

Az egészség és az energia szektor meg kb. mindig menni fog, gondoltam én.

Ennél nagyobbat nem is tévedhetnél!!!! Ezek borzasztóak ciklikus, szektorok, az energiaszektor ráadásul jelentősen spekulatív is! Az aktuálisan felkapott szektorok (az energia jelenleg ilyen és nemrég még az egészségügyi dolgok is azok voltak...) pár éves távon általában irgalmatlan nagyot zakóznak...

Egyáltalán nem ajánlom ezt, amivel előhozakodtál, nem racionális megközelítés, de természetesen a te pénzed, a te döntésed.

Mit ajánlanátok ezek helyett?

Én csakis VWCE ETF-et... Hisz kezdő is vagy és ismereteid is felületesek. Így ennél komplexebb termék jelenleg neked nem való.
Ilyen időtávon lehet csak a 40-60%-át kéne ilyenbe, a maradékot PMÁP-ba. Elég rövidke időtáv ez 100% részvény portfoliohoz.

[ Szerkesztve ]

(#76099) Deminem


Deminem
csendes tag

Ha osztalékot fizet egy részvény, de választást kínálnak arra, hogy kifizetés helyett részvényt adnak, akkor ez is adóköteles vagy hasonlónak tekinthető egy acc. ETF-hez?

(#76100) lumpy92 válasza Bugarov (#76078) üzenetére


lumpy92
aktív tag

Megdöbbentő, hogy nagyberuházásoknál erre mennyire nem gondolnak. Ilyen területen dolgozok és volt már olyan, hogy sok milliárdos gyárbővítésnél én tettem fel a nagy kérdést, hogy jó, de honnan lesz ennyi vizetek? És csak pilláztak, pedig jó ideje ment a projekt előkészítés egy rakás emberrel.

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.