Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:20:33

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91051) szegto


szegto
senior tag

Üdv.
Adott egy 2 szintes ház. Jelenleg egy asus rt-66u router van, viszont a lenti szinten nagyon gyenge a wifi jel 2.4ghz-en is. .
Probálkoztam már extenderrel de ott a stabilitással voltak gondol,bár csak egy alap tplink volt.
Kérdésem, hogy egy 2 szintes ház lefedésére milyen router ajánlott? Főképp olyanra lenne szükségem ami a jelenlegi routertől nagyobb lefedettséget biztosit, akár több egységből is állhat, csak stabil legyen. :)
Köszi a válaszokat.

(#91052) Gubek-Einste válasza SteeWe (#91047) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Vajon az Asus AX82U jó választás második routernek vagy van hasonló árban (max 60K) jobb választás most Asus vonalon?
Megfelelő lehet de másodlagos eszköznek elég egy AX56U vagy AX58U is.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91053) Gubek-Einste válasza szegto (#91051) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mindenképpen egy több eszközös rendszer lenne az ajánlott, kábeles kapcsolattal.

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91054) Imi1981 válasza Gubek-Einste (#91050) üzenetére


Imi1981
veterán

Köszi. :R

(#91055) .:Kristian:. válasza Gubek-Einste (#91049) üzenetére


.:Kristian:.
addikt

Koszonom mindenkinek a segitseget, ezt rendeltem vegul. :R

[ Szerkesztve ]

(#91056) Gomba


Gomba
senior tag

Sziasztok,

LTE modemet/routert keresek. 3. Kerületben mobilnettel tudok egyelőre csak netezni pár hétig. Fontos lenne hogy jó sebességet érjen el. Telenor mobilnethez kellene.
A normál wi-fi routetemre akarnám rákötni, tehát a Bridge mód és a gigabit ethernet port jó lenne.

koszi előre is az ötleteket

Ép hardverben ép szoftver

(#91057) milan07 válasza tha_answer (#90975) üzenetére


milan07
tag

Hát fogalmam sincs hogy kell kézileg ap-ra konfigurálni.

Van egy másik problémám. Amikor újraindítom a routert, a netflix mindig elmegy a tv-n, és csak a wps gomb megnyomása után lehet újra csatlakozni. Erre nem tud valaki megoldást?

(#91058) t72killer válasza szegto (#91051) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ethernet kábelt szabad húzni? Akkor ezzel összekötött 2db mesh eszköz, ha nem, akkor egy 3 drótot kihasználó powerline adapterpár minél rövidebb, azonos fázison futó kábelen. Én utóbbival (devolo 1200) hozom le a netet "fentről", mesh-el nem foglalkozok, simán a fenti modemrouter 2.4Ghz only, a devolo lenti vége pedig 5GHz-et ad.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#91059) dkess válasza SteeWe (#91047) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Mármint a második emeleten lenne home-office meg ez-az esetleg? Akkor megérheti egy második AX82U. 49K HUF jó ár - alig kb. 10% -al drágább most a AX58U -nál ...

@Gomba, #91056

Mondjuk egy aránylag új, modern (és nem a "legalja" kategóriával) mobiltelóval az adott hálózatra mekkora sebességet tudsz mérni? Itt esetleg érdemes 20 óra körül is mérni, mert amikor leterheltebb a hálózat, akkor rendesen be tud zuhanni adott esetben. Persze lehetne cellmapperkedni is, de első körben ez is egy hasznos empirikus tapasztalat lehetne.

Miért is kérdezem. Amennyiben pl. 100 Mbps környékén lenne illetve ez alatt, akkor nem érdemes gigabit -es portokkal rendelkező dologban gondolkodni. Itt simán kétszeres szorzó is lehet árban (pl. 25K vs. 50K HUF fölött).

(#91060) Gomba válasza dkess (#91059) üzenetére


Gomba
senior tag

jó ötlet, köszi. Sajna nem tudom mérni, mert egyébként nincs telenoros SIM a telefonokban (csak az otthoni nethez lenne az). Illetve egy normális antennás modem azért talán több sávszélt tud a telefonnál.
De végülis átmenetileg a 100 mbp ethernet is elég lehet.

Ép hardverben ép szoftver

(#91061) t72killer válasza Gomba (#91060) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Illetve egy normális antennás modem azért talán több sávszélt tud a telefonnál."

Bár nincs elméleti maximumán a környékbeli 4g háló, én semmivel se mértem gyorsabbra az új Hüvej b900-unkat (alexás "ai csoda") az 5éves s7e telefonomnál.

Kicsit csalódtam, de vigasztal a tudat, h extraolcsón szereztem és hogy nem durrantok így telefonakksit. A wifije viszont érezhetően jobb.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#91062) racskobalazs


racskobalazs
senior tag

Sziasztok!

Jelenleg egy ASUS AC65P routerem van, ezt szeretném cserélni, valami olyasmire ami OpenVPN szerverként rendesen használható.
Jelenleg a 65P olyan 15-20mbps-t képes elérni, mind a 4 core (2C/4T) 100%-on pörög közben. 880MHz MediaTek MIPS proci van benne. Nincs Merlin támogatása, sem.

Amit szeretnék, legalább 100mbps környéke OpenVPN-en, jó lenne custom FW támogatás.

A keret ilyen 30-50k környékén mozogna, lehet felé is menni még egy kicsit. Nem lenne rossz hardveres támogatás a titkosításra, de igazából mindegy amíg a kért sebességet tudná hozni. Nem vagyok márkapárti, bármilyen ötletet szívesen fogadok.
Legfőbb felhasználása VPN (kintről haza típúsú), amúgy max 2-3 eszköz vezetéken egyszerre (de általában 0-1) / 2-3 eszköz wifin egyszerre. (de általában 1-2). Gondolkodtam befogni egy gépet is VPN szervernek, de nem feltétlen akarnék 0-24 járatni egy gépet csak a VPN szerverség miatt.

Edit: Ja igen, ha wifi 6 is belefér az is jó, de az egyáltalán nem feltétel, lévén semmilyen eszközöm nincs ami támogatná.

Előre is köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#91063) tha_answer válasza racskobalazs (#91062) üzenetére


tha_answer
őstag

sajat epitett routerrel jarsz a legjobban, az ac65p meg mehet apnak.

x86 plusz pfsense/ipfire.

(#91064) Lali-213


Lali-213
senior tag

Sziasztok,

Próbából összekötöttem egy szerelt kábellel, hogy a router és az AP hogy muzsikás vezetékes módban (előtt elkezdeném a saját kábelem falban áthúzását és krimpelését). Egy öreg Nokia 7 Plus volt a tesztalany, 2.4 GHz-en 50mbit/50mbit, 5GHz-en pedig 250/250 körüli sebességet mértem nagy átlagban.
A Ping 3ms körül volt leggyakrabban, a Jitter tudott néha mozogni, leginkább 0ms, de volt párszor 1 és 3 ms is. Ez amúgy milyen mérőszám?

(#91065) tha_answer válasza Lali-213 (#91064) üzenetére


tha_answer
őstag

szvsz a cat6 kabelen kivul nem kell semmi. munkalaptopon az ap 5ghzes savjara csatlakozz, hh vki mikrozna a szomszedban akk ne zavarjon.

(#91066) dkess válasza racskobalazs (#91062) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

A "WiFi 6 nem feltétel", "OpenVPN legalább 100 Mbps" (azaz célszerűen AES-NI HW támogatás), "custom FW támogatás" (ha Merlin megfelel), "nem feltétlen akarnék 0-24 járatni egy gépet" (VPN szervernek vagy pfSense -nek) és a "30-50k környékén" feltételnek kb. a következő router felelne meg:

Asus RT-AC86U olyan 43K HUF környékén ( [link] ) - szerk.: OpenVPN olyan 250 Mbps környékén reálisan ...

Az a baj, hogy ugyanezekkel a feltételekkel csak WiFi 6 -al az AX86U lenne, ami több, mint kétszer annyiba kerülne (ilyenformán a keretbe nem férne bele). Persze ez még erősebb SOC, kétszer annyi RAM, AX -es WiFi meg még egy 2.5 Gbe LAN csatija is van plusszban, de akkor is ...

[ Szerkesztve ]

(#91067) racskobalazs válasza dkess (#91066) üzenetére


racskobalazs
senior tag

Szia, köszönöm szépen a segítséget. Igen, értem, hogy jóval modernebb lenne az AX, de jelen pillanatban semmit se használnék ki belőle (se wifi 6 kompatibilis eszközöm nincs, se 2,5-ös portom sehol). A 250mbps tökéletes lesz.

[ Szerkesztve ]

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#91068) Birsmann


Birsmann
tag

Sziasztok!

Csak egy tapasztalatot szeretnék megosztani veletek (illetve az utókorral):

Huawei E3372 Stickkel üzemelő Telekomos mobilinternet nem tudott dűlőre jutni az ASUS RT-AC57U típusú routerrel; eleve a beállítás egy órát vett igénybe (internetről, fórumokról, helpdesktől levadászott beállítások kellettek hozzá, hogy legyen internet), majd a nehézkes üzembehelyezést követően rövidesen sávszélességi problémák jelentkeztek (ha a sticket direktben használtam, semmi probléma nem volt)

TP-Link Archer MR200 routerrel 1 perc volt az üzembe helyezés (SIM kártya behelyez, hálózati kábel összedug) és azóta is tökéletesen működik.

Igaz, nem egy árkategória a két router, és a működésük is eltérő, de az E3372 több ország szolgáltatójával is szerepel a kompatibilitási listában. (Networks 3G4G Support (asus.com))

(#91069) milan07


milan07
tag

Sziasztok!

Megint én, megint probléma. Szóval 15 megabites netem van, a laptopomon egyszer csak nagyon belassult a net. 0.3-0.5 megabit közötti sebességet mértem. Közben a telefonomon 6 és 9 megabitet mértem. Ugyanabban a szobában. Szóval ez mitől lehet? Egy 20 percig tartott ez az állapot, közben nem ment semmilyen forgalom. Most hirtelen jó.

A másik probléma, amire még mindig keresem a megoldást, az a tv. Ha csak kikapcsolom a wifit és vissza, máris bohóckodni kell a wps gomb megnyomásával, aztán újracsatlakozás... A régi olcsó tplink wifivel nem volt ez. Most tenda ac10 van.

(#91070) Dr.NX válasza milan07 (#91069) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Itt tedd fel a kérdésed:
https://prohardver.hu/tema/router_gondok/friss.html

Elfogadom a sütiket.

(#91071) fecke78 válasza milan07 (#91069) üzenetére


fecke78
senior tag

Nem vagyok egy szaki de most egy 9000.- ft routerről van szó . mit vársz ?
Szar , foss , tré ...

(#91072) Gubek-Einste válasza Birsmann (#91068) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Sajnos a stick-es használatnak ez a hátránya, beállítás nehézkes (figyelni kell a kompatibilitásra!) és a sebesség is elmarad az önálló használattól, ezért is ajánljuk a SIM kártyás típusok használatát.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91073) cascada


cascada
senior tag

Sziasztok!

Olyan routert keresnék ami képes 2 Wifi hálózatot létrehozni (a második Wifi, mint Guest network funkció már nagyon sok routerben jelen van), továbbá az egyik Wifi hálózatot képes legyen VPN-re felcsatlakoztatni, de a másik maradjon az internetszolgáltató hálózatán.

Ha ismertek ilyen típust kérlek ne tartsátok magatokban🙂

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#91074) Gubek-Einste válasza cascada (#91073) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Pontosan mit is szeretnél? Mire lenne használva?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91075) milan07 válasza Dr.NX (#91070) üzenetére


milan07
tag

okés, köszi :)

(#91076) ice9


ice9
tag

nem tudom volt e már, de az edigitalnal 51k az Asus RT-AX82u [link]
Ha valaki tud hasonló kedvezmény 58u-ra, az jöhet. :)

[ Szerkesztve ]

(#91077) blakey válasza ice9 (#91076) üzenetére


blakey
titán

AC65P meg 17e.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#91078) Birsmann válasza Gubek-Einste (#91072) üzenetére


Birsmann
tag

Egyébként vicces, egy TP-Link TL-MR3020 -t használtam előtte, tökéletesen működött/működik 0 beállítgatással. :N

(#91079) cascada válasza Gubek-Einste (#91074) üzenetére


cascada
senior tag

Smart TV-ken szeretnek Netflixet nézni pl US lokációval. Azonban a csatlakoztatott notebookokon nem szeretnék VPN kapcsolaton lenni.

(#91080) BB9000 válasza cascada (#91079) üzenetére


BB9000
senior tag

Szerintem ebben a speciális esetben két önálló router lenne a legolcsóbb és legmegbízhatóbb megoldás. Az egyik adná a Wifit a tévéknek VPN-nen , a másik pedig az összes többi eszköznek normál módban.
Lehet, hogy létezik olyan szuper-okos router, ami egyben tudja amit szeretnél, de az 1000%, hogy drágább, mint két "alap" router.

[ Szerkesztve ]

(#91081) cascada válasza BB9000 (#91080) üzenetére


cascada
senior tag

Szia!

Köszönöm a segítséget. Tehát ha van egy fő router mondjuk a szolgáltató eszköze ami adná a notebookoknak a netet VPN nélkül akkor a szolgáltató router egyik LAN porjára rá lehetne kötni egy második routert mondjuk egy Asus-t amiben van alapból VPN üzemmód (OpenVPN csatlakozással) és az adná a TV-knek a VPN-es hálózatot?
Ebben az esetben hogy az ASUS router nem a WAN porton kapja a netet hanem az egyik LAN porton úgy is tud működni a VPN funkciója?

(#91082) BB9000 válasza cascada (#91081) üzenetére


BB9000
senior tag

Igen! Router mögött is lehet VPN-t végződtetni egy másik routerrel. Ehhez az első routernek csak annyit kell "mondani", hogy ne nyúljon bele a kommunkiációba.

(#91083) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Üdv!

Elhalálozott egy Linksys WRT54GL, helyette kellene valami max. 20e Ft-ig. Nem kell nagy tudású eszköz, csak legyen megbízható.

(#91084) tha_answer válasza Ereshkigal (#91083) üzenetére


tha_answer
őstag

mik az igenyek?

amennyit a wrt54gl tudott annyit a mercusys ac10 is tud. 5k huf.
az h mennyire megbizhato. egy wrt54gl-nel mi megbizhatobb? :D

[ Szerkesztve ]

(#91085) Ereshkigal válasza tha_answer (#91084) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Az a baj, hogy fogalmam nincs az igényekről. :D Egy laborba lesz, ahol az előző eszköz működött kb. 13 éven át. 100 milliós berendezések voltak összekötve vele, de alapvetően switch-ként működött szerintem. Tettek be helyette egy switch-et, de az nem segített, nem látják egymást az eszközök. Hogy anno ki és mit állított be rajta, senki nem tudja már, így veszünk egy újat, és nekiesünk. :DDD

(#91086) tha_answer válasza Ereshkigal (#91085) üzenetére


tha_answer
őstag

l2 switchet tettetek be?
hubbal probaltatok?

(#91087) Ereshkigal válasza tha_answer (#91086) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Nem. Viszont ez a mercusys nem jó, mert 1+3 port kell.

(#91088) tha_answer válasza Ereshkigal (#91087) üzenetére


tha_answer
őstag

persze, de nem irtad hogy kabela lenyeg :D

sztem betehettek barmit, ha egy l2 switchen keresztul nem latszodik akkor mason keresztul sem fog, ha tenyleg csak switchkent mukodott. * masik switch? portok vegigprobalgatasa stb?

* az ipt ki osztotta ki? a wrt54gl vagy fix ipk voltak?
a switch altalaban nem oszt ipt.

[ Szerkesztve ]

(#91089) dkess válasza Ereshkigal (#91087) üzenetére


dkess
őstag

Azt a mercurys hagyd a fenébe. Azt ne mond, hogy egy 100 Mbps -el rendelkező eszközt vennél most pl. 13 évre amikor a gigabit már 20 éve velünk van ... Aki ajánlotta annak ez a becsípődése - ha eltörne a lábad arra is mercusys ac10 lenne az ajánlat ...

Itt akkor nem lesz más megoldás, mint "visszafejteni", hogy mire volt használva a korábbi eszköz pontosan. Azaz összegyűjteni mik vannak rákötve, van-e uplink más hálózati eszközökhöz, mi honnan kapott IP -t, milyen beállítások vannak a klienseken illetve mire volt használva stb.

(#91090) tha_answer válasza Ereshkigal (#91087) üzenetére


tha_answer
őstag

ha az ipt az eszkoz osztotta es stabil mukodes kell, akkor egy tplink switchet ami tud dhcpt.
https://www.tp-link.com/hu/business-networking/easy-smart-switch/tl-sg105e/

(#91091) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Köszi mindkettőtöknek! Rajta leszek, csak idő, mert nem vagyunk guruk. Igen, az IP-ket az eszköz osztotta ki.

(#91092) tha_answer válasza Ereshkigal (#91091) üzenetére


tha_answer
őstag

sg105e re 5 ev gari van. szvsz tokeletes lesz oda.

(#91093) woodworm válasza tha_answer (#91090) üzenetére


woodworm
veterán

Ez biztos?

(#91094) cascada válasza BB9000 (#91082) üzenetére


cascada
senior tag

Köszönöm.

Hogyan lehet ezt beállítani, hogy ne nyúljon bele az első router a kommunikációba?

Második VPN kapcsolódásra alkalmas routernek milyen típusokat javasolnátok? Kizárólag ASUS gyártó?

[ Szerkesztve ]

(#91095) tha_answer válasza woodworm (#91093) üzenetére


tha_answer
őstag

5 ev jotallas, de a sima sg105-re is annyi van.
https://aqua.hu/perifrik/tp-link-tl-sg105e--101001000mbps-5-portos-gigabit-easy-smart-switch-t306449

[ Szerkesztve ]

(#91096) woodworm válasza tha_answer (#91095) üzenetére


woodworm
veterán

Nem az árára vagy a megvásárolhatóságára kérdeztem volna rá, hanem a benne lévő dhcp szerverre.

(#91097) tha_answer válasza woodworm (#91096) üzenetére


tha_answer
őstag

azthittem h a garira.
az sg105e, igen tud dhcpt. nezd meg a user manualjat.

[ Szerkesztve ]

(#91098) kozi001


kozi001
csendes tag

Sziasztok,

3 és fél év után a routerem kezdi megadni magát, cserélném.
(TP-LINK Archer C1200 AC1200 - naponta többször eldobja 5 percekre eldobja a netet). :((

Ezeket néztem amik kiválthatnák:
TP-Link Archer AX20
ASUS RT-AX55

Asztali gép van csak kábelen rákötve, wifit fixen 4-5 eszköz használja a lakásban.
Net: Digi 1000 Mbit/s

Valakinek van bármi tapasztalata valamelyik típussal?
Tp linkben tetszett a Teather app, amivel telefonról tudom mókolni de reméltem tovább bírja. Asusnak mennyire felhasználóbarát az applikációja?

(#91099) woodworm válasza tha_answer (#91097) üzenetére


woodworm
veterán

Most nem tudom letölteni.
Nem sok volt a kezemben, de én úgy emlékszem csak egyetlen dhcp menüpont van benne, ahol az ip-címet lehet állítani manuálisról automatikusra.

(#91100) tha_answer válasza kozi001 (#91098) üzenetére


tha_answer
őstag

a huawei ax3 dual core is jo lehet (WS7100-20)
ha alap zombulasra kell, gyakorlatilag mindegy melyik. garancia, ar, hogy nez ki alapjan dontsd el.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.