Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91601) Alex91 válasza Hocsika (#91597) üzenetére


Alex91
félisten

Inkabb egy AiMesh Asus router, ha dragabb is… Beteheted fentre a C6-ot AP modba, de ha barangolni szeretnel a ket egyseg kozott, akkor helyette egy masik AiMesh Asus eszkozt tennek.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91602) Hocsika válasza Alex91 (#91601) üzenetére


Hocsika
tag

Asus RT-AX55 esetleg? Bevallom ezt is néztem, de nagyon nem volt még másfajta routerem, csak tp-link... Persze nem zárkózom el tőle.

(#91603) Alex91 válasza Hocsika (#91602) üzenetére


Alex91
félisten

Milyen sebessegu net? Wifin hany eszkoz csatlakozna ra?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91604) Hocsika válasza Alex91 (#91603) üzenetére


Hocsika
tag

Telekom 1000/1000.
Wifin full terhelés alatt 2 mobil, 3 tablet, 1 laptop, plusz néha még 1-2 kütyü...

(#91605) MaCS_70 válasza Gülredy (#91598) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azért nincs a Netgear az ajánlott eszközök között, mert egészen egyszerűen nincs vele megfelelő mennyiségű/minőségű tapasztalat a helyi erők köreiben.

Ha elterjedtebb lenne, akkor a jó típusait nyilván dicsérnék itt is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#91606) Gubek-Einste válasza Hocsika (#91604) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Jobban jársz egy AiMesh rendszerrel mivel itt lenne lehetőség vezetékes backhaul-ra a másodlagos eszköz felé.
Másodlagos eszköznek megfelelő az AX55, elsődlegesnek egy AX56U vagy magasabb típusszámút kellene választanod, hosszú távon mindenképpen megéri.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91607) daver88 válasza Soma01 (#91599) üzenetére


daver88
aktív tag

Telekom (=vidanet) topic...de hátha itt több a hozzáértő.

[ Szerkesztve ]

(#91608) Alex91 válasza Hocsika (#91604) üzenetére


Alex91
félisten

Asus AX58U a minimum ide, szerintem. AX55 inkabb csak node-nak lenne jo a felso szintre.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91609) Hocsika válasza Gubek-Einste (#91606) üzenetére


Hocsika
tag

Sajnos az emeletre nem tudom kábelen felvinni a netet, ezért is gondolkodtam ilyen rendszerben. Akkor mindenképp egy erősebb router kellene lentre, mint fő router, ha jól értem. Max felülre később veszem meg a másodlagos eszközt....

(#91610) Alex91 válasza Hocsika (#91609) üzenetére


Alex91
félisten

A felső (új) szinten a szobákba ki lett építve a vezetések hálózat. Ide is szeretném "fellőni" a wifit, hogy egy itteni switch elossza a szobákba.

Akkor ez mi... :F

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91611) Hocsika válasza Alex91 (#91610) üzenetére


Hocsika
tag

Külön a szobákat kábeleztem be a felső szinten, és egy tárolónak nevezett helyiségben vagy egy switch. Fizikailag a felső szint van összekötve, külön az alsó szinttől, mivel kábelt nem tudtam felvinni. Így érthető talán.

(#91612) Alex91 válasza Hocsika (#91611) üzenetére


Alex91
félisten

Akkor ott egy kicsit bonyibb lesz... Powerline-nal nem lehet felvinni a halozatot?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91613) Lali-213 válasza Gubek-Einste (#91606) üzenetére


Lali-213
senior tag

Milyen hátrányt szenvednék, ha én mondjuk 2 ax55-öt szereznék és nem egy ax56u-t vagy jobbat fő routernek?
Usb csatlakozás számomra nem annyira fontos.

(#91614) Hocsika válasza Alex91 (#91612) üzenetére


Hocsika
tag

Jó kérdés. Ezt még nem néztem. Van egy régi zyxel powerline otthon, azzal meglesem mire képes. Ha az nem nyerő, akkor valahogy wifin kell felküldeni a netet...

(#91615) zsolt734 válasza MaCS_70 (#91552) üzenetére


zsolt734
tag

Akkor, ha az igényeken változtatok (mesh helyett AP, WIFI helyett több kábel), talán 1db Mikrotik RouterBoard hAP ac3 LTE6 vagy RouterBoard wAP ac LTE6 elég is lenne.

A kérdés, hogy képes-e megosztani a USB-s nyomtatót?

(#91616) zsolt734 válasza zsolt734 (#91615) üzenetére


zsolt734
tag

Az első mondat is kérdés szeretett volna lenni, csak kifutottam a szerkesztési időből, elnézést érte!

(#91617) BaLee


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Ha az egy darab Asus routernek nem lesz elég jele az alsó szintre de a Mesh rendszerhez nem tudok ethernet kábelt lejuttatni egy másik (mondjuk AX55) routernek akkor megoldható a jelátivtel egy konnektorba dugható powerline adapterrel? Ez nem zavar be a Mesh-be? Pl. ilyenre gondolok: [link]

Vagy ennél jobb lehet WiFin a mesh? A routerek kb. egymás alatt lennének 3.5m-re egymástól de egy szinttel elválasztva (beton+betonas stb).

[ Szerkesztve ]

(#91618) sb


sb
veterán

Sziasztok!

Már korábban felmerült pár kérdésem de most bővíteném őket.
Ha a wifi hatótávot nézzük akkor van olyan modell az ajánlottak közül ami érezhetően jobb mint a többi? (AX55-56-58 és AX20-50-73-ban gondolkodtam)
Két helyre keresnék routereket vagy router+jelerősítőt de egyik helyen sem igazán megoldható a kábeles összeköttetés a 2. AP-hez.

1. Az egyik lakás, 90nm, és bár kb. a közepén van a router, az egyik irányba 2-3 fal (de lehet, hogy egy sarok is) belelóg légvonalban a kliens-router közé.
Ezt igyekszem majd kicsit áthelyezni, talán 1-1.5 falig le lehet vinni (1 fal + egy másik fal amin viszont jó eséllyel épp a szobaajtó a jel utjába esne legalább félig.)
Szóval fizikailag is próbálom megoldani de jó lenne ha wifiben esetleg erősebb cucc lenne.

Most egy N56U-t használok AC-sítve padavan fw-vel. Ez külső antenna nélküli, talán ennél lehetnek jobb "sünik" :)

A b. verzió pedig egy második AP/extender lenne ha a fenti nem elég. Ha wifin lóg és nem kábeles backhaul akkor van bármi előnye az Asusnak a TP-linkhez képest?

160MHz-es notijaim vannak így az elférne de nem létszükséglet. Asusból csak 58U-tól felfelé tudja, TP-linknél ez olcsóbban kijönne.
Mellette 2-3db AX telefon és tablet de a noti-telefon-tabletből csak 1-2 van egyszerre használatban és csak lightos netezésre, munkára. Még videózás vagy hasonló se nagyon van ami kicsit nagyobb terhelést adna.
500-as Vodafone net, desktop gép, NAS, torrent stb... kábelen van.

2. Családi ház
Itt is kb. középen van a router, terv szerint a kert felöli fal mellé kéne még egy AP, hogy a kert egy részét lefedje. Wifivel pl. ablakba rakva jó lehetne gondolom.
AC-s eszköz van 2-3db. PC, letöltés, filmnézés itt is kábelen van csak. Ettől függetlenül vmi minimál, árban nem drágább AX-es-re gondoltam AX10/20 pl.

Wifi-s backhaul csak akkor van normálisan szeparálva ha van rá külön sáv/antenna, ugye? Vagy ez ilyenkor hogy működik ha nincs, akkor is segít ha pl. 4x4 2x2 helyett? (Elvben kéne neki, hiszen akkor gyk. ugyanott szolgál ki mindent, legyen az végponti eszköz vagy vmi köztes...).

Köszönöm!

(#91619) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

Szüleimnek szeretnék routereket vásárolni.
Jelenleg UPC(vodafone) net van nekik.
Tul képen eddig nem volt semmi gondjuk a szolgáltató által adott routerrel míg lakáson belül voltak. De mivel kertes lakásban laknak így igény mutatkozna a részükről, hogy a kertben is elérhető legyen a wifi hálózat.

Semmi extra nincs náluk. csak egy laptop, tv, 2 telefon meg egy halom telefon minden vasárnap :D
(jönnek a gyerekek és az unokák látogatóba)
Szerintem nem kell wifi 6 sem. Elég lehet egy AC

Több routerre gondoltam. Egyet a lakásban hagynák egyet pedig kitennék a melléképületbe.
A két routert vezetékkel összekötném a hatékonyság miatt.

A lakás: 100nm kocka, téglaépítés. Sajnos nem központba kerül a router. Úgyhogy itt fontos lenne az erős wifi jel
A kert: A határ a végtelen. :D

Két márka felé húz a szívem. Asus, vagy TP-link
De inkább a második.
Úgyhogy ha lehet mindkét márkától kérnék ötletet aztán majd eldöntöm.

Asusnál aimesh, tp-linknél meg onemesh a neve annak, hogy a készülékek gond nélkül tudjanak "vándorolni"
De majd kijavítotok ha tévednék.

Nincs szükség az 5ghz re sem, de ha tudja az sem baj.
Antennánál jobban örülnék ha a 2.4ghz 3x lenne és nem 2x
Valamiért jobban hiszek benne. Egy 1043nd volt sokáig nekem, és a három antennával pirította a falakat

Esetleg az is opció, hogy ha kell távolról bele tudjak nézni ha gond adódna.
Bár ezt inkább lehet kikapcsolnám, ha stabil már a rendszer.

Összegben 35-45e ft lenne rászánva a rendszerre.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#91620) Alex91 válasza hódmaci (#91619) üzenetére


Alex91
félisten

[link]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91621) Hocsika válasza Alex91 (#91612) üzenetére


Hocsika
tag

Ahogy nézem [itt] elég jó áron van az AX58U. Éremes lenne alapnak megvenni most?

(#91622) Alex91 válasza Hocsika (#91621) üzenetére


Alex91
félisten

Ha nem wifi backhaul mesht tudsz epiteni, akkor jo valasztas. Ha wifi mesh lenne, akkor ez nem a legjobb valasztas, de a 3 savos eszkozok mondjuk eleg dragak…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91623) hódmaci válasza Alex91 (#91620) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Őket össze lehet kötni vezetékkel is akár?
Csak a stabilabb net miatt.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#91624) Alex91 válasza hódmaci (#91623) üzenetére


Alex91
félisten

[link]

Azert azt vedd figyelembe, hogy ethernet port nem sok van rajtuk, tehat vezetekkel nem igazan fogsz rajuk kotni semmit.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91625) hódmaci válasza Alex91 (#91624) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Asus vonalon mit ajánlanátok?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#91626) Hocsika válasza Alex91 (#91622) üzenetére


Hocsika
tag

Egyenlőre nem látok esélyt arra, hogy kábellel tudjak felmenni. Bár még a powerline-t nem tudtam kipróbálni...

(#91627) Gubek-Einste válasza Lali-213 (#91613) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gyengébb az AX55 így bizonyos terhelés esetén kevés lehet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91628) Gubek-Einste válasza BaLee (#91617) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Elvileg nem kellene miatta gondnak lennie.
Ha megfelelő minőségű az áramhálózat akkor jobb lehet a Powerline mint a wifi-s kapcsolat.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91629) Gubek-Einste válasza sb (#91618) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha a wifi hatótávot nézzük akkor van olyan modell az ajánlottak közül ami érezhetően jobb mint a többi?
Csak helyszíni teszt során forg kiderülni, hogy az adott eszköz mire képes az adott helyszínen.

Ha wifin lóg és nem kábeles backhaul akkor van bármi előnye az Asusnak a TP-linkhez képest?
Igen, TP-Link esetében csak repeater használható másodlagos eszköznek, Asus-nál bármilyen AiMesh kompatibilis eszköz beszervezhető.

Wifi-s backhaul csak akkor van normálisan szeparálva ha van rá külön sáv/antenna, ugye?
Igen

Vagy ez ilyenkor hogy működik ha nincs, akkor is segít ha pl. 4x4 2x2 helyett?
Előnyösebb tud lenne a jobb MIMO képesség.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91630) Gubek-Einste válasza hódmaci (#91625) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

AX55 és felette bármi megfelelő lehet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91631) hódmaci válasza Alex91 (#91624) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ez nem az M5 re vonatkozik?
Mert amit te ajánlottál az az M4

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#91632) Alex91 válasza hódmaci (#91631) üzenetére


Alex91
félisten

Ezek elviekben ugyanúgy működnek.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91633) Lali-213 válasza Gubek-Einste (#91627) üzenetére


Lali-213
senior tag

Vezetéken vagy wifin? Vagy esetleg mindkettőnél előfordulhat?

(#91634) Gubek-Einste válasza Lali-213 (#91633) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mindkettőnél előfordulhat.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91635) hódmaci válasza Gubek-Einste (#91630) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#91636) Brandynew


Brandynew
őstag

Akinek több falon kell átvinnie a jelet, annak tudom ajánlani a TP-Link Archer AX50-et, nekem megoldotta a problémámat :)

(#91637) Soma01 válasza Brandynew (#91636) üzenetére


Soma01
veterán

Milyen összehasonlítási alapod van? Milyen más routert próbáltál még ugyanazon a helyen?

(#91638) Brandynew válasza Soma01 (#91637) üzenetére


Brandynew
őstag

Mi Router 3G Padavan cfw

(#91639) Dragon3000 válasza Brandynew (#91636) üzenetére


Dragon3000
veterán

Óvatosan ezekkel a kijelentésekkel, mert lehet, ami nálad jó, az másnál nagyon rossz lefedettséggel fog menni, mert a wifi mindig is környezetfüggő volt.

(#91640) sb válasza Gubek-Einste (#91629) üzenetére


sb
veterán

Köszi.

Csak helyszíni teszt során forg kiderülni, hogy az adott eszköz mire képes az adott helyszínen.

Konkrétan nyilván ott fog. Amiben esetleg lehet tapasztalatotok az az, hogy:
- Amit leírtam abszolút skálán hol van: 2 falra lehet, hogy azt mondjátok felejtős bármilyen routerrel 5G-n normális, stabil vétel.
- Konkrét modellre esetleg van tudás: az említett belső antennás N56U-hoz képest milyenek a külső, több antennásak.
szerk: Most látom, hogy az N56U 2+3 antennás? Az AX56-58 pedig 2 ill. 4? A belső vs külső kialakítás azért még biztos jelent különbséget a külsők javára, nem?

Igen, TP-Link esetében csak repeater használható másodlagos eszköznek, Asus-nál bármilyen AiMesh kompatibilis eszköz beszervezhető.

Köszi, ezt sikeresen elfelejtettem. Viszont a fenti esetekben elég lehet a repeateres setup is, nem? (1. eset mákkal 1db router, rosszabb esetben +repeater. A 2. eset pedig biztosan repeateres.)
Ha 1-2 aktív eszköz van csak és jó eséllyel kb. váltva működnek, vagy a routerhez csatlakozva vagy a repeaterhez, tehát nincs masszív egyidejű használat mindkettőn keresztül, akkor van ennek bármi hátránya?

@Brandynew
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#91641) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Hülye kérdésem van, előre is sorry. Tervezgetem a hálózatot a házba, ahová költözünk, és ha netán kelleni fog még egy router (amennyiben a meglévő nem fedi le az egész házat), AiMesh esetén a node-ot közvetlenül kell mindenképp a routerhez csatlakoztatni? Ergo switch nem lehet köztük? Fali UTP csatik egy helyre futnak össze. Oda tennék egy switch-et, és itt lenne az Asus router (AP módban a HGW után; ill. mesh esetén ez lenne a "fő router"). Emeletre meg ha kell tennék még egyet, ez volna a node, csak ezt nem tudom biztosra, hogy mindenképp közvetlenül kell-e a routerbe dugni, vagy úgy is menni fog, ha köztük van a switch? Vagy az is működhet, ha a node-ot bedugom a fali csatiba, aminek a másik végét meg nem a switch-be dugom, hanem a routerbe? Így igazából nem lenne köztük a switch csak a fali csatlakozó rész.

(#91642) Alex91 válasza Gabesz87 (#91641) üzenetére


Alex91
félisten

[link]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91643) Alex91 válasza sb (#91640) üzenetére


Alex91
félisten

Most látom, hogy az N56U 2+3 antennás? Az AX56-58 pedig 2 ill. 4? A belső vs külső kialakítás azért még biztos jelent különbséget a külsők javára, nem?

Optikai tuning? :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91644) Gabesz87 válasza Alex91 (#91642) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ó, szuper, köszi! :R

(#91645) woodworm válasza sb (#91640) üzenetére


woodworm
veterán

"Most látom, hogy az N56U 2+3 antennás?"

Szerintem 2+2 lesz az, úgy emlékszem a pcb-re van integrálva. Érdekes ez a belső vagy külső antenna kérdés, mert volt mindkettőből negatív és pozitív tapasztalatom is.

(#91646) Gubek-Einste válasza sb (#91640) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha 1-2 aktív eszköz van csak és jó eséllyel kb. váltva működnek, vagy a routerhez csatlakozva vagy a repeaterhez, tehát nincs masszív egyidejű használat mindkettőn keresztül, akkor van ennek bármi hátránya?
A repeater-eknek előnytelenebb a kialakítása/elhelyezhetősége a sima router-ekkel szemben.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91647) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.
Egy huawei AX3 pro routert használok. Vennék mellé még egyet, és kábellel kötném össze a kettőt. A wifin rájuk csatlakoztatott eszközök váltanak közöttük ? egy ssid - jelszó ?
Mesh ha jól tudom ??

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#91648) tha_answer válasza rostiron (#91647) üzenetére


tha_answer
őstag

igen
https://consumer.huawei.com/en/routers/ax3-quad-core/

(#91649) Jim74


Jim74
nagyúr

Sziasztok!

AiMesh hálózatra vezetékes backhaul-lal melyik a jobb választás (2 db kellene)?
ASUS AX68U, vagy AX58U? (Az áruk ne legyen szempont a választásnál.)
Kb. 10-15 eszköz lenne rajta, ebből kb. 4-5 vezetéken (az egyik egy NAS), a többi Wifi-n.

Köszönöm a segítséget :R.

[ Szerkesztve ]

(#91650) sb válasza Alex91 (#91643) üzenetére


sb
veterán

Hátőőő... inkább arra gondoltam, hogy antennánál számít a méret, forma, amit belül nehezebb megoldani. Meg ott a pcb, más elektronika amitől jobb ha távolabb van. Kívül lehet esetleg irányítani vagy fizikailag jobban elkülönítve több antennát a jel is több úton terjedhet fizikailag. Emlékeim szerint ilyesmi előnyök lehetnek. ?

@woodworm
Hivatalos leírást nem találtam, máshol 2+3-at írnak ami furcsa a sávokat látva. De mintha disassembly-s videóban is 3 lenne a pcb egyik oldalán.
Mindegy igazából, csak fura volt...

@Gubek-Einste
A repeater-eknek előnytelenebb a kialakítása/elhelyezhetősége a sima router-ekkel szemben.

Köszi. A házban valószínűleg ez nem gond. Még ránézek lehet-e egyáltan normális árban kapni őket mert ahogy látom, a TP-Link Extender újan elég drága. Használt, esetleg csak AC-s második routert meg relatíve olcsón be lehet szerezni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.