Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91401) petyus_ válasza Soma01 (#91400) üzenetére


petyus_
senior tag

Pár hétig lenne mobilnet, utána már kábelről menne (nem tudom, hogy optikai-e, vagy milyen sebességű lesz), de ahhoz is ezt használnák, mert a mostani elég gyenge, tehát mindenképp le kell cserélni.

(#91402) Soma01 válasza petyus_ (#91401) üzenetére


Soma01
veterán

Jaa. Akkor nehogy azt vedd! Keress valamilyen Huawei routert, minél újabbat. pl. B535

(#91403) Dragon3000 válasza petyus_ (#91401) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ideiglenesre nem lenne jó egy régebbi telefon, aminek a mobilnete lenne megosztva wifi-n? Mert utána az MR100 áránál olcsóbban is lehet olyan routert venni, ami még a gigabites nethez is elég.

(#91404) DGery


DGery
aktív tag

Sziasztok!

■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
2 szintes tégla ház, a rajz szerinti felosztásban. Az alsó szint egy légtér ahol szükséges a wifi. Vasbeton födém, a lépcsőház nincs lefalazva, a felső szinten gipszkarton falak. Szomszéd nincs.
A router a piros x-el jelölt helyen van az alsó szinten, a kék x helyére (a felső szinten) tudnék MESH esetén második eszközt elhelyezni

■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
vezeték nélkül 2 telefon, 1 iPad, 2 laptop, 1 Tv, vezetékkel 1tv, 1NAS, 1RasPi
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!
50k-ig bezárólag, ha belefér

■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?
max 500mbps-es Vodafone net lesz elérhető az elkövetkező években, hálózatfejlesztés nem várható.
MESH hálózatot szeretnék kiépíteni, de ha tudtok olyan eszközt ajánlani ami a piros x-el jelölt helyen kiszolgálhatja kellő stabilitással a felső szintet is, akkor annak is örülnék.
(Jelenleg egy Asus AC57u v1 van Padavannal, és a felső szint túlsó sarkában van, hogy eldobja a kapcsolatot...)

Köszönöm a segítséget!

by DGery® c.o. ///// MacBook Air M1/ iPhone 12 128GB / iPhone SE 2020 / iPad 9 WiFi only 64GB / Apple Watch Series 5 / Xiaomi Mi Scooter 3 / HP EliteBook 850 G7 / Dreame D10s Pro / iKier K1 12W

(#91405) BB9000 válasza kodmen (#91399) üzenetére


BB9000
senior tag

Nem javaslom a 48-as POE switch-et otthonra, mert nincs rá szükség és nagyon drága.
Csak a kamerákhoz kell a POE, oda viszont nem kell Gigabit. Pont azért javasoltam amit javasoltam. Ha 8 nál nincs több kamera, akkor az tökéletes lesz.
A központi switch-re nem kell minden aljzatot rákötni, csak azt, amin van eszköz, vagy állandóan, vagy csak időnként. Ha 16 nál több vezetékes LAN-ra dugott eszközöd van, /vagy lesz/ akkor természetesen vegyél egy nagyobb központi switch-et. A leírásod alapján nekem úgy tűnt, hogy 16 port elég kell legyen oda. A kamerák úgyis a másik switch-en lesznek, és sok egyéb cucc WiFi-s, aminek nem kell kábel. Az AX55-ös routerek a központi routerrel direkt összeköttetésben lesznek, tehát azok se foglalnak le switch portot.

(#91406) kodmen válasza BB9000 (#91405) üzenetére


kodmen
tag

Értem. A normál eszközökből tényleg nem kell mind. A POE eszközök száma még kérdéses. Egyelőre csak kb 5 kamera lesz, de tervben van, hogy egy elektromos radiátorszelep működtető (aktuátor) és a vezérlő mikrokontroller is így lenne hálózatra és tápra kötve. Azokból kell vagy 15. Mivel azonban DIY projekt, és kísérletezek a Zigbee-vel is, jelenleg a megvalósulás és annak időtávja kérdéses. Éppenséggel későbbi bővítés is reális.

Az alhálók leválasztását hogy tudom megtenni? A routerben? Egy port menne a switch-hez, és erre mennének az AP-k, így meg van a belső háló. Egy másik switch-re menne másik port, ami nem megy a netre, ez lenne a második alháló. Így viszont az AP-ket nem tudom használni az IOT eszközökre, külön AP-t kell a második alhálóra. Vagy a switch-ben választható szét a két alhálózat? Az AP-k hogy tudnak 2-3 féle WiFi-t (2 alháló, egyik 5 és 2,4 GHz) sugározni? A Router technikai adataiból arra tudok következtetni, hogy 3-3 vendég WiFi-t (vagy csak vendéghálózat szabályt? "Maximum Guest Network rule : 2.4GHz x3, 5GHz x3" ) lehet sugározni, remélhetőleg ezeknél szabályozható az internet / belső háló elérés, ha pedig ezt a mesh is átveszi, akkor dombon a tanya! :C

Remélem nem vagyok túl szőrszálhasogató, próbálom megérteni, hogy meg is feleljen a kívánalmaknak, és be is tudjam üzemelni.

(#91407) tha_answer válasza kodmen (#91406) üzenetére


tha_answer
őstag

nem veletlenul emlitettem egy layer 3 switchet. ott ugy pakolgatod a halokat ahogy akarod.

(#91408) BB9000 válasza kodmen (#91406) üzenetére


BB9000
senior tag

Az eddig felvázoltak alapján ez a hálózat összetettebb, mint amit az eddig csepegtetett részinformációk alapján itt a fórumon röptében normálisan meg lehetne tervezni. Megérné egy komplett hálózati tervet készíteni ill. készíttetni. Olyat, amiben minden általad elvárt szempont és elképzelés benne van. Olyasvalakire kellene ezt bíznod, aki egyaránt figyel a pénztárcádra és a biztonságra valamint jól ismeri a ma kapható hálózati eszközök nyújtotta lehetőségeket.

(#91409) Gubek-Einste válasza DGery (#91404) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Két darab Asus AX55 még talán belefér az 50k-s keretbe.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91410) kodmen válasza BB9000 (#91408) üzenetére


kodmen
tag

Ez az út valóban egyszerűbb, de bízom benne, hogy - egy kis segítséggel - megbirkózom ezzel a feladattal is. :-) Persze előtte jól körbe kell járni a kérdést, az első posztban benne van a lényeg, később azt fejtettem csak ki.
Elég jónak tűnik a MikroTik CRS328-24P-4S+RM Cloud Router Switch (130eFt): AK
Erről elmennének első körben a kamerák, felhős cuccok és belső háló, illetve WiFi IOT, marad a vezetékes IOT (vezérlés), amihez majd kell még egy poe eszköz. A külső 12V tápegység UPS szempontjából nekem jobb lenne, bár gondolom a 48V-ot könnyebb 230-ból előállítani.
Mondjuk a fenti összeget nem szeretném 3-5 év múlva újra kiadni, márpedig esélyes, hogy kell. Erre tekintettel mégis érdemesebb egy külön poe Switch használata?

Találtam EZT a leírást, valami ilyen kellene nekem is, azt hiszem.

(#91411) kodmen


kodmen
tag

Egy Ilyen eszköz jó lenne AP-nek, hát nem éppen olcsó...

(#91412) tha_answer válasza kodmen (#91410) üzenetére


tha_answer
őstag

ekkor halonal mar erdemes amit lehet azt kulon.
kulon tuzfal.
kulon l3 switch.
kulon poe switch.

ha magad sem tudod mi merre hany meter olyat erdemes ami modularis es ugy tudod varialni ahogy akarod kesobb,illetve ha kiesik vmi akkor olcsobb cserelni.
meg persze a spof.

[ Szerkesztve ]

(#91413) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Korábban már írtam, hogy a jelenlegi Xiaomi Mi Router 3G-mmel több falon keresztül néha laggol a 4K-s tartalom tévére átvitele, így szeretnék egy másik routert, amivel ezt ki tudnám küszöbölni. Nem kell, hogy sokkal jobb legyen, épp csak annyival, hogy ne laggoljon a 4K stream.

Írtátok is és tudom is, hogy egy másodlagos eszköz lenne a megoldás, de sajnos sehogy nem tudom megoldani ezt, nem részletezném, hogy miért.

Szóval mégiscsak megpróbálkoznék egy erősebb routerrel, 1x1 MIMO-ban, AC-n keresztül kellene, hogy jobb legyen a jelenlegi eszközömnél.

Mit ajánlanátok max. 30 ezer Ft-ig? Valaki írta a Xiaomi AX3600-t, de olvastam róla véleményeket és nagyon lehúzták, mondván, gyenge a jel, amit sugároz. Akkor most mi a valós?

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

(#91414) Alex91 válasza Brandynew (#91413) üzenetére


Alex91
félisten

Az alap europai Xiaomi AX3600 valoban nem nagy szam hatotav takinteteben. De ha ramokoljak a kinai firmware-t, akkor nagyobb adoteljesitmennyel tudja nyomni. Jo, kinaiul fog veled kommunikalni :D .

Szerintem senki se tudja megmondani, hogy nalad esetleg melyik router lenne kicsivel is jobb lefedettsegu. Itt valoban tobb eszkoz kellene a biztos sikerhez, esetleg tobb penz, vagy proba szerencse…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91415) Soma01 válasza Brandynew (#91413) üzenetére


Soma01
veterán

Mi az az 1x1 MIMO?
A tv felőli WiFi egységet nem tudod kicserélni vagy egy jobb, külön eszközt oda tenni?

(#91417) Brandynew válasza Soma01 (#91415) üzenetére


Brandynew
őstag

Teveokosito, nem tudok bele masik wifi adaptert tenni.

(#91418) woodworm válasza Brandynew (#91413) üzenetére


woodworm
veterán

Nagy eséllyel most sem az adó teljesítményével van gond, hiába veszel "erősebb" routert, ha a kliens a gyenge.

A routeren próbáltad más a padavant?

[ Szerkesztve ]

(#91419) Brandynew válasza woodworm (#91418) üzenetére


Brandynew
őstag

Igen, Padavan van rajta...

(#91420) DGery válasza Gubek-Einste (#91409) üzenetére


DGery
aktív tag

Köszönöm, utánanézek.
Esetlegesen 1 eszköz esetén (piros x helyen) lenne valami ami biztosíthatná a lefedettséget? Mert közben átgondoltam, és lehet mégsem olyan egyszerű megoldanom a másodlagos eszköz elhelyezését....

by DGery® c.o. ///// MacBook Air M1/ iPhone 12 128GB / iPhone SE 2020 / iPad 9 WiFi only 64GB / Apple Watch Series 5 / Xiaomi Mi Scooter 3 / HP EliteBook 850 G7 / Dreame D10s Pro / iKier K1 12W

(#91421) Alex91 válasza DGery (#91420) üzenetére


Alex91
félisten

Vezeteket nem tudsz oda huzni, vagy mas gond is van?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#91422) Ferenc874


Ferenc874
csendes tag

Hello.
Egy viszonylag erős hardverrel rendelkező routert keresek, Wifi nem szempont, csak vezetékes módban lenne használva. Asus-okat nézegettem, de nem tudom melyik lenne a megfelelő. AC86U?
VPN, Zoom, Teams, letöltések, játék a főbb használati terület (több vezetékes gép van illetve switch, access pointok). 1000/40 Mbps az internetszolgáltatói csomag.

[ Szerkesztve ]

(#91423) Multibit válasza Ferenc874 (#91422) üzenetére


Multibit
veterán

Ha wifi nem szempont, akkor építs routert! A drága konzumer routerek általában a túltolt wifi konfig miatt drágák. Költs inkább arra, amire valóban szükséged van!

(#91424) Soma01 válasza Brandynew (#91417) üzenetére


Soma01
veterán

Jó. Lan csati van azon az okisítón? Vagy csak egy kis HDMI adapter az egész?

(#91425) Gubek-Einste válasza Ferenc874 (#91422) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus AX58U és felette lenne az ajánlott, AC-s eszközt már nem érdemes venni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91426) Brandynew válasza Soma01 (#91424) üzenetére


Brandynew
őstag

Hmmm, van. Arra gondolsz, hogy valami LAN-os wifi adaptert vegyek? Van ilyen?

(#91427) Soma01 válasza Brandynew (#91426) üzenetére


Soma01
veterán

Igen, erre gondoltam és van ilyen. Most nem tudom, mi az ajánlott, de a tobbiek tudják majd. Szóval egy ilyennel jobban jársz majd, mert sokkal jobb antennákkal van felszerelve, mint a beépített eszközök és persze jobban el tudod helyezni egy olyan helyre ahol jobb a vétel. Lehet, hogy ez csak pár méter, akár lehet csak magasabbra kell tenni.

(#91428) Sanyi.mTs válasza Multibit (#91423) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Építésen én is gondolkodtam.
Tudnál linkeket adni merre kezdjek el nézelődni? Persze jó lenne költséghatékonyan megoldani 1G/1G-s nethez.

(#91429) tha_answer válasza Sanyi.mTs (#91428) üzenetére


tha_answer
őstag

1gbs ppoehez erdemes legalabb:
3ghz x86
intel quad nic
a tobbi lenyegtelen kb

(#91430) Multibit válasza tha_answer (#91429) üzenetére


Multibit
veterán

Előbb utóbb kiegészítőket fog telepíteni a pfSense/OPNsense alá, vagy méretes blokklistákat fog aliasként használni, így fontos lesz a memória méret is.

[ Szerkesztve ]

(#91431) Multibit válasza Sanyi.mTs (#91428) üzenetére


Multibit
veterán

(#91432) tha_answer válasza Multibit (#91430) üzenetére


tha_answer
őstag

felteteleztem h 4gb min belerak.
nem kell bele 16gb...

(#91433) Multibit válasza tha_answer (#91432) üzenetére


Multibit
veterán

nem kell bele 16gb
Általában nem, de ha Sensei-t használ az ember, bármi előfordulhat... :)

(#91434) tha_answer válasza Multibit (#91433) üzenetére


tha_answer
őstag

de akkor nem "epiti" a routert hanem vesz egy rackszekrenyt es belerak egy servert majd azon futtatja a tuzfalat.

(#91435) Sanyi.mTs válasza tha_answer (#91429) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Én 25-30k-ra számítottam volna kompakt méretben (kb egy 5 portos switch mérete), de ezek alapján legalább a duplája és még nagyon utána kéne olvasni.

(#91436) Mr-Pamacs


Mr-Pamacs
senior tag

Sziasztok.

Vettem két TP-Link Deco M9 Plus routert. Szépen működnek de a leírásban azt írták hogy meg lehet oldani bluetooth eszközök jelének továbbítását is. Ezt hogy kell? Gépről a bluetoothos fülesnek a jelét szeretném a hálózatra feltenni hogy a házban bárhol tudjam használni ahol a routereknek van jele.

(#91437) Dr.NX válasza Mr-Pamacs (#91436) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

A manual szerint BT okoseszközöket tudsz vele menedzselni:
Deco M9 Plus not only delivers seamless wireless connectivity, but also acts as a smart home control point, letting you replace your older smart hubs.
It connects Wi-Fi, ZigBee and Bluetooth devices to your network and lets you manage them from the Deco App. Whether you're on the couch or on the go, you're always in reach of your lights, thermostats, switches and door locks. Follow the steps below to add smart home devices to your Deco network.

Elfogadom a sütiket.

(#91438) dchard


dchard
veterán

Érdeklődnék tudja-e valaki hogy a TP-Link AX55 mikor lesz kapható itthon?

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#91439) Barnahalo


Barnahalo
tag

Sziasztok!
Az összefoglalóban található 4G-s routereken kívül van még olyan, ami ajánlott?
Az MR400-nál nem kell jobb tudásúnak lennie. Árban is 35-45ezer körüli, de ha van olcsóbb, az sem baj. :R
Nálunk a 4G-s jel max. 100-120mbps. (Telekom)

(#91440) Gubek-Einste válasza dchard (#91438) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ilyen info-kat nem lehet előre tudni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91441) Gubek-Einste válasza Barnahalo (#91439) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Sajnos a SIM kártyás eszközök elég drágák.

Ajánlható eszközök: TP-Link Archer MR200/MR400/MR600, Asus 4G-AC53U/4G-AC55U/4G-AC68U/4G-AC86U/4G-AX56, D-Link DWR-953, Huawei B525/E5180 (Cube)

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#91442) dchard válasza Gubek-Einste (#91440) üzenetére


dchard
veterán

Megelégedtem az X50-nel (nem magamnak veszem), bár az AX stack-eket elnézve lassan az 521MB RAM is kevés lesz... Qualcomm-nál például fél giga ram mellett patch-elik a drivert, hogy "beleférjen" ebbe a mennyiségbe... (limitálják többek között a maximálisan csatlakoztatható kliensek számát is).

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#91443) -ZeeZee-


-ZeeZee-
senior tag

Üdv!

Lányoméknak kellene 4G router albérletbe (sajnos a vezetékes nem lehetséges különböző körülmények miatt...). Telenoros hipernet lenne, ehhez kellene kiválasztani a legjobb routert, ebben kérnék segítséget. Jelenleg ezek vannak:
1. Huawei B535-333 desktop router - router, LAN portokkal, bár lehet, hogy nem lenne használva. Nekem ez a legszimpatikusabb, de én vezetékpárti vagyok.
2. Huawei B628-265 asztali router - router, LAN portokkal, lásd fent.
3. Huawei E5785 router (92c) LTE - szappantartó. Mobil, de kevés szabvánnyal.
4. ZTE MF971R hordozható router - szappantartó II. Mobil, több szabvány, gyengébb akku.

Szóval ezekből kellene kiválasztani a legjobbat. A környezet: Budapest belváros, nem tömb, de soklakásos ház, gondolom sok AP-vel. 2 szobát kellene ellátni, amik "L" alakban vannak. Az egyik az "L" egyik végében, a másik a másik végében, köztük folyosó, max. 2 fal. A fal valószínűleg vastag tégla, mert régi építésű a ház. Amit ki kellene szolgálni: 2-3 db telefon, 2-3 db laptop, esetleg 1 TV.

Előre is köszönöm. :R

(#91444) DGery válasza -ZeeZee- (#91443) üzenetére


DGery
aktív tag

Szia!

Ha nem szeretnék hordozni mindenfelé, akkor mindenképp az első kettőt ajánlanám.
Sógoroméknak régi kőházban B535 van. Eleinte játszottak a router elhelyezésével, mert eléggé leárnyékolnak a falak, de sikerült a lakáson belül olyan helyet találni, ahol max a térerő és így a netsebeség elég jónak mondható és nagjából a ház közepén van.
WiFi jele nem a legacélosabb, de a ház adottságai miatt (eleve, hogy kb 60-80cm-esek a falak, 17m hosszú a ház) alapból számoltunk azzal, hogy kell beiktatni repeater-t (2db Xiaomi Mi Range Extender Pro). Azokkal a kapcsolat folyamatos, és így összességében nem panaszkodhatunk a B535-re sem.
Szolgáltatásait tekintve tényleg nem a legpazarabb, de jól használható eszköz.

Szappantartókhoz csak annyit, hogy egy volt kollégám használ évek óta Huawei eszközöket, és azzal a beépített kis méretű antenna miatt voltak gondjai régenében, nem volt megfelelő a térető, illetve a wifi gyengébb, mint egy asztali eszköz esetén. Cserébe ott a beépített aksi, illetve egy powerbankról a végtelenségig elüzemel...

by DGery® c.o. ///// MacBook Air M1/ iPhone 12 128GB / iPhone SE 2020 / iPad 9 WiFi only 64GB / Apple Watch Series 5 / Xiaomi Mi Scooter 3 / HP EliteBook 850 G7 / Dreame D10s Pro / iKier K1 12W

(#91445) -ZeeZee- válasza DGery (#91444) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Köszönöm a tapasztalatokat, én is így gondolkodom, de a mai fiataloknak nem biztos, hogy a helyhezkötés jó ötlet => szappantartót szeretnének...

(#91446) kory24


kory24
őstag

Sziasztok!

ASUS RT N18U tudom régi, eddig vdsl nethez tökéletes volt.

Azonban hamarosan nagyobb netünk lesz 1000/1000.

Ahhoz is elég lehet? Vagy ahhoz már erősebb, újabb hw kellene?

Csak vezetékesen számít, wifi nem lényeg.

2 PC 1PS és 1 TV van rá kötve.

(#91447) adika4444 válasza kory24 (#91446) üzenetére


adika4444
addikt

Tudja majd NAT-olni a gigabitet, de pl. torrentnél - ha sok szálon megy - lehet probléma az erejével, illetve annak hiányával.

üdv, adika4444

(#91448) kory24 válasza adika4444 (#91447) üzenetére


kory24
őstag

Esetleg melyik mostani modell ajánlott utódként?

Maradnék ASUS-nál, wifi nem szempont.

Torrentezni szoktam... :)

Ha jól nézem összefoglalóban AC65P ?

[ Szerkesztve ]

(#91449) Dr.NX válasza kory24 (#91448) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Összefoglalóból:
20-30 ezer Ft: Asus AX55
AC65P is jó lehet, jó ára van most.
30 ezer Ft felett: Asus AX56U/AX58U

[ Szerkesztve ]

Elfogadom a sütiket.

(#91450) kory24 válasza Dr.NX (#91449) üzenetére


kory24
őstag

Köszi!

Még annyit, hogyha teljesen eltekintünk wifi képességektől, akkor is érdemesebb a AX56U-t venni az AC65P-vel szemben?

Erősebb hw-ben és vajon van is szükségem arra a + erőre ha igen? :)

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.