Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-05 18:35:36

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66251) Gambito


Gambito
tag

Sziasztok korábban már iirtam hogy leszeretném cserélni a korábbi routerem, mert haldoklik.

gigas nethez foleg vezetékes és kb 5-6 másik eszkoz wifis használatához ez elegendo lenne e egy panel lakásba? Leakciozva találtam ezt a terméket: https://ipon.hu/shop/termek/tplink-archer-c5-ac1200-vezetek-nelkuli-dual-bandes-gigabites-router/718057.

koszi a válaszokat

(#66252) Gubek-Einste válasza Gambito (#66251) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen, megfelelő lesz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#66253) Gambito válasza Gubek-Einste (#66252) üzenetére


Gambito
tag

köszi

(#66254) Soma01 válasza krt-823 (#66248) üzenetére


Soma01
veterán

Pár hozzászólással fentebb van egy nagyon hasonló eset. Olvasd el az oda vonatkozókat is.
AP funkció elég, vagy kell router funkció is? 5 GHz
-et is kell tudnia vagy elég a 2,4? Az elhelyezhetőség miatt a PoE előny szokott lenni. A soho routerekre nem jellemző, hogy meg lehet őket így taplálni. Az AP-kat többnyire igen, és kicsit olcsóbbak is.

(#66255) 2ozz válasza krt-823 (#66248) üzenetére


2ozz
tag

"A terv szerint 20 aljzat lesz TV-kbe kötve, RPi-kbe kötve (IPTV + streamek) illetve konzolokba és egy NAS-ba."

Na álljunk meg egy picikét, ez a hálózat akkor még nincsen készen?
Mi van készen belőle? NAS-t például már megvetted? Esetleg a kiállásokhoz oda van már kábelezve?

Nálam most egy ilyen üzemel, USB-n rajta ficeg egy 2TB HDD, de HUB-al is elmegy.
https://www.tp-link.com/hu/products/details/cat-9_Archer-C1200.html

Nem egészen értem mit szeretnél csinálni és mire akarod használni, de amit te itt szeretnél az már egészen komoly hálózat és a bekonfigurálása sem lesz gyerekjáték.

Tanácsom: Gondold át, hogy egy 24portos switch + egy komolyabb AP + egy router nem érné e meg jobban.
Egy routeren általában van 4 LAN port, ez két router-el számolva 8, abból hogyan lesz 20?

24 portos gigabit-es switch: https://www.aqua.hu/hp-1620-24g-switch-jg913a-313731.html

Csak hogy tudj mivel kalkulálni.

(#66256) Soma01 válasza 2ozz (#66255) üzenetére


Soma01
veterán

"Tanácsom:..." :K Így van...!
Annyi, hogy nem egy, hanem 2 db AP kell majd valószínűleg. Lehet eleinte nem is kell router, mert a szolgáltatóé elég lesz indulásnak. Aztán ha nem, még be lehet tenni egyet később is. (de betervezni be kell, természetesen egy "csak" vezetékeset) Egy JÓ switch és két JÓ AP kell, az biztos!

(#66257) 2ozz válasza Soma01 (#66256) üzenetére


2ozz
tag

"Lehet eleinte nem is kell router, mert a szolgáltatóé elég lesz indulásnak"

Ne haragduj, de azokat a HGW-ket én nem tartom sokra, sőt, még annyira se... :DD

Azokat a router-eket hoznak inkább hagyjuk, ha besétálok a boltba és leveszek egyet a polcról 10ezerért, jobban járok, mint a szolgáltató eszközeivel. (DIGI, UPC, T-COM)
A többivel még nem volt dolgom, de erősen kétlem hogy a High-End kategóriából válogatnának, amikor kábelcsatornára sem futja nekik. :D

[ Szerkesztve ]

(#66258) Soma01 válasza 2ozz (#66257) üzenetére


Soma01
veterán

Persze, ez igaz! De a belső hálózati forgalom a witch-en megy keresztül úgyis. Ezért írtam, hogy alap dolgokra elég szokott lenni a szolgáltatóé is. Aki többet szeretne, az meg vesz magának komolyabb routert. De ez igény függő, nem kell mindenkinek. Bár, egy jó QOS mindenkinek jól jön(ne). :U

(#66259) 2ozz válasza Soma01 (#66258) üzenetére


2ozz
tag

Ha már így belementünk igazad van, hogy alap dolgokra (WiFi-zenek a telók meg a notik, esetleg pár TV), arra tökéletes.

Ami viszont már off, de nem tudom magamban tartani, hogy határozottan haragszom ezekre a szolgáltatói WiFi-s HGW-kre, mert beszerelik még a "nagymamánál" is, aki csak a telefont meg a TV-t használja (okoscsomagbanoccsóbb).
Viszont a WiFi-t meg folyton benyomják rajta és feleslegesen terhelik vele a csatornát, úgy hogy egy eszköz sincsen rajta... Te meg szaladgálsz a WiFi analyzer-el a lakásban hogy melyik csatornára kellene állítani, de mind rottyon van... :DD
És itt most nem a családi házas övezetre gondolok, hanem például egy lakótelepen, ahol csak 10emeletes panelházak vannak.

[ Szerkesztve ]

(#66260) faltumd96


faltumd96
csendes tag

Sziasztok! Én is routert keresek; sikerült elvesznem a Tenda, Xiaomi és egyéb csodák világában, de mivel nincs ilyen téren tapasztalatom szeretném kikérni a véleményeteket is.

Routert az alábbi meggondolásokkal keresnék:
A hatótáv alapvetően nem fontos, kollégiumban és albérletben lesz használva az eszköz.
Az internet sebessége nagyjából 100Mbps.
Egyszerre maximum 5-7 eszköz használná. A többség a 2.4 GHz-es sávot.
Nagyjából 15k-t tudok rászánni.

A legfontosabb számomra a minnél jobb wifi-s sebesség, majdnem az összes eszközünk arról fogja elérni a hálózatot. Nem gond, ha a konfiguráció nagyobb hozzáértést igényel a webes kattintgatós felületnél, ill. plusz pont az eszköznél, ha jó minőségű OpenWRT/Tomato firmware érhető el rá.

Köszönöm a segítségeteket!

(#66261) shapphire


shapphire
tag

Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hogy a TP Link TL-WR940N típusú routerrel milyen tapasztalatok vannak? (Ez már a fekete burkolatú, verzió számot nem tudok)
Egyszintes tégla házba kellene + előkert. Maximum 3-4 klienshez.
Köszi a válaszokat!

(#66262) Multibit válasza 2ozz (#66259) üzenetére


Multibit
veterán

Ha benézel a Digi netes topikba, sokan elégedetten használják a szolgáltatói kütyüket.
Mellesleg, ha vásárlás előtt olvastad volna ezt a topikot, most nem Archer C1200-asod lenne ;]

(#66263) Multibit válasza shapphire (#66261) üzenetére


Multibit
veterán

Alacsony netsebességhez (<100 Mbps) elvileg jó lehetne, de
- ezzel a routerrel a LAN-od sebességét is 100-asra redukálod (feltéve, ha nem használsz gigás switchet)
- bebetonozod magad a múltba.

Tényleg akkora gond megvenni helyette egy 1043ND-t?

(#66264) shapphire válasza Multibit (#66263) üzenetére


shapphire
tag

Először is köszi a gyors választ!
Nem írtam, de 30 megás csomaghoz lenne. Arra gondolom így elég lesz. Ahol lakom, itt fejlesztéssel lesz ez a csomag elérhető. Gigás switchet eddig csak képen láttam. :)
Amúgy hajlanék nem bebetonozásra, de ilyen hálózathoz lehet, hogy kár lenne az x ezerrel drágább model.

(#66265) 2ozz válasza Multibit (#66262) üzenetére


2ozz
tag

Bocsi, de most nem tudlak követni, mi is a gond az AC1200-al?

Igen, mindenki elégedett vele de ugye nem mind1 hol használja és mire...
Ha csak a telefonomon neteznék vele egy tégla házban, akkor lehet én is elégedettebb lennék, de nálam más a helyzet...

Úgy gondolod a UPC-s vagy T-Home-os jobb? Bizonyára ahol te laksz ott jobb, ahol én találkoztam vele, csak a probléma volt velük. (Vagy a felhasználó igényeivel nem volt öszhangban)

(#66266) krt-823 válasza Soma01 (#66254) üzenetére


krt-823
csendes tag

Két routerre azért gondoltam, mert ha az egyik meghal, át tudja venni a szerepét a másik. Így elsőre elég lenne a 2,4GHz, mert alig van zavaró wifi. (3 szomszédot látni gyengén)

(#66267) krt-823 válasza 2ozz (#66255) üzenetére


krt-823
csendes tag

A kábelezés kész, most az aktív eszközöket szeretném beszerezni/ beüzemelni. A 20 aljzat 3 db 8 portos switchbe lesz bekötve (ha valami történik, ne haljon le minden). Ugyan ezért szeretnék két azonos routert is, az egyiket routernek a másikat APnak

A NAS már meg van az egy ZyXel NSA320S

Nem érzem komolynak, igazából minden végponton csak egy-egy RPi (5db) vagy tv (5db) lesz, néha egy-egy laptop, illetve majd ha lesz, akkor konzol a gyerekeknek. Nem lesz minden aljzat folyton használva, inkább alkalomszerűen.
A lényeg, hogy a NAS-t elérjem minden honnan kábellel és a RPi-k is kábellel legyenek bekötve, mert azon keresztül akarok majd IP TV-t nézni, illetve filmeket/sorozatokat netről. (Kodi+Exoshark)

(#66268) krt-823 válasza Gubek-Einste (#66250) üzenetére


krt-823
csendes tag

A három router között mik a legnagyobb különbségek?

(#66269) MaCS_70 válasza 2ozz (#66265) üzenetére


MaCS_70
félisten

Éppen hogy nem mindenki elégedett az AC1200-assal, sőt, kifejezetten sokat volt szó arról, hogy nem megbízható, instabil, újraindulgató eszköz a SoC miatt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#66270) 2ozz válasza MaCS_70 (#66269) üzenetére


2ozz
tag

Hm... fura, nekem nincsen vele gondom, hónapok óta megy a gyári FW-vel.
Nem indulgat újra, nem fagyogat, WiFi nem dobál, eddig egészen stabilnak tűnik, lehet pár év használat után mást fogok mondani.

Több dolog miatt esett erre a választás:
- DualBand
- DLNA (külső HDD-ről), FTP, print server (USB-ről)
- GBit LAN (min. 4 db)
- max 15ezer
- DIGINet1000 bekötése (nem én akartam, hanem a szolgáltató felszámolta a régi UTP-s PPoE-s hálózatot)

Az elődje (TL-WR842ND V2) kimúlt áramszünet után, később derült ki, hogy csak a tápja (meg néhány kondi a nyákon), de addigra megvettem az újat.

Szóval nagyon nagy igények nem voltak, csak kellett egy másik és ár/tudás szerint ez volt a nyerő.

(#66271) 2ozz válasza krt-823 (#66267) üzenetére


2ozz
tag

Igazság szerint ez így hibatűrés szempontjából nem rossz.

Abban igazad van, hogy két router vs. router+AP esetében ha kihal a router, akkor első esetben tudod cserélni, konfigfájl feltölt és megy minden.

A második esetben pénz maradna a zsebedben és kevesebb szívás bekonfigurálni, de értem az érvelésedet.
Én sem dobom ki a régi routereket, mert ha lehal valamelyik, mondjuk egy hosszúhétvégén, akkor van mivel pótolni.

[ Szerkesztve ]

(#66272) MaCS_70 válasza 2ozz (#66270) üzenetére


MaCS_70
félisten

Így van, ez egy nagy tudású eszköz, remek ár/érték aránnyal.

De ennek megvannak a maga hátulütői, amik vagy zavarnak, vagy nem. Sok ismerősömnél futnak kifejezetten nem ajánlott eszközöket teljes elégedettséggel, mert egyszerűen olyanok az igényeik és a felhasználási szokásaik, hogy nem futnak bele a hibákba.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#66273) 2ozz válasza MaCS_70 (#66272) üzenetére


2ozz
tag

Nekem a WR842ND V2-vel sem volt panaszom, de a DD-WRT meg az időzített reboot stabilizálta...
Pedig azt is nagyon sokan szidták.

(#66274) ult1mate


ult1mate
tag

hali,

Ajánlani tudtok egy pár olcsóbb wake on lant ismerő routert?

(#66275) Soma01 válasza ult1mate (#66274) üzenetére


Soma01
veterán

Mit kell még tudnia? Használt is lehet? Mi az olcsóság értékhatára?

(#66276) dreko


dreko
aktív tag

mobilnethez asztali routert honnan lehet venni legolcsóbban?
telenoros sim menne bele

ezt itt már nem lehet kapni

(#66277) Intruder2k5 válasza dreko (#66276) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Attól függ, mik az elvárások. Ennek a háromnak érdemes utána nézni.

TP-LINK TL-MR6400
TP-LINK Archer MR200
TP-LINK Archer MR400

De ha megfelel olyan is ami csak USB-s, és kell még hozzá egy modem, akkor van olcsóbban is.

TP-LINK TL-MR3420

(#66278) Gubek-Einste válasza faltumd96 (#66260) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

15k-ba a TP-Link 1043N és a Xiaomi Mi Router 3G fér bele, ilyen helyszínre mindenképpen dual band eszköz lenne az ajánlott ami 15k-s kerettel csak a Xiaomi Mi Router 3G lenne külföldi (kínai) megrendeléssel amin ajánlott a gyári firmware lecserélése.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#66279) Gubek-Einste válasza krt-823 (#66268) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az Asus hardveresen erősebb és gyári firmware-rel is többet tud mint a TP-Link de mind a kettő csak 2,4 GHz-s eszköz.
A Xiaomi már dual band AC-s típus de csak külföldi (kínai) rendeléssel érhető el és kínai menüvel is érkezik így CFW használata javasolt, valamint csak két LAN portja van.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#66280) Soma01 válasza dreko (#66276) üzenetére


Soma01
veterán

Mi van helyette? Mit mondanak?

(#66281) dreko válasza Intruder2k5 (#66277) üzenetére


dreko
aktív tag

nagyon szépen köszönöm! :R

(#66282) Intruder2k5 válasza dreko (#66281) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szívesen!

A "legkisebbről" pont nem régiben írt feedback-et Xaels.

(#66283) faltumd96 válasza Gubek-Einste (#66278) üzenetére


faltumd96
csendes tag

Nagyon köszönöm! :)
Egyedül biztosan nem mertem volna Xiaomi-t választani, de akkor utánanézek mindenképp!

(#66284) krt-823 válasza Gubek-Einste (#66279) üzenetére


krt-823
csendes tag

Szerintem a két lan port elég kell, hogy legyen, ha alatta lesz 3 switch, akkor mindegy is. Vagy nem jól gondolkozom?

(#66285) Soma01 válasza krt-823 (#66284) üzenetére


Soma01
veterán

De, elég.

(#66286) 2ozz válasza krt-823 (#66284) üzenetére


2ozz
tag

Mire? 2018-ban? Dísznek? :DD
Amikor egy PS4 játék update 16GB? Switch-el már igen, de még úgyis karcsú, mondjuk ehhez kérdés a mobilnet sebessége is.
Sajna én ilyen "régimódi arc" vagyok, a mobilnet-es kütyü ne legyen WiFi AP, csinálja azt amire tervezték, legyen rajta egy LAN port és majd egy rendes router szétosztja, amit szét kell. (magánvélemény)
(Ez számomra kicsit olyan mint a kispolszki, ami széthajtogatható ifának is meg MTZ-nek is)

(#66287) MaCS_70 válasza 2ozz (#66286) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem igazán értem, hogy annak, hogy a router UTP-porthiányát switchcsel akarja valaki megoldani, mi köze van a PS4 játékok méretéhez.

A Xiaomi 3G szerintem teljesen megfelelő router, kiváló vétel az áráért.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#66288) Multibit válasza 2ozz (#66286) üzenetére


Multibit
veterán

Switch-el már igen, de még úgyis karcsú
Miért karcsú switchcsel?
Lehet, hogy valami elkerülte a figyelmemet, de hogy jön ide a mobilnet?

(#66289) 2ozz válasza MaCS_70 (#66287) üzenetére


2ozz
tag

Arra céloztam hogy nálam egy router-en van 4 port, minimum, amelyiken 2 van azt én HGW-nek gúnyolom...
2018-ban szerintem ha nagyon körülnézel otthon, találsz olyan "nagy sávszél igényű" eszközöket (a PS4 csak egy példa volt), amiket érdemesebb bekábelezni.

Értem én, mindent meg lehet oldani egy wifis HGW+X db switch kombóval, de most komolyan, nem erre találták ki a routert? Árban meg a két rendszer majdnem ugyanott van, csak utóbbinál egy eszköz mehet tönkre.
Plusz a router-nek van egy csomó olyan szolgáltatása, ami jól jön (pl. Firewall, DynDNS, DMZ, GuestWifi stb.).

(#66290) 2ozz válasza Multibit (#66288) üzenetére


2ozz
tag

Miért karcsú switchcsel?
Mert egy mobilnet marad, hiába osztod, szorzod, azért egy FiberNet-hez képest messze van.
Plusz a switch időosztással működik, tehát a latency megnő (a sávszél marad), és használat közben ez érezhető.

Lehet, hogy valami elkerülte a figyelmemet, de hogy jön ide a mobilnet?
A kérdező telenor mobilnet-hez keresett routert, nem HGW-t, nem 15 eszközből (és Laokoón-csoportból) álló kuplerájt, hanem routert. :D

(#66291) Multibit válasza 2ozz (#66289) üzenetére


Multibit
veterán

Szerintem el vagy tévedve. Az a Xiaomi nem HGW! Te azt hitted, hogy az egy szolgáltatói eszköz? Az egy erős router két LAN porttal. Egy switchcsel kiegészítve megeszi a C1200-asodat :K

(#66292) Multibit válasza 2ozz (#66290) üzenetére


Multibit
veterán

A kérdező telenor mobilnet-hez keresett routert
Invitel 250-es nethez.

[ Szerkesztve ]

(#66293) 2ozz válasza Multibit (#66291) üzenetére


2ozz
tag

Nem, úgy fest te vagy eltévedve, olvasd el légyszi még egyszer, hogy mit írtam.

Értem hogy csupán két LAN van rajta és router (annak minden előnyével), de számomra nem az.
Tudom hogy nem szolgáltatói eszköz... azért ennyire lenézni nem kellene... :(

(#66294) 2ozz válasza Multibit (#66292) üzenetére


2ozz
tag

Az viszont igaz, dreko-éval összenéztem...
Na ezért nem jó a buszon olvasni :DD my fault :D

(#66295) Multibit válasza 2ozz (#66293) üzenetére


Multibit
veterán

Ha tudod, miért írtad ezt: Értem én, mindent meg lehet oldani egy wifis HGW+X db switch kombóval?

(#66296) woodworm válasza 2ozz (#66293) üzenetére


woodworm
veterán

Nem kellene tanácsokat osztogatni, ha nálad egy router értékmérője a lan portok száma. Mint elmondták, minden tekintetben üti a c1200-adat. Dupla teljesítményt ad fele áron hozzá képest.

Én is telefonról vagyok, de nem itt volt szó huszon darab csatlakozó gépről? Nem sokkal van előrébb a lan portok számával, mindenképpen be kell üzemelni plusz eszközt. Ha plusz eszköz kerül a rendszerbe, mi különbség van a routerben lévő és a normál switch között?

[ Szerkesztve ]

(#66297) 2ozz válasza Multibit (#66295) üzenetére


2ozz
tag

MaCS_70 írta:
Nem igazán értem, hogy annak, hogy a router UTP-porthiányát switchcsel akarja valaki megoldani, mi köze van a PS4 játékok méretéhez.

Erre írtam hogy mindent meg lehet oldani, mindenből lehet várat építeni, csak olyan is lesz.
A switch nem irányít forgalmat, "buta mint a föld", kivétel persze a managelhető változatok. Csak összekapcsolgatja a portjait és közel sem ad olyan rugalmas megoldást, mint egy router.
Egy ilyen Xaomi mennyibe is kerül? Plusz ehhez vegyük akkor hozzá a switch árát (ha még nem pihen otthon a fiókban). Mennyinél is járunk árban?

(#66298) 2ozz válasza woodworm (#66296) üzenetére


2ozz
tag

Már elnézést, de nem én kezdtem el kötözködni, tény hogy a két HSZ-t összeolvastam a rázkódó buszon.
Nem a LAN-ok száma az értékmérője, ennél sokkal több dolog...

Mint elmondták, minden tekintetben üti a c1200-adat. Dupla teljesítményt ad fele áron hozzá képest.

Elhiszem, éljen vele mindenki boldogan (egy szóval nem írtam hogy ne vegyen olyat), csak ne legyen már kötelező egy Xaomi, Huawei vagy egyéb cuccot használni...

(#66299) woodworm válasza 2ozz (#66297) üzenetére


woodworm
veterán

Hardveresen a xiaomit inkább az ac66u b1 közelébe tenném, mint a tplink1043 vagy az asus n18u-hoz. Ha csak a tplink árát nézem a xiaomi nem lesz sokkal több a + switch árával sem, az n18u-val szemben pedig simán belefér. Ha 3 switch kell a hálózatba, a másik két routerrel is csak egyet tudsz megspórolni és mind árban, mind hardvererőben előrébb leszel.

Az újabb 1043-asokról az hírlik, hogy gyengébb switch került a belsejükbe. A többi 10kHUF tartományba kerülő routereknek pedig kihívás lenne a 2x gép, hasonlóan gyenge switch-csel rendelkeznek.

Egyébként tényleg mindenki azt vesz, amit akar (és a pénztárcája engedi). Jelenleg ár/érték arányban a xiaomi verhetetlen.

(#66300) Soma01 válasza 2ozz (#66290) üzenetére


Soma01
veterán

Szerintem teljesen jól működnek a hálózatok a routerre kötött switchekkel is. A switch miatti késleltetést te nem veszed észre és otthoni eszközökkel kimérni sem nagyon tudod. Talán ha 40-50 db egymás után kötött switch kiad 1 milliszekundumot... (lehet kellene 100 db is hozzá) Ezt te még nem fogod észrevenni olyan kicsi ez a késleltetés. A switchek késleltetését egy nagyságrenddel kisebb mértékegységben mérik mikroszekundum, de a jobbaknál már inkább nanoszekundum. Ezek 10^3 és 10^6 nagyságrendű eltérések.
A soho routerekben is csak egy buta switch van, nem a routernek van pl. 4 portja. Egy routernek csak két portja van általában (Wan-Lan), aztán a belső hálózati rész (Lan oldal) van osztva egy switchcsel a könnyebb fel/kihasználhatóság miatt.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.