Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-28 06:29:07

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45951) Intruder2k5 válasza Gabesz87 (#45950) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Nem igazán, ha csak nincsenek 450Mbps képes klienseid. Bár én akkor sem költenék annyit rá, mert ez nem lesz olyan előrelépés, ami megérjen több ezer forintot.

[ Szerkesztve ]

(#45952) kali válasza Gabesz87 (#45950) üzenetére


kali
legenda

szia,

attól (is) függ, hogy a tl-wr941nd melyik verziós, mert annak függvényében 300-as vagy 450-es, illetve 3 vagy 5 dBi antennákkal szerelt, a tl-wr1043nd v2.1 pedig 450-es és 3 * 5 dBi antennákkal rendelkezik.

(#45953) janos666 válasza salytmasztor (#45947) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ping: Quality of Serive (röviden QoS)

Gyári firmware-el nem mindig, vagy csak a gyakorlati használhatóságát is kétségbe vonó korlátozásokkal érhető el, ez az adott eszköztől függ, hogy mit nyújt e tekintetben egy gyártó az egyes modelljeihez.
OpenWRT-vel viszont biztos szépen testre szabható: priorizálhatod a forgalmat IP és/vagy port alapon, ki és be is WAN<->LAN közt (ez a sávszél elosztásban is segíthet), de már enélkül is van egy "traffic shaping" funkciója (ami kordában tartja a ping-et), ha minden forgalmat default prioritáson hagysz. Illetve a friss OpenWRT verziókban van egy új QoS megoldás SQM néven, ahol nem azt tudod finomhangolni, hogy melyik IP és/vagy port élvezzen prioritást, hanem hogy milyen algoritmus próbálja optimalizálni a pinget. Én a régi QoS-t használom, de kipróbáltam és pingre tényleg nagyon jó az SQM (alapbeállításokkal is).

Nem tudom, hogy gyári szoftver esetén beleszól-e a QoS funkcionalitásába és tényleges használhatóságába a hardware-es NAT (gondolom, hogy olyankor ennek a hardware egységnek is támogatnia kell a QoS-t, konfigurálható módon...), ami OpenWRT-nél eleve nem működik, viszont 120/10-es netre szerintem elég a szoftveres is, ha viszonylag erősebb CPU van a router-ben (a szoftver NAT és a szoftveres QoS külön-külön is CPU terhelést jelentenek, nekem 60/5-ös nethez eddig elég volt a WDR-4300 CPU-ja, amiről ma már vannak jelentősen gyorsabbak, akár két külön-külön is gyorsabb CPU maggal, mint amiből ezen van egy darab).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#45954) Gabesz87 válasza kali (#45952) üzenetére


Gabesz87
addikt

V3-as, a régi fehér.
Azt nem értem, hogy a 120 megás netből telefonon, wifin, speedtesttel, a routertől kb 2-3 méterre 28,75 Mbps-ot mérek csak.

[ Szerkesztve ]

(#45955) Intruder2k5 válasza Gabesz87 (#45954) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Telefon ilyen szempontból nem feltétlenül mérvadó, keress egy 3x3, vagy legalább 2x2 MIMO-s laptopot vagy asztali gépet, és mérj azzal.

[ Szerkesztve ]

(#45956) Gabesz87 válasza Intruder2k5 (#45955) üzenetére


Gabesz87
addikt

Na jó, laptopon tényleg jobb a helyzet :) 72,98/10,9 Mbps

(#45957) Intruder2k5 válasza Gabesz87 (#45956) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Milyen WiFi kártyával? 150Mbps? N Lite?

(#45958) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Sziasztok!

Digi 100/50 netem van, később elképzelhető, hogy magasabbra váltok.

Szeretnék wifit a lakásba, amit tévé, teló, laptop stb. használna. (PC kábelen lenne hálóra kötve.)

Milyen routert ajánlotok, amivel hosszú távon jól járok? Köszönöm!

(#45959) salytmasztor válasza janos666 (#45953) üzenetére


salytmasztor
aktív tag

Janos666 és Gubek-Einste, köszi a válaszokat és tippeket.

Igazad van Gubek, tényleg switch van bekötve, nem pedig hub:
TP LINK TL-SL1226.
Azért lett pár éve ez a 26 slotos véve, mert a 4-5 géphez havonta 1-2-szer jön még pár gép, mert haverokkal LANozunk és néha 10+ gép is van a hálózaton.
Ezzel gondolom működni fog minden, ha így lesz összekötve a hálózat: telekomos modem -> router -> switch -> gépek

Amúgy eddig kb csak félig értem amit írtok. :B
Ha jól vettem ki akkor a legjobb talán olyan routereket kellene keresnem, amikben hardveres QoS van alapból?
És a QoS szolgáltatással így tudnám x-y játék portjainak elsőbbséget adni a többi gép internet, letöltés, stb forgalmával szemben?

[ Szerkesztve ]

(#45960) Gabesz87 válasza Intruder2k5 (#45957) üzenetére


Gabesz87
addikt

Centrino N2230, tehát az 300-as, N-es, 2x2

(#45961) UnSkilleD válasza janos666 (#45953) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

régi qos alatt mit értesz? whsaper?

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#45962) Intruder2k5 válasza Apollo17hu (#45958) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

A leírtakból feltételezem, hogy akkor WiFi-n nem feltétlenül kell átmennie a leendő nagyobb netnek is teljes egészében, tehát megteszi egy n szabványos router is.

Kérdés még, hogy kell-e 5GHz, vagy van elég szabad hely az éterben 2.4GHz-en is?

Ha elegendő a 2.4GHz képesség, akkor TP-LINK 1043NDv2 vagy v3, vagy pedig ASUS RT-N18U.

Ha kellene 5GHz is, akkor TP-LINK-ből WDR3600, Archer C5, C7, ASUS-ból RT-AC56U, RT-AC68U, RT-AC87U, függően attól, hogy hol a keret vége. Esetleg olcsóbban még lehet RT-N56U és RT-N65U, de én ezeket már inkább nem ajánlanám. Nem mai darabok, hasonló árban kapsz már ARM alapú vasat is.

[ Szerkesztve ]

(#45963) Intruder2k5 válasza Gabesz87 (#45960) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Lehet csatornát is kellene váltanod, mert esetleg zavarja egy másik AP.

(#45964) Apollo17hu válasza Intruder2k5 (#45962) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Szia!

kell-e 5GHz, vagy van elég szabad hely az éterben 2.4GHz-en is?

Ezt hogyan tudom csekkolni?

(#45965) Intruder2k5 válasza Apollo17hu (#45964) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

A kérdés másképpen, hogy hány másik WiFi AP jele fogható nálatok.

De az előtted általam belinkelt inSSIDer3 alkalmazás pont erre való.

(#45966) janos666 válasza UnSkilleD (#45961) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, package/network/config/qos-scripts + feeds/luci/applications/luci-app-qos

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#45967) Apollo17hu válasza Intruder2k5 (#45965) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Na, ezt az insidert ki fogom próbálni, de amikor a mobilomat néztem, talán ha két gyengén fogható hálózatot láttam.

(#45968) Gabesz87 válasza Intruder2k5 (#45963) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ez már korábban megvolt. inSSIDer-el megnéztem a környező hálózatokat, és olyan csatornára állítottam, amiből nincs, vagy legalább is kevés van. Azt hiszem a 4-es nyert. A probléma amúgy szerintem az, hogy a gép az inSSIDer-ben kb. 100 hálózatot lát (volt már 120 is), szóval elég nehéz szabad csatornát találni. (Hála a szemét Wi-Free-nek.)

Pár hete kezdtem írogatni a problémám miatt a wifi probléma topicban, miszerint a nagyszobában egyszerűen használhatatlan lett a wifi, nem is tud néha csatlakozni a gép. Az sem segített, hogy a router a szekrényben volt (elől nyitott, de körben zárt), szóval most kivettem onnan, és az ajtó mellé tettem a szekrény tetejére (más megoldás nem nagyon volt), és így most tűrhető. Előbb lecseréltem egy WDR3600-ra, mert én naív azt hittem, az jobb lesz. De sajna rosszabb a jele, mint a 941ND-nek. Úgyhogy visszatettem azt. Még azon gondolkodom, hogy veszek egy Asus N12 D1-et repeaternek a nagyszobába.

[ Szerkesztve ]

(#45969) madgie


madgie
titán

Üdv! Vagy két éve vettem egy EA2700-at, de igazából nem haverkodtunk össze azóta sem. Jelben sem túl acélos, párhetente meg újraindítani sem árt. Szóval gondolkodtam, mit kellene helyette szerezni. A lényeg, hogy minél jobban szórja a jelet, az sem baj, ha csak 2.4 GHz-n, kertes övezet, nem sok WiFi van a közelben. Asus RT-N18U szerintetek jó lenne?

(#45970) kali válasza madgie (#45969) üzenetére


kali
legenda

szia,

a csak 2.4 GHz képes kategóriában nagyon jónak számít az rt-n18u.

(#45971) madgie válasza kali (#45970) üzenetére


madgie
titán

A lényeg nálam a minél nagyobb szórás és a stabilitás. Az 5 GHz hiányát kibírom, a két médialejátszó úgyis kábellel van most is rákötve.

(#45972) kali válasza madgie (#45971) üzenetére


kali
legenda

egyikkel sem lesz gond, a szórás moddolt firmware útján még fel is nyomható a gyári fölé.

(#45973) madgie válasza kali (#45972) üzenetére


madgie
titán

Tomato vagy a gyári van moddolva?

[ Szerkesztve ]

(#45974) madgie válasza kali (#45972) üzenetére


madgie
titán

Az árkategóriában nézegetek még másokat, az Archer C5 például hol áll ehhez az Asushoz képest?

(#45975) kali válasza madgie (#45973) üzenetére


kali
legenda

hgg, a router témájában olvashatsz róla.
a c5 dual band, ráadásul ac képes, viszont hardverben gyengébb, mint az rt-n18u, illetve csak 2.4 GHz szórásban is elmarad ahhoz képest - más kérdés, hogy ilyen tekintetben nehéz, vagy nem illő összehasonlítani csak 2.4 GHz és dual band eszközöket.

[ Szerkesztve ]

(#45976) madgie válasza kali (#45975) üzenetére


madgie
titán

Ja, csak az AC képes cuccokat a beamforminggal szokták promózni, ami elvileg stabilabb adatátvitelt nyújt távolabbi kliensnél is. Ezért merült fel bennem az a nem túl szakmai kérdés, hogy vajon egy ilyen AC-s cuccal lennék előbbre, vagy egy nyers erőben combos N18U-val.

(#45977) Gubek-Einste válasza madgie (#45976) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha fontosabb a nagyobb lefedett terület akkor inkább az Asus legyen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#45978) kali válasza madgie (#45976) üzenetére


kali
legenda

attól függ, hogy mi a (leg)fontosabb szempont, mert alapesetben a 2.4 GHz nagyobb területet lefed, de az 5 GHz n és pláne ac is lehet jó, ha a megfelelő router és ellenoldal is adott hozzá, a hardver meg megint más kérdés, 800 MHz kontra 720 MHz, illetve 256 MB kontra 128 MB ram, ezek különbözete szélsőséges felhasználásnál megmutatkozhat.

(#45979) Intruder2k5 válasza Gabesz87 (#45968) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

~100 hálózat az bizony emberes. Ha nem tudsz / akarsz átállni 5GHz-re, akkor inkább vegyél egy ASUS RT-N18U-t, igaz nem szép dolog, de annak feljebb tolni némileg a kimenő teljesítményét, ezzel jó eséllyel javítani tudsz a lefedettségen és a sebességen is.

(#45980) madgie válasza Gubek-Einste (#45977) üzenetére


madgie
titán

Hasonló kockaházban lakunk, a bal alsó sarokban lévő szobában van a router, mert csak oda fér falbontás nélkül (és ott a PC is), a jobb felső konyha és fürdő részelnél már akadozik egy rádióstream is. Van egy egyszerűbb Asus routerem repeaternek, de nem volt túl jó megoldás, ha a konyhába teszem, akkor gyenge jelet kap, ha a bal felső szobába, akkor meg konkrétan minek? Közel van a másikhoz. És akkor ott van a frissen megcsináltatott terasz, ahová szintén jó volna erős jel, meg a kert ,ahol legalább annyi, hogy böngészni lehessen.

(#45981) madgie válasza kali (#45978) üzenetére


madgie
titán

Nem tudom, mennyire szélsőséges a felhasználásom, de azért forgalmazok rendesen. 40/3 net, ahol 24/7 megy a torrent, mellette a fotóim felhő backupja is. Az utóbbi nem túl sok, de néha össze-összejön több GB is egyszerre. Az előbbi viszont eszi a hardvert, gondolom.

(#45982) szegto


szegto
senior tag

Üdv.
2 szintes családi házba szeretnék venni viszonylag nagy hatótávú routert, vagy olyat amivel mind a 2 szinten van elegendő wifi térerő.
Mit javasoltok, mivel érdemes próbálkoznom?
Tudom hogy sokmindentől függ, de hajlandó vagyok valamilyen extendert is használni. (TP-LINK TL-WA850RE)
Router a felső szinten + extender az alsó szinten ahol jó a jel? Vagy van más mód amivel ezt véghez tudom vinni?
A router teljesen jó ha alap funkciókat lát el, tehát usb + ilyen-olyan high tech cucc nem kell bele, de egy 300 Mbit/s legyen meg.

Ha valaki tudna segíteni, vagy adni pár típust amit érdemes lehet szemügyre vennem, megköszönném.

Üdv.

(#45983) Gabesz87 válasza Intruder2k5 (#45979) üzenetére


Gabesz87
addikt

Hát igen, én is nagyon néztem, amikor megláttam a hálózatok számát, hidd el! :) Sajna most még nem tudok 5 GHz-re átállni, mert a telefonjaink (Lumia 735) nem tudják :( A laptopba még csak-csak tudnék szerezni egy 5 GHz-re képes wifi kártyát. A TV meg tudja. Szóval majd a köv. telefoncserénél jöhet szóba max. az 5 Ghz.
Annyi megoldás, lehetőség jött már szóba (repeater, range extender, powerline), hogy tanácstalan vagyok. És nem akarom fölöslegesen ölni bele a pénzt. Próbáltam, hogy a 941ND-re tettem DD-WRT-t, hogy beállítsam repeaterként, de nem sikerült szerintem. Konkrétan nincs is benne repeater mód (alternatív megoldásként Client+Virtual AP kombót csináltam, de vagy nem jól, vagy nem működött, passz).

(#45984) MaCS_70 válasza szegto (#45982) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nálam az RT-N18u a 3×100 nm-es családi ház mindhárom szintjét kifogástalanul ellátja wifivel, olyannyira, hogy a háztól kb. 10 méterre csatlakozik rá a telefonom.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#45985) barcasattila


barcasattila
csendes tag

Sziasztok!
Gyengélkedik a tp-link wr1043nd routerem. Nagyon meg voltam vele elégedve. Milyen típust ajánlotok helyette a kategoriájában?

(#45986) UnSkilleD válasza janos666 (#45966) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

kipróbáltam az sqm-et, nagyon királyul működik

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#45987) madgie válasza MaCS_70 (#45984) üzenetére


madgie
titán

Megrendeltem, meggyőztetek :)

(#45988) Intruder2k5 válasza barcasattila (#45985) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Akkor szerintem egyértelmű, ugyanezt, csak az újabb verziókat, tehát v2 vagy v3.

(#45989) Gubek-Einste válasza szegto (#45982) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná a netet?
Repeater-ből inkább egy normál méretű külső antennás típus lenne ajánlott. Az ilyen konnektorban dugós típusokkal főleg az a baj, hogy a konnektor a padló közelében és/vagy rejtett helyen van ami jelentős árnyékoló tényező. A másik jelentős hátrányuk, hogy beépített kicsi antennákkal rendelkeznek azáltal gyengén veszik az elődleges eszköz által üzemeltet wifi hálózatot és gyengén is tudják csak továbbítani azt, valamint a lefedett terület sem lesz olyan nagyságú mint a normál méretű külső antennás eszközöknél. Repeater-nek a legjobb egy normál wifi router-t használni, van amelyik gyári firmware-rel is képes rá (Asus N12 D1, TP-Link 743ND) de a legtöbb csak CFW telepítésével tehető rá alkalmassá. Kaphatóak multifunkciós AP-k is amelyek szintén tudják gyári firmware-rel a repeater módot is de az áruk ugyan annyi vagy több mint a sima wifi router-eké így nem éri meg a megvásárlásuk, a wifi router-ek előnye, hogy később még router-ként is lehet őket használni.

#45985 barcasattila
Ajánlott router-ek 20k-s határral:
5 GHz-s wifi nélkül: Asus N18U vagy TP-Link 1043NDv2/v3
5 GHZ-s wifivel: Asus N56U, TP-Link 3600/4300
20k felett: Asus N65U/N66U/AC55U/AC56U/AC66U/AC68U/AC87U, TP-Link Archer C5/C7/C8/C9

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#45990) szegto válasza Gubek-Einste (#45989) üzenetére


szegto
senior tag

1-2-3 eszköz fog rácsatlakozni Wifin, nem lesz túl nagy igénybevételnek kitéve, tehát nem akarok több 10 ezret rászánni, max 15-20.
Erről az Asus RT-N18u-ról jókat olvastam.
A mostani router valami nagyon régi TP link, ezt szeretném lecserélni, ugyanis a lenti szinten már nagyon gyenge a wifi jel... vagyis eddig is gyenge volt. :D
Milyen külső antennára gondoltál? Tudnál típust írni esetleg?
Ez az antenna a routerre közhető simán a gyári helyére?

Üdv

(#45991) Apollo17hu válasza Intruder2k5 (#45965) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Szia!

Kipróbáltam volna ezt az insider programot, de nem tudtam használni. Ehhez ugye eleve kellene valamilyen router, ami alapján az insider fel tudja mérni a közeli hálózatokat?

Telefonomat viszont megnéztem, és két erősebb mellett kb. 1 tucat gyenge wifi szórja a jelet:

Ez alapján eldönthető, hogy milyen routerben érdemes gondolkodnom?

(#45992) janos666 válasza Apollo17hu (#45991) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ez az InSSIDer kicsit átverős is lehet, mert én úgy vettem észre, hogy csak a szabványos IEEE 802.11 WiFi AP-ket látja, a proprietary protokolok rádióira (mint pl. a Mikrotik nstremeés nv2, de biztos van még más gyártóknak is hasonló) nem rajzol semmit.

Példaképp, én sohasem tudtam volna meg, hogy igazából mennyi forgalom van itt körülöttem 5GHz csatornákon is egy vidéki kis faluban, ha nem játszogattam volna tesztképp a Mikrotik SXT-kkel bent a házban is, mielőtt kiraktam őket (ott pedig nyilván még több dolgot látnak, néhány 20MHz-es csatorna gyakorlatilag dugig van).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#45993) kicsi.potty


kicsi.potty
csendes tag

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy UPC Fiber Power 240/20 Mbit/s-os (garantált 60/5 Mbit/s) internethez milyen routert ajánlotok? 75nm-es lakásba kellene, kb. 8 device-t kellene szolgálnia (2-3 laptop, tablet, telefon).

Fontos a gyors letöltés és a megbízhatóság.

A válaszokat előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#45994) Multibit válasza kicsi.potty (#45993) üzenetére


Multibit
veterán

A laptopok kábelen vagy wifi-n csatlakoznának?

(#45995) kicsi.potty válasza Multibit (#45994) üzenetére


kicsi.potty
csendes tag

Wifin.

(#45996) Multibit válasza kicsi.potty (#45995) üzenetére


Multibit
veterán

Tehát minden wifi-n. Ahhoz, hogy kihasználd a teljes letöltési sebességet AC-s router (nem AC750, hanem minimum AC1200) kell! Ehhez természetesen AC-s kliensekre is szükséged lesz (AC WLAN kártya/USB stick a laptopokba, AC-s tablet, AC-s telefonok). Ha marad az N-es wifi, akkor feleslegesen fizetsz a 240 Mbps-ért.

szerk:
Ha AC-re rendezkedsz be, az UPC eszközét bridge módban kell használnod.

[ Szerkesztve ]

(#45997) salytmasztor válasza salytmasztor (#45959) üzenetére


salytmasztor
aktív tag

Janos666 / Gubek-Einste, ha lehet, választ kérnék az utolsó két QoS-es kérdésemre.
Köszi.

(#45998) szistvan177


szistvan177
csendes újonc

Hali!

Lenne 1 kérdésem.
Az első kérdésem, hogy rendeltem DIGINet 100 Pro-t ami ami 100 / 100 Mbps de a garantált 50 / 25 Mbps csak wifizésre gondoltam használni 1 db laptop, 1 db okostelefon és 1 db okostévéhez. Társasházi panelban lakom és sok itt más hálozat. Milyen routert tudnátok nekem ajánlani?

[ Szerkesztve ]

(#45999) UnSkilleD válasza salytmasztor (#45997) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

igazán jó qos gyárilag csak a jóval drágább cuccokban van, ami jó alternatíva az az openwrt valamelyik qos megoldása lehet

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#46000) janos666 válasza salytmasztor (#45997) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Én csak általánosságban elmélkedtem, a gyakorlati tudásom erősen hézagos.

Azt pl. tudom, hogy ha megnézem itt a saját jelenlegi router-em:
https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WDR4300
akkor kiderül, hogy ilyen switch van benne: AR8327N
és ami a doksiból itt most nékünk érdekes:
- Line rate hardware NAT (AR8327N)
- QoS support with four traffic classes based on port, IEE802.1p, IPV4 TOS, IPV6 TC and MAC addresses

Azt is tudom, hogy a gyári TP-Link firmware használja a hardware-NAT képességet, arról viszont már fogalmam sincs, hogy a beépített QoS-t funkció kamatoztatható-e vele, vagy az a gyári firmware-ben is szoftveres. De úgy rémlik, hogy ott alapvetően inkább sávszélességet lehet merev számszerűséggel limitálni, nem prioritási osztályokat felállítani, szóval úgy sejtem, hogy vagy nem, vagy legfeljebb is csak részben (de nem igazán ismerem a gyári szoftvert, lehet hogy mindkettőt lehet?).

Engem csak azért kezdett most érdekelni, mert nemsoká duplázok a neten, a szoftveres NAT és QoS pedig épp csak elég volt a mostanihoz. Szóval vagy át kell állnom a gyári OS-re, vagy esetleg venni egy új router-t, amiben jelentősen erősebb a CPU (nem is tudom elég-e egy erősebb, vagy igazából dual-core kéne, ha ragaszkodom az OpenWRT-hez) + akkor már erősebb WiFi rádió, mert eddig megvoltam vele, de elférne egy izmosabb.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.