Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:20:33

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#87201) huan válasza dkess (#87198) üzenetére


huan
őstag

Többször megfigyeltem: Beteszel valamit a kosárba (bárhol) és ott hagyod, nem veszed meg. Másnap feljebb megy az ára, habi nem figyeled és úgy is megveszed, hisz betetted a kosárba... Nem mondom, hogy 100%, de 3 webáruházban is kosárba tettem egy AX82U-t, mindenhol emelkedett...

(#87202) blakey válasza wmarci (#87197) üzenetére


blakey
titán

Az AX92U csak a második 5GHz-es sávon AX és mint router az AX82U jobb eredményeket produkál.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#87203) dkess válasza tome0001 (#87200) üzenetére


dkess
őstag

Nagyjából rád is igaz lesz Gubek-Einste pont előtted írt hozzászólása: #87199 . Azaz 25K HUF -ig és a WiFi6 kizárva, akkor ha a AC57U v3 nem gyere be, akkor marad kb. a AC65P ...

@huan, #87201

Igen, én is tapasztaltam ilyesmit. Illetve, ha valami "felkapott" lesz, akkor is ez lesz a szituáció.

Úgy gondolom azonban, hogy a helyzet ennél bonyolultabb is lehet. Egyfelől ugye az Asus tervei 2021 -re - pH hír: [link] (általános áremelés).

Továbbá a korábbi félelmem miszerint "csinálják a helyet" az új jövevényeknek ( [link] ) - talán elsősorban a ASUS RT-AX68U -nak. Ugye amennyiben az AX58U ott van 49-50K HUF környékén, az AX82U meg 60K HUF környékén - az AX68U -t (ami 5 GHz -en 3x3 AX, de nem tud HT160 -at) pedig belövik a kettő közé ugye, akkor a kutya se vette volna az újdonságot ...

Meg persze árban a környékre fog érkezni majd az XD6 és az XP4 is ... Persze e kettő legutóbbira fokozottan igaz, hogy egy évvel ezelőtt kellett volna érkeznie (ugye a ZenWiFi AX volnal elég foghíjas volt eleddig - volt mindössze a XT8 meg a XD4 Mini ...) és idénre mondjuk ezekkel az árakkal már a WiFi 6E -nek ... Aztán inkább megy a "rókabőrlehúzás" ugyanazokkal a SOC -okkal meg WiFi konfigurációkkal ... Persze Kínában még mindig nem allokálták a 6 GHz -es sávot a WiFi 6E -nek - lehet ez is benne van a képletben ...

Kicsit más, de jön a szintén már egy éve bejelentett modell a "baltás WiFi" (AXe - :) ) vonalra is. Ez lesz a - ROG Rapture GT-AXE11000 ... 5 GHz -en 4x4 AX HT160 és e mellett 6 GHz -en 4x4 AXe HT160 - gigabit -es LAN portokkal (OK, egy darab 2.5 Gbps WAN/LAN is lesz ...). Gondolom lesz vagy alhangon 250K HUF ... Hát amennyiben úgy érezzük, hogy a AX92U kicsit "WiFi fejnehéz", akkor ez meg nagyon durván az ...

Aztán szépen lassan megérkezett Magyarországra a QNAP QHora-301W (magyar leírás: [link] ) is. Árkereső oldalakon még nincs, de a "zöld manós" boltban már kapható 130K HUF -ért. A 4 gigabit LAN port mellett van 2 db multigigabit -et is tudó 10 Gbps RJ-45 portja (az egyik WAN is lehet) is. Dual-Band AX -es WiFi - 5 GHz -en: 4x4 HT160 nélkül vagy 2x2 HT160 -al ... WAN/LAN aggregation, QuWAN, VPN Mesh, multi-WAP, VLAN kezelés, 802.11.r támogatás stb. A szoftvere elég kezdetleges még (működni működik persze) - kell neki vagy egy év még valószínűleg amíg a Synology közelébe érhet például.

Aztán elkezdtek pletykálni olyan tech videósok is, akik azért időnként bejelentkeznek a Synology HQ -ból (Tajvan) is, hogy lehet jön valami Synology oldalról is idén AX -el ... Meglátjuk ...

[ Szerkesztve ]

(#87204) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Habár kb. előre tudom a válaszotokat, azért megkérdezem, milyen routert ajánlanátok. Pénteken hozzák az S21 telómat, ebből kifolyólag vennék a mostani Xiaomi 3G helyett wifi 6-osat. Most még csak a teló wifi 6-os, de nyilván a jövőben majd lesz több eszköz. A routert csak AP-ként használom, szóval semmi hasznos feature-re nincs szükségem, csak legyen erős, jó hatótávú, stabil. Itt a társasházban olykor van hogy 100-nál is több hálózatot látok a környéken, szóval le van terhelve rendesen. Telón is 5GHz-et használok, meg amin csak lehet, de a téglafalak mondjuk nem kedveznek neki. Habár most még egész jól megy az 5Ghz a lakás túlsó végén is, ebben a 3G szerintem nagyon faxa. A lakás amúgy ilyen:

A hálóban van a HGW és a router (2 kis négyzet; router [bal] a szekrény tetején - nem valami ideális elhelyezés). A kábelek fent, a nyílnál (bejárat) jönnek be a lakásba. Pénteken jön az optika, szóval innen húzzák be majd. Arra gondoltam, hogy a routert esetleg ki lehetne hozni az előszobába, mert UTP kábel amúgy át van vezetve a HGW-től a nappaliba, szóval itt akár közbe tudnám iktatni a kábel kettévágásával a routert, és így a lakás központi helyén lenne, csak épp az árammal van gond, mivel nem nagyon tudnám bedugni. 1 csatlakozó van az előszobában, de az is átallenes falon, mint ahol az UTP megy.
És amire gondoltam: Xiaomi AX1800 (fehér fekvő, ami itthon is kapható a xiaomi boltban; gondolom ez egy átcímkézett, európai AX5 akar lenni?), AX3600, vagy netán TP-Link AX20. Asus nem kell, nekem egyáltalán nincs róla jó véleményem. (Tavaly vettem apósoméknak vidéken egy AC57U-t a régi TP-Link WR841ND helyett...ok, vályogház, de komolyan mondom, rosszabb a wifije mint a 841ND-nek. Kénytelen voltam OpenWRT-t varázsolni a TP-Linkre, és wireless repeater/range extender-ként beállítani, így oldottam meg, hogy legyen net a házban mindenhol). Mondjuk próbáltam pár éve, amikor megszaporodtak a házban a hálózatok, egy TP-Link TL-WDR3600-at, pocsék volt. Utána lett az N18U. Bocs a HSZ hosszáért! :R

(#87205) blakey válasza Gabesz87 (#87204) üzenetére


blakey
titán

Ha már veszel egy "drága" telefont és tényleg jó routert szeretnél akkor egy Asus AX82U valóban megfelelő lenne. Ez alá nem adnám.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#87206) Gabesz87 válasza blakey (#87205) üzenetére


Gabesz87
addikt

Egész biztos nem fogok 70k-ért venni routert, de köszi azért az ajánlást.

(#87207) blakey válasza Gabesz87 (#87206) üzenetére


blakey
titán

Oké, veszel egy felsőkategóriás telefont de egy középkategóriás routert nem, viszont jövőálló legyen és hozza ki a telefon maxmális tudását. :F
Az általad felmerülő készülékek a telefonodhoz "gyengék" lesznek. Most valóban 70e az AX82U de néha olcsóbban is elérhető. Egy jó AX-es router 50e-nél kezdődik és nem Xiaomi, bármennyire is elfogadom a márkát és telefonokban szeretem is de routert nem vennék aból a márkából.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#87208) viktorhu válasza blakey (#87207) üzenetére


viktorhu
veterán

A huawei routerei vannak elég jó árban, és azzal sem lehet vádolni a céget, hogy ne lenne gyakorlata hálózati eszközök gyártásában. A szolgáltatói eszközök között is ők a legjobbak szerintem.

Velük nincs tapasztalata valakinek?

(#87209) dkess válasza Gabesz87 (#87204) üzenetére


dkess
őstag

Amennyiben van UTP a háló és a nappali között, akkor nem biztos, hogy elvágnám azt a kábelt (és az előszobába rakni egy routert).

Hanem hosszútávon lehet kettő router -ben gondolkoznék Mesh -ben (kábeles backhaul -al). Amennyiben főleg pár mobileszköz a csapásirány, akkor elég kisebb AX -es router is (amennyiben jól értem, akkor ez igény). Akár oly módon, hogy első körben csak egy routert veszel - aztán majd a másodikat később. Ezzel ugye az "áramprobléma" is megoldódna - másfelől a két router (nappali és az egyik hálóban) LAN portjai mint egy switch -ként is felhasználva használható lenne a vezetékes kliensek számára is a két helyiségben ...

(#87210) Gabesz87 válasza dkess (#87209) üzenetére


Gabesz87
addikt

Osztom a véleményed, én is így gondolom. Nekem csak arra van szükségem, hogy legyen wifi elérés, net mindenhol, nem akarok telóról streamelni, 4K Netflixezni, meg GB-os file-okat másolgatni hálózaton, ezért érzem túlzásnak a 70k-s routert.
Nekem is eszembe jutott a mesh, de perpill a fenti használati célre úgy gondolom, nincs rá szükségem, mivel most is használható az 5GHz-es wifi is. Nem szakadozik, szóval mondhatni stabil. Közeljövőben családi házba szeretnénk majd költözni, oda meg jó lesz majd a leendő router meshez, amit most venni akarok (ha szükség lesz rá).

LAN portjai mint egy switch -ként is felhasználva használható lenne a vezetékes kliensek számára is a két helyiségben ...
A nappaliban lévő N18U routert (AP-t) épp tegnap cseréltem le egy 8 portos TP-Link switchre, mert kell még LAN port :)

(#87211) dkess válasza Gabesz87 (#87210) üzenetére


dkess
őstag

Igen, amire próbáltam utalni, hogy amikor routert választasz most, akkor pl. az Mesh vezetékes backhaul -t esetleg vegyük figyelembe. Ez jól jöhet később akár a mostani lakásban is - a családi házban pedig pláne. Így például az említett AX20 ezzel a lendülettel sajnos ki is eshet a listáról, mert vezetékes backhaul -t nem támogat (csak vezetékmentest) ...

Igen, akkor vettél egy 8 portos switch -et. Pl. ezt lehetett volna megspórololni egy Mesh vezetékes backhaul -al - mármint, ha nem kell ténylegesen több, mint 4 LAN port azon az oldalon.

Tudom, írtad, hogy Asus -al kapcsolatban vannak averzióid, de esetleg megfontolás gyanánt: AX56U (és majd családi ház esetén egy második). Egy aránylag friss vélemény AX56U AiMesh -el kapcsolatosan: #86923 ...

(#87212) Bubaaa


Bubaaa
aktív tag

Bocsánat ha figyelmetlen voltam,de segítsetek hogy mi a különbség a két eszköz között.
ASUS RT-AC66U B1 AC1750 vs ASUS RT-AC65P AC1750

(#87213) Szaszabond


Szaszabond
aktív tag

AX86U vs AX92U kérdés. Családi ház. Két darabot szeretnék MESHbe kötve. Tudni vélem, hogy a legfőbb különbség az AX hiánya a 2,4 GHz sávban a 92 esetében viszont jóval olcsóbb mint a 86.
Mennyire fontos nekem a AX a 2,4 GHz sávban ha jelenleg max 2 db eszközöm képes wi-fi6 ra? Hogy kell ezt elképzelnem? Eddig úgy gondoltam, hogy az eszközöknek megadom a wi-fi kódot és onnantól úgy kapcsolódnak a netre és a hálózathoz ahogy az éppenséggel a lehető legjobb és nekem nem kell állítanám semmit sem. Azaz ha 5GHz képes egy eszköz akkor majd a router és az eszköz közösen eldöntik hogy mi a legjobb és automatikusan azon csatlakozik, ha meg nem 5GHz képes akkor marad a 2,4-es sáv. Gondolom azért az AC sem olyan gáz. Pláne hogy jelenleg a meglévő két routerem még csak N-es.
Szóval, hogy is van ez?

(#87214) Gabesz87 válasza dkess (#87211) üzenetére


Gabesz87
addikt

Csak egy kérdés: ez a backhaul mit jelent? A wired mesh elnevezése? Vagy valami több is van mögötte?

(#87215) dkess válasza Szaszabond (#87213) üzenetére


dkess
őstag

Egy dologra figyelj, ha a AX86U komolyan képben van Nálad. Az pedig, hogy tegnapról bizony ennek is megugrott az ára mindenhol egy bő 10K HUF -al. Egyetlen kivétel az a hely, ahol most még 90K HUF. Mindenhol máshol már inkább 20K HUF -al több már.

El is érkeztünk oda, hogy a legnagyobb különbség lassan az ár lesz az AX92U -hoz képest ...

Persze a 2.4 GHz AX is a AX86U mellett szól. Ha most nem is, de később (azért nem mostanában), ha terjednének tömegesen az ezt támogató okoseszközök az nagy fegyvertény.

Ott van a Tri-Band a AX92U oldalán. Amennyiben ez számít, akkor lehet ez nyerő. Továbbá AiMesh WiFi backhaul esetén is valamivel jobb választás. Kábeles backhaul esetén viszont szó nélkül mennék az AX82U (ha olcsóbb lenne) vagy az AX86U (ha van rá cash) felé.

Persze a AX86U oldalán ott van az erősebb SOC meg a kétszer annyi RAM. Ugyanakkor minden korábbit felülír és szerintem ez okozza igazán a árkülönbözetet is az az 1 db 2.5 Gbps WAN/LAN port ... Azaz némiképpen jövőállóbb - pl. egy 2/1 Gbps -es internet esetén is bevethető. Avagy gigabit -es internet esetében mondjuk kötsz rá LAN oldalon egy ezt támogató NAS -t ... Vagy éppen AP -ként (v. AiMesh Node) használva lehet a vezetékes backhaul is akár ...

@Gabesz87, #87214

Backhaul=Mesh egységek közötti hálózati kapcsolat, melyen keresztül a Node -ok szabályozásra kerülnek és forgalmuk is ezen keresztül megy (azaz lehet kábeles kapcsolat mellett is WiFi -n szabályozni a Node -okat illetve mehet ezen keresztül a forgalom --> akkor ez WiFi backhaul)

[ Szerkesztve ]

(#87216) Gabesz87 válasza dkess (#87211) üzenetére


Gabesz87
addikt

Javítsatok ki, ha tévedek, de akkor ez azt jelenti, hogy nem minden mesh képes router tud vezetékes mesht? Csak wifin összekapcsolódva?

Az általam nézett Xiaomi routerek úgy láttam tesztek, és videók alapján, hogy vezetékesen is tudják. Valahogy majdcsak dűlőre jutok. AX56U egy fokkal már jobb árban, de valahogy legbelül mégis az AX3600 felé billen a mérleg. :U

Még egy (talán buta) kérdés mesh-el kapcsolatosan: úgy is működik a dolog, hogy a HGW a router, az utána kötött primary router AP módban van (vagy nem tudom mesh esetén van-e egyáltalán ilyen, vagy pedig arra valami külön működési mód van), és úgy kötöm hozzá a secondary-t szintén AP-ként? Arra gondolok, hogy a HGW/ONT lássa el a router szerepet továbbra is.

(#87217) viktorhu válasza Gabesz87 (#87216) üzenetére


viktorhu
veterán

Optikánál tudod a saját routeredet használni a pppoe "betárcsázásra" - jobban jársz, így magad menedzseled a hálózatodat. A HGW Magyarországon leginkább a Telekom szóhasználata, szóval kérdés még, hogy iptv lesz-e mellé, mert akkor az is kérdés, hogy a set top boxot / boxokat mire fogod csatlakoztatni.

(#87218) Gabesz87 válasza viktorhu (#87217) üzenetére


Gabesz87
addikt

IPTV most is van (Sagemcom HGW-vel). Én azt hittem, a HGW-t kicserélik optikai modemre (ONT), és ugyanúgy LAN-on ahhoz vannak csatlakoztatva az IPTV boxok (vagy az az alatt lévő eszközre, mint most nálam a 2. box, ami egy switchre van dugva, az pedig a HGW-be).

(#87219) viktorhu válasza Gabesz87 (#87218) üzenetére


viktorhu
veterán

Igen, ugyanígy lesz! Azért kérdeztem, hogy van-e igény arra, hogy az új routere(i)dre csatlakozzanak a set top boxok, vagy az maradhat direktben a hgw-n (pl. nem ugyanazt a kábelt fogod felhasználni a mesh router csatlakoztatásához), mert akkor az igmp képességet is figyelembe kell venni a vásárláskor [ha a saját routerről fog menni].

[ Szerkesztve ]

(#87220) dkess válasza Gabesz87 (#87216) üzenetére


dkess
őstag

Igen, és sajnos erre érdemes odafigyelni router választásakor is. Ennek is több vetülete van - akár akkor is, ha mind a kettő támogat vezetékes és vezetékmentes backhault is. Lásd például pont eggyel feletted a AX86U vs AX92U lamentálást - nagyon leegyszerűsítve (más szempontokat nem figyelembevéve):

- vezetékes backhaul esetén: AX86U
- vezetékmentes backhaul esetén: AX92U

az inkább ajánlottabb ...

Ugyanakkor ez az egész mesh tud lenni egy egymással nem kompatibilis nagy "katyvasz" is. Van itt minden: szabványt többé-kevésbé követő megoldások, gyártó specifikus megoldások és lehet egy gyártón belül is több gyártó specifikus megoldás - illetve akár szabványon úton járó dolgok is egyszerre is akár. Erről korábban írtam bővebben - most csak nézzük példaként az általad hozott TP-Link példát. Itt van:

- OneMesh (SOHO routerek/AP/repeaterek - ide tartozik pl. az AX20 -as példád is). Komoly limitációk: vezetékes backhaul nincs, a hálózati router és a Mesh Router szerepkörök nem tudnak különválni (ugyanannak az eszköznek kell lennie mind a kettőnek),
- Deco Mesh (Deco széria) - Komoly limitációk: itt lehet vezetékes backhaul, de a hálózati router és a Mesh Router szerepkörök nem tudnak különválni (ugyanannak az eszköznek kell lennie mind a kettőnek),
- 802.11 k/v/r -t követő dolgok (pl. Omada széria, a "Pro" vonal). Komoly limitációk: oda kell figyelni, hogy melyik eszköz éppen mit támogat és mit nem. Itt nagyon sokféle szerepkörnek megfeleltethető eszközök is megtalálhatóak (pl. az ezt vezérlő eszköz lehet egy dedikált eszköz is a hálózaton stb.).

És ez mind - egy gyártó. Akkor lehetne jönni még az összes többivel is ...

Asus AiMesh 2.0 -nál (ez gyártó specifikus Mesh) pl. lehet kábeles backhaul és a hálózati router és a Mesh Router szerepkörök különválhatnak (azaz pl. az összes Mesh eszköz lehet AP módban).

Azaz a HGW -s kérdésedre a válasz. Amennyiben a HGW router módban lenne, akkor pl.

- TP-Link OneMesh és Deco Mesh -t nem tudsz összerakni,
- Asus AiMesh 2.0 -nál pedig igen.

Persze az is működik, hogy egy db routert raksz a HGW (router módban) után: AP módban. Ez működik TP-Link -el meg kb. mindennel ...

(#87221) Core2duo6600 válasza Gabesz87 (#87218) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Iptv esetében koax hálónál nem tudod kikerülni a HGW ét, azaz nem kérhető bridge módba.
Ha optika van, akkor van lehetőség rá, hogy a saját eszközöd tátcsázzon be.
Hogy ennek mi az oka pontosan nem tudom.
De vélhetően ki akarják zárni azt a lehetőséget, hogy a user rosszul állítja be a routerét, hálózatát bármit, és emiatt nem megy esetleg a TV.

Korábban láttam egy videót ahol Mikrotik eszközön szépen muzsikált az IPTV -és stb.

Tehát meg lehetne oldani.....
Csupán azt kellene biztosítani, hogy a boxok elérjék azt a kiszolgálót amit nekik el kell érni.

Erről bővebben a telekom topikban található információ, mert kb. minden 10 ik kérdés az, hogy kiiktathatom - e a hgw ét ha ....

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#87222) Gabesz87 válasza Core2duo6600 (#87221) üzenetére


Gabesz87
addikt

Nekem édes mindegy, nem zavar hogy a szolgáltatói eszköz a router és arról emgy az IPTV. Mindig is így volt, nincs ezzel gondom. HGW-ben és egyedül a statikus IP-ket állítom be, kb. semmi másra nincs szükségem.

(#87223) viktorhu válasza Gabesz87 (#87222) üzenetére


viktorhu
veterán

Nem kell a szolgáltatói eszköznek route-olnia az internetet ahhoz, hogy arról menjen az iptv, másik vlan-on van. Szóval ha a saját router fog bejelentkezni a pppoe-vel, attól még a tévé maradhat a hgw-n.

(#87224) Gubek-Einste válasza Bubaaa (#87212) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Teljesen már SoC-ra épül a két eszköz, az AC66U B1 AiMesh képes de elég régi szériás eszköz már, az AC65P sokkal újabb és erősebb de gyári firmware-ben kevesebbet tudó eszköz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87225) Bubaaa válasza Gubek-Einste (#87224) üzenetére


Bubaaa
aktív tag

Köszönöm! :R

(#87226) sgeza válasza viktorhu (#87223) üzenetére


sgeza
veterán

Ez biztos? Kollégámnak a HGW utáni (AP módban) routerére van kötve a tévé, és ugyanabban a tartományban kiadó kap IP-t, mint mindenki más. Vagy ez nem mond ellent annak, amit te írtál?

(#87227) sgeza válasza sgeza (#87226) üzenetére


sgeza
veterán

-kiadó. Köcsög Swype.

(#87228) supercharley válasza adika4444 (#87190) üzenetére


supercharley
tag

Én is az EdgeRouter-t javaslom, azon megvan ez a csomag.

Úgy látom hogy megy az openwrt az ubiquiti edgerouter lite-on. Kipróbálom!

(#87229) dkess válasza sgeza (#87226) üzenetére


dkess
őstag

viktorhu a hálózat szolgáltató oldalán levő részére gondolt. A HGW router módbnan után kötött AP módban futó router meg gyakorlatilag Ethernet oldalról nézve olyan, mintha egy switch -et kötött volna a HGW után. Persze menni fog az IPTV ...

(#87230) sgeza válasza dkess (#87229) üzenetére


sgeza
veterán

Tudom, hogy arra gondolt. De azt írta, hogy az IPTV másik vlanon van, tehát ha a mögötte lévő router pppoe-n csatlakozik, az IPTV a HGW-ről akkor is megy.

[ Szerkesztve ]

(#87231) viktorhu válasza sgeza (#87230) üzenetére


viktorhu
veterán

Igen, így van, személyesen is kipróbáltam, szóval nem elmélet.

(#87232) sgeza válasza viktorhu (#87231) üzenetére


sgeza
veterán

Köszi! Tehát jól értem, hogy a szolgáltató eszközét bridge módba rakattad?

(#87233) tt_to válasza dkess (#87196) üzenetére


tt_to
tag

Köszönöm a válaszod, hát igen egy fontos kritériumot, az árat nem írtam, de az én igényeimnek szerintem az első ajánlatod is bőven meg fogja tenni az AX56U.
:R

Esetleg ha van itt valakinek használtan eladó, keressen meg nyugodtan privátban.

(#87234) viktorhu válasza sgeza (#87232) üzenetére


viktorhu
veterán

Nem is volt rá szükség, simán a pppoe bejelentkezést kiszedtük a szolgáltatói eszközből, és a saját router "tárcsáz be".

(#87235) sgeza válasza viktorhu (#87234) üzenetére


sgeza
veterán

Hm. Utánanézek a kollégánál! Mindenesetre köszi! Egyébként Telekom? Koax jön be?

(#87236) viktorhu válasza sgeza (#87235) üzenetére


viktorhu
veterán

Telekom, de ez csak optikával működik. Koaxon se pppoe, se vlan, és iptv mellé bridge mód sincs.

(#87237) galaxys80


galaxys80
veterán

Tegnap megérkezett az Asus AC57U.
Hát nagy a boldogság. :) Nem,hogy a ház teljes területén, de még az udvaron is teljes egészében van 5Ghz!!! -es wifi. A korábbi Tplink-es 30 megás (2.4 ghz) maximum sebesség 70-80-ra ugrott. 5 Ghz-en meg az eddigi 110-120 ami a csövön kifér. (200 mb). A Tplink-el az udvaron és a felső szint egyes szobáiban esélytelen volt az 5 Ghz.
Szóval tökéletes vétel volt és az itt az élő példa, hogy egy router is kiszolgálhat egy családi házat is.

(#87238) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Sziasztok,

olvastam, hogy a TP-Link Archer C6-ból csak a v2 verziót érdemes megvenni, viszont némi keresgélés ellenére sem találtam olyan helyet, ahol biztosan ilyet szolgálnak még ki. Van valamilyen ismertetőjele amivel meg tudom különböztetni a V3-tól? A webshopos terméklapok nem igazán részletezik a chipsetet.

Mindenképpen webshopból venném és tudom van elállási lehetőség, de felesleges köröket nem futnék ha nem muszáj.

Archer C5 v4-et találtam amúgy, de ez egyébként jobb is? Visszaolvasva csak annyi érvet találtam mellette, hogy van rá CFW támogatás (OpenWRT oldalán amúgy a C6 v2-re is találtam már), de ha ez nem számít, akkor is inkább ez éri meg jobban? Stabilabb a régebbi chipset ellenére?

(#87239) woodworm válasza Stauffenberg (#87238) üzenetére


woodworm
veterán

Mi a baj a v3-assal?

(#87240) dkess válasza Stauffenberg (#87238) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Sajnos C6 -nál ezt nem lehet megmondani - mind az árukereső oldalakon, mind a webshop -oknál ez sajnos nincs feltüntetve. Esetleg egy telefon a kiszemelt bolthoz vagy, ha éppen az adott bolt közelében jársz személyesen, akkor egy kérdést megérhet.

A C5v4 is választható. Nagyjából egy kategória azért ez a két router ...

(#87241) Krinyo


Krinyo
senior tag

Egy AC68U-t cseréltem AX82U-ra, a kliens maradt egyelőre az AC-s. Ennek ellenére jelentősen, érezhetően gyorsult a weboldalak betöltődése és gyorsult az átvitel is (400 körüliről 600 megabit/s-ra), nem gondoltam volna, hogy ennyire lehet majd érezni az erősebb vasat.

[ Szerkesztve ]

(#87242) blakey válasza Krinyo (#87241) üzenetére


blakey
titán

Jobbak az újak. Még az új SW-t rendbe teszik és qrva jó routerek lesznek.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#87243) Krinyo válasza dkess (#87229) üzenetére


Krinyo
senior tag

Az AX-es ASUS routereknél érhet meglepetés. Engem is ért, ugyanis AP-módban nincs routolva a multicast forgalom, ami az IPTV-nek kell! Ami az AC68U-n szó nélkül ment - AP-mód és a LAN-portok switch-ként üzemelve vitték az IPTV-t is - az az AX82U-nál sem megy. Router módban van IPTV-fül, ahol be lehet konfigolni (haha), de AP-módban nincs erre lehetőség! Szégyenszemre elő kellett vennem a gigabites switchemet az IPTV miatt, a router előtt elosztani a kábelt, mert megáll az adás pár másodperc után. Szégyen.

(#87244) Stauffenberg válasza woodworm (#87239) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Több helyen írták (itt a topikban is), hogy a C6 v3-ban már egy elég megosztó MediaTek chipset van, míg a v2-ben egy jól bevált Qualcomm.

Nem tervezek mókolni vele, nem az enyém lesz. Van OpenWRT tapasztalatom és tudom milyen felhasználóra nem bíznám rá még úgy sem, hogy ha kell telefonon keresztül tudom fogni a kezét neki.

(#87245) dkess válasza Krinyo (#87243) üzenetére


dkess
őstag

Lenne egy "hülye kérdésem". Mi lenne, ha azt a AX82U -t router módba raknád - csak kikapcsolnád a NAT -ot (magát a címfordítás funkciót), DHCP szervert (valamint UPnP -t, Port Trigger -t és Port Forwarding -ot - akár QOS -t, Parental Controll meg minden hasonlót)?

Akkor ugye a WiFi -t továbbra is szórná illetve a LAN portjaira is tudnál eszközöket dugni. Az IPTV beállításoknak megfelelően az adott LAN port(ok)ra dugva set-top-box -o(ka)t az továbbra is menni tudna és ilyenformán a plussz gigabit switch -re nem lenne szükség ...

[ Szerkesztve ]

(#87246) woodworm válasza Stauffenberg (#87244) üzenetére


woodworm
veterán

Ráncfelvarrott soc van benne. Igazából túl sok tapasztalat nincs is vele, nemhogy megosztó lenne. Az elődje pedig egyértelműen "sláger" volt, ac65p, ac57uv1, c5v4, xiaomi r3g, csak néhányat routert említve amelyikben használták.

Az egyetlen itteni negatív vélemény pedig téves információn alapult, rossz soc volt a specifikációban.

(#87247) Tody56


Tody56
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis segítség kellene.
Sajnos gyakran előfordul, hogy a kábeles (400Mb/s) netem pár órára megszakad.
Ezt szeretném kiküszöbölni egy 4g-s sim kártyás Tp-link routerrel. Pl Tp-Link MR100 vagy 200
A jelenlegi rendszeremmel abszolút elégedett vagyok, csak szükség lenne ezeknek az időknek az áthidalására a 4G netre.

Rendszerem:
- X kábeles Modem 400-as nettel
- Tp-link C6 router
- switch
-nas
-még egy C6 lan portba dugva (wifi lefedetség növelése céljából)
-pc-k
-Tv
-stb

Az egész rendszerem utp cat6 os kábellel és meg is van a Gigabytes szávszélesség az eszközök között.

A kérdésem:
Mivel az MR200 csak 100Mb/s lan portokkal van szerelve nem szeretném elsődleges routernek használni. (hülyeség és nem is lesz hatással a switch utáni eszközökre?)

Ha ezt a routert is bekötöm a hálozatomba a switch után akkor ez automatikusan tud 4g internetet szolgáltatni ha elmegy a kábeles net a fő router előtt, vagy ez csak úgy oldható meg, ha az MR200 közvetlen a modem után van első routernek ?????
Elvileg ez sem lenne probléma, csak attól félek, ne hogy elveszítsem az eszközök közötti Gigás sávszélességet. (Pl nas és pc között) Rosszúl gondolom?

Igen tudom van MR600 ami már Gigás sávszélességet biztosít, de annyit nem tudok rá szánni.

Köszönöm ha válaszol valaki!

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#87248) Stauffenberg válasza woodworm (#87246) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Akkor végülis megvehető a C6 v3 is? Ahova menne ott a mostani routernek (WR841N) az a baja, hogy több évnyi tisztességes szolgálat után mintha megfáradt volna, ezért néha összefossa magát (nem lett több a kliens, legfeljebb a multimédiás tartalmak minősége ugrott nagyot közben).

Nincsenek nagy igények, egy 150/50 Mbps netet kell kiszolgálnia, kábellel csatlakozik egy PC és egy okos TV, van két laptop és okostelefonok, mindegyiken kb csak böngészés, multimédia megy, de van amikor mindenki egyszerre esik neki a Netflixnek. Van még IPTV is, de azt hiszem az nem a routeren, hanem a szolgáltatótól kapott Cisco dobozkán keresztül csatlakozik közvetlenül, annak nincs is semmi baja.

(#87249) dkess válasza Tody56 (#87247) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Igen, de nem lesz automatikus.

Az MR200 -on kikapcsolod a DHCP szervert. A főrouter C6 egyik LAN portját összekötöd az MR200 egyik LAN portjával. Az MR200 -nak beállítasz egy static IP -t a főrouter C6 tartományában (pl. főrouter C6 192.168.1.1 akkor a MR200 például 192.168.1.2). A gigabit switch -et természetesen a C6 után dugod.

Alapértelmezett gateway -nek marad a főrouter C6 192.168.1.1 -e. Amennyiben "gebasz van", akkor átállítod a MR200 192.168.1.2 -re az eszközöket (amennyiben visszajön a net, akkor visszaállítod).

Elméletileg lehet ugye azt is, hogy egyik eszköz alapból az egyik gateway -re megy - a másik meg a másikra, de Neked ugye nem ez kell.

Persze a MR600 (akár oly módon, hogy az egyik C6 -ot eladod ezzel csökkentve a MR200 vs MR600 árkülönbözetet) használata lenne a "tisztább és szárazabb" érzés. Ez automatikusan átvált 4G -re, ha elmegy a vezetékes internet (és vissza, ha visszajön). Persze azt eldöntheted, hogy az egyik C6 eladásával együtt is megér-e mondjuk közel 10K HUF -ot ez a fajta kényelem ...

Szerk.: ha pl. egy PC -nek van kábeles és WiFi -s kapcsolata is (avagy akár két ethernet csatival is el lehet játszani), akkor olyat lehet trükközni, hogy Ethernet -re beállítod a C6 gateway -t - a WiFi -re meg a MR200 gatewayt. Aztán mindkét csatolóra állítasz manuális metrikát - a ethernet -es legyen a magasabb. Azaz ameddig van vezetékes internet azt fogja használni - amint elmegy, akkor WiFi -n keresztül a 4G -s interentet (persze mindkét kapcsolatnak aktívnak kell lennie azon a PC -n) ...

[ Szerkesztve ]

(#87250) Krinyo válasza dkess (#87245) üzenetére


Krinyo
senior tag

Ezt majd megnézem.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.