Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#87751) G.I.JOE válasza dkess (#87749) üzenetére


G.I.JOE
senior tag

"2 wifi-s 4mb-es és 3 POE-s 5 mbites IP kamera h254"-et írtam, ide csak nem raktam be a kábeleseket, csak a POE SW-t, mert szerintem azok helye lényegtelen kábelesek lévén.
UTP-sek a wifi kam-ok, írtam is, hogy azokat akkor dugom kábelre.

Spájzból menne a POE-től a kamerákhoz, meg a bal oldali szobába tovább még egy routernek, vagy valaminek,.
Első körben csak 50E-rel szeretnék fejleszteni, így AX1800 sok!

Az nem működhet, hogy ONT bridge-ben, első körben veszek egy AX58U-t, vagy 82-t (még megálmodom), az menne az ONT-s szobába, hátha lefedi a konyháig, a mostani C7, meg a bal oldali szobába?
Később meg veszek egy 2-es, vagy 3-as pack mini Mesh-t, a C7 meg kikerülne a képből?

TV csak az ONT-nél lesz, a nappaliban.

Sokkal jobb az AX82 az 58-nál?

[ Szerkesztve ]

(#87752) woodworm válasza G.I.JOE (#87751) üzenetére


woodworm
veterán

Az eltérő külső alatt ugyanaz a hardver rejtőzik, az ax58u 5GHz-es rádiója szoftveresen lassítva van (4x4 helyett 2x2).

(#87753) Krinyo válasza modflow (#87750) üzenetére


Krinyo
senior tag

Kábel van az emeletre? Használt AC66U B1 (ugyanaz, mint az AC68U, csak fekvő kivitel, 16-20 között) az emeletre + AiMesh...

(#87754) modflow válasza Krinyo (#87753) üzenetére


modflow
veterán

Már lent a másik végben nincs jel.
Az épület kb. négyzet alapú, egyik oldalon középen a router. Másik oldalon középen alig van jel, pedig csak 2 fal van addig.

Egy AX50 lefedettsége mennyivel lenne jobb?

(#87755) G.I.JOE válasza woodworm (#87752) üzenetére


G.I.JOE
senior tag

2 tégla falon át 10m-re fullhd videóra elég lehet az AX58U?

(#87756) dkess válasza modflow (#87750) üzenetére


dkess
őstag

Én azt mondanám, hogy egy hasonló kategóriás Asus Aimesh képes AC -s routert keresnék és konfigurálnék egy AiMesh -t kábeles backhaul -al. Ezzel járnál a legjobban lefedettség terén. Jobb lenne a felhasználói élmény, mint egy AC -s Asus + egy Archer wifi6 -al ...

Aztán majd, ha lesz cash/akarat, akkor ugyanez csak AX -es Asus -okkal ... :)

@G.I.JOE, #87751

Mondok egy érdekes dolgot - C7 legyen router módban az alsó szobában. A másik új router pedig AP módban a nappaliban. Igen, a spájzból legyen külön kiállás neki. Ekkor a hátsó két szobában is elég jó WiFi lenne innen az átmeneti időszakban.

Ettől függetlenül tartom, hogy amennyiben kábelezel, akkor lehetőleg mindenhova legyen kiállás. A legalsó szoba és a spájz között is lehetne 2 kábel, mert az nagyban megnöveli a "variálási lehetőségeket".

Az AX58U és AX82U hardverileg teljesen ugyanaz. A különbség, hogy 5 GHz -en az előbbi 2x2 - az utóbbi 4x4 -es rádióval rendelkezik. Ez hatalmas előny és igen, megéri azt a 10K HUF -ot.

Egyébként, ha később vennél AX82U mellé 1 vagy 2 darabos mesh -t, akkor a mostani CES -en bejelentett (de még nem kapható) ASUS ZenWiFi XD6 -ra ( [link] ) is rákeresnék mennyiért vesztegetik majd. Ez egyébként az AX82U -val lesz ekvivalens (HW és WiFi).

Amennyiben drága lenne, akkor ASUS ZenWiFi XD4. Egyébként ez a AX56U -val lesz kb. ekvivalens (Szerk.: XP4 -et kivettem, arra Neked nem lesz szükséged). Akkor lehetne olyan, hogy:

- ONT -ból feljössz a spájzon keresztül nappaliba - itt: AX82U,
- vissza spájz, switch és innen: vissza az ONT -os szobába: itt lenne az egyik mesh Node,
- garázs melletti másik szoba: a másik mesh Node.

Persze, ha a legelőször emlegetett felállásban két router is elég jól lefedi a házat, akkor pl. AX82U az alsó szobában és egy (csak egy) XD6 a nappaliban.

[ Szerkesztve ]

(#87757) modflow válasza dkess (#87756) üzenetére


modflow
veterán

Értem, köszi.

(#87758) Alex91 válasza G.I.JOE (#87755) üzenetére


Alex91
félisten

En az AX58u-t neztem ki anno magamnak, de aztan inkabb +10k-ert vettem egy AX92U-t...
Szerintem van eselye, hogy eleg lesz a TV-nek, de ez majd kiderul.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87759) G.I.JOE válasza dkess (#87756) üzenetére


G.I.JOE
senior tag

Köszi.
"- ONT -ból feljössz a spájzon keresztül nappaliba - itt: AX82U,"
Itt a középső helyiségre gondolsz? Annyiban megtévesztő a tervrajz, hogy ott középen a nappalinak hívott hely, nem nappali lesz, (még mi sem tudjuk mi). Nálunk a nappali az ONT-os szoba lesz. Onnan kellene a konyháig elmenni a jelnek, a középső "nappali" első körben nem érdekes wifi szempontból, a garázs melletti szoba a mi hálónk, oda és onnan a garázs felé kell wifi az udvarra kb 15. métert.

Na akkor az ONT-os nappaliban 82-es (hátha lövi a konyháig), garázs mellett a hálónkban egyelőre akkor C7, később ha kell középre is, vagy konyhába is, akkor veszek 2-3 mesht.

Második körben sem szeretnék majd 50-nél többet beledobni a fejlesztésbe, nem elégítene ki engem fullhd videó streameléshez a garázs mellett egy CD6? :)

@Alex91: Hja, a 92 még olcsóbb, melyik a jobb? Mondjuk a WPA3-at bírnám. (Ah úgy látom az árgörbéken az ÁK-n, hogy a 82 újabb!?)

[ Szerkesztve ]

(#87760) dkess válasza G.I.JOE (#87759) üzenetére


dkess
őstag

Szívesen.

Igen, ez valóban megtévesztett ott nagy betűkkel, hogy "NAPPALI". E miatt ezt a legnagyobb prioritású helynek gondoltam, mivel a garázs felé eső két hálószobát is kiszolgálta volna ... Azt láttam, hogy írtad lehet az alsó szoba lenne a nappali (a PC -vel), de azt hittem, hogy ez olyan "maradék" meg "játszós" szoba vagy ilyesmi lesz amiben csak "nem laknak" ...

Akkor viszont igen, a C7 mehet hátra és itt legyen az új router az ONT -nál.

Az AX92U "szuperakcióban" volt még tavaly 60K körül. Most ugye 70K HUF (azaz plussz 20K HUF az AX58U -hoz képest) és erre a színvonalra is most esett le, mert általában már inkább még drágább szokott lenni ennél is vagy 5-10K HUF -al. Ehhez képest kábeles backhaul esetén a AX82U sokkal jobb vétel a mostani árán (szerintem még az AX58U -nál is) ...

CD6 elég-e? Nehéz kérdés és nem azért, mert nem lenne elég. A gond azt például, hogy az a "FullHD" az "FullHD" marad az idők végéig? Nem lehet, hogy egyre több WiFi -s eszközöd lesz az idők folyamán? Esetleg azok között egyre több AX -es klienssel is? Most az AX előnyeire nem térek ki külön sokszor volt szó róla korábban. Továbbá routert nem egy-két évre vesznek az emberek általában és valamiért van egy olyan érzésem Te sem annyival terveznél. E témakörben pont most írtam nemrég egy rövid szösszenetet: [link] .

Úgy vélem érdemes átgondolni. Tudom nem egy egyszerű kérdés - pláne adott esetben egy költözéssel egybekötött felújítás alatt/után ...

(#87761) Roland861010


Roland861010
addikt

Helló,

Telekomos net (1000/30Mbit/s-es) keresnék valami normálisabb routert olyan 20k-áig amivel multiplayerben le tudnám szorítani a válaszidőt a méréskor produkált 3-4es pingre.
Ugyanis játék közben akár 50-60 között is tud lenni.

Nem vagyok NAT-olva.

(#87762) dkess válasza Roland861010 (#87761) üzenetére


dkess
őstag

Az a Telekom -os eszköz bridge módban van? Kábelesen vagy WiFi -n csatlakozol a router -re a PC -vel? Közvetlenül a szolgáltatói eszközre dugva a PC -det mekkora a ping -ed? Biztos EU szervereken méred ezeket a pingeket (mondjuk valószínű). Mások nem panaszkodnak (van amikor az adott játék szerverei szoárék)? Más játékok alkalmazások (Discord, TS stb.) mekkora pingjeid vannak?

(#87763) Roland861010 válasza dkess (#87762) üzenetére


Roland861010
addikt

Az eszköz egymagában van a pc cat.6-os kábelen csatlakozik rá. Az alaplap a legújabb szabványokat is támogatja ( Intel® GbE LAN).
1-2 ms a válaszidő és a ping eddig max 9-es volt. Többi alkalmazásnál nem mértem mert hibátlan minden .
Chromeban eddig 110 Mbit volt a legnagyobb letöltés.

(#87764) dkess válasza Roland861010 (#87763) üzenetére


dkess
őstag

"Az eszköz egymagában van a pc cat.6-os kábelen csatlakozik rá. " - Mármint mi mire?

"Az alaplap a legújabb szabványokat is támogatja ( Intel® GbE LAN)." - OK, ez tiszta volt.

"1-2 ms a válaszidő és a ping eddig max 9-es volt. " - Milyen két eszköz között volt ekkora ping?

"Többi alkalmazásnál nem mértem mert hibátlan minden .Chromeban eddig 110 Mbit volt a legnagyobb letöltés." - OK, de ez hogy jön a problémához?

Mesteri - és mindezt úgy, hogy még véletlenül sem válaszoltál egyik fentebbi kérdésre sem ... ;) :D

(#87765) Roland861010 válasza dkess (#87764) üzenetére


Roland861010
addikt

A telekomos router és a pc direktben kapcsolódnak egymáshoz.
Speedtesttel mértem egyet és ennyi. :(

Nem játszok mással csak a CoD-dal így nem tudok többlet információt adni egyéb eredményekről.

(#87766) viktorhu válasza Roland861010 (#87765) üzenetére


viktorhu
veterán

Sajnos természetes a nagyobb ping, ha messzebb van a szerver.

(#87767) Dragon3000 válasza Roland861010 (#87765) üzenetére


Dragon3000
veterán

Soha nem lesz olyan pinged játékokban, mint a mérésnél, még magyar szerveren sem.

Melyik cod milyen szerver? Magyar vagy külföldi? Ha külföldi, akkor bármilyen routert vehetsz, nem azon fog múlni, hanem a szolgáltatón.

(#87768) Masooo


Masooo
aktív tag

Sziasztok
Cudy LT500 AC1200 4G LTE WiFi router

Erről van valami tapasztalat vagy vélemény.

Az igény: Sim kártyát kell fogadnia mindösszesen, amiről szórnia kéne wifit egy házban. Állandó cucc is lenne rajta de wifin keresztül csatlakozna fel.

Esetleg erre a célra valami jobban bevált alkotás?

Köszönöm!

Politikáról priviben sem vitáznék, mert hát ki a bolondabb? A bolond, vagy aki követi őt?

(#87769) Soma01 válasza Masooo (#87768) üzenetére


Soma01
veterán

Milyen sebességet és lefedettséget vársz az eszköztől?

(#87770) Gubek-Einste válasza Masooo (#87768) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Tapasztalat nincsen vele de egy próbát tehetsz vele.
Mennyi lenne a beszerzésre?

Sajnos a SIM kártyás eszközök elég drágák.

Ajánlható eszközök: TP-Link Archer MR200/MR400/MR600, Asus 4G-AC53U/4G-AC55U/4G-AC68U, D-Link DWR-953, Huawei B525/B535/E5180 (Cube)

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87771) Masooo


Masooo
aktív tag

Ez most 19.000 körüli áron beszerezhető de részleteiben nem másztam bele, első boltban ennyiért hozta.

A lefedettség, hát az jó lenne, hogy olyan 120m2re azért tudna netet, amerikai megoldás a belső tér így sok egybefüggő légtér van és minden szoba is a nagy közösbe nyílik. A teraszra ha kiérne az lenne a csúcs de nem feltétel azért.

Politikáról priviben sem vitáznék, mert hát ki a bolondabb? A bolond, vagy aki követi őt?

(#87772) Gubek-Einste válasza Masooo (#87771) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Szinte esélytelen, hogy egyetlen eszközzel összejönne egy ekkora terület lefedése.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87773) Soma01 válasza Masooo (#87771) üzenetére


Soma01
veterán

... és a sebesség? Mire kell kb.? Hányan használnák?
Tuti hogy kelleni fog még egy eszköz. A lakáson belüli elhelyezésben tudsz rugalmas lenni?

(#87774) Masooo válasza Soma01 (#87773) üzenetére


Masooo
aktív tag

Mehet bárhová persze.

Montátok, hogy még egy vacak kellene, milyen?

A sebességet nem tudom belőni elsőre, igazából alap dolgokhoz kell szerintem, email, böngészés, messenger, fb, twitter stb.

A környékre csak mikrohullámú netet tudnának küldeni de arról eddig használóktól sok jót nem hallottam, azért jutottam erre, mert viszont mobilos lefedettség van.

Politikáról priviben sem vitáznék, mert hát ki a bolondabb? A bolond, vagy aki követi őt?

(#87775) Gubek-Einste válasza Masooo (#87774) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Bármilyen wifi router megfelelő lehet másodlagos eszköznek.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87776) Masooo válasza Gubek-Einste (#87775) üzenetére


Masooo
aktív tag

Köszönöm, és minden eddigi segítségedet is :)

Az meg van is pár talomban.

Akkor megnézem a linkelt eszközöket is és meglátjuk :)

Visszaírt a netes cég is, ők is mikróval tudják megoldani 20max de 5 a garantált 5000ért

Politikáról priviben sem vitáznék, mert hát ki a bolondabb? A bolond, vagy aki követi őt?

(#87777) Soma01 válasza Masooo (#87774) üzenetére


Soma01
veterán

Szerintem vedd meg, próbáld ki. Ennyi pénzért kész csoda, hogy lehet ilyen, 4G routert kapni. Ha nagyon nem jönne be, vissza tudod küldeni, ha neten rendeled meg. A megbízhatóságot nézd majd és azt, hogy a beállítási lehetőségei elegendőek-e neked. De a leírásod alapjan jó lesz. Ha a lefedettség kevés, akkor lehet majd venni kell még valamilyen eszközt a lefedettség növelésére.

(#87778) Masooo válasza Soma01 (#87777) üzenetére


Masooo
aktív tag

Köszönöm, ezt fogom tenni.

Politikáról priviben sem vitáznék, mert hát ki a bolondabb? A bolond, vagy aki követi őt?

(#87779) ivana


ivana
Ármester

Sziasztok!

Szükségem lenne valami routerre, mert a vodafone-os boxal nem igazán vagyok megelégedve. Ami kell:
- Stabil openwrt támogatás
- Gigás portok
- Értelmes hardver
- Nasként nem üzemelne, homeserver külön van

D-link Dir860l van szüleimnél, valami ami azt tudja tökelétes. Mit ajánlanátok?

(#87780) ivana válasza ivana (#87779) üzenetére


ivana
Ármester

Plusz egy ilyen configot mi bírna el szerintetek? [link]. Ja igen kimaradt AC wifi is kell.

[ Szerkesztve ]

(#87781) sztanozs


sztanozs
veterán

Sziasztok - három emelet beszórására kellene mesh megoldás (sajna az összefoglalóban nem találtam kifejezetten mesh ajánlást):
/-----\
t / ont \
+-------+
e | wifi |
+-------+
f |wifi+sw|
----+-------+----
a | wifi |
+-------+
A dolog pikantériája:
- a tetőtérben van az ONT, nem lehet onnan elvinni (ennyi fénykábele volt a digiseknek)
- az alagsor csak az emeletről erhető el (fűtéscső mellett)
- a tetőről szerelőkábelen elérhető az emelet és a földszint
- a földszinten kellene wifi és fizikai hálózat is (tévé, ps4, nas)
- kb 100 (max 150e) körül költenék rá

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#87782) zsolt20


zsolt20
tag

Sziasztok. Digi 1000 csomag an5506-02-fg routerrel csak wifin használva 4 kapcsolattal lassú. Milyen router lenne jó aminek gyorsabb wifi je van?

(#87783) Alex91 válasza sztanozs (#87781) üzenetére


Alex91
félisten

3 x Asus RT-AX56U.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87784) sztanozs válasza Alex91 (#87783) üzenetére


sztanozs
veterán

AIMesh működtethető úgy, hogy nem az egyik ilyen eszköz az edge router (nem az oszt DHCP-t meg ilyesmi)? A tetőn nem akarok wifit szórni, és egy ilyen eszközt nem pazatolnék el oda, csak hogy legyen ott is valami...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#87785) Alex91 válasza sztanozs (#87784) üzenetére


Alex91
félisten

Pont azert mondtam ezt, mehet AP-ben is a MeshRouter. Inkabb a kabelezes lesz majd erdekes...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87786) Alex91 válasza sztanozs (#87784) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , itt vannak a variaciok...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#87787) dkess válasza sztanozs (#87784) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Én azt mondanám:

- Digi ONT bridge módban. Innen kettő Cat6 kábel a földszintre,

- földszinten AX82U lenne a hálózati router + AiMesh router és felelne a földszinti WiFi -ért valamint a földszinti vezetékes kliensek is ide lennének bekötve. Egy kábel a WAN portba és egy LAN kábel megy vissza a tetőtérbe.

- Tetőtéri switch -.ből megy LAN kábel az emeletre illetve a alagsorba is. AX56U mind a kettő helyen AiMesh Node. A szinten levő vezetékes kliensek is ráköthetőek a Node -okra. Természetesen amennyiben a földszintről tudnánk menni az emeletre illetve alagsorba, akkor tegyünk úgy - pl. ez esetben az AX82U után lehetne switch a földszinti vezetékes klienseknek és a két szinten a Node -okhoz menő UTP -nek (ebben az esetben elegendő lenne egy UTP a tetőtér és a földszint között) ...

/-----\
t / ont \
+-------+
e | AX56U |
+-------+
f | AX82U |
----+-------+----
a | AX56U |
+-------+

Persze lehet a tétőtérben edge router illetve akár a Digi ONT lehet router módban is. Természetesen akkor onnan megy minden emeletre legalább egy UTP. A legerősebb (az e,f, a -n) router legyen az AiMesh Router ...

@zsolt20, #87782

Írnál még pár részletet - költségkerettel is? Annál pontosabb ajánlást kaphatnál. Csiliárd tonna router van ami megfelel az eleddig megfogalmazott igényeidnek ...

(#87788) zsolt20 válasza dkess (#87787) üzenetére


zsolt20
tag

Nem igazán értek hozzá, de jelenlegi digis tán 100mbit wifi-n amit tud, de javítsatok ki ha hüjeséget mondok. [link] erre gondoltam 2.4/5g képes , 3x gyorsobb a jelenleginél +5g csatlakozás is adott ami hyorsabb is. Csak azt nem tudom hogy ezt a rputert ha rákötöm a jelenlegire az úgy jó lesz e? Vagy közvetlen kábelről is működne e? Esetleg igy beállítást igényel a szolgáltatás a routerben?

(#87789) Soma01 válasza dkess (#87787) üzenetére


Soma01
veterán

Ahogyan én értelmeztem, a tetőtérbe nem kell net. Csak ott van az ONT. Az is kérdés még, hogy hogyan lehet eljutni a lefelé menő fűtéscsőig a fentről jövő csatornából. Továbbá azt sem tudjuk, hogy a szinteken belül helyileg melyik részre érkeznek a kábelek.

(#87790) Gubek-Einste válasza ivana (#87779) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus AC65P megfelelő lesz a célra.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87791) dkess válasza Soma01 (#87789) üzenetére


dkess
őstag

Én sem raktam netet a tetőtérbe. Csak azért megyek vissza a földszinti routerből a tetőtérbe, mert közvetlenül az emeletre nem tudunk menni. Azaz vissza tetőtér - aztán le az emeletre. Azt írtam, ha mégis menne közvetlenül, akkor menjen úgy ...

"Az is kérdés még, hogy hogyan lehet eljutni a lefelé menő fűtéscsőig a fentről jövő csatornából. " - Ő azt írta elérhető. Annyit írt még, hogy a földszinten lesz kábeles hálózat a vezetékes klienseknek - így valószínűleg menni fog kábel a fűtéscsőig is. Azonban ezt nem nekünk kell megoldani, ha a kérdező azt írja, hogy megoldott, akkor azt elfogadom tényként ...

Igen, nem tudjuk, hogy hova érkeznek. Azonban ez lehet nem is fontos, mert pont ideális helyre érkeznek. Gondoljunk bele:

- külön ennek csinált kábelcsatornán keresztül érhetőek el a szintek. Csak úgy csinálta, hogy jó legyen. Mondjuk, ha nem úgy csinálta, akkor sem tudunk segíteni, mert nem kérte illetve nem rajzolta le,
- földszinten kábeles hálózat. Gondolom ez is valamilyen tervezés eredménye ...

@zsolt20, #87788

Sőt még annyit sem. Még közelről is inkább 60-80 Mbps inkább.

Ugye most egy ONT -od van, mely router szerepkört is ellát. Amennyiben egy router biztos elég, akkor ezt kérd bridge módba és az őj router legyen a NAT -ért is a felelős (meg a WiFi -ért stb.).

Amennyiben mind a két eszköz WiFi -jére szükség lenne, akkor za ONT maradjon router módban és lehetőleg a ház másik felébe rakd az új routert AP módba. Értelemszerűen csak ott lenne akkor 5 GHz -es meg AC -s WiFI ...

(#87792) ivana válasza Gubek-Einste (#87790) üzenetére


ivana
Ármester

Köszi :)

(#87793) Gubek-Einste válasza zsolt20 (#87782) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#87794) zsolt20 válasza dkess (#87791) üzenetére


zsolt20
tag

Köszönöm válaszd, igaz ez nekem kinai. Én arra gondoltam digi router lan1 portot összekötöm vezetékesen az újjal, igy lesz 1db digi 80mbps, 1db 300mbps ,1db 5g wifi hálózat. Ezt ha egyszerre használom 3db géppel akkor gond nélkül menne pl távoktatás, videó chat. Gondolom digi router vezetékes része tudja a 1000 sávszélességet.

(#87795) dkess válasza zsolt20 (#87794) üzenetére


dkess
őstag

Az ONT -ot hívhatjuk nyugodtan ONT -nak. Egyfelől az a becsületes neve - másfelől magadat sem fogod összekeverni.

Csak akkor javasolt az ONT -ot router módban hagyatni, ha a lefedettség miatt segítene valamennyire ÉS jó messzire tudjuk majd rakni az új routert (melyet ebben az esetben AP módba konfigurálunk) az ONT -tól. Így akkor lesz(/lehet valamivel nagyobb WiFi lefedettségünk).

Amennyiben akár az egyik fentebbi feltétel nem teljesül, akkor legyen az ONT bridge módban és akkor az új routerünk lesz a router (és felel majd a vezetékes és vezetékmentes kliensekért). Egyébként érdemes amit csak lehet kábelvégre rakni - annál jobb WiFi -nk lesz a többi eszköznek ...

[ Szerkesztve ]

(#87796) lastmohican2


lastmohican2
tag

Sziasztok!

Egy megbízható, stabil, s viszonylag olcsó wifis routert szeretnék venni max. 10k környékén. Egy 80 megás internethez (főleg online munkához - elektronikus felületek, kitöltő programok használatához) kellene két laptop (wifin) és két asztali géphez (lehet, hogy lesz egy hálózati nyomtató is). Tudom, hogy technika gyorsan elévül, de olyan kellene ami még kb. 5 évig jól muzsikál.
Segítségeteket köszönöm!

(#87797) dkess válasza lastmohican2 (#87796) üzenetére


dkess
őstag

Szia,

Olyan 12K HUF nem férne bele? Ennyiért már lehetne kapni gigabit -es portokkal és AC1200 -as WiFi -vel is rendelkező eszközöket. Most csak példaként: [link] .

(#87798) sztanozs válasza dkess (#87791) üzenetére


sztanozs
veterán

Igen, nem volt elég tiszta - kb így néz ki a ház:
alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""
zöld végű téglalapok a kábelcsatornák (illetve a bal szélső a kifúrt hely amin le tudom vezetni az alagsorba a kábelt a fűtéscső mellett). Emeleti wifi (A/B) opcionális melyik helyen legyen, földszinten viszont fix a helye (és oda nem csak wifi kell, hanem vezetékes net is. Ráadásul abban a csatornában megy már egy koax is (tévének), nem fér el mellette másik két UTP kábel. Ráadásul azt olvatam, hogy az AIMesh (ASUS) routerek nem szeretik, ha switch van a routerek között, akkor nem épül fel a kapcsolat, ha nincs direkt kábel két AIMesh router között).
Amúgy köszönöm, hogy már eddig brainstormoltatok ezen :R

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#87799) dkess válasza sztanozs (#87798) üzenetére


dkess
őstag

Akkor tulajdonképpen tartom is a korábban leírtakat.

Alábbi képen:

- kék vonal az ONT és a földszinti főrouter (pl. AX82U) közötti kapcsolat. ONT bridge módban.

- ugye visszafele nem tudunk ebben a kábelcsatornában menni, mert a koax miatt nem férünk el - így kénytelenek vagyunk a jobb oldali csatornában felfele menni. Itt tulajdonképpen a piros LAN kábel csak akkor kellene, ha az emeleti routert ott középen ('Emelet B') képzelnénk el. Ilyenformán külön kábelen is lehetne és ez ajánlott is lehetne.

Amennyiben valamiért itt is csak egy UTP kábel férne el és/vagy a 'Emelet A' helyen szeretnénk a WiFi -t szórni, akkor a narancssárga vezeték felelne az emeletért és az alagsorért is. Ebben az esetben 'Emelet A' -nál bemegy az UTP az itteni routerbe (pl. AX56U) és egy másik kábel belőle lemegy az alagsorba.

Amennyiben 'Emelet B' -nél lenne az emeleti router, akkor meg a narancssárga kábel mehet le közvetlenül az alagsorba vagy amennyiben lenne itt is vezetékes kliens, akkor egy switch -el leágaztathatjuk ...

A "B terv" (ezt most nem rajzolom le, mert talán egyszerűbb is), hogy Edge router a tetőtérben és:

- balszélső csatornában lejövünk az emeletre (aztán vagy lesz itt router vagy a másik helyiségben) - aztán le az alagsorba. Amennyiben 'Emelet B' helyen szeretnénk a routert - akkor pedig valamelyik (bal vagy a jobb) csatornán lejövünk és átmegyünk abba a helyiségbe.

- középső csatornában lejövünk a földszintre (persze, ha középen akarnánk 'Emelet B' -re menni, akkor a jobbszélsőből jönnénk át, mert ugye nem férünk el a középsőben a koax miatt).

Egyébként bátran rakhatsz switch -et ahová akarsz - nem okoz gondot.

Szerk.: Miért is "B terv" a "B terv"? Az igaz, hogy sokkal jobb lenne és a kábelezés is sokkal egyszerűbb és kevesebb kábel kellene, de Edge Router esetén:

- az alagsori router nem férne be a keretbe (pl. halasztani kellene),
- vagy emelni kellene a kereten ennyivel.

Egyébként a rajzos terv ilyenformán "kényszerpálya". A koncepció az, hogy a legerősebb router (ami a földszinti lenne) legyen a főrouter. Ezzel beleférnénk a keretbe ...

[ Szerkesztve ]

(#87800) Krinyo válasza sztanozs (#87798) üzenetére


Krinyo
senior tag

AiMesh 2.0-nál már simán megy switchen keresztül is, nem kell a közvetlen kábeles kapcsolat. Fel kell építeni az AiMesht - a két router egymás mellett legyen -, aztán már mehetnek a node-ok a kábel végére, WAN-portba kell dugni. Nálam AP-módban van AiMesh router, nemhogy switch, hanem még router is van a node között. :)

Én úgy csinálnám, hogy a bridge ONT-tól lemennék a földszintre, oda egy AX82U AiMesh+routerként, majd visszamennék az emeletre, oda tennék egy AC57U V3-at, az így bőven belül van a kereten. Az alagsorba szerintem le fog megnni az AX82U jele, oda nem tennék routert, bár kérdés, hogy mennyi beton van az alagsor és a földszint között.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.