Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-05 18:35:36

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34801) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Sziasztok!

Mivel a jó öreg Netgear WGR614 v7-es routerem kezdi a döglődés jeleit mutatni (az újabb wifis eszközök csak akkor tudnak kapcsolódni, ha nem 2-3 napja megy a wifi :F. Egy restart után működik. A digis duplázás óta netezés közben is megáll gondolkozni, nem elérhető oldalt dob, bár ez épp lehetne a leterhetlségtől is (XXI. kerület))

Plusz most épül egy HTPC/NAS keverék, ahova szerintem jól jönne a Gigabites router (HTPC alaplap és a kábelek is megfelelőek hozzá). Tudom, hogy nincsen már 5 év garancia a TP-linkre, de a TP LINK TL-WDR3600 még mindig jó vétel? (Céghez kb 6+ hónapja vettünk ilyen, egész pofásnak tűnik, bár a QoSt nem sikerült életre kelteni benne) Vagy esetleg van jobb/újabb alternatíva? Eszközök tekintetében 1 PC, 1 laptop, 1 TV, 1 HTPC, 2-4 telefon (LG, Samsung Galaxy S3, Nokia 630) kapcsolódna.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#34802) Gubek-Einste válasza CactuS (#34801) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen net sebességhez kellene az eszköz?
Még mindig ajánlott a TP-Link 3600, ami méh hozzá hasonló az az Asus N15U/N16/N56U, TP-Link 1043NDv2/4300, áruk 13-20k.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34803) #82351360


#82351360
törölt tag

Sziasztok, minél kisebb pénzből szeretnék routert venni. Kb két eszköz csatlakozna hozzá wifin, egy pedig kábelen. Csak böngészésre és ritkán torrentezésre vannak használva a gépek. Viszonylag erős antennára lenne szükség, mert a wifi földszinten van a noti emeleten, köztük pedig plafon és álmennyezet. Köszönöm a választ. :)

(#34804) #82351360 válasza #82351360 (#34803) üzenetére


#82351360
törölt tag

Egy kis plusz infó, jelenleg egy Linksys WRT54GH-t hasznalunk

(#34805) CactuS válasza Gubek-Einste (#34802) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

A Wan felőli része a legkisebb digi, azaz 50/30 Mbps. A Lan-on viszont jól jönne a Gigabites sebesség.

Edit: Azt nézem, hogy az N15U kb azonos árban van a TP link 3600-as routerével, viszont + 1 év garancia. QoS esetleg van az Asusban? USB/FTP/Torrent nem kell a routerbe, arra ott lesz a HTPC.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#34806) minek?:S válasza Intruder2k5 (#34799) üzenetére


minek?:S
őstag

Szia!

Jelenleg DIGI STRADA(8 mega le, 2 fel) de most akarnak váltani DIGI 100-ra, az meg 100/50.

Üdv.:M.

(#34807) Intruder2k5 válasza minek?:S (#34806) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Igen, ehhez bőségesen elég az általad említett TP-LINK felső kategória!

(#34808) Gubek-Einste válasza #82351360 (#34803) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen net sebességhez kellene az eszköz?
Mivel a jelenlegi elég régi így elég lehet egy Asus N12 D1 vagy TP-Link 841ND.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34809) minek?:S válasza Intruder2k5 (#34807) üzenetére


minek?:S
őstag

De ügyes vagyok :C Akkor onnan bármelyik TP Link mehet?

Üdv.:M.

(#34810) #82351360 válasza Gubek-Einste (#34808) üzenetére


#82351360
törölt tag

4.9/0.56 Mb/s, abszolút falunet. Olcsóbban esetleg nincs valami vállalható router? Vagy esetleg plusz egy olcsó az emeletre bridgeként?

(#34811) Gubek-Einste válasza #82351360 (#34810) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Kicsit olcsóbb az Asus N10 D1 vagy TP-Link 741D.
Ezeknél olcsóbb nincsen, az új eszköz legyen a fő router, a jelenlegi mehet az emeletre másodlagosnak.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34812) Hofeher


Hofeher
aktív tag

Érdelödnék hogy az ac-s routerem közt van már ami ajánlott.

Asus Tuf Gaming Laptop (4600H + 1650Ti), Gigabyte H87-D3H i5 4570 16Gb Ram Rx 570 8gb, iPad Pro, TP-Link 3600, Zyxel nas.

(#34813) CactuS válasza CactuS (#34805) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Még valami kimarad. Panel lakásban lenne használva ( 65 négyzetméter, a nappaliban van a router, onnan 1. fal a hálószoba, 2. fal a vendégszoba, 3. fal a konyha). Az Asus RT-N15U a beépített antennájával vajon átéri a lakást?

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#34814) zoltan6 válasza CactuS (#34813) üzenetére


zoltan6
őstag

nekem az 50 akárhány ezres asus rt ac68u egy 47 négyzetméteres lakásban a lakás túloldalán levő kisszobába 2db 15cm-es panel falon át,meg 2db 4cm-es fürdő/wc falon át kb fél térerővel jön 2,4ghz-en,5ghz-en már alig van térerő.

(#34815) CactuS válasza zoltan6 (#34814) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Akkor ezek szerint én még örüljek, hogy az öreg Netgear routerem jelét egész jól tudom fogni a konyhában. :( 5 Ghznek annyira nem látom értelmét az én esetemben, Wifin csak a telefonok fognak lógni, minden más (HTPC, Pc, laptop, TV) vezetékre van kötve.

Ettől függetlenül Asusnál a fele annyi ram jelent valamit a gyakorlatban a TP Link 3600-ashoz képest?

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#34816) Intruder2k5 válasza zoltan6 (#34814) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ez elég változó dolog, nagyban függ a helyes beállítástól, a környezettől, és nem mellesleg a kliensektől! Nem egy példa van a Tiedtől ellenkező véleményre is...

http://itcafe.hu/tema/asus_rt-n66u/hsz_4148-4148.html
http://itcafe.hu/tema/asus_rt-n66u/hsz_1130-1130.html
http://itcafe.hu/tema/milyen_routert/hsz_31312-31312.html

Lakótelepen, főként felsőbb emeleteken, ahol simán zavar 15-20 másik WiFi hálózat, ne várj csodát! Ettől függetlenül, ha eddig még nem tetted meg, egy inSSIDer3-mal nem ártana körülnézni!

(#34817) Sz.Miki válasza zoltan6 (#34814) üzenetére


Sz.Miki
őstag

70nm-es lakásba vettem, asztalon van a router.

Eddig TP 642g-t használtam, kiegészítő 8dbi. antennával így a routertől legtávolabbi szobában nyitott ajtóknál 3-mas zárt ajtóknál 1-2 szintű volt a jel. Ezzel az Asussal a legtávolabbi pontnál nyitott ajtóknál maximális a jelerősség, zárt ajtóknál egy egységgel lesz rosszabb de még mindig tökéletes.

Az egész kertben tökéletes a vétel, sőtt tegnap voltam a szembe szomszédnál és a telefonom még mindig fel volt rá csatlakozva.

Én maximálisan elégedett vagyok, egyelőre nem igénylem a mókolt szoftvereket sem, tökéletesen kiszolgál a gyári is.

[ Szerkesztve ]

(#34818) zoltan6 válasza Intruder2k5 (#34816) üzenetére


zoltan6
őstag

nem a legoptimálisabb helyen van egyébként a router,tudom hogy lehetne még rajta finomítani,valóban sok a lakótelepen a többi zavaró wifi router,(mondjuk a 6-os csatornán csak egyedül vagyünk)de elég ez, gyerek használja csak a kisszobába néha mobillal,vezetékkel netezünk mindegyik gépen,közben egy falat kihagytam 3db 15 cm-es vasbeton falon megy át a jel.de elég ez a fél térerő bőven.

(#34819) Multibit válasza zoltan6 (#34814) üzenetére


Multibit
veterán

55 nm-es lakás, Asus RT-AC56U belső antennás router. Wifi-ben elvileg gyengébb, mint a tied, mégis erős jelet szór mindenhova 5 GHz-en! Laptopok, okostelefonok stabilan működnek vele. Jövő héten az AC-modul is megjön a laposba, akkor már arról is tudok véleményt mondani.

(#34820) beszizoli2


beszizoli2
tag

Sziasztok!

Routert keresnék 1000 mb/s-s nethez!Valaki valami jó és aránylag olcsó megoldást tudna?

ehhez a nethez kellene!

Köszönöm

http://digi.hu/lakossagi/internet

Zoli

(#34821) zsolt501 válasza beszizoli2 (#34820) üzenetére


zsolt501
nagyúr

És azt a netet mire használnád, mert az sem mindegy, mivel kisebb dolgokat az olcsóbb kategóriák is elvisznek, de nagyobb kapcsolatszámmal még egy duál magost is ki lehet fektetni, arról nem is beszélve, hogy nagy kapcsolat szám esetén a gépnek is erősnek kell lenni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#34822) Intruder2k5 válasza zsolt501 (#34821) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Hát ezt többnyire nem email-ezni és facebook-olni használják! :)

(#34823) zsolt501 válasza Intruder2k5 (#34822) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Nekem is van olyan sejtésem :)

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#34824) vanRobert


vanRobert
tag

Sziasztok!
Régi D-Link DIR600-omat szeretném lecserélni.
Kb. 17-18 ezret szánnék az újra.

Fontos, hogy LAN oldali Gigabitet tudjon, illetve tudjon nyomtatót kezelni.

Ilyeneket néztem ki:
TP-LINK TL-WR1043ND V2.1
TP-LINK TL-WDR4300 N750
ZYXEL NBG 4615 v2

Ezek közül melyiket lenne érdemes választani, illetve milyen egyéb cucc jöhet még szóba?

Kösz előre is.
R

(#34825) beszizoli2 válasza Intruder2k5 (#34822) üzenetére


beszizoli2
tag

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat!Igazából csak azért váltok,mert a mostani 200 megásnál olcsóbb!Egyébként elég sokat torrentezek!

Zoli

(#34826) beszizoli2 válasza Intruder2k5 (#34822) üzenetére


beszizoli2
tag

Jah és a gépemmel sem lesz gond szerintem!

http://olx.hu/hirdetes/hp-pavilion-dv6-laptop-ID1TM93.html

Zoli

(#34827) Intruder2k5 válasza beszizoli2 (#34826) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Olcsóbb kategóriában szokták ajánlani a TP-LINK modelleket, 1043ND v2, WDR3600, WDR4300, és innen felfelé még pár modell, mint pl. Archer C7, ASUS-ból RT-N56U, RT-N65U, RT-N66U, RT-AC56U, RT-AC66U, RT-AC68U, Netgear R7000, stb... Azért azt illik tudni, hogy az "egész Gbit"-et nagyon kevés router képes átvinni, de ezek már mind legalább 800Mbps körül tudnak, itt tájékozódhatsz a körülbelüli értékeket illetően, de némi eltérés mutatkozhat még a firmware verzió változása esetén is! Persze leginkább pozitív irányba szokott módosulni...

[ Szerkesztve ]

(#34828) beszizoli2 válasza Intruder2k5 (#34827) üzenetére


beszizoli2
tag

Nagyon szépen köszönöm. :R :R :R

[ Szerkesztve ]

Zoli

(#34829) Draken válasza Intruder2k5 (#34827) üzenetére


Draken
őstag

Múltkor asus ac56u-t ajánlottál nekem, ám ez belső antennás, esetleg szóba jöhet a tenda w1800 is hasonló árfekvésbe?

(#34830) Intruder2k5 válasza Draken (#34829) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Hát nem tudom, ha ide beleolvasgatsz, van egy-két fórumtárs tenda w1800r routerrel, de éppen van is szó antenna cseréről, meg wifi sebességről... Így gyorsan átfutva nem azt veszem ki, hogy maximálisan elégedettek lennének vele, de ha gondolod keresd meg őket bővebb infóért!

Én inkább maradnék az ASUS mellett!

[ Szerkesztve ]

(#34831) bradam


bradam
aktív tag

Sziasztok!

Router gondok topikból jöttem át miután ott azt tanácsolták, hogy vegyek egy új routert és a régit tegyem be ?Bridge?-ként. Ottani hsz-em:

"Kérdésem lenne egy Linksys E1500-as routerrel kapcsolatban. 3 szintes házban(földszint, pince, emelet) csak a földszintet tudja lefedni illetve az emeletnek azt a részét, ami közvetlenül a router felett van légvonalban.
Gyakorlatilag az egész ház majdnem beton, de szeretném, hogy ha lenne jel az egész házban, és esetleg azon kívül is a kertben. A routert kellene lecserélni, esetleg AP / Repeater lenne a megoldás?"

Kérdésem lenne, hogy mi közül lenne érdemes választanom? Melyik árkategória fedné le az igényeimet?

(#34832) Intruder2k5 válasza bradam (#34831) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Első, és legfontosabb kérdés, hogy milyen internet sebességet kell majd kiszolgálnia! Amennyiben elég a 100Mbps portokkal rendelkező router, úgy van-e NAS, vagy bármi egyéb, ami indokolja a Gbit képes routert!

(#34833) metaldog


metaldog
aktív tag

Hali

Wifi routert akarok venni de nem nagyon vagyok képben a routerekkel és az lenne a kérdésem hogy a digis 500/100 Mbps nethez milyen router ajánlanátok ami ezt a sebességet át tudja adni egy eszköznek?

(#34834) Intruder2k5 válasza metaldog (#34833) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

GOTO (#34827)

(#34835) proradeon válasza metaldog (#34833) üzenetére


proradeon
őstag

Szia!

"ami ezt a sebességet át tudja adni egy eszköznek"

Ezt kábeles vagy WiFi-s csatlakoztatású eszközre érted? (Ha kábeles, akkor oké, és érvényes Intruder2k5 fórumtárs válasza a kérdésedre. Viszont ha WiFi-n szeretnéd a teljes sávszélességet kihasználni, az jelenleg nem kivitelezhető semmilyen eszközzel.)

:R

[ Szerkesztve ]

Ami működik, ahhoz nem nyúlunk.

(#34836) bradam válasza Intruder2k5 (#34832) üzenetére


bradam
aktív tag

20 Mbites net van jelenleg, lehet váltás lesz valamikor 40-esre a közeljövőben. NAS lassan esedékes lesz. Szóval a lényeg csak az lenne, hogy viszonylag nagy távra tolja ki a jelet. :)

(#34837) Gubek-Einste válasza bradam (#34836) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ide elég lesz egy Asus N12 D1 vagy TP-Link 841ND ha nem kell a gigabites portok és/vagy dual band képesség, áruk 10k alatt van.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34838) dfdfdf


dfdfdf
őstag

HAli mindenkinek!

Fogta magát a tplink 841ND tipusú routerem és csodát művel a wan portja állandó kapcsolatot jelez ha van benne kábel ha nincs :((( (azt hiszem a szolgáltató UBI eszköze nyírta ki áramszünet után/közben/alatt) .
Szeretnék egy routert venni aminek nem ártana ha lenne 2 USB portja és valamilyen úton módon DNLA szerverként való működés sem persze 2 USBs 2TB HDDvel. Szeretném ha stabilan menne, wifin elég lenne a 300Mbit is nekem(2,4) . A netem 15-20 "mega" körül lesz 1-2 hónapon belül. Mit lenne érdemes vennem? Elolvastam az összefoglalót de sajnos nem vagyok otthon a routerek világában. Még egy kérdés ha a routerre kötött HDD nincs használatban lekapcsolja a router?

Előre is köszi

üdv df

(#34839) Gubek-Einste válasza dfdfdf (#34838) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

DLNA custom firmware alatt működik rendesen általában, az új AC-s eszközök esetében már a gyáriban is.
Ajánlott típusok: Asus N56U/N65U/N66U/AC56U/AC66/AC68U, TP-Link 3600/4300/4900/Archer C7.
Ajánlott aktív USB hub használata a külső HDD ha nagyobb az energia igénye.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34840) MC Pite


MC Pite
veterán

Erősebbre (leginkább a háttértár sebesség, illetve a b**kodó torrentek miatt) cserélném az RT-N16U-t, az AC56-os úgy nézem elég erős, megy rá tomato... külső rackben ssd-t raknék az usb3-ra, ez plusz táp nélkül is el fog menni valószínű.
AC56-nál (kiszállítással 34k) érdemben jobb alternatívát nem látok, de mélyre nem olvastam a többi márkánál... :R

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#34841) Intruder2k5 válasza MC Pite (#34840) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

SSD-re torrentezni? Te tudod... Úgy három, hat hónapot adok neki legfeljebb! Ismerős is így kezdte, aztán az egy éven belüli harmadik garanciális csere után, amikor már nagyon csúnyán néztek rá az üzletben is, meg gyártói vizsgálattal is "fenyegették", végül HDD lett belőle! Utóbbi esetén úgyis kiderült volna, hogy semmi hibája sem volt az SD-nek, csupán elhasználódott, kihasználta a maximális írásszámot!

(#34842) RedCat


RedCat
senior tag

Sziasztok!

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy honnan látom/tudom, hogy egy eszköz ac sebességen csatlakozik e vagy sem egy Asus ac68-as routerhez. A kapcsolatoknál annyit látok, hogy 5 GHz-en csatlakozik. A kliensben is egy ac képes wifi kártya van.

(#34843) Multibit válasza RedCat (#34842) üzenetére


Multibit
veterán

Talán a sebességből?

(#34840) MC Pite
Úgy tudom, ez ma a legolcsóbb dual ARM-os router. Én elégedett vagyok vele, bár a nagyobb igénybevétel csak ezután indul (nem, nem torrentezem routerrel, azt a NAS intézi). Most nézem az árak alakulását. Szerencsém volt, hogy 30 kHUF alatt megúsztam (akciósan, ingyenes házhozszállítással).

[ Szerkesztve ]

(#34844) MC Pite válasza Intruder2k5 (#34841) üzenetére


MC Pite
veterán

Wáddöfákk? :F
Pendriveot használok most is, mert nem használok swap partíciót. 256 mega ram mellé meg pláne minek?
Így sem ajánlanád az SSD-t? (Mondjuk ki hagyná 256 mega mellett bekapcsolva?)

szerk: Jellemzően 5-6 aktív torrentet futtatok, az erősebb vason esetleg kétszer ennyit tervezek, többet nem, amúgy meg nem tudom a torrentezés miért pörgetné, tudtommal az nem ír többet mint az adat.

Multibit: Mivel fogod terhelni, és most mivel van? Nálam a 16os 99%ban elég lenne, ha egyes torrentek nem akasztanák ki a procit néha :( Ill az adattároló elérése lassúcska.
Félek hogy a hibás(?) torrentes lehorpasztás erre is jelemző lesz, bár ha kétmagos, tán csak az egyiket viszi el, az már fasza lenne...

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#34845) Multibit válasza MC Pite (#34844) üzenetére


Multibit
veterán

Napi munkám, torrent (nem csak én), médiaplayer. Mindezt ha kell párhuzamosan egy 500/100-as nettel. Remélem nem a teljesítőképessége határán fog üzemelni! Jelenleg "csak" 100/25-ös netet használok.

[ Szerkesztve ]

(#34846) Intruder2k5 válasza MC Pite (#34844) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Mondjuk ismerősnek ettől lényegesen több torrent van (és volt is) egy időben futtatva, leginkább többszázas nagyságrendű!

Elég valószínű, hogy a torrent esetén történő proci kiakasztás is pont a pendrive rovására írható, mert nem többszálas írásra, olvasásra van tervezve, és már 3-4 szál is brutálisan meg tudja fogni, és egyben a load is az egekbe szökik!

Amúgy nem tudom pontosan mit értesz torrentes lehorpasztás alatt, meg proci pörgetés alatt, de mondjuk egy ext3 filerendszerű HDD-re torrentező RT-N16-nak nem szokott probléma lenni 4-5 egy idejű torrent letöltése, mondjuk 50-100 szálon, és esetleg mellette 20-25 feltöltési szál, úgy 1-2MB/sec sebességgel lefelé, és párszáz K-val felfelé! Persze e-melett lehet seed-ben tartva még akár 100 másik torrent is, amik éppen nem aktívak! MIndez persze úgy, ha közben nem terheled agyon samba-val, ftp-vel, dlna-val! Ugyebár tudjuk, hogy ezek az értékek elég nehezen meghatározhatók, de mégis próbáltam leírni egy helyzetet, ami nem szabadna, hogy gondot jelentsen neki, hátha kiderül, hogy nem is a routerrel van baj, legalábbis ebben a kérdésben!

Én sokáig két rtorrent klienst futtattam rajta, egyet magamnak, egyet fiamnak, de nem panaszkodott akkor sem!

[ Szerkesztve ]

(#34847) MC Pite válasza Intruder2k5 (#34846) üzenetére


MC Pite
veterán

Leszedsz 100 megát, egyszer írod ki, kész. Ha 5 évig fut, akkor is 100 mega szerintem.
Kiakadó torrent nem írás közben. 3-4×es cpu túlterhelés van, jellemzően már befejezett torrenteknél. Az írás lassítás elhanyagolható - de szerintem ezt te jobban tudod mint én. Lehet kb 5 megával írni, ezt annyi szálra osztom amennyire akarom, internetről max 3 megával tudom amúgy is.

Egyes ncore-os torrentek csinlják ezt, néha hibát is adnak, staff nem tudja a megoldást rá. Amíg ez nem jön elő, addig ahogy írod úgy terhelhető, azaz egyébként megfelelő. 1.28 shibby van fent a gyári klienssel.

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#34848) kali válasza MC Pite (#34844) üzenetére


kali
legenda

szia,

nagyon hamar elhasználódik az ssd torrent alatt, nem arra van az kitalálva, még a jobb/nagyobb írási gyári értékkel megáldottak is elég gyorsan megadják magukat, töredék időintervallum alatt, mint a normál merevlemezek.

[ Szerkesztve ]

(#34849) krealon válasza MC Pite (#34844) üzenetére


krealon
veterán

"Így sem ajánlanád az SSD-t? (Mondjuk ki hagyná 256 mega mellett bekapcsolva?)

szerk: Jellemzően 5-6 aktív torrentet futtatok, az erősebb vason esetleg kétszer ennyit tervezek, többet nem, amúgy meg nem tudom a torrentezés miért pörgetné, tudtommal az nem ír többet mint az adat."

A torrent, leach (letoltes) modban, egyszerre tobb peer-tol (ugyanazat a torrent fajlt hasznalo klienstol) veszi az adatokat. A torrent fajl altal jelkepezett adathalmaz fel van osztva blokkokra es minden peer kapcsolat, egy-egy ilyen blokk-al foglalkozik.
Ebbol kovetkezik, hogy a letoltes nem linearisan (folyamatosan) tortenik, mint peldaul az egy szalas FTP atvitelnel, hanem egyidoben tobb kionbozo pozicioban kerulnek irasra a fajlok, tulajdonkeppen veletlenszeruen (random).

Az SSD-k irasi modja kulonbozik a HDD-ktol.
HDD-nel ha megvaltozik egy adategyseg (page) tartalma, akkor az a resz egyszeruen felulirasra kerul.

Ezzel szemben az SSD-knel (NAND) a feluliras nem lehetseges a merevlemezekhez hasonloan, mert a memoria cellak csak az 1 --> 0 atmenetet kepesek elvegezni page szinten.
Egy cella 0 --> 1 atmenete eseten az adatblokkot (page block) torolni kell, ami tipikusan 1MB meretu, majd ujraprogramozni a gyorsitotarban (cache) atmenetileg tarolt adattal.
Tehat 4kB-nyi adat megvaltoztatasahoz 1MB adat beolvasasara es 1MB adat irasara van szukseg.

Innen mar vilagos, hogy random iras eseten oriasi igenybevetel ala kerulnek az SSD-k, hozzateve, hogy tipikusan a manapasg hasznalt MLC (Multi Level Cell, 2 bit tarolodik 1 cellaban) es TLC (Tripple level Cell, 3 bit tarolodik 1 cellaban (Samsung)) flash chipek korulbelul 10 000 (MLC) es nehanyezer (TLC) torles-ujrairasi ciklust kepesek elviselni legfeljebb.

Ezert mennek gyorsan tonkre a flash alapu tarolok (SSD, pendrive, SDcard, stb), ha torrent letoltesi adattarnak hasznaljuk.

Solid-state revolution: in-depth on how SSDs really work

(#34847) MC Pite
"Leszedsz 100 megát, egyszer írod ki, kész. Ha 5 évig fut, akkor is 100 mega szerintem."

Ha FTP-vel 1 szalon toltod le az adatot a fash alapu tarolora, akkor igazad van.
De mivel torrentrol van szo, ami random irast jelent, a valodi iras tobbszorose kerul elvegzesre es ez az ,ami gyilkolja az SSD-t.

(#34850) MC Pite


MC Pite
veterán

kali: Nem értelek. Egy rendszermeghajtón csilliószor több írás van. Heti 1-3 gigát szedünk le, nem tudom ti mekkora adatforgalomban gondolkoztok.

Vagy nem tudom mire gondoltok, lehet vmit félreértek. Swap az zabálná az írást, az(ért) nincs - ezer aprócska kis írás, ami nagyságrendileg is soksorosan nagyobb adatmennyiség mint amire ténylegesen változott. A torrent 1× íródik ki - okés, elég sok darabból íródik, de nagyságrendileg azonos mintha simán ftp írná rá gondolom, legyen 4× annyi mint a nettó adat mondjuk. Mivel más dolga nincs, nem folyik egyidőben x fájl írása (mint pl rendszermeghajtónál) így még sorban is jönnek ezek a blokkok (elvileg, persze a meghajtó elvileg egyenletes cella terhelésre törekszik).
Egyébként a tomato-s kiírás alapján, abban nem vagyok biztos hogy nem cachel semennyit sem írás előtt, maga a kliens nem hiszem hogy túl sok memóriát enne, megjegyzésben meg ezt írják: 'Enable torrent client - Attention! - If your router has only 32MB RAM, you have to use swap.'
Alapból 4, lightweight opció esetén 2 megát használ, úgy látom utóbbi él több routeren is: "cache-size-mb": 2. Meg is van, alig találtam meg :D

Csak úgy összehasonlításképp ajánlom hogy célszerű megnézni most, meg pár nap múlva a system ssd-t (akinek azon van) hogy ott, ahol picike fájlokat írogatunk, ott mennyi írás történik.
Szóval ha 'csak' emiatt nem ajánlott, akkor ennyi nem vészes szerintem, messze nem használunk el itt annyi cellát heti 2 sorozat meg két heti 1 filmmel mint ami az asztali/notiban lévő meghajtók kapnak, úgy, hogy azon nagyobb adatot nem tárolunk :R

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.