Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80601) Genesist


Genesist
tag

Akinek van (volt) RC-nél számlája, ők az Erste-től már megkapták a belépési adatokat e-mailben?

Az RC levele a technikai részletekről ezt tartalmazza:

2022. október 3-tól már az Erste Befektetési Zrt. kereskedési rendszereit használhatja. A bejelentkezéshez szükséges bejelentkezési adatokat, az egyesülést megelőző 2 hétben küldjük meg elektronikus levélben.

Csak mert én nem kaptam semmit még.

(#80602) travix válasza Genesist (#80601) üzenetére


travix
aktív tag

Azt írták emailben, hogy vasárnap kapjuk.

TheDude: 24
Szoktam magyarázni közeli barátoknak, rokonoknak, hogy miért jó a befektetés akár részvény akár állampapír, de nagyon rossz meggyőző ember lehetek, mert eddig senki sem kezdte el...

[ Szerkesztve ]

(#80603) Csabroncka válasza TheDude (#80600) üzenetére


Csabroncka
addikt

Elrettentő, de igaz. Nálunk családon belül is iszonyúan sok a pénzügyi analfabéta (szó szerint) Én konkrétan a -0 ról indultam (jó vastag diákhitellel), első fizum netto 150-200 között volt 11 éve, két lakástakarékot és 20k/hó ÖNYP-t fizettem már akkor. Itt sokan vannak hozzám hasonlóak, hogy felfogásban mások: azt lehet félretenni amit nem költesz el. Legújabb hóbort, hogy olyan emberek osszák az ész facebook-on, ilyen olyan pénzügyi "tanácsadó cégekkel", hogy a fogom a fejem (OMG).
A máról-holnapra élők többség meg irigy, aztán kiderül nincs is óriási különbség a bevételekben. Én akkor szoktam csak kicsit irigy és bosszús lenni, amikor valaki nem saját erejéből kezdi osztani a lapokat az élet/pénzügyek iskolájáról 0-háttértudással.

"in medias res"

(#80604) Csabroncka válasza Genesist (#80601) üzenetére


Csabroncka
addikt

"(vasárnap) 10 órától küldjük ki a NetBroker belépési jelszavakat SMS-ben, a Random Capital-nél rögzített telefonszámára. Jelszavát legkésőbb 10.03. (hétfő) 8 óráig kell megkapnia."

"in medias res"

(#80605) Szada85 válasza Genesist (#80601) üzenetére


Szada85
aktív tag

Nekem szeptember 22-én jött E-mail, amiben a belépési felhasználónév volt benne, valamint a "számlaszám", a jelszót ahogy elöttem is írták SMS-ben küldik.

Viszont az e-mailben azt írják, hogy:
"Új felhasználónevét a Random Capital-nél használt felhasználónevével és jelszavával, a Random Capital Netboon rendszerébe belépve, a személyes adatainál is megtekintheti október 14-ig."

"Számlaszám
Amennyiben a Random Capital-nél négyjegyű ügyfélszámmal rendelkezett, a 910-es előtaggal kell ellátnia ügyfélszámát: 910+négyjegyű Random Capital ügyfélszám

Amennyiben ügyfélszáma ötjegyű volt, 91-es előtag használata szükséges: 91+ötjegyű Random Capital ügyfélszám."

(#80606) PredatorZoli válasza TheDude (#80600) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

komolyabban 22, ha bankbetét is számít akkor 19 ;]
Bár nekem már az oviban is tőzsdegrafikon volt a jelem, belenőttem, már 12 évesen is tudtam hogy működik a bux határidős :B

(#80607) ngaba válasza Csabroncka (#80603) üzenetére


ngaba
aktív tag

"első fizum netto 150-200 között volt 11 éve"

Az egy egész jó kis bér. :) A felsőoktatásban tavaly volt 147e körül a kezdő nettó (egyetemi tanársegéd). Miután ledoktoráltál, utána kaphattál akár 182e-t is adjunktusként.

(#80608) Csabroncka válasza ngaba (#80607) üzenetére


Csabroncka
addikt

Szomorú igen, nem is mentem mérnök tanárnak :(

"in medias res"

(#80609) aujjobba válasza TheDude (#80600) üzenetére


aujjobba
addikt

25, postán vásárolható kincstárjegy vagy mi volt az.
Később CIB malacpersely is lett, valami brutál kétszámjegyű látraszóló kamata volt.
Jah meg LTP (fundamenta) tényleg, azt 20 évesen kezdtem.

[ Szerkesztve ]

(#80610) bigpocket válasza Genesist (#80601) üzenetére


bigpocket
csendes újonc

A Netboon-ba belépve a Személyes menüpontban megtalálod az új számlaszámodat és a belépési azonosítódat.
Az Erste belépéshez szükséges harmadik adatot, a jelszót vasárnap SMS-ben küldik meg.

(#80611) Bugarov


Bugarov
aktív tag

Ha már RC >> Erste váltás, már az se OK, hogy a valós idejű adatokra elő kell fizetni, de az meg már mi, hogy USA valós idejű adataik nincsenek is?

"Valós idejű adatszolgáltatási szerződése 2022. szeptember 30-án megszűnik, új előfizetést a NetBroker rendszerben tud indítani a BÉT és a Xetra-Frankfurt piacokra. Az amerikai piacra jelenleg nem érhető el valós idejű adatszolgáltatás, bevezetése később várható."

Gondolom úgy, mint a TBSZ bevezetés az IBKR-nél... :DDD
Ez teljesen komolytalan :W

(#80612) ngaba válasza TheDude (#80600) üzenetére


ngaba
aktív tag

Hogy a kérdésre is válaszoljak: Nem emlékszem pontosan. Azt tudom, hogy 24 évesen a 2008-as válságot jó balekként (de ebből a szempontból szerencsére) egy kínai részvény tartalmú OTP-s tőkevédett alapban töltöttem.

Meg az dereng halványan, hogy még egyetemista koromban megtetszett a CIB-nél valami lekötött betét kamata, bementem, nyitottam egy CIB-es számlát, lekötöttem kemény 400e forintot (vagy valami ilyen nagyságrendet), aztán lejáratkor megszüntettem a számlát, és amúgy semmire sem használtam. Kíváncsi vagyok így mai fejjel, hogy a költségeket is nézve, mennyire volt jó buli.

Az meg szerintem úgy nagyjából a 2010-es elején volt valamikor, amikor elkerekedett az OTP-s ügyintéző szeme az értékpapírszámla-kivonatomon. Ilyen havi max 30-50e ft-os tételekben veszegettem az állampapírokat rendszeresen.

[ Szerkesztve ]

(#80613) -Skylake- válasza TheDude (#80600) üzenetére


-Skylake-
addikt

es penzuk van ra ? celzok itt arra, hogy az azert nem mindegy hogy nem foglalkozik vele mert leszarja/ostoba, vagy nem foglalkozik vele mert nincs mibol. nekem is keves ismerosom foglalkozik vele, az a keves akinek van mibol.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#80614) fokukac válasza peetie1 (#80526) üzenetére


fokukac
nagyúr

most éppen 13,3% a 3 hónapos bubor. Araszol felfele, nem nagyon akar megállni.
Matolcsy bejelentése után egyenesen ugrott még vagy 25 bázispontot...
a 12 hónapos bubor pedig esett ugyan egy picit (14,26%-ról 14,08%-ra), de már megint 14,13%.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#80615) Genesist válasza bigpocket (#80610) üzenetére


Genesist
tag

Köszönöm szépen mindenkinek az infókat!

(#80616) axioma válasza TheDude (#80600) üzenetére


axioma
veterán

Hat ez viszonylagos, ha lakastakarek jellegu nem szamit, es ha nem szamitjuk ide azt hogy a hazba fektettunk egy csomot mint a jovobeli megtakaritas (szigeteles, napelem), akkor tkp me'g csak 45-tol, akkor lett lathatoan nem mindennapokra elfogyo fizum.
Mondjuk nekem majdnem 5 ev es az elotte gyult akkor me'g csak szamlapenz kiesett a gyerekezes alatt... ferjem meg tanit.

(#80617) Bugarov válasza TheDude (#80600) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Én ezzel kezdtem

(#80618) PredatorZoli válasza Bugarov (#80611) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

nem tom hogy miért nincs, mert amúgy eddig az ersténél volt usa-ra 1 ársávos opció

(#80619) pictigjis válasza Lex Icon (#80537) üzenetére


pictigjis
senior tag

vajon várható hozamemelkedés (és árfolyamcsökkenés) a rövidebb, D230222-nél korábbi lejáratú DKJ-knél is, vagy azoknál várhatóan nem lesz változás? csak hogy vásároljak-e (ha tudok) hétfői értéknappal

(#80620) aujjobba válasza -Skylake- (#80613) üzenetére


aujjobba
addikt

Nincs miből…
Anyám apám minimálbéres rabszolgák voltak egész életükben, soha semmire nem volt pénz.
Azért a semmiből is félretett anyám vagy 10 éven keresztül havi 4ezer forintot, emlékszem ‘nagy-életbiztosítás’ néven emlegette.
Abból lett az első autóm, egy lefosott 18 éves F Astra.

(#80621) Kobe válasza fokukac (#80614) üzenetére


Kobe
veterán

En azert ennek orulok, mert a bubor koveto / utso negyedevben fizeto allampapirjaim most ev vegen eleg jol fognak tejelni.... Jobban mint a dkj vagy az uj pmap

(#80622) Bugarov válasza PredatorZoli (#80618) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Akkor hátha tényleg lesz is belőle valami... Nem tetszik nekem ez a váltás, nagyon el vagyok keseredve :(

(#80623) SFU válasza Bugarov (#80617) üzenetére


SFU
tag

:DD :DD :DD :DD :DD

Én nekem ez 78.-ban kezdődött, lett belőle nyárra Sputnik kerékpár???

:)) :)) :))

[ Szerkesztve ]

"Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.” ― G. Michael Hopf, Those Who Remain

(#80624) Bugarov válasza SFU (#80623) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Hát jó sok nyárba telt, de nekem már valami Csepel akármi lett :DD

[ Szerkesztve ]

(#80625) baturhorka válasza Bugarov (#80617) üzenetére


baturhorka
újonc

És én is!A 20Ft-os ritka volt! :)

(#80626) axioma válasza Bugarov (#80617) üzenetére


axioma
veterán

Jaaa ha ez is szamit akkor en is me'g 1. altalanosban :)

(#80627) Bugarov válasza axioma (#80626) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Ez számít csak igazán ! Amikor gyerekként nem fagyira baszod el az üvegvisszaváltásból meg a húsvéti locsolásból összekuporgatott pénzed, na az építi a jellemet! :)

[ Szerkesztve ]

(#80628) axioma válasza Bugarov (#80627) üzenetére


axioma
veterán

Ja hat ha csak az a kerdes, hogy mikor volt meg a szandek a megtakaritasra vagy takarekoskodasra, akkor mindig. Csak voltak evek amikor januaronkent kolcsonkertunk... (igaz, volt hogy megtakaritas fel nem bontasa miatt par napra, max. 2 hetre).
Tempus osztondijbol is hazahoztam egy reszet, annyival kevesebb hitelt kellett felvenni (akkori arak mellett majd 10%-a volt az elso lakasnak). De ezek a penzek utana elfogytak, me'g ha ertelmes beruhazasokra is.

[ Szerkesztve ]

(#80629) Oppenheimer válasza TheDude (#80600) üzenetére


Oppenheimer
veterán

2016-ban, 24 évesen amikor az első főállású melóm elkezdtem egyetem után.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#80630) 3800+ válasza TheDude (#80600) üzenetére


3800+
őstag

20 évesen lakástakarékok, aztán úgy másfél éve aktív kripto tőzsdézés. Lakástakarékok viszont értelmét vesztették, megszüntetem abból DKJ meg osztalék portfólió összekalapálása a terv. Kis agyvérzés volt mikor közölte az ügyintéző hogy 2-3 hónap mire visszakapom az általam befizetett pénzt. Nem kevés árfolyam nyereségtől estem el, mert biztos hogy egyből átváltottam volna dollárba augusztusban... köszi OTP. :DDD

MSI Z370-A PRO, XFX 6700XT, Intel i7-8700, AIO, 2x8+2x16 GB 2400Mhz

(#80631) Dorien válasza Bugarov (#80617) üzenetére


Dorien
veterán

B+, ne tegyél be ilyen képeket, mert elérzékenyülök... :B De qrva rég volt...

[ Szerkesztve ]

"Wherever you go - go with all your heart." --- Eladó iBasso SR3 high-end nyitott fejhallgató 189.900Ft --- https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/dorien/index.html

(#80632) Hi!King válasza TheDude (#80600) üzenetére


Hi!King
őstag

22 vagy 23 éves voltam, mikor nagymamámtól kaptam egy összeget, amit elcsesztem egy 5 éves zártvégű tőkevédett alapban (ha alaposabban utánanézek, nem veszek bele, végül 5 év alatt összesen 1-2% hozammal zártam), illetve nyitottam lakaskasszát is. Nem sokkal később vettem részvényeket is. Most 35 vagyok, a résgvény befektetéseim nem voltak azóta folyamatosak, mert volt egy lakásvásárlás, amikor eladtam mindet, azóta viszont főleg ETF-ekeet meg allampapírt vettem.

(#80633) HoryThePooh válasza Dorien (#80631) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

+1
Én voltam alsóban aki árúlta az osztálynak.... 8-)

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#80634) -Mike- válasza TheDude (#80600) üzenetére


-Mike-
addikt

Ó, én már fél évesen elcseréltem az anyatejet a szomszéd tbsz-ére.
Sőt, 1naposan már az újszülött osztályon lehúztam a takarót a szomszéd pulyáról, hogy a gazdag szülei engem vigyenek haza helyette s legyen még több otp-s papírom.
;]

(#80635) nort_on válasza Bugarov (#80617) üzenetére


nort_on
senior tag

Jujj, ez mekkora! Pont a napokban gondoltam rá, hogy milyen jó is volt ez. Takarékbélyeg. :) Köszi a képet! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#80636) nort_on válasza TheDude (#80600) üzenetére


nort_on
senior tag

Nálam egyszerű a történet, mázlim volt, mert az elejétől kezdve jól kerestem, és a céges autó is kitermelt egy negyed lakás árát. Egyetem után 90% hitelre vettem lakást (szerencsére nem frankosat), aztán az elején nem annyira tudatosan, de kb mindent kipróbáltam az elmúlt majdnem 2 évtizedben, UL, bankbetét, bef alap, jelzáloghitel, LTP, ÖNyP, EP/ÖP, állampapírok, START számla, TBSZ, NYESZ, egyedi részvények, ETF, kriptó.

Ahogy a napokban írtam, jelenleg elég egyszerű a portfólióm, 2 éve 100% MÁP+ ból indulva (köszönöm ismét a sok segítséget az itt lakóktól! :R), most lakott ingatlanon kívül kb 55% VWCE, 40% kriptó és 5% kötvény.

[ Szerkesztve ]

(#80637) julius666 válasza Hi!King (#80583) üzenetére


julius666
addikt

Ha kivárod a 10 éves átlagos lejárati idejű kötvényeket tartalmazó ETF-el a 10 évet, akkor os kb. ugynaott vagy.

A többi amit írtál stimmel, ez nagyon nem. Ha veszel egy kötvényt, annak a durációja az idő múltával folyamatosan csökken. A 10 éves kötvényed a 8. év végén olyan, mintha egy 2 éves kötvényed lenne. Magyarán a hozamkörnyezet változása egyre kevésbé van hatással az árfolyamra, az konvergál szépen ahhoz az összeghez, amit a lejáratkor kapnod kell a szerződésben foglaltak szerint a kibocsátótól.

Ha megveszel egy kötvény ETF-et, ott a mögöttes kötvények durációja kb. állandó, a 10 éves példát véve közel 10 év. A hozamkörnyezet hatása jottányit se csökken. Szemléltetésként példa ennek hatására:

A kötvény ETF-ek teljesen más állatfajt jelentenek, mint a kötvények!

(#80638) attiati


attiati
veterán

80-as években a dollár index

1980-1985: 85--->165
1985-1988: 165-->88

[ Szerkesztve ]

(#80639) julius666 válasza TheDude (#80600) üzenetére


julius666
addikt

22. Egyetem mellett melózni kezdtem. Az első fizuból lett egy vízipipa, a többi ment is államkincstárba PMÁP-ba. :P

Nekem volt olyan szerencsém, hogy már akkoriban tudtam, örökölni fogok egy nagyon lepukkant lakást nagyszülőktől pár éven belül. Mivel annak a felújítására kezdtem gyűjteni, így a UL meg a többi hasonló "lekötős" beszopatás nekem kimaradt. Kiszámoló blogra talán 2014-2015 körül találhattam, onnantól fogva meg egyre tudatosabb volt a dolog.

(#80640) AggressiveGT


AggressiveGT
csendes tag

Sziasztok!
Van jelenleg 10 millió kp-m, ami előre láthatóan 1-2 éven belül felhasználásra kerül. Milyen állampapírba érdemes erre az időre befektetni? Illetve egy kisebb összeget hosszabb távra gondoltam befektetni szintén állampapírba.

[ Szerkesztve ]

(#80641) blg válasza TheDude (#80600) üzenetére


blg
senior tag

20-24 éves korom környékén MOL, Matáv, BÁV részvény jegyzés kibocsátáskor :-)

(#80642) Hi!King válasza julius666 (#80637) üzenetére


Hi!King
őstag

Kicsit feljebb írtam, hogya vásarlaskori kamatkörnyezet és a lejáratkori kamatkörnyezet különbségét nyered vagy bukod, épp emiatt (nyilván ezt is inverz módon). Ezért írtam, hogy kb., de nyilván ha valaki közel nullás kamatkörnyezetben veszi az ETF-et, akkor megvan az esélye akár bukónak. Ha magas kamatkörnyezetben veszed, akkor ez a hatás elhanyagolható, hacsak nem lesz a végén ennél jóval magasabb kamatkörnyezet.

(#80643) CriticalHit


CriticalHit
őstag

[link]
19:50
Békesi László gazdasági értékelése. "A magyar gazdaság jelenlegi állapota aggodalomra ad okot."

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#80644) KMT válasza AggressiveGT (#80640) üzenetére


KMT
addikt

Egyéves DKJ és 2029/I fele-fele vagy egyéb tetszőleges arányban. Ennél egy év múlva kell valamit kezdeni a lejárt DKJ-vel. Ha van kapacitás jobban figyelgetni, foglalkozni vele, "spekulálni", akkor szóba jöhet még 2051/G is (erről volt szó néhány napja).

#80636 nort_on
"a céges autó is kitermelt egy negyed lakás árát"
Ezt kifejtenéd? Csak azzal számoltál, hogy mennyit nem költöttél saját autóra, vagy máshogy is termelt pénzt? Céges út + telekocsi zsebbe? :D

(#80645) szabi__memo válasza KMT (#80644) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Telekocsi!? Ugyanmár!. Ki kell adni bérbe :DDD

(#80646) KMT válasza szabi__memo (#80645) üzenetére


KMT
addikt

Egyből el, nem? :D
Végül is ez is kockázatvállalási hajlandóság kérdése csak. :)

(#80647) szabi__memo válasza KMT (#80646) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Az se rossz! :DDD Pénzt bankba be, aztán amikor le kell adni, akkor az autót max visszavenni

[ Szerkesztve ]

(#80648) nort_on válasza KMT (#80644) üzenetére


nort_on
senior tag

Esténként/hétvégén taxizás. :U
Nem, csak azzal számoltam (sacc), hogy mennyit nem költöttem saját autóra (vétel, tankolás, biztosítás/CASCO, adminisztrációs díjak, parkolás, szerviz, gumi, pályamatrica, mosatás, stb).

[ Szerkesztve ]

(#80649) Ringman válasza nort_on (#80648) üzenetére


Ringman
nagyúr

a cég tudtával taxiztál? o.O

(#80650) Bugarov válasza aujjobba (#80482) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Azt hiszem ez a link nem váltotta itt ki a megfelelő visszhangot.
Mellé téve ezt
[link]
én nagyon borúsan látom a HUF jövőjét.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.