Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55851) net91 válasza aujjobba (#55847) üzenetére


net91
senior tag

Amikor a doki megtudta, hogy EP fizetés lesz, sokkal vastagabban fogott a tolla.
Gyorsan leszoktatott róla, hogy EP számlát kérjek.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#55852) aujjobba válasza net91 (#55851) üzenetére


aujjobba
addikt

Az elején ajánlatot kértem, azt elfogadtam, elvégezték a beavatkozást majd fizettem. Annyit amennyiben megállapodtunk az elején.
Teljesen mindegy volt, hogy a végén mivel fizetek, nem is tudhatták előre mivel fogok.

Az ajánlat is tételes volt, össze tudtam vetni a díjtáblával, kijött a matek.

Azt is érdemes megemlíteni, hogy amikor 15 percet várnom kellett az időponthoz képest amire mentem, sűrűn elnézést kértek és kedvezményt kaptam.
Valahogy így képzelem azt, ahogyan minden vállalkozásnak működni kellene.

[ Szerkesztve ]

(#55853) net91 válasza aujjobba (#55852) üzenetére


net91
senior tag

Ahová én járok, ott más a rendszer.
Ha előre nem szólsz az EP-i fizetésről, akkor később elutasítják, azzal, hogy előre kellett volna bejelenteni az erre irányuló szándékomat. Kezelés után NEM lehet kérni EP-i fizetést. És minden esetben csak és kizárólag készpénzes fizetést fogadnak el.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#55854) PredatorZoli válasza net91 (#55853) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Gyanúsan lehúzós helynek tűnik. Ha valahol van erre lehetőség akkor szerintem nem is utasíthatják vissza.

[ Szerkesztve ]

(#55855) CsodaPOK válasza net91 (#55853) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Kötve hiszem, hogy ez szabályos lenne... Pár felügyeleti szervet emlegetve biztos jobb belátásra térnének.

(#55856) Csabroncka válasza Szmeby (#55844) üzenetére


Csabroncka
addikt

Ekkora összegnél még az is jó, ha csak az értékét tartja - szerintem (még az én fizetési mércémmel mérve is) tartalék kb. amit jobb könnyebben hozzáférhető vagy rövid lejáratú formában tartani.

CriticalHit: Amennyiben van forint tartalékod, P€MÁP-ban nem rossz tartani.

"in medias res"

(#55857) Veron válasza net91 (#55849) üzenetére


Veron
őstag

Még nem használtam, csak ismerem a funkciót.
@PredatorZoli: akkor sűrű szorri, mintha valahol olvastam volna, hogy 6 a max. limit, de nagyon simán lehet, hogy tévedek.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#55858) concret_hp válasza net91 (#55853) üzenetére


concret_hp
addikt

ebből csak annyi következik, hogy egy rendes adócsalóhoz jársz :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#55859) fess


fess
őstag

Sziasztok
Államkincstánál lévő számlák közötti értékpapír átvezetésnek van költsége?

(#55860) vnorbi válasza fess (#55859) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nincs költsége, ráadásul ezt online is lehet intézni, csak arra figyeljetek, hogy a fogadó félnek még azon az értéknapon be kell lépnie, és el kell fogadnia az átvezetést, különben sztornózzák a tranzakciót.

(#55861) fess válasza vnorbi (#55860) üzenetére


fess
őstag

Köszi az infót,online tervezem intézni

(#55862) buherton


buherton
őstag

Vajon meddig tart a medve piac? Az nvidia jól elszállt.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#55863) aujjobba válasza buherton (#55862) üzenetére


aujjobba
addikt

Bika az, nem?

(#55864) buherton válasza aujjobba (#55863) üzenetére


buherton
őstag

Az... :D A kávé hiánya.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#55865) Tapsi válasza buherton (#55862) üzenetére


Tapsi
addikt

Mi az, ami korrekciót indokolna?

(#55866) Mauzes válasza Tapsi (#55865) üzenetére


Mauzes
őstag

A vágyaink egy jó beszállóra, amiről előre tudunk :) .

(#55867) Tapsi válasza Mauzes (#55866) üzenetére


Tapsi
addikt

Ha az árfolyamok holnap duplázódnának, akkor a mai nap is jó beszálló lenne, nem? :) Persze értem, amit mondasz, de a korrekció nem feltétlenül jelent jó beszállót.

(#55868) bandus válasza Mauzes (#55866) üzenetére


bandus
veterán

ez tetszik :D

xpengbe legutóbb sikerült belecsípni 25 körül, remélem lassan visszaért 70 környékére :D

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#55869) Mauzes válasza Tapsi (#55867) üzenetére


Mauzes
őstag

Persze, erre akartam utalni én is. Hogy arra vágyik az ember, bárcsak előre látna egy jó beszállót, de ilyen nincs.

(#55870) buherton válasza Tapsi (#55865) üzenetére


buherton
őstag

Szerintem bőven lehetne találni, amire rá lehetne fogni.

Inkább onnan közelíteném meg a felvetést, hogy hosszú hullámzás után, miért tört ki ennyire látványosan? Nem bánom, btw.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#55871) Sub-S válasza HussarF (#55825) üzenetére


Sub-S
senior tag

Jó hogy le akarjátok beszélni róla pedig aki belevett szinte bármelyikbe az duplázott/triplázott. :D

(#55872) Domestos válasza buherton (#55862) üzenetére


Domestos
tag

Nvidia: Ahogy én sejtem, több tényező egyszerre:
- jó üzleti eredmények
- közelgő split
- hype
Azért 800 fölött már sokan túlértékeltnek gondolják, de ettől persze még mehet akármeddig.

(#55873) CriticalHit válasza Mercutio_ (#55836) üzenetére


CriticalHit
őstag

Az jó ötlet, hogy a 2. évi fordulónál eladom a MÁP+ papírokat és helyettük veszek PMÁP vagy P€MÁP (még nem tudtam dönteni melyik a jobb) papírokat, vagy érdemesebb kivárni az 5 évet?

Szmeby: Orbán egyik fő célja az infláció alacsonyan tartása. Mesterségesen. Elcsalással. Hosszú évekig működött.

[ Szerkesztve ]

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#55874) racskobalazs


racskobalazs
senior tag

Sziasztok!

Most, hogy az infláció kicsit felfele ment, mi lenne a legjobb befektetés a következő szempontok szerint:

Jelen bank: OTP (ha számít) Számlacsomag: Junior
Valamint van MÁK számlám párszáz k MÁP+-al.
Olyan kellene amit havonta lehet gyarapítani bizonyos összeggel (50-100k/hó, néha több esetleg néha kevesebb), valamennyire likvid marad ha váratlanul kellene hozzányúlni egészben/részben.

Létezik erre valamilyen megoldás? :)

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#55875) aujjobba válasza racskobalazs (#55874) üzenetére


aujjobba
addikt

Inflaciot a PMAP kovet, de az nem tul likvid, 2% a buko rajta ha ido elott veszed ki.
MAP+ likvid(ebb sokkal), de nem inflaciokoveto.
Esetleg ezt a kettot keverheted valamilyen aranyban, attol fugg mi a fontosabb, a likviditas, vagy az inflaciokovetes.
Megjegyzes: a PMAP az elozo evi hivatalos inflat veszi alapul (vagy 2vel ezelottit?), nem az eppen aktualisan mertet.

[ Szerkesztve ]

(#55876) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Szokásos gondolkodás nélküli kötvényvásárlások. Kicsit megszaladt az infla, erre mindenki dobja a MÁP+-t és PMÁP-ot akar venni. Ennek két rossz eredménye lesz: Egyrészt a MÁP+ hátralévő magasabb kamatát (4,5-6%) bukja, másrészt megveszi a PMÁP gyengébb sorozatát, aminek a magasabb infla miatt most a legrosszabb a prémiuma. Ha korábban (előre gondolkodva) vette volna, akkor most profitálna a magasabb inflából, így meg pont nem. Aztán a következő években lemegy az infla és a PMÁP alig fog hozni valamit. Ahogy a tőzsdén se akkor kell venni, amikor drága, így kötvényben is előre kellene gondolkodni és diverzifikálni is.

(#55877) Sub-S válasza Lex Icon (#55876) üzenetére


Sub-S
senior tag

"Ahogy a tőzsdén se akkor kell venni, amikor drága" - nincs ezzel semmi gond, buy high sell higher :)

(#55878) Ixion77


Ixion77
őstag

Random Capital:

Tájékoztatjuk tisztelt Ügyfeleinket, hogy a mai naptól az USA pre- és aftermarket kereskedési szakaszban az alábbi változások lépnek életbe:

Rendes kereskedési időn kívül megbízás csak „Nap” érvényességgel teljesülhet, „Visszavonásig” vagy „Adott dátumig” (GTC/GTD) érvényes megbízás csak a rendes kereskedési szakaszban vesz részt.

A premarket-ben megadott „Nap” érvényességű megbízások a rendes kereskedési szakasz végén (22:00) visszavonásra kerülnek, így amennyiben aftermarket szakaszban is fennáll vételi vagy eladási szándéka, új „Nap” érvényességű megbízás megadása szükséges, amely ajánlat az aftermarket szakasz végéig lesz érvényes.

2021. 07. 06.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#55879) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Egyik ismerősöm feltett egy érdekes kérdést. Lakásra/házra gyűjtene, és a gyűjtési szakaszban olyan eszközbe fektetné a pénzét, amivel hedgeli magát az ingatlanpiaci árváltozás ellen. Kérdezte tőlem, hogy hogyan lenne érdemes, van-e erre jó eszköz.
Erről mi a tudományos álláspont? Ha beteszi egy REIT ETF-be, azzal nagyjából eléri ezen célját? Nyilván itt ha MO-n venne, akkor nyilvánvaló, hogy a magyar és a globális trend eltérhet. Melyik egyébként a leginkább diverzifilált REIT ETF? Ez? :
VanEck Vectors Global Real Estate UCITS ETF
Vagy ez?
SPDR Dow Jones Global Real Estate UCITS ETF
Vagy valamelyik másik?
Esetleg jobb lenne Eu-s-ba fektetni mindtsem Globálba ilyen esetben?

[ Szerkesztve ]

(#55880) ody42 válasza PredatorZoli (#55879) üzenetére


ody42
senior tag

Én olyanról nem tudok, ami a magyar ingatlanpiacot jól lefedné.
Én amikor az ikerházra gyűjtöttem, és láttam, hogy milyen eszetlen drágulás van, gyorsan vettem a környéken egy kis lakást, pont ilyen hedge szándékkal. Nem tökéletes megoldás, de MÁP-ban nem akartam tartani a pénzt, és nem tudtam, hogy a keresgélés mennyi ideig fog tartani (végül 3 év lett), ezért részvény/ETF-be nem mertem berakni a pénzt.

(#55881) travix válasza PredatorZoli (#55879) üzenetére


travix
aktív tag

Amíg reit etf mozog 10%-ot addig itt 30%-ot mennek az ingatlanárak és még a lakás kiadás utáni profittól is elesik. Tényleg jobb ha vesz egy olcsóbb lakást és kiadja albérletbe amíg össze nem gyűjti a pénzét a kívántra.

[ Szerkesztve ]

(#55882) Nerd válasza travix (#55881) üzenetére


Nerd
aktív tag

Engem azert a dontes elott ilyen kerdesek is izgatnanak:
Lakas es az ETF likviditasa ugyanaz?
Lakas es ETF megszerzesenek es eladasanak a koltsege ugyanaz? (illetek miatt mar eleve 4% minusz a lakason stb...)
Ingatlan aremelkedesnel mindig az a baj, hogy atlagarat mondanak. Tuti hogy a beszallo kicsi, olcso lakas irant is hatalmas kereslet van, igy annak az ara is 30%-ot emelkedik?

[ Szerkesztve ]

(#55883) julius666 válasza Nerd (#55882) üzenetére


julius666
addikt

Ha sajátot akarsz egyszer majd venni és amiatt szállnál be "kicsiben" az ingatlanpiacra, akkor amit a befektetős lakás vételénél fizetsz ki illetéket az majd a jövőben eladás + vételnél visszajön, mert az eladott ingatlan ára lejön a vételárból az illeték alapjának számításánál (feltéve hogy nem változik a szabályozás vagy nem feleződnek az ingatlanárak, de egyik sem túl valószínű).

A lakáseladás után fizetendő SZJA pedig évről évre csökken, 5. év után konkrétan már nem is kell adót fizetni rá. Olyan, mint egy TBSZ++

Lakáskiadás utáni adózás ha jól rémlik hasonló nagyságrendű mint a részvényeknél. Ezt megkerülni nem tudod (hacsak nem feketén adsz ki, de szerintem nem éri meg). De azért lehet trükközni, leköltségelni dolgokat (minden évben megcsináltatni valamit a lakáson ami utána az értékét is növeli).

Az ügyvédi díj, földhivatali vacakolás, ha hitelt veszel fel annak a díja az ingatlan árához képest pedig aprópénz. Lehet %-osan kevesebb, mint a RC jutalékai...

Ja igen, ha már hitel: veheted úgy, mint egy tőkeáttétes longot. A jelenlegi lakáshiteles kamatok mellett nem sok hasonlóra van lehetőséged tőzsdézésnél.

Összegezve: a magyar adóviszonyok mellett én abszolút nem csodálom, hogy az ingatlan "A" befektetés a többségnek idehaza.

(#55884) julius666 válasza Lex Icon (#55876) üzenetére


julius666
addikt

Aztán a következő években lemegy az infla és a PMÁP alig fog hozni valamit.

Alapvetően igazat adok neked, PMÁP-ot jobban megérte volna megvenni a kedvezőbb kamatbónusszal. Viszont a PMÁP egy iszonyatosan kifacsart konstrukció, mivel az inflakövetés igencsak jelentős késleltetéssel zajlik. Ha 3 éve vetted jobb kamatbónusszal az akkori 5 éves PMÁP-ot, akkor a mostani magas inflán már nem nyersz sokat, mert az elmúlt 1-2 év inflájával kiketyeg...

Ezért is szoktam mosolyogni amikor a kamatbónusz csökkentésénél jönnek a "a kormány magas inflációra számít" hápogások. Nem az inflációt látják előre, hanem a beépített inflációkövetési offset miatt a kötvények kamatbázisának változását a jelenlegi inflációs trendekből. :)

(#55885) HussarF válasza Sub-S (#55871) üzenetére


HussarF
addikt

Bármelyik mibe? Aki WTI-be vett bele tavaly április közepe előtt, az inkább betlizett ;]

(#55886) PredatorZoli válasza julius666 (#55884) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az, hogy az infla rövidesen megint lemegy nulla közelébe, egy spekuláció. Felmehet tartósan 6-10 %-ra is, mint ahogy arra már volt példa a történelemben, és a kamatok is tartósan megemelkedhetnek ami a 10 éves kamatpediódus után fájó lehet.

Ha az illető tételezem ezt a vegyél kisebb lakást hitelből sztorit nem akarja és mindenképpen értékpapírra visszakanyarodunk, akkor melyik reit az ajánlott?

(#55887) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Erstésekhez lenne egy kérdésem:
Ti tudtok kártyás fizetéssel tölteni revolutra? Nekem valamiért xaraxik, azt iírja hogy a bank visszautasította a kérelmet. Lehet ennek köze az erős ügyfélhitelesítéshez? Az utóbbi 1 hónapban valamiért a revos feltöltésnél nem küldött a George-ra hitelesítő kérelmet, lehet hogy ennek hiánya miatt dobja vissza? Mit lehet tenni ez üógyben? Írtam ezeknek a csinovnyikoknak is közben de kitudja mire válaszolnak.

(#55888) aujjobba válasza PredatorZoli (#55887) üzenetére


aujjobba
addikt

Lehet hozza koze, legalabbis regebben ugyanerre hivatkozva nem lehetett Curve ala bekotott Erste kartyaval fizetni.
Azota a Curve dolog megoldodott, de ki tudja hogyan oldottak meg, lehet valami egyedi mokolas vagy feherlista/kivetellista kellett hozza, amire most a Revo-t is fel kellene venni.

Kiprobalni nem merem, HK van, nehogy kpfelvetkent legyen konyvelve. :)

[ Szerkesztve ]

(#55889) Fifi válasza aujjobba (#55888) üzenetére


Fifi
őstag

"Kiprobalni nem merem, HK van, nehogy kpfelvetkent legyen konyvelve. "

Nyuszi vagy. :P
ERSTE-nél nincs olyan, hogy a KP felvét limitet ideiglenesen átállítod 1-Ft-ra? Akkor bátran próbálkozhatnál ...

(#55890) aujjobba válasza Fifi (#55889) üzenetére


aujjobba
addikt

Pontosan igy van beallitva, de megis nyuszi vagyok.
Nehany eve a postan fizettem vele, a netbankon kpfelvetnek latszott, el is kezdodott a kamat ketyegni ra (ho vegen ugy 20Ft vesztesegem keletkezett altala), de kpfelveteli dijat nem szamoltak fel.
Talan POS tranzakcio lett vagymi, ami nem ugyanaz mintha ATM-bol vettem volna ki.

(#55891) Dozbik


Dozbik
tag

Sziasztok!

Felhívtak a CIB banktól, hogy "szívesen elbeszélgetnének velem a megtakarításaimról." Szerintetek tud valami használhatót ajánlani vagy inkább hanyagoljam?

[ Szerkesztve ]

(#55892) PredatorZoli válasza Dozbik (#55891) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szia!

Szerintem kihagyós. Megnéznék hogy el tudnak-e neked adni egy jó kis unit linket, ha nem sikerül akkor meg egy kis befektetési alapot.
Mindkettő felejthető termék.

(#55893) aujjobba válasza PredatorZoli (#55892) üzenetére


aujjobba
addikt

Elkepzelem a CIB-es tanacsadot, amint epp alacsony koltsegu, megfeleloen diverzifikalt ETF-et ajanl TBSZ-re venni RC/K&H/Erste valamelyikenel, amihez mellekesen azt is megjegyzi, hogy a devizavaltast revolut/wise hasznalataval erdemes vegezni.

(#55894) julius666 válasza PredatorZoli (#55886) üzenetére


julius666
addikt

Az, hogy az infla rövidesen megint lemegy nulla közelébe, egy spekuláció
Ezt biztosan nekem szántad? :F

melyik reit az ajánlott
Külföldi REIT-tel jelentős árfolyamkockázatot is vállalna ismerősöd azon túl, hogy a magyar ingatlanpiac - mint az elmúlt évek példája is mutatja - jelentősen el tud válni más országokétól. Pár éves távon én nem valószínű, hogy magyar ingatlanra szánt pénzt USA/Ny-Eu REIT-ben parkoltatnék.

Magyar vonalon nem tudom milyen REIT-ek vannak, a változatos magyar "ingatlanalap" eszközöket viszont mindenképpen kerülném:
https://lustaport.wordpress.com/2018/07/17/nyilt-vegu-ingatlanalapok/

Családban van egyébként valami OTP ingatlanalap, múltkor nézegettem az elmúlt 5 év hozamát, nem volt képes annyit kitermelni mint egy nyomorék PMÁP. Az ingatlanárak közben háromszorozódtak.

(#55895) PredatorZoli válasza julius666 (#55894) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Igazából a story annyi, hogy jelenleg céges lakásban lakik, amiben még 5 évig maradhat (ingyen), és számításai szerint addigra meg is lenne a pénze a kívánt ingatlanra, de fél hogy 5 év alatt annyit mennek az árak hogy kiárazódik. Befektetésként kiadásra azért nem nagyon akarja előre megvenni, mert olyan jellegűt és minőségűt akarna venni, amit nem szeretne kiadni egy rövid időre hogy aztán pár év múlva lelakva megkapja.
Ráadásul amilyet ő akar venni, az nem is túl jó megtérülésű, mert nem befektetési célú típusú ingatlan, jellegéből adódóan.
Igazából itt nem cél az, hogy koppra ugyanannyi legyen a hozam illetve a mozgás, csak legalább úgy nagyságrendileg. Tehát ha 5 év alatt a magyar piac megy 50%-ot, akkor mondjuk 30-70%-os sávban mozogjon a REIT. A devizakockázatot te jelentősnek érzed? Az nem inkább plusz biztonság, hogy nem kis országunk saját, általában gyorsabban inflálódó és labilisabb árfolyamú devizájában lenne a pénz?

(#55896) julius666 válasza PredatorZoli (#55895) üzenetére


julius666
addikt

Nem kell már most a sajátot megvenni. Ha most vesz egy befektetős kis lakást, akkor 5 év múlva pont adómentesen el tudja adni, hogy aztán sajátot vegyen.

Persze ennek azért bőven van kockázata, ez nem diverzifikált befektetés forma, illetve a kiadás sem kockázatmentes (sőt). Cserébe az ingatlanpiac az kevésbé optimális mint a tőzsde, sokkal könnyebb "megverni a piacot". Az extra belefektetett munka jobban meg tud térülni. A tőzsdénél hiába ásod bele magad nyakig a részvény elemzésbe, 5 éves távon garantáltan full kaszinó marad még.

A devizakockázatot te jelentősnek érzed?
Nézz vissza historikus adatokat EURHUF, USDHUF keresztekre. Na pont annyira kockázatos, mint amit ott látsz.

Az nem inkább plusz biztonság, hogy nem kis országunk saját, általában gyorsabban inflálódó és labilisabb árfolyamú devizájában lenne a pénz?
Azért nem, mert ha jól értem az ismerősöd idehaza akar venni, forintért. Szép és jó, hogy pártunk és kormányunk jópár éve (sikeresen) játszik a forintgyengülésre, de ez azért nincs kőbe vésve. Pláne, hogy soktényezős a devizapiac is azért, nem csak a magyar kormány aktuális hülyeségei vezérlik a forint árfolyamot. Amcsiban monetáris politikában bekattan valami 4 év múlva és lenyomják masszívan negatívba a hozamkörnyezetet, a haverod meg csak leshet, ahogy elolvad az USA REIT hozama pont lakásvásárlás előtt.

(#55897) KMT válasza julius666 (#55894) üzenetére


KMT
addikt

A cikkben linkelt másik cikk is érdekes, főleg az első bekezdése.
[link]
Miért is gondolnánk, hogy még évekig áremelkedés lesz a lakáspiacon?

(#55898) PredatorZoli válasza julius666 (#55896) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ennek a megoldásnak az a fő kockázata szerintem, és talán ezért is kockázatosabb megoldás mint egy reit, mert:
megveszi 5x tőkeáttéttel a kis, kiadásra való ingatlant. Tegyük fel hogy (tekintsünk el a valószínűségétől és csak az eshetőséget vizsgáljuk) az ingatlanok ára csökken 30%-ot 5 év alatt (nem feltétlen egyenletesen, de az 5. év végére annyin állna épp). 20% önerővel vásároltál, 30 évre vetted fel a hitelt 5 éves kamatperiódussal (hisz ha 5 év után el akarod adni, akkor valószínűleg ez a legracionálisabb). Így 5 év alatt kifizetted a tartozás 10%át, vagyis az eredeti árat nézve 28%-ban már a tiéd a lakás. A 30%-os értékcsökkenés miatt ha eladnád, az önerőt és az 5 év alatt belefizetett pénzt is fújhatod, egyedül 5 év bérletidíja marad nagyjából, az meg azért annyira nem sok, kb az eredeti tőkédnek a fele ha megvan. Szóval ez ebből a szempontból kétélű fegyver mert egy ilyen esetben hiába a kinézett lakás is olcsóbb, előállhat az hogy nem tudod megvenni.
Persze ha felfelé megyünk 30%-ot, akkor valamivel jobb a helyzet, akkor nyilván saját tőkére vetítve elég magas a hozamod.

Ezzel szerintem az a baj, hogy gyakorlatilag mivel nem a saját lakásod/házad veszed meg előre, 5 év után mindenképpen kell csinálnod egy eladást. Mert ha előre megvennéd azt ami majd neked jó lesz, akkor egy éppen akkor történő beesés nem érintene annyira érzékenyen. És hát ha az 5 év fix, nincs benne rugalmasság akkor ez elég szuboptimális lehet.

[ Szerkesztve ]

(#55899) PredatorZoli válasza PredatorZoli (#55898) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Bocs van egy logikai bukfenc: Ha tegyük fel a bérleti díjból fizetted a hitelt, akkor pontosan mindent elbuktál, nem marad meg 5 év bérletidíja. Annyi pénzed lesz tehát amit addigra egyéb forrásból összegyűjtesz. Ígyenkor kénytelen lennél mégjobban beásni bagad a helyzetbe és megvenni a kívánt lakást is nagy hitelből hogy ne kelljen eladni bukóval a másikat, ami nem az amit feltétlenül szerettél volna elérni, kvázi mindened két eléggé nagy marginú ingatlanban van.

(#55900) vnorbi válasza aujjobba (#55893) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Vagy az is lehet, hogy látta a megtakarításait, és az elbeszélgetés alatt valójában az ügyintéző akart tanácsot kérni. Én jártam már úgy, hogy valamit intéztem a bankban, az ügyintéző egy darabig nézegette a számláimat, és valószínűleg nem értette, amit lát (ETF-eket), de azért rákérdezett, hogy akkor ezek külföldi tőzsdéről valók... Aztán leküzdötte a kíváncsiságot, és jött az önkéntes nyugdíjpénztár mantra, amíg a gépre kellett várni.

De amúgy tudjuk, hogy ezek az elbeszélgetések, tanácsadások valahogy így néznek ki.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.