Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-02-28 18:16:31

LOGOUT.hu

Elso fazis: epits ki egy megfelelo alapot,konnyu,alacsonyabb pulzusu alapozassal.Erzesbol ez a "meg tudok kenyelmesen beszelni futas kozben",nagyjabol a max pulzusod 70-75%-a.
Amikor ugy le tudsz futni kb. 10km-t,hogy 5 utesnel nem mozdul el tobbet az alap futopulzusod akkor kezdheted a kovetkezo fazist.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37501) tomcica válasza inf3rno (#37500) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Ha ugy erzi jobb formaban van mint az a 138-as pulzusos edzes,akkor be kell 5:40-en kezdeni,es szepen kitartani,az utolso 10km pedig lemenni kutyaba,ha epp az szukseges ;)

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37502) seadrone válasza tomcica (#37501) üzenetére


seadrone
őstag

végig szeretném nyomni becsülettel a 42-t, de nem szeretném elfutni se, én olyan 6:40-es tempót tervezek jelen állás szerint

nincs valami program, amibe ha feltöltök edzésadatokat pulzussal, kiszámolja, hogy mi lenne az ideális tempó bizonyos távokra?

(#37503) Corpuscle


Corpuscle
őstag

Sokszor felmerül a zokni téma. Én Aldi gazdaságost vettem korábban, teljesen rendben van (4 pár forgóban, 1,5 éve használatban, mindegyik jó állapotú). Vasárnaptól (03.31.) 599.- „funkcionális sportzokni” néven kapható hasonló. Talán egy próbát megér.

ui.: "Futópóló" is lesz (1499.-). Ezt nem próbáltam.

(#37504) tomcica válasza seadrone (#37502) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Mcmillian calculator v Daniels formula ezeknel ha megadsz egy tavot,abbol kimutatja h masik tavon mit varhatsz,DE ez csak akkor ervenyes ha a masik tavra is be vagy edzve,illetve ha ugyanugy at tudod vinni az iramot.Ergo idealis esetben.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37505) inf3rno válasza seadrone (#37502) üzenetére


inf3rno
nagyúr

De vannak ilyenek. Nagy vonalakban jó is szokott lenni, amiket írnak. Feltéve ha bírod a 42-t, és nem száll el a pulzus a felétől az alap hiánya miatt. :-)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37506) Agony válasza seadrone (#37502) üzenetére


Agony
aktív tag

Ezzel esetleg tehetsz egy próbát:

https://projects.fivethirtyeight.com/marathon-calculator/

Meg ha van valami Runalyze kompatibilis eszközöd, amiről be tudod szinkronizálni az edzéseidet, akkor egész korrekt képet ad:

https://runalyze.com

Én pl. 2013-ban futottam egyszer maratont, azóta csak 30 alattiakat és látszik is a számaimon, hogy nem lennék túl nyerő. :N

10:19 (3:26/km) 3.000m
17:51 (3:34/km) 5,0 km
37:02 (3:42/km) 10,0 km
1:24:02 (3:59/km) 21,1 km
3:47:14 (5:23/km) 42,2 km

Nekem 21k-ig minden érték stimmel a Garminos rekordokkal, ott viszont van egy "kisebb" szakadék. :D

5 km
17:25 3:29 p/km
2017 máj. 16

10 km
37:33 3:45 p/km
2018 aug. 30

Félmaraton
1:23:54 3:59 p/km
2018 okt. 21

Start with a whisper, end with a scream!

(#37507) tomcica válasza Agony (#37506) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Agony neked mennyi a 400 es 800-as idod? Mertel mar olyat?

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37508) Agony válasza tomcica (#37507) üzenetére


Agony
aktív tag

Nem, sajnos a tudatos edzés/felkészülés nem erősségem, de most a tanácsodra felemeltem a heti km adagot 50 km-ről 80 km-re, hátha meghozza az áttörést, mert most kicsit belekeseredtem ebbe a 4 perces falba.

400 meg a 800 felméréséhez van valami "hivatalos eljárás" vagy csak 1-2 km átmozgatás után fussak 400 m-t ahogy bírok?

Start with a whisper, end with a scream!

(#37509) oxox válasza Agony (#37508) üzenetére


oxox
addikt

ezeket sima atlétika (salak) körpályán futod?

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#37510) Agony válasza oxox (#37509) üzenetére


Agony
aktív tag

Kiskunhalas, atlétikai pálya? :)) Van egy sportpályának csúfolt valamink, de mint tudjuk Magyarországon csak a foci számít sportnak. Van körülötte egy 400 méteres valami, ami inkább egy hepehupás, göröngyös sivatag némi bordós árnyalattal.

Simán a főút mellett a bicikliúton. Városhatár 10 km, szomszéd falu 21 km. :D

[ Szerkesztve ]

Start with a whisper, end with a scream!

(#37511) Agony válasza tomcica (#37507) üzenetére


Agony
aktív tag

Nem tudom ez így mennyire életképes, de a mai 10K-t kocogósra terveztem, úgyhogy 5K bemelegítés után a fordulónál futottam egy 400M-t. A 4:30-at sikerült felkapni kicsivel 3 perc alá és azt végig tartani, de annál nem igazán ment feljebb. :N

Távolság 0.40
Magasságnövekedés 0
Magasságcsökkenés 1
Átlagos tempó 2:56
Átlagos mozgási tempó 2:53
Legjobb tempó 2:52
Átlagos pulzusszám 183
Max. pulzus 189
Átl. pedálütem 203
Max. pedálütem 208
Átlagos lépéshossz 1.61
Átlagos GCT egyensúly 49.0% B / 51.0% J
Átlagos talajérintési idő 205
Avg Running Power 374

Start with a whisper, end with a scream!

(#37512) inf3rno válasza Agony (#37511) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nagyon kemény cipő kell, hogy bemenj 2:50 alá, a mindenes edző cipővel nekem sosem sikerült. Vibrammal mértem eddig a leggyorsabbat.

Buliban hasznos! =]

(#37513) tomcica válasza Agony (#37511) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Ez kb egy 70mp-s 400m,a labad a szamok alapjan porog ugy ahogy kell,ez azt jelenti hogy,ha tudnal javitani a lepeshosszon (azaltal h magatol nagyobbat lep a labad - terd feljebb megy,ez mobilitas es izomero kerdese) bemenne 60 kornyekere.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37514) Agony válasza inf3rno (#37512) üzenetére


Agony
aktív tag

Igen, a jobb achillesem most nyűgös, úgyhogy nem mertem az Adiosba menni, de ha kicsit összekapja magát, akkor lehet újrapróbálom.

Pontosan ahogy írod Tom... meg kellene tanulnom futni, mert ha egy "hivatásos" futó megnézné a mozgásom, szerintem elsírná magát. Tuti lehetne ezerszer hatékonyabb a mozgás, de sajnos itt a környékbe nincs olyan edző akihez hetente 1-2 alkalommal el lehet menni és rám szól hogy magasabbra a térdet, normálisan tartsd a csípőd, stb.. :)
Mostanában próbálok néhány dologra, amit ilyen oktató videókból ki lehet lesni, de legtöbbször már csak akkor veszem észre ha szétesett a futásom és mondjuk a testem előtt keresztez a karom vagy rogyasztok a térdemmel. Annyit már sikerült elérni, hogy a 180 lépés/perc megy stabilan a 4 perces tempóhoz, aztán ha jól sejtem most jönne az amit Tom ír, hogy el kellene nyújtani a lépéshosszt.

Ha fixen 21K-n cél a javulás oda milyen intervallt lenne célszerű heti rendszerességgel tolni? 800/400x10?

Start with a whisper, end with a scream!

(#37515) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Én ma úgy döntöttem, hogy kinyírom magam. Csak a szokásos nem bírok nyugton maradni, de igyekszem az ilyet havi egy alkalomra redukálni, mert még nagyon nem bírja a szervezet... Toltam edzést 175-180 körüli pulzussal. [link] A tempó még elég halvány, 5:06 volt a legjobb km, és az is pihenten, átlagban az erősebb km-ek 5:30, 175 körül voltak, de elég ingadozó volt, részben a terep miatt is. A lábfej zsibbadás most 8k-nál jött elő, és valami furcsa alsó vádli jellegű feszüléssel párosult. Olvastam tegnap másnál is egy fórumon, hogy ugyanígy volt neki, és nyújtásra javult, úgyhogy az a következő, amit kipróbálok. Olvastam valami olyat is, hogy az izompólya "összemegy", és amiatt nem tud rendesen kitágulni az izom, és hogy az is okozhat ilyesmit, és masszázzsal, meg talán hengerezéssel javítható. A cipő meglazítása és a nagyobb zokni is úgy tűnt, hogy valamit használ rá. Az intenzitástól és a hőmérséklettől talán nem függ annyira komolyan. Egyelőre ennyi. Reménykedek, hogy találok rá megoldást, egyelőre henger vétele, diozmin kúra, dinamikus nyújtás, amiket beterveztem a témában, hátha valamelyik beüt neki.

Buliban hasznos! =]

(#37516) tomcica válasza Agony (#37514) üzenetére


tomcica
Topikgazda

21-re harom kulcs edzest javaslok:

1. 20 x 400m 8-10k iramod (piheno 400m kocogas lazan) itt ha kombinalni tudod egy rovid eles emelkedovel akkor lenne az igazi,ott a terded is emelkedne magatol,meg el is rugnal rendesen,a kombinalas alatt ertem pl:
4 x 5 x 400m a szettek kozott atfutsz az emelkedos reszhez (az a piheno) es ott 5x tempos emelkedo (NEM SPRINT) lefele kocogas (ha kell seta) ez kiad 4 x 5 emelkedot ha az utolso 400 utan is megcsinalod.
Persze 2-3km melegites es kifutas illik.
Az emelkedo lehet parkolohaz,feluljaro,barmi,ha nincs mas lepcso is okes.

2. Hosszu futasodba 20-24km beletenni a kovetkezot 4km utan 10 x 1000m (felmaratonos tempon) piheno 400m (NEM KOCOGAS hanem FM tempo +30mp) vegul 4km kifutas

3. 12-14km tempo FM + 10-15mp,utana 2-3km laza piheno,majd 5 x 200m gyors (piheno lehet 200m seta v. lassu kocogas) ez kb 1500m-es iramod

Amikor ezekre raallsz,akkor ne tartson 4-8hettol tovabb es minden egyeb edzesed regeneralo laza,es viszonylag rovid.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37517) tomcica válasza Agony (#37514) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Itt egy jo kis osszefoglalo,tanacsokkal a futolepest illetoleg:

[link]

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37518) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Nektek se működik az endomondo?

Buliban hasznos! =]

(#37519) Agony válasza tomcica (#37516) üzenetére


Agony
aktív tag

Köszi Tom, ez így nagyon átlátható és össze is tudom rakni Garminba edzésnek, hogy körpálya híján követhető legyen.

Akkor ha jól értem célszerű lenne kinéznem egy félmaratont ahol szeretnék jó időt futni és az elé betenni ezt a szakaszt, amúgy pedig tartani a heti ~80 km-es távot? Ettől a 3 fő edzéstől eltekintve a többi maradhat amit korábban írtál 10-14k 4:30-5:00 közötti tempóban? Most elkezdtem heti 1 pihenőnapot tartani (jellemzően hétfőn) és nagyon sokat jelent, sokkal kipihentebbek másnap a lábaim.

Start with a whisper, end with a scream!

(#37520) tomcica válasza Agony (#37519) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Ez az elesitesed,ez alatt nem erdekes a heti km mennyiseged,sot nem art ha a laza napok rovidebbek,kulonbeb nagyon beashatod magad a faradtsagba.
A hosszu ugye kb 22km,a 400-as siman megvan 13-14km cakum-pakk es a tempo egy kis bemelegites,kifutas,nehanu gyors szinten 16 korul mozog.Ez 52km igy,ha a laza napok kb 5-8km-ek,akkor az meg 20-30,ergo 80-nal leszel.
Ha a hosszu utani napot teljes pihenore tervezed,ami nem rossz otlet,akkor a maradek harom laza legyen 8-10km DE ne 4:30-as iram hanem totyoges,ugy ertem 6:00-5:00 kozotti valami.A harom eros legyen eros,a harom laza extra laza.
4het utan ha erzed h jo a forma,akkor rapihensz egy kicsit es mehet a FM verseny.
Utana egy het laza,majd 2het elesebb (de rovidebb) munka,na az amit gondoltal 400-800 resztavozas.Ami utan par nap pihenore keresel egy 10km-t es kifutod azt is.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37521) tomcica


tomcica
Topikgazda

A 10km utan tartanek egy het extra laza RESTART jellegut.Ilyen minden masnap 30perc kocogas,neha nehany repulo kigyorsitas es sok nyujtas,esetleg masszazs (az se baj ha japan szuzlany :) ) hengerezes,lazulas,uszas mert epp nyar lesz.Utana pedig beleugranek egy rovid mini extra alapba,ami annyit takar,h a kornyezetedrol elkered magad 4 hetre,tehat nincs szulinapozas,nincs egyeb program,mintha elmentel volna edzotaborozni.
4het extra magas km,napi 2-3futas.Azert jobb tobbszor kimenni,mert ugy magasabb km-t tudsz naprol-napra futni.Heti het nap.A futas alapozos-beszelgetos,neked kb 5:15-4:45 ha radtor a faradtsag barmikor szabad 6:00)an vonszolnod magad,amig ujra nem erzed h frisebb vagy.
A kajanal a szenhidrat es feherje legyen megnovelve,es minden futason+munkan kivuli idodet hasznald a pihenesre.Szieszta delutan,sok alvas ejjel.
Egy nap pl. vasrnap csak egy edzes,de az extra hosszu 26-30km.
Heti 2-3x nehany repulo gyorsito.Ezen kivul semmi eros tempo ilyen 4:00 alatti,semmi gyors elezes.Ez lassu tuzon valo fozes :)
4het utan olyan lesz a labad,mint a gumicukor,azzal h ugy erzed ejjel-nappal tudnal futni,ha ez epp nem kell szoval nem jonnel velunk valami tobb oras kopkodos ultravaltora,akkor innen erositened kell emelkedovel v plyometrikus munkaval heti 3x,ami utan mehet a most tervezett 4heted es egy uj felmaraton,ami mar PB-t celoz meg.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37522) dabgergo válasza tomcica (#37520) üzenetére


dabgergo
őstag

Erről jut eszembe h olyan érzésem van mintha túl fáradt lenne a szervezetem.
3 hete futottam egy 1:28:37-es FM-t, akkor nagyon jó erőben voltam, de azóta volt több nagyobb futásom (25k, és 30k), és az utóbbi kettő nagyobbat nagyon nehezen bírtam, mintha sokkal jobban kimerítette volna a szervezetemet mint korábban. Ez miért lehet? (Heti 50-65k-t tolok február óta.)
Vasárnapi 23k után Strava szerint Fatigue 114 volt, Fitness 59, Form -46.

Kevesebb mint 3 hét és Vivicitta - mit kéne tennem h ott jó erőben legyek? Ne fussak intenzíveket? Ne fussak túl hosszúakat? Vagy lehet h nem is a fáradtságtól gyengültem így le (beteg mondjuk biztosan nem vagyok)?

(#37523) inf3rno válasza dabgergo (#37522) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Kevesebb hosszú, szénhidrát, fehérje töltés, több alvás, ha nincs meg a napi 7-8 óra. Előfordulhat még, hogy valamelyik ásványi anyagból vagy vitaminból fogytál ki, de én inkább a kajára tippelnék. Mióta elhíztam valahogy mindig van energiám. :DD

Buliban hasznos! =]

(#37524) tomcica válasza dabgergo (#37522) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Arra a heti km mennyisegre aranyban nagyon magas egy 28-30km-es egyben hosszu.Neha okes,de rendszeresen sok lesz.Vedd le a hosszut 20-ra,es masnap tarts teljes pihenot (nyujtas,hengerezes,kis seta okes).Jol mondja inferno az uzemanyagot is eleg nehez potolni folyamatosan.
A heti edzesed legyen lazabb es ha erzed h rad-radtor a faradtsag,akkor mindegy hany km-nel tartasz fejezd be aznapra.Max egy rovid tempot hanynak bent a hetibe az 20perc kb 10-15km iramon.Lehet fokozos is FM-rol 5k iramra.Ez meg a hosszu es kesz,a tobbi laza regeneralo.Nehany repulo gyorsito belfer itt-ott,az azert kell h erintve legyen az az izommunka is.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37525) apholyon


apholyon
aktív tag

Sziasztok!
Kezdő / alkalmankénti hobbi szintű terepfutáshoz, túrázáshoz ajánlották az Adidas Galaxy Trail futócipőt. A neten a vélemények alapján sem rossz. Van valakinek tapasztalata vele? Esetleg hasonló árban (20k alatt) tudtok ajánlani jobb alternatívát?
Előre is köszi!

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#37526) Agony válasza tomcica (#37521) üzenetére


Agony
aktív tag

Köszönöm Tom a rendkívül sok hasznos infót... ezt kb. egy hét lesz mire egyáltalán felfogom. :U
De irigylésre méltó, hogy ez a szaktudás így csípőből jön. Jó lenne ha lenne itt helyben egy ilyen tudású edző, szívesen köpködném mellette végig minden nap az edzéseket. :R

Start with a whisper, end with a scream!

(#37527) tomcica válasza Agony (#37526) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Ahogy majd odaersz az edzessel irok meg ezt-azt,akar privatban is.A lepcsoket vegig kell jarni,hiaba mondok el bizonyos dolgokat,ha az epp aktualis lepcsot nem csinalod.
Az h szepen felnovelted a heti km-t,az h most minosegi/mennyisegi kigyorsitast fogsz csinalani (az altalanos extra minoseg,de mennyiseg nelkul -ami 3-5k-ra meg okes is) mind azt mutatja,h valoban meg is akarod csinalni.
Kell nehany ev mire olyan kondi epul fel,amivel majd tudsz olyan alapot epiteni es amibol ugy tudsz kigyorsitani,h valoban a teljes potencialodon tudj versenyezni.Itt nem egy uj PB-re gondoltam,az legyen a hozadeka,hanem valodi versenyzesre,ahol nem a min/km z erdekes,hanem a helyezes,a taktikazas,a ritmus szaggatasa,a kanyarnal elebe vagas es konyekkel finom "igazitas",ha epp az szukseges.Na aaaaz kondi ;) Kell meg ember a csapatunkba,szoval felepitunk es itt-ott futhatunk egyutt.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#37528) dabgergo válasza tomcica (#37524) üzenetére


dabgergo
őstag

Köszi mindkettőtöknek a gyors segítséget!
Ezeket megfogadom, remélem visszajön az erőm :)

(#37529) seadrone


seadrone
őstag

szerintetek Magyrországon az emberek hány százaláka fut(ott) le életében legalább egy félmaratont, vagy maratont?

hogy lehet ezt megsaccolni?

(#37530) parandroid válasza seadrone (#37529) üzenetére


parandroid
nagyúr
LOGOUT blog

Pár évre visszamenőleg megnézed, mennyien indultak a nagyobb versenyeken (ez kb csak a bp-i félmaraton lesz), és megsaccolni egy átfedést, hogy mennyien vannak ott több évben is, illetve hogy durván mennyi lehet a külföldi. Aztán ebből azért interpolálsz fölfelé is, mert mégiscsak van olyan, aki nem jár versenyekre, vagy máshol futott. Nagyon tág becslést lehet csak csinálni, sose lesz erre pontos adat. Én olyan 100-200 ezer közé tippelném, tehát a teljes népesség 1-2%-a.

p

[ Szerkesztve ]

I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

(#37531) inf3rno válasza seadrone (#37529) üzenetére


inf3rno
nagyúr

max 10%, és akkor sokat mondtam

Buliban hasznos! =]

(#37532) seadrone válasza inf3rno (#37531) üzenetére


seadrone
őstag

próbálok szétnézni a környezetmben, de ez csalóka, anniyan annyifélék vagyunk

a 10%-ot soknak tartom nagyon

ha nem is az ismerőseimet nézem, hanem mondjuk a fb-on az ismerőseimet, akkor

félmaratont 6%
maratont 1%

de aki fut, annak valahogy több a futó ismerőse, úgy hiszem

(#37533) inf3rno válasza seadrone (#37532) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Lehet tovább szűkíteni azt a 10%-ot. Ha körülnézek a faluban nagy szerencsével esetleg találok 100 aktív futót (nagyjából ismerek mindenkit látásból, mert nincs annyira sok útvonal), akik képesek erre a távra. Az olyan 2-3% körül van, és még ez is olyan, hogy valszeg túlbecsültem. Aki már nem aktív, azok szerintem nem valami magas szám lehet, nem volt divat a félmaraton régebben, inkább a foci ment, azon meg 10km körül van, amit lefutnak egy meccs alatt, azt is rövid sprintekben. Korosztályonként biztosan eltérő, valszeg nemenként is és előfordulhat akár az is, hogy régiónként is. Esetleg valami felméréssel lehetne kideríteni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37534) gombi01 válasza tomcica (#37431) üzenetére


gombi01
tag

(#37431) tomcica:

Én jártam lökéshullám terápiára a talpi bőnye sérülésem miatt.
Nem volt leányálom, legjobban a kezelés kezdésekor fáj, de ha egy szülőfára ráharapsz akkor nem lesz gond :)

8 alkalom volt, hogy segített-e nem tudom mivel kb7-8 hónapon keresztül szívtam a bőnyével, alig tudtam kocogni. Mára lett olyan 80-90% os a talpam és már nem fáj reggelente!

Múlt héten lenyomtam ismét a BSZM-et párosban (lófütty kondival és edzéssél) ami nem hiszem, hogy segített a gyógyulásban... de hála a magasságosnak egész jól bírtam ;) csak lassú voltam mint a csiga.

"Először megtanultam addig futni, amíg el nem fáradtam.Később bírtam tovább is." Muhammad Ali

(#37535) oxox válasza seadrone (#37529) üzenetére


oxox
addikt

szerintem nincs 2% ...
de amúgy mit jelent a "futott"? 5perc/km, 8perc/km, 12perc/km?
nekem pl félmaraton sima ügy lenne, csak amig úgy érzem nem menne 1h30min alatt, addig belesem vágok, sokakat meg az sem zavar ha 2óra30perc alatt "futják" (én ezt nem érezném magamtól teljesitménynek.).

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#37536) parandroid válasza inf3rno (#37533) üzenetére


parandroid
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem igen fölébecsülsz a valós számnak. Fatornyos kisvárosomban, sötét Zalában (virágkorában 10k lakos, most officiell 6k, de ebben mi 4-en is benne vagyunk a családdal) annyi strava szegmens van, amennyit én csináltam. Atóta 6-7 emberke futott rajta mért időt, kettőt ismerek személyesen, 2-ről meg tudom, hogy nagyszülőkhöz jár néha csak haza. Ezen kívül 4 emberről tudom, hogy tud(ott valaha) félmaratont futni, mind olyan kétórás idővel, pluszminusz 10 perc. Persze fiatalok alig maradtak, így nem releváns a merítés. A megyeszékhelyen tudok egy aktív futóklubról, olyan 20-30-an lehetnek, köztük mondjuk van pár kimondottan jó futó, de a kisvárosokban ugyanaz a helyzet, mint nálunk. :(

Most csináltam amúgy a maratonfelkészülés jegyében egy kishosszút maratoni tempón - volt benne némi emelkedő, némi ellenszél, meg a pulzus sem volt az igazi (reggeles meló után, ebéd előtt, frissítés nélkül), de egész jól esett. Jövő vasárnap lesz egy 25k-s verseny, szerintem kihúzom a távot az egyik fordítónál 30-ra, és megpróbálom ugyanezt a tempót, elvileg mennie kell. 5:30 volt a cél, de direkt 5:20-5:30 között mentem, mert tudtam, hogy 14k-nál jön egy lépcsősor, meg utána egy 20%-os sikátor, ott sétálva is 150+ a pulzus. :DDD

Tudom, hogy a 4 óra fölötti maraton nem maraton, szóval a negyediket be kéne már végre tolni alá...

p

[ Szerkesztve ]

I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

(#37537) Chuck Norris válasza oxox (#37535) üzenetére


Chuck Norris
senior tag

Ezen gondolatmenettel jól alávernél az egész futóverseny biznisznek :)
Most megnéztem próbából a 2018-as wizzair félmaraton eredményeket, 8669-et számláltam meg. Utána szűkítettem a keresést 1:30 alá az már csak 290 (3.3%) futót eredményezett, 1:45 alatt is csak 1318 (15%) -an futották le.

Amúgy az eredeti kérdésre válaszolva szerintem 1% alatt van aki le tudna futni szintidőn belül egy fél maratont, ha azt mondanánk neki, hogy tessék jövő héten meg lehet próbálni.

(#37538) gombi01 válasza oxox (#37535) üzenetére


gombi01
tag

(#37535) oxox:

azért 90p alatti FM az nem gyenge :)
ahhoz már legalább 5x kell edzeni hetente és nem árt kb 70-80km tolni, hogy sima ügy legyen lefutni, nem beesve kicentizni!
Aztán meglehet, hogy csak nekem kell ennyi munka hozzá ;) ;) ;)

"Először megtanultam addig futni, amíg el nem fáradtam.Később bírtam tovább is." Muhammad Ali

(#37539) inf3rno válasza gombi01 (#37534) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Fura, hogy hárman estünk ki tavaly egyszerre, t1-el. Ez valami helyi átok lehet. ;]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37540) inf3rno válasza oxox (#37535) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hivatalosan 8kph-tól futás, alatta kocogás. Az 7:30-as pace. Szerintem a legtöbb versenynél ehhez igazítják az időkorlátot. Aki nem ér be, azt kizárják, összeszedik, stb. Félmaratonnál ez olyan 2:40h lehet, bár mintha sok helyen lassabb tempót is engednének...

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37541) oxox válasza gombi01 (#37538) üzenetére


oxox
addikt

ohh ha csak beesve lesz meg az sem baj :DDD
de egyrészt ahhoz még 5-10kg-ot le kell dobnom, másrészt kell még azért egy kicsit koptatni a betont. Ahogy nézem heti 3, de inkább 4 futásom van átlagban, de kilóméterben még kevés, most nyaldosom a 30km/hetet.
Április viszont oda.aszos lesz, nem lesz négy hetem lenyomnia 140km-ert (megyek külföldre), ami 5,6km/nap (39,2km/hét) persze nem tünik soknak, de az 30% plussz a mostanimhoz képest.
Azon gondolkoztam már, hogy elkezdek futni, és amig 5perc/km alatt van az időm addig tolom, csak félek, hogy szétmegy a térdem benne...lehet majd salak körpályán rápróbálok, nem tudom mennyi menne igy...10km 4:30-al ment (45perc), 1óra volt a leghosszabb padon 12,8km-el.

(B)Chuck Norris(/B) hát igen nem menedzselném jól a futást (mondjuk nehéz is olyan reklámozni amit nem szeret az ember :DDD )

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#37542) oxox válasza inf3rno (#37540) üzenetére


oxox
addikt

hát pedig 8km/h az tényleg nem sokkal több egy erőss gyaloglásnál...kinizsi 100-on (mikor elsőnek rápróbáltam...előtte szóltak két nappal, hogy nincs kedvem-e menni...0 mozgást végeztem előtte x évig...de kedvelem a srácot ezért csatlakoztam), szóval 83,6km-nél adtuk fel, kb 16óra után...az 5,2km/h, és az utolsó néhány óra nagyon lassan ment a sötétben fejlámpával botorkálva az erdőben...szerintem sötétedésig simán 6km/h +ban voltunk, és az hegyen-fölgyön át megy.

btw valaki tervezi itt a kinizsi 100-at?

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#37543) inf3rno válasza parandroid (#37536) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A strava semmit nem jelent, futós ismerőseim többsége nincs fent, én sem frissítem már évek óta. Csak a BSI facebook csoportunkban 50 ember van, és ezek 80%-a szerintem lefutotta a félmaratont. Általában Vivicittán szokták az újoncok. A nagy többségük 40-60 év közötti. Most olyan 10-en lehettünk edzésen. Télre mindig lefogy a létszám, aztán nyáron már van hogy 20-25-en is megyünk. A többi tag gondolom már nem aktív, sérült, elköltözött vagy inkább külön fut. Van néhány olyan is, aki nincs fent facebookon sem. Ezen kívül van még egy futós csoport, akiket nem ismerek, de szoktam látni őket. Plusz vannak a terepesek, ahol szintén legalább 15 fő aktív, őket meg azért nem látom, mert az erdőben futnak, de voltam már velük terep félmaratonon. Plusz vannak a focisták. Plusz vannak még olyanok is, akik egyedül, vagy párban szoktak futni. Itt helyben minimum meglenne az 50/4000, de szerintem a 100/4000 is elég reális. Nálatok persze lehet más, de valszeg nem ismersz mindenkit. Meg írtam is, hogy régiónként is változhat.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37544) gombi01 válasza oxox (#37541) üzenetére


gombi01
tag

30-40km nagyon kevés egy 90p alatti FM-hez.
A lényeg, hogy rendesen össze kell rakni egy edzésprogramot ami alapján látszik a fejlődés egy egy teszfutással megtűzdelve.
Rengeteg résztáv, változatos terep futas, lépcsőzés, dombozás kell, hogy a versenyen fejben is tudj majd taktikázni, érezd a határáig, meg kell tanulni mikor hogyan kell tempót váltani, hogy gyűrd le a kiszámíthatatlan meleget vagy szembe szelet... kereszt edzés is fontos, hogy ne csak a láb erősödjön!
Szóval van vele munka ;)
Adj időt magadnak, akkor talán megúszod a nem kívánt sérüléseket!
Szerintem minimum egy-két évet rá kell áldozni és menni fog !

"Először megtanultam addig futni, amíg el nem fáradtam.Később bírtam tovább is." Muhammad Ali

(#37545) inf3rno válasza parandroid (#37536) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nálunk most futottak ketten valami ultrát, azt hiszem 52.5km volt vagy valami ilyesmi, annyira nem merültem bele.

Szerintem versenyen nem kell annyira ráfixálódni a pulzusra. Ha felkúszik 1-2km-re az még nem a világ vége, ha már 5-10km-re, abból esetleg lehetnek gondok később. Érdemesebb az utolsó 5 max 10k-t megküldeni, ha marad benned tartalék, mert annyit versenydrukkban még 180-as pulzuson is le lehet futni. Amennyiket írsz havi meg éves mennyiségnek, szerintem az alapod már régen megvan hozzá. Tomcicától kérnék tanácsot a helyedben, hogy hogyan lehetne egy picit gyorsítani rajta, hogy meglegyen a 4 óra. Én drukkolni fogok. :-)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37546) inf3rno válasza gombi01 (#37538) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem nem csak neked. :-)

Buliban hasznos! =]

(#37547) inf3rno válasza oxox (#37541) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Amennyire én tudom a futás nem árt a térdnek, ha jó a technikád és a cipőd (+betéted ha kell).

Buliban hasznos! =]

(#37548) inf3rno válasza oxox (#37542) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az derék. Nekem tutira szétment volna minden ízület a lábamban addigra. Nem vagyok egy ultrás alkat.

Buliban hasznos! =]

(#37549) parandroid


parandroid
nagyúr
LOGOUT blog

Direkt nem választ írok, mert nem akarok átmenni személyeskedésbe, de...

... mind különbözőek vagyunk. Különböző motiváció, különböző edzettségi szint, különböző élethelyzetek. Odaállhatsz a 40 éves, elvált, kétgyerekes anyuka elé, aki főállásban dolgozik, vezeti a háztartást, és tartja egyben a család maradékát, miközben eljár futni, hétvégén teker egy nagyobbat, és ha ideje engedi, úszni is eljár, és közölheted vele, hogy amit a 2,5 órás félmaratonján csinál, az nem is futás, majd ha betolja 1:30 alá, akkor szóba állsz vele, csak ne lepődj meg, ha közmegegyezéssel meg leszel választva a hónap bunkójának.

Játszhatjuk az elitistát, de most akkor ki húzza meg a határt, és hol, hogy akkor az a félmaraton az le van-e futva, vagy nem? Elég sok versenyen voltam már, általában 2:30/2:40 a célidő, de meg szoktak várni tiszteletből mindenkit. Maratonon ugyanez. Persze biztos gáz 5:00 óra alatt beérni, de amikor valaki a 70 évesek korosztályában sorozatban a 40. frankfurti maratonját húzza be ennyi idő alatt, akkor ő most futó, vagy nem?

Személy szerint a 4 perces tempóba én konkrétan belehalnék, nemhogy akár 5k-t fussak ilyen sebességgel, de tavaly 3000 km-rel zártam az évet, idén eddig napi 10 km-t átlagolok, és köszönöm, jól elvagyok a magam csigatempójával. Most próbáltam egy 1:45-ös félmaratont, de nagyon nem jött össze, van ez így, majd egyszer meglesz, de most a hosszabb távok vannak soron a májusi maraton-projekt miatt. Lehet, hogy az sem sikerül 4 óra alatt, szóval az olyan, mintha ott sem lettem volna, de sebaj, én élvezem a felkészülést, meg az eseményt magát is, legfeljebb akit nagyon zavar, majd csinál egy elit futós topikot, ahol csak hitelesített 1:30-as félmaratonnal lehet hozzászólni. Bár ez is jó kérdés, hogy elég egyszer megcsinálni, vagy évente újra kell minősíteni a tagság fenntartásához?

Bocs, hogy ez így kijött, természetesen aki nem ismer rá a saját futós pólójára, az nem húzza fel.

p

I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

(#37550) Chuck Norris válasza oxox (#37542) üzenetére


Chuck Norris
senior tag

Ha sikerül beregisztrálni akkor megyek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.