Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-05 18:35:36

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95651) Vector0404


Vector0404
csendes tag

Szia mindenki.

Egy Routert szeretnénk venni, mert a mostaninak kaputt. Megállt. Jó pár éve folyamatosan ment.

Jelen árak mellet melyik lenne az amit meg kellene vegyek?

Maximum 20-25 ezer ft-ot szeretnénk költeni rá.

Kertes házban van, 1 playstation és általában 1-4 telefon van rajta.

Köszönöm.

(#95652) Dr.NX válasza Vector0404 (#95651) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Könnyebb lenne segíteni, ha az összefoglalós kérdéseket megválaszolnád.
Ekkora keretbe TP-Link AX10 vagy ASUS AX53U, esetleg Xiaomi AX3200 fér bele.

Elfogadom a sütiket.

(#95653) Vector0404 válasza Dr.NX (#95652) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Bocsi nem is láttama kérdéseket, pedig böngésztem az ott írtakat.

Köszi a választ. Azért válaszolnék a kérdésekre.

A TP link fényes fekete, az nem illene a dizájnba :D Az asus és a xiaomi között van lényeges különbség?

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva?

Ház, a routertől nézve 2-3 téglafal. Általánosságban kb 30 méter sugarú körben. 1 szint, szomszéd van, de messzebb, így az nem releváns.

■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop?

Plastation 4 és okostelefonok. Mind 2020-as vagy utáni kiadás, Samsung, Iphone, Xiaomi.
■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?

Telekom 1000/1000 net.
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!

20-25 ezer Ft
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?

Nincs

[ Szerkesztve ]

(#95654) Vector0404 válasza Vector0404 (#95653) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Most néztem rá, ezek közül egyik router sincs a közeli áruházakban. Viszont viszonylag sürgős lenne a vásárlás. Ha egy kategóriát feljebb ugranánk, akkor mi lenne az ajánlatos? Megnézném, hogy azok kaphatóak e a közelben, akkor plusz pár ezer ft-ot még rá tudnánk szánni.

(#95655) Alex91 válasza Vector0404 (#95654) üzenetére


Alex91
félisten

Mi van az aruhazban…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#95656) mikk2000 válasza Vector0404 (#95654) üzenetére


mikk2000
őstag

1-2 nap alatt szerintem kiszállítják, ennyire sürgős nem lehet... :)

(#95657) Vector0404 válasza Alex91 (#95655) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Euronics és MediaMarkt van a közelben. Nagyjábol átnéztem a kínálatot.

TP-LINK Archer AX23 AX1800 ez elérhető, ami még árban is jó lenne.

(#95658) Vector0404 válasza mikk2000 (#95656) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Igen, csak hétvége van és kedden utazom el, a család többi tagja pedig nem ért hozzá :))

(#95659) Vector0404 válasza Vector0404 (#95657) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Bocsánat, valamit benézhettem.

Ez a Xiaomi mégiscsak van
Valamint ez a Tpllink

(#95660) Alex91 válasza Vector0404 (#95659) üzenetére


Alex91
félisten

En megprobalnam a xiaomi-t, de van itt tp-link topic, meg xiaomi-s is, ott erdeklodnek, vagy rakeresnek a tipusra, hogy melyikkel mi a tapasztalat…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#95661) Vector0404 válasza Alex91 (#95660) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Köszi. Utánuk nézek. De a xaiomi felé húzok én is.

(#95662) Vector0404 válasza Vector0404 (#95661) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Lenne még egy kérdésem.

Az üzletben az eladó azt mondta, mivel optikai kábeles lesz az internet nem fogom tudnk bekötni a xiaomi routerbe, szóval nem lesz jó nekem. Erről mit tudtok mondani ?

(#95663) ptotti14


ptotti14
csendes tag

Sziasztok!

Lecseréltem az ASUS RT-AX55-t egy RT-AX58U-ra, viszont van vele egy problémám. Írtam a router problémás topicba is, de szerintem itt sokkal gyorsabban kapok választ.

A router DHCP-je csak a WIFI-s eszközöknek oszt IP-t, a LAN portokra csatlakoztatott eszközöknek nem. A LED-ek világítanak azonban, észleli, hogy be vannak dugva a kábelek. Próbáltam több klienssel is, mindenhol ugyanaz a probléma. Frissítettem firmware-t, reset is volt 2x is, rengeteg beállítást kipróbáltam már, egyszerűen nem működik. A router-t tegnap üzemeltem be, este pedig volt egy áramszünet pár percre, előtte még minden jó volt. Akkor ennyi volt és meghalt ez a része?

Köszi a segítséget és elnézést az off-ért.

(#95664) mikk2000 válasza ptotti14 (#95663) üzenetére


mikk2000
őstag

Most komolyan milyen válaszra számítasz?

(#95665) Gyurka6 válasza Vector0404 (#95662) üzenetére


Gyurka6
őstag

A szolgáltatói eszköz legtöbb helyen kikerülhetetlen, utánna kell a saját.

Gyurka

(#95666) osonte válasza ptotti14 (#95663) üzenetére


osonte
senior tag

A router ténylegesen le is frissült? Vagyis ha megnézed a router menüjét, akkor a legfrissebb verziószámú firmware-t látod, amit az Asus oldalán le lehet tölteni?

(#95667) Vector0404 válasza Gyurka6 (#95665) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Értem. Szóval a szolgáltatói eszközből ethernettel tovább tudom vinni a routerbe a kábelt, igaz ?

(#95668) MaCS_70 válasza Vector0404 (#95662) üzenetére


MaCS_70
félisten

Amint Gyurka is írta, szolgáltatói eszköz kelleni fog. A routered feladata nem annak a kiváltása.

Nem tudom, hogy mennyire gyakori még a falból jövő UTP-kábel, de úgy látom, hogy azoknál az ismerőseimnél is, ahol a DIGI ilyet szolgáltatott, már HGW/ONT van. Szóval a szolgáltatói eszköz gyakorlatilag minden esetben megkerülhetetlen, de nem kell routerként használni. Ha máshogy nem, az ügyfélszolgálaton keresztül könnyedén modemmé alakítható.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#95669) Tompika777 válasza Vector0404 (#95662) üzenetére


Tompika777
senior tag

A szolgáltatói eszközt és a vásárolt routert kötöd össze utp kábellel, gondolom eddig is így volt.... Az eladó elég balfék lehet...

(#95670) MaCS_70 válasza Vector0404 (#95667) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, de a szolgáltatói eszközt tedd/tetesd át modem/bridge-üzemmódba. Akkor maga a publikus IP-címben végződő, a router számára értelmezhető net jön ki belőle.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#95671) Vector0404 válasza MaCS_70 (#95668) üzenetére


Vector0404
csendes tag

Értem, köszi!! :)) :)) igen eddig is így volt, csak megzavart ezzel.

[ Szerkesztve ]

(#95672) ptotti14 válasza osonte (#95666) üzenetére


ptotti14
csendes tag

Igen. Tényleg mindent próbáltam már, ha fix IP-t állítok be valamelyik kliensnek, akkor sem működik vezetéken.

(#95673) woodworm válasza ptotti14 (#95672) üzenetére


woodworm
veterán

A port működik egyébként? Ledek villognak a kábel csatlakoztatásakor? A kliens érzékeli a fizikai kapcsolatot?

(#95674) ptotti14 válasza woodworm (#95673) üzenetére


ptotti14
csendes tag

Érzékeli, de egyszerűen nem ad IP-t. Ha pedig én állítom be manuálisan az IP-t a kliensnek, akkor úgy érzékeli mintha lenne kapcsolat, de valójában nincs, se net. Tegnap még az áramszünet előtt jó volt minden, azért gyanakszom arra, hogy valami tönkrement. Semmi extra beállítást nem csináltam a routerben, hogy megváltozzon.

(#95675) kezo0 válasza ptotti14 (#95674) üzenetére


kezo0
addikt

Az bizony lehetséges, hogy amikor az áramszünet után visszajött az áram, akkor kapott egy rövid ideig tartó túlfeszültséget a router, és az hazavágott benne valamit… Ha ez történt, van rá egy pici esély, hogy ha hosszabb időre áramtalanítod (mondjuk legalább egy teljes napig), akkor csodálatos módon megjavul, mikor újból bekapcsolod majd. Nekem volt már ilyen misztikus élményem műszaki cikkel áramszünet után, de nem mennék bele a műszaki magyarázatba, mert nem értek hozzá.
Mindenesetre ez tényleg inkább a router gondok topikjába passzol, nem ide.

Beam me up, Scotty! There’s no sign of intelligent life down here…

(#95676) ptotti14 válasza kezo0 (#95675) üzenetére


ptotti14
csendes tag

Azért köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, tovább nem offolnám a csoportot. Majd visszaviszem a routert, úgyis garanciális, csak gondoltam hátha valaki látott már ilyet ASUS routernél.

Üdv.

(#95677) MaCS_70 válasza kezo0 (#95675) üzenetére


MaCS_70
félisten

De könnyen lehet, hogy inkább a szoftver zavarodott meg. Hardveresen ezek elég jól védett eszközök.

Mivel vesztenivaló már nincs, egy gyári visszaállítás, esetleg FW-újrahúzás könnyen lehet, hogy segítene.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#95678) Rawulf


Rawulf
őstag

Véleményeket kérnék.
Digi FTTH gigabites internethez néznék magamnak egy új routert.
Szeptember-október környékére lenne esedékes, de az árakat és további áremelésekről szóló híreket nézegetve eleve kérdés, hogy várjak-e a vásárlással, vagy inkább ebben a kánikulában szerezzem be inkább hamarabb.
Asus TUF-AX3000 V2 típust nézegetem az Alzánál az 50K környékére célzott HUF kb. max. célösszegben.
Jó választás lenne hosszabb távra? Rendeljem most vagy később?

"Please state the nature of the medical emergency."

(#95679) mikk2000 válasza MaCS_70 (#95677) üzenetére


mikk2000
őstag

Azzal kezdte, hogy volt fw frissítés és reset is. Azért is írtam hogy 5 perces néma csenden kívül más értelmes választ nem fog kapni. Mondjuk megérne egy misét az is, hogy az az "áramszünet" nem-e egy vihar miatt volt, netán villámlás közepette :Y

(#95680) mikk2000 válasza Rawulf (#95678) üzenetére


mikk2000
őstag

Komoly ember egy millió ft. alatt nem rendel routert. :))

Esetleg ha válaszolnál a kérdésekre a topik összefoglalóban, jó kiindulópont lenne...

(#95681) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Mobil 4G-s routert szeretnék venni.
Még nem tudom, hogy melyik szolgáltató SIM kártyája kerül bele, ezért jó lenne, ha minden hazai sávot tudna.
Megbízható, stabil cucc lenne jó. A sebesség nem számít annyira.
Autóban lenne használva legtöbbször, de néha elvinném magammal kirándulni, vagy rendezvényekre, ahol a másik szolgáltatónak nincs adatforgalma.
(a terv az, hogy más szolgáltató SIM-je kerül bele, mint ami a telefonomban van)

Van ajánlott típus?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#95682) Rawulf válasza mikk2000 (#95680) üzenetére


Rawulf
őstag

- Második emelet, panelház, másfél szobás lakás, ahol a fürdőszoba kivételével csak egy falat kell átlőni a kis szobából a nagyba, illetve az előszoba folyosóra és konyhába.
- Nagyon fontos, hogy a falra felszerelhető legyen!
- Ha a wifi elbírná egy falon keresztül egy 4K-s anyag stream-elését, az nem ártana, de nem feltétel.
- Jó lenne ha a közvetlenül az ablak előtt lévő kis parkba (kb. 20 méter táv) is eljutna egy kis wifi-jel, de ez sem égető tulajdonság.
- Elképzelhető, hogy egyszerre több eszközt is ki kell szolgálnia a közeljövőben.
- Mindenféleképpen AX-es routert szeretnék. A mostani mobilom is már támogatja a wifi6-ot.
- Arra nincs igényem még jó pár évig, hogy a lan portok gigabitnél nagyobb sebességet is kiszolgáljanak.
- Bár valószínűleg gigabites netnél gyorsabb net és arra való igény sem várható a következő pár évben, azért szeretném ha 2.5GB wan port lenne a routeren és a quad-core proci is szimpatikus számomra az Asus TUF-AX3000 V2 esetében.
- Páran panaszkodtak itt a fórumban, hogy a digi gigabites nettel egy-két router rakoncátlankodik. Jól látom, hogy nagyrészt szoftveresen tér el az ASUS RT-AX58U V2 routertől?

[ Szerkesztve ]

"Please state the nature of the medical emergency."

(#95683) osonte válasza Rawulf (#95682) üzenetére


osonte
senior tag

Az utolsó kérdésed jól látod, mindkét router hardveres FCC azonosítója megegyezik: [link] .

Szoftveresen van különbség (RT-AX58U V2 kevesebbet tud, ami szoftveresen van butítva).

(#95684) Alex91 válasza Rawulf (#95682) üzenetére


Alex91
félisten

Ha falra teheto, akkor megfelelo lehet…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#95685) MaCS_70 válasza Rawulf (#95678) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az a gond, hogy egy wifis eszköz esetén nem bölcs dolog lemondani a 14 napos elállási jogról.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#95686) Rawulf válasza MaCS_70 (#95685) üzenetére


Rawulf
őstag

Kipróbálni és két hétig járatni jelenleg is tudnám.
Game boost/acceleration valós tulajdonság, vagy csak PR B*S*?
VPN Fusion funkció tetszik, ha pl. játék vpn nélkül és böngészés vpn segedelmével menne egyszerre.

"Please state the nature of the medical emergency."

(#95687) woodworm válasza osonte (#95683) üzenetére


woodworm
veterán

Elméletileg az ax3000-es wan portja 2,5GBites.

(#95688) mikk2000 válasza Rawulf (#95686) üzenetére


mikk2000
őstag

Ha két hétig ki tudod próbálni, akkor hajrá, az a biztos, hiszen ha nem felel meg, visszaküldöd. A vasbeton panel húzós, de sima téglafal is árnyékol. Kérdés mennyi a zavar körülötted, mármint konkurens wifi, azt már most is nézegetheted a telódon.

(#95689) Rawulf válasza mikk2000 (#95688) üzenetére


Rawulf
őstag

A 2.4Ghz-re kevésbé lesz szükség és egy falon csak át tudja lőni. Majd keresek kevésbé foglalt sávot neki.

"Please state the nature of the medical emergency."

(#95690) osonte válasza woodworm (#95687) üzenetére


osonte
senior tag

Igen az biztosan az. Viszont az RT-AX58U V2-re is a WikiDevi azt írja, hogy a WAN 2.5Gbps. Persze ez szoftveresen le lehet akár korlátozva, de ez csak akkor derülne ki, ha valaki letesztelné valóságban. Nekem nincs sajnos hozzá eszközöm, de jó lenne tudni. Az Asus hivatalos oldala szerint az AX58U 3 magos processzorral rendelkezik, pedig az új változat 4 magos, tehát nem tenném rá az életem, hogy valójában melyiket tudja a WAN portja... Láttunk már olyat, amikor valami nem volt korlátozva (pl.: AC65P -> AC85P Wifije).

(#95691) Gubek-Einste válasza Rawulf (#95682) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

- Második emelet, panelház
- Jó lenne ha a közvetlenül az ablak előtt lévő kis parkba (kb. 20 méter táv) is eljutna egy kis wifi-jel
Nekem egy AC65P-m van ami szintén a másodikon üzemel (négy emeletes panel), az ablak mellett és kb 3-4 lépcsőházzal arrébb is van olyan wifi jel ami miatt nem áll át mobilnetre a telefon.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95692) Soma01 válasza Bici (#95681) üzenetére


Soma01
veterán

Én a Huawei eszközei között keresgélnék. Akár használtat is. De az újak ára se annyira vészes a tudáshoz képest. Szerintem még olcsóbb is mint pl. az Asus vagy a Tp-link. Szóval, szerintem Huawei.

(#95693) MaCS_70 válasza mikk2000 (#95688) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tán a Harvardon történt nagyon bő 100 éve, logikusan 1905 előtt:

Valami elektromágneses hullámokkal kapcsolatos kísérletre készültek, amihez nagyon nem hiányzott mindenféle reflexió, interferencia. (Tán a Michelson-Morley-kísérlethez is volt köze.) Ennek tiszteletére hatalmas felületen csinálták meg a padlót egyetlen szög vagy csavar nélkül. Csakhogy a falak tégláinak is extrém magas vastartalma volt...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#95694) mikk2000 válasza Soma01 (#95692) üzenetére


mikk2000
őstag

Azt a céget csinálják kifele, ha eltűnik, ki fog fw frissítést írni az eszközeikhez?

(#95695) mikk2000 válasza MaCS_70 (#95693) üzenetére


mikk2000
őstag

Az agyagban sok minden van... :)

(#95696) humilislupus


humilislupus
tag

Sziasztok.Nagyon kezdő vagyok ebben a témában. Tavaly a ti tanácsotokra egy ubiquiti edge router x-et üzemeltem be,ami vezetéken nagyon szuperül osztja meg a gigabites netet 3 gép között azóta is. Mivel azonban a wifit csak egy telefon használta akkoriban (mostmár néha 4) ,ezért egy kallódó tp link841 et beállítottam acces pointként hanyagul. Aztán akadozott a wifi ,és a szekrényben találtam egy bontatlan linksys wrt54GL v1.1 -t ezt is beállitottam ap-nek,csak a legújabb(2016)gyári firmwarre frissitettem ,mert az alternativ firmwarek közül nem tudtam melyik lenne jó nekem .. A wifi megint akadozik. Nagyon meleg is van ,és a a router is meleg ,de gyanús hogy esetleg én nem állítottam be jól. Az edge routerben például semmit nem szabályoztam ezzel kapcsolatban...Mielött veszek egy új eszközt esetleg tanácsotokat kérném ,hogy mit ronthattam el,azon kívül hogy laikusként magam próbáltam megoldani...

(#95697) Multibit válasza humilislupus (#95696) üzenetére


Multibit
veterán

Az ER-X routerben nem tudsz semmit állítani a wifi-vel kapcsolatban, ez egyértelmű. Az általad alkalmazott routereket a klasszikus LAN-LAN kapcsolattal lehet munkára fogni (hacsak nincs rájuk alternatív FW). Mit jelent az, hogy a "wifi akadozik"? Van rádió kapcsolaton net, de nem stabil? Alapjáraton is szakadozik, vagy nagyobb terhelés hatására? Torrentezel wifi-n?

(#95698) humilislupus válasza Multibit (#95697) üzenetére


humilislupus
tag

Üdvözöllek Multibit. Áldom a neved azóta is ,hogy az irodába és otthonra is az általad javasolt Edge ER-X -et vettem,szuperül müködnek azóta is.Az irodában a szintén általad javasolt Unifi ap lite csinál wifit ,és az szuper. Itthon az a helyzet,hogy a telefonokon időnként el megy a net és nem akar visszajönni. Ujrainditás után egy idő után ujra megismétlödik,néha 5 percenként. Olyankor 3 telefon használja a wifit ,abból 2 "youtube-ozik" ...Torrentezés nincs.

(#95699) mikk2000 válasza humilislupus (#95696) üzenetére


mikk2000
őstag

A kevesebb néha több... ha már több AP-t állítasz be (lanról ügye) akkor más csatorna van mindre beállítva ügye?

Az akadozást lanról nézd, ha megvan, akkor nem a wifi a gond, hanem a szolgáltató valószínűleg.

(#95700) humilislupus válasza mikk2000 (#95699) üzenetére


humilislupus
tag

Félreérthető voltam. Az ap-ok váltották egymást.Tehát csak egy van üzemben.
A vezetéken kapcsolódó pc-k tökéletesen müködnek,nincs akadás.Amikor wifin keresztül nincs net ,akkor a pc -n van. Amugy nem szeretném az időtöket és a topikot rabolni,elvinni távgyógyítás felé ,csak gondoltam esetleg hátha valaki nálam okosabb ad egy jó tippet.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.