Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-04 14:58:59

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. március

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#96751) madagaszkar válasza Gubek-Einste (#96750) üzenetére


madagaszkar
tag

Ott is megkérdeztem, mert nem tudtam eldönteni, hogy hol tegyem fel a kérdést, de még nem kaptam választ. Mindenesetre köszi, most már legalább tudom, hogy hol kérdezősködjek ez ügyben.

(#96752) MaCS_70 válasza barackfa22 (#96748) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nincs ezekre a készülékekre egységes mérési mód, hiszen a fene sem tudja, hogy éppen mivel foglalkozik belül. Meg aztán a hobbi műszerek, mint az enyém, különösen ilyen alacsony tartományban azért nem igazán pontosak, még ha hosszabb ideig mértem is. Ezért is írtam, hogy méréshatáron belül egyformák.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96753) tylerddd válasza osonte (#96734) üzenetére


tylerddd
veterán

Üdv! Tehát nálad a routerből kábellel megy a jel a node-hoz. Azzal kapcsolatban nincs tapasztalatod, hogy ha a modemtől megy a jel a node-hoz, akkor működik-e a mesh megoldás? Nálam megy egy kábel a modemtől a másik helyiségbe, ahol a node lenne, de az az androidos Telekom boxba megy. Nem tudom, hogy ha ezt a kábelt a fő routerbe dugnám (nem a modembe) és menne a node-ba, bekapcsolnám igmp snooping-ot, akkor a boxot a node-ba dugva menne-e tévé. Nyilván a puding próbája ... de hátha tudsz erről valamit :DDD Köszönöm!

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#96754) MaCS_70 válasza tylerddd (#96753) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha bármit teszel a routered ELÉ, az nem lesz része a helyi hálózatodnak. A node sem.

A modem nem csinál helyi hálózatot, a node-dal fogalmuk sincs egymásról.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96755) dredjudge84


dredjudge84
őstag

Sziasztok!

Kicsit tanácstalan vagyok. 2 router vásárlása között vacilálok, de egyiket sem találom, hogy milyen hardver van benne.

Tp-link AX10 és Asus Ax1800U

Mindegyiket az összefoglalóban találtam. Sajnos rákerestem de egyiket se találom hogy milyen proci mennyi RAM satöbbi van benne. Tudnátok valami infót adni róluk esetleg?

(#96756) FireFox1996 válasza dredjudge84 (#96755) üzenetére


FireFox1996
őstag
LOGOUT blog

Ax10: [link]
1.5 GHz Triple-Core CPU,
256 MB RAM, 16 MB Flash

Ax1800U: [link]
Dual-core Mediatek MT7621
Memory
128 MB Flash
256 MB RAM

[ Szerkesztve ]

<< Nem szabad félni a kudarctól, játszd végig a játékot ! >>

(#96757) tylerddd válasza MaCS_70 (#96754) üzenetére


tylerddd
veterán

Értem. Az AX58U lesz, az már biztos. Ha lefedi úgy a házat, mint az AC66U, akkor nem is kell a mesh. Legfeljebb kíváncsiságból kipróbálom, ha már lesz két ilyen eszközöm. Úgy érzem akkor lesz tiszta ez az egész mesh dolog, ha kipróbálom és magam tapasztalom ki.

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#96758) osonte válasza tylerddd (#96753) üzenetére


osonte
senior tag

Sajnos nincs tapasztalatom ezzel kapcsolatban. Régebben még az IPTV sem tudtam rendesen beállítani (Telekom - VDSL)... Mondjuk ez valószínűleg az én bénaságom volt.

Elvileg ha sikerül a fő rouren beállítani a TV-t, akkor annak a node-ba dugva is mennie kellene. Amit a node-ba dugsz, az olyan mintha a fő routerbe dugnád.

(#96759) nt0524


nt0524
tag

Sziasztok!

Most üzemeltem be egy ax58u-t, telekomos modem mőgé, modem pass-through-ban, Asus router azonosítja magát és adja a wifit, működik minden kiválóan. A LAN címtartomány és Wifi beállítások (SSID, pw) pont ugyanazok, mint korábban voltak. Minden eszköz újra csatlakozik a wifire, kérdés nélkül (klíma, mobil telefon, inverter, stb) csak a laptopom nem!!! Az csak kábelen hajlandó a hálózathoz csatlakozni, a wifit - holott nem rejtett - észre sem veszi! Hiába írom be neki újra és újra az SSID-t, hogy találjon már rá, nem képes! Már :W , de egyszerűen nem jövök rá, mi az oka!!!

Tudnátok segíteni?
A laptop Lenovo t420 (nem mai gép!), win 10 fut rajta. Korábban, mikor a Telekom modem adta a wifit is, ugyanezekkel a beállításokkal gond nélkül működött, csatlakozott.

Köszönettel

NT

(#96760) Lali-213 válasza nt0524 (#96759) üzenetére


Lali-213
senior tag

Szia,
Amit első körben megnéznék, hogy a laptopon a wifi csatorna tartomány a megfelelőre van-e állítva. Be van egyébként állítva a routerben a 2.4 és az 5 GHz is? Azt írtad nem épp friss hardver van a gépben.

(#96761) osonte válasza nt0524 (#96759) üzenetére


osonte
senior tag

WPA titkosítás mire van állítva? 2/3? Illetve az 5Ghz-nél be van pipálva a 160Mhz-es sávszélesség (nekem bizonyos eszközök nem csatlakoznak akkor, amikor be van kapcsolva)? Esetleg wifi csatorna száma változott? Be van kapcsolva a 2.4 és 5 Ghz is? Firmware-t frissítettél a routeren? Laptop wifi kártyára nincs újabb driver, amit manuálisan tudsz frissíteni?

(#96762) Patice válasza nt0524 (#96759) üzenetére


Patice
nagyúr

A laptopban lehet feladta a harcot a wifi kártya.
Cserélhető benne?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#96763) tylerddd válasza nt0524 (#96759) üzenetére


tylerddd
veterán

Régi wifi profilokat érdemes lenne kipucolni, hátha Számítógép\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles\

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#96764) osonte válasza Patice (#96762) üzenetére


osonte
senior tag

Cserélhető: [link] .

Amennyiben Realtek van benne, "kukázz" egy használt jófajta Intel-t (csatlakozóra figyelj). :)

(#96765) nt0524 válasza Patice (#96762) üzenetére


nt0524
tag

Ha mobillal osztok meg mobilnetet, azt pillanat alatt felismeri és csatlakozik hozzá, tehát maga a kártya szerintem jó.

(#96766) nt0524 válasza tylerddd (#96763) üzenetére


nt0524
tag

kitöröltem az összeset, sajna nincs változás :(

[ Szerkesztve ]

(#96767) nt0524 válasza Lali-213 (#96760) üzenetére


nt0524
tag

Ezt hogyan kell?
A laptopon megtaláltam a
"1x1 11b/g/n Wilreless LAN PCI express half mini card adapter" beállításait, ott a "speciális" fül alatt a 802.11d le van tiltva, a Bandwith "20_40MHz", a vezeték nélküli mód Auto.

itt kell keresnem, vagy valahol máshol?

[ Szerkesztve ]

(#96768) Lali-213 válasza nt0524 (#96767) üzenetére


Lali-213
senior tag

Device Manager / network Adapters alatt jobb egér a wifi adapterre, majd advanced alatt van a country régión (2.4 GHz).
Nekem itt #5 (1 - 14) van beállítva.

(#96769) nt0524 válasza Lali-213 (#96768) üzenetére


nt0524
tag

igen, ehhez hasonlót találtam, nekem csak 2,4-es wifi van, ezért meg sem jelenik, a csatornákat meg gondolom automatikusan váltja...

(#96770) Lali-213 válasza nt0524 (#96769) üzenetére


Lali-213
senior tag

A routerben azért érdemes lehet megnézni, hogy a 2.4 GHz esetén milyen csatorna van beállítva.

(#96771) dredjudge84 válasza tylerddd (#96757) üzenetére


dredjudge84
őstag

Köszönöm. A kettő közül melyiket ajánlanátok jobban? Nem lesz rajta mokolt rendszer, a WiFi jelerősség jobban számít.

(#96772) Gubek-Einste válasza dredjudge84 (#96771) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Inkább az Asus irányába kellene elmenni, hosszú távon jobban megéri.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#96773) dredjudge84 válasza Gubek-Einste (#96772) üzenetére


dredjudge84
őstag

Kifejtenéd hogy miért?

(#96774) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Mobil routereknek van külön topikja? Vagy itt is lehet érdeklődni, hogy mi az ajanlott legolcsóbb 5g-s hordozható router? :)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#96775) MaCS_70 válasza dredjudge84 (#96773) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az Asus SZERINTEM azonos pénzért, a felhasználói kategóriában jobb és komplexebb szolgáltatást nyújt, mint a TP-Link.

Kezelek több TP-Link routert is, de a váltáskor mindenkinek az Asust ajánlom.

Mesh esetében meg különösen nagy az Asus előnye az egységes AImeshsel, aminek konfigurálás szempontjából mindegy, hogy kábeles vagy wifi-e a kapcsolat.

A TP-Linknél ez nincs meg, ráadásul versengő, egymással nem keverhető megoldásai vannak. Az Omada nagy királyság (nekem is van, de nem használom ki), de az már egyrészt egy magasabb szint, másrészt otthonra SZERINTEM nem nyújt többet, mint az AImesh.

A TP-Linknek viszont nagyon jó kültéri sorozatai vannak, ami az Asusnál teljesen hiányzik. :(

Az Asusok (különösen Merlin fw-rel) viszont sokkal jobban és plasztikusabban konfigurálhatók, és többet is tudnak. Nálam pl. a VPN baromi fontos, és most a Wireguard megjelenése az Asusnál baromi nagy királyság. De az EntWare jelenléte sem semmi, bár az már megint nem az r=1 felhasználó szintje, de ettől függetlenül az Asus szerintem nekik is többet nyújt.

A szegmens alján talán pariban van a két márka, de középen már többet nyújt az Asus, több is benne a potenciál. A mesh pedig már nem számít extra igénynek.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96776) mcll


mcll
aktív tag

Sziasztok!

Kis segítség kellene. Édesanyámnak keresek egy jó routert, az alábbiak alapján:

■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva? Családi ház, egy szint, a routertől max 10m-ig, falak csak a konyha felé vannak. Nappaliban van a roouter, a laptop, stb.
■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop? 1 laptop WiFi-n, 1 desktop (Linux szerver LAN-on), biztonsági kamerák (LAN-on), 2 mobil telefon.
■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz? Digi 1000
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj! kb 20-25ezer
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben? Megbízható, stabil WiFi, 5GHz és 2,4GHz, stabil működés! Továbbá remote hozzáférés (de szerintem ez már minden routernél alap, dyndns van). Sokszor olvasom a routereknél hogy wifi akadozik, folyton rebootolni kell a routert, felakad, stb. Na ezt szeretném elkerülni, mivel nem vagyok ott, így max távolról tudom konfigolni a routert, de ha leakad akkor távolról sem. :)

Köszönöm szépen!

"Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house."

(#96777) fatpingvin


fatpingvin
őstag

Sziasztok!

egy TL-WR1043-ast cserélnék, ami időnként egyszerűen megáll, feltételezhetően hadveres a hiba. tevezem javítani de addig is a bizonytalanságra nem építenék rendszert.

■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva?
íróasztal mellett, az összes eszköz amit el kell tudnia érni lényegében egy közepes szobában lenne.

■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop?

vezetéken számoljunk mondjuk két, gigabites eszözzel, wifin meg egyszerre max 3, a sebesség/modern szabványok majdhogynem teljesen lényegtelenek, 150Mbps-t mondanék max. 5GHz se követelmény. Igazából annyira nem is életbevágó hogy tudjon wifit, jó ha van de nem követelmény.

■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
szimmetrikus gigabit, vezetéken, NAT mellett is tartva.
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!
15e alatt jó lenne megúszni de legyen mondjuk 20e max
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?
OpenWRT support, a fent felsoroltakat full-feature támogatva, ebben nem kötök kompromisszumot. 15W alatti fogyasztás, legalább két darab gigabites interfész, legalább egy USB port. ha wifis, akkor cserélhető antenna előny. PCIe slot előny, vagy legalább hogy a SoC tudja és be lehessen kötni. nem baj ha nincs gépház, csupasz panellel is ki vagyok békülve.
korábban volt egy mITX alapokra épített x86 routerem, de az majdnem 30W-ot evett és még akkor hozzá kell számolni a wifi AP POE tápját is. szóval ezt szeretném kiváltani valahogyan.

Köszönöm előre is a támpontokat! nézegetem az OpenWRT buyer's guide-t meg a HA-t routerek után, de örülnék valami inputnak ami segít eligazodni a káoszban :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#96778) MaCS_70 válasza mcll (#96776) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ugyan többe kerül 5000 Ft-tal, de én elmennék az Asus RT-AX53-ig. Szerintem megéri a havi kb. 100 Ft felárat.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96779) woodworm válasza MaCS_70 (#96778) üzenetére


woodworm
veterán

Az ax1800u 20e alatt van, tehát nem kell drágán megvenni ugyanazt.

(#96780) MaCS_70 válasza woodworm (#96779) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igazad van! Elfeledkeztem róla, jó az az eszköz.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96781) mcll válasza MaCS_70 (#96780) üzenetére


mcll
aktív tag

Értem, tehát akkor az Asus AX1800U tudja amit leírtam? Mennyire stabil, megbízható?

"Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house."

(#96782) Soma01 válasza mcll (#96781) üzenetére


Soma01
veterán

Tudja, igen.
Igen, ezért ajánlott.
A lefedettség mindig kérdéses lesz. Az majd a helyszínen derül ki. Papíron jó lesz az is.

(#96783) mcll válasza Soma01 (#96782) üzenetére


mcll
aktív tag

Szuper! Köszönöm szépen!

"Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house."

(#96784) dredjudge84 válasza MaCS_70 (#96775) üzenetére


dredjudge84
őstag

És a jelerősség is jobb annál az ASUS routernél?

(#96785) MaCS_70 válasza dredjudge84 (#96784) üzenetére


MaCS_70
félisten

A jelerősségről csakis a próba adhat információt. Megveszed, kipróbálod.

Az Asusok jelerőssége az én tapasztalataim szerint (AX53/1800-ast konkrétan még nem próbáltam) inkább jobb, de nem rosszabb, mint a hasonló árú TP-Linkeké.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96786) tha_answer válasza Soma01 (#96782) üzenetére


tha_answer
őstag

Pppoe gbitet is tudja?

(#96787) Gubek-Einste válasza tha_answer (#96786) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#96788) Gubek-Einste válasza fatpingvin (#96777) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Manapság már ritka a cserélhető antenna.
15-20k-ból nincsen az összes elvárásodnak megfelelő eszköz.
Asus AC65P ami még talán megfelelő lehet a leginkább.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#96789) fatpingvin válasza Gubek-Einste (#96788) üzenetére


fatpingvin
őstag

nagyon szépen köszönöm a választ, ez is egy fontos tájékozódási pont :) máris nézem amit írtál.

szerk: ahogy elnézem ez elég vastagon a wifire van kihegyezve. lehet hogy mégis futok egy kört valami ultrakicsi fogyasztású x86-os történettel, megnézem mi jön össze 20k alatt.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#96790) woodworm válasza fatpingvin (#96789) üzenetére


woodworm
veterán

Ugyanaz wifi nélkül, pcie slotokkal, ha mégis meggondolnád magad.
Szerintem olcsóbb az ac65p vagy valamelyik klónja.

(#96791) fatpingvin válasza woodworm (#96790) üzenetére


fatpingvin
őstag

köszönöm, megfontolásra érdemes :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#96792) dredjudge84 válasza MaCS_70 (#96785) üzenetére


dredjudge84
őstag

Hát nekem egy ax56u van itthon, de elég harmatos a wifije.

(#96793) MaCS_70 válasza woodworm (#96790) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az ilyen eszközök nagyon tetszenének, szívesen tartanám távolt az AP-okat a routertől, csakhogy a mesh, ugye...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96794) woodworm válasza MaCS_70 (#96793) üzenetére


woodworm
veterán

"Csak" keresni kell egy szimpatikus kinézetű openwrt képes routert, aminek a chipsete támogatja a mesh point funkciót.
A mikrotic 750gr3 is mt7621-es soc-ra épül, nem is túl drága.

(#96795) MaCS_70 válasza woodworm (#96794) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ahha, tehát a mesh point a varázsszó!

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#96796) Soma01 válasza MaCS_70 (#96795) üzenetére


Soma01
veterán

(#96797) flash-


flash-
veterán

milyen wifi routert ajánlanátok?
amire kell:

telekom hg8245h eszközből kapná cat5e kábelen a netet és képes legyen:

-telekom tv-box felé képes legyen osztani az digitális tv-t cat5e(vagy jobb) kábelen (multicast)

-ezenkívül internetet osszon a tv okosítónak ugyancsak cat5e(vagy jobb) kábelen minél
gyorsabban(100 megabit felett,okosítóban 1000-es a hálókártya,és az interenetem is 1000es)

-wifi a házban minél jobban fogható legyen más,távolabbi szobákban is(esetleg udvaron) ( a router emeleten van, beton födém van,alsó szinten is fogható legyen a jel)
ezek a legfontosabb szempontok. mit javasoltok?
(wifin 2 telefon használná ezek mellett.)

(torrent nem szempont de ha csak pár ezer ft-al drágább egy olyan ami megbízhatóan bírja a torrentet akkor azért inkább az legyen)

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#96798) Essejó válasza flash- (#96797) üzenetére


Essejó
veterán

Első körben húzz le egy kábelt a földszintre. Aztán egy ilyet köss rá. link

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#96799) flash- válasza Essejó (#96798) üzenetére


flash-
veterán

hát én ebben a kategóriában gondolkodom, a jelenlegit akarom kiváltani ami képes 1000-es lan ra plusz valamennyire erősen képes szórni is.
ezek közül melyik az értelmesebb?
[link]

pl a TP-Link Archer C1200 elég népszerű és gyors? de nem írja milyen dbi az antenna..

a xiaomi legalább írja,5,6 dbi:
Xiaomi Mi 4A Gigabit Edition

vagy ezt rohadtul nem kell figyelni?inkább más tulajdonság az ami befolyásolja hogy milyen messzire lövi a jelet illetve hány falon át?

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#96800) Essejó válasza flash- (#96799) üzenetére


Essejó
veterán

Passz...
Amit linkeltem arrol az arukereso.hu-n van olyan vélemény, hogy a házzal szemközti parkban kb 50 méternél még van wifi. De ez úgy is csak a helyszínen derül ki, hogy nálad, hogy működik. link

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.