Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-11 13:42:24

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95151) Pikkolo^^ válasza blakey (#95145) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Köszönöm.

(#95152) tpeter77 válasza Gubek-Einste (#95149) üzenetére


tpeter77
addikt

költséghatékonyan hogy oldhatnánk meg? Omadára nem gondolnék, 2 EAP és 2 OC200 ára közel 200k.
Az egészet 60k környékén szerettem volna megúszni két router vagy 1 router+1ap használatával.

Ha a fenti megoldás bukó, akkor milyen alternatívák jöhetnek szóba? Sebességre az AX1800 vagy AX3000 is elegendő lenne.

A fő rendszer amit használunk intraneten, az kizárólag vezetékes neten megy.
A wifi csak a mobiloknak és laptopoknak lenne fenntartva plusz a kamera rendszernek.

(#95153) Alex91 válasza tpeter77 (#95152) üzenetére


Alex91
félisten

Lehet probalkozni, de nehogy aztan dragabb es darabb legyen… :D

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#95154) Alex91 válasza Alex91 (#95153) üzenetére


Alex91
félisten

Darabb = xarabb, bocs

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#95155) eastsider válasza Gubek-Einste (#95147) üzenetére


eastsider
nagyúr

1: tégla falak. 80 nm családi ház 1 szint. Nagy nappaliban van a kiállás. + teraszon is legyen lefedettség. A mi r3g kicsit szar ebben. Van lefedettség, de nem az igazi. A ház közepén van a router.
2: lan: gigabites switchen: épített nas, raspi, tv, PS4, Android tv box. Wifi: ax: zbook, i13promax. AC: p4a5g, noti, N: noti, wifi kamera, 2 kindle.
Okosotthonos cuccok mint zigbeesek, bt-sek
Gondolkozom hogy a p4a5gt is le kéne cserélni, mert nincs benne wifi6...
3: 240es kabelnet, egyelőre.
4: 20-30k. Ha megéri a stabilitás miatt akkor kicsit több is lehet. Hekkeles nem gond, ha stabil lesz a cucc úgy is.
5: minden extra dolgot a nas intéz. Vagy a raspi pl nyomtató, FileShare, stb... Jelenleg padavanos a router, ez nekem így oké szolgáltatások szintjén. Kb mondjuk semmit nem használok onnan amúgy sem...
+ Kabelezes nincs és nem is lesz a házban

[ Szerkesztve ]

(#95156) Soma01 válasza tpeter77 (#95152) üzenetére


Soma01
veterán

"2 EAP és 2 OC200 ára közel 200k" OC200-ból csak 1db kell egy ekkora rendszerhez.
Más márkákat is megnézhetsz. De azt gyanítom, hogy nemigen lesz olcsóbb. De megnézem én is. Kíváncsi vagyok rá.
Összesen 40 kliens jutna a 2db AP-re? Vagy AP-nként (szintenként) lenne 40 kliens?

[ Szerkesztve ]

(#95157) MADcat válasza eastsider (#95155) üzenetére


MADcat
MODERÁTOR

#figyelem :))

[ Szerkesztve ]

Egyetlen atombomba képes elrontani az egész napodat!

(#95158) Gubek-Einste válasza tpeter77 (#95152) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Router-nek egy ER605 ami már tartalmazza a vezérlőt is, mellé EAP610-ből 2-3 darab (helyszíni teszt során kiderítve mennyi is kell). Nem lesz olyan olcsó mint egy sima otthoni kategóriás router de cserébe sokkal stabilabb és tesztre szabhatóbb rendszer lesz kiépítve amit később könnyen tudsz bővíteni is az igények változásával.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95159) Gubek-Einste válasza eastsider (#95155) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A kinézett Xiaomi jó lehet, árban nagyon mást nem lehetne ajánlani, max drágábban mint a megadott keret.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95160) Soma01 válasza Gubek-Einste (#95158) üzenetére


Soma01
veterán

Szerintem nem tartalmazza a vezérlőt. Csak lehet ezt az eszközt is vezérelni Omadán keresztül.

(#95161) eastsider válasza Gubek-Einste (#95159) üzenetére


eastsider
nagyúr

Esetleg ax56u megerheti a pluszt ?

(#95162) eastsider válasza eastsider (#95161) üzenetére


eastsider
nagyúr

Mármint 58u

(#95163) Soma01 válasza tpeter77 (#95152) üzenetére


Soma01
veterán

OC200 meg nem kell, ha nem akarsz Mesh-t.

(#95164) eastsider válasza eastsider (#95162) üzenetére


eastsider
nagyúr

Azért kérdeztem, mert ugyan annyiba kerül a Xiaomi ax3600 és az Asus ax58u. előbbire menne a kínai fw. 2.ra sajnos nincs melin. Melyiket vennetek?

(#95165) coolpet


coolpet
senior tag

Sziasztok!

Régen sem voltam témában, de most kéne egy kis láttam már ezt ajánlanám tanács.
Vany egy Asus N18U N-es 3 antennás routerem.
Meg vagyok elégedve vele, de panelban 3 betonfalon keresztül a Wifi jel a hátsó szobában mobilon a 4 csíkból 1-es, néha el is dobja. A panel tele van Wifi scanner szerint egyéb hálózattal, szóval nem túl jó a helyzet.

Szeretném zavarni a többi hálózatot bosszúból mert rontják az enyémet :)
Na nem, csak vicc, de kéne a hátsó szobába is egy wifi router. Van hálókábel kihúzva.

Arra gondoltam, hogy a jelenlegi RT-N18U routert betemmém kábelre hátra AP-ként, és vennék a helyére egy másik routert.
Mivel ez bevált, és a design-ja beleillik a környezetbe, maradnék az Asus-nál.

MM-en van pár darab, ami esetleg szóba jöhetne, és az sem baj, ha támogatja az 5GHz-et. Wifi6-os eszközöm is van, de kábelen használom. Lehetőleg nem szeretnék rákölteni 20K-t.

4 GBit Lan port + Wan port, USB (opcionális) ezek kellenek, de ezen felül a megbízhatóság, stabilitás lenne a fontos.
Melyiket ajánljátok?
ASUS RT-AC1200 V2
ASUS RT-AC57U v3
ASUS RT-AC59U V2

Köszi!

(#95166) w.miki válasza coolpet (#95165) üzenetére


w.miki
veterán

HGG FW az N18u-ra, és megemelni a teljesítményt?

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#95167) FeRRaR1


FeRRaR1
őstag

Sziasztok, Asus RT AC88-U van szolgálatban jó pár éve. Néha össze akad a riasztóval a pc mikor dinamikus IP-n volt az egyik. Ez volt az első jele hogy valami készül, mivel előtte sose volt gondom vele. Majd most fix IP-vel is eljátssza hogy heti egyszer nincs net fele kábeles eszközön restartig. Futok vele egy kört lassan, szétszedés, takarítás, újra pasztázás ha lehetséges...

Viszont közben bekérdezek hogy mi az ami ajánlott helyette. 3 féle netem volt mostanában, 500 mbit optika, 35 mbit dsl, most per / pill SpaceX Starlink van ezzel 327 mbitet mértem.

Csendes zsákutca pár házzal, ahol lehet 2.4-es wifit használok.

7 lan port van használva jelenleg, szereléskor kell néha a 8. így elég fontos lenne a 8 port.

NAS 2x1gb porton, 3 2K ip kamera, 2 4K tv, 2 pc, 2 laptop, steam link, sok telefon, takarító robot, riasztó, stb van hálón. Általában olyan 15 - 20 eszköz. Vendégek esetén több.

Árban ami hasonló kategória mint ami most van, de lehet több is valamennyivel.

Nem használok OpenWRT-t vagy Tomatot mivel az igényeimnek megfelel az Asus gyári felülete.

(#95168) Gubek-Einste válasza coolpet (#95165) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az AC57Uv3 megfelelő lesz de a jelenlegi eszközzel nem tudsz AiMesh hálózatot kialakítani,

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95169) Gubek-Einste válasza FeRRaR1 (#95167) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az AX86S vagy AX86U megfelelő utódja lehet a jelenlegi eszköznek, bár csak 4 LAN portjuk van de egy sima switch-csel ezen könnyen lehet változtatni és sokkal olcsóbb is mint egy 8 portos router.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95170) FeRRaR1 válasza Gubek-Einste (#95169) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Köszönöm, viszont én nem szeretnék switch-et. Szerintem vissza fogná a belső hálót. Elég gyakran megy 4K stream a TV-re, ez mellett a 3 2K kamera fixen rögzít a NAS-ra, neadj isten megy valami nagyobb letöltés ami át kell hogy menjen a routeren és switchen, máris megvagyok lőve a gigabittel a switch és a router között. Persze javítsatok ki ha hülyeséget beszélek.

(#95171) nemethsza válasza FeRRaR1 (#95170) üzenetére


nemethsza
tag

Ezt nem értem. Ha a routered portja is gigabites és a switch portjai is, akkor legfeljebb abban az esetben lehet ez a szűk keresztmetszet, ha a neted gigabit feletti. Vagy nem?

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#95172) FeRRaR1 válasza nemethsza (#95171) üzenetére


FeRRaR1
őstag

TV 5G wifin van, és a NAS-ról streamel ami meg 2x1 gbiten van. Kamera is tölt fel eseményeket felhőbe, nasra folyamatosan így ott is van valamennyi átmenet. Letöltés ami szintén gyakran megy is átmenne a gigabiten mert a NAS-ra szed mindent. Erre még rájöhet pár apróság de szerintem már ezt se bírna a gigabit. Túl sok átmenet van a NAS és wifi eszközök között alapból is, erre még rájön a net.

[ Szerkesztve ]

(#95173) nemethsza válasza FeRRaR1 (#95172) üzenetére


nemethsza
tag

Aha.
mondjuk azért talán nem általános otthoni felhasználás, hogy mind a 8 (7) porton kell az 1 gigabit…
Ez azt feltételezi, hogy az eszközeid megfelelő működéséhez eszközönként (2 eszközönként) kell 1 gigabit.
Érdekes cuccok.

[ Szerkesztve ]

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#95174) coolpet válasza Gubek-Einste (#95168) üzenetére


coolpet
senior tag

Nem is kell AI Mesh, viszont ha au új router lanportját továbbvive az N18U WAN portjába AP-ként tud üzemelni nem? Akár egy másik SSID alatt is nemde?

Vagy hogy van ez?

(#95175) FeRRaR1 válasza nemethsza (#95173) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Nem kell mindnek a gigabit, csak úgy van felépítve, bekábelezve a lan hogy egy gigabit nem bírná el az egészet. Illetve azért mindenki szeret valamekkora ráhagyással építeni, hogy legyen lehetőség a bővítésre. Ami valószínűleg még nagyobb NAS és wifi közti átjátszást jelentene. Csak a NASnak kevés volt a gigabit ha több eszköz terhelte, ezért tettem 2x1 giga link aggregation-re. Maga a NAS tud 540 mb/s valós olvasást, nem sokkal kevesebb írást. 4 winyó 2 ssd van benne. Nem mondom azt hogy mindig meghaladná a gigabitet, de pont akkor lenne rossz amikor kéne hogy ne akadozzon minden a házban.

Egyébként ez volt az első "komolyabb itthoni" átgondolt hálózat amit összeraktam net nélkül először. Működjön a média szerver, megosztott munka mappák mindenen, kamerák, összes eszköz lásson mindent amit kell. Mikor már tudott mindenki zenélni, filmezni, steam linkezni offline a TV-n, ment a riasztó belső hálós része (ez nélkül is működik buta üzemmódban), kamerák is rögzítettek folyamatosan, minden friss és stabil. Utána kapta meg a netet és teló appokat. Minden CAT8-as kábelen van ami nem Wifi (ez valószínűleg tök felesleges lépés volt)...

[ Szerkesztve ]

(#95176) Essejó válasza FeRRaR1 (#95170) üzenetére


Essejó
veterán

Valamikor régebben egy switch leírásában olvastam, hogy a switchen belül 5 GB-en kommunikál a portjai közt. De ne menjünk messzebb, az otthoni Soho routered is egy router, egy wifi modul, és egy switch összekapcsolásával jött létre. Ha az bírja a terhelést akkor már is nem értem az aggodalmad, hogy egy +switch vissza fogna. De némi többlet készpénzért már lehet venni 2,5 GB-os lan portokkal szerelt switchet is.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#95177) Gubek-Einste válasza coolpet (#95174) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen, bármilyen router-t lehet használni AP módban.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95178) Gubek-Einste válasza FeRRaR1 (#95170) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

8 portos Asus router csak az AX88U és az AX89X van.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95179) FeRRaR1 válasza Essejó (#95176) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Nem a switch fogná vissza ha nem a gigabites kábel a switch és a router között.

(#95180) FeRRaR1 válasza Gubek-Einste (#95178) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Köszönöm, gondolom az AX88U lenne egy értelmes ugrás, 2 helyett 4 magos soc illetve 512 helyett 1gb ram. Bár a mostani dual core-t csak ritkán láttam 90% felett, de az már közel van a végéhez... Meglepő módon a ram soha nem volt 120mb felett kihasználva, 30 eszközzel, sok oldalról terhelve se.

[ Szerkesztve ]

(#95181) Essejó válasza FeRRaR1 (#95179) üzenetére


Essejó
veterán

Ezt ugye te is érzed, hogy mint indok, erősen sántít? Pl a Qnap 2,5 Gb-es switch-nél a javasolt kábel a Cat5e.
A 4K-s tv streamnél kb 40 Mb/s adatforgalom van.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#95182) blakey válasza FeRRaR1 (#95170) üzenetére


blakey
titán

Szerintem vissza fogná a belső hálót. - Semmit sem fog vissza, én is használok egy 8 portos switchet, a hálózat rendes terhelést kap, több gigabájtos anyagok mozgatása közben megy a játék és a 4K Dolby Vision.

* Eladó: iPhone 12 Mini (kék, 128GB) "https://tinyurl.com/58r6t64y", Apple Watch S7 (zöld, M/L) "https://tinyurl.com/mr2yup5b" * - *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#95183) Soma01 válasza FeRRaR1 (#95179) üzenetére


Soma01
veterán

Akkor vegyél egy nagyobb switch-et. Pl. 16-ost. A routerre meg nem kötsz egy eszközt sem, csak a switch-et. Így a router felé csak a net forgalom megy majd.

(#95184) FeRRaR1 válasza Soma01 (#95183) üzenetére


FeRRaR1
őstag

De a wifin és a kábelen lévő eszközök közötti forgalom is átmenne + a net. Csak a nettel nem lenne gond.

Essejó

Megnéztem pár 4K filmet, a legtöbbnek 70 és 90 mbps között van a bitrátája.

Amennyiben menne a 2,5 g a router és switch között akkor jó lenne. Egyébként meg nem szeretnék két eszközt ha nem muszáj és akár korlátozhat is.

blakey

Mértem 247 megás írást is a nasra mikor biztonsági mentett a 2. PC-ről ami viszonylag komoly Asus PCE-AC88 wifin van a házon belüli nagyon nehezen kábelezhető helye miatt.

Szvsz sok lenne amiket össze írtam eddig a gigabitnek. Így nem akarnék switchet itthonra ha jobban megoldható 8 portos routerrel.

AX88U jónak tűnik és értelmes fejlesztése a meglévőnek ha feladja a harcot. Köszönöm mindenkinek a véleményét. :R

[ Szerkesztve ]

(#95185) coolpet


coolpet
senior tag

Sziasztok!

Végülis az lett a vége, hogy vettem egy RT-N12E-t költséghatékonyságból, és betettem AP módban DHCP-vel, adtam neki ugyanolyan SSID-t a végén egy 2-essel. A 2 router LAN-al van összekötve nem a WAN portokon.

A kérdés az, hogy megadhatom e a Wifinek mindkét routeren ugyan azt az SSID-t, hogy a telók átálhassanak az erősebb jelre épp ahol vagyok?

A 2 router:
Asus RT-N18U - Router, SSID: <Halozatnev>
Asus RT-N12E - AP (DHCP, SSID: <Halozatnev>2)

Köszönöm!

(#95186) Galopp válasza coolpet (#95185) üzenetére


Galopp
tag

"A kérdés az, hogy megadhatom e a Wifinek mindkét routeren ugyan azt az SSID-t, hogy a telók átálhassanak az erősebb jelre épp ahol vagyok?"

Ennek alapvetően működnie kell.
Mindig a kliens választja ki magának a megfelelő hozzáférési pontot. (Amit persze meg lehet segíteni mindenféle szoftveres turpissággal AP-oldalon..)

Ugyanakkor a "varázslások" nélkül sajnos a kliensek néha körömszakadtukig ragaszkodnak ahhoz az AP-hoz, amihez csatlakoztak, és néha akkor sem válnak le róla, ha a közelükben van izmosabb elérhető is.

[ Szerkesztve ]

(#95188) coolpet válasza #32839680 (#95187) üzenetére


coolpet
senior tag

Powerline adapterben nem gondolkodtál?
Másrészt 4000Ft egy USB Wifi stick.

(#95190) coolpet válasza #32839680 (#95189) üzenetére


coolpet
senior tag

Nem tudtam milyen a villamos hálózatod :)

Nekem megyeszékhely belvárosban optikán 120Mbit-es netem van, bőven elvagyok vele. még 20Mbittel is ellennék személy szerint.

Ha nem tudod máshogy megoldani szerintem az N-es sticknél nincs olcsóbb és kompromisszumosabb megoldás.

Ha csak nem élhető, mert pro online gamer vagy, vagy éppen 4K tartalmakat töltesz éjjel nappal :)

Egyébként én is pontosan ebben a cipőben jártam, csak a panel vasbeton, és 3db 15cm-es falon keresztül és full körbelőve egyéb hálózatokkal a lakásokban, gondban voltam.

Vettem kábeltakarós szegélylécet, és elhúztam egy UTP-t hátra.
Nálad ez látszólag egyszerűen kivitelezhető lenne.

(#95191) Soma01 válasza #32839680 (#95187) üzenetére


Soma01
veterán

És 2db MR70X? A kettő kb annyi árban mint a két AC65P.

(#95192) p2pp


p2pp
őstag

Sziasztok!

Asus ax55 vagy Tp link ax55 legyen?

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#95193) p2pp válasza p2pp (#95192) üzenetére


p2pp
őstag

Vagy Tp link ax 50?

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#95195) Gubek-Einste válasza #32839680 (#95187) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

AC65P ajánlott még?
Igen

2db-ot vennék. A PC-mben nincs wifi és a 2. routert használnám arra hogy fogja az 1. jelét és tolja át a netet kábelen a PC-be.
Járható ez így?

Gyári firmware-rel nem tud kliens módot így csak OpenWRT-vel használható erre.

DIGI1000 nethez lenne. Nem halok bele ha nem jön a gigabit wifin, de mi az a max amit el lehetne érni?
Eszköz és környezet függő, csak helyszíni teszt során fog kiderülni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95196) Gubek-Einste válasza p2pp (#95192) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Inkább az Asus AX55 legyen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95198) Gubek-Einste válasza #32839680 (#95197) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Jobb választás lenne.
PCIe kártyából a PCE-AX58BT lenne megfelelő választás mivel kivezetett antennái vannak így nem árnyékolja a gépház.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#95200) Tegla80 válasza #32839680 (#95194) üzenetére


Tegla80
addikt

Pedig nem rossz ennyi penzert...(En meg 14e ert vettem par honapja).
A mai vilagban meg berendeled,kiprobalod es visszakuldod ha epp nem jon be. Ha megfelelo akkor ugyan annyibol mar ax halod van.(ac65p arban)
Volt ac65p es mr70x is ugyan ott nalam es a mercusys erosebb wifit nyujtott a foldszinten a fodemen at.(gyari fw mindnel,nem mokolok csak hasznalom)
Szval ha tennel vele egy probat,lehet maskepp gondolnad/latnad mar Te is.

[ Szerkesztve ]

Sony® & PlayStation®

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.