Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#106351) net91 válasza TCr (#106350) üzenetére


net91
senior tag

"A gyűjtőévet követő 5. év leteltével lehetőség nyílik arra is, hogy a TBSZ-en elhelyezett befektetésére vonatkozó kedvezményes adózás további 3, illetve 5 évre fennmaradjon. Ebben az esetben a gyűjtőévet követő 5. év elteltével elért növekmény teljes összege tőkésedik és csak az ezt követő hozamokra, nyereségre kell a TBSZ-re vonatkozó adókulcsokat alkalmazni. (Tehát e futamidő hosszabbítás esetében nincs újabb gyűjtőév, azonban további befizetés ekkor e befektetése tekintetében nem eszközölhető). Ebben az esetben a gyűjtőévet követő 5. év végén fennálló állomány úgy tekintendő, mint az ezen évben nyitott TBSZ-re befizetett összeg."
https://www.ersteinvestment.hu/hu/tbsz_bemutatas.html

Hosszabbítás esetén NINCS gyűjtőév.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#106352) TCr válasza net91 (#106351) üzenetére


TCr
veterán

Úgy tűnik, hogy rosszul tudtam.
De értelmezésem szerint itt felmerül bennem egy kérdés:
Ha nincs gyűjtőév, akkor további befektetést 5 év után (mivel egy brókernél max. 5 db TBSZ számlája lehet egy személynek) nem lehet egy adott brókernél eszközölni?
Nekem ez így nem kerek.

[ Szerkesztve ]

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106353) avl válasza TCr (#106352) üzenetére


avl
aktív tag

"mivel egy brókernél max. 5 db TBSZ számlája lehet egy személynek"

??????

honnan veszel ilyeneket ? vannak akik összevonjak (a megfelelöket) es vannak, akik nem

nekem van, ahol 6 db van, es van ahol 2010 ota minden evre, azaz 14db

(#106354) Vesa válasza TCr (#106348) üzenetére


Vesa
veterán

Főleg, hogy elég rá aludnia egyet és másnap hozni egy rendeletet. Tök mindegy ki, mit mond, mert ebben az országban semmit sem lehet már kiszámítani, az éppen aktuális agymenések mentén, 1 napok alatt változik meg minden IS!

Szerintem az állampapírvásárlást (PMÁP) kockázati befektetésként kell kezelni, főleg az időtáv és a kiszámíthatatlan környezet miatt. Aztán innen mindenki el tudja dönteni, hogy vállalja vagy sem. Annak, hogy ki mit nyilatkozik, konkrétan semmi jelentősége nincsen ebben az országban. Sajnos ez a rögvalóság.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#106355) TCr válasza avl (#106353) üzenetére


TCr
veterán

Ha jól emlékszem, innen volt az infó.

Öt év elteltével több lehetőséged is van
A TBSZ lejáratával a befektető eléri az elsődleges célját: ekkor adómentesen kiveheti a befektetett tőkét és a megtermelt hozamokat. Ha nem rendelkezik másként, akkor a számlán tartott befektetéseit átvezetik a hagyományos értékpapírszámlájára. Ugyanakkor arra is van lehetőség, hogy a megtakarítást részben vagy egészben tovább vigye, azaz a lejáró TBSZ-ről felszabaduló pénzt és/vagy értékpapírt ismét elhelyezze egy újabb TBSZ-en...

De mintha Mészáros Péter (Pénzügyi Fitnesz) is így prezentálta volna egy régebbi videójában.

[ Szerkesztve ]

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106356) avl válasza bigbuda (#106349) üzenetére


avl
aktív tag

- nagyszerü lehetösegeid vannak rá :-)

- semennyire sem neheziti meg, hanem - eddig, eddigi szabalyok szerint - adomentessegi elönyt kinal

- aktualis allas szerint barmeddig ketyeghet (nekem van 2010-es, 2011-es, 2012-es, ...2023-as)

(#106357) B1868 válasza avl (#106356) üzenetére


B1868
újonc

Ezeket a 2011-es, 2012-es TBSZ-ket bármikor visszaválthatod, vagy lett belőle 2017-es majd 2022-es majd 2027-es TBSZ? Igy előfordulhat mondjuk, hogy az ERSTénél lesz több azonos időben lejáró TBSZ?

(#106358) avl válasza B1868 (#106357) üzenetére


avl
aktív tag

nyilvan barmikor feltörhetöek
nem az ERste (Raiff., es nincs "extra" TBSZ szamlavezetesi dij, tehat nem azert csinálják, hogy mocskos sok szamlavezetesi dijat kerhessenek; mig nem volt reszkivetel, addig ez elönyös volt az ügyfelnek), es nem lett belölük 2017-es vagy mas, azert van ennyi

(#106359) TCr válasza TCr (#106355) üzenetére


TCr
veterán

Ha téves volt az infóm, elnézést kérek a félretájékoztatásért.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106360) avl válasza TCr (#106359) üzenetére


avl
aktív tag

:R

ebben betettem a "nehany" TBSZ-t mutato direktbanking oldal képét: #75318

(#106361) bigbuda válasza avl (#106356) üzenetére


bigbuda
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a hozzaszolasokat.
Szóval azt a részét jól gondolom, hogy 5 év elteltével pl. nyilatkozok, hogy bent szeretném tartani, és ilyenkor atvezetesre kerül egy újonnan nyitott TBSZ számlára. (ahol nincs gyűjtőev) De ilyenkor ugyanúgy kell még 5 évet varjak, hogy adómentesen kivehető legyen a hozam (persze ha van..)? Szóval ha egyszer már lejárt az 5 év és az új TBSZ-en viszont ketyegne tovább, akkor ha ott pl 1 év múlva mégis kivennem (összesen 6 évet lenne így bent), akkor ugyanúgy 15%-ot meg kell fizessem, vagy az első 5 év után már bármikor adómentes ? :R

[ Szerkesztve ]

(#106362) David89


David89
tag

Üdv, van ajánlott kötvény, reit etf? Európai reit kimondottan mélyponton van, úgy hogy jelenleg fojtogató a lakáshiány nyugaton. Tudom ezek niche témák, viszont érdemes lehet ezekkel a portfóliót kiegészíteni.

(#106363) avl válasza bigbuda (#106361) üzenetére


avl
aktív tag

penzintezettöl függ, hogy atkerül-e
van, ahol nem, es akkor van ott pl. 2010-es (abban gyüjtve), ami nem olvad össze pl. 2015

igen, ha egyszer letelt az 5. ev (pl. 2010-esé 2015 vegen), akkor ott gyüjtöev nelkül, de ujra indul az 5 ev szamolasa, azaz, ha pl. 2017-ben ki "kell" venni, akkor az utobbi 2 ev utani hozam utan adozni kell (az elsö 5 utan nem, az le van zarva "mindörökre" adomentes)

...en még nem törtem fel TBSZ-t (pedig allamkincstart kiveve ertekpapirom csak TBSZ-en belül van), szerintem lehet es erdemes tervezni :-)

(#106364) B1868 válasza David89 (#106362) üzenetére


B1868
újonc

D5BK etf

(#106365) bigbuda válasza avl (#106363) üzenetére


bigbuda
aktív tag

Köszönöm szépen, kezdem érteni azt hiszem. :)
Egyébként ha most nyitnek egy új TBSZ-t és a jelenlegi gyujtoevben csak egyszer tennék rá pénzt, illetve csak 1 tranzakció lenne (ETF vásárlás) összesen, és az további 5 év alatt hozzá se nyulnék, akkor ezen feltételek mentén most hol lenne a legkedvezobb a díj?

(#106366) B1868


B1868
újonc

Részkivétet TBSZ-ről csinált már valaki? Ahogy én értem decemberben kell nyilatkozni és akkor januárban kivehető a meghosszabbitott TBSZ egy része akár pénz, akár értékpapir.

(#106367) avl válasza bigbuda (#106365) üzenetére


avl
aktív tag

azt nem tudom (KBC, Erste, IB a szokasosan emlitettek), ....de összegfüggö, mert allomanydij + szamlavezetesi dij van/lehet; es tapasztalatom szerint ezek komoly összeg esetén alkudhatoak is a listaárhoz képest

igen nagy allomany=összeg eseten az a jo, ahol nincs allomanydij = IB (ott alapbol nincs, mashol összegfüggöen lealkudhato)
kisebb allomany eseten meg a fix szamlavezetesi dij esik nagyobb sullyal latba

...raadasul szerintem ezek nem köbe vésett szabályok, azaz egy mai allas (X a "legolcsóbb") nem garancia arra, hogy az 3-4-5-10-15 ev mulva is ott lesz a legkedvezöbb

(#106368) avl válasza B1868 (#106366) üzenetére


avl
aktív tag

igen, igy van, en parszor mar csinaltam

(#106369) j0k3r! válasza avl (#106363) üzenetére


j0k3r!
senior tag

De, ha jól értem, akkor ez csak egy optikai trükk? Igazából ennyi erővel át is vezethetnék a másik számlára, nem? Tehát a 2 éves, a 7 éves meg a 12 éves TBSZ teljesen ugyanúgy "ketyeg"? Szóval egy 5-tel való maradékos osztás után, akár össze is lehetne vonni őket, nem? Nem látom ennek a megoldásnak semmilyen előnyét azon kívül, hogy majd idővel több lesz esetleg a papírmunkád, illetve több meló lesz teljes portfólió vizsgálatot tartani.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#106370) avl válasza j0k3r! (#106369) üzenetére


avl
aktív tag

pedig írtam: eveken at nem volt reszkivetel lehetősege; amíg így volt (es ugy nezett ki, hogy ugy is van/marad), addig plane előnyös volt a különállásuk

most is van feltörés esetén előnye: több lehetőségből sakkozható, hogy melyiket

(gondold el: kellene 1-2-4m HUF egy bomba vetelhez, milyen szar lenne egy 90m ertekű TBSZ-t feltörni érte, egy 19-20-30m ertekű feltörése kevesbe faj)

(#106371) j0k3r! válasza avl (#106370) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Na erre nem gondoltam, köszi :B

some men just wanna watch the world burn...

(#106372) njani1


njani1
újonc

Sziasztok!
Havonta szeretnék félrerakni. A pénzre előreláthatólag 3-4 év múlva lenne szükség. Szerintetek melyik lehet a jobb? Állampapírt, DKJ-t, venni havonta(kincstári számálám van) esetleg Erste future befektetés havonta(ott van még számlám).
Vagy egyik sem, van jobb lehetőség.
Köszönöm.

(#106373) Csabroncka válasza njani1 (#106372) üzenetére


Csabroncka
addikt

Azért ez függ, attól ,hogy mennyit és mire. Én tartalékok eurós részét állampapírban, CHF részét devizaszámlán tartom, nem nyerészkedés a cél csak az értékőrzés. Érdemes megnézni mekkora az svájci infla :))

"in medias res"

(#106374) njani1 válasza Csabroncka (#106373) üzenetére


njani1
újonc

Havonta kb 200.000ft-ot raknánk félre.

(#106375) bernel válasza Csabroncka (#106373) üzenetére


bernel
tag

Aki itthon költ, annak a svájci infláció irreleváns, hiába tartja CHF-ben a pénzét, mert a forint inflációja érinti.

A CHFHUF árfolyama érinti így, hogy ha pl. most költene el a CHF tartalékból forintra váltva, akkor a CHFHUF árfolyamváltozása egy év alatt meghaladta-e a forint inflációt.

[ Szerkesztve ]

(#106376) Vesa válasza bernel (#106375) üzenetére


Vesa
veterán

+1

A tudomány a valóság költészete!

(#106378) TCr


TCr
veterán

Kezd egy kicsit tele lenni a hócipőm az IBKR használhatóságával, "felhasználói élményével".
Heteken / hónapokon keresztül tolja a webes felület, hogy készítsem el a mobillal való kétlépcsős bejelentkezést, mert az így, meg úgy jó lesz.

Ma reggeli bejelentkezés után ez az üzenet fogad:

"When logging in through TWS or Mobile Apps, all Market Data and Trading functionality is disabled."

WTF? :F

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106379) lemusz válasza donat_sz (#106377) üzenetére


lemusz
addikt

Bontsunk pezsgőt Gyula! Immáron hó/hó alapon reálkamatos a PMÁP!
Áhh, inkább ne bontsunk semmit, csak simán örüljünk! :DDD

(#106380) zoo8800 válasza TCr (#106378) üzenetére


zoo8800
veterán

Engem a soha el nem tűnő olvasatlan üzenet értesítlések idegelnek :D

rip and tear, until it is done

(#106381) Gigicuci válasza lemusz (#106379) üzenetére


Gigicuci
senior tag

én nem igazán értem ezt, a korábban az infláció miatt elszenvedett veszteséget próbálja most ledolgozni, de mivel nem élelmiszer infláció+kamatprémium a számítás módja, hanem lópatkolás meg cipőjavítás stb. is benne van a fogyasztói kosárban, így még az sem fog sikerülni. Vagy csak én látom negatívan?

(#106382) avl


avl
aktív tag

[realhozam-kotveny-amerika-inflacio-allampapir-dollar]

"ma lehetősége van a befektetőknek évi 2,5 százalék reálhozam mellett venni 10 éves amerikai inflációvédett állampapírt (TIPS). Akármi is lesz az amerikai infláció a következő években, megkapja hozamban azt plusz évi 2,5 százalékot."

erre van (nekünk vehetö UCITS) ETF ? vagy csak a direkt kötveny ?

(#106383) lemusz válasza Gigicuci (#106381) üzenetére


lemusz
addikt

Kommentem nem képezi tárgyát semmilyen pénzügyi tanácsadásnak, értékesítési célzatnak vagy befektetési komolyságnak. Képzelt beszélgetés egy képzelt drága pezsgővel, mely vélhetően soha nem fog átszűrődni mediánbéres veséinken. Ugyanakkor az élet apró ürömeit meg kell becsülni. Egyébként is készpénz mindig, a magyarok pezsgőit nem vehetik el, megvédjük a magyarok családok máját, előre igyunk, ne hátra!

[ Szerkesztve ]

(#106384) Joe123 válasza zoo8800 (#106380) üzenetére


Joe123
aktív tag

Gondolom nem leszel sokkal boldogabb a hírtől, de hátha enyhít valamit ha elárulom, hogy nem csak téged. :))

(#106385) aAron_ válasza avl (#106382) üzenetére


aAron_
őstag

Van TIPS ETF, I Bonds-ot nem lehet venni külföldiként.

Egyébként fix kamatozású kötvényeken is ennyinek kell lennie a reálhozamnak, különben félreárazás van. Duration a fő különbség.

Más: IBCE meghívót tudna küldeni valaki privátban? Már kaptam is!

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#106386) seven7


seven7
aktív tag

Ma akartam vásárolni, erre rakétásat játszik a VWCE.

(#106387) avl válasza aAron_ (#106385) üzenetére


avl
aktív tag

en ezekhez nem igazan ertek

a cikk ugye azt irta: 10 eves TIPS - gondolom, mert ott is van különbözö idötavu inflacio + X -et ado allamkötveny; ez igy van ? a cikk a 10 evest szemelte ki, kicsit keresgetve: [link] "The current real yield for a 10-year TIPS is 2.47%, much higher than the half-year average of 1.78%. "

azaz nem siman TIPS ETF, hanem 10 eves TIPS ETF (lehetöleg € hedgelve) az erdekes persze itt kerestem: [link]

Te azt mondod, hogy duration függö csak, különben felrearazas van: akkor a 10 eves TIPS es a 10 eves fix lehetne hasonlithato

szerinted nem lehet félreárazás ? különöskeppen az US allamkötvenypiacion ...illetve a magyaron ?
tehat szerinted, hogy inflaciohoz kötött vagy fix hozamu, az US allamkötveny ugyanannyit hoz ??

nyilvan nem arrol van szo, hogy azonnal vennék sokat, hanem 1) esetleg 2) majd 3) keveset ...en nem kapkodok

(#106388) j0k3r! válasza avl (#106387) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Portfólió szinten hány százalék kötvény lábban gondolkozol?

some men just wanna watch the world burn...

(#106389) Deminem válasza SzGee (#106275) üzenetére


Deminem
csendes tag

(#106390) Sub-S válasza zoo8800 (#106380) üzenetére


Sub-S
senior tag

Lehet el kellene olvasni őket. ;]

(#106391) Sub-S válasza TCr (#106378) üzenetére


Sub-S
senior tag

Mármint hol jelentkeztél volna be amikor ezt írta?
Nem léptél már be mobilról miután webesre akartál vagy fordítva?

(#106392) TCr válasza Sub-S (#106391) üzenetére


TCr
veterán

Szokásos bejelentkezési rutin után, a fenti menüsor (Home, Portfolio, stb.) helyén.
Már megoldódott, úgy tűnik, hogy átmeneti probléma volt.

#106390Sub-S: már 3x elolvastam a tegnapi beutalásommal kapcsolatos értesítést, de még mindig piroslik a harangocska. :DDD

[ Szerkesztve ]

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106393) SzGee válasza TCr (#106392) üzenetére


SzGee
aktív tag

Ez nem átmeneti probléma, trader joggal egyszerre csak egy platformon lehetsz belépve

If you leave me, can I come, too?

(#106394) aAron_ válasza avl (#106387) üzenetére


aAron_
őstag

TIPS fix kamatozású, de ezt a fix kamatot egy infláció szerint változó névértékre fizeti.

Csak saját gondolatmenet:

Ha tudjuk a TIPS árát, névértékét, és van egy zero kupon hozamgörbénk, akkor abból elvileg ki tudjuk számolni a várható inflációt és a reál hozamot is (e szerint kell változnia a névértéknek lejáratig, hogy igaz legyen, hogy PV(CF) = P [CF jelenértéke = bruttó ár]).

Ha az infláció eloszlását is tudni szeretnénk, akkor a legrövidebb lejáratú TIPS-től kell indulni.

A duration elég bonyolult, ezt én sem igazán értem (de gondolom itt végső soron a reál hozam változásra érzékeny a kötvény, nem a nominálisra): The nominal duration of TIPS bonds - ScienceDirect

"We then temporarily shift the analysis to zero-coupon TIPS bonds and zero-coupon ordinary Treasury bonds. We prove that the nominal duration of zero-coupon TIPS bonds equals that of zero-coupon ordinary Treasury bonds when the real rate changes but expected inflation is held constant."

iShares szerint az átlagos lejárathoz egész közeli a duration, de nem tudom ez mit jelent ebben az esetben.

Én nem hiszem, hogy amerikai kötvénypiacon félreárazást fogunk találni, de kockázati szempontból lehet vonzó a TIPS is.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#106395) avl válasza j0k3r! (#106388) üzenetére


avl
aktív tag

szerintem ez legalabb
- eletkor / hol tartunk a felhalmozas/fogyasztas idövonalon
- vagyonméret
- penz(ert megvehetö dolgok) fontossaga
-...
függvenye

nekem vannak bef.alapjaim is, jelenleg biztos kötvenyem (PMAP, fix. HU allamkötveny) 4.3%, bef.alapokbeli kötvennyel együtt saccolt 11%

a következö 1-2 evben (aztan lehet, hogy sosem) sem gondolom 15% föle növelni

(#106396) TCr válasza SzGee (#106393) üzenetére


TCr
veterán

Nézd, ezt a részét ismerem. Egyszerre egy platform.
Ha bejelentkezek PC-n úgy, hogy közben mobilon is be vagyok, felteszi a kérdést egy üzenetben, majd ott a belépésre kattintva kiüti a mobilos bejelentkezést.
Ha figyelmesen elolvasod az általam bemásolt üzenetet, nem azt írta, hogy azért nem, mert... hanem csak szimplán nem megy, ha mobilon keresztül (kétlépcsős) jelentkezem be.
De szerintem ezt most már jócskán túltárgyaltuk. :)

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106397) SzGee válasza TCr (#106396) üzenetére


SzGee
aktív tag

Bocs, hogy segíteni akartam, ígérem többet nem teszem... :U

"When logging in through TWS or Mobile Apps, all Market Data and Trading functionality is disabled."
Akkor írja ezt az üzenetet, ha a TWS-ből (vagy mobil appból) mondjuk akarok egy statement-et nyomtatni vagy pénzt átmozgatni egyik számláról a másikra, és megnyitom a linket, ami a böngészőben nyílik meg

If you leave me, can I come, too?

(#106398) TCr válasza SzGee (#106397) üzenetére


TCr
veterán

Köszönöm, hogy segíteni akartál. :R

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#106399) Gigicuci válasza lemusz (#106383) üzenetére


Gigicuci
senior tag

;) jó, kicsit későn de megértettem. :)

(#106400) Joe123 válasza seven7 (#106386) üzenetére


Joe123
aktív tag

Húznak szépen mindent, legalábbis amiket pár hete összevásárolgattam, már mind pluszos.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.