Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5551) concret_hp válasza Zoli bácsi (#5550) üzenetére


concret_hp
addikt

akko' már inkább dodit kéne venni, csak halkan mondom :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5552) Zoli bácsi válasza concret_hp (#5551) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Öööö... Dollárt? :U

(#5553) attiati válasza concret_hp (#5551) üzenetére


attiati
veterán

vennél most dollárt az árfolyamkockázatot, és a kamattkülönbözetet is figyelembe véve?

(banki forgalmazásban véve dúrva a adás-vételi spread, devizázásnál meg kiesik a kamatoztatás lehetősége)

(#5554) PolPol válasza Zoli bácsi (#5550) üzenetére


PolPol
újonc

Befektetési alapnál nem igazán kamat van, hanem aktuális árfolyam. Hasonló, mint a részvény. Azaz, ha vették pár éve 100e Ft-ért x db befektetési alapot, amit közben adhattak olcsóbban ill. drágábban is. Ebből ha eladtál valamennyit, mert a maradéknak a magasabb kereskedési ára még mindig 100e Ft felett van, attól még ennek a maradéknak is van egy bekerülési értéke (amennyiért vetted) legyen most pl. 80e Ft. Ha a mostani árfolyamon ezért csak 60e Ft-ot adnának, akkor érdemes beszerzési áron (tőkegarantáltan) 80e Ft-ért visszaváltani, amiből most 60e Ft-ért ugyanennyit vásárolhatsz és marad 20e Ft-od amiért bármit vehetsz...

Interneten, vagy a fiókban tudnak adni egy listát, hogy mikor mennyiért vettél, és az most pluszban/minuszban van ahhoz képest.

Ez a leírás befektetési tanácsnak nem minősül, befektetés előtt mindig olvassuk el az apróbetűt is, mert könnyen megvezethetnek :)

(#5555) concret_hp válasza attiati (#5553) üzenetére


concret_hp
addikt

nézd meg mire válaszoltam :)

amugy én csak eladom a $-t :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5556) concret_hp válasza concret_hp (#5555) üzenetére


concret_hp
addikt

na jó, hogy tök egyértelmű legyen, a ha visszamehetnék az időben részre vonatkozott.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5557) attiati válasza concret_hp (#5556) üzenetére


attiati
veterán

Ja hát akinek van dollárbevétele :)
sejtettem, hogy feltételes módban érted, de akkor már inkább japán jent kellett vóna' :)

(#5558) stangli


stangli
senior tag

Hol van itt válság? Hol? Hihetetlen vásárlási rohamok vannak odaát az amiknál... az írás + a videó magáért beszél...

(#5559) AMD!4ever válasza stangli (#5558) üzenetére


AMD!4ever
őstag

Majd elfogy,vásárlásba menekülnek. szvsz.:DDD

Hiszek egy Istenben,Hiszek egy Hazában,Hiszek Magyarország feltámadásában!

(#5560) Füleske válasza stangli (#5558) üzenetére


Füleske
addikt

Sajnos lassan itt is ez megy. :(
Ha idáig eljutunk az már a vég :
[link]

(#5561) attiati


attiati
veterán

gondolatébresztő

[link]

és menet közben egyre gondolatébresztőbb...

hosszú, de könnyen ott lehet ragadni gép előtt

[ Szerkesztve ]

(#5563) stangli válasza attiati (#5561) üzenetére


stangli
senior tag

az ám, megnéztem mind három részét még anno :)

szerintem ez a kis filmecske is elgondolkodtató :)

(#5564) AMD!4ever válasza attiati (#5561) üzenetére


AMD!4ever
őstag

rá se kattintottam,de tudtam hogy a zeit-röl van szó.
:R

Hiszek egy Istenben,Hiszek egy Hazában,Hiszek Magyarország feltámadásában!

(#5565) Füleske válasza attiati (#5561) üzenetére


Füleske
addikt

Ha a második része is érdekel , magyar felirattal letöltheted innen (regisztráció után):
[link]

Jól összefoglalja a dolgokat és alternatívát is felmutat.

(#5566) Füleske válasza Füleske (#5565) üzenetére


Füleske
addikt

Már googlevideo - n is rajta van : [link]

Fórum : [link]

[ Szerkesztve ]

(#5567) stangli válasza Füleske (#5566) üzenetére


stangli
senior tag

nem kell túlspilázni ezt a filmet... vannak benne elgondolkodtató dolgok de örvendjünk ha a fele igaz és jó ha azt is 2vel osztod... sok helyen megtalálható pl a logout-os blogomon is, a zeitgeist topik alatt is éstb... ne szennyezzük felesleges hsz-ekel ezt a topikot, hogy hol, melyik honlap alatt találhatóak meg, mert ha valaki rátalált az egyik részre ott a többire is rátalál...

(#5568) Füleske válasza stangli (#5567) üzenetére


Füleske
addikt

1. nem én hoztam fel a témát
2. ha nem hiszed el a film negyedét se az a Te gondod
3. hol ajnároztam a filmet mutass rá
4. ráadásul Te más hasonló filmet is linkeltél feljebb... ( ha nem hiszed el minek linkeled ? )

[ Szerkesztve ]

(#5569) Sas madár


Sas madár
őstag

És van aki ide mer írni bármit is ? :)
Jelenleg nagyon meglephetne valaki ha tudná a fórum címére a választ.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#5570) fokukac válasza attiati (#5561) üzenetére


fokukac
nagyúr

ez kábé olyan demagóg, mint a michael moore filmjei.
egy pénzügy tankönyv rájuk férne...
hogy idézzem a nagy öreget : "mi a közös a bibliában és a pénzügy tankönyvekben? mind a kettő a teremtéssel kezdődik."

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#5571) attiati válasza fokukac (#5570) üzenetére


attiati
veterán

Ja, nem árt kétkedéssel hallgatni.
Gondolom úgy érezték, hogy ilyen demagóg dolgokkal tudják csak felvenni a "versenyt" az ellen, amiről szól.

(#5572) Sas madár


Sas madár
őstag

Javaslat befektetésre :) ??

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#5573) attiati válasza Sas madár (#5572) üzenetére


attiati
veterán

sztem bármelyik hardware topikban hülyét kapnak attól az egyszerű tőmondattól, hogy:

"milyet gépet vegyek?"

tőlem is kaptak már biztos

[ Szerkesztve ]

(#5574) student


student
őstag

engem az érdekelne ha hirtelen kapnátok mondjuk 400millió forintot azt hova fektetnétek be hogy osztanátok fel stb?

(#5575) tkazmer válasza student (#5574) üzenetére


tkazmer
addikt

400millió? hm. a magam részéről valószínűleg valamilyen innovációs tevékenységbe ölném, van 1-2 olyan találmány, amivel szerintem lehetne nagyot durrantani, de még nincsenek kidolgozva.
ezen kívül bankbetét, részvény, kötvény, ingatlan - a szokásos:)
egyébként: miért pont 400millió?:) mégcsak nem is kerek össze :))

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#5576) Sas madár válasza student (#5574) üzenetére


Sas madár
őstag

Ha itt maradnál vele az országban akkor mindegy mibe fekteted el fog értéktelenedni.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#5577) tkazmer válasza Sas madár (#5576) üzenetére


tkazmer
addikt

ez világos és törvényszerű; ráadásul ugye csak kishazánkra igaz
:O

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#5578) stangli


stangli
senior tag

Pénteken egy újabb ami bank bukott el, amit szerintem nem is számolunk :U mert bír nem akkora hír értékkel...

külön egy lista a válság áldozatairól

(#5579) lúzer


lúzer
veterán

mitől zuhant meg ma a dollár?

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#5580) Dare2Live válasza Sas madár (#5572) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

állampapír.
vagy bank és kb 12%

hosszabb távra esetleg telekom.... és imádkozol, hogy ne büntessék szarrá őket.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5581) Dare2Live válasza lúzer (#5579) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

tözsde szarrá van manipulálva forex sokkal jobabn mutatja a folyamatokat. A folyamatok pedig azt mutatják, hogy összeomolhat a US gazdasága.
egyébként a mai 573Ks munkanélküli adat volt a "csepp" a pohárban

szvsz

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5582) Dare2Live válasza Sas madár (#5576) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

?

Mért USAban lakásárak nem zuhannak? Aki tözsdézett abba volt nyugdíja anank talán jó? Eközben pedig vehet állampapírt 0.5%os kamatra....
Spanyolország?
Anglia?
Folytassam a sort?

MOon legalább berakhatod a pénzed tutibiztos állampapírba bankba 12%ra.... miközben a novemberi infla 4.2%os volt.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5583) attiati válasza Dare2Live (#5582) üzenetére


attiati
veterán

Török állampapír 18%-a is tutibiztos.
De amiben kifizeti, az elértéktelenedhet.

Ha minden veszik, akkor marad a dollár és a chf, mint menekülő, de el tudom képzelni, hogy a világban ez a rend is megváltozik hamarosan.

USA brutál módon adósodik el, nincs a dollár mögött már erős fundamentum, Svájc gdp-jének nagy részét pedi a bankszektora adta eddig, ráadásul az erős chf hazavághatja svájc gazdaságát az exporton keresztül.

(#5584) Dare2Live válasza attiati (#5583) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

johogynem a Zimbabwei fizetőszeközt javallod.... :P
Ha pedig 4% az infla akkor anyit értéktelenedett el. és ha 12% a kamat annyival többet kapsz. Innen nem nehéz számolgatni mi mennyit értéktelenedik el...

USA brutál mod adosodik el az igaz, de azért olyat, hogy nincs mögötte valós fundamentum nem mondanék... a világ 1-2. legnagyobb gazdasága.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5585) vati válasza attiati (#5583) üzenetére


vati
senior tag

"Ha minden veszik, akkor marad a dollár és a chf, mint menekülő,"

Külön szép, hogy a következő bekezdésben magad mondasz egy-egy jó ellenérvet mindkettő ellen.:)

Amikor megpróbáltam megérteni miért van ez a $, chf dolog így, mindig leakadtam mentálisan: racionálisan felfoghatatlan számomra, mitől gondolja sok-sok ember hogy válságos időkben $ vagy CHF a mentsvár. Racionálisan úgy következtetnék, ha az USA van bajban -rommá adósodva-, a dollárt kell eldobni, és relatíve erősebb, kevésbé borulékony reálgazdasággal támogatott valutába kell menekülni (pl. euró) ehhez képest a valóságban pont fordítva történik, én már itt elvesztettem a fonalat. (a frank szerepét sose értettem: az ország törpe, a GDP-je a bankszektorban keletkezik, nem áll termelés mögötte, a hiten kívül mi tartja az árfolyamát?)

Hiába, magamfajta kocka nem is próbálja megérteni a közgazdaságtant. :(

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5586) Dare2Live válasza vati (#5585) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nagyon érdekes az egész amblok... de rohadt komplex. Én minnél többet foglalkozok forexel (egyelőre anyagilag csak demo sziten) minnél jobban látom, hogy már sejtek eztazt annál jobban látom, hogy nem látok semmit.....

Egy egyszerű dolog ami utólag tök egyértelmű de anno.....: Mennyire nem értettem/ük, hogy mért szórja a pénzt "helikopter Bernie" (FED), hogy ebböl mekkora infla lesz..... nemis tudom mennyi milliárdot, trilliárdot pumpált a piacra.....
...és ha nem teszi most hol lenne a $? ultra brutáll lenne a defláció...? az öreg félévre előre látta, hogy miért fog a $ rallyzni a gazdasági helyzet ellenére..... btw írjam le szerintem mért rallyzik a $? :)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5587) Chili7 válasza Dare2Live (#5586) üzenetére


Chili7
őstag

mit jelent az hogy "helikopter"?

(#5588) Dare2Live válasza Chili7 (#5587) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

mármint, hogy avval szórja a pénzt?

pontazt amit. Irtozatos mennyiségű +pénz pumpálása a gazdaságba amivel elkerülhető a defláció, vagy pl elindtható az infláció....

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5589) attiati válasza Dare2Live (#5588) üzenetére


attiati
veterán

Most teszünk egy kört lefelé, aztán irány a világ a kétszámjegyű infláció felé.
Lehet, hogy csak hosszú évek múlva, de ágyazzák rendesen.
(Kivéve, ha az emberiség a hatékonyság, és a takarékosság felé mozdul el.
Ha ezt a rengeteg plusz kiadást az államok most hosszútávú gondolkodással olyan dolgokra költik el, ami legalább az esélyét megadja, hogy hosszútávon vagy plusz bevételt, vagy a költségek csökkenését jelentheti, akkor van esély.
Nem azért, de én például el tudnék képzelni egy olyan világot, ahol csak egyforma autók vannak. De az tökéletes. Mennyivel jobban szolgálná az emberiség érdekeit, ha különböző autómárkák marketingjére, tökéletesítésére, a rengeteg szervezeti egység fenntartására.....blabla költött összeg inkább egy tökéletes autó fejlesztését, és az emberi jólétet szolgálná?
Unalmasnak tűnik, rengeteg élvezettől elesne az ember, de szerintem mindenki vállalná, ha cserébe feleannyiba kerülne, negyedannyit fogyasztana, sőt még plussz jólétre is maradna pénz.De sajnos nincs a világban olyan szervezet, hatalom, amelyiknek az emberiség jóléte lenne az érdeke. Az emberi lény szerintem nem képes ilyen szintű együttműködésre.)

Monetáris politika eszközei szerintem maguk ágyazzák meg ezeket a hatalmas kilengéseket, pedig éppen tompítani szeretnék.
Tegyük fel, hogy majd kezdik "látni" a gazdaság élénkülését a statisztikai számokból (ráadásul még az adatgyűjtés, feldolgozás módszertana is hibás lehet). Egy ilyen brutális gazdasági leépülés tudatában melyik az a jegybank, amelyik majd fokozatos szigorításba mer kezdeni?
(britt, japán, ECB,FED...-re gondolok). Egyiksem. Bevárják, míg egyértelmű lesz. Addigra már a gazdaság egyes ágazataiban bőven megindulhat egy újabb lufi fújása. Mindig csak késve, és akkor is nagyon közvetett eszközökkel tudnak csak lépni. Mintha egy 100 km-es slagon át öntözném a rízsföldet. Mire odaér a víz, meg mire elzárom...

Ráadásul az inflációs korszak eljöveteléig még lehet, hogy megéljük a hitelből felépített világ brutális leépülését, egy jó kis deflációs időszakot, míg mindennek az értéke a helyére kerül. Persze csak miután jócskán a valós értéke alá lendült már. :)

Sztem jó pár közgáz könyvet, elméletet kukába lehet dobni, amire azt hitték évtizedeken át, hogy életképes.

[ Szerkesztve ]

(#5590) student válasza attiati (#5589) üzenetére


student
őstag

de az mé lenne jo egy autogyártonak ha tökéletes az autója és senki nem venne többet? ;]

(#5591) lajafix válasza attiati (#5589) üzenetére


lajafix
addikt

"Sztem jó pár közgáz könyvet, elméletet kukába lehet dobni, amire azt hitték évtizedeken át, hogy életképes."
a gondot nem az okozza a vilgazdban hogy ezeket a könyveket nem vették komolyan?
Merthogy nálunk Magyarországon ez a gond, az biztos.
a fejekkel volt itt gond, nem az elméletekkel.

Rock'n Roll

(#5592) attiati válasza student (#5590) üzenetére


attiati
veterán

pont ez az, hogy le se sz*rom, hogy az autógyártónak jó e

lajafix:
Mo. egy külön kis sziget, külön felfogással a fejekben. Úgy is csak kullogunk a többiek után. Az a baj, hogy nem csak nálunk van a baj most.
De a monetáris szabályozás c. tantárgynál tanultak jócskán tehetnek a mostani eszközlufiról, na meg a szabadkapitalizmus is, hogy a kereslet-kínálat kiegyenlíti egymást, és a piac képes szabályozni önmagát. Az lehet, csak az emberi pszichét nem.

Volt pf-en egy érdekes cikk. 1957-ben emelkedett először az amerikai hosszúlejáratú államkötvények hozama az S&P500 vállalatok átlagos osztalékhozama fölé. Korábban mindig alatta volt. És most most 50 év után ismét visszaállt az 1957 előtti állapot.
Kérdés az volt, amit egy akkoriban aktív bróker is feltett, hogy az elmúlt 50 év volt az irreális, vagy az azelőtti időszak?

[ Szerkesztve ]

(#5593) lajafix válasza attiati (#5592) üzenetére


lajafix
addikt

nekem úgy tűnik, hogy mi a baj egy minőségibb változatát fogtuk ki.

szerintem a tankönyvekben jól le vannak írva a kockázat felismerésének, értékelésének és elhárításának az eszközei a hitellufi ellen. Miért nem alkalmazták? Ja igen a mohóság.

Szerinted melyik tankönyvben van benne a válasz a jelenlegi helyzetre? ("Biblia, Jelenések könyve" válasz nem ér. :) ) Én még mindig azt mondom, hogy nem a könyvekben van a hiba.

Rock'n Roll

(#5594) concret_hp válasza attiati (#5589) üzenetére


concret_hp
addikt

igazából a következő élpcső meg az, hogy egységkaja mindenkinek, meg egységfizetés meg stbstb. nyílván sokkal hatékonyabbak lennének a dolgok. szvsz, ha mindenki lenen optimalizálva, akkor még talán az is megvalósítható lenne, hogy mondjuk heti 40 helyett heti 15-20 óra munka lenne az alap (pl. reklám meg ilyen szarok alapból kilőve, autóipar tizede lenne, stbstb). csak az ember nem ilyen.

azt mondjuk továbbra is tartom, hogy 20-30-50 év múlva tananyag lesz a mostani dolgok tanulságaiból.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5595) attiati válasza lajafix (#5593) üzenetére


attiati
veterán

A válasz melyikben van benne? :)
Az alkalmazott közgazdaságtan tankönyvekben leírt dolgainak nagy része mondott csődöt.
A megoldás majd a pár év múlva megjelenő könyvekben lesz.

És az sem lesz tökéletes, mert a monetáris politika sajátossága, hogy ágyuval verébre...
Mintha egy 100 km-es slaggal öntözném a rízsföldet. Rég másik évszak köszönt be, mire én elzárom a csapot :)

(#5596) lajafix válasza attiati (#5595) üzenetére


lajafix
addikt

mi mondott csődöt? szerintem a könyvekből semmi. A gyakorlat eltérése nem a könyvek hibája.

a monetáris politika a hitellufi kapcsán hol mondott csődöt? :F nem értem.

Rock'n Roll

(#5597) Kobe válasza lajafix (#5596) üzenetére


Kobe
veterán

sztem a kapitalizmus egésze, mint gyakorlat most mondott csődöt.

Én személy szerint nem értem, hogy a túltermelésre alapozott gazdaság hogy volt képes eddig problémák nélkül maradni, ilyen struktúrálatlan bérekkel és arányokkal. A Suzuki elküld 1200 embert, mert 300e helyett csak 210e autó kell a népnek....hova? Az utakon már így is moccanni nem lehet. Az összes többi autógyártó 30-40%-os visszaesést emleget ugye.

Szerintem most jött el az ideje annak, hogy globális szinten felfogják, a tudástőke, innováció stb mehet a kukába. Magyarán baszhatja a Samsung a 80 colos FullHD a négyzeten tv kifejlesztését, az a megnövekedett lakosságot nem fogja jóllakatni, mert igen kevesen álltak rá a műanyagra. Vízre napra zöldségekre még inkább, de műanyagra még nem. Nyílván lesz egy mértéke annak amiben érdemes fejleszteni és innoválni, de jó lenne eldönteni ha nem az lenne a cél, hogy a Föld összes lakóját mint hasonló igényekkel rendelkező vásárlót képzeljük el, és ebből kifolyólag nyomni kell a termelést minden áron, ezerrel.
Jelenleg ugye túlvagyunk a 6,7 mrd főn lakosságban. 2012re emglesz a 7 mrd. A trend alapján 2050-re meglesz a 13-14 mrd. Ekkora népességgel fenntartani a kapitalizmust, lehetetlen, gyakorlatilag összeroppanna a föld. Ha hozzáveszem, hogy a jelenlegi rendszerben a logika szerint több értéket termel az, aki egész nap fénymásolgat és aktát tologat, mint aki élelmiszert termel, kapál szánt stb, kiváncsi leszek mi lesz 2050ben. 14 mrd emberből lesz 11-12 mrd irodistánk és a maradék 2-3 mrd termeli meg amit kell ? Ez azért elég viccesen hangzik.

Azért ez elég szomorú jövő, akárhogy nézem.

(#5598) attiati válasza lajafix (#5596) üzenetére


attiati
veterán

Talán ott, hogy a monetáris politika a jegybanki alapkamat meghatározásánál feladta a monetáris aggregátumok (M1,M2,M3) - mint fontos alapkamat meghatározó tényező - figyelését.

Figyelembe vették az infláció kívül azt is a kamatdöntésnél, hogy elszakad e a pénzmennyiség a reálszférától? Ugyanis az aranystandard rendszer megszüntetésének éppen ez volt az oka, hogy elszakadt. Másik irányba.

De leírtam pár hsz-el előbb is, hogy hogy ágyazza meg most a következő dúrva inflációs korszakot éppen a monetáris politika.

Örök harc közgazdászok között, hogy az állam milyen mértékben nyúljon bele a gazdaság működésébe. Dőljön hátra? Vagy inkább szabályozzon? Vagy kettő között?
Mindegyikre tökéletes elméletek léteznek. És persze, hogy nem tévednek a "tankönyvek". Mert a fehérre és a feketére is létezik elmélet.

Nem ez számít, hanem hogy a gyakorlatban mi valósul meg, milyen irányvonalat követnek.
'29-33-ban a monetáris szigor, most a monetáris lazaság hozta meg a válságot.

Szerinted képes a monetáris politika ugyanazzal az eszközzel küzdeni 5-6 különböző statisztikai mutató ellen?

"a monetáris politika a hitellufi kapcsán hol mondott csődöt? :F nem értem."
sorozatosan

(#5599) attiati válasza lajafix (#5596) üzenetére


attiati
veterán

A monetáris politika mindig utólag, a statisztikai mutatók birtokában hozza meg a döntését. Ha látják egy folyamat elindulását (akár konjunktúra, akár dekonjunktúra), eleinte óvatosan kezelik. (persze legalább megpróbálják tompítani).
De minden gazdasági ágazatnak más a konjunktúrális ciklusa.
Lehet, hogy egy épp elszállni készülő ingatlanpiacot nem hűtenek kamatemeléssel, mert a figyelt gazdasági szegmensek dekonjunktúrára készülnek.
Na most ezeket egyformán, ugyanazzal az eszközzel, a kamatláb változtatásával nem lehet kezelni. Ráadásul, úgy, hogy fiskális és monetáris politikának tökéletes összhangban kellene működni. Valójában meg sokszor ellentétes az érdeke a kettőnek.

[link]

Tanulságos a kép (pf cikkből töltöttem fel).
Jól látszik rajta, hogy a lakásárak elszálása idején kamatemeléssel operált a britt jegybank. De a kék csíkos kamatemelési tartomány mindig tovább tartott, minthogy elkezdtek volna esni az árak. Túlszigorított a jegybank. Aminek a vége a 3 leghoszabb kamatemelési ciklus után elhúzódó recesszió lett.

Állítólag Alan Greenspan elnökségi idejének elején írt egy tanulmány arról, hogy az alacsonyan tartott kamatszint hogy ágyaz meg egy eszközlufit. Barcza Gyuri egy előadáson ezen viccelődött, hogy a 87-es tőkepiaci esések annyira beijesztették az elnöksége elején, hogy mindig az alacsony kamatlábak híve maradt. Meg, hgoy mennyire hiteles egy hivatalba lépő elnöktől rögtön egy ilyen tanulmányt írni. :)

A monetáris politika késleltetett beavatkozása - az is csak szerencsétlen közvetlen eszközökkel - a túlszigorításokkal, túlenyhítéseivel valójában maga (is) az okozója ezeknek a hatlamas kilengéseknek.

(#5600) attiati válasza attiati (#5599) üzenetére


attiati
veterán

pontosabban:
....minthogy elkezdett volna lassúlni a lakásáremelkedés...

Amúgy a sötétkék csíkot látva nem is értem, hogy az ingatlan miért nyújtana stabil, egyenletes növekedést? Ez a másik baromság. Ugyanolyan ciklikus, mint bármi más.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.