Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#103701) -Mike- válasza Ixion77 (#103699) üzenetére


-Mike-
addikt

Ilyenek ezek a nagykutyák, Holland ASML, ukk-mukk-fukk 1M-et beletol. BÁMM. Nem kérdeznek.

(#103702) sss válasza lood55 (#103685) üzenetére


sss
senior tag

Szia,

Ha nem akarsz komolyabban foglalkozni a témával, akkor jó lehet valami world etf. Csak arra figyelj, hogy az MSCI World csak a fejlett világot tartalmazza.

Én biztosan tartanék kötvény lábat, ha más nem akkor likvid tartaléknak. Hogy milyen arányban az ugye függ a céltól, kockázat tűréstől, stb.

(#103703) Simulacrum válasza attiati (#103686) üzenetére


Simulacrum
senior tag

Én nyomtam egy böngészőablak frissítést és szépen bejött a helyes összeggel rendben a Simple, kitöltöttem és csak egyszer vonta le az összeget, szóval nekem ezzel a sima frissítéssel működött.

(#103704) Elemental válasza PredatorZoli (#103697) üzenetére


Elemental
addikt

hogy ezek kik, maradjon meg magamnak vs hanem azt az 1 M HUF-ot
Ha 1 M eur-t írt volna, akkor valóban úgy volna, ahogy írod. Így ez csak játék.

(#103705) julius666 válasza Livius (#103690) üzenetére


julius666
addikt

Kezdhetted volna azzal, hogy csak spekis játékpénzt akarsz beletolni, akkor kevésbé jött volna a számonkérés. :)

#103701
:DDD :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

(#103706) Genesist válasza PredatorZoli (#103694) üzenetére


Genesist
tag

(#103707) bigdady


bigdady
nagyúr

Hogy is tudok a bankkártyámról a mák app-omon keresztül pénzt juttatni a gyerek mák értékpapír számlájára? :R
Vagy vegyem meg én kártyával és allokáljam oda valamelyik menüpontból? :U

(#103708) Vesa válasza PredatorZoli (#103697) üzenetére


Vesa
veterán

Megjegyzem, mi a baj azzal, ha kockázatot vállal? Az Ő döntése! Van aki az ETF-es biztosabb megoldásokat preferálja, Ő meg lóversenyezne egyet, mert úgy gondolja, van egy tuti tippje a befutóra. Az egész tőzsde erről szól. Szerencsejáték. Fel lett hívva a figyelme arra, hogy miért gondolkodik esetleg nem túl megalapozottan, de ha ez megvolt, akkor meg kell neki mondani, hogyan vegye meg azt a papírt amit szeretne és kész. Én így látom.

A tudomány a valóság költészete!

(#103709) PredatorZoli válasza Vesa (#103708) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem azzal van a gond ha valaki kockázatot vállal, hanem azzal, ha valaki ennek tényével és mértékével nincs képben :)
Egyébként pont ez történt amit mondasz, el lett neki mondva hogy nem javasoljuk, és megkapta azt is hogy amúgy hol vegyen ha mindenképp akar.

(#103710) Vesa válasza PredatorZoli (#103709) üzenetére


Vesa
veterán

:R

A tudomány a valóság költészete!

(#103711) ngaba válasza bigdady (#103707) üzenetére


ngaba
aktív tag

Hozzád rendelt Start számláról van szó? Ez esetben fönt az appban, ahol a nevedet látod, ott átváltasz a gyereked accountjára, aztán Vétel menüpont, kártyás fizetés. Traszferálni nem érdemes, mert tranzakciós illetéket von le.

Más esetben a gyerek accountjával belép(sz), kártyával fizetsz. Vagy beutalsz az ő adataival.

(#103712) Gallmix válasza bigdady (#103707) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Akkor sem történik semmi, ha az "ő" számláján a te kártyáddal veszed közvetlenül.

(#103713) robag93 válasza Livius (#103692) üzenetére


robag93
aktív tag

Akkor ezt vehetjük befektetési tanácsadásnak? ;] (felelősséget vállalod stb..)

(#103714) bigdady válasza ngaba (#103711) üzenetére


bigdady
nagyúr

Nem hozzàm rendelt. Akkor csak vennem kéne neki igen

(#103715) axioma válasza ngaba (#103711) üzenetére


axioma
veterán

mar miert lenne a kincstaron beluli transzfernek dija? igaz meghatalmazottak kozott de az nem kulonbseg tok ingyen megvolt - arra kell figyelni hogy ket, vagy egyforma vagy csak hasonlo szama van, ha mas az ugyfele mas a szamlae, akkor az utobbi kell

ettol fgtl en is beutalnam v kartyaval nala vennem, nalunk se szandekos volt

[ Szerkesztve ]

(#103716) ngaba válasza axioma (#103715) üzenetére


ngaba
aktív tag

Pénztranszferre gondoltam. (Babakötvényt nem tudsz venni normál számlán, Start számlán meg csak Babakötvény lehet.)

(#103717) lood55 válasza sss (#103702) üzenetére


lood55
tag

Köszi! Alapvetően legkorábban 2027-ben fogok megválni az első adag PMÁP-tól, lejáratkor. 2031-ig pedig kitart a maradék a jelenlegi állás szerint. Szóval 2027-ig mindenképp lesz egy jó adag lóvé kötvényben. Addig az ETF lábat szeretném felhízlalni.
Mit gondolsz, ha úgy látom, hogy elég az ETF-ből, van értelme harmadik lábat növeszteni?

(#103718) seven7 válasza lood55 (#103717) üzenetére


seven7
aktív tag

Hasonlóan gondolkoztam, mint te. A PMÁP mellé, nekem VWCE lett a másik, hosszabb távú láb és ezt hízlalom az elkövetkező években.
A PMÁP és a HUF megtakarítás is marad a kamatokkal együtt, mert azzal rövidebb távú céljaim vannak.

(#103719) axioma válasza ngaba (#103716) üzenetére


axioma
veterán

Ja azt hittem hogy ha felmerult a megvenni sajaton es transzfer, akkor az nem babakotveny vasarlas (kinek mi, enyeim 20+).

(#103720) srs24


srs24
csendes tag

Sziasztok!
A helyzetem a következő :
Jelenleg PMÁP(ok)-ban tartva az az összeg, ami kb. 2-5 éven belül HUF-ban fog kelleni.
20+ évre elkezdtem Revoluton havi rendszerességgel váltani HUF->EUR-t.
Az IB-nél szeretnék TBSZ2023-t nyitni, amire egy összegben utalnám be Revolutról az EUR-t, és vennék belőle VWCE-t.
A jövő évtől kezdve pedig mivel ahogy láttam az IB hasonlóan vált, mint a Revolut így egyből a HUF-ból venném meg a VWCE-t havi rendszerességgel ~500€ értékben.

A kérdéseim a következők lennének a fentieket figyelembe véve
(jó lenne, ha az összefoglaló is frissülne hasonlókkal :K ) :

1. IB számlanyitásra elérhető valahol leírás/videó, ahol lépésről lépésre van bemutatva?
2. A fentieket figyelembe véve mit érdemes base currency-nek választanom az alap számlára? (Ha jól tudom a TBSZ számla mindenképp HUF-os)
3. Fixed vagy tiered elszámolást érdemes választani?
3. A sokat ajánlott VWCE-nek a következő az ISIN-je? IE00BK5BQT80 : Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating
4. Az IB felületén azt is ki kell választanom, hogy melyik tőzsdéről akarom venni vagy ez automatikus az ISIN beírásával? Ha nem automatikus, akkor az Xetrán érdemes venni?
5. Esetleges külföldre költözés esetén mi történik a meglévő TBSZ-ekkel, és lehet-e új TBSZ-eket nyitnom, ha huzamosabb ideig külföldön tartózkodok?

Egyelőre ennyi merült fel bennem kérdésként, de ha még van olyan amit érdemes tudnom a számlanyitás előtt akkor nagyon szívesen fogadom a tanácsokat :R

[ Szerkesztve ]

(#103721) seven7 válasza srs24 (#103720) üzenetére


seven7
aktív tag

Nem hasonlóan vált, hanem jobban az IBKR. :)

1.) Én ezt találtam, de kicsit régi már, ez alapján én megtudtam nyitni az alap számlát. Érdemes először a sima számlát nyitni és ha az már rendben, utána a TBSZ-t.
2.) Én hagytam HUF-on, nincs értelme előre átváltani EUR-ra ott sem a pénzt, átváltja magától ha vásárolsz.
3.) Tiered
Lehet ez már nem a legpontosabb infó, de kiindulópontnak jó lehet:
If you trade/DCA less than USD 7195 use tiered.
If you trade/DCA more than USD 7195 use fixed.
3./2) Ha beírod a keresőbe, akkor VWCE-ből 1-et fog találni: VWCEVANG FTSE AW USDA - IBIS2
4.) VWCE esetében nem kell tudtommal.
5.) Ezt sajnos nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#103722) Ixion77 válasza seven7 (#103721) üzenetére


Ixion77
őstag

"Én hagytam HUF-on, nincs értelme előre átváltani EUR-ra ott sem a pénzt, átváltja magától ha vásárolsz."

Lehet egyáltalán előre váltani az IB TBSZ-en?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#103723) seven7 válasza Ixion77 (#103722) üzenetére


seven7
aktív tag

Nem próbáltam, akkor engedett váltani, amikor mínuszban volt az EUR egyenlegem vásárlás után, de mint kiderült, ezt megcsinálja magától is pár perc múlva.

(#103724) travix válasza Ixion77 (#103722) üzenetére


travix
aktív tag

A sima számlán lehet, de én úgy vettem le hogy azért felszámolnak 2 eurót? Tehát ami nem vásárláskor váltódik az fizetős, de erősítsen meg valaki

(#103725) avl válasza seven7 (#103721) üzenetére


avl
aktív tag

en is köszönöm!
a “If you trade/DCA less than USD 7195 use tiered” havi ill. mennyi idő alatt (csak nem örökre :) ) ekkora összegre vonatkozik ?

(#103726) Sub-S válasza seven7 (#103721) üzenetére


Sub-S
senior tag

"Lehet ez már nem a legpontosabb infó, de kiindulópontnak jó lehet:
If you trade/DCA less than USD 7195 use tiered.
If you trade/DCA more than USD 7195 use fixed."

- ez honnét jött?

(#103727) MegaNorby


MegaNorby
tag

Múltkor feltettem egy kérdést: #102212
"Sziasztok, évente a megtakarításom kb 2000-2500€. Két kérdésem van!
1.Az Ersténél vagy az MKB nél lenne érdemesebb értékpapír számlát nyitnom?
2. Ebből egyféle papírt vennék (TBSZ-en) - Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating ISIN IE00BK5BQT80, jó választás lehet?"
Kaptam is rá választ, de az első kérdést annyival kiegészíteném hogy Erste, MKB vagy IBKR?
2. erre már kaptam választ.

Northlight music

(#103728) seven7 válasza Sub-S (#103726) üzenetére


seven7
aktív tag

Redditen számolta ki valaki, nem néztem pontosabban utána, nekem csak a nagyságrend kellett és a rendszeres havi befektetéseim sajnos nem érik el ezt az összeget. :(

"0.45 bps exchange fees
0.06 gbp clearing fees = ~0.0792 usd (approximate, from google)
Fixed has 4 usd minimum, so the point where it becomes equally efficient is
(4-0.0792)/(0.05%+ 0.0045%) = 7194.12844"

@avl: /trade :)

[ Szerkesztve ]

(#103729) stingy2 válasza MegaNorby (#103727) üzenetére


stingy2
senior tag

Ezt neked kell kiszámolni. Nézd meg, hogy az adott terméket(ETF) melyik brókernél tudod megvenni. Nyilván ahol nincs, az kiesik. Utána jönnek a díjak: csak egy TBSZ-t akarsz nyitni, vagy évente egyet? Én nem ismerem a hazai szolgáltatókat, de ahogy olvastam, van a TBSZ-nek egy 3-400Ft-os havidíja, meg a számlán lévő összegből szoktak vonni állományi díjat. Ezt kiszámolod, és összeveted az IB havi 2e Ft-os TBSZ díjával. Ilyen összegnél a jutalék elenyésző, IB-nél egyszeri vásárlás esetén 1-2$ lesz, a KBC, Erste meg ilyen 0,4-0,5%-ot szokott vonni, ami olyan 3-4e FT/év.
Szóval a lényeg, hogy a szolgáltatók teljesen nyilvános díjtáblázatát tessék megkeresni, és a saját szokásaidnak megfelelően kimatekozni, mi a legjobb neked. Ebben más nehezen tud segíteni.
Amúgy így "érzésre" nem az IB lesz nálad a nyerő.

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#103730) srs24 válasza seven7 (#103721) üzenetére


srs24
csendes tag

Nagyon szépen köszönöm. :R

(#103731) Catman


Catman
aktív tag

Sziasztok, Ersténél mennyi idő egy vételi megbízás átfutása? Beadtam egy limitáras megbízást, 10-20 perccel később a boerse-frankfurt appban láttam, hogy van ajánlat a limit alatt, mégsem teljesült a megbízásom...

(#103732) net91 válasza Catman (#103731) üzenetére


net91
senior tag

Valós idejű árfolyamot nézel?
Ha nincs valós idejű előfizetésed, akkor lehet hogy az árfolyam már más.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#103733) Catman válasza net91 (#103732) üzenetére


Catman
aktív tag

Néhány instrumentumra ingyenes a realtime adat az app-ban. Legalábbis azt hiszem, realtime adatot látok. :)

(#103734) alite válasza attiati (#103686) üzenetére


alite
aktív tag

Sajnos nálam is ez a helyzet és a böngésző frissítős trükk sem jött be. Jelenleg "Várakozó" státuszt ír a tranzakciók alatt.

Nálad már eltelt 24 óra. Rá tudnál esetleg nézni, hogy timeout-olt és visszaállt-e az erdeti összegre a keret?

Update: Nálam pár perc után törölték a tranzakciót és visszaállt a limit az eredetire, sőt második körben meg is tudtam venni rendesen. :)

[ Szerkesztve ]

(#103735) net91 válasza alite (#103734) üzenetére


net91
senior tag

nekem ez megoldotta[link]

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#103736) net91


net91
senior tag

Hogyan juss el a gazdagsághoz? Úgy, hogy költsed el a megtakarításod.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#103737) seven7 válasza net91 (#103736) üzenetére


seven7
aktív tag

Elég szélsőséges példákat hozott. Kb. hogy nincs semmi pénzed, vagy milliárdos vagy. Azért a kettő közt is van élet.

(#103738) net91


net91
senior tag

törölve

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#103739) Vesa válasza net91 (#103736) üzenetére


Vesa
veterán

Jön a Köjál! :DDD

A tudomány a valóság költészete!

(#103740) MegaNorby válasza stingy2 (#103729) üzenetére


MegaNorby
tag

Évente szeretnék TBSZ-t nyitni! Szendrei Ádám táblázatából kiindulva csináltam én is egy excelt hogy hol lenne érdemes értékpapír számlát nyitni. (Remélem nem hibás a táblázat). A KBC tűnik a legolcsóbbnak, de az Erste Future program nincs belekalkulálva.
Ha 5 TBSZ-em van akkor már az IB éri meg a legtöbb esetben.(de csak ha jó a táblázatom)!

Northlight music

(#103741) Sub-S válasza MegaNorby (#103740) üzenetére


Sub-S
senior tag

Nem jó.

(#103742) tomazin


tomazin
veterán

Jol ertettem,h ibnel egy valtas dija 2usd? Tehat meg nem akarok belole venni semmit, hanem a forintot valtanam be eurora es azt dca-znam (igen, tudom, esetek nagyobb reszeben a lump sum jobb)

(#103743) tlac válasza MegaNorby (#103740) üzenetére


tlac
nagyúr

ha van türelmed végignézni, itt is van egy alapos számolás az ib vs erste tbsz költségekben
[link] [link]
(a 2. link alatt van a kalkulátor is)

[ Szerkesztve ]

(#103744) MegaNorby válasza Sub-S (#103741) üzenetére


MegaNorby
tag

Miért nem jó, hol rontottam el?

Northlight music

(#103745) PredatorZoli válasza MegaNorby (#103740) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nyiss az IB-nél. Az elején az első 1-2 évben lehet kicsit többet fizetsz, de ez utána árfordul és utána már végig jobb lesz.
Ha a KBC Erste kombót választod, akkor az elején spórolsz kicsit (nem sokat...), aztán megfizeted az árát kamatostól.

(#103746) Kobe válasza PredatorZoli (#103745) üzenetére


Kobe
veterán

nagyon sokan full forint alapon hasonlítják össze a kettőt, ami szerintem bazi téves megközelítés.
OK, erste, KBC drágább tranzakciós díjakban.
IB-nél mi van benne az első 1-2 évben a pakliban a díjak mellett? tévesen levont díjak + időköltség annak intézésére, elbaszott kivonatok + időköltség annak ügyintézésére, tévesen lezárt pozíciók (WTF? ez kb pénzügyi felügyeleti szerv aktegória)+ időköltség annak ügyintézésére, technikai problémák + időköltség annak ügyintézésére
hát nem tudom, ha beárazzuk a 4-5 doboz algoflex ultrát amit 1 év alatt a bangalorei ügyintézőre "költesz", vajon annyira megéri-e.....

(#103747) PredatorZoli válasza Kobe (#103746) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A magyar szolgáltatóknál sem minden rózsaszín. Nehéz ezeket forintosítani, de gondolom arra is kell az algoflex amikor meglátod hogy emeltek 50%-ot egy százalékalapú díjon, just because they can. Az ügyintézés megint nem túl fun ha jobban értesz hozzá mint a fiókban ügyintéző mancika.
A komoly hibákat pedig nyilvánvaló hogy záros határidőn belül javítják.
Így szerintem nem nagyon tudsz racionálisabban eljárni, mint a pénzügyi alapú összehasonítás.

[ Szerkesztve ]

(#103748) Uyuarasy válasza Kobe (#103746) üzenetére

A par nappal ezelotti esetet leszamitva volt meg "tevesen lezart pozicio" csak elsiklottam felette? Nekem kicsit tul van tolva ez a "rajtunk betatesztelnek" dolog, szerintem nagysagrendekkel jobb az IB ahhoz kepest amit itt paran leirtak mielott meg regisztraltam. Az RC - Erste vonaltol biztosan. Lehetne jobb a UX, de a dijak es az elerheto instrumentek engem boven karpotolnak.

(#103749) ngaba válasza Uyuarasy (#103748) üzenetére


ngaba
aktív tag

És ugye azt sem szabad elfelejteni, hogy mennyivel több minden elérhető, mint a magyar szolgáltatóknál.

(#103750) nort_on válasza Uyuarasy (#103748) üzenetére


nort_on
senior tag

Dettó, nálam (eddig) semmilyen probléma nem jelentkezett az IB-nél, pedig használom rendesen. Lehet, hogy csak szerencsém volt, másnál meg bad luck. :U Gondolom inkább a problémák jelennek meg itt (ami jó, mert legalább láthatjuk a rendszer gyengeségeit) és a pozitív visszajelzések kevésbé.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.