Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#68751) biker válasza #33253120 (#68748) üzenetére


biker
nagyúr

Mákotok van :) Szegeden majdnem mindenhol 6-os a bekötő, és alu, de itt csak gáztűzhely és központi fűtés van, 16A kismegszakítók az óránál
ott van 10-es, ahol valaha terveztek villanytűzhellyel, és 20 vagy 25A kismegszakító van alapból, pesten is láttam már ilyet.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#68752) fero02 válasza Bici (#68730) üzenetére


fero02
veterán

Csak 2 db jön be? Ott valami árulás van. Még a nagyon régi panelekben is vittek be földelést az elosztóba, ahonnan a fürdőbe és a konyhába vitték tovább. Régen csak a hidegburkolatos helységekben volt ajánlott (kötelező) a védőföldelés, a meleg burkolatos (parkettás szobák) helységekbe nem raktak, csak a már 90-es évek környékén épültekbe. Tehát ha leveszed az elosztó maszkját (elejét), akkor nem látsz egy jó vastag, nagy valószínűséggel piros vezetéket? Ha meg már ott vagy, tényleg csinálj már egy képet róla, mert ez a vaktában tippelgetős történet nem viszi előre a történetet.

(#68753) pjen válasza #33253120 (#68749) üzenetére


pjen
félisten

Nem persze,nem szó szerint gondoltam.Négy vezetékes rendszerben gondolkodtam.Azért írtam,csak elv.

(#68751) biker:Pesten tudok egy csomó olyan lakást is ahol hatos Alu van és 32A kismegszakító az egész házban.Aztán a kiselosztóban 3 db 6 amperes olvadó és másfeles Alu.

[ Szerkesztve ]

(#68754) Bici válasza fero02 (#68752) üzenetére


Bici
félisten

Legközelebb jövő péntek este leszek otthon. Csinálok képet.

És nem, nem jön be piros kábel, sőt, a kék és a feketén kívül semmi. Azaz, de van még két fekete, hogy lehessen háromfázist kötni, de ezek nincsenek bekötve a villany óránál.
Ez a második óbudai lakás, amiben lakom, és az előzőnél sem volt. A ház villanyszerelője szerint itt békáson még nem is látott olyan lakást, ahol lett volna.
Nekem is ez volt az egyik első gondolatom, hogy rendesen be kéne kötni, ezért kérdeztem megy a helyi viszonyokat jobban ismerő szakit.

Logikusan belegondolva, ha lenne igazi föld, akkor miért lenne rövidzár a nulla és a gázcső között - miért nem az igazi földdel lenne összekötve a radiátor és a gázcső?

(#68748) T_chris: Ez egy sima konnektoros villanysütő. Felül gázos.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68755) Prémvadász válasza nesa (#68717) üzenetére


Prémvadász
tag

Itt meg van a kommentár is.

Nem bűn a lustaság.

(#68756) Lauda válasza Prémvadász (#68755) üzenetére


Lauda
félisten

Vöröshajú 359619 :DDD ;]

(#68757) #33253120 válasza fero02 (#68752) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ez így nem teljesen fedi a valóságot. Ahol PEN volt kiépítve, ott elég a két ér. Anno az FKA lakáselosztók úgy kerültek forgalomba, hogy gyárilag benne volt a nulla-föld áthidalás a PEN rendszerhez.

(#68758) #33253120 válasza Bici (#68754) üzenetére


#33253120
törölt tag

Akkor a szerelvényt kell átvizsgálni. MFalra (nem MMFal ) vezetéknél, főleg PEN utáni rendszereknél "divat" (beleszarás) volt, hogy mindegy melyik a nulla, vagy a védővezető, mert úgy is a lakáselosztóból válik ki, és ugyanúgy teljesen nullpotenciál... :(

Logikusan belegondolva, ha lenne igazi föld, akkor miért lenne rövidzár a nulla és a gázcső között - miért nem az igazi földdel lenne összekötve a radiátor és a gázcső?
Mivel ez a rendszer ilyen, azaz minden érintésvédelmi vezeték valahonnan a nullavezetőről van leágaztatva, ezért ez gyakorlatilag rövidzár (0 potenciál különbség) a nulla, és védővezető között. (Igen, ilyen esetben nem beszélhetünk földelésről, mert ez nem az. Itt védővezető van.)

(#68759) gordonfreemN válasza #33253120 (#68758) üzenetére


gordonfreemN
addikt

És ahol földelőszonda van, ott hogy hívják a védővezetőt? :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68760) #33253120 válasza gordonfreemN (#68759) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ööö....
Talán védővezetőnek? :)
Szerk. Ok, értem miről beszélsz, de a fenti esetben a védővezetőnek annyi köze van a földeléshez, hogy valahol a 0.4 transzformátorból elindul egy földelt csillagpont, de az meg a nulla néven ismeretes... :)

[ Szerkesztve ]

(#68761) gordonfreemN válasza #33253120 (#68760) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Arra gondoltam, hogy a védővezető az védővezető mindenhol de inkább kérdeztem hátha nem tudok valamit :)
(mármint ha lakáselosztó után van védővezetőm, vagy a szondától, attól még mindkettő védővezető, erősíts meg kérlek) :R

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68762) Andris837


Andris837
senior tag

Délután 13:45 fele végeztünk az aljzat kiegyenlítéssel. Lb-knauf 3-15-öt használtunk. Elvileg ez már 5 óra múlva járható?

iPhone SE (2022) | iPad (9. gen) | HWAPO | Ryzen 5 3500X / 16GB 2666MHz / MSI A320M-A PRO / ZOTAC GTX 1660 6GB TWIN FAN

(#68763) gordonfreemN válasza Andris837 (#68762) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Úgyvan. Pontszerú terhelést kerülni, telitalpazni :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68764) SG3rg0


SG3rg0
őstag

Sziasztok!

Nemsokára jön hozzám a lakatos szaki és a garázs ajtóm aljából levágunk 2cm. A küszöbre hegesztünk egy 4cm széles lapos vastat és az így keletkezett rést, szinte el is fedtük.
Na ha már itt a szaki, és látjátok a képen, hogy van egy zárbetét ( ami elég jó ) és van egy sima lakat. A bal oldali ajtón alul felül egy egy reteszelő, belülről.
Valamit tegyünk még rá ami a vagyonbiztonságot szolgála? Esetleg még egy lakatot, vagy egy zárbetét alulra?

(#68765) Met válasza SG3rg0 (#68764) üzenetére


Met
Topikgazda

Lakat szerintem felesleges, viszik az erővágót és kész.
Esetleg még egy zárbetét, a meglévő az fúrás és sav álló?

gordonfreemN Akkor hogy megy be magassarkúban?:D

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#68766) Chaser válasza vzozo (#68747) üzenetére


Chaser
titán

guli első pár találat közt ez van

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68767) BullZeye


BullZeye
veterán

Szoba 2 végére szeretnék billenő kapcsolót világításhoz, ehhez kellene valami, viszont tökre elfelejtettem mi a neve. Mi ennek a hivatalos neve? Van ebből elektronikus is ami nem kattog?

(#68768) pjen válasza BullZeye (#68767) üzenetére


pjen
félisten

Alternatív kapcsolás.egy impulzus relevel és 2 nyomó gombal is megy.

[ Szerkesztve ]

(#68769) BullZeye válasza pjen (#68768) üzenetére


BullZeye
veterán

Nem erre gondolok, billenő kapcsolók lennének, szóval nem olyan amit átkapcsolsz, hanem amit megnyomsz és visszaáll az eredeti állapotára, és csak egy központi szerkentyűt vált át.

szerk.:
Vagy most picit meginogtam, ehhez lehet nem is kell külön szerkentyű, és van rá sülyesztett kapcsoló?

Szoba egyik végébe és a másikba 1 ilyen és váltja a központi lámpát?

[ Szerkesztve ]

(#68770) gordonfreemN válasza BullZeye (#68769) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Amit szeretnél azt pjen leirta az imént.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68771) Met válasza BullZeye (#68769) üzenetére


Met
Topikgazda

2 db süllyesztett kapcsoló elég, csak a kötése trükkös.

Vagy nem? :B

[ Szerkesztve ]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#68772) #33253120 válasza gordonfreemN (#68761) üzenetére


#33253120
törölt tag

A védővezetó az mindenütt védővezető. :)
BullZeye: Ahogy előttem pjen is írta.
Régebben SMR néven voltak különböző kapcsoló alá szerelvénydobozba építhető elektronikák, azok tudták azt amire te gondolsz. Két bármilyen nyomógomb, egy régi váltókapcsolásra, és az elektronika tud impulzus relé módon működni.
Ma szerintem nem tudom ki gyárt hasonlót, talán a Gira aminek vannak hasonló dobozolású cuccai, meg az a cég akitől brand-elik ezt. :D
Szerk.: Ha el tudod helyezni valahol a biztosíték méretű impulzus relét, akkor nyert ügyed van.

[ Szerkesztve ]

(#68773) V.Stryker válasza SG3rg0 (#68764) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Figyelj, kívül van az ajtók zsanérja.... akkus flexel egy perc és nem kell zárral sem babrálni.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#68774) SG3rg0 válasza V.Stryker (#68773) üzenetére


SG3rg0
őstag

Jó oké értem, Itt mindenkinek ilyen az ajtaja. Tehát fölösleges.

(#68775) Chaser válasza V.Stryker (#68773) üzenetére


Chaser
titán

azért annak van hangja is, mindent meg lehet hackelni, kérdés csak az idő és a hang ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68776) DoItYourself válasza V.Stryker (#68773) üzenetére


DoItYourself
addikt

Ilyen esetekre a pántoldalra a tok és szárny közé célszerű egy kiemelésgátlót hegeszteni. Filléres dolog, egy kúpos tüske a szárnyon, ami csukáskor a tokon lévő furatba illeszkedik.

[ Szerkesztve ]

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#68777) SG3rg0 válasza DoItYourself (#68776) üzenetére


SG3rg0
őstag

Erről tudsz egy leírást vagy képet linkelni?

(#68778) V.Stryker válasza DoItYourself (#68776) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ezt akartam én is javasolni. Itt nagy kérdés,hogy mennyire passzentos az ajtó, ha van holtjáték, akkor halottnak a csók.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#68779) fasyrt válasza SG3rg0 (#68764) üzenetére


fasyrt
őstag

- kiemelesgatlo
- lakatcsere egy hasonlora mint ez:
- zarbetet ne logjon ki az ajto sikjabol

(#68780) beg


beg
veterán

Üdv, turbó kazán hideg víz bemenetnél (amelyik olyan csúnyán vízköves) mi az a vacak a felxicső után? Szűrő, nyomásszabályozó, vagy mi a szösz?
A csövet cserélni kell, de ha ez is kell hozzá akkor megveszem ha tudom hogy mi ez :D Köszi. [kép]

You are the result of 3.8 billion years of evolutionary success, act like it. Sarcasm is the body’s natural defense against stupidity.

(#68781) #33253120 válasza beg (#68780) üzenetére


#33253120
törölt tag

Saccra? Az felülről lefelé haladva egy csaphosszabbító, és egy belső menetes toldó. Vagy rövid volt neki a flexi, és ezek voltak kéznél a toldáshoz, vagy a flexit nem lehetett direktbe feltekerni a kazánra csak ha rommá bontaná.
De az ebben a témakörben jártasak kijavítanak ha tévedek.

(#68782) pepe091


pepe091
MODERÁTOR

Sziasztok!

Egy panelban lévő műanyag erkélyajtóval az a probléma, hogy ha normál módon kinyitom, akkor is nyílik a felső sarka, mintha bukóra lenne nyitva az ajtó. Tudja esetleg valaki, hogy hol lehet állítani rajta, hogy rendesen működjön?

(#68783) Möhe


Möhe
addikt

Üdv.

Szeretnék segítséget kérni.
Az egyedi fűtéses konvektoros lakást, mennyire macerás (bürokrácia) cirkós fűtésre átépíteni?
53m2 , másfél szobás,tégla épület.

Eddig ilyen újszerű konvektort ajánlottak (nem pontosan ez),hogy elég jó alternatíva: [link] Ennek kb 6-700 ezer lenne durva számolással a 3 készüléknek az ára.

A cirkóst egy hasonló de nagyobb lakásba 2,4 milliós árajánlatot kaptak ismerősék. (újraszámolást kértek mert sokallták)

Tud valaki segíteni aki nemrég végigment ezen tortúrán?
köszönöm :R

(#68784) gordonfreemN válasza pepe091 (#68782) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Kilincs mellett a vasalaton van a bukás gátló. Nézd meg

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68785) gordonfreemN válasza Möhe (#68783) üzenetére


gordonfreemN
addikt

600-700k körül. Ebből 300k a kazán. Durva becslés volt. Papiroknál csak az a kérdés hova vezetnéd a füstgázt.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68786) Chaser válasza Möhe (#68783) üzenetére


Chaser
titán

kéménytől függ, ha nincs akkor marad kondenz cirkó, de annak is vannak feltételei, ahogy kéményesnek is, gázost, épületgépészt érdemes meginterjúvolni
ha engedi a villany rendszer elgondolkodnék elektromoson, attól is függ milyen az alaprajz de klíma + 1-2 elektromos radiátor, pl ilyen, ezt eddig mindenhol dicsérték ahol kérdeztem

alapterülettől függ nagyban a cirkós ára, de 2,4m-et azért sokallok ha csak nem 200nm-es házikó
54nm-re értelmes kazánnal, radikkal, szerelvényekkel, szereléssel ami kb ezek duplája 0,8-1,1m közé tenném valahol

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68787) Möhe válasza Chaser (#68786) üzenetére


Möhe
addikt

Jah igen klíma van, 3,5-6Kw ,igaz még fűtésre nem használtuk. Az elektromosat nem néztem, valahogy nem igazán vagyok vele úgy hogy kell. Mi van ha áramszünet van?

Kémény van,2. emelten vagyunk, 4 emeletes a ház.

(#68788) Chaser válasza Möhe (#68787) üzenetére


Chaser
titán

mi van ha valahol eltörik a gázvezeték?:) vannak irodaházak ahol csak árammal fűtenek már
nem tudom, de én még nem tapasztaltam sehol néhány óránál több áramkimaradást éves szinten
kémény bélelt-e új szabvány szerint, azt kell megnézni, és cirkó feltételeit - elvileg újnál kéményes lakáson belül már nem lehet, de csak futtában néztem utána -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68789) csemberlen válasza Möhe (#68787) üzenetére


csemberlen
őstag

Akkor a cirko se fog menni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68790) pjen válasza Möhe (#68787) üzenetére


pjen
félisten

Ha áramszünet van,a cirkó sem fűt.

(#68791) Ton-ton válasza Möhe (#68787) üzenetére


Ton-ton
tag

A gáz sem megy áram nélkül... S annak még gáz is kell, tehát az elgondolásod alapján lényegesen kockázatosabb.

http://qtp.hu

(#68792) gordonfreemN válasza Chaser (#68786) üzenetére


gordonfreemN
addikt

És mi is a jó ezekben az elektromos fűtőtestekben? Tisztázhatjuk is, ellenállásos azaz ohmikus fűtőtest 1kW áramből legeslegjobb esetben 1kW hőenergiát ad.
Tehát nagyin nem gazdaságos de ezt már tárgyaltuk. Ez csakis napelemmel lehetne opció. Hőszivattyú vagy gáz.

De h szóljak az elektromos mellett is: itt nincs variálás, az 1kW az 1kW

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68793) Möhe


Möhe
addikt

:DDD
Logikus. Eddig ezeket a villanyos fűtőtesteket nagyon nem ajánlották nekem. NAh kicsit jobban beleásom magamat.

(#68794) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#68792) üzenetére


gordonfreemN
addikt

"Az új generációs fűtőpanelek elektronikájában elhelyezett digitális hőérzékelő 0,05°C pontossággal érzékel, mely a lehető legegyenletesebb hőtartást biztosítja. A fűtőpanelek 0,5 W készenléti fogyasztása, iparágában elsőként a 2025-ös energetikai szabványnak is megfelel. "

Ez aztán az innováció.
Na mindegy. Nekem az a véleményem hogy ha elektromos akkor max padlófűtés. Úgy elég 1-2 fokkal kisebb szobahőmérséklet és igy valamennyit spórolunk.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68795) Chaser válasza gordonfreemN (#68792) üzenetére


Chaser
titán

alternatíva, ennyi, ezek az új nem izzószálas megoldások már jóval hatékonyabbak mint a régiek, bekerülési ktsg-ük se hatalmas, ha felújítás van akkor kábelezés se gond, pár konnektorral meg pár m kábellel több
nem is a panel maga a forró mint régieknél, hanem a levegőt melegíti és az áramlik tovább, maga a radi langyos, max meleg, ennyi röviden a lényege
nálam lesz ez is, klíma is, meg valszeg egy konvektor is, de utóbbit még meggondolom, ha lesz csak mert találtam egy értelmes konvektort jó áron meg egy szerelőt

szerk: itt jó leírások vannak, nobo oldalán elég jó méretezős dolog is van, standard belmagasságnál kb 75W/nm-rel kell számolni, ettől le/fel a ház adottságai miatt van eltérés, azzal is lehet játszani az oldalukon
nem kell napi 24 órával számolni, mivel a levegőt fűti gyakorlatilag és nem az lesz mint a régi fűtőszálasoknál h mellettük dög meleg tud lenni, de amint kikapcsol gyorsan lehűl minden, kb mint a gázkonvektornál is

szerk2: egyébként veszek egyet próbára nemsokára és lesz gyakorlati tapasztalatom is, mérem fogyasztásmérővel, órával is, úgy tervezem h helyük mindenképp legyen nekik, ha végül a konvektoros győz is a nappaliban

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68796) beg válasza #33253120 (#68781) üzenetére


beg
veterán

Ennek valami funkciója van, mert a flexi simán elérne odáig, ahogy a meleg oldali kimenő flexi is rá van csatlakoztatva.
Csak az a baj hogy az a valami olyan retkes és köves hogy esélytelen kideríteni máshogy.

You are the result of 3.8 billion years of evolutionary success, act like it. Sarcasm is the body’s natural defense against stupidity.

(#68797) Chaser válasza gordonfreemN (#68794) üzenetére


Chaser
titán

no igen, ennél nagyobb parasztvakítást sokkal nagyobb cégeknél is láthatunk bármilyen téren ( :
a lényeg, közel 100%-os hatásfokkal dolgoznak, gyártótól és termékvonaltól függően 95-98% kb
persze jobb a hőszivattyús, de klímánál ugye a legjobb ha mindenhol van beltéri, az áruk elég szép, beszerelési ktsg is nagyon szép, és pl egy pár nm-es fűrdőbe minek klíma? tökéletes lesz oda radi, de nagyobb helyiség fűtésére is alkalmasak, max ott már nem annyira gazdaságos összességében - de ugye ennél is lehetne számolgatni, klíma+beltérivel h jöhet ki, klímánál meg h tarifa miatt lehet jobb ár, viszont annak is van külön bekerülési ktsg-e, az biztos h tőlünk északabbra ezeket már rég használják a skandináv országok - jó kérdés mondjuk náluk mennyi a villany és átlagfizetés ( : - viszont itthon se vészes nm-re vetítve ennek a rendszernek az üzemeltetési ktsg-e, nagyon tré szigetelésű és falazatú háznál sok lesz, de ott a gáz számla is sok

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68798) fero02 válasza #33253120 (#68757) üzenetére


fero02
veterán

És PEN vezetőről milyen keresztmetszetű kábellel lehet leágazást készíteni védővezetőnek?
A Simovill táblákban a mai napig benne van az áthidalás. Mi az, hogy PEN rendszer? :F

(#68799) ALI_G


ALI_G
veterán

Van egy kulteri mozgaserzekelos lampam, amit a villanyszerelok rosszul kotottek be (meg aki a falba kabelezett), mert nem tudom direktbe felkapcsolni. Viszont jo lenne, ha nem csak mozgasra kapcsolna be neha.
Erre van valami megoldas ujra kabelezes nelkul?

(#68800) fero02 válasza ALI_G (#68799) üzenetére


fero02
veterán

Kérdés, hogy hány eres kábelt húztak neki. Ha 4, akkor megoldható egy váltókapcsoló segítségével. Ha 3, akkor nem megoldható.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.