Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#68701) fero02 válasza Misi1980 (#68700) üzenetére


fero02
veterán

(#68702) fasyrt


fasyrt
őstag

Fiuk, az mitöl/miert van, hogy a fazisceruza halvanyan dereng a nullan? A fazist szakitja a kismegszakito, azon ahogy illik vagy van, vagy nincs delej, de ez a nulla? :F

(#68703) Lauda


Lauda
félisten

Nikecellezésnél ha kimarad a dűbelezés annak van jelentősége? A ragasztó amúgy is megfogja, feleslegesnek tartom szétfurkálni a falat. :F Olvastam, hogy hő hatására deformálódhat, ez tényleg számít a gyakorlatban?

[ Szerkesztve ]

(#68704) sketchifun válasza fasyrt (#68702) üzenetére


sketchifun
senior tag

Azért van, mert a nullán is folyik áram. Valószínüleg fel van füzve a nulla.

Teljesen általános jelenség. Villanyóránál kapcsolj le, akkor nem világít a nullán se.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#68705) Morris válasza Lauda (#68703) üzenetére


Morris
veterán

Én úgy tudom, hogy 3m magasságig nem szoktak dűbelezni.
Viszont érdemes megcsinálni, pont deformációmiatt.

(#68706) #33253120 válasza fasyrt (#68702) üzenetére


#33253120
törölt tag

Együtt futó áramjárta vezetőknél az az áramjárta vezető által indukált mágneses térben lévő nem áramjárta vezető is indukálódik egy kicsit....
Normális dolog.
Ha erősebben világít, akkor viszont lehet fogyasztón keresztül jön vissza a fázis.

(#68707) fero02 válasza fasyrt (#68702) üzenetére


fero02
veterán

Valamely fogyasztón keresztül táplál vissza, vagy akár a hosszan egymás mellett futó vezeték is összeszedhetnek ennyi kis feszültséget, hogy a fázisceruza világítani fog. Igazából ez hamis dolog, mert ha terhelve nézed meg (és nincs probléma a hálózattal/hálózatban), akkor már nem is fog világítani.

(#68708) #33253120 válasza Lauda (#68703) üzenetére


#33253120
törölt tag

Van. Ha valahol alá tud kapni a szél, (ajtó, ablak nyílások, ki-be ugró díszítések) akkor a ragasztóról simán letépi hálóstól. Illetve ha még pár éves a ház, akkor mire beáll a süllyedése simán lepattan a ragacsról a nikecell tábla.

(#68709) sketchifun válasza #33253120 (#68706) üzenetére


sketchifun
senior tag

Oké, ezt értem, de egy nem szakmabeli? Nem sok ez picit?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#68710) #33253120 válasza sketchifun (#68709) üzenetére


#33253120
törölt tag

Általános iskolai tananyag az indukció, valamikor a transzfomátor elve környékén van róla szó. :)
De amúgy igazad van. Így utólag nézve lehet sok. :)

(#68711) Lauda válasza Morris (#68705) üzenetére


Lauda
félisten

Morris, T_chris

Köszi! :R

(#68712) canniball


canniball
nagyúr

Kerítés-átépítés indul, ehhez kérnék némi segítséget. Jelenleg így néz ki az építmény: 16 cm vastag betonalap 40-50 cm magasan, 60+ cm mélyen (ennél lejjebb nem volt energiám ásni a kis "teszt-lyukban" :B), ebbe cca. 110 cm-ként 5x5-ös zártszelvények kb. 110 cm magasan, a közeikben szögvasból rácsozás; három részre tagolva: 450 cm + (kiskapu) + 540 cm + (kapu) + 110 cm. E helyett tervezek egy kb. 200-220 cm magas teli kerítést. A szögacél "rácsozás" kukázva lenne, a kapuk két oldalán lévő vasoszlopok ki lennének bontva (mivel nincsenek benne az alapban, csak mellette), maradna az alap és az alapban lévő "köz-oszlopok" (az első részben három, a másodikban négy, a legkisebbnél 0), az alapba felülről fúrnánk betonacélt és menne rá a hiányzó 160-180 cm magasságban 15-ös betonzsalu (persze vízszintesen is vasalva).
A kérdések amik felmerültek bennem:
1. Az utolsó (110-es) alapban nem lenne más vasalat csak amit felülről be tudunk fúrni, annak lesz-e elég tartása?
2. Sarokzsalut/végzárózsalut kestem de sehogy nem találtam, mi ennek a böcsületes neve? :F
3. Mindegy-e ehhez a cement milyensége? A helyi elosztóban annyi volt kiírva hogy "zöld", tuti a szomszéd váci gyárból hozzák, jó lesz az?
4. A kapu helyett a tervek szerint egy motoros tolókapu lenne, ez alá 60 cm árokban beton vagy 10-20 cm sóder+50-40 cm beton megfelel?
5. Bármi egyéb amire nem gondoltam?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#68713) sketchifun válasza canniball (#68712) üzenetére


sketchifun
senior tag

Szerintem ne fúrd meg túl mélyen, szétrepedhet.

Én úgy csinálnám az oszlopokat, mert ha jól értem, a jelenlegi alapra, a kapunál lévő zártszelvények helyett szeretnél, hogy 12-es metrikus betondübelt fúrnék be, amibe a szükséges hosszú menetes szárat csavarnék. Ebből mondjuk kettőt. Erre mehet a zsalukő, betonnal kiöntve.

A tolókapu alá szerintem elég a 40centi, de legyen bevasalva.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#68714) fasyrt


fasyrt
őstag

sketchifun, T_chris, fero02: köszönöm a valaszokat.

Kicsit elkapott a panik, a multkori költözesnel rafaztam a villanyra, onnan eljöttünk. Ez most egy 5 eve felujitott epület, remeltem hogy minden rendben, erre hunyorog ram az a szemet... :) De akkor ez igy jo.

Megyek, nezek valami jo lakasbiztositast, jut eszembe. Erre meg nem volt idöm a költözes ota. Hihetetlen, hogy elmegy az idö a bizbaszokkal, minthogy lampa, meg szekreny, meg hogy ezigynemjo, eztugykene. Eddig butorozott lakast bereltünk, ez a (meg a szivos villanyos) lakas az elsö amit magunknak rendezünk be. Nagyon zsivany. :K

(#68715) Prémvadász


Prémvadász
tag

Ezt laudának szántam.

[ Szerkesztve ]

Nem bűn a lustaság.

(#68716) r.levente75 válasza Lauda (#68703) üzenetére


r.levente75
addikt

Nincs dűbel, nincs garancia!

(#68717) nesa válasza Prémvadász (#68715) üzenetére


nesa
veterán

Nem semmi, hol volt ez?

(#68718) Bacusuz válasza macilaci78 (#68627) üzenetére


Bacusuz
őstag

jaja,ilyen helyzetekre 0mm-be lehet húzni a planipaccsot,lc70,rs88 stb.
önteni min 2-3 mm-t szoktak, azt meg sokszor nem előnyös egy lépcsőházban.

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#68719) r.levente75 válasza Prémvadász (#68715) üzenetére


r.levente75
addikt

Pogácsás módszer nem is szabályos!

(#68720) gerisz23 válasza canniball (#68712) üzenetére


gerisz23
őstag

Ha klasszkus tolókapu ami alul egy prizmán fut akkor fagyhatár alá kell betonozni,70-80cm.Télen ha jó erős fagy van megemeli a betont ami megtekeri a "szánt" attól meg szorulni fog a kapu.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#68721) Lipton válasza Prémvadász (#68715) üzenetére


Lipton
őstag

Azert ez erdekes munka:
- pottyozve van csak es eleg vastagon is es kis feluleteken - korbe kell kenni minden lapot es belulre 2 potty
- nincs dubelezve
- ranezesre nagyon rossz a felulet amire ragasztottak, ilyenre nem szabad szigetelni.

(#68722) Lauda válasza Prémvadász (#68715) üzenetére


Lauda
félisten

Prémvadász, r.levente75

:R

(#68723) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Néhány napja írtam, hogy az új alul-villanyos sütő levágja a fi relét.
Akkor abban maradtunk, hogy valószínűleg a sütő hibás.

Azóta több mérést és kísérletet végeztem, és a következőkre jutottam:

- akkor is levágja a fi relét, ha a fázis le van kapcsolva (!!!)
- csak akkor vágja le, ha a gázcső is be van kötve (nyilván le van földelve arrafelé is) Gázcső nélkül nem vágja le.
- a házban nincs rendes védőföld, hanem a nulla van elágaztatva e célra (a belső megszakító táblában).
- a nulla össze van kötve a radiátor és gáz csövekkel még a lakáson kívül.

A fentiekből arra következtetek, hogy valami földhurok alakult ki, és ez vágja le a fi relét.
Helytálló a megállapítás?

Ha igen, akkor mi erre a megoldás? Kössem ki a fi relét a tűzhely elől?
Ez esetben nem fog a villanyóra mérni akkor is, ha nem megy a sütő?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68724) Bici válasza Bici (#68723) üzenetére


Bici
félisten

Rövidebben megfogalmazva attól is lecsap a fi relé, ha a konnektor földjét összeközöm a gázcsővel, vagy radiátorral. (kipróbáltam)

Mindez úgy, hogy tegnap átnézte egy hivatásos villanyász, és azt mondta, hogy minden rendben van a lakáson belül.
Ő is azt mondta, hogy a sütő szar. :U

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68725) fero02 válasza Bici (#68724) üzenetére


fero02
veterán

Ha nincs földelésed, akkor nincs jó EPH-d se. A vezeték keresztemetszetek biztosan nem jók hozzá, túl kicsik a szabványban előírtakhoz képest. Potenciálkülönbség van a rendszerben. Amúgy az ÁVK-d N és PE zárlat esetén is leoldhat. Akik eddig voltak nálad, nos... őket többet ne hívd szerintem.

(#68726) #33253120 válasza Bici (#68724) üzenetére


#33253120
törölt tag

Na ez ilyen látni kellene kategória.
Ha megfelelő a keresztmetszet, akkor van az a rendszer, ahol a lakáson belül lesz a PEN vezetőből PE+N. A külső nullázott gázcső aggályos, de nem biztos, hogy azt látjuk amire utal a kinézet.
Ki kellene bontani azt a sütőt, és megnézni jól van-e bekötve. Különös tekintettel a hozzá adott áthidalások elhelyezésére, a fémburkolaton átvezetett kábelre, meg ilyesmire..

(#68727) biker válasza Bici (#68723) üzenetére


biker
nagyúr

"- a házban nincs rendes védőföld, hanem a nulla van elágaztatva e célra (a belső megszakító táblában).
- a nulla össze van kötve a radiátor és gáz csövekkel még a lakáson kívül."

Ha erre egy hivatásos azt mondta, hogy minden jó, akkor qrva nagy baj van nála.
Ez így szörnyű. Ilyen leágaztatást betáp vezetéken, megfelelő keresztmetszetnél lehet, egyébként tilos.
És igen, emiatt veri le a FI relét állandóan

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#68728) #33253120 válasza Prémvadász (#68715) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ez szép mint egy traktor.... :D
:C

(#68729) canniball válasza sketchifun (#68713) üzenetére


canniball
nagyúr

Jön a kőműves haverom, a fúrás mélységét majd ő tudja...legalábbis bízom benne.

Jól érted, a kapuknál lévő zártszelvények ki lennének véve; de oszlopok nem lennének helyettük, a végeredmény egy oszlopok nélküli "betonfal" lenne.
De mivel lenne jobb a betondübelt befúrni mint a betonacélt?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#68730) Bici válasza fero02 (#68725) üzenetére


Bici
félisten

Értem, és kössz a választ!

Milyen keresztmetszetű vezetéknek kell lennie a szabvány szerint?
Jelenleg 2,5mm2-es alu vezetékek vannak a lakáson belül. Van egy újabb konnektorom, ott 1,5-ös sodrott réz.

(#68726) T_chris v: Én elengedtem a sütő témát, mert akkor is levág a fi relé, ha összekötöm a gázcsővet a konnektor földjével (többel is kipróbáltam). Vagyis semmi köze a sütőhöz az egésznek.

(#68727) biker: Ez egy panel lakás. Kintről csak 2db vezeték jön be: fázis és nulla.
Emiatt van lakáson belül elágaztatva a föld, mert máshogy nem lehet.
A radiátor és gázcső külső földelésre sincs ráhatásom, mert a lakáson kívül van megoldva, gondolom, gyárilag.
A konnektorokig menő vezetékek is gyáriak: 2,5-ös alu.

Én is értem, hogy gáz, csak a kérdés, hogy én mit tehetek ellene? Félő, hogy a lakáson kívül van a gond, nem?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68731) dh66e válasza Bici (#68730) üzenetére


dh66e
veterán

Anno írtam hogy a helyedben legalább a sütőhőz új 2.5-es rézkábelt vigyél el a táblától.

(#68732) Bici válasza dh66e (#68731) üzenetére


Bici
félisten

Lehet akkora különbség a gyári 2,5-ös ALU és a 2,5-ös réz között, ami pont azt eredményezi, hogy egyiknél levág, másiknál nem?

Veszek 2,5-ös réz vezetéket és kipróbálnám, hogy azzal lecsap-e.
Illetve van valami irányadó adat arra vonatkozóan, hogy legfeljebb mekkora ellenállást mérhetek a föld és a gázcső között? Hogy ha azzal is lecsap, akkor mennyire vagyok a céltól?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68733) dh66e válasza Bici (#68732) üzenetére


dh66e
veterán

Nem tudom nem vagyok villanyász.Nálunk a lakásban mindenhol másfeles alu volt,úgy is nézett ki a konyhai meg a fürdőszobai hogy vágtuk ki a francba az egészet.Most mindenhol réz van.Problem solved.
Egyedül húzgáltam be az egész lakást meló után meg hétvégén.Meg véstem a betont mint a terminátor a sarkoknál.Remélem többet soha nem kell. :O
A villanyászom meg is jegyezte kaján mosollyal az arcán hogy adja a címeket. :)

[ Szerkesztve ]

(#68734) pjen válasza Bici (#68730) üzenetére


pjen
félisten

Rég nem foglalkoztam már ilyennel,de ha jól emlékszem minimum 10 mm vagy vastagabb kell.

(#68735) biker válasza Bici (#68730) üzenetére


biker
nagyúr

ha panel, akkor ALU, ha panel, akkor 4mm2 maximum 6mm2 a betáp kábel, réz esetén 6mm2, alu esetén 10mm2 a PE+N közösítés alsó határa
tehát nem jó.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#68736) pjen válasza biker (#68735) üzenetére


pjen
félisten

Köszi,én 10 re emlékeztem réznél is.

(#68737) sketchifun válasza Bici (#68724) üzenetére


sketchifun
senior tag

A problémát szerintem a hibaáram okozza. A gázcső a Fi előtt van bekötve a nullába, vagy utána? Ha utána van, az okozza a problémát, mert ez esetben a sütőn keresztül megkerüli a FI-t, amit az érzékel, tehát jól működik.

Ha a Fi előtt van nullázva a gázcső, akkor a nulla kettéválasztása nincs jól megcsinálva, a Fi után van.

Fogj egy 3mas elosztót. Dugj bele egy hajszárítót. Fáziskeresővel előtte határozd meg, melyik a fázis. Kapcsold be a hajszárítót, és a földelő érintkezőt zárd a nullával. Számolj be, mi történt.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#68738) gordonfreemN válasza Bici (#68730) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Én elengedtem a sütő témát, mert akkor is levág a fi relé, ha összekötöm a gázcsővet a konnektor földjével(többel is kipróbáltam). Vagyis semmi köze a sütőhöz az egésznek.
És közben a sütő teljesen le volt választva a hálózatról?
A PEN vezetőt mindenképpen a fi előtt kell szétválasztani és utánna tilos közösiteni vagy esetleg összekevetrni.
Ez nálad is így van?

Szerk.: a fenti tesztelésbe villamos végzettség nélkül és egyedül ne fogj! Hidd el a hálózattal nem érdemes hozzáértés nélkül játszani, de mostanság ahogy nálad is olvasom még szakmával rendelkezők is könnyen ráfázhatnak.

A szétválasztás előtti PEN vezetönek kell a biker által megadott méretűnek lennie.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68739) Bici válasza pjen (#68734) üzenetére


Bici
félisten

pjen, biker: A konnektorokig vezető kábelnek kell 10mm-esnek lennie, vagy a kintről bejövőnek?

Kintről szerintem olyan 4mm-es jöhet be max, de az tömör réz. A konnektorokig megy 2,5-ös ALU.

(#68737) sketchifun: A gázcső a lakáson kívül van földelve (vagy nullázva). Vagyis a fi relé elött, mármint kintről nézve.
A föld-nulla kettéválasztás a fi relé után van. A lakásban mindenhol rövidzár van a nulla és a föld között. A hajszárítós dolgot most nem csinálom meg, de tuti, hogy semmi nem történne a fentiekből adódóan.

(#68738) gordonfreemN: Igen, ki volt húzva. :K Sajnos, akkor a szétválasztás rosszul van nálam megcsinálva. :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68740) pjen válasza Bici (#68739) üzenetére


pjen
félisten

elvileg a konnektorig tizesnek kéne menni,ebben az elrendezésben,dehát ez úgysem kivitelezhető.

(#68741) csemberlen válasza Bici (#68732) üzenetére


csemberlen
őstag

A FI lecsapása miatt felesleges kicserélni rézre, mert attól ugyanúgy le fog oldani. Persze jobb lenne a réz mindenképpen.
Csinálj egy fotót az elosztó táblád belsejéről.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68742) gordonfreemN válasza Bici (#68739) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Hol laksz? Én vidéken de ha em vagy túl messze akkor elugrok es megnézem. Hatvan és környéke.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68743) biker válasza Bici (#68739) üzenetére


biker
nagyúr

Kintrol az elosztoig kell 6mm2 réz vagy 10mm2 alu
NEM 4mm, keresztmetszet kell. Nincs 4mm-es vezeték!!!!
A földelés ÉS a közösítés is a fi relé előtt kell legyen!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#68744) Bici válasza pjen (#68740) üzenetére


Bici
félisten

És akkor az valami leágazással menne a konnektorokig vezető rövidebb kábellel. Mert ugye 10mm-es kábelt nem lehet konnektorba kötni.

(#68743) biker: Elképzelhető, hogy akkor 6mm. Az tuti, hogy réz, és nincs 10mm.

gordonfreemN: Pü megy.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#68745) pjen válasza Bici (#68744) üzenetére


pjen
félisten

Nem, sajnos az úgy kivitelezhetetlen,ez csak egy elv,konnektornál nem alkalmazható.Biker kolléga nagyon jól írta.A 4,6,10 mm nél gondolom Te is négyzet milimétert értesz.

[ Szerkesztve ]

(#68746) canniball válasza gerisz23 (#68720) üzenetére


canniball
nagyúr

Igen, "klasszikus tolókapu" lenne, mivel a paraszti logika alapján úgy gondolom az kevesebb terhet ró a görgőkre és a kerítésre mint úszókapu esetén. Persze ha hibás a gondolatmenet szóljatok!

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#68747) vzozo


vzozo
senior tag

Sziasztok! Apósom megkért, hogy nézzek utána a konvektorcsere programnak (https://konvektor2017.nfsi.hu/), mivel ő frankón elakadt az alábbi pontnál:

programozható termosztáttal szükséges minden új készüléket ellátni

Nekem kb. nulla tapasztalatom van konvektorok terén, náluk viszont a kezdetek óta az van a házban. A közös nevező az, hogy fogalmunk sincs mi az a "programozható termosztát" konvektor esetén. Gázkazánnál tudom, jó ideje Computherm szabályozóm van, ellenben konvektort én eddig még csak sima tekerős kapcsolóval láttam.

Van ötletetek erre?

(#68748) #33253120 válasza biker (#68735) üzenetére


#33253120
törölt tag

Debrecenben a Tóci, Vezér, Újkert teljesen, a Fényes és a Vénkert pedig jó részben 10-es aluval van szerelve. Azaz kb az itteni panelek 90%-a. Emiatt én látatlanban nem mondanám azt, amit írtál. Persze más tájegységen lehet az van amit írsz, de pont emiatt írtam a "ezt már látni kellene" kitételt. Nem vagyunk Gyurcsókból, hogy távgyógyítsunk. :R
Amúgy a többivel egyetértek.

Bici:
Ok, hogy elengedted a sütő dolgot, de én azért csak megnézetném a bekötés helyességét.
Van olyan készülék amit 6-7 féle módon lehet bekötni attól függően, hogy hány fázisra, és hány amperre van lehetőség. Jellemzően ezekben több nulla kapocs is lehet, és adnak mellé elegendő áthidalást, ha ezek az áthidalások nem a megfelelő helyen vannak, akkor az gyakorlatilag bármilyen kisértetjárást okozhat.

(#68749) #33253120 válasza pjen (#68740) üzenetére


#33253120
törölt tag

Konnektorig? Ezt azért gondold át légyszives.

(#68750) gordonfreemN válasza #33253120 (#68749) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Már azt hittem csak nekem fura a gondolata pjen-nek.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.