Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#68951) fess válasza gerisz23 (#68940) üzenetére


fess
őstag

(#68952) Met válasza Siriusb (#68948) üzenetére


Met
Topikgazda

Van nagyobb "szőrű" henger, a korongecset meglátszik.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#68953) Nerazim válasza macilaci78 (#68949) üzenetére


Nerazim
őstag

Köszönöm így már tiszta :R

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#68954) gordonfreemN válasza macilaci78 (#68949) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Szakadásvizsgálattal nem lesz jó.
Össze van kötve valahol.
Ha meg nincs szétválasztva és csak PEN vezető érkezik a lakáselosztóhoz, akkor nincs mihez mérni, ott kell szétválasztani.
Ha arra gondolsz, hogy a lakáselosztó után van e összekötés vagy sem, akkor igaz, de ehhez le kell választani a lakáselosztót a hálózatról.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68955) ecaddsell válasza Nerazim (#68946) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Normális villanyszerelő ezt meg kell tudja oldja.
Viszont normális villanyszerelő azt is el fogja mondani, hogy ha a Fi relé bekötése utáni hibakeresés bizonytalanul sokba kerülhet.
Simán előfordulhat, hogy csak valami nagyobb fogyasztó bekapcsolása után lesz akkora a hibaáram, hogy leold a Fi relé.
Vagy jobb esetben azonnal leold és akkor rögtön lehet indítani a hibakeresést.
Viszont mivel ez elég macera sok esetben akkor vállalják, ha a teljes hálózatot átnézik, szükség esetén újrakötik/újrahúzzák.

Szóval talán a legjobb módszer amit macilaci78 írt. Lakáselőszóban szakadáspróbát nézni minden 1-es föld és a nulla között leválasztás után.

gordonfreemN
Igen, ehhez alaposan meg kell bontani a lakáselosztót, szóval mindenféleképpen szakember ajánlott.
Az első hsz-odat meg nem fogtam, nem az az érdekes mi van az elosztó előtt, hanem mi van utána.

(#68956) Siriusb válasza Met (#68952) üzenetére


Siriusb
veterán

Köszi.

(#68957) gordonfreemN válasza ecaddsell (#68955) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Az első hsz-odat meg nem fogtam, nem az az érdekes mi van az elosztó előtt, hanem mi van utána.

Villanyszerelő szerint:
Mert állítólag a nulla és a föld egymáshoz van valahol kötve szerinte, és emiatt ez nem megoldható.
Gondoltam, érthetőbb lesz a magyarázat. Hiszen így kiegészítve a mondandód, látható merre "jár" a hibaáram..
Illetve ne keltsen ez a tény csalódást, hiszen teljesen normális a közösített vezető.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68958) BullZeye válasza gordonfreemN (#68957) üzenetére


BullZeye
veterán

Villanyszerelő nem tud hozzányúlni, mert állítólag a villanyóránál lehet összekötve (még nem biztos, tesztelni nem tudom hogy lehet lakáson belülről), de plombát nem lehet leszedni, erre mondta az ügyfélszolgálatos, hogy keressek valamelyik oldalon engedéllyel bíró szakit (van köztetek ilyen esetleg? :) )

Annyi infó van még, hogy kb 1 éve cserélték a villanyórát már digitális, és mintha hallottam volna olyat, hogy ilyenkor EU szabvány szerint kellene bekötni már mindent, de mint mondtam, plomba miatt nem bonthatjuk meg...amúgy 25A-es a kinti megszakító.

Van valami tipp, hogy hogy tudjuk ezt kitalálni? Bekötjük a Fi relét, és valami 19 Amperes 4400 wattos valamit (mit?) rákötök direktbe, és remélem, hogy menni fog? És ha nem csapja le a FI relét, akkor boldogan használhatom a következő 10 évben?

Azért bosszantó a dolog, mert mindenhol azt olvastam, hogy FI relé kell, az jó, az életmentő, és tényleg, gyerek és nyúl ellen nagyon is jó dolog, de így fölöslegesen 6k-t kidobni érte bosszantó.

(#68943) ecaddsell
Elméletileg ahogy bejön a dobozbaa lakáson belül, sehol sem közösül a nulla és a föld. 3 ágú tömör réz megy minden dugaljba és kapcsolóba, és tudtommal sehol sem érnek össze. (tudtommal, szakit azért megkérdezem).
De akkor ha bejön a FI relé-ig az áram, és előtte föld meg nulla a kinti óránál összeér, akkor az nem jelenthet problémát?

[ Szerkesztve ]

(#68959) ecaddsell válasza gordonfreemN (#68957) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

OK, szóval valami olyasmit akartál írni, hogy mivel a nulla és a föld vezeték is a PEN vezetőbe torkollik a szolgáltató oldalán, ha a Fi relé után ha összeér a föld és a nulla akkor a fogyasztón áthaladó áramnak két útja lesz a PEN felé a föld és nullán át ami azt jelenti, hogy a fázison befolyó áramnak már csak 1 része fog a nullán visszafolyni azaz a Fi relében felborul az egyensúly és hibaáramit érzékel.
Igen, így már érthető.
Mondjuk laikusoknak nem árt egy kicsit egyszerűsíteni az ilyen jellegű magyarázatokat.

Viszont praktikus szempontok alapján tényleg az az út járható, hogy ki kell venni az összes földet a sínből és ellenállást mérni minden 1-es föld és a nulla között (még ez sem biztos, hogy mindig eredményre vezet, mert lehet a nulla-föld összekötés csak 1 adott feszültség szint felett valósul meg amit 1 sima mérő lehet nem tud, de ez azért már jól le tudja fedni az esetek nagy részét).

(#68960) gerisz23 válasza BullZeye (#68941) üzenetére


gerisz23
őstag

Ha teljesen kicseréltétek a lakásban a hálózatot akkor menni fog Fi relével.Ha jól sejtem a kábelezést ti csináltátok nem a villanyszerelő aki az elosztót rakja össze.Ahogy írták is előttem a Fi relé után nem szabad közösíteni a földet és a nullát,ha még nincs elkötve az elosztó és látszik ki-kihez tartozik akkor ellenőrizheted hogy van-e ősszekötve föld nullával.Kell egy műszer ami szakadásvizsgálatot vagy ellenállást tud mérni.Minden fogyasztót kihúzni,kikötni izzókat kivenni.Utánna lehet mérni nulla és föld között szakadást,egyesével az áramkörökön.Ahol zárlatba van a nulla és a föld ott bibi van.
Szvsz ha jól csináltátok az újrakábelezést akkor nem lehet gond.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#68961) gerisz23 válasza BullZeye (#68958) üzenetére


gerisz23
őstag

A villanyóránál közösíteni KELL a védőföldet a nullával,utánna viszont nem szabad mégegyszer hamár egyszer megtörtént a nullázás.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#68962) csemberlen válasza BullZeye (#68958) üzenetére


csemberlen
őstag

Az csak villanyszerelőnek mondja magát, de nem szakember aki ekkora hülyeséget mond. :W
Ha minden újra lesz húzva és leverne akkor ő kötötte rosszul.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68963) ecaddsell válasza BullZeye (#68958) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Továbbra sem értem miért lényeges, hogy mi van össze kötve a Fi relé előtt. Mint az előbb kitárgyaltuk gordonfreemN-vel a szolgáltatói oldalon szinte kizárólag 1 vezetékbe torkollik a föld is meg a nulla is. A villanyszerelőnek azzal kellene foglalkozni mi található a Fi relé után.

Szóval ezek után egyáltalán nem értem a villanyszerelő magyarázatát.

Egyébként meg az, hogy 3 tömör vezeték megy mindenhova biztató, és jó eséllyel minden rendben lesz (de nem 100%, mert eddig senki nem vizsgálta a hibaáramot most meg fogja és lehet hibás berendezés is nem akkora hibával, hogy a kismegszakítót lecsapja, de nagyobbal mint a Fi relé max. hibaárama).

Még 1 gondolat: A Fi relé azt nézi, hogy üzemi vezetőkben folyik-e az áram. Ha úgy ráz meg az áram, hogy az üzemi vezetőkben folyik attól nem fog védeni a Fi relé.

(#68964) pjen válasza ecaddsell (#68963) üzenetére


pjen
félisten

Ha úgy ráz meg az áram, hogy az üzemi vezetőkben folyik attól nem fog védeni a Fi relé.Ezt lehet én értem félre,de ha téged megráz,akkor hiba áram lesz,és a Fi leold.

(#68965) Akcept


Akcept
tag

Kék színű (hogy ne a márkáját írjam) XPS táblát ragasztanék az erkély falára hőszigetelni. Kérdéseim a következők.

1. Mivel vágom el? Rókafűrésszel? Snitzerrrel?
2. Csak lefestem és kész? (Mechanikai hatás nem lesz, csak egy 20 centis csík az egész a sarokban.
3. Mivel ragasztom fel? Elég valamelyik sziloplaszt?

Előre is köszi

(#68966) mezis válasza BullZeye (#68958) üzenetére


mezis
nagyúr

"Villanyszerelő nem tud hozzányúlni, mert állítólag a villanyóránál lehet összekötve (még nem biztos, tesztelni nem tudom hogy lehet lakáson belülről), de plombát nem lehet leszedni, erre mondta az ügyfélszolgálatos, hogy keressek valamelyik oldalon engedéllyel bíró szakit"

Tényleg keress egy szakit. Az teljesen mindegy, hogy mi van a villanyóra plombált része előtt. A villanyórából kijön egy vagy 3 fázis (fekete) és a nulla (kék). Ezeket kell azonnal bekötni a FI relébe és a FI relébe ugyanitt (a bejövő oldalon) kell csatlakoztatni az érintésvédelmi (zöld-sárga) vezetéket.

A FI relé kimenetére a fázisokon kívül már csak a nulla vezetőt szabad kötni, a zöld-sárga megy a maga útján.

A Fi relé után a kék nulla vezető sehol sem lehet érintkezésben a zöld-sárgával, mert a FI relét megkerülné a "vissza folyó" áram egy része és leoldana.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#68967) csemberlen válasza ecaddsell (#68963) üzenetére


csemberlen
őstag

Biztos így akartad irni:
Még 1 gondolat: A Fi relé NEM azt nézi, hogy üzemi vezetőkben folyik-e az áram. Ha úgy ráz meg az áram, hogy az üzemi vezetőkben folyik attól nem fog védeni a Fi relé.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68968) mezis válasza Akcept (#68965) üzenetére


mezis
nagyúr

"1. Mivel vágom el? Rókafűrésszel? Snitzerrrel?"

Kb 4cm-es vastagságig bármivel. A vastagabbakat, nagyobb mennyiséget célszerű hőszálas polisztirol vágóval vágni.

mezis

(#68969) Met válasza Akcept (#68965) üzenetére


Met
Topikgazda

1. sniccer, vagy ha nem akarod két oldalról vágni akkor egy nagyobb kés is megteszi.
2. nem
3. én csemperagasztóval ragasztanám fel és azzal is glettelném le a külső felét, a sarkokat élvédő profilozva. Utána mehet rá falfesték.

[ Szerkesztve ]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#68970) gordonfreemN válasza pjen (#68964) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Egy esetben véd meg a fi: ha a föld felé folyik áram. Rajtad keresztül, vagy a védőhálózatba bekötött fém burkolaton keresztül vagy mindkettő.
Azaz 30mA+ különbség alakul ki a fi-be bekötött fázis és nulla vezetőn.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68971) pjen válasza gordonfreemN (#68970) üzenetére


pjen
félisten

Azért írtam,lehet félre értem,természetesen ha mint ohmos fogyasztó csatlakozom a hálózatra,egyik kezemben a fázis,másikban a nulla,nyilván nem véd, de ez inkább öngyilkosság.Az áramütések 99.9999% a fázis és a föld között szokott lenni,és ilyenkor a Fi nagy valószínűséggel megvéd.

[ Szerkesztve ]

(#68972) gordonfreemN válasza pjen (#68971) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Igen.
Amit nem értek még, hogy mezis ír a fi relébe csatlakoztatott védővezetőről. Minek :F
Biztos van ilyen ha ő mondja, de nem értem a logikát. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68973) pjen válasza gordonfreemN (#68972) üzenetére


pjen
félisten

Biztosan kapocs lécnek használja a Fi bemenetét. :((

(#68974) ecaddsell válasza csemberlen (#68967) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Nem, valójában úgy szerettem volna írni, hogy a Fi relé célja, hogy azt próbálja garantálni, hogy az üzemi vezetőkben folyó áramok vektoriális összege bizonyos hibahatáron belül (ez a Fi relé érzékenysége) nulla és ha ez nem teljesül bontja az áramkört, de mivel tudtam, hogy laikusok is olvassák a fórumot inkább az üzemi állapotra fókuszálva foglaltam össze a lényeget. ;)

Te pedig a hibaállapotra fókuszált leírást próbáltál adni (ami szvsz. rosszabb mert az a "nem" a "folyik-e"-vel eléggé zavarossá és nehezen érthetővé teszi az egészet).

De ezen nem fogunk össze venni, minél több aspektusból tud valaki valamit nézni, annál biztosabbá válik a tudása.

(#68975) gordonfreemN válasza pjen (#68973) üzenetére


gordonfreemN
addikt

De hát arról meg épp egy pár napja beszéltünk! TILOS

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#68976) pjen válasza Zirowe (#68944) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem ebben az ár kategóriában teljesen mindegy. :((

(#68975) gordonfreemN:ez csak egy feltételezés.

[ Szerkesztve ]

(#68977) Akcept válasza Met (#68969) üzenetére


Akcept
tag

Köszönöm a válaszokat, majd próbálkozom.

(#68978) Zirowe válasza pjen (#68976) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Annyira rossz lenne mindkettő?

Mondjuk érdekes módon a mentavill ezen kategóriája drágább, mint a legrand..

[ Szerkesztve ]

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#68979) pjen válasza Zirowe (#68978) üzenetére


pjen
félisten

Nem azt írtam,hogy rossz.Mondjuk tartosságra biztos nem egy Valena.Inkább a dizájn alap,olcsó műanyagok,vékony anyag,rövidebb várható élet tartam.Bár először az Anya is olcsó volt.

(#68980) YAS-dude válasza Zirowe (#68944) üzenetére


YAS-dude
őstag

Mentavill eco-t semmiképpen! Nem is áll meg rendesen a falban, de ez még csak a villanyszerelőt szívatja, viszont a csatlakozóérintkezőket sem szorítja össze semmi acélrugó, csak az érintkező réz anyagának rugalmassága biztosítja a csatlakozás szorosságát. A réz rugalmasságát ismerve sejthető, hogy nem sokáig, onnantól jön a rossz kontaktus, melegedés, szikrázás, világvége, mindmeghalunk.
A Legrand Niloé csak egy kicsit drágább, de össze sem lehet hasonlítani a minőségét a mentavillel. Mondjuk valószínűleg jobb szakboltban megvenni és nem barkácsáruházban.

[ Szerkesztve ]

(#68981) Zirowe válasza pjen (#68979) üzenetére


Zirowe
nagyúr

A rövid idő nem gond, csak most 2-3 évig menjen, utána le lesznek cserélve minőségire. :)

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#68982) pjen válasza Zirowe (#68981) üzenetére


pjen
félisten

Lehet elmegy az 10 évig is.

(#68983) Zirowe válasza YAS-dude (#68980) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Mondjuk ahogy nézem, még külön vásárolt kerettel sem oylan nagy a különbség, lehet végül ez a niloé lesz.

Köszi. :)

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#68984) rumos XIII


rumos XIII
aktív tag

Raklap ágyhoz valakinek valami biztos forrása van raklap szerzéshez?

(#68985) gerisz23 válasza fess (#68951) üzenetére


gerisz23
őstag

Jólesz hozzá a kinézett szünetmentes(Grundfos szervizestől kérdeztem)

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#68986) csemberlen válasza fess (#68930) üzenetére


csemberlen
őstag

Egyel nagyobbat néznék, ez csak 180W

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68987) fess válasza gerisz23 (#68985) üzenetére


fess
őstag

köszönöm!
csemberlen:kérdeztem a mèretét is, akkor a 300w-os kell nekem,ugye?
Akksit milyet javasoltok? Sima 45Ah jó hozzá vagy nagyobat?

(#68988) csemberlen válasza fess (#68987) üzenetére


csemberlen
őstag

Adatlap:a Smartról:

alap áthidalási idő például 55Ah akkuval, 100W terheléssel: 4,5 óra

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#68989) macilaci78 válasza rumos XIII (#68984) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Google első találat már meg is felel. De egy raklap legtöbbször gyalulatlan szőrös deszkából van, összeszegelve. Szét kell bombázni, csiszolni, felületkezelni, majd újra összerakni.
Én inkább csapnút nélküli padlót vennék, meg egy szál gerendát méretre vágva. Kevesebb vele a dolog, kevesebb eszköz kell hozzá.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#68990) ahenobarbus


ahenobarbus
tag

üdv,

Felújítok egy régi vályogházat, ahol a szobákban döngölt föld volt a padló alatt. Rendesen hőszigetelni és betonozni készülök. Sajátkezüleg tervezem csinálni, ha a kisszoba szépen sikerül akkor a nappalit is.
Kérdésem az lenne mi a legegyszerűbben kivitelezhető verzió esetemben? Sok változatot hallottam / olvastam már, jelenleg arra hajlanék hogy a földre menne kb 10centi homokos kavics, szépen elsimítva, rá fólia és arra a lépésálló polisztirén és végül 8 cm beton bevasalva hálóval.
Körben érdemes elválasztani a faltól/alaptól a betont?
Valami jó összefoglaló a témáról nincs kezdőknek?

uff, ocs.

(#68991) Chaser válasza ahenobarbus (#68990) üzenetére


Chaser
titán

barátom úgy csinálta felesleget felszedte, föld ledöngöl, aljzat beton, lépésálló hungarocell, záróbeton
keress estriches vállalkozót aki kimegy és tartályból kipumpálják, sztem jobban jársz, 86nm-es házát 1 nap alatt bőven lebetonozták és majdnem teljesen sík lett - nem igazán jössz ki olcsóbban ha megveszed a cementet, sódert és nekiállsz kevergetni, időben meg pláne sokkal kevesebb -

föccer mondott még olyat régebben, hogy aljzatbetont csinálhatsz úgyis, hogy a homokot összekevered cementtel, meglocsolod, összegereblyézed, és 3-4 hét múlva kész az aljzatbeton

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68992) Chaser


Chaser
titán

ha valakit érint, tescoban 7,5e-ért vettem b&d sarokcsiszolót - flexet ( : -, praktikerben néztem tegnap de 20e alatt nem volt semmi, metszőolló is csilliárdokért a legolcsóbb, volt nemrég karcher száraz-nedves porszívó, valami 14e-ért tescoban én meg voltam olyan hülye h nem vettem meg ( : ezért néztem be de az már nem volt, volt még viszont 150ft-ért védőkesztyű gumis tappancsokkal, obiban meg lett metszőolló 700-ért:)

szerk: 115mm-es, 500 v 700w-os, csöveket átvágni ilyesmire jó sztem bőven

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68993) runner 125 válasza Chaser (#68992) üzenetére


runner 125
nagyúr

Múltkor épp kíváncsiságból én is kézbevettem ezeket az új logós B&D termékeket.. hát volt min szörnyűlködni. Elképesztően leadták a minőséget. Kb. mintha a saját márkás tescos, 1 év után eldobható hobbyeszközök lettek volna. Nagy csalódás, h a B&D ebbe az irányba ment el. Persze eddig sem voltak alapvetően ipari termékeik, viszont consumer vonalon a jobb minőséget képviselték.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#68994) #33253120


#33253120
törölt tag

Ma belefutottam egy szépségbe villanyszerelésileg. :)
Nullatőke Guman (?) tábla mögött.

27 éve üzemel az épület elektromos hiba nélkül.
Szerk.: a védőér is így volt összerakva.

[ Szerkesztve ]

(#68995) pjen válasza #33253120 (#68994) üzenetére


pjen
félisten

Ha nem mozgatják és rugós alátét vannak, mért ne működhetne. Az átkosban ez általános volt sok helyen.és mégsem haltak az emberek halomra.

[ Szerkesztve ]

(#68996) #33253120 válasza pjen (#68995) üzenetére


#33253120
törölt tag

Nem rugós.

(#68997) YAS-dude válasza pjen (#68995) üzenetére


YAS-dude
őstag

És volt otthon egy rádió meg egy állólámpa.

(#68998) Chaser válasza runner 125 (#68993) üzenetére


Chaser
titán

igen, de ennyiért 2 év garival ha nem folyamatos munkára kell jó lesz:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68999) pjen válasza YAS-dude (#68997) üzenetére


pjen
félisten

Dolgoztál Te vecalal univecallal például. Nom értem mért írsz ilyeneket. 5 KW OS villany tűzhely, 1800 W OS bojler, porszívó, energiát mosó gép stb. Nem mindenki lakott bombatölcsérben akkor sem.

(#69000) ALI_G válasza Chaser (#68992) üzenetére


ALI_G
veterán

Jah, jonnek a giga akciok. Tescoban mult het ota 50% van kerti cuccokra, de a csepeli nagyon ki volt fosztva. Nekem kellene egy akkus szegelyvago, de meg nem lattam az en akciomat :(

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.