Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-20 19:25:05

LOGOUT.hu

Téma összefoglaló
(Utoljára frissítve: 2024.04.20)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59151) veze válasza AiRLAC (#59150) üzenetére


veze
őstag

Azt nem csekkoltam most pontosan, de korábban hasonló esetekben kb 20 25% volt a max vagy még annyi sem, Másra közben nem volt igénybe véve. ha elkezdtem közben hálózaton másolni akkor felugrott 50-60-ra is ( a másolás indításának pillanatában) de utána már vissza esett az is. 6 Gb ram van benne ( bár ennek sincs jelen esetben jelentősége, mert a ram terhelés még talán annyi sem volt mint a cpu)

(#59152) nofi


nofi
őstag

Sziasztok!

Van egy DS118 NAS-om, amin most üzemeltem be a Moments-et. Elkezdtem a backupot, de valami irgalmatlan lassú. A NAS CPU/RAM terhelése konstans 50/50% felett van. Van valami trükk, vagy beállítás amit érdemes átnézni, vagy ez ilyen lomha lesz mindig is?

Még egy kérdés:
Moments mellett a Photo Stationt eltávolíthatom igaz?

Xbox GT: nozsolt

(#59153) Borisz76 válasza nofi (#59152) üzenetére


Borisz76
veterán

Véletlenül nem dolgozik a háttérben ?
Szokása a rendszernek, hogy a képekről készít kicsinyített előnézeti vagy más néven bélyegképeket. Ez a konvertálás....főleg sok ezer kép esetén ....leterheli a rendszert, a processzort és a memóriát is.....és sokáig tart.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#59154) fjanni válasza AiRLAC (#59149) üzenetére


fjanni
tag

Köszi, a /24 lemaradt, így már minden ok. Egyébként mi ez a /24?

(#59155) AiRLAC válasza fjanni (#59154) üzenetére


AiRLAC
addikt

A netmask,
A teljes subnet: 255.255.255.0 = /24,
Egy konkrét ip: 255.255.255.255 = /32.

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59156) nofi válasza Borisz76 (#59153) üzenetére


nofi
őstag

A processeknél van egy ffmpeg-thumb nevű cucc ami elég gyakran felbukkan és gyanús, de nem tudom, hogy pontosan mit kellene nézni és adott esetben leállítani.

Ez lenne az? Ennél csak normal és high között tudok választani, kikapcsolni nem:

AiRLAC
rendben, köszi!

[ Szerkesztve ]

Xbox GT: nozsolt

(#59157) AiRLAC válasza veze (#59151) üzenetére


AiRLAC
addikt

Köszi, olyan 40-50% max-ra tippeltem :)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59158) AiRLAC válasza nofi (#59156) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ahogy írták, thumbnailelek generál a képeidhez (gondolom másoltál rá fotókat). Ez egy egyszeri dolog, szerintem jelzi is a jobb felső sarokban hogy indexel. Várj vele amíg végez.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59159) veze válasza AiRLAC (#59157) üzenetére


veze
őstag

Nincs annyi, ez egészen biztos. és én még alig láttam ekkora terhelés ennél a nasnál, őszintén szólva :D

(#59160) Magnat válasza AiRLAC (#59157) üzenetére


Magnat
veterán

A Transmission úgy tudom, csak 1 magot használ és mivel a DS is TR alapú, így sztem az is, ha meg így van, akkor a 50% már a max lenne ami a csövön kifér.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#59161) Wucky


Wucky
senior tag

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy plexet használóknál 2160p film mennyire akad a nas hardveres hátrányai miatti kódolás miatt?
Mert a tv-re wifin küldeném át, de a Plexnél nem kikapcsolható teljesen az átkódolás.

~LG G5~Best LG G2~Samsug Galaxy J3 2016~Lenovo A3500~Iphone 7 Plus 32 GBP~ Huawei P Smart~ Huawei Mate20 Pro~[url=http://wotbstars.com/?usr=eressyr&geo=EU&lng=eng][img]http://wotbstars.com/usr/eu/sig/eressyr_is3d_eng.jpeg[/img][/url]

(#59162) Borisz76 válasza Wucky (#59161) üzenetére


Borisz76
veterán

Másold a filmet egy pendrive-ra és dugd be a TV-be.
Ha elindul és szépen akadás nélkül megy a film , akkor a TV ismeri a videó/audió kodeket.

Ezután ha lejátszod a hálózaton keresztül, akkor a NAS-nak nem kell kódolnia .....

Ugye transzkódolni / átalakítani , akkor kell ha a lejátszó nem ismeri fel a videó vagy hangsávot....emiatt a NAS megpróbálja olyan formátumra alakítani a fájl tartalmát amit már megeszik a kliens/lejátszó szoftver.

Az újabb TV-k azért már viszik az x264-s kodekkel ( videó ) tömörített filmeket.
De már létezik az utód kódolási eljárás az x265 is....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#59163) fjanni válasza AiRLAC (#59155) üzenetére


fjanni
tag

Köszönöm a segítséget.
Még egy kérdés. Miért van az hogy ha ráállok egy filmre, alul nem irja ki a felbontást és a hangsávot, csak a hosszat írja?
Korábban smb-nel ez működött, mit kell beállítani hozzá?

(#59164) AiRLAC válasza fjanni (#59163) üzenetére


AiRLAC
addikt

Egy library re-indexing segíthet. De ez már Kodi téma, abban a topicban segítenek ;)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59165) AiRLAC válasza Magnat (#59160) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ezért tippeltem max 50%-ra ;)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59166) dkess válasza Borisz76 (#59162) üzenetére


dkess
őstag

Ez sajnos nem ilyen egyszerű. Nemcsak a videó vagy hangsáv miatt lehet transzkód. Ugyanúgy pl. az ezeket tartalmazó konténer miatt is (azaz videó- és hangkodek ismert és támogatott a lejátszó által - de pl. az ezeket tartalmazó konténer formátum nem). Azonban ezektől független dolgok is lehetnek, amikor a pendrive -os TV -n lejátszás megy, de hálózaton keresztül transzkódolást kapunk.

A Plex/Emby transzkódolhat felirat miatt is például. Ez lehet akár egy két soros "forced" felirat miatt is, hogy a teljes filmet transzkódolja. Bizony akár akkor is, ha az SRT formátum. Ezt beállítás alapján ki lehet kerülni - ráadásul felirat formátum függő módon is (ugye nem mindegy, hogy pl. SRT, VOBSUB, PGS, SSA/ASS stb. az a felirat).

Aztán ott vannak a hálózati beállítások. Van ugye általános hálózati beállítás, de amin el lehet csúszni pl. az a LAN/WAN beállítás valamint továbbá még az eszközönkénti/felhasználónkénti sávszéllimit beállítások is. Igen, kezdetben én is csodálkoztam, hogy az egyik internet oldalról jövő felhasználónak (a többinek nem) mindig transzkódolás ment pedig mind az általános, mind a WAN (meg a LAN is, de az e tekintetben irreleváns) beállítás jó volt. Csak az érintett egy felhasználónak (a több közül) egyedül volt véletlenül alapon hagyva a sávszél limit. Ezt megemelve nem volt több transzkódolás - legalábbis e miatt nem ...

Aztán az egészet megkeverheti még, hogy a hardveres transzkódolás engedélyezett-e, milyen beállításokkal megy, no és persze ez a hardver által milyen módon támogatott valamint a Plex/Emby -ben engedélyezett-e a funkció (előfizetéshez van kötve). A szoftveres transzkódolás ugye képes "megzabálni" a CPU-t ...

Ebben a hozzászólásomban írtam még egy-két dolgot (de nem teljeskörűen), mely érdekes lehet: [link]

(#59167) Wucky válasza Borisz76 (#59162) üzenetére


Wucky
senior tag

Szia! Ismerem ezeket. Jelenleg serviio-t használok. Csak érdekelt volna hogyha nem figyelek oda a formátumra, akkor mennyire akad. LG tv DTS hangot tud, de viszonylag kevés a nem DD-s. Viszont gond nem volt vele eddig wifin sem. Szándékaim szerint akkor egy sima DS119J-t veszek majd. Az x265 is megy a tv-nek. Legalábbis megette és lejátszotta.

[ Szerkesztve ]

~LG G5~Best LG G2~Samsug Galaxy J3 2016~Lenovo A3500~Iphone 7 Plus 32 GBP~ Huawei P Smart~ Huawei Mate20 Pro~[url=http://wotbstars.com/?usr=eressyr&geo=EU&lng=eng][img]http://wotbstars.com/usr/eu/sig/eressyr_is3d_eng.jpeg[/img][/url]

(#59168) AiRLAC válasza Wucky (#59167) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ha nincs nagy árkülönbség akkor inkább DS120j, 256MB vs 512MB ram, az előbbi kezd kevés lenni manapság.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59169) veze


veze
őstag

(#59170) AiRLAC válasza veze (#59169) üzenetére


AiRLAC
addikt

Nekem voltak 6TB-os Seagate SMR vinyóim, otthoni médiatárolásra nem volt velük gond.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59171) dkess válasza AiRLAC (#59170) üzenetére


dkess
őstag

Itt elsősorban a PMR(/CMR) és a SMR technológiát használó HDD -k egy tömbben való keverése okozhat problémát (gyártótól függetlenül). Ilyen eset lehet amikor pl. 4 TB -os EFRX -jeid (ezek PMR -esek) vannak RAID tömbben és szeretnéd bővíteni egy új 4 TB -os EFAX -al (ezek már SMR -ek - a WD kb. egy hete ismerte el nyilatkozatban). Amennyiben külön RAID tömbbe raknád, akkor nincs gond.

E mellett az SMR eltérő teljesítménykarakterisztikája okozhat gondot bizonyos felhasználási területeken (Nálad pl. nem). Ezt leszámítva általánosságban az SMR maga egy átmeneti (a CMR és a MAMR/HAMR között) kvázi kényszermegoldás a gyártók részéről - leginkább spórolási célzattal. Amennyiben egy mód van rá, akkor érdemes elkerülni.

Egyébként volt pH -s hír is mostanában: [link]

A forrásprobléma amit az ezzel kapcsolatos cikkek is emlegetnek, hogy a gyártók (WD, Seagate, Toshiba) a consumer vonalra szánt HDD -inek adatlapján ezen információt nem tüntetik fel. Így maximum találgatás mehet arról, hogy az egyes consumer HDD -k valójában micsodák. Az Enterprise vonalon igen (ez ott kb. elvárás is) - de consumer vonalon nem.

(#59172) Stanley-B. válasza veze (#59169) üzenetére


Stanley-B.
őstag

úgy tűnik nem csak a WD Reddel van gond: [link]

(#59173) Wucky válasza AiRLAC (#59168) üzenetére


Wucky
senior tag

Köszi

~LG G5~Best LG G2~Samsug Galaxy J3 2016~Lenovo A3500~Iphone 7 Plus 32 GBP~ Huawei P Smart~ Huawei Mate20 Pro~[url=http://wotbstars.com/?usr=eressyr&geo=EU&lng=eng][img]http://wotbstars.com/usr/eu/sig/eressyr_is3d_eng.jpeg[/img][/url]

(#59174) sellerbuyer válasza dkess (#59171) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát kérlek, lehet hímezni meg hámozni a témában, meg tovább rizsázni össze-vissza... Egy szó mint száz, az általad annyira forszírozott "NAS-ba csak RED vinyót" elvről akkor talán ennyit. :D Ahogy arról is, hogy az általad annyira lehúzott Purple vinyók soha nem fognak SMR-t használni, tekintve, hogy akkor DVR-ban teljesen használhatatlanok lennének. :D Szerintem itt az utóbbi jó néhány hsz-ben minden tisztázódott. Ergo eljött az ideje elismerni, hogy tévedtél és beismerni, hogy nem értesz hozzá. Ja és igen, elfogadom a bocsánatkérésed is, amiért színfüggőnek neveztél, tekintve, hogy pontosan te magad vagy az. :DD :)) :DDD

[ Szerkesztve ]

(#59175) Sanya válasza Stanley-B. (#59172) üzenetére


Sanya
nagyúr

NAS merevlemez seagate-nál nincs közte. Ironwolf!

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#59176) Marci112233 válasza dkess (#59171) üzenetére


Marci112233
őstag

Nálam DS418 esetén 2 darab WD40EFRX SHR-be kötve ment először. Mellévágtam és hozzáadtam ehhez egy WD40EFAX-et és semmi probléma nincs vele, szépen működik.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#59177) dkess válasza sellerbuyer (#59174) üzenetére


dkess
őstag

Először gondolkodtam, hogy nekem szántad-e a hozzászólásodat. Hamár nekem címezted, akkor válaszolok.

Őszintén megmondom nem tudom mire alapozod az állításod miszerint az én általam forszírozott dolog lenne a "NAS-ba csak RED vinyót" elv? Talán arra, hogy szakmányban Ironwolf, N300 vagy néhány esetben Gold(/Ultrastar) -ot ajánlgatok? Avagy esetleg arra, hogy a régebbi kicsi EFRX -ek mellé javaslom elkerülni az ugyanolyan kicsi újabb EFAX -o(ka)t bekeverni egy RAID tömbbe (ezt már a cikksorozat előtt is)? Akár olyan módon is, hogy hagyják a WD -t a francba és válasszanak más márkából? Hát nem is tudom – talán az utóbbi miatt ? :)

Igen, ajánlottam RED -et is . A fostalicska Green vagy éppen a „hőn szeretett” Purple helyett is akár. Ugye kettőnk közül én voltam az, aki még ezen cikksorozatokat megelőzően is prüntyögtem, hogy PMR- és SMR HDD -ket egy RAID kötetbe soha – márkától vagy szériától teljesen függetlenül.

Úgy egyébként beugrott, hogy Te vagy az az úriember, akinek úgy általánosságban fogalma sincs, hogy mondjuk egy surveillance (avagy DVR) és egy általános adattárolási feladatkör milyen igénybevételi különbségeket jelentenek a HDD -k szempontjából. Kiválasztottál egy paramétert (a „24/7 üzem” -et) és levontad a következtetést, hogy akkor „jóleszazúgy”. Azzal se foglalkoztál, hogy még maga a Purple gyártója is mást ajánl NAS üzemre. Ez alapján csak nem ajánlgattál pl. 15 évvel ezelőtt (asszem akkor még nem volt Purple sem) adatbázisok alá mondjuk streamer -t? :)

Ezt is meglehetősen erős kijelentésnek tartom a részedről: "Purple vinyók soha nem fognak SMR-t használni". Őszintén megmondom én ezt nem merném kijelenteni. Sőt semelyik más consumer HDD szériáról sem - bármelyik gyártóról is legyen szó. Úgy gondolod, hogy a WD mint gyártó soha nem vetemedne arra, hogy az egyik consumer HDD szériájába csak úgy beszúrjon néhány SMR HDD -t is? Csingiling: miről szólnak az elmúlt napok/hét hírei? Pont a WD -n megy a legtöbb lovaglás meg azon, hogy az összes gyártóra jellemző az, hogy a consumer HDD -i adatlapján nem jelöli a PMR/SMR tényét. Csak nem WD „márkaszerelmesnek” tetszik lenni? Ez még nem lenne baj – pl. én is így vagyok a Seagate -el, de eszembe sem jutna ezt mással érzékeltetni vagy az ajánlásaim során csak ebből kiindulni. Az, hogy pont nem ezt kéred számon rajtam úgy néz ki sikeresen is teszem.

Hozzáértés kérdése. Mindjárt szögezzük le, hogy én:

- korábban explicit módon kijelentettem, hogy nem vagyok szakértő,
- soha nem állítottam az ellenkezőjét.

Ugyanakkor azt is, hogy Te, mint „szakértő úr” szakmai oldalról még nemigen kötöttél belém. Csak a fröcsögő személyeskedés van a részedről amit idehánysz a fórumra. Azt meg a hozzáértők tudják véleményezni magukban, hogy melyikünk írogat marhaságokat ide. Konkrétan csak az utóbbi kettő napban annyi sületlenséget hordtál itt össze, hogy egy „átlag kontár” -nak egy életműnek elmenne …

Most jut eszembe – hol is hagytuk abba? Ott, hogy amikor írtam, hogy bruttó 14 ezer Ft -ból lett itthon 2.5 Gbit/s kapcsolat NAS és PC között, akkor beböffentetted, hogy: "Kutyának sem kell a 2.5Gbit nagy pénzekért." . Nomeg: "... ott a link aggregáció a Win10-es PC-den. Fillérekből 2Gbit.".

Namost a #59111 hozzászólás alapján egy ennél jóval olcsóbb link aggregation -ön alapuló megoldás? Csak mert azóta méla kuss és hullaszag van a részedről … Döngöld az orrom alá azt a „filléres” megoldásodat.

Magnat legalább – és ezt tisztelem benne – legalább egy 480 dolláros switch -el próbálkozott. Igaz, hogy a NAS -om oldalán milyen HW/SW kellene még vagy hogyan oldaná meg az már nem ment – de legalább próbálkozott. Persze a 480 dollár egy nagyságrenddel nagyobb összeg, mint amennyit én áldoztam rá …

No, „szakértő úr” – egy frappáns megoldási javaslat a kérdésre?

(#59178) exlepra


exlepra
tag

Bocs a láma kérdésért: rad5 rebuild-nél számít, hogy a volume mennyire van tele?

(#59179) dkess válasza exlepra (#59178) üzenetére


dkess
őstag

Nem. Az alábbiak számítanak:

- a tömb mérete - itt értve azt, hogy hány HDD és azok mekkora méretűek is,
- RAID stripe mérete (minél kisebb, annál megterhelőbb I/O szempontból),
- RAID újraszinkronizáció prioritása - ezt DSM -ben itt tudod állítani: Tároláskezelő/Tárolókészlet/Konfigurációk
- Rendszer I/O képessége. Ide értve a HDD -k szekvenciális írási sebességét. Továbbá a RAID vezérlő képességei avagy szoftveres RAID esetén a rendszer CPU is lehet korlátozó tényező.

(#59180) Immy válasza nofi (#59152) üzenetére


Immy
őstag

Ugyanilyen típus van nálam is és ~200GB képet kb 1 hét alatt indexelt be a Moments. Nagyon lassú és végül arra jutottam, hogy nem használom és maradok a DS photonál...

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#59181) exlepra válasza dkess (#59179) üzenetére


exlepra
tag

Oh, szívás, akkor ha pl létrehozok egy új tömböt nem másolok rá semmit, majd kiveszem az egyik lemezt berakok egy újat a rebuild ugyanaddig tart mintha tele lett volna?

Így elég macerás lenne a 3TB>6TB lemezcsere egyesével.

Az működhet, hogy backup után törlöm a kötetet, kicserélek egy lemez, megvárom míg a rendszer átmegy rá, kikapom a maradék négyet, új kötet, adat vissza?

(#59182) dkess válasza exlepra (#59181) üzenetére


dkess
őstag

Szerk. az elejére: Igen, lényegileg ugyanannyi ideig tart.

Akkor ez egy 5 HDD -s RAID5 (a 1010+ -on)?

Egyébként a 6 TB HDD az már pont a "határon van" méretügyileg amire 5 lemezzel érdemes lehet RAID5 -öt tenni. Ennek adatbiztonsági okai is vannak - és összefüggésben van a RAID kötet újraépítésének idejével is (de nemcsak azzal). Persze egy RAID6 -nak (ami e fölött már igen erősen ajánlott lenne) már akkora számításigénybeli különbsége illetve write penalty -ja ("büntetése") lenne, amivel meg a 1010+ fog erősen szenvedni (a 1010+ támogat Raid6 -ot, de annak hőskorában nem voltak 6 TB -os HDD -k ...).

Azaz, igen - a 1010+ már nem mai gyerek és az 5 db 6 TB -os RAID5 (vagy esetleg RAID6 -al főleg) már "szenvedni" fog - a RAID kötetek újraépítése pl. tetemes idő lesz.

Nem tudom jól értem-e, de amennyiben egy 5 lemezes RAID5 -ből kikapsz 4 lemezt, akkor az nem degradálódni fog, hanem összeomlani. A RAID5 esetén csak egy meghajtó hibatolerancia van.

Amennyiben az adatok backup -ja lehetséges (és nem gond a rendszer illetve a programok újratelepítése illetve beállítása), akkor az adatok mentését követően javaslom inkább az összes HDD cseréjét egy menetben és nulláról létrehozni az új RAID kötetet, felrakni a DSM -et és programokat majd a szükséges beállításokat megtenni. Az egyesével HDD csere akkor előnyös, ha ez utóbbiakat szeretnéd elkerülni - de cserében idő lesz.

Egyébként ezen Synology NAS -oddal kapcsolatos dokumentáció alapján kettő érdekes limitációra hívnám fel a figyelmedet: [link]

- úgy írja, hogy a szintén 5 HDD -s DX510 bővítőegységgel együtt tud 30 TB -ot kezelni. 10 HDD -vel számolva ez 3 TB/HDD. OK, egy NAS -al kapcsolatban a Synology különböző helyen különböző max kapacitást is megad illetve ez idővel is változhat (nőhet). Csak egy példa: DX517 esetén egyik doksiban max. 50 TB a max. kapacitás - a másikban meg max. 80 TB ...
- Mivel a NAS -od csak Ext3 file rendszert támogat a belső HDD helyekre - így egy köteten (volume) a maximum kapacitás: 16 TB.

[ Szerkesztve ]

(#59183) exlepra válasza dkess (#59182) üzenetére


exlepra
tag

A jelenlegi volume EXT4.

(#59184) exlepra válasza exlepra (#59183) üzenetére


exlepra
tag

df -Th
Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on
rootfs rootfs 2.4G 701M 1.6G 31% /
/dev/md0 ext3 2.4G 701M 1.6G 31% /
none devtmpfs 1.5G 4.0K 1.5G 1% /dev
/tmp tmpfs 1.5G 440K 1.5G 1% /tmp
/run tmpfs 1.5G 9.9M 1.5G 1% /run
/dev/shm tmpfs 1.5G 12K 1.5G 1% /dev/shm
none tmpfs 4.0K 0 4.0K 0% /sys/fs/cgroup
none devtmpfs 1.5G 4.0K 1.5G 1% /proc/bus/usb
/dev/md2 ext4 11T 9.5T 1.5T 87% /volume1
/dev/md2 ext4 11T 9.5T 1.5T 87% /opt

6TB lemezeket támogat:

https://www.synology.com/en-global/compatibility?search_by=products&model=DS1010%2B&category=hdds_no_ssd_trim&filter_size=6TB&p=1

[ Szerkesztve ]

(#59185) mofiba


mofiba
csendes tag

Sziasztok!

Nemrég sikerült beszereznem egy DS218+ NASt, s ezzel váltom le a régi D-Link-emet.
Onnan az egyik vinyó átkerült a DSbe, a másik sajnos bad sectoros lett, így helyette egy 4 TBs lett (2+4 Tb konfiguráció).
Nézegettem a fórumot, de ezekre nem találtam megoldást, infót (mondjuk a teljeset nem sikerült átnyálazni :))), el tudjátok magyarázni?
- a Dlinkben külön láttam a meg hajtókat (itt sincs raid), de itt nem látom őket külön. Hogy működik az adatmegosztás?
- két MAC-et is ki kell szolgálnia, mint mentő/szinkronizáló. Megoldható, hogy mindhárom eszközön egy könyvtárban ugyanaz az anyag legyen (munka)? Ha az egyiken befelejezem, a másik gépen folytathassam, + meglegyen a biztonsági mentés a NASon (és lehetőleg ez a könyvtár tükrözve a két vinyón egyedüliként)?
- fel lehet USBs nyomtatót rakni rá, ami nem szerepel a listában? Ha igen, hogy(PSs és Mac-es driver van a honlapján)?

Kb ennyi jut elsőre eszembe, de biztos lesz még... :)

Előre is köszönöm!
Balázs

(#59186) dkess válasza mofiba (#59185) üzenetére


dkess
őstag

Abban tudnál segíteni, hogy pontosan hol nem láttad külön a meghajtókat? Akár képernyőkép is jöhet. Egyébként milyen file rendszer lett konfigurálva a DS218+ -on?

Valószínűleg minden megoldható, mint ami a D-Link -en volt - illetve akár több minden is.

Alapvetően a MAC -eket e szempontból az alábbi 3 metódus közül az egyikkel vagy akár többel is párhuzamosan lehet kiszolgálni:

- biztonsági mentés,
- szinkronizáció,
- felcsatolt távoli meghajtó.

Ami fontos, hogy ezeket ne keverjük és értsük, hogy melyik mire való és miért jó vagy nem. Leírásod alapján lehet esetleg van valamilyen keveredés az Oldaladon. Ezek közül melyikek kellenének pontosan?

Ami dolognak adhat némi csavart, hogy csak belső hálózatról szeretnéd elérni a NAS -t vagy esetleg internet felől is (akár a Mac -ekkel vagy más eszközökkel)? Hány felhasználó lenne? Ezen felhasználóknak lennének közös elérésű munkamappái is?

Természetesen a két HDD közötti mappaszinkronizáció is megoldható. Ez nem tükrözéssel lesz megoldva - hiszen ahogy írod is egyfelől egyik 2X akkora mint a másik - másfelől a 2 HDD két kötetnek lett konfigurálva.

Egyébként kicsit előreszaladva, ha nem csak biztonsági mentés kellene a Mac -ekről (avagy a szinkronizáció mellé nem lenne minimum még snapshot is a másik HDD -re mentés mellett), akkor érdemes lehetne gondolkodni a fontosabb adataid külső USB -s HDD -re történő biztonsági mentésén is. Ez lehet ad-hoc (pl. USB -re dugod és megnyomod az 'USB Copy' gombot a NAS -on) vagy rendszeres (pl. napi, heti) avagy ezek kombinációja.

Azaz USB -s nyomtató mi lenne pontosan? Linux illetve Synology -hoz van driver?

Kérlek vedd figyelembe, hogy minél több részletet és pontosan árulsz el, annál célirányosabban tudnak itt a fórumon segíteni.

(#59187) scream


scream
veterán

Hali!

Szerintetek az mitől lehet, hogy a DS216+II-m nem látta a fent (Synoéknál) lévő DSM update-et a Settings alól? Már jóval régebbi verzióval ment a NAS, mert nem is dobta fel, hogy lenne update, most kézzel, honlapon csekkoltam és láttam, hogy már azóta jött ki 2 frissebb is. :F

(#59188) Tachion86


Tachion86
tag

Sziasztok!
Lehet a NAS-ból valahogyan olyan VPN szervert varázsolni amely megszűri a reklámokat? Elsősorban a Youtube reklámokra gondolok.

(#59189) AiRLAC válasza Tachion86 (#59188) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ha van Docker akkor pl Adguard Home

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#59190) dkess válasza scream (#59187) üzenetére


dkess
őstag

Típusonként és régiónként eltérő, hogy az automatikus frissítés tekintetében mikor kerül rád a sor. Nálam DS218+ -nál is ugyanez a verzió van még. Ez kicsit olyan, mint a mobiltelóknál. Support szempontjából nem mindegy, hogy az egész világon egyszerre zúdul a nyakukba az összes nyűg - vagy tervezett módon időben elnyújtva (+ ha kiderül valami gebasz, akkor nem mindjárt egy világméretű problémával kell szembenézniük).

Pl. DS216+II-höz ezen a lapon tudod a legfrissebb DSM verziót letölteni : [link] (lap alja)

Itt egy .pat file -t tudsz letölteni, melyet a képernyőképeden a 'Manual DSM Update' (magyar DSM: 'DSM Kézi frissítése') gombbal tudsz betallózni.

Amennyiben nem sürgős, akkor kivárhatod, amíg automata módon sorra kerülsz.

(#59191) scream válasza dkess (#59190) üzenetére


scream
veterán

Köszi az infót. Igazából most lefrissítettem pat-ból, de az a gondom, hogy még a 2019-11-es verzió volt fent és még a latest (2020.04.15) előtti auto update sem érkezett meg a novemberire. És idáig ez nem így volt, legalábbis még soha nem maradt el idáig ennyire.

(#59192) dkess válasza scream (#59191) üzenetére


dkess
őstag

Nagyon szívesen. Igazából ahogy néztem a mi modelljeinket érintő változás nem nagyon volt az 'Update 6' -ban - engem pl. azért is nem nagyon zavart. Az igazán jelentős változások a legutolsó 6.2.3 alverzió váltásnál vannak, ami meg most április 15 -i. Az ilyenekkel úgy vagyok, hogy nem is baj, ha nem én vagyok az első, hanem amennyiben valami probléma merülne fel, akkor hozzánk már pl. a már javított 'Update 1' jutna el már csak ... Amennyire jól emlékszem volt is ilyenre példa a múltban.

Ugye ez nem csak egy "sima" biztonsági frissítés - annál már inkább számítana az azonnaliság.

(#59193) Magnat válasza Tachion86 (#59188) üzenetére


Magnat
veterán

Szia,

Youtube reklámokat nem nagyon tudod szűrni vagy legalábbis nem egyszerűen. Nekem egy Pi-Hole van fent dockerben (ez dns alapú adblocker), youtube reklámokat úgy szűri, h Android kliens alatt egyáltalán nem (mondjuk tv kivételével minden eszközön Vancedet használok, ott meg úgysincs reklám), browserben az alul megjelenő reklámokat néha szűri, de az üres keret akkor is ott lesz.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#59194) Tachion86 válasza Magnat (#59193) üzenetére


Tachion86
tag

Az lenne a cél hogy az LG tévén ne legyen Youtube reklám. Marha jó amikor egy két órás 4k HDR relax videó közepén megjelenik Győrfi Pál hogy maradjál otthon...

(#59195) Csabroncka válasza Tachion86 (#59194) üzenetére


Csabroncka
addikt

Vagy mese közben a kotonreklám, és már egymás után kettő! (látom mást is idegesít)

"in medias res"

(#59196) Tachion86


Tachion86
tag

Na ilyet még nem csinált a NAS:
- Plex nem megy
- Drive client nem megy
- Download Station nem megy
- Photo Station nem megy
- DS Finder nem találja a NAS-t
- Webszerver nem megy
- Admin felület nem jön be
- Admin felület helyi hálózaton se jön be
- Pingre válaszol
Konnektorból kihúz-bedug segített csak. Szokott ilyen történni Synology NAS-al? :F

(#59197) Magnat válasza Tachion86 (#59194) üzenetére


Magnat
veterán

Nekem azt a Pi-Hole sajnos nem fogja meg (mondjuk érdekes módon az én tv-men mindig csak a videók elején van reklám, közben soha, nem tudom, h ez az Android TV Youtube kliense miatt van v miért).
(Egyébként én filózok a fizetős Youtube-on is, ha többen összeálltok, vmi 600ft havonta, az azért nem életveszély)

[ Szerkesztve ]

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#59198) Magnat válasza Tachion86 (#59196) üzenetére


Magnat
veterán

1 v 2 alkalommal volt nekem is (214+) ... egyébként ha ssh-n be tudsz lépni, kíméletesebb onnan restartolni.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#59199) mofiba válasza dkess (#59186) üzenetére


mofiba
csendes tag

Szia!

Megpróbálok lépésről lépésre válaszolni:
A meghajtókat a storage részben látom külön, de nem tudom, hogy mire mit tudok másolni (mondjuk hogy tudok a 2-esre írni, s nem az egyesre).
A file station alatt csak az alapot látom, de hogy melyikre mentek (gondolom az első meghajtóra - méretcsökkenés), de nem tudom kiválasztani azt. (printscreenen látszik a felcsatolt külső, összemásolás történik közben).

A 4 TB vinyóval kezdtem, mert a 2 TBn adat volt. Alapból SHR btrfs-re formázta. Utána átmentettem az adatokat a D-Linkről (2 nap hálózaton), s utána beraktam a 2TBt, s azt formázta: Basic-re, de emlékeim szerint ugyanúgy btrfs-re állítottam.

Nekem a következő kell a Mac-ekre.
Van egy iMac és egy Macbook Pro. Ugyanaz az oprendszer, programok, minden.
Grafikus vagyok, dolgozom az iMac-en, de valahova kell mennem (elutazom, normál munkahelyre stb.), s ott akarom folytatni, ahol abbahagytam, de most a Macbook Pron.
Szeretném kinyitni, s onnan folytatni a munkát, ahol az iMac-en abbahagytam.
Mindezt úgy elképzelve, hogy maga a munka folder lenne szinkronizálva a két eszközön a NAS közbeiktatásával (elvileg a Dropbox, gdrive, apple felhője is kínál ilyet, s úgy hallottam, hogy ezt meg lehet oldani a Synoval is). És természetesen nem ártana egy köztes biztonsági mentés a NASon, aminél van valami köztes mentés is - ha jól tudom bizonyos mennyiségű adatot vissza lehet menteni pár verziószámig.
És ezt a könyvtárat szeretném "tükrözni" a másik meghajtóra mint biztonsági mentés - de van külső vinyóm is, amire szoktam mentegetni hellyel közzel...
Mivel a két Mac tárhelye viszonylag kicsi, s néhány régi anyagomhoz hozzá kell nyúlnom, ezek megvannak külső adathordozón, de nem ártana bármikor hozzáférni (itt szerintem a szimpla FTP is megteszi) - na ezt is "tükrözném" a másik vinyóra.
Ami nem kell tükrözve, az a média (film, zene), de ezeket majd szeretném elérhetővé tenni anyósomnak és a sógoromnak (mindketten távol élnek).

Tehát igen, el szeretném érni a NASt netről, méghozzá bárhonnan (egyelőre a routerbeállításokkal küzdök, mert lát valami közbeiktatott routert, amit nem kéne, mert nincs).
És szeretnék az említett embereknek és a feleségemnek is hozzáférést adni (feleségem, mint külön user, ők is, de csak olvasási joggal és csak a médiatartalomra - akár letöltve, akár streemelve).
Az én mappáimhoz senkinek nem lenne hozzáférése (munka, az ilyen szinten csak az én dolgom a családból - itthoni gépről nejem teheti, de lehetőleg a jelenlétemben, nehogy valami törlődjön véletlenül).
Tehát max 5 felhasználó, de ebből egy admin, egy user (saját részre tudjon menteni, telefont szinkronizálni, menteni stb.), s három médiafogyasztó.

Nyomtató: linux, win, mac van. Egy monokróm brother HL-1110E, ami az itthoni nyomtatásra elég, de jó lenne nem dugdosni két-három gép között, hanem lógjon a NASon, s nyomtasson bármiről.

Előre is köszönöm a segítséget, a D-link csak adattárolásra volt jó, de a végén már hangos volt...
Remélem így minden érthető...

(#59200) AiRLAC válasza Tachion86 (#59194) üzenetére


AiRLAC
addikt

Akkor YouTube Premium.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.